gcc 3.4.2 - en to tr translation catalogue (4689 entries)

en: `%s' attribute directive ignored
tr: `%s' özellik yönergesi yoksayıldı

en: wrong number of arguments specified for `%s' attribute
tr: '%s' özelliği için belirtilen argüman sayısı hatalı

en: `%s' attribute does not apply to types
tr: `%s' özelliği veri türlerine uygulanmaz

en: `%s' attribute only applies to function types
tr: `%s' özelliği sadece işlev türlere uygulanır

en: `%s' attribute ignored
tr: `%s' özelliği yoksayıldı

en: offset outside bounds of constant string
tr: göreli konum sabit dizgenin sınırlarının dışında

en: second arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
tr: `__builtin_prefetch' için 2. argüman bir sabit olmalı

en: invalid second arg to __builtin_prefetch; using zero
tr: __builtin_prefetch için 2. argüman geçersiz; sıfır kullanılıyor

en: third arg to `__builtin_prefetch' must be a constant
tr: `__builtin_prefetch' için 3. argüman bir sabit olmalı

en: invalid third arg to __builtin_prefetch; using zero
tr: __builtin_prefetch için 3. argüman geçersiz; sıfır kullanılıyor

en: argument of `__builtin_args_info' must be constant
tr: `__builtin_args_info'nun argümanı bir sabit olmalıdır

en: argument of `__builtin_args_info' out of range
tr: `__builtin_args_info'nun argümanı kapsamdışı

en: missing argument in `__builtin_args_info'
tr: `__builtin_args_info'da argüman eksik

en: `va_start' used in function with fixed args
tr: `va_start' işlev içinde sabit argümanlarla kullanılmış

en: second parameter of `va_start' not last named argument
tr: `va_start'ın ikinci parametresi isimli son argüman değil

note: Evidently an out of date version of <stdarg.h>; can't validate va_start's second argument, but can still work as intended.
en: `__builtin_next_arg' called without an argument
tr: `__builtin_next_arg' argümansız çağrılmış

en: too many arguments to function `va_start'
tr: `va_start' işlevine çok fazla argüman verilmiş

en: first argument to `va_arg' not of type `va_list'
tr: `va_arg'ın ilk argümanının türü `va_list' değil

note: Unfortunately, this is merely undefined, rather than a constraint violation, so we cannot make this an error.  If this call is never executed, the program is still strictly conforming.
en: `%s' is promoted to `%s' when passed through `...'
tr: `%s' `...' sayesinde aktarıldığında `%s'e yükseltilmiş

en: (so you should pass `%s' not `%s' to `va_arg')
tr: (bu durumda `va_arg'a `%s' aktarılmalı, `%s' değil)

note: We can, however, treat "undefined" any way we please. Call abort to encourage the user to fix the program.
en: if this code is reached, the program will abort
tr: Bu kodun bitiminde uygulama çıkacak

en: invalid arg to `__builtin_frame_address'
tr: `__builtin_frame_address'e aktarılan argüman geçersiz

en: invalid arg to `__builtin_return_address'
tr: `__builtin_return_address'e aktarılan argüman geçersiz

en: unsupported arg to `__builtin_frame_address'
tr: `__builtin_frame_address'e aktarılan argüman desteklenmiyor

en: unsupported arg to `__builtin_return_address'
tr: `__builtin_return_address'e aktarılan argüman desteklenmiyor

en: second arg to `__builtin_expect' must be a constant
tr: `__builtin_expect'e aktarılan ikinci argüman bir sabit olmalı

en: __builtin_longjmp second argument must be 1
tr: __builtin_longjmp'ın ikinci argümanı 1 olmalı

en: built-in function `%s' not currently supported
tr: yerleşik işlev `%s' şu an desteklenmiyor

en: target format does not support infinity
tr: hedef biçim sonsuzu desteklemiyor

en: %Hsuggest explicit braces to avoid ambiguous `else'
tr: %Hanlamca belirsiz `else' den kaçınmak için kaşlı ayraçlar önerilir

en: %J'%D' is not defined outside of function scope
tr: %J işlev etki alanı dışında tanımlı olmayan '%D'

en: string length `%d' is greater than the length `%d' ISO C%d compilers are required to support
tr: dizge uzunluğu `%1$d' ISO C%3$d derleyiclerin desteklediği uzunluk %2$d den büyük

en: overflow in constant expression
tr: sabit ifadesinde taşma

en: integer overflow in expression
tr: ifadede tamsayı taşması

en: floating point overflow in expression
tr: ifadede gerçel sayı taşması

en: vector overflow in expression
tr: ifadede vektör taşması

note: This detects cases like converting -129 or 256 to unsigned char.
en: large integer implicitly truncated to unsigned type
tr: büyük tamsayı örtük olarak unsigned türe indirgendi

en: negative integer implicitly converted to unsigned type
tr: negatif tamsayı örtük olarak unsigned türe dönüştürüldü

en: overflow in implicit constant conversion
tr: örtük sabit dönüşümünde taşma

en: operation on `%s' may be undefined
tr: `%s' üstündeki işlem tanımsız olabilir

en: expression statement has incomplete type
tr: ifade deyimi boş tür içeriyor

en: case label does not reduce to an integer constant
tr: case etiketi bir tamsayı sabite indirgenmez

en: invalid truth-value expression
tr: doğruluk-değeri ifadesi geçersiz

en: invalid operands to binary %s
tr: iki terimli %s için terimler geçersiz

en: comparison is always false due to limited range of data type
tr: veri türünün kapsadığı sınırlardan dolayı karşılaştırma sonucu daima yanlıştır

en: comparison is always true due to limited range of data type
tr: veri türünün kapsadığı sınırlardan dolayı karşılaştırma sonucu daima doğrudur

en: comparison of unsigned expression >= 0 is always true
tr: unsigned ifade >=0 daima doğrudur

en: comparison of unsigned expression < 0 is always false
tr: unsigned ifade < 0 daima yanlıştır

en: pointer of type `void *' used in arithmetic
tr: aritmetikte `void *' türünde gösterici kullanılmış

en: pointer to a function used in arithmetic
tr: aritmetikte işlev göstericisi kullanılmış

en: pointer to member function used in arithmetic
tr: aritmetikte üye işlev göstericisi kullanılmış

en: struct type value used where scalar is required
tr: sayısal değer gerekirken yapı türü değer kullanılmış

en: union type value used where scalar is required
tr: sayısal değer gerekirken birleşik yapı türü değer kullanılmış

en: array type value used where scalar is required
tr: sayısal değer gerekirken dizi türü değer kullanılmış

note: Common Ada/Pascal programmer's mistake.  We always warn about this since it is so bad.
en: the address of `%D', will always evaluate as `true'
tr: `%D' nin adresi, daima `true' olarak değerlendirilecek

en: suggest parentheses around assignment used as truth value
tr: atamayı sarmalayan parantezler muhtemelen doğruluk değeri olarak kullanılmış

en: invalid use of `restrict'
tr: `restrict' kullanımı geçersiz

en: invalid application of `sizeof' to a function type
tr: bir işlev türüne geçersiz `sizeof' uygulaması

en: invalid application of `%s' to a void type
tr: bir void türe geçersiz `%s' uygulaması

en: invalid application of `%s' to incomplete type `%T'
tr: `%s' `%T' tamamlanmamış türe uygulanırsa geçersizdir

en: `__alignof' applied to a bit-field
tr: `__alignof' bir bit-alanına uygulanmış

en: cannot disable built-in function `%s'
tr: `%s' yerleşik işlev olduğundan iptal edilemez

en: too few arguments to function `%s'
tr: `%s' işlevi için argümanlar çok az

en: too many arguments to function `%s'
tr: `%s' işlevi için argümanlar çok fazla

en: non-floating-point argument to function `%s'
tr: `%s' işlevine kayan noktalı olmayan argüman

en: pointers are not permitted as case values
tr: case değeri olarak göstericiler kullanılamaz

en: range expressions in switch statements are non-standard
tr: switch deyimlerinde aralık ifadeleri standartdışıdır

en: empty range specified
tr: boş aralık belirtilmiş

en: duplicate (or overlapping) case value
tr: yinelenmiş (ya da birbirini kapsayan) case değerleri

en: %Jthis is the first entry overlapping that value
tr: %J bu, aynı değeri kapsayan ilk girdi

en: duplicate case value
tr: yinelenmiş case değeri

en: %Jpreviously used here
tr: %J önce burada kullanılmış

en: multiple default labels in one switch
tr: tek switch'te çok sayıda öntanımlı etiket

en: %Jthis is the first default label
tr: %J bu, ilk öntanımlı etiket

en: taking the address of a label is non-standard
tr: bir etiket adresinin alınması standartdışıdır

en: %Hignoring return value of `%D', declared with attribute warn_unused_result
tr: %H`%D' dönüş değeri yoksayılıyor, warn_unused_result özelliği ile bildirilmiş

en: %Hignoring return value of function declared with attribute warn_unused_result
tr: %Hwarn_unused_result özelliği ile bildirilen işlevin dönüş değeri yoksayılıyor

en: unknown machine mode `%s'
tr: '%s makina kipi bilinmiyor

en: no data type for mode `%s'
tr: '%s' kipi için bir veri türü yok

en: invalid pointer mode `%s'
tr: gösterici kipi olarak `%s' geçersiz

en: unable to emulate '%s'
tr: '%s' öykünümü yapılamıyor

en: %Jsection attribute cannot be specified for local variables
tr: %J bölge özelliği yerel değişkenler için belirtilmiş olamaz

en: %Jsection of '%D' conflicts with previous declaration
tr: %J `%D' bölgesi önceki bildirimle çelişiyor

en: %Jsection attribute not allowed for '%D'
tr: %J bölge özelliğine `%D' için izin verilmez

en: %Jsection attributes are not supported for this target
tr: %J bölge özellikleri bu hedef için desteklenmiyor

en: requested alignment is not a constant
tr: istenen ayarlama bir sabit değil

en: requested alignment is not a power of 2
tr: istenen ayarlama 2 nin kuvveti değil

en: requested alignment is too large
tr: istenen ayarlama çok büyük

en: %Jalignment may not be specified for '%D'
tr: %J hizalama `%D' için belirtilmiş olmayabilir

en: %J'%D' defined both normally and as an alias
tr: %J `%D' hem normal hem de bir rumuz olarak tanımlanmış

en: alias arg not a string
tr: rumuz argümanı bir dizge değil

en: visibility arg not a string
tr: görünürlük argümanı bir dizge değil

en: visibility arg must be one of "default", "hidden", "protected" or "internal"
tr: görünürlük "default", "hidden", "protected" veya "internal" değerlerinden biri olmalıdır

en: tls_model arg not a string
tr: tls_model argümanı bir dizge değil

en: tls_model arg must be one of "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" or "global-dynamic"
tr: tls_model "local-exec", "initial-exec", "local-dynamic" veya "global-dynamic" değerlerinden biri olmalı

en: %J'%E' attribute applies only to functions
tr: %J `%E' özelliği sadece işlevlere uygulanır

en: %Jcan't set '%E' attribute after definition
tr: %J `%E' özelliğine tanımlandıktan sonra değer atanamaz

en: `%s' attribute ignored for `%s'
tr: `%s' özelliği `%s' için yoksayıldı

en: invalid vector type for attribute `%s'
tr: `%s' özelliği vektör tür geçersiz

en: no vector mode with the size and type specified could be found
tr: belirtilen tür ve boyutta vektör kipi yok

en: nonnull attribute without arguments on a non-prototype
tr: bir prototip olmayanda argümansız null olmayan özellik

en: nonnull argument has invalid operand number (arg %lu)
tr: null olmayan argüman geçersiz sayıda terim içeriyor (%lu. argüman)

en: nonnull argument with out-of-range operand number (arg %lu, operand %lu)
tr: null olmayan argüman kapsamdışı sayıda terim içeriyor (%lu. argüman, %lu. terim)

en: nonnull argument references non-pointer operand (arg %lu, operand %lu)
tr: null olmayan argüman gösterici olmayan terime başvuruyor (%lu. argüman, %lu. terim)

en: null argument where non-null required (arg %lu)
tr: null olamayan gerekiren yerde null argüman (%lu. argüman)

