tar 1.12 - en to sv translation catalogue (206 entries)

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

note: If XALLOC_FAIL_FUNC is NULL, or does return, display this message before exiting when memory is exhausted.  Goes through gettext.
en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Total bytes written:
sv: Totalt antal byte skrivna:

en: Cannot close file #%d
sv: Kan inte stänga fil #%d

en: Cannot close descriptor %d
sv: Kan inte stänga filnummer %d

en: Cannot properly duplicate %s
sv: Kan inte duplicera %s

en: Cannot use compressed or remote archives
sv: Kan inte använda komprimerade arkiv eller fjärrarkiv

en: Cannot open pipe
sv: Kan inte öppna rör

en: Cannot fork
sv: Kan inte grena

note: The new born child tar is here!
en: tar (child)
sv: tar (barn)

en: (child) Pipe to stdin
sv: (barn) Rör till standard in

en: Cannot open archive %s
sv: Kan inte öppna arkivet %s

en: Archive to stdout
sv: Arkiv till standard ut

en: Cannot exec %s
sv: Kan inte exekvera %s

en: Child cannot fork
sv: Barnet kan inte grena

en: ((child)) Pipe to stdout
sv: ((barn)) Rör standard ut

note: The new born grandchild tar is here!
en: tar (grandchild)
sv: tar (barnbarn)

note: Prepare for reblocking the data from the compressor into the archive.
en: (grandchild) Pipe to stdin
sv: (barnbarn) Rör till standard in

en: Cannot read from compression program
sv: Kan inte läsa från komprimeringsprogrammet

en: (child) Pipe to stdout
sv: (barn) Rör till standard ut

en: Archive to stdin
sv: Arkiv till standard in

note: The child tar is still here!  Launch the uncompressor.
en: ((child)) Pipe to stdin
sv: ((barn)) Rör till standard in

note: Prepare for unblocking the data from the archive into the uncompressor.
en: (grandchild) Pipe to stdout
sv: (barnbarn) Rör till standard ut

en: Cannot write to compression program
sv: Kan inte skriva till komprimeringsprogrammet

en: Invalid value for record_size
sv: Ogiltigt värde på record_size

en: No archive name given
sv: Arkivnamn saknas

en: Could not allocate memory for blocking factor %d
sv: Kunde inte allokera minne för blockfaktor %d

en: Cannot verify multi-volume archives
sv: Flervolymsarkiv kan inte verifieras

en: Cannot use multi-volume compressed archives
sv: Kan inte använda komprimerade flervolymsarkiv

en: Cannot verify compressed archives
sv: Komprimerade arkiv kan inte verifieras

en: Cannot update compressed archives
sv: Komprimerade arkiv kan inte uppdateras

en: Cannot verify stdin/stdout archive
sv: Kan inte verifiera standard in/ut-arkiv

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: Archive not labelled to match `%s'
sv: Arkivet är inte märkt för att stämma med "%s"

en: Volume `%s' does not match `%s'
sv: Volym "%s" överensstämmer inte med "%s"

en: Write checkpoint %d
sv: Skriver kontrollpunkt %d

en: Cannot write to %s
sv: Kan inte skriva till %s

en: Read error on %s
sv: Läsfel i %s

en: At beginning of tape, quitting now
sv: Vid bandets början, avslutar nu

en: Too many errors, quitting
sv: För många fel, avslutar

en: Read checkpoint %d
sv: Läser kontrollpunkt %d

en: Reading %s
sv: Läser %s

en: WARNING: No volume header
sv: VARNING: Inget volymhuvud

en: %s is not continued on this volume
sv: %s fortsätter inte i denna volym

en: This volume is out of sequence
sv: Denna volym kommer inte i rätt ordning

en: Archive %s EOF not on block boundary
sv: I arkiv %s är inte filslut vid en blockgräns

en: WARNING: Cannot close %s (%d, %d)
sv: VARNING: Kan inte stänga %s (%d, %d)

