GNU grep 2.5g - en to el translation catalogue (48 entries)

en: Memory exhausted
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε

en: Unbalanced [
el: Μη ισορροπημένο [

en: Unfinished \ escape
el: Μη τερματισμένος χαρακτήρας διαφυγής \

note: Cases: {M} - exact count {M,} - minimum count, maximum is infinity {M,N} - M through N
en: unfinished repeat count
el: μη τερματισμένος μετρητής επανάληψης

en: malformed repeat count
el: κακοσχηματισμένος μετρητής επανάληψης

en: Unbalanced (
el: Μη ισορροπημένο (

en: No syntax specified
el: Δεν ορίστηκε συντακτικό

en: Unbalanced )
el: Μη ισορροπημένο )

en: out of memory
el: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: memory exhausted
el: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: invalid context length argument
el: μη έγκυρο όρισμα μήκους περιεχομένου

en: input is too large to count
el: η είσοδος είναι πολύ μεγάλη για να μετρηθεί

en: writing output
el: εγγραφή αποτελέσματος

en: Binary file %s matches
el: Το δυαδικό αρχείο %s ταιριάζει

en: (standard input)
el: (κανονική είσοδος)

en: warning: %s: %s
el: προειδοποίηση: %s: %s

en: recursive directory loop
el: αναδρομική αλληλοδιαδοχή καταλόγων

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ [ΑΡΧΕΙΟ]...

en: Try `%s --help' for more information.
el: Δοκιμάστε `%s --help' για περισσότερες πληροφορίες.

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE] ...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ [ΑΡΧΕΙΟ] ...

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
    Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
el: Εύρεση του ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος σε κάθε ΑΡΧΕΙΟ ή την κανονική είσοδο.
    Παράδειγμα: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Επιλογή κανονικής έκφρασης και ερμηνεία:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
el:   -E, --extended-regexp     ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ είναι μια εκτεταμένη κανονική έκφραση
      -F, --fixed-regexp        ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ είναι στατικό αλφαριθμητικό διαχωρι-
                                  ζόμενο με χαρακτήρες αλλαγής γραμμής
      -G, --basic-regexp        ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ είναι απλή κανονική έκφραση
      -P, --perl-regexp         ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ είναι κανονική έκφραση Perl

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN as a regular expression
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
el:   -e, --regexp=ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ    χρήση ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος για κανονική έκφραση
      -f, --file=ΑΡΧΕΙΟ         λήψη ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος από το αρχείο ΑΡΧΕΙΟ
      -i, --ignore-case         αγνόησε διαφορές πεζών/κεφαλαίων
      -w, --word-regexp         επιβολή του ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος να ταιριάζει μόνο
                                  ολόκληρες λέξεις
      -x, --line-regexp         επιβολή του ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος να ταιριάζει μόνο
                                  ολόκληρες γραμμές
      -z, --null-data           η γραμμή δεδομένων τερματίζεται με byte 0
                                  και όχι με χαρακτήρα αλλαγής γραμμής

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             print version information and exit
          --help                display this help and exit
          --mmap                use memory-mapped input if possible
el: 
    Λοιπά:
      -s, --no-messages         αποφυγή εμφάνισης μηνυμάτων σφαλμάτων
      -v, --revert-match        επιλογή γραμμών που δεν ταιριάζουν
      -V, --version             εμφάνισης πληροφοριών έκδοσης και έξοδος
          --help                εμφάνισης αυτής της βοήθειας και έξοδος
          --mmap                χρήση εισόδου απεικονισμένη-στη-μνήμη αν
                                  υπάρχει τέτοια δυνατότητα

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the filename for each match
      -h, --no-filename         suppress the prefixing filename on output
          --label=LABEL         print LABEL as filename for standard input
      -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
      -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -R, -r, --recursive       equivalent to --directories=recurse
          --include=PATTERN     files that match PATTERN will be examined
          --exclude=PATTERN     files that match PATTERN will be skipped.
          --exclude-from=FILE   files that match PATTERN in FILE will be skipped.
      -L, --files-without-match only print FILE names containing no match
      -l, --files-with-matches  only print FILE names containing matches
      -c, --count               only print a count of matching lines per FILE
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
el: 
    Έλεγχος εξόδου:
      -m, --max-count=ΑΡΙΘΜΟΣ   σταμάτημα μετά από ΑΡΙΘΜΟ ταιριάσματα
      -b, --byte-offset         εμφάνιση σχετικής θέσης του byte με τις γραμμές
                                  εξόδου
      -n, --line-number         εμφάνιση αριθμών γραμμής με τις γραμμές εξόδου
      -H, --with-filename       εμφάνιση ονόματος αρχείου με κάθε ταίριασμα
      -h, --no-filename         αποφυγή εμφάνισης του ονόματος του αρχείου στην
                                  αρχή της εξόδου
          --label=LABEL         print LABEL as filename for standard input
      -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     αποφυγή εμφάνισης όλης της κανονικής εξόδου
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                να μην αποφευχθεί η έξοδος δυαδικών δεδομένων
      -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ΕΝΕΡΓΕΙΑ  τρόπος χρήσης των καταλόγων
                                Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ είναι 'read', 'recurse' ή 'skip'.
                                (Για ανάγνωση, αναδρομή και παράκαμψη αντίστοιχα).
      -D, --devices=ΕΝΕΡΓΕΙΑ    τρόπος χρήσης των συσκευών, FIFO και socket
                                Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ είναι 'read' ή 'skip'.
                                (Για ανάγνωση και παράκαμψη αντίστοιχα).
      -R, -r, --recursive       ισοδύναμο με --directories=recurse.
          --include=ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ   θα ελεγχθούν αρχεία που ταιριάζουν στο ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ.
          --exclude=ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ   θα παρακαμφθούν αρχεία που ταιριάζουν στο ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ
          --exclude-from=ΑΡΧΕΙΟ θα παρακαμφθούν τα αρχεία που ταιριάζουν στα
                                ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτα που περιέχονται μέσα στο ΑΡΧΕΙΟ.
      -L, --files-without-match εμφάνιση μόνο τα ονόματα ΑΡΧΕΙΩΝ που δεν
                                  περιέχουν ταιριάσματα
      -l, --files-with-matches  εμφάνιση μόνο τα ονόματα ΑΡΧΕΙΩΝ με ταιριάσματα
      -c, --count               εμφάνιση μόνο τον αριθμό των γραμμών με
                                  ταιριάσματα για κάθε ΑΡΧΕΙΟ
      -Z, --null                εγγραφή ενός μηδενικού byte μετά το όνομα ΑΡΧΕΙΟΥ