en: cleanup arg not an identifier
tr: temizleme argümanı bir isim değil

en: cleanup arg not a function
tr: temizleme argümanı bir işlev değil

en: %s at end of input
tr: %s girdinin sonunda

en: %s before %s'%c'
tr: %2$s'%3$c'den önce %1$s

en: %s before %s'\x%x'
tr: %2$s'\x%3$x'den önce %1$s

en: %s before string constant
tr: %s dizge sabitten önce

en: %s before numeric constant
tr: sayısal sabitten önce %s

en: %s before "%s"
tr: "%2$s"den önce %1$s

en: %s before '%s' token
tr: '%2$s' dizgeciğinden önce %1$s

en: void value not ignored as it ought to be
tr: void değer yoksayılması gerekirken yoksayılmadı

en: conversion to non-scalar type requested
tr: sayısal olmayan türe dönüşüm istendi

en: %Jarray '%D' assumed to have one element
tr: %J `%D' dizisi tek elemanlı kabul edildi

en: %Jlabel `%D' used but not defined
tr: %J etiket `%D' tanımlanmadan kullanılmış

en: %Jlabel `%D' defined but not used
tr: %J etiket `%D' tanımlı ama kullanılmamış

en: %Jlabel `%D' declared but not defined
tr: %J etiket `%D' tanımlanmadan kullanılmış

en: %Junused variable `%D'
tr: %J değişken `%D' kullanılmamış

en: a parameter list with an ellipsis can't match an empty parameter name list declaration
tr: Üç noktalı bir parametre listesi bir boş parametre isim listesi bildirimi ile eşleşemez

en: an argument type that has a default promotion can't match an empty parameter name list declaration
tr: Bir öntanımlı yükseltme içeren bir argüman türü, bir boş parametre isim listesi bildirimi ile eşleşemez

en: %Jprototype for '%D' declares more arguments than previous old-style definition
tr: %J '%D' prototipi önceki eski tarz tanımdan daha fazla argüman bildiriyor

en: %Jprototype for '%D' declares fewer arguments than previous old-style definition
tr: %J '%D' prototipi önceki eski tarz tanımdan daha az argüman bildiriyor

en: %Jprototype for '%D' declares arg %d with incompatible type
tr: %J '%D' prototipi %d argümanını uyumsuz türde bildiriyor

note: If we get here, no errors were found, but do issue a warning for this poor-style construct.
en: %Jprototype for '%D' follows non-prototype definition
tr: %J '%D' prototipinden sonraki tanım bir prototip değil

en: %Jprevious definition of '%D' was here
tr: %J '%D'nin önceki tanımı burasıydı

en: %Jprevious implicit declaration of '%D' was here
tr: %J '%D'nin önceki örtük bildirimi buradaydı

en: %Jprevious declaration of '%D' was here
tr: %J '%D'nin önceki bildirimi burasıydı

en: %J'%D' redeclared as different kind of symbol
tr: %J `%D' farklı bir sembol çeşidi olarak tekrar bildirilmiş

en: %Jbuilt-in function '%D' declared as non-function
tr: %J yerleşik işlev `%D' işlev olarak bildirilmemiş

en: %Jshadowing built-in function '%D'
tr: %J yerleşik `%D' işlevinin gölgelenmesi

note: If types don't match for a built-in, throw away the built-in.  No point in calling locate_old_decl here, it won't print anything.
en: %Jconflicting types for built-in function '%D'
tr: %J yerleşik işlev `%D' için tür çelişkisi

en: %Jconflicting types for '%D'
tr: %J `%D' için çelişen türler

note: allow OLDDECL to continue in use
en: %Jredefinition of typedef '%D'
tr: %J typedef `%D'in yeniden tanımlanması

en: %Jredefinition of '%D'
tr: %J `%D'in yeniden tanımlanması

en: %Jstatic declaration of '%D' follows non-static declaration
tr: %J statik olmayan bildirimden sonra `%D' için 'static' bildirim

en: %Jnon-static declaration of '%D' follows static declaration
tr: %J statik bildirimden sonra `%D' için 'static' olmayan bildirim

en: %Jthread-local declaration of '%D' follows non-thread-local declaration
tr: %J yerel-olmayan-evreli bildirimden sonra `%D' yerel-evreli bildirimi

en: %Jnon-thread-local declaration of '%D' follows thread-local declaration
tr: %J yerel-evreli bildirimden sonra `%D' yerel-olmayan-evreli bildirimi

en: %Jextern declaration of '%D' follows declaration with no linkage
tr: %J ilintisiz bildirimden sonra `%D' extern bildirimi

en: %Jdeclaration of '%D' with no linkage follows extern declaration
tr: %J extern bildirimden sonra ilintisiz `%D' bildirimi

en: %Jredeclaration of '%D' with no linkage
tr: %J ilintisiz `%D' yeniden bildirimi

en: %Jredeclaration of '%D' with different visibility (old visibility preserved)
tr: %J '%D' için farklı görünürlükte yeniden bildirim (eski görünürlük saklı)

en: %Jinline declaration of '%D' follows declaration with attribute noinline
tr: %J 'inline' olmayan özellikli bildirimden sonra `%D' 'inline' bildirimi

en: %Jdeclaration of '%D' with attribute noinline follows inline declaration
tr: %J 'inline' bildiriminden sonra `%D' 'inline' olmayan özellikli bildirim

en: %J'%D' declared inline after being called
tr: %J çağrı sonrası `inline' bildirimli '%D'

en: %J'%D' declared inline after its definition
tr: %J tanımlandıktan sonra `inline' bildirimli '%D'

en: %Jredefinition of parameter '%D'
tr: %J `%D' parametresinin yeniden tanımlanması

en: %Jvolatile declaration of '%D' follows non-volatile declaration
tr: %J volatile olmayan bildirimden sonra volatile '%D' bildirimi

en: %Jnon-volatile declaration of '%D' follows volatile declaration
tr: %J volatile bildirimden sonra volatile olmayan '%D' bildirimi

en: %Jconst declaration of '%D' follows non-const declaration
tr: %J 'const' olmayan bildirimden sonra '%D' const bildirimi

en: %Jnon-const declaration of '%D' follows const declaration
tr: %J 'const' bildirimden sonra '%D' const olmayan bildirimi

en: %Jredundant redeclaration of '%D'
tr: %J `%D'nin gereksiz yeniden bildirimi

en: %Jdeclaration of '%D' shadows a parameter
tr: %J `%D' bildirimi bir parametreyi gölgeliyor

en: %Jdeclaration of '%D' shadows a global declaration
tr: %J `%D'bildirimi bir parametreyi gölgeliyor

en: %Jdeclaration of '%D' shadows a previous local
tr: %J `%D' bildirimi bir önceki yerel bildirimi gölgeliyor

en: %Jshadowed declaration is here
tr: %J: gölgeli bildirim burada

en: nested extern declaration of `%s'
tr: `%s'in iç içe 'extern' bildirimi

en: %Jprevious declaration of '%D'
tr: %J `%D' için önceki bildirim

en: implicit declaration of function `%s'
tr: `%s' işlevinin örtük bildirimi

en: `%s' undeclared here (not in a function)
tr: `%s' burada bildirilmemiş (bir işlev içinde değil)

en: `%s' undeclared (first use in this function)
tr: `%s' bildirilmemiş (bu işlevde ilk kullanımı)

en: (Each undeclared identifier is reported only once
tr: (Bildirilmemiş her tanıtıcı sadece bir kez raporlanır)

en: for each function it appears in.)
tr: her işlev için içinde görünür.)

en: label %s referenced outside of any function
tr: %s etiketi işlev dışı referanslı

en: duplicate label declaration `%s'
tr: `%s' etiketi birden fazla bildirilmiş

en: %Jthis is a previous declaration
tr: %J bu, bir önceden bildirimdir

en: %Hduplicate label `%D'
tr: yinlenmiş etiket `%D' %H

en: %J`%D' previously defined here
tr: %J `%D' evvelce burada tanımlanmış

en: %J`%D' previously declared here
tr: %J `%D' evvelce burada bildirilmiş

en: %Htraditional C lacks a separate namespace for labels, identifier `%s' conflicts
tr: %Hgeleneksel C etiketler için ayrı bir isim alanından yoksundur, `%s' belirteci çelişiyor

en: %H`%s' defined as wrong kind of tag
tr: %H`%s' yanlış sembol çeşidi olarak tanımlı

en: unnamed struct/union that defines no instances
tr: ilk tanımı olmayan adsız struct/union

en: useless keyword or type name in empty declaration
tr: boş bildirimde kullanışsız tür ismi ya da anahtar sözcük

en: two types specified in one empty declaration
tr: bir boş bildirimde iki veri türü belirtilmiş

en: empty declaration
tr: boş bildirim

en: ISO C90 does not support `static' or type qualifiers in parameter array declarators
tr: ISO C90, parametre dizisi bildirimlerinde `static' ve tür niteleyicileri desteklemez

en: ISO C90 does not support `[*]' array declarators
tr: ISO C90 dizi bildirimlerinde `[*]' desteklemez

en: GCC does not yet properly implement `[*]' array declarators
tr: GCC `[*]' dizi bildirimlerini henüz tam desteklemiyor

en: static or type qualifiers in abstract declarator
tr: kuramsal bildirimde 'static' ya da tür niteleyiciler

en: %J'%D' is usually a function
tr: %J `%D' çogu kez bir işlevdir

en: typedef `%s' is initialized (use __typeof__ instead)
tr: typedef `%s' ilkdeğerli (yerine __typeof__ kullanın)

en: function `%s' is initialized like a variable
tr: `%s' işlevi bir değişken gibi ilkdeğerli

note: DECL_INITIAL in a PARM_DECL is really DECL_ARG_TYPE.
en: parameter `%s' is initialized
tr: `%s' parametresi ilkdeğerli

en: variable-sized object may not be initialized
tr: değişken-uzunluklu nesne ilkdeğerli olmayabilir

en: variable `%s' has initializer but incomplete type
tr: `%s' değişkeni, veri türü tamamlanmayan bir ilkdeğere sahip

en: elements of array `%s' have incomplete type
tr: `%s' dizisinin elemanları tamamlanmayan veri türüne sahip

en: %Jinline function '%D' given attribute noinline
tr: %J inline `%D' işlevine inline olmayan özellik verilmiş

en: %Jinitializer fails to determine size of '%D'
tr: %J ilklendirici `%D' nin boyutunu saptamada başarısız

en: %Jarray size missing in '%D'
tr: %J `%D' de dizi boyutu eksik

en: %Jzero or negative size array '%D'
tr: %J `%D' dizisi sıfır ya da negatif uzunlukta

en: %Jstorage size of '%D' isn't known
tr: %J `%D' nin saklama uzunluğu bilinmiyor

en: %Jstorage size of '%D' isn't constant
tr: %J `%D' nin saklama genişliği sabit değil

en: %Jignoring asm-specifier for non-static local variable '%D'
tr: %J static olmayan yerel değişken `%D' için asm-belirtecinin yoksayılması

en: ISO C forbids forward parameter declarations
tr: ISO C ileriye dönük parametre bildirimlerine izin vermez

en: <anonymous>
tr: <anonim>

en: bit-field `%s' width not an integer constant
tr: `%s' bit alanı genişliği bir tamsayı sabit değil

en: negative width in bit-field `%s'
tr: `%s' bit alanının uzunluğu negatif

en: zero width for bit-field `%s'
tr: bit alanı `%s' için sıfır genişlik

en: bit-field `%s' has invalid type
tr: `%s' bit alanı geçersiz tür içeriyor

en: type of bit-field `%s' is a GCC extension
tr: `%s' bit alanı türü bir GCC oluşumudur

en: width of `%s' exceeds its type
tr: `%s' in uzunluğu türünü aşıyor

en: `%s' is narrower than values of its type
tr: `%s'in uzunluğu türünün değerinden daha kısa

en: `long long long' is too long for GCC
tr: `long long long' GCC için çok uzun

en: ISO C90 does not support `long long'
tr: ISO C90 `long long'u desteklemez

en: duplicate `%s'
tr: `%s' yinelenmiş

en: `__thread' before `extern'
tr: `extern' öncesinde `__thread'

en: `__thread' before `static'
tr: `static' öncesinde `__thread'

en: two or more data types in declaration of `%s'
tr: `%s'in bildiriminde iki veya daha fazla veri türü

en: `%s' fails to be a typedef or built in type
tr: `%s' bir typedef veya yerleşik veri türü olarak hatalı

en: type defaults to `int' in declaration of `%s'
tr: `%s' bildiriminde tür `int'e öntanımlı