note: Lseek failed.  Try a different method.
en: Could not backspace archive file; it may be unreadable without -i
sv: Kunde inte söka bakåt i arkivfilen, den kan vara oläsbar utan -i

en: Child died with signal %d%s
sv: Barnet dog med signal %d%s

en:  (core dumped)
sv:  (minnet sparat)

en: Child returned status %d
sv: Barnet avslutade med slutstatus %d

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
sv: Gör iordning volym nummer %d för %s och tryck vagnretur:

en: EOF where user reply was expected
sv: Filslut vid förväntat användarsvar

en: WARNING: Archive is incomplete
sv: VARNING: Arkivet är ofullständigt

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
sv:  n [namn]   Ge ett nytt filnamn för nästa (och efterföljande) volym(er)
     q          Avsluta programmet
     !          Starta ett underskal
     ?          Skriv denna lista

note: Quit.
en: No new volume; exiting.
sv: Ingen ny volym; avslutar.

en: Cannot fork!
sv: Kan inte grena!

en: Cannot exec a shell %s
sv: Kan inte exekvera ett skal %s

en: Cannot read %s
sv: Kan inte läsa %s

en: Data differs
sv: Data är olika

en: Unexpected EOF on archive file
sv: Oväntat filslut i arkivfilen

en: File does not exist
sv: Filen existerar inte

en: Cannot stat file %s
sv: Kan inte ta status på filen %s

en: Verify
sv: Verifierar

en: Unknown file type '%c' for %s, diffed as normal file
sv: Okänd filtyp "%c" för %s, jämförd som en normal fil

en: Not a regular file
sv: Inte en normal fil

en: Mode differs
sv: Rättigheterna är olika

en: Uid differs
sv: Uid är olika

en: Gid differs
sv: Gid är olika

en: Mod time differs
sv: Modifieringstiderna är olika

en: Size differs
sv: Storlekarna är olika

en: Error while closing %s
sv: Fel vid stängning av %s

en: Does not exist
sv: Existerar inte

en: Not linked to %s
sv: Inte länkad till %s

en: No such file or directory
sv: Filen eller katalogen finns inte

en: Cannot read link %s
sv: Kan inte läsa länk %s

en: Symlink differs
sv: Symboliska länkar är olika

en: Device numbers changed
sv: Enhetsnummer har ändrats

en: Mode or device-type changed
sv: Rättighet eller enhetstyp har ändrats

en: No longer a directory
sv: Inte längre en katalog

en: Cannot open file %s
sv: Kan inte öppna filen %s

en: Could not rewind archive file for verify
sv: Kunde inte gå till början på arkivfilen för verifikation

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header(s) detected
sv: VERIFIKATIONSFEL: %d okända arkivhuvuden upptäckta

en: Removing drive spec from names in the archive
sv: Tar bort enhetsnamn från namnen i arkivet

en: Removing leading `/' from absolute path names in the archive
sv: Tar bort inledande "/" från absoluta sökvägar i arkivet

en: Cannot add file %s
sv: Kan inte lägga till filen %s

en: %s: is unchanged; not dumped
sv: %s: är oförändrad; inte arkiverad

en: %s is the archive; not dumped
sv: %s är arkivet; inte arkiverat

en: Removing leading `/' from absolute links
sv: Tar bort inledande "/" från absoluta länkar

en: Cannot remove %s
sv: Kan inte ta bort %s

en: Cannot add directory %s
sv: Kan inte lägga till katalogen %s

en: %s: On a different filesystem; not dumped
sv: %s: På ett annat filsystem; inte arkiverad

en: Cannot open directory %s
sv: Kan inte öppna katalogen %s

en: File name %s%s too long
sv: Filnamnet %s%s är för långt

en: %s: Unknown file type; file ignored
sv: %s: Okänd filtyp; filen ignorerad

en: Could not re-position archive file
sv: Kunde inte byta position i arkivfilen

en: This does not look like a tar archive
sv: Det här ser inte ut som ett "tar"-arkiv

