GNU grep 2.4f - en to eo translation catalogue (42 entries)

en: Memory exhausted
eo: Memoro elĉerpita

en: Unfinished \ escape
eo: Nefinita \-eskapo

note: Cases: {M} - exact count {M,} - minimum count, maximum is infinity {M,N} - M through N
en: unfinished repeat count
eo: nefinita ripetonombro

en: malformed repeat count
eo: misformita ripetonombro

en: Unbalanced [
eo: Senpara [

en: Unbalanced (
eo: Senpara (

en: No syntax specified
eo: Mankas sintakso

en: Unbalanced )
eo: Senpara )

en: out of memory
eo: memoro elĉerpita

en: %s: option `%s' is ambiguous
eo: %s: opcio `%s' estas plursenca

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio `--%s' ne akceptas argumenton

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio `%c%s' ne akceptas argumenton

en: %s: option `%s' requires an argument
eo: %s: opcio `%s' bezonas argumenton

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
eo: %s: nekonata opcio `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
eo: %s: nekonata opcio `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
eo: %s: malpermesata opcio -- %c

en: %s: invalid option -- %c
eo: %s: nevalida opcio -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio `-W %s' estas plursenca

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio `-W %s' ne akceptas argumenton

en: memory exhausted
eo: memoro elĉerpita

en: writing output
eo: skribas eligon

en: Binary file %s matches
eo: Binara dosiero %s kongruas

en: (standard input)
eo: (normala enigo)

en: %s: warning: %s: %s
eo: %s: averto: %s: %s

en: recursive directory loop
eo: rekursa dosieruja ciklo

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
eo: Uzado: %s [OPCIO]... ŜABLONO [DOSIERO]...

en: Try `%s --help' for more information.
eo: Provu `%s --help' por pliaj informoj.

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE] ...
eo: Uzado: %s [OPCIO]... ŜABLONO [DOSIERO] ...

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
    Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
eo: Serĉi pri ŜABLONO en ĉiu DOSIERO aŭ la normala enigo.
    Ekzemplo: %s -i 'saluton mondo' menu.h main.c
    
    Elekto kaj interpreto de regulaj esprimoj:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression
eo:   -E, --extended-regexp     ŜABLONO estas etendita regula esprimo
      -F, --fixed-strings       ŜABLONO estas aro da ĉenoj apartigitaj de linifinoj
      -G, --basic-regexp        ŜABLONO estas simpla regula esprimo

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN as a regular expression
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
eo:   -e, --regexp=ŜABLONO      uzi ŜABLONOn kiel regulan esprimon
      -f, --file=DOSIERO        akiri la ŝablonon el DOSIERO
      -i, --ignore-case         ignori diferencojn de uskleco
      -w, --word-regexp         devigi al ŜABLONO kongrui nur al tutaj vortoj
      -x, --line-regexp         devigi al ŜABLONO kongrui nur al tutaj linioj
      -z, --null-data           datenlinio finiĝas per bitoko 0, ne per linifino

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             print version information and exit
          --help                display this help and exit
          --mmap                use memory-mapped input if possible
eo: 
    Miscellaneous:\n"
      -s, --no-messages         subpremi eraromesaĝojn
      -v, --invert-match        elekti la nekongruajn liniojn
      -V, --version             eltajpi versio-informojn kaj fini
          --help                montri ĉi tiun helpon kaj fini
          --mmap                uzi memoromapon por la enigo, se eble

en: 
    Output control:
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
      -H, --with-filename       print the filename for each match
      -h, --no-filename         suppress the prefixing filename on output
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'.
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
      -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'.
      -r, --recursive           equivalent to --directories=recurse.
      -L, --files-without-match only print FILE names containing no match
      -l, --files-with-matches  only print FILE names containing matches
      -c, --count               only print a count of matching lines per FILE
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
eo: 
    Regado de la eligo:
      -b, --byte-offset         presi la bitoknumeron kun eligataj linioj
      -n, --line-number         presi la lininumeron kun eligataj linioj
      -H, --with-filename       presi la dosiernomon por ĉiu trafo
      -h, --no-filename         subpremi la prefiksan dosiernomon ĉe eligo
      -q, --quiet, --silent     subpremi ĉian normalan eligadon
          --binary-files=SPECO  supozi, ke binaraj dosieroj estas de SPECO
                                SPECO estas 'binary', 'text', aŭ 'without-match'.
      -a, --text                same kiel --binary-files=text
      -I                        same kiel --binary-files=without-match
      -d, --directories=AGO     kiel trakti dosierujojn; AGO estas 'read' (legi),
                                'recurse' (rekurse), aŭ 'skip' (ignori).
      -r, --recursive           same kiel --directories=recurse.
      -L, --files-without-match presi nur dosiernomojn sen trafo
      -l, --files-with-matches  presi nur dosiernomojn kun trafoj
      -c, --count               presi nur nombron de kongruaj linioj en ĉiu dosiero
      -Z, --null                presi la bitokon 0 post dosiernomo

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context[=NUM]       print NUM (default 2) lines of output context
                                unless overridden by -A or -B
      -NUM                      same as --context=NUM
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there (MSDOS)
    
    `egrep' means `grep -E'.  `fgrep' means `grep -F'.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.  If less than
    two FILEs given, assume -h.  Exit status is 0 if match, 1 if no match,
    and 2 if trouble.
eo: 
    Regado de la kunteksto:
      -B, --before-context=NUM  presi NUM liniojn da antaŭa kunteksto
      -A, --after-context=NUM   presi NUM liniojn da sekva kunteksto
      -C, --context[=NUM]       presi NUM (implicite 2) liniojn da kunteksto,
                                se ne specifita alie per -A aŭ -B
      -NUM                      same kiel --context=NUM
      -U, --binary              ne forigi \r-signojn ĉe linifino (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   doni bitoknumerojn, kvazaŭ \r-signoj mankus (MSDOS)
    
    `egrep' signifas `grep -E'. `fgrep' signifas `grep -F'.
    Kiam DOSIERO mankas, aŭ DOSIERO estas -, legi la normalan enigon. Se malpli
    ol du DOSIEROj estas donitaj, supozi -h. Finvaloro estas 0, se estis kongruo,
    1, se ne estis, kaj 2 ĉe eraro.

en: 
    Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
eo: 
    Raportu cimojn al <bug-gnu-utils@prep.ai.mit.edu>.

en: conflicting matchers specified
eo: malkongruaj kompariloj estas indikitaj

en: invalid context length argument
eo: nevalida argumento por kunteksto-longo

en: unknown directories method
eo: nekonata dosieruja metodo

en: unknown binary-files type
eo: nekonata speco de binara dosiero

en: Copyright 1988, 1992-1999, 2000 Free Software Foundation, Inc.
eo: Kopirajto 1988, 1992-1999, 2000 Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
eo: Ĉi tiu estas libera programo; vidu la fonton por kopikondiĉoj. Estas
    NENIA GARANTIO, eĉ ne pri KOMERCA KVALITO aŭ ADEKVATECO POR DIFINITA CELO.