en: both long and short specified for `%s'
tr: `%s' için hem long hem de short belirtilmiş

en: long or short specified with char for `%s'
tr: `%s' için long veya short ile char türü değer belirtilmiş

en: long or short specified with floating type for `%s'
tr: `%s' için long veya short ile gerçel sayı değer belirtilmiş

en: the only valid combination is `long double'
tr: tek geçerli bileşim long double'dır

en: both signed and unsigned specified for `%s'
tr: `%s' için hem signed hem de unsigned belirtilmiş

en: long, short, signed or unsigned invalid for `%s'
tr: `%s' için long, short, signed ya da unsigned geçersiz

en: long, short, signed or unsigned used invalidly for `%s'
tr: `%s' için long, short, signed ya da unsigned geçersizce kullanılmış

en: complex invalid for `%s'
tr: `%s' için karmaşık geçersizlik

en: ISO C90 does not support complex types
tr: ISO C90 karmaşık türleri desteklemez

en: ISO C does not support plain `complex' meaning `double complex'
tr: ISO C salt `complex'i `double complex' anlamında desteklemez

en: ISO C does not support complex integer types
tr: ISO C karmaşık tamsayı türleri desteklemez

en: duplicate `const'
tr: `const' yinelenmiş

en: duplicate `restrict'
tr: `restrict' yinelenmiş

en: duplicate `volatile'
tr: `volatile' yinelenmiş

en: multiple storage classes in declaration of `%s'
tr: `%s' bildirimi içinde çok sayıda saklama sınıfı

en: function definition declared `auto'
tr: işlev tanımı `auto' olarak bildirildi

en: function definition declared `register'
tr: işlev tanımı `register' olarak bildirildi

en: function definition declared `typedef'
tr: işlev tanımı `typedef' olarak bildirildi

en: function definition declared `__thread'
tr: işlev tanımı `__thread' olarak bildirildi

en: storage class specified for structure field `%s'
tr: `%s' yapı alan için saklama sınıfı belirtildi

en: storage class specified for parameter `%s'
tr: `%s' parametresi için saklama sınıfı belirtildi

en: storage class specified for typename
tr: veri türü ismi için saklama sınıfı belirtildi

en: `%s' initialized and declared `extern'
tr: `%s' ilklendirildikten sonra `extern' olarak bildirilmiş

en: `%s' has both `extern' and initializer
tr: `%s' hem `extern' olarak bildirilmiş hem de öndeğer almış

en: file-scope declaration of `%s' specifies `auto'
tr: `%s' için dosya etki alanı bildirimi `auto' belirtiyor

en: nested function `%s' declared `extern'
tr: yuvalanmış işlev `%s' `extern' olarak bildirilmiş

en: function-scope `%s' implicitly auto and declared `__thread'
tr: `%s' işlevinin etki alanı dolaylı olarak auto ve `__thread' bildirimli

note: Only the innermost declarator (making a parameter be of array type which is converted to pointer type) may have static or type qualifiers.
en: static or type qualifiers in non-parameter array declarator
tr: parametresiz dizi bildirimi içinde 'static' veya tür niteleyiciler

en: declaration of `%s' as array of voids
tr: `%s' void'ler dizisi olarak bildirilmiş

en: declaration of `%s' as array of functions
tr: `%s' işlevler dizisi olarak bildirilmiş

en: invalid use of structure with flexible array member
tr: esnek dizi üyeli yapı kullanımı geçersiz

en: size of array `%s' has non-integer type
tr: `%s' dizisinin boyutu tamsayı değil

en: ISO C forbids zero-size array `%s'
tr: ISO C sıfır boyutlu `%s' dizisini yasaklar

en: size of array `%s' is negative
tr: `%s' dizisinin boyutu negatif

en: ISO C90 forbids array `%s' whose size can't be evaluated
tr: ISO C90 değerlendirilemeyen boyutlu `%s' dizisini yasaklar

en: ISO C90 forbids variable-size array `%s'
tr: ISO C90 değişken boyutlu `%s' dizisini yasaklar

en: size of array `%s' is too large
tr: `%s' dizisinin boyutu çok büyük

en: ISO C90 does not support flexible array members
tr: ISO C90 esnek dizi üyelerini desteklemez

en: array type has incomplete element type
tr: dizi türü içi boş öğe türü içeriyor

en: `%s' declared as function returning a function
tr: `%s' bir işlevle sonuçlanan bir işlev olarak bildirilmiş

en: `%s' declared as function returning an array
tr: `%s' bir dizi ile sonuçlanan bir işlev olarak bildirilmiş

en: ISO C forbids qualified void function return type
tr: ISO C nitelemeli 'void' işlev dönüş türünü yasaklar

en: type qualifiers ignored on function return type
tr: tür niteleyicileri işlev dönen türünde yok sayıldı

en: ISO C forbids qualified function types
tr: ISO C nitelemeli işlev türlerini yasaklar

en: invalid type modifier within pointer declarator
tr: gösterici bildirimi içinde geçersiz tür değiştirici

en: ISO C forbids const or volatile function types
tr: ISO C 'const' ya da 'volatile' işlev türlerini yasaklar

en: variable or field `%s' declared void
tr: `%s' değişkeni ya da alanı void olarak bildirilmiş

en: attributes in parameter array declarator ignored
tr: parametre dizisi bildirimindeki özellikler yoksayıldı

en: invalid type modifier within array declarator
tr: dizi bildirimi içinde geçersiz tür değiştirici

en: field `%s' declared as a function
tr: `%s' alanı bir işlev olarak bildirilmiş

en: field `%s' has incomplete type
tr: `%s' alanı tamamlanmamış türde

en: invalid storage class for function `%s'
tr: `%s' işlevi için geçersiz saklama sınıfı

en: `noreturn' function returns non-void value
tr: `noreturn' işlevinin sonucu void değil

en: cannot inline function `main'
tr: `main' özümlenen işlev olamaz

en: variable previously declared `static' redeclared `extern'
tr: evvelce `static' bildirilmiş değişken `extern' olarak yeniden bildirilmiş

en: %Jvariable '%D' declared `inline'
tr: %J `inline' bildirilmiş '%D' değişkeni

note: A mere warning is sure to result in improper semantics at runtime.  Don't bother to allow this to compile.
en: thread-local storage not supported for this target
tr: bu hedefte yerel evreli saklama desteklenmiyor

en: function declaration isn't a prototype
tr: işlev bildirimi bir prototip değil

en: parameter names (without types) in function declaration
tr: işlev bildiriminde (türleri belirtmeksizin) parametre isimleri

en: parameter `%s' has incomplete type
tr: `%s' parametresi tamamlanmamış türde

en: parameter has incomplete type
tr: parametre tamamlanmamış türde

en: "void" as only parameter may not be qualified
tr: tek parametre olarak "void" yeterli olmayabilir

en: "void" must be the only parameter
tr: "void" tek parametre olmalıdır

en: %Jparameter "%D" has just a forward declaration
tr: %J `%D' parametresi tam bir ilerletme bildirimi

note: The first %s will be one of 'struct', 'union', or 'enum'.
en: "%s %s" declared inside parameter list
tr: "%s %s" parametre listesinin içinde bildirilmiş

note: The %s will be one of 'struct', 'union', or 'enum'.
en: anonymous %s declared inside parameter list
tr: anonim %s parametre listesinin içinde bildirilmiş

en: its scope is only this definition or declaration, which is probably not what you want
tr: O sadece bu tanımın ya da bildirimin kapsamında, sizin istediğiniz bu olmayabilir

en: redefinition of `union %s'
tr: `union %s' tekrar tanımlanmış

en: redefinition of `struct %s'
tr: `struct %s' tekrar tanımlanmış

en: declaration does not declare anything
tr: bildirim hiçbir şey bildirmiyor

en: %Jduplicate member '%D'
tr: %J yinelenmiş üye `%D'

en: %s defined inside parms
tr: %s parametrelerin içinde tanımlanmış

en: union
tr: birleşik yapı

en: structure
tr: yapı

en: %s has no %s
tr: %s %s içermiyor

en: struct
tr: yapı

en: named members
tr: isimli üyeleri yok

en: members
tr: üyeleri yok

en: nested redefinition of `%s'
tr: `%s' içiçe yeniden tanımlanmış

en: %Jflexible array member in union
tr: %J union içinde esnek dizi üye

en: %Jflexible array member not at end of struct
tr: %J yapının son üyesi olmayan esnek dizi

en: %Jflexible array member in otherwise empty struct
tr: %J başka türlü boş yapı içinde esnek dizi

en: %Jinvalid use of structure with flexible array member
tr: %J esnek dizi üyeli yapının geçersiz kullanımı

en: union cannot be made transparent
tr: birleşik yapı şeffaf olamaz

note: This enum is a named one that has been declared already.
en: redeclaration of `enum %s'
tr: `enum %s' yeniden bildirilmiş

en: enum defined inside parms
tr: enum parametrelerin içinde tanımlanmış

en: enumeration values exceed range of largest integer
tr: sembolik sabit grubunun değerleri en büyük tamsayının kapsamını aşıyor.

en: enumerator value for `%s' not integer constant
tr: `%s' için değer tamsayı sabit değil

en: overflow in enumeration values
tr: sembolik sabit listesi değerlerinde taşma

en: ISO C restricts enumerator values to range of `int'
tr: ISO C sembolik sabit grubunun değerlerini `int' kapsamında sınırlar

en: return type is an incomplete type
tr: dönüş türü, bir içi boş tür

en: return type defaults to `int'
tr: dönen tür `int'e öntanımlı

en: %Jno previous prototype for '%D'
tr: %J `%D' için önceki prototip yok

en: %J'%D' was used with no prototype before its definition
tr: %J `%D' tanımlanmadan önce prototipsiz kullanılmış

en: %Jno previous declaration for '%D'
tr: %J `%D' için evvelce bildirim yok

en: %J`%D' was used with no declaration before its definition
tr: %J `%D' tanımından önce bildirimsiz kullanılmış

en: %Jreturn type of '%D' is not `int'
tr: %J `%D' için dönen tür `int' değil

en: %Jfirst argument of '%D' should be `int'
tr: %J `%D' için ilk argüman `int' olmalıydı

en: %Jsecond argument of '%D' should be 'char **'
tr: %J `%D' için ikinci argüman `char **' olmalıydı

en: %Jthird argument of '%D' should probably be 'char **'
tr: %J `%D' için üçüncü argüman mümkünse `char **' olmalıydı

en: %J'%D' takes only zero or two arguments
tr: %J `%D' ya iki argüman alır ya da hiç almaz

en: %J'%D' is normally a non-static function
tr: %J `%D' normalde bir static olmayan işlev

en: %Jold-style parameter declarations in prototyped function definition
tr: %J prototipli işlev tanımında eski tarz parametre bildirimi

en: %Jparameter name omitted
tr: %J parametre ismi atlandı

en: %Jparameter name missing from parameter list
tr: %J parametre ismi parametre listesinde yok

en: %J"%D" declared as a non-parameter
tr: %J "%D" bir parametre olarak bildirilmemiş

en: %Jmultiple parameters named "%D"
tr: %J "%D" isimli çok sayıda parametre

en: %Jparameter "%D" declared void
tr: parametre "%D" void olarak bildirilmiş

en: %Jtype of "%D" defaults to "int"
tr: %J "%D" türü öntanımlı olarak `int'

en: %Jparameter "%D" has incomplete type
tr: %J parametre "%D" tamamlanmamış türde

en: %Jdeclaration for parameter "%D" but no such parameter
tr: %J parametre `%D' için bildirim var ama böyle bir parametre yok

en: number of arguments doesn't match prototype
tr: argümanların sayısı prototiple uyumsuz

en: %Hprototype declaration
tr: %Hprototip bildirimi

en: promoted argument "%D" doesn't match prototype
tr: yükseltgenmiş argüman "%D" prototiple uyumsuz

en: argument "%D" doesn't match prototype
tr: "%D" argümanı prototiple uyumsuz

en: no return statement in function returning non-void
tr: void olmayan dönüşlü işlevde `return' deyimi yok

en: this function may return with or without a value
tr: bu işlev bir değerle dönebileceği gibi dönmeyebilir de

note: If we get here, declarations have been used in a for loop without the C99 for loop scope.  This doesn't make much sense, so don't allow it.
en: 'for' loop initial declaration used outside C99 mode
tr: `for' döngüsünün ilk bildirimi C99 kipinin dışında kullanılmış