en: Skipping to next header
sv: Hoppar till nästa filhuvud

en: Deleting non-header from archive
sv: Tar bort icke-huvuddata från arkivet

en: %s: Could not change access and modification times
sv: %s: Kunde inte ändra åtkomst- och modifieringstid

en: %s: Could not write to file
sv: %s: Kunde inte skriva till fil

en: %s: Was unable to backup this file
sv: %s kunde inte säkerhetskopieras

en: Extracting contiguous files as regular files
sv: Extraherar sammanhängande filer som vanliga filer

en: %s: Could not create file
sv: %s: Kunde inte skapa fil

en: %s: Error while closing
sv: %s: Fel vid stängning

en: %s: Could not create symlink to `%s'
sv: %s: Kunde inte skapa symbolisk länk till "%s"

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
sv: Försöker extrahera symboliska länkar som hårda länkar

en: %s: Could not link to `%s'
sv: %s: Kunde inte länka till "%s"

en: %s: Could not make node
sv: %s: Kunde inte skapa enhetsfil

en: %s: Could not make fifo
sv: %s: Kunde inte skapa fifo

en: %s: Could not create directory
sv: %s: Kunde inte skapa katalog

en: Added write and execute permission to directory %s
sv: Lade till skriv- och exekveringsrättigheter till katalog %s

en: Cannot extract `%s' -- file is continued from another volume
sv: Kan inte extrahera "%s" -- filen fortsätter från en tidigare volym

en: Visible long name error
sv: Fel på ett långt namn

en: Unknown file type '%c' for %s, extracted as normal file
sv: Okänd filtyp "%c" för %s, extraherad som en normal fil

en: Cannot stat %s
sv: Kan inte ta status på %s

en: Directory %s has been renamed
sv: Katalogen %s har bytt namn

en: Directory %s is new
sv: Katalogen %s är ny

en: Could not get current directory
sv: Kunde inte avgöra aktuell katalog

en: Could not get current directory: %s
sv: Kunde inte komma åt namnet på aktuell katalog: %s

en: File name %s/%s too long
sv: Filnamnet %s/%s är för långt

en: Cannot chdir to %s
sv: Kan inte gå till katalogen %s

en: Unexpected EOF in archive
sv: Oväntat filslut i arkivet

en: %s: Deleting %s
sv: %s: Tar bort %s

en: Error while deleting %s
sv: Fel inträffade vid borttagning av %s

en: Omitting %s
sv: Utelämnar %s

en: Hmm, this doesn't look like a tar archive
sv: Hmm, det här ser inte ut som ett "tar"-arkiv

en: Skipping to next file header
sv: Hoppar över data till nästa filhuvud

en: EOF in archive file
sv: Filslut i arkivfilen

en: Visible longname error
sv: Fel på ett långt namn

en:  link to %s
sv:  länk till %s

en:  unknown file type `%c'
sv:  okänd filtyp "%c"

en: --Volume Header--
sv: --Volymhuvud--

en: --Mangled file names--
sv: --Kodade filnamn--

en: Creating directory:
sv: Skapar katalog:

en: Unexpected EOF in mangled names
sv: Oväntat filslut i kodade namn

en: Cannot rename %s to %s
sv: Kan inte byta namn på %s till %s

en: Renamed %s to %s
sv: Bytte namn på %s till %s

en: Cannot symlink %s to %s
sv: Kan inte symboliskt länka %s till %s

en: Symlinked %s to %s
sv: %s symboliskt länkad till %s

en: Unknown demangling command %s
sv: Okänt avkodningskommando %s

en: Cannot change to directory %s
sv: Kan inte gå till katalogen %s

en: Missing file name after -C
sv: Filnamn efter -C saknas

en: %s: Not found in archive
sv: %s: Fanns inte i arkivet

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
sv: rmtd: Kan inte allokera buffert

en: Cannot allocate buffer space
sv: Kan inte allokera buffert

en: rmtd: Premature eof
sv: rmtd: För tidigt filslut

en: Premature end of file
sv: För tidigt filslut

en: rmtd: Garbage command %c
sv: rmtd: Okänt kommando "%c"

en: Garbage command
sv: Okänt kommando

en: exec/tcp: Service not available
sv: exec/tcp: Tjänsten är inte tillgänglig

en: stdin
sv: standard in

en: stdout
sv: standard ut

note: Bad problems if we get here. In a previous version, _exit was used here instead of exit.
en: Cannot execute remote shell
sv: Kan inte exekvera fjärrskal