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
      -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to distinguish the matching string
                                WHEN may be `always', `never' or `auto'.
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there (MSDOS)
    
    `egrep' means `grep -E'.  `fgrep' means `grep -F'.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.  If less than
    two FILEs given, assume -h.  Exit status is 0 if match, 1 if no match,
    and 2 if trouble.
el: 
    Έλεγχος βάσει του περιεχομένου:
      -B, --before-context=ΑΡΙΘΜΟΣ εμφάνιση ΑΡΙΘΜΟΣ γραμμών με ακολουθούμενο
                                  περιεχόμενο
      -A, --after-context=ΑΡΙΘΜΟΣ  εμφάνιση ΑΡΙΘΜΟΣ γραμμών με προπορευόμενο
                                  περιεχόμενο
      -C, --context=ΑΡΙΘΜΟΣ     εμφάνιση ΑΡΙΘΜΟΣ (εξ ορισμού 2) γραμμών με
                                  περιεχόμενο εξόδου
                                  εκτός κι αν αναιρεθεί με -A ή -B
      -NUM                      το ίδιο με --context=ΑΡΙΘΜΟΣ
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to distinguish the matching string
                                WHEN may be `always', `never' or `auto'.
      -U, --binary              να μην απαλείφονται χαρακτήρες CR στο EOL (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   αναφορά σχετικών θέσεων σα να μην υπήρχαν
                                  χαρακτήρες CR (MSDOS)
    
    To `egrep' είναι ισοδύναμο του `grep -E'. Το `fgrep' είναι ισοδύναμο του
    `grep -F'.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.  If less than
    Χωρία ΑΡΧΕΙΟ, ή όταν το ΑΡΧΕΙΟ είναι -, διαβάζεται η κανονική είσοδος.
    Αν στα ορίσματα υπάρχουν λιγότερα από δύο ΑΡΧΕΙΑ, τότε υποτίθεται ότι έχει
    δοθεί η επιλογή -h.  Η κατάσταση εξόδου του προγράμματος είναι 0 αν βρέθηκε
    το ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ, 1 αν δεν βρέθηκε και 2 αν προέκυψε κάποιο πρόβλημα.

en: 
    Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
el: 
    Στείλτε αναφορές σφαλμάτων στο <bug-gnu-utils@gnu.org>.

en: conflicting matchers specified
el: ορίστηκαν αντικρουόμενα στοιχεία αναζήτησης

en: unknown devices method
el: άγνωστη μέθοδος συσκευών

en: unknown directories method
el: άγνωστη μέθοδος καταλόγων

en: invalid max count
el: μη έγκυρος μέγιστος μετρητής

en: unknown binary-files type
el: άγνωστο είδος δυαδικών αρχείων

en: Copyright 1988, 1992-1999, 2000, 2001 Free Software Foundation, Inc.
el: Δικαίωμα αντιγραφής 1988, 1992-1999, 2000, 2001 Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού

en: This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
el: Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό, δείτε τον πηγαίο κώδικα για τους κανόνες
    αντιγραφής. ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση, ούτε ακόμα για ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ
    ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.

en: The -P option is not supported
el: Η επιλογή -P δεν υποστηρίζεται

en: The -P and -z options cannot be combined
el: Οι επιλογές -P και -z δεν μπορούν να συνδυαστούν

en: Unknown system error
el: Άγνωστο λάθος συστήματος

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `%s' είναι διφορούμενη

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δεν επιτρέπει ορίσματα

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δεν επιτρέπει ορίσματα

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή `%s' απαιτεί όρισμα

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
el: %s: μη αποδεκτή επιλογή -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: μη έγκυρη επιλογή -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί ένα όρισμα -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι διφορούμενη

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δεν δέχεται ορίσματα