en: 'struct %s' declared in 'for' loop initial declaration
tr: `struct %s' `for' döngüsünün ilk bildiriminde bildirilmiş

en: 'union %s' declared in 'for' loop initial declaration
tr: `union %s' `for' döngüsünün ilk bildiriminde bildirilmiş

en: 'enum %s' declared in 'for' loop initial declaration
tr: `enum %s' `for' döngüsünün ilk bildiriminde bildirilmiş

en: %Jdeclaration of non-variable '%D' in 'for' loop initial declaration
tr: %J `for' döngüsü ilk bildirimi içinde değişken olmayan `%D' bildirimi

en: %Jdeclaration of static variable '%D' in 'for' loop initial declaration
tr: %J `for' döngüsü ilk bildirimi içinde `static' değişken `%D' bildirimi

en: %Jdeclaration of 'extern' variable '%D' in 'for' loop initial declaration
tr: %J `for' döngüsü ilk bildirimi içinde `extern' değişken `%D' bildirimi

en: %Jredefinition of global '%D'
tr: %J global `%D'in yeniden tanımı

en: %J'%D' previously defined here
tr: %J `%D' evvelce burada tanımlanmış

en: format string has invalid operand number
tr: biçim dizgesi geçersiz sayıda terim içeriyor

en: function does not return string type
tr: işlev dizge veri türü ile dönmüyor

en: format string arg not a string type
tr: biçim belirtecinin argümanı bir dizge değil

en: unrecognized format specifier
tr: anlaşılmayan biçim belirteci

en: `%s' is an unrecognized format function type
tr: `%s' biçim işlevi türü bilinmiyor

en: '...' has invalid operand number
tr: '...' geçersiz sayıda terim içeriyor

en: format string arg follows the args to be formatted
tr: biçim dizgesi argümanını biçimlendirilecek argümanlar izler

en: ` ' flag
tr: ` ' bayrağı

en: the ` ' printf flag
tr: ` ' printf bayrağı

en: `+' flag
tr: `+' bayrağı

en: the `+' printf flag
tr: `+' printf bayrağı

en: `#' flag
tr: `#' bayrağı

en: the `#' printf flag
tr: `#' printf bayrağı

en: `0' flag
tr: `0' bayrağı

en: the `0' printf flag
tr: `0' printf bayrağı

en: `-' flag
tr: `-' bayrağı

en: the `-' printf flag
tr: `-' printf bayrağı

en: `'' flag
tr: `'' bayrağı

en: the `'' printf flag
tr: `'' printf bayrağı

en: `I' flag
tr: `I' bayrağı

en: the `I' printf flag
tr: `I' printf bayrağı

en: field width
tr: alan uzunluğu

en: field width in printf format
tr: alan genişliği printf biçiminde

en: precision
tr: duyarlık

en: precision in printf format
tr: hassasiyet printf biçiminde

en: length modifier
tr: uzunluk değiştirici

en: length modifier in printf format
tr: uzunluk değiştirici printf biçiminde

en: assignment suppression
tr: atama engelleme

en: the assignment suppression scanf feature
tr: atama engelleyen scanf özelliği

en: `a' flag
tr: `a' bayrağı

en: the `a' scanf flag
tr: `a' scanf bayrağı

en: field width in scanf format
tr: scanf biçiminde alan genişliği

en: length modifier in scanf format
tr: scanf biçiminde uzunluk değiştirici

en: the `'' scanf flag
tr: `'' scanf bayrağı

en: the `I' scanf flag
tr: `I' scanf bayrağı

en: `_' flag
tr: `_' bayrağı

en: the `_' strftime flag
tr: `_' strftime bayrağı

en: the `-' strftime flag
tr: `-' strftime bayrağı

en: the `0' strftime flag
tr: `0' strftime bayrağı

en: `^' flag
tr: `^' bayrağı

en: the `^' strftime flag
tr: `^' strftime bayrağı

en: the `#' strftime flag
tr: `#' strftime bayrağı

en: field width in strftime format
tr: strftime biçiminde alan genişliği

en: `E' modifier
tr: `E' değiştirici

en: the `E' strftime modifier
tr: `E' strftime değiştirici

en: `O' modifier
tr: `O' değiştirici

en: the `O' strftime modifier
tr: `O' strftime değiştirici

en: the `O' modifier
tr: `O' değiştirici

en: fill character
tr: dolgu karakteri

en: fill character in strfmon format
tr: strfmon biçiminde dolgu karakteri

en: the `^' strfmon flag
tr: `^' strfmon bayrağı

en: the `+' strfmon flag
tr: `+' strfmon bayrağı

en: `(' flag
tr: `(' bayrağı

en: the `(' strfmon flag
tr: `(' strfmon bayrağı

en: `!' flag
tr: `!' bayrağı

en: the `!' strfmon flag
tr: `!' strfmon bayrağı

en: the `-' strfmon flag
tr: `-' strfmon bayrağı

en: field width in strfmon format
tr: strfmon biçiminde alan genişliği

en: left precision
tr: sol taraf duyarlığı

en: left precision in strfmon format
tr: strfmon biçiminde sol taraf hassasiyeti

en: right precision
tr: sağ taraf duyarlığı

en: right precision in strfmon format
tr: strfmon biçiminde sağ taraf hassasiyeti

en: length modifier in strfmon format
tr: strfmon biçiminde uzunluk değiştirici

en: function might be possible candidate for `%s' format attribute
tr: işlev, `%s' biçim özniteliği için olası aday olabilir

en: missing $ operand number in format
tr: biçim dizgesi içinde $ teriminde numara eksik

en: %s does not support %%n$ operand number formats
tr: %s  %%n$ terim numaralama biçimlerini desteklemez

en: operand number out of range in format
tr: biçim dizgesi içindeki terim numarası kapsamdışı

en: format argument %d used more than once in %s format
tr: %d. biçim argümanı %s biçiminde birden fazla kullanılmış

en: format argument %d unused before used argument %d in $-style format
tr: %d. biçim argümanı $ tarzı biçimde %d. argümandan önce kullanılmamış

en: format not a string literal, format string not checked
tr: biçim bir dizge sabit değil, biçim dizgesi denetlenmedi

en: format not a string literal and no format arguments
tr: biçim bir dizge sabit değil ve biçim argümanları yok

en: format not a string literal, argument types not checked
tr: biçim bir dizge sabit değil, argüman türleri denetlenmedi

en: too many arguments for format
tr: biçim için argüman sayısı çok fazla

en: unused arguments in $-style format
tr: $ tarzı biçimde kullanılmamış argümanlar

en: zero-length %s format string
tr: sıfır uzunluklu %s biçim dizgesi

en: format is a wide character string
tr: biçim bir geniş karakter dizgesi

en: unterminated format string
tr: sonlandırılmamış biçim dizgesi

en: embedded `\0' in format
tr: biçim içinde gömülü `\0'

en: spurious trailing `%%' in format
tr: biçim sahte `%%' ile başlıyor

en: repeated %s in format
tr: biçim içinde %s yinelenmiş

en: missing fill character at end of strfmon format
tr: strfmon biçiminin sonunda dolgu karakteri eksik

en: too few arguments for format
tr: biçim için argüman sayısı yetersiz

en: zero width in %s format
tr: %s biçiminde sıfır uzunluk

en: empty left precision in %s format
tr: %s biçiminde sol taraf hassasiyeti boş

en: field precision
tr: alan duyarlığı

en: empty precision in %s format
tr: %s biçiminde boş hassasiyet

en: %s does not support the `%s' %s length modifier
tr: %s `%s' %s uzunluk değiştiricisini desteklemiyor

en: conversion lacks type at end of format
tr: dönüşüm, biçim sonunda türden yoksun

en: unknown conversion type character `%c' in format
tr: biçimdeki dönüşüm türü karakteri `%c' bilinmiyor

en: unknown conversion type character 0x%x in format
tr: biçimdeki dönüşüm türü karakteri 0x%x bilinmiyor

en: %s does not support the `%%%c' %s format
tr: %s `%%%c' %s biçimini desteklemiyor

en: %s used with `%%%c' %s format
tr: %s `%%%c' %s biçimi ile kullanılmış

en: %s does not support %s
tr: %s %s desteği vermiyor

en: %s does not support %s with the `%%%c' %s format
tr: %s %s'i `%%%c' %s biçimiyle desteklemiyor

en: %s ignored with %s and `%%%c' %s format
tr: %s, %s' ve `%%%c' %s biçimiyle yoksayıldı

en: %s ignored with %s in %s format
tr: %s, %s' ile %s biçiminde yoksayıldı

en: use of %s and %s together with `%%%c' %s format
tr: %s ve %s birlikte `%%%c' %s biçimiyle kullanımı

en: use of %s and %s together in %s format
tr: %s ve %s birlikte %s biçiminde kullanımı

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year in some locales
tr: `%%%c' bazı yerellerde yılın son iki hanesini alır

en: `%%%c' yields only last 2 digits of year
tr: `%%%c' yılın son iki hanesini alır

note: The end of the format string was reached.
en: no closing `]' for `%%[' format
tr: `%%[' biçimi için kapanan `]' yok

en: use of `%s' length modifier with `%c' type character
tr: `%s' uzunluk değiştiricsinin `%c' tür karakteri ile kullanımı

en: %s does not support the `%%%s%c' %s format
tr: %s, `%%%s%c' %s biçimini desteklemiyor

en: operand number specified with suppressed assignment
tr: terim numarası engellenmiş atama ile belirtilmiş

en: operand number specified for format taking no argument
tr: terim numarası argüman almayan biçim için belirtilmiş

en: writing through null pointer (arg %d)
tr: boş gösterici vasıtasıyla yazma (%d. arg)

en: reading through null pointer (arg %d)
tr: boş gösterici vasıtasıyla okuma (%d. arg)

en: writing into constant object (arg %d)
tr: sabit nesne içine yazma (%d. arg)

en: extra type qualifiers in format argument (arg %d)
tr: biçim argümanında (%d. arg) fazladan tür niteleyiciler

en: format argument is not a pointer (arg %d)
tr: biçim argümanı bir gösterici değil (%d. arg)

en: format argument is not a pointer to a pointer (arg %d)
tr: biçim argümanı bir göstericinin göstericisi değil (%d. arg)

en: pointer
tr: gösterici

en: different type
tr: farklı türde

en: %s is not type %s (arg %d)
tr: %s %s türünde değil (%d. arg)

en: %s format, %s arg (arg %d)
tr: %s biçimi için %s argüman (%d. arg)

en: args to be formatted is not '...'
tr: biçimlenecek argümanlar '...' değil

en: strftime formats cannot format arguments
tr: strftime biçimleri biçim argümanları olamaz

en: ignoring duplicate directory "%s"
tr: tekrar belirtilen "%s" dizini yoksayılıyor

en:   as it is a non-system directory that duplicates a system directory
tr:   tekrarlayan bir sistem dizini olmayan dizin olarak değiştiriliyor

en: ignoring nonexistent directory "%s"
tr:  olmayan "%s" dizini yoksayılıyor

en: #include "..." search starts here:
tr: #include "..." araması buradan başlıyor:

en: #include <...> search starts here:
tr: #include <...> araması buradan başlıyor:

en: End of search list.
tr: Arama listesi sonu.

en: badly nested C headers from preprocessor
tr: önişlemciden C başlıkları hatalı yuvalanmış

en: ignoring #pragma %s %s
tr: #pragma %s %s yoksalıyor

note: ... or not.
en: %Hstray '@' in program
tr: %Hkodda serseri '@'

en: missing terminating %c character
tr: %c sonlandırma karakteri eksik

en: stray '%c' in program
tr: programda serseri '%c'

en: stray '\%o' in program
tr: programda serseri '\%o'

en: this decimal constant is unsigned only in ISO C90
tr: bu ondalık sabit sadece ISO C90'da unsigned'dır

en: this decimal constant would be unsigned in ISO C90
tr: bu ondalık sabit sadece ISO C90'da unsigned olmalıydı

en: integer constant is too large for "%s" type
tr: tamsayı sabit "%s" olarak oldukça büyük

en: floating constant exceeds range of "%s"
tr: gerçel sayı "%s" kapsamını aşıyor

en: traditional C rejects string constant concatenation
tr: geleneksel C dizge sabitlerin birleştirilmesine izin vermez