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
sv: Flaggorna "-%s" och "-%s" vill båda läsa från standard in

en: Cannot read confirmation from user
sv: Kan inte läsa bekräftelse från användaren

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and
    can restore individual files from the archive.
sv: GNU "tar" sparar många filer tillsammans i ett band- eller fil-arkiv och
    kan återskapa individuella filer från arkivet.

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
sv: 
    Användning: %s [FLAGGA]... [FIL]...

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
sv: 
    Om en lång flagga visar ett argument som obligatoriskt då är det även
    obligatoriskt för den korta flaggan.  Motsvarande gäller för frivilliga
    argument.

en: 
    Main operation mode:
      -t, --list              list the contents of an archive
      -x, --extract, --get    extract files from an archive
      -c, --create            create a new archive
      -d, --diff, --compare   find differences between archive and file system
      -r, --append            append files to the end of an archive
      -u, --update            only append files newer than copy in archive
      -A, --catenate          append tar files to an archive
          --concatenate       same as -A
          --delete            delete from the archive (not on mag tapes!)
sv: 
    Operationsläge:
      -t, --list              visa innehållet i arkivet
      -x, --extract, --get    extrahera filer från arkivet
      -c, --create            skapa ett nytt arkiv
      -d, --diff, --compare   visa skillnader mellan filsystemet och arkivet
      -r, --append            lägg till filer på slutet av arkivet
      -u, --update            lägg till filer som är nyare än de i arkivet
      -A, --catenate          lägg till innehållet i en arkivfil till arkivet
          --concatenate       samma som -A
          --delete            ta bort från arkivet (ej för arkiv på magnetband!)

en: 
    Operation modifiers:
      -W, --verify               attempt to verify the archive after writing it
          --remove-files         remove files after adding them to the archive
      -k, --keep-old-files       don't overwrite existing files when extracting
      -U, --unlink-first         remove each file prior to extracting over it
          --recursive-unlink     empty hierarchies prior to extracting directory
      -S, --sparse               handle sparse files efficiently
      -O, --to-stdout            extract files to standard output
      -G, --incremental          handle old GNU-format incremental backup
      -g, --listed-incremental   handle new GNU-format incremental backup
          --ignore-failed-read   do not exit with nonzero on unreadable files
sv: 
    Modifiera operationslägen:
      -W, --verify               försök verifiera arkivet efter det skapats
          --remove-files         ta bort filer efter de sparats i arkivet
      -k, --keep-old-files       skriv inte över existerande filer vid extraktion
      -U, --unlink-first         ta bort gamla filer innan de nya extraheras
          --recursive-unlink     ta bort kataloger före extrahering
      -S, --sparse               hantera filer med hål mer effektivt
      -O, --to-stdout            extrahera filer till standard ut
      -G, --incremental          hantera gamla GNU-formatet för inkrementell
                                 säkerhetskopiering
      -g, --listed-incremental   hantera nya GNU-formatet för inkrementell
                                 säkerhetskopiering
          --ignore-failed-read   avsluta inte med felslutstatus p.g.a. oläsbara
                                 filer