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it is suppressed using -fno-inline
tr: %J '%F' işlevi -fno-inline kullanılarak engellendiğinden satır içine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it might not be bound within this unit of translation
tr: %J '%F' işlevi bu dönüşüm birimi içine alınamadığından satıriçine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it uses attributes conflicting with inlining
tr: %J '%F' işlevinin öznitelikleri satıriçine alınma ile çeliştiğinden işlev satıriçine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it has pending sizes
tr: %J '%F' işlevi belirsiz boyutlar içerdiğinden satıriçine alınamaz

en: %Jnested function '%F' can never be inlined because it has possibly saved pending sizes
tr: %J '%F' iç işlevi kayıtlı belirsiz boyutlar içermesi olasılığından dolayı satıriçine alınamaz

en: no class name specified with "%s"
tr: "%s" diye bir sınıf ismi yok

en: assertion missing after "%s"
tr: "%s" den sonra olumlama eksik

en: macro name missing after "%s"
tr: "%s" den sonra makro ismi eksik

en: missing path after "%s"
tr: "%s" den sonra yol eksik

en: missing filename after "%s"
tr: "%s" den sonra dosyaismi yok

en: missing makefile target after "%s"
tr: "%s" den sonra makefile hedefi eksik

en: -I- specified twice
tr: -I- iki kere belirtilmiş

en: switch "%s" is no longer supported
tr: switch "%s" artık desteklenmiyor

en: -fhandle-exceptions has been renamed -fexceptions (and is now on by default)
tr: -fhandle-exceptions, -fexceptions ile değiştirilmişti (ve şimdi öntanımlı olarak böyle)

en: output filename specified twice
tr: çıktı dosyasının ismi iki kere belirtilmiş

en: -Wformat-y2k ignored without -Wformat
tr: -Wformat-y2k  -Wformat'sız yoksayıldı

en: -Wformat-extra-args ignored without -Wformat
tr: -Wformat-extra-args  -Wformat'sız yoksayıldı

en: -Wformat-zero-length ignored without -Wformat
tr: -Wformat-zero-length  -Wformat'sız yoksayıldı

en: -Wformat-nonliteral ignored without -Wformat
tr: -Wformat-nonliteral  -Wformat'sız yoksayıldı

en: -Wformat-security ignored without -Wformat
tr: -Wformat-security  -Wformat'sız yoksayıldı

en: -Wmissing-format-attribute ignored without -Wformat
tr: -Wmissing-format-attribute  -Wformat'sız yoksayıldı

en: opening output file %s: %m
tr: `%s' çıktı dosyasının açılması: %m

en: too many filenames given.  Type %s --help for usage
tr: çok fazla dosyaismi verildi. Kullanım bilgileri için %s --help yazınız

en: YYDEBUG not defined
tr: YYDEBUG tanımlı değil

en: opening dependency file %s: %m
tr: %s bağımlılık dosyasının açılması: %m

en: closing dependency file %s: %m
tr: %s bağımlılık dosyasının kapatılması: %m

en: when writing output to %s: %m
tr: çıktı %s e yazılırken: %m

en: to generate dependencies you must specify either -M or -MM
tr: bağımlılıkları üretmek için ya -M ya da -MM belirtmelisiniz

en: <built-in>
tr: <yerleşik>

en: <command line>
tr: <komut satırı>

en: too late for # directive to set debug directory
tr: hata ayıklama dizinini belirten # yönergesi için çok geç

note: Like YYERROR but do call yyerror.
en: syntax error
tr: sözdizimi hatası

en: syntax error: cannot back up
tr: sözdizimi hatası: yedeklenemiyor

en: ISO C forbids an empty source file
tr: ISO C boş kaynak dosyalarına izin vermez

en: argument of `asm' is not a constant string
tr: `asm' argümanı bir sabit dizge değil

en: ISO C forbids data definition with no type or storage class
tr: ISO C tür veya saklama sınıfı belirtilmeyen veri tanımına izin vermez

en: data definition has no type or storage class
tr: veri tanımı tür ya da saklama sınıfı içermiyor

en: ISO C does not allow extra `;' outside of a function
tr: ISO C işlevler dışında tek başına `;'e izin vermez

en: traditional C rejects the unary plus operator
tr: geleneksel C tekil artı işlecini dışlar

en: `sizeof' applied to a bit-field
tr: 'sizeof' bir bit-alanına uygulandı

en: ISO C forbids omitting the middle term of a ?: expression
tr: ISO C ?: ifadesinin orta teriminin atlanmasına izin vermez

en: ISO C90 forbids compound literals
tr: ISO C90 bileşik sayılara izin vermez

en: ISO C forbids braced-groups within expressions
tr: ISO C ifadelerde parantezli gruplamalara izin vermez

en: first argument to __builtin_choose_expr not a constant
tr: __builtin_choose_expr işlevine aktarılan ilk argüman bir sabit değil

en: traditional C rejects ISO C style function definitions
tr: geleneksel C, ISO C tarzı işlev tanımlarına izin vermez

en: old-style parameter declaration
tr: eski tarz parametre bildirimi

en: `%s' is not at beginning of declaration
tr: `%s' bildirimin başlangıcında değil

en: `typeof' applied to a bit-field
tr: 'typeof' bir bit-alanına uygulanmış

en: ISO C forbids empty initializer braces
tr: ISO C boş ilklendirme parantezlerine izin vermez

en: ISO C90 forbids specifying subobject to initialize
tr: ISO C90 öndeğer olarak alt nesnelerin belirtilmesine izin vermez.

en: obsolete use of designated initializer without `='
tr: `=' olmaksızın tasarlanmış ilklendirici kullanımının modası geçti

en: obsolete use of designated initializer with `:'
tr: `:' olmaksızın tasarlanmış ilklendirici kullanımının modası geçti

en: ISO C forbids specifying range of elements to initialize
tr: ISO C89 öndeğer olarak eleman aralığı belirtilmesine izin vermez.

en: ISO C forbids nested functions
tr: ISO C iç içe işlevlere izin vermez

en: ISO C forbids forward references to `enum' types
tr: ISO C sonradan bildirilmiş `enum' türüne başvuruya izin vermez

en: comma at end of enumerator list
tr: sembolik sabitler listesinin sonunda virgül

en: no semicolon at end of struct or union
tr: struct ya da union tanımının sonunda ; yok

en: extra semicolon in struct or union specified
tr: struct ya da union'da fazladan ; var

en: ISO C doesn't support unnamed structs/unions
tr: ISO C isimsiz struct/union'lara izin vermez

en: ISO C forbids member declarations with no members
tr: ISO C üyesiz üye bildirimlerine izin vermez

en: label at end of compound statement
tr: bileşik ifadenin sonunda etiket kullanımı

en: ISO C90 forbids mixed declarations and code
tr: ISO C90 kod ve bildirimlerin karışımına izin vermez

en: ISO C forbids label declarations
tr: ISO C etiket bildirimlerine izin vermez

en: braced-group within expression allowed only inside a function
tr: ifade içinde parantezli gruplamalara sadece bir işlevin içinde izin verilir

en: empty body in an else-statement
tr: else ifadesinin gövdesi boş

en: %Hempty body in an if-statement
tr: %Hif deyiminin gövdesi boş

en: break statement not within loop or switch
tr: break deyimi switch ya da döngü içinde değil

en: continue statement not within a loop
tr: continue deyimi bir döngü içinde değil

en: ISO C forbids `goto *expr;'
tr: ISO C `goto *expr;' kullanımına izin vermez

note: Gcc used to allow this as an extension.  However, it does not work for all targets, and thus has been disabled. Also, since func (...) and func () are indistinguishable, it caused problems with the code in expand_builtin which tries to verify that BUILT_IN_NEXT_ARG is being used correctly.
en: ISO C requires a named argument before `...'
tr: ISO C `...'dan önce bir isimli argüman gerektirir

en: `...' in old-style identifier list
tr: eski-tarz tanıtıcı listesinde `...'

en: parse error; also virtual memory exhausted
tr: ayrıştırma hatası; ayrıca sanal bellek aşıldı

en: parse error
tr: ayrıştırma hatası:

en: parser stack overflow
tr: ayrıştırıcı yığın taşması

en: syntax error at '%s' token
tr: '%s' dizgeciğinde sözdizimi hatası

en: can't create precompiled header %s: %m
tr: önderlemeli %s başlığı oluşturulamıyor: %m

en: can't write to %s: %m
tr: %s e yazılamıyor: %m

en: `%s' is not a valid output file
tr: `%s' geçerli bir çıktı dosyası değil

en: can't write %s: %m
tr: %s e yazılamıyor: %m

en: can't seek in %s: %m
tr: %s içinde konumlama yapılamıyor: %m

en: can't read %s: %m
tr: `%s' okunamıyor: %m

en: %s: not compatible with this GCC version
tr: %s: bu GCC sürümü ile uyumsuz

note: It's a PCH for the wrong language.
en: %s: not for %s
tr: %s: %s için değil

note: Not any kind of PCH.
en: %s: not a PCH file
tr: %s: bir PCH dosyası değil

en: %s: created on host `%.*s', but used on host `%s'
tr: %s: `%.*s' konağında oluşturuldu, ama `%s' konağında kullanıldı

en: %s: created for target `%.*s', but used for target `%s'
tr: %s: `%.*s' hedefi için oluşturuldu, ama `%s' hedefinde kullanıldı

en: %s: created by version `%.*s', but this is version `%s'
tr: %s: `%.*s' sürümü için oluşturuldu, ama bu `%s' sürümü

en: %s: created using different flags
tr: %s: farklı semboller kullanılarak oluşturulmuş

en: %s: created with -g%s, but used with -g%s
tr: %s: -g%s ile oluşturuldu, ama -g%s ile kullanıldı

en: %s: had text segment at different address
tr: %s: farklı adreste bir metin segmanına sahip

en: calling fdopen
tr: fdopen çağrısı

en: reading
tr: okuma

en: #pragma pack (pop) encountered without matching #pragma pack (push, <n>)
tr: #pragma pack (push, <n>) ile eşleşmeyen #pragma pack (pop) saptandı

en: #pragma pack(pop, %s) encountered without matching #pragma pack(push, %s, <n>)
tr: #pragma pack(push, %2$s, <n>) ile eşleşmeyen #pragma pack(pop, %1$s) saptandı

en: #pragma pack(push[, id], <n>) is not supported on this target
tr: bu hedefte #pragma pack(push[, id], <n>) desteklenmiyor

en: #pragma pack(pop[, id], <n>) is not supported on this target
tr: bu hedefte #pragma pack(pop[, id], <n>) desteklenmiyor

en: missing '(' after '#pragma pack' - ignored
tr: '#pragma pack' den sonra '(' eksik - yoksayıldı

en: malformed '#pragma pack' - ignored
tr: '#pragma pack' bozuk - yoksayıldı

en: malformed '#pragma pack(push[, id], <n>)' - ignored
tr: bozuk '#pragma pack(push[, id], <n>)' - yoksayıldı

en: malformed '#pragma pack(pop[, id])' - ignored
tr: '#pragma pack(pop[, id])' bozuk - yoksayıldı

en: unknown action '%s' for '#pragma pack' - ignored
tr: '#pragma pack' için '%s' eylemi bilinmiyor - yoksayıldı

en: junk at end of '#pragma pack'
tr: '#pragma pack' sonunda döküntü

en: alignment must be a small power of two, not %d
tr: hizalama ikinin küçük bir üssü olmalı %d değil

en: %Japplying #pragma weak '%D' after first use results in unspecified behavior
tr: ilk kullanımdan sonra #pragma weak `%D' yönergesini uygulamak tanımlanmamış davranışa yol açar

en: malformed #pragma weak, ignored
tr: '#pragma weak' yönergesi bozuk - yoksayıldı

en: junk at end of #pragma weak
tr: '#pragma weak' sonunda döküntü

en: malformed #pragma redefine_extname, ignored
tr: #pragma redefine_extname yönergesi bozuk - yoksayıldı

en: junk at end of #pragma redefine_extname
tr: #pragma redefine_extname sonunda döküntü

en: #pragma redefine_extname conflicts with declaration
tr: #pragma redefine_extname bildirimiyle çelişiyor

en: malformed #pragma extern_prefix, ignored
tr: #pragma extern_prefix bozuk, yoksayıldı

en: junk at end of #pragma extern_prefix
tr: '#pragma extern_prefix' sonunda karışıklık

en: asm declaration conflicts with previous rename
tr: asm bildirimi önceki isim değişikliği ile çelişiyor

en: destructor needed for `%D'
tr: `%D' için yıkıcı gerekli

en: where case label appears here
tr: yıkıcı gerekli

en: (enclose actions of previous case statements requiring destructors in their own scope.)
tr: (önceki case deyimlerinin zarflama eylemleri kendi içerinde yıkıcıları gerektiriyor)

en: %s qualifier ignored on asm
tr: asm'de %s niteleyicisi yoksayıldı

en: will never be executed
tr: asla çalıştırılmayacak

en: `%s' has an incomplete type
tr: `%s' tamamlanmamış türde

en: invalid use of void expression
tr: void deyiminin kullanımı geçersiz

en: invalid use of flexible array member
tr: esnek dizi üyesinin kullanımı geçersiz

en: invalid use of array with unspecified bounds
tr: sınırları belirtilmemiş dizi; kullanımı geçersiz

en: invalid use of undefined type `%s %s'
tr: atanmamış tür `%s %s'; kullanımı geçersiz

note: If this type has a typedef-name, the TYPE_NAME is a TYPE_DECL.
en: invalid use of incomplete typedef `%s'
tr: tamamlanmamış typedef `%s'; kullanımı geçersiz

en: function types not truly compatible in ISO C
tr: işlev türleri  ISO C'de tam uyumlu değil

en: types are not quite compatible
tr: türler tam uyumlu değil

en: function return types not compatible due to `volatile'
tr: işlevin dönen değer türü `volatile' den dolayı uyumsuz

en: arithmetic on pointer to an incomplete type
tr: bir içi boş tür gösterici üzerinde aritmetik

en: %s has no member named `%s'
tr: %s'in `%s' isimli bir üyesi yok

en: request for member `%s' in something not a structure or union
tr: bir struct veya union olmayan şeyin `%s' üyesi için istek

en: dereferencing pointer to incomplete type
tr: içi boş türe gösterici ilişkilendirme

en: dereferencing `void *' pointer
tr: `void *' gösterici ilişkilendirmesi

en: invalid type argument of `%s'
tr: `%s' için tür argümanı geçersiz

en: subscript missing in array reference
tr: dizi başvurusunda altindis yok

en: array subscript has type `char'
tr: dizi altindisi `char' türünde

en: array subscript is not an integer
tr: dizi altindisi bir tamsayı değil

en: ISO C forbids subscripting `register' array
tr: ISO C `register' dizisi altindislemesine izin vermez

en: ISO C90 forbids subscripting non-lvalue array
tr: ISO C90 sol yansız dizi indislemesine izin vermez

en: subscript has type `char'
tr: alt indis `char' türünde

en: subscripted value is neither array nor pointer
tr: indisli değer ne dizi ne de bir gösterici

en: local declaration of `%s' hides instance variable
tr: `%s' yerel bildirimi gerçekleme değişkenini gizliyor

en: called object is not a function
tr: çağrılan nesne bir işlev değil

note: This situation leads to run-time undefined behavior.  We can't, therefore, simply error unless we can prove that all possible executions of the program must execute the code.
en: function called through a non-compatible type
tr: uyumlu olmayan türde işlev çağrısı

en: initializer element is not constant
tr: ilklendirici öğe bir sabit değil

en: too many arguments to function
tr: işlev için çok fazla argüman belirtildi

en: type of formal parameter %d is incomplete
tr: %d biçimsel parametre türü tamamlanmayan türde

en: %s as integer rather than floating due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı bir gerçel sayıdan çok bir tamsayı

en: %s as integer rather than complex due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı bir karmaşık sayıdan çok bir tamsayı

en: %s as complex rather than floating due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı bir gerçel sayıdan çok bir karmaşık sayı

en: %s as floating rather than integer due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı bir tamsayıdan çok bir gerçel sayı

en: %s as complex rather than integer due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı bir tamsayıdan çok bir karmaşık sayı

en: %s as floating rather than complex due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı bir karmaşık sayıdan çok bir gerçel sayı

en: %s as `float' rather than `double' due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı bir «double»dan çok bir «float»

en: %s with different width due to prototype
tr: prototipten dolayı farklı genişlikle %sması

en: %s as unsigned due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı unsigned

en: %s as signed due to prototype
tr: %sması prototipten dolayı signed

en: too few arguments to function
tr: işlev için çok az argüman belirtildi

en: suggest parentheses around + or - inside shift
tr: shift içindeki + ya da - çevresinde parantezler önerilir

en: suggest parentheses around && within ||
tr: || içindeki && çevresinde parantezler önerilir

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of |
tr: | işlemimindeki aritmetik çevresinde parantezler önerilir

en: suggest parentheses around comparison in operand of |
tr: | işlemimindeki karşılaştırma çevresinde parantezler önerilir

en: suggest parentheses around arithmetic in operand of ^
tr: ^ işlemimindeki aritmetik çevresinde parantezler önerilir

en: suggest parentheses around comparison in operand of ^
tr: ^ işlemimindeki karşılaştırma çevresinde parantezler önerilir

en: suggest parentheses around + or - in operand of &
tr: & işlemimindeki + veya - çevresinde parantezler önerilir

en: suggest parentheses around comparison in operand of &
tr: & işlemimindeki karşılaştırma çevresinde parantezler önerilir

en: comparisons like X<=Y<=Z do not have their mathematical meaning
tr: X<=Y<=Z gibi bir karşılaştıma matematiksel olarak anlamlı değil

en: pointer of type `void *' used in subtraction
tr: çıkartmada `void *' türünde gösterici kullanılmış

en: pointer to a function used in subtraction
tr: çıkartmada işlev göstericisi kullanılmış

en: wrong type argument to unary plus
tr: tekil artı işleminde yanlış tür argümanı

en: wrong type argument to unary minus
tr: tekil eksi işleminde yanlış tür argümanı

en: ISO C does not support `~' for complex conjugation
tr: ISO C karmaşık sayıların mantıksal çarpımında `~' desteklemez

en: wrong type argument to bit-complement
tr: bit-tümler için yanlış tür argümanı

en: wrong type argument to abs
tr: mutlak değer için yanlış tür argümanı

en: wrong type argument to conjugation
tr: mantıksal çarpım için yanlış tür argümanı

en: wrong type argument to unary exclamation mark
tr: tekil tümleyen için yanlış tür argümanı

en: ISO C does not support `++' and `--' on complex types
tr: ISO C karmaşık sayı türlerinde `++' ve `--' desteklemez

en: wrong type argument to increment
tr: arttırımda yanlış türde argüman

en: wrong type argument to decrement
tr: eksiltmede yanlış türde argüman

en: increment of pointer to unknown structure
tr: bilinmeyen yapı göstericisinde arttırma

en: decrement of pointer to unknown structure
tr: bilinmeyen yapı göstericisinde eksiltme

en: invalid lvalue in unary `&'
tr: tekil `&' için geçersiz soldeğer

en: attempt to take address of bit-field structure member `%s'
tr: bit-alanı yapının `%s' üyesinin adresi alınmaya çalışılıyor

en: use of conditional expressions as lvalues is deprecated
tr: sol taraf değeri olarak koşullu ifadeler artık geçersiz

en: use of compound expressions as lvalues is deprecated
tr: sol taraf değeri olarak birleşik ifadeler artık geçersiz

en: use of cast expressions as lvalues is deprecated
tr: sol taraf değeri olarak tür dönüşüm ifadeleri artık geçersiz

en: %s of read-only member `%s'
tr: salt-okunur üye `%2$s' için %1$s

en: %s of read-only variable `%s'
tr: salt-okunur değişken `%2$s' için %1$s

en: %s of read-only location
tr: salt-okunur konumun %s

en: cannot take address of bit-field `%s'
tr: `%s' bit-alanının adresi alınamıyor

en: global register variable `%s' used in nested function
tr: genel yazmaç değişkeni `%s' yuvalanmış işlevde kullanılmış

en: register variable `%s' used in nested function
tr: yazmaç değişkeni `%s' yuvalanmış işlevde kullanılmış

en: address of global register variable `%s' requested
tr: `%s' genel yazmaç değişkeninin adresi istenmiş

en: cannot put object with volatile field into register
tr: gelgeç alanlı nesne yazmaça konulamaz

en: address of register variable `%s' requested
tr: `%s' yazmaç değişkeninin adresi istendi

en: signed and unsigned type in conditional expression
tr: koşullu ifadede signed ve unsigned türler

en: ISO C forbids conditional expr with only one void side
tr: ISO C tek taraflı void tür içeren koşullu ifadelere izin vermez

en: ISO C forbids conditional expr between `void *' and function pointer
tr: ISO C `void *' ve işlev göstericisi arasında koşullu ifadelere izin vermez

en: pointer type mismatch in conditional expression
tr: koşullu ifade içinde gösterici türü uyumsuzluğu

en: pointer/integer type mismatch in conditional expression
tr: koşullu ifadede gösterici/tamsayı tür uyumsuzluğu

en: type mismatch in conditional expression
tr: şartlı ifade içinde tür uyumsuzluğu

en: left-hand operand of comma expression has no effect
tr: virgüllü ifadenin sol terimi etkisiz

en: cast specifies array type
tr: tür dönüşümü dizi belirtiyor

en: cast specifies function type
tr: tür dönüşümü işlev belirtiyor

en: ISO C forbids casting nonscalar to the same type
tr: ISO C skalar olmayandan aynı türe dönüşüme izin vermez

en: ISO C forbids casts to union type
tr: ISO C union türe dönüşüme izin vermez

en: cast to union type from type not present in union
tr: union içinde mevcut olmayan türden union türe dönüşüm

en: cast adds new qualifiers to function type
tr: tür dönüşümü, işlev türüne yeni niteleyiciler ekliyor

note: There are qualifiers present in IN_OTYPE that are not present in IN_TYPE.
en: cast discards qualifiers from pointer target type
tr: tür dönüşümü, gösterici hedef türünden niteleyicileri iptal ediyor

en: cast increases required alignment of target type
tr: tür dönüşümü hedef türün gerekli hizalamasını azaltıyor

en: cast from pointer to integer of different size
tr: göstericiden farklı tamsayı türlere dönüşüm

en: cast does not match function type
tr: tür dönüşümü işlev türüyle uyumsuz

en: cast to pointer from integer of different size
tr: farklı boyuttaki tamsayı türden göstericye dönüşüm

en: type-punning to incomplete type might break strict-aliasing rules
tr: içi boş türle tür tanımı yapmak adlandırma kurallarının katılığı ile bağdaşmaz

en: dereferencing type-punned pointer will break strict-aliasing rules
tr: türü tanımlanmış göstericinin ilişkilendirilmesi adlandırmanın değişmezliği kurallarını bozacak

en: ISO C forbids conversion of function pointer to object pointer type
tr: ISO C işlev göstericisinin nesne göstericisine dönüştürülmesini yasaklar

en: ISO C forbids conversion of object pointer to function pointer type
tr: ISO C nesne göstericisinin işlev göstericisine dönüştürülmesini yasaklar

note: Now we have handled acceptable kinds of LHS that are not truly lvalues. Reject anything strange now.
en: invalid lvalue in assignment
tr: atama içinde sol taraf geçersiz

note: Convert new value to destination type.
en: assignment
tr: atama

en: cannot pass rvalue to reference parameter
tr: sağdeğer, başvuru parametresine aktarılamaz

en: %s makes qualified function pointer from unqualified
tr: %s nitelemeyenden niteleyen işlev göstericisi yapıyor

en: %s discards qualifiers from pointer target type
tr: %s gösterici hedef türündeki niteleyicileri iptal ediyor

en: ISO C prohibits argument conversion to union type
tr: ISO C union türe argüman dönüşümünü yasaklar

en: ISO C forbids %s between function pointer and `void *'
tr: ISO C de işlev göstericisi ile `void *' arasında %s yasaktır

en: pointer targets in %s differ in signedness
tr: gösterici hedefleri %s içinde farklı signed'lıkta

en: %s from incompatible pointer type
tr: %s uyumsuz gösterici türünde

en: invalid use of non-lvalue array
tr: soldeğersiz dizi kullanımı geçersiz

en: %s makes pointer from integer without a cast
tr: %s sırasında bir tür dönüşümü olmaksızın tamsayıdan gösterici yapılıyor