en: 
    Handling of file attributes:
          --owner=NAME             force NAME as owner for added files
          --group=NAME             force NAME as group for added files
          --mode=CHANGES           force (symbolic) mode CHANGES for added files
          --atime-preserve         don't change access times on dumped files
      -m, --modification-time      don't extract file modified time
          --same-owner             try extracting files with the same ownership
          --numeric-owner          always use numbers for user/group names
      -p, --same-permissions       extract all protection information
          --preserve-permissions   same as -p
      -s, --same-order             sort names to extract to match archive
          --preserve-order         same as -s
          --preserve               same as both -p and -s
sv: 
    Hantering av filattribut:
          --owner=NAMN             sätt NAMN som ägare för adderade filer
          --group=NAMN             sätt NAMN som grupp för adderade filer
          --mode=RÄTTIGHET         sätt (symbolisk) RÄTTIGHET för adderade filer
          --atime-preserve         ändra inte åtkomsttider på arkiverade filer
      -m, --modification-time      extrahera inte filers modifieringstid
          --same-owner             försök extrahera filer med samma ägare som i
                                   arkivet
          --numeric-owner          använd alltid tal för användar- och gruppnamn
      -p, --same-permissions       extrahera all åtkomstinformation
          --preserve-permissions   samma som -p
      -s, --same-order             sortera namn som ska extraheras så de passar
                                   ihop med arkivet
          --preserve-order         samma som -s
          --preserve               samma som både -p och -s

en: 
    Device selection and switching:
      -f, --file=ARCHIVE             use archive file or device ARCHIVE
          --force-local              archive file is local even if has a colon
          --rsh-command=COMMAND      use remote COMMAND instead of rsh
      -[0-7][lmh]                    specify drive and density
      -M, --multi-volume             create/list/extract multi-volume archive
      -L, --tape-length=NUM          change tape after writing NUM x 1024 bytes
      -F, --info-script=FILE         run script at end of each tape (implies -M)
          --new-volume-script=FILE   same as -F FILE
          --volno-file=FILE          use/update the volume number in FILE
sv: 
    Enhetsval och enhetsbyte:
      -f, --file=ARKIV               använd arkivfil eller enhet ARKIV
          --force-local              arkivfilen är lokal även om namnet har kolon
          --rsh-command=KOMMANDO     använd KOMMANDO i stället för rsh.
      -[0-7][lmh]                    ange enhet och densitet
      -M, --multi-volume             skapa/visa/extrahera ett flervolymsarkiv
      -L, --tape-length=ANTAL        byt band efter det att ANTAL x 1024
                                     byte skrivits
      -F, --info-script=FIL          kör kommandofil FIL vid slutet av varje band
                                     (flaggan -M sätts också)
          --new-volume-script=FIL    samma som -F FIL
          --volno-file=FIL           använd/uppdatera volymnummer i FIL

en: 
    Device blocking:
      -b, --blocking-factor=BLOCKS   BLOCKS x 512 bytes per record
          --record-size=SIZE         SIZE bytes per record, multiple of 512
      -i, --ignore-zeros             ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
      -B, --read-full-records        reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
sv: 
    Blockhantering:
      -b, --blocking-factor=BLOCK    BLOCK x 512 byte per post
          --record-size=ANTAL        ANTAL byte per post, multipel av 512
      -i, --ignore-zeros             ignorera block med enbart nolltecken
                                     (betyder filslut)
      -B, --read-full-records        omblocka vid läsning (för 4.2BSD-rör)

en: 
    Archive format selection:
      -V, --label=NAME                   create archive with volume name NAME
                  PATTERN                at list/extract time, a globbing PATTERN
      -o, --old-archive, --portability   write a V7 format archive
          --posix                        write a POSIX conformant archive
      -z, --gzip, --ungzip               filter the archive through gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filter the archive through compress
          --use-compress-program=PROG    filter through PROG (must accept -d)
sv: 
    Val av arkivformat:
      -V, --label=NAMN                   skapa ett arkiv med volymnamnet NAMN
                  REGUTTR                vid visning/extrahering är namnet ett
                                         reguljärt uttryck.
      -o, --old-archive, --portability   skriv ett arkiv i V7-format
          --posix                        skriv ett arkiv i POSIX-format
      -z, --gzip, --ungzip               filtrera arkivet genom gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filtrera arkivet genom compress
          --use-compress-program=PROG    filtrera genom PROG (måste förstå -d)