en: %s makes integer from pointer without a cast
tr: %s bir tür dönüşümü olmaksızın göstericiden tamsayı yapılıyor

en: incompatible type for argument %d of `%s'
tr: `%2$s'nın %1$d. argümanı için tür uyumsuz

en: incompatible type for argument %d of indirect function call
tr: dolaylı işlev çağrısının %d. argümanı için tür uyumsuz

en: incompatible types in %s
tr: %s içinde uyumsuz türler

note: Function name is known; supply it.
en: passing arg of `%s'
tr: `%s' işlevinin argümanının aktarılması

note: Function name unknown (call through ptr).
en: passing arg of pointer to function
tr: işlev göstericisi olan argümanın aktarılması

note: Function name is known; supply it.
en: passing arg %d of `%s'
tr: `%2$s' işlevinin %1$d. argümanının aktarılması

note: Function name unknown (call through ptr); just give arg number.
en: passing arg %d of pointer to function
tr: işlev göstericisi olarak %d. argümanın aktarılması

en: traditional C rejects automatic aggregate initialization
tr: geleneksel C otomatik küme ilklendirmesini reddeder

en: (near initialization for `%s')
tr: (%s için near ilklendirme)

en: char-array initialized from wide string
tr: karakter dizisinin ilklendiricisi olarak geniş dizge kullanılmış

en: int-array initialized from non-wide string
tr: tamsayı dizisinin ilklendiricisi olarak geniş-olmayan dizge kullanılmış

en: initializer-string for array of chars is too long
tr: karakter dizisi için dizge-ilklendirici çok uzun

en: array initialized from non-constant array expression
tr: dizinin ilklendiricisi olarak sabit olmayan dizi ifadesi kullanılmış

en: initialization
tr: ilklendirme

en: initializer element is not computable at load time
tr: başlangıç öğesi yükleme sırasında hesaplanabilir değil

en: invalid initializer
tr: geçersiz ilklendirici

en: opaque vector types cannot be initialized
tr: opak vektör türleri ilklendirilemez

en: extra brace group at end of initializer
tr: ilklendiricinin sonunda fazladan parantezli grup

en: missing braces around initializer
tr: ilklendiriciyi çevreleyen parantezler yok

en: braces around scalar initializer
tr: skalar ilklendiriciyi kuşatan parantezler

en: initialization of flexible array member in a nested context
tr: içiçe bağlam içinde esnek dizi üyesi ilklendirmesi

en: initialization of a flexible array member
tr: esnek dizi üyesi ilklendirmesi

en: missing initializer
tr: ilklendirici yok

en: empty scalar initializer
tr: skalar ilklendirici boş

en: extra elements in scalar initializer
tr: skalar ilklendiricide fazladan öğeler

en: initialization designators may not nest
tr: ilklendirme tasarlayıcılar yuvalanamayabilir

en: array index in non-array initializer
tr: dizi-olmayan ilklendiricide dizi indisi

en: field name not in record or union initializer
tr: alan ismi kayıt ya da union ilklendiricisinde kullanılmamış

en: nonconstant array index in initializer
tr: ilklendiricide sabit-olmayan dizi indeksi

en: array index in initializer exceeds array bounds
tr: ilklendiricideki dizi indeksi dizi sınırlarının dışında

en: empty index range in initializer
tr: ilklendiricide indeks aralığı boş

en: array index range in initializer exceeds array bounds
tr: ilklendiricideki dizi indeksi aralığı dizi sınırlarını aşıyor

en: unknown field `%s' specified in initializer
tr: ilklendiricide bilinmeyen `%s' alanı belirtilmiş

en: initialized field with side-effects overwritten
tr: yan-etkili ilklendirilmiş alanın üzerine yazıldı

en: excess elements in char array initializer
tr: karakter dizisi ilklendiricide gereğinden fazla öğe

en: excess elements in struct initializer
tr: struct ilklendiricide gereğinden fazla öğe

en: non-static initialization of a flexible array member
tr: esnek dizi üyesinin satatik olmayan ilklendirmesi

en: excess elements in union initializer
tr: union ilklendiricide gereğinden fazla öğe

en: traditional C rejects initialization of unions
tr: geleneksel C union ilklendirmesini reddeder

en: excess elements in array initializer
tr: dizi ilklendiricide gereğinden fazla öğe

en: excess elements in vector initializer
tr: vektör ilklendiricide gereğinden fazla öğe

en: excess elements in scalar initializer
tr: skalar ilklendiricide gereğinden fazla öğe

en: asm template is not a string constant
tr: asm şablon bir dizge sabit değil

en: invalid lvalue in asm statement
tr: asm deyiminde geçersiz sol taraf

en: modification by `asm'
tr: `asm' tarafından değişiklik

en: function declared `noreturn' has a `return' statement
tr: `noreturn' olarak bildirilmiş işlev `return' deyimi içeriyor

en: `return' with no value, in function returning non-void
tr: geridönüş değeri void olmayan işlevde `return' değer içermiyor

en: `return' with a value, in function returning void
tr: void dönüşlü işlevde `return' deyimi değer içeriyor

en: return
tr: dönüş değeri

en: function returns address of local variable
tr: işlev yerel değişkenin adresi ile dönüyor

en: switch quantity not an integer
tr: switch büyüklüğü bir tamsayı değil

en: `long' switch expression not converted to `int' in ISO C
tr: ISO C'de `long' switch ifadesi `int'e dönüştürülmez

en: case label not within a switch statement
tr: case etiketi bir switch deyimi içinde değil

en: `default' label not within a switch statement
tr: `default' etiketi bir switch deyimi içinde değil

en: division by zero
tr: sıfırla bölme

en: right shift count is negative
tr: sağa kaydırma sayısı negatif

en: right shift count >= width of type
tr: sağa kaydırma sayısı türünden büyük yada eşit

en: left shift count is negative
tr: sola kaydırma sayısı negatif

en: left shift count >= width of type
tr: sola kaydırma sayısı türünden büyük ya da eşit

en: shift count is negative
tr: kaydırma sayısı negatif

en: shift count >= width of type
tr: kaydırma sayısı türünden büyük ya da eşit

en: comparing floating point with == or != is unsafe
tr: == veya != ile karşılaştırma gerçel sayılarda güvenli değil

en: ISO C forbids comparison of `void *' with function pointer
tr: ISO C `void *' ile işlev göstericisinin karşılaştırılmasına izin vermez

en: comparison of distinct pointer types lacks a cast
tr: belirgin gösterici türlerinin karşılaştırması bir tür dönüşümü gerektirir

en: comparison between pointer and integer
tr: gösterici türü ile tamsayı türü arasında karşılaştırma

en: ISO C forbids ordered comparisons of pointers to functions
tr: ISO C işlev göstericilerinin sıralı karşılaştırmalarına izin vermez

en: comparison of complete and incomplete pointers
tr: tamamlanmış ve içi boş göstericilerin karşılaştırılması

en: ordered comparison of pointer with integer zero
tr: tamsayı sıfır ile göstercinin sıralı karşılaştırması

en: unordered comparison on non-floating point argument
tr: gerçel sayı olmayan argümanlar arasında düzenlenmemiş karşılaştırma

en: comparison between signed and unsigned
tr: signed ile unsigned arasında karşılaştırma

en: comparison of promoted ~unsigned with constant
tr: sabitle yükseltgenmiş ~unsigned karşılaştırması

en: comparison of promoted ~unsigned with unsigned
tr: unsigned ile ~unsigned'a yükseltgenmiş türlerin karşılaştırması

en: %Jinlining failed in call to '%F'
tr: %J `%F' çağrısında satıriçine alma başarısız

en: called from here
tr:  buradan çağrıldı

en: %Jcan't inline call to '%F'
tr: %J `%F' çağrısı `inline' olamaz

en: ignoring return value of `%D', declared with attribute warn_unused_result
tr: warn_unused_result özniteliği ile bildirilmiş, `%D' dönüş değeri yoksayılıyor

en: ignoring return value of function declared with attribute warn_unused_result
tr: warn_unused_result özniteliği ile bildirildiğinden işlevin dönüş değeri yoksayılıyor

en: function call has aggregate value
tr: işlev çağrısı küme değeri içeriyor

en: bb %d on wrong place
tr: bb %d yanlış yerde

en: prev_bb of %d should be %d, not %d
tr: %d'nin prev_bb'si %d olmalıydı, %d değil

en: verify_flow_info: Wrong count of block %i %i
tr: verify_flow_info: blok %i %i sayısı yanlış

en: verify_flow_info: Wrong frequency of block %i %i
tr: verify_flow_info: block %i %i sıklığı yanlış

en: verify_flow_info: Duplicate edge %i->%i
tr: verify_flow_info: yinelenmiş kenar %i->%i

en: verify_flow_info: Wrong probability of edge %i->%i %i
tr: verify_flow_info: yinelenmiş kenar %i->%i %i olasılığı yanlış

en: verify_flow_info: Wrong count of edge %i->%i %i
tr: verify_flow_info: kenar %i->%i %i sayısı yanlış

en: verify_flow_info: Basic block %d succ edge is corrupted
tr: verify_flow_info: %d. temel bloğun ardıl kenarı bozuk

en: Wrong amount of branch edges after unconditional jump %i
tr: Koşulsuz jump %i den sonraki dal kenarlarının miktarı yanlış

en: basic block %d pred edge is corrupted
tr: %d. temel bloğun öncel kenarı bozuk

en: basic block %i edge lists are corrupted
tr: temel blok %i kenar listesi bozuk

en: verify_flow_info failed
tr: verify_flow_info başarısız

en: Size of loop %d should be %d, not %d.
tr: %d. döngünün boyutu %d olmalı, %d değil.

en: Bb %d do not belong to loop %d.
tr: Bb %d %d. döngünün üyesi değil.

en: Loop %d's header does not have exactly 2 entries.
tr: %d. döngünün başlığının 2 girdisi olmalı.

en: Loop %d's latch does not have exactly 1 successor.
tr: %d. döngünün saklayıcısının 1 ardılı olmalı.

en: Loop %d's latch does not have header as successor.
tr: %d. döngünün saklayıcısının ardıl olarak başlığı yok.

en: Loop %d's latch does not belong directly to it.
tr: %d. döngünün saklayıcısı doğrudan kendisinin üyesi değil.

en: Loop %d's header does not belong directly to it.
tr: %d. döngünün başlığı doğrudan kendisinin üyesi değil.

en: Loop %d's latch is marked as part of irreducible region.
tr: %d. döngünün saklayıcısı indirgenemez bölgenin parçası olarak imlenmiş.

en: Basic block %d should be marked irreducible.
tr: %d temel bloğu indirgenemez olarak imlenmeli.

en: Basic block %d should not be marked irreducible.
tr: %d temel bloğu indirgenemez olarak imlenmemeli.

en: Edge from %d to %d should be marked irreducible.
tr: %d den %d e kadar kenar indirgenemez olarak imlenmeli.

en: Edge from %d to %d should not be marked irreducible.
tr: %d den %d e kadar kenar indirgenemez olarak imlenmemeli.

en: end insn %d for block %d not found in the insn stream
tr: %2$d. bloğunun son komutu %1$d komut akışı içinde yok.

en: insn %d is in multiple basic blocks (%d and %d)
tr: komut %d birden fazla temel bloğun içinde (%d ve %d)

en: head insn %d for block %d not found in the insn stream
tr: %2$d. bloğun ilk komutu %1$d komut akışı içinde yok.

en: verify_flow_info: REG_BR_PROB does not match cfg %wi %i
tr: verify_flow_info:  REG_BR_PROB ile cfg %wi %i eşleşmiyor

en: Missing REG_EH_REGION note in the end of bb %i
tr: bb %i'nin sonunda REG_EH_REGION bilgisi eksik

en: Too many outgoing branch edges from bb %i
tr: bb %i'den çıkan dal kenarı çok fazla

en: Fallthru edge after unconditional jump %i
tr: koşulsuz jump %i den sonra ardcıl kenar

en: Wrong amount of branch edges after conditional jump %i
tr: koşullu jump %i den sonraki dal kenarlarını miktarı yanlış

en: Call edges for non-call insn in bb %i
tr: bb %i içindeki çağrı olmayan komut için çağrı kenarları

en: Abnormal edges for no purpose in bb %i
tr: bb %i içinde normaldışı amaçsız kenar sayısı

en: insn %d inside basic block %d but block_for_insn is NULL
tr: komut %d %d. temel bloğun içinde ama block_for_insn NULL

en: insn %d inside basic block %d but block_for_insn is %i
tr: komut %d %d. temel bloğun içinde ama block_for_insn %i