en: 
    Local file selection:
      -C, --directory=DIR          change to directory DIR
      -T, --files-from=NAME        get names to extract or create from file NAME
          --null                   -T reads null-terminated names, disable -C
          --exclude=PATTERN        exclude files, given as a globbing PATTERN
      -X, --exclude-from=FILE      exclude globbing patterns listed in FILE
      -P, --absolute-names         don't strip leading `/'s from file names
      -h, --dereference            dump instead the files symlinks point to
          --no-recursion           avoid descending automatically in directories
      -l, --one-file-system        stay in local file system when creating archive
      -K, --starting-file=NAME     begin at file NAME in the archive
sv: 
    Filval:
      -C, --directory=KATALOG    byt katalog till KATALOG
      -T, --files-from=NAMN      hämta namn att extrahera från filen NAMN
          --null                 -T läser namn åtskilda med nolltecken, -C obrukbar
          --exclude=MÖNSTER      tag inte med filer som matchar MÖNSTER
      -X, --exclude-from=FIL     tag inte med filer som matchar mönster i filen FIL
      -P, --absolute-names       tag inte bort inledande "/" från namn
      -h, --dereference          arkivera det som symboliska länkar pekar på
          --no-recurse           gå inte automatiskt ned i kataloger
      -l, --one-file-system      byt inte filsystem när arkivet skapas
      -K, --starting-file=NAMN   börja med fil NAMN i arkivet

en:   -N, --newer=DATE             only store files newer than DATE
          --newer-mtime            compare date and time when data changed only
          --after-date=DATE        same as -N
sv:   -N, --newer=DATUM          arkivera bara filer nyare än DATUM
          --newer-mtime          jämför datum och tid endast för dataändringar
          --after-date=DATUM     samma som -N

en:       --backup[=CONTROL]       backup before removal, choose version control
          --suffix=SUFFIX          backup before removel, override usual suffix
sv:       --backup[=KONTROLL]      gör säkerhetskopior före borttagning,
                                   välj typ av versionshantering
          --suffix=SUFFIX          gör säkerhetskopior före borttagning,
                                   ersätt den normala säkerhetskopieändelsen

en: 
    Informative output:
          --help            print this help, then exit
          --version         print tar program version number, then exit
      -v, --verbose         verbosely list files processed
          --checkpoint      print directory names while reading the archive
          --totals          print total bytes written while creating archive
      -R, --block-number    show block number within archive with each message
      -w, --interactive     ask for confirmation for every action
          --confirmation    same as -w
sv: 
    Informativ utskrift:
          --help            visa denna hjälptext och avsluta
          --version         visa versionsinformation och avsluta
      -v, --verbose         visa namn på alla filer som behandlas
          --checkpoint      visa katalognamn när arkivet läses
          --totals          visa antal skrivna byte när arkivet skapas
      -R, --block-number    visa blocknummer inom arkivet för varje meddelande
      -w, --interactive     fråga efter bekräftelse för varje steg
          --confirmation    samma som -w

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
sv: 
    Säkerhetskopieändelse är "~", om den inte sätts med --suffix eller
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    Versionshanteringen kan styras med --backup eller VERSION_CONTROL,
    där värdena kan vara:
    
      t, numbered     gör numrerade säkerhetskopior
      nil, existing   numrerade säkerhetskopior om det redan finns sådana,
                       enkla annars
      never, simple   gör alltid enkla säkerhetskopior

en: 
    GNU tar cannot read nor produce `--posix' archives.  If POSIXLY_CORRECT
    is set in the environment, GNU extensions are disallowed with `--posix'.
    Support for POSIX is only partially implemented, don't count on it yet.
    ARCHIVE may be FILE, HOST:FILE or USER@HOST:FILE; and FILE may be a file
    or a device.  *This* `tar' defaults to `-f%s -b%d'.
sv: 
    GNU "tar" kan inte läsa eller skapa "--posix" arkiv. Om miljövariabeln
    POSIXLY_CORRECT är satt så tar "--posix" bort GNUs utökningar till "tar".
    Stöd för POSIX är bara delvis implementerat, så förlita er inte på det än.
    ARKIV kan vara FIL, MASKIN:FIL eller ANVÄNDARE@MASKIN:FIL, och FIL kan vara
    en fil eller en enhet.  *Denna* "tar" har normalvärdena "-f%s -b%d".

en: 
    Report bugs to <tar-bugs@gnu.org>.
sv: 
    Rapportera fel till <tar-bugs@gnu.org>.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <sv@li.org>.

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
sv: Du kan endast ange en av flaggorna "-Acdtrux"

en: Conflicting compression options
sv: Motstridiga komprimeringsflaggor

en: Old option `%c' requires an argument.
sv: Gammal flagga "%c" behöver ett argument

en: Obsolete option, now implied by --blocking-factor
sv: Föråldrad flagga som nu impliceras av --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --blocking-factor
sv: Föråldrad flagga ersatt med --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --read-full-records
sv: Föråldrad flagga ersatt med --read-full-records

en: Obsolete option name replaced by --touch
sv: Föråldrad flagga ersatt med --touch

en: More than one threshold date
sv: Mer än en datumgräns

en: Invalid date format `%s'
sv: Ogiltigt datumformat "%s"

en: Conflicting archive format options
sv: Motstridiga arkivformatsflaggor

en: Obsolete option name replaced by --absolute-names
sv: Föråldrad flagga ersatt med --absolute-names

en: Obsolete option name replaced by --block-number
sv: Föråldrad flagga ersatt med --block-number

en: Obsolete option name replaced by --backup
sv: Föråldrad flagga ersatt med --backup

en: Invalid group given on option
sv: Ogiltig grupp given för flagga

en: Invalid mode given on option
sv: Ogiltiga rättigheter givna för flagga

en: Invalid owner given on option
sv: Ogiltig användare given för flagga

en: Record size must be a multiple of %d.
sv: Poststorlek måste vara en multipel av %d

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
sv: Flaggorna "-[0-7][lmh]" stöds inte av *detta* "tar"-program

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.  Det finns INGEN
    garanti; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: 
    Written by John Gilmore and Jay Fenlason.
sv: 
    Skriven av John Gilmore och Jay Fenlason.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
sv: GNU-finesser önskade i ett inkompatibelt arkivformat

en: Multiple archive files requires `-M' option
sv: Multipla arkivfiler kräver "-M" flaggan

en: Cowardly refusing to create an empty archive
sv: Vägrar fegt skapa ett tomt arkiv

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
sv: Flaggorna "-Aru" är inkompatibla med "-f -"

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
sv: Du måste ange en av flaggorna "-Acdtrux"

en: Error exit delayed from previous errors
sv: Avslut med felslutstatus fördröjd från föregående fel

en: Generate data files for GNU tar test suite.
sv: Generera datafiler för GNU tar testsvit.

en: 
    Usage: %s [OPTION]...
sv: 
    Användning: %s [FLAGGA]...

en: If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.
    
      -l, --file-length=LENGTH   LENGTH of generated file
      -p, --pattern=PATTERN      PATTERN is `default' or `zeros'
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
sv: Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska även för korta.
    
      -l, --file-length=LÄNGD    LÄNGD på genererad fil
      -p, --pattern=MÖNSTER      MÖNSTER är "default" eller "zeros"
          --help                 visa denna hjälptext och avsluta
          --version              visa versionsinformation och avsluta

en: Ambiguous pattern `%s'
sv: Tvetydigt mönster "%s"

en: Unknown pattern `%s'
sv: Okänt mönster "%s"

en: 
    Copyright (C) 1995, 1996, 1997 Free Software Foundation, Inc.
sv: 
    Copyright © 1995, 1996, 1997 Free Software Foundation, Inc.

en: 
    Written by François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
sv: 
    Skriven av François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