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK is missing for block %d
tr: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d. blok için eksik

en: NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d in middle of basic block %d
tr: %d. NOTE_INSN_BASIC_BLOCK %d. temel bloğun ortasında

en: in basic block %d:
tr: %d. temel blok içinde:

en: flow control insn inside a basic block
tr: akış kontrol komutu bir temel bloğun içinde

en: missing barrier after block %i
tr: %i. bloktan sonraki sınır eksik

en: verify_flow_info: Incorrect blocks for fallthru %i->%i
tr: verify_flow_info: ardcıl %i->%i için blok sayısı yanlış

en: verify_flow_info: Incorrect fallthru %i->%i
tr: verify_flow_info: ardcıl %i->%i yanlış

en: wrong insn in the fallthru edge
tr: ardcıl kenarda yanlış komut

en: basic blocks not laid down consecutively
tr: temel bloklar ardışık numaralı değil

en: insn outside basic block
tr: komut temel bloğun dışında

en: return not followed by barrier
tr: return'den sonra sınır gelmiyor

en: number of bb notes in insn chain (%d) != n_basic_blocks (%d)
tr: komut zinciri (%d) içindeki bb notlarının sayısı != n_basic_blocks (%d)

en: function body not available
tr: işlev gövdesi yok

en: redefined extern inline functions are not considered for inlining
tr: yeniden tanımlanmış extern inline işlevler satıriçine alınma sırasında görmezden gelinir

en: function not considered for inlining
tr: işlev satıriçine alınma sırasında görmezden gelinir

en: function not inlinable
tr: işlev satıriçine alınabilir değil

en: %D renamed after being referenced in assembly
tr: makina dilinde referanslandıktan sonra %D yeniden isimlendirilmiş.

en: --param large-function-growth limit reached
tr: --param large-function-growth sınırı aşıldı

en: --param large-function-growth limit reached while inlining the caller
tr: --param large-function-growth sınırı çağrıcı satıriçine alınırken aşıldı

en: --param max-inline-insns-single limit reached
tr: --param max-inline-insns-single sınırı aşıldı

en: --param max-inline-insns-single limit reached after inlining into the callee
tr: --param max-inline-insns-single sınırı çağrılanın içinde satıriçine alındıktan sonra aşıldı

en: --param inline-unit-growth limit reached
tr: --param inline-unit-growth sınırı aşıldı

en: recursive inlining
tr: içiçe satıriçine alma işlemi

en: internal error
tr: iç hata

en: no arguments
tr: argüman yok

en: collect2 version %s
tr: collect2 %s sürümü

en: %d constructor(s) found
tr: %d kurucu bulundu

en: %d destructor(s)  found
tr: %d serbestleştirici bulundu

en: %d frame table(s) found
tr: %d çerçeve tablosu bulundu

en: %s terminated with signal %d [%s]%s
tr: %s %d sinyali ile sonlandırıldı [%s]%s

en: %s returned %d exit status
tr: %s %d çıkış durumu ile sonuçlandı

en: [cannot find %s]
tr: [%s bulunamıyor]

en: cannot find `%s'
tr: `%s' bulunamıyor

en: redirecting stdout: %s
tr: standart çıktıya yönlendirme: %s

en: [Leaving %s]
tr: [%s bırakılıyor]

en: 
    write_c_file - output name is %s, prefix is %s
tr: 
    write_c_file - çıktı ismi %s, önek %s

en: cannot find `nm'
tr: `nm' bulunamıyor

en: pipe
tr: veri yolu

en: init function found in object %s
tr: init işlevi %s nesnesinde bulundu

en: fini function found in object %s
tr: fini işlevi %s nesnesinde bulundu

en: unable to open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamıyor

en: unable to stat file '%s'
tr: '%s' dosyası durumlanamıyor

en: unable to mmap file '%s'
tr: '%s' dosyası mmap'lenemiyor

en: not found
tr: yok

en: dynamic dependency %s not found
tr: %s dinamik bağımlılığı yok

en: bad magic number in file '%s'
tr: '%s' dosyasında sihirli sayı hatalı

en: dynamic dependencies.
tr: dinamik bağımlılıklar.

en: cannot find `ldd'
tr: `ldd' bulunamıyor

en: 
    ldd output with constructors/destructors.
tr: 
    kuruculu/yıkıcılı ldd çıktısı.

en: unable to open dynamic dependency '%s'
tr: '%s' dinamik bağımlılığı açılamıyor

en: %s: not a COFF file
tr: %s: bir COFF dosyası değil

en: %s: cannot open as COFF file
tr: %s: bir COFF dosyası olarak açılamıyor

en: library lib%s not found
tr: lib%s kitaplığı bulunamadı

en: ;; Combiner statistics: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
tr: ;; Karıştırıcı istatistikleri: %d deneme, %d ikame (%d yeni alan gerekir),
    ;; %d başarı.

en: 
    ;; Combiner totals: %d attempts, %d substitutions (%d requiring new space),
    ;; %d successes.
tr: 
    ;; Birleştirici toplamları: %d deneme, %d ikame (%d yeni alan gerekir),
    ;; %d başarılı.

en: cannot convert to a pointer type
tr: bir gösterici türüne dönüştürülemez

en: pointer value used where a floating point value was expected
tr: bir gerçel sayı değer umulurken gösterici değeri kullanılmış

en: aggregate value used where a float was expected
tr: bir gerçel sayı umulurken küme değeri kullanılmış

en: conversion to incomplete type
tr: tamamlanmamış türe dönüşüm

en: can't convert between vector values of different size
tr: farklı boydaki vektör değerleri arasında dönüşüm yapılamaz

en: aggregate value used where an integer was expected
tr: bir tamsayı gerekirken küme değeri kullanılmış

en: pointer value used where a complex was expected
tr: karmaşık sayı gereken yerde gösterici değeri kullanılmış

en: aggregate value used where a complex was expected
tr: karmaşık sayı gereken yerde küme değeri kullanılmış

en: can't convert value to a vector
tr: değer bir vektöre dönüştürülemez

en: `%s' is not a gcov data file
tr: `%s' bir gcov veri dosyası değil

en: `%s' is version `%.4s', expected version `%.4s'
tr: %s sürümü `%.4s', umulan sürüm ise `%.4s'

en: coverage mismatch for function %u while reading execution counters.
tr: çalıştırma sayaçları okunurken %u. işlev için sarmalama çelişkisi.

en: checksum is %x instead of %x
tr: sağlama toplamı %2$x değil %1$x

en: number of counters is %d instead of %d
tr: sayaç sayısı %2$d değil %1$d

en: cannot merge separate %s counters for function %u
tr: ayrık %s sayaçları %u işlevi için katıştırılamaz

en: `%s' has overflowed
tr: `%s' taşmalı

en: `%s' is corrupted
tr: `%s' bozulmuş

en: file %s not found, execution counts assumed to be zero
tr: %s bulunamadı, çalıştırma sayısı sıfır kabul edildi

en: no coverage for function '%s' found.
tr: `%s' işlevi için saklayıcı yok.

en: coverage mismatch for function '%s' while reading counter '%s'.
tr: '%2$s' sayacı okunurken '%1$s' işlevi için sarmalama çelişkisi.

en: cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: error writing `%s'
tr: `%s' e yazarken hata

note: XXX should be DL_SORRY
en: conversion from %s to %s not supported by iconv
tr: %s ile %s arasında dönüşüm iconv tarafından desteklenmiyor

note: XXX should be DL_SORRY
en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
tr: iconv desteklenmiyor, %s ile %s arasında dönüşüm yapılamıyor

en: universal character names are only valid in C++ and C99
tr: evrensel karakter isimleri sadece C++ ve C99 için geçerlidir

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
tr: `\%c'nin anlamı geleneksel C'de farklıdır

en: incomplete universal character name %.*s
tr: evrensel karakter ismi %.*s tamamlanmamış

en: %.*s is not a valid universal character
tr: %.*s geçerli bir evrensel karakter değil

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
tr: evrensel karakter %.*s bir belirteç içinde geçerli değil

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
tr: evrensel karakter %.*s bir belirtecin başında geçerli değil

en: converting UCN to source character set
tr: UCN'den kaynak karakter kümesine dönüşüm

en: converting UCN to execution character set
tr: UCN'den icra karakter kümesine dönüşüm

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
tr: '\x'in anlamı geleneksel C'de farklıdır

en: \x used with no following hex digits
tr: \x izleyen onaltılık rakamlar olmaksızın kullanılmış

en: hex escape sequence out of range
tr: onaltılık önceleme dizgesi kapsamdışı

en: octal escape sequence out of range
tr: sekizlik önceleme dizgesi kapsamdışı

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
tr: `\a'nın anlamı geleneksel C'de farklıdır

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
tr: ISO standardı olmayan önceleme dizgesi, '\%c'

en: unknown escape sequence '\%c'
tr: bilinmeyen önceleme dizgesi '\%c'

en: unknown escape sequence: '\%03o'
tr: bilinmeyen önceleme dizgesi: '\%03o'

en: converting escape sequence to execution character set
tr: önceleme diziliminden icra karakter kümesine dönüşüm

en: converting to execution character set
tr: çalıştırma karakter kümesinin dönüşümü

en: character constant too long for its type
tr: karakter sabiti, türü için çok uzun

en: multi-character character constant
tr: çoklu-karakter karakter sabiti

en: empty character constant
tr: karakter sabit boş

en: failure to convert %s to %s
tr: `%s' ile `%s' arasında dönüşüm başarısız

en: warning:
tr: uyarı:

en: internal error:
tr: iç hata:

en: stdout
tr: stdÇ

en: too many decimal points in number
tr: sayı içindeki ondalık nokta sayısı çok fazla

en: invalid digit "%c" in octal constant
tr: sekizlik sabit içindeki "%c" geçersiz

en: use of C99 hexadecimal floating constant
tr: C99 onaltılık gerçel sayı sabit kullanımı

en: exponent has no digits
tr: üs rakam içermiyor

en: hexadecimal floating constants require an exponent
tr: onaltılık gerçel sabitler bir üs gerektirir

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
tr: gerçel sabitin "%.*s" soneki geçersiz

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
tr: geleneksel C "%.*s" sonekini kullanmaz

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
tr: tamsayı sabitte sonek "%.*s" soneki geçersiz

en: use of C99 long long integer constant
tr: ISO C99 long long tamsayı sabitleri yasaklar

en: imaginary constants are a GCC extension
tr: sanal sabitler bir GCC genişletmesidir

en: integer constant is too large for its type
tr: tamsayı sabit, türü için oldukça büyük

en: integer constant is so large that it is unsigned
tr: tamsayı sabit unsigned olarak oldukça büyük

en: missing ')' after "defined"
tr: "defined" dan sonra ')' eksik

en: operator "defined" requires an identifier
tr: "defined" işleci bir tanımlayıcı gerektirir

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
tr: (C++'da "%s" "%s" için bir alternatif dizgeciktir)

en: this use of "defined" may not be portable
tr: "defined" bu kullanımıyla uyarlanabilir olmayabilir

en: floating constant in preprocessor expression
tr: önişlemci ifadesinde gerçel sayı taşması

en: imaginary number in preprocessor expression
tr: önişlemci ifadesinde sanal sayı

en: "%s" is not defined
tr: "%s" tanımlı değil

en: missing binary operator before token "%s"
tr: "%s" dizgeciğinden önceki iki terimli işleç eksik

en: token "%s" is not valid in preprocessor expressions
tr: "%s" dizgeciği önişlemci ifadelerinde geçersizdir

en: void expression between '(' and ')'
tr: '(' ve ')' arasında void ifade

en: #if with no expression
tr: #if ifadesiz

en: operator '%s' has no right operand
tr: `%s' işlecinin sağ tarafı yok

en:  ':' without preceding '?'
tr: ':' den önce '?' yok

en: unbalanced stack in #if
tr: #if ifadesinde karşılıksız yığın

en: impossible operator '%u'
tr: işleç '%u' imkansız

en: missing ')' in expression
tr: ifadede ')' eksik

en: '?' without following ':'
tr: '?' dan sonra ':' yok

en: integer overflow in preprocessor expression
tr: önişlemci ifadesinde tamsayı taşması

en: missing '(' in expression
tr: ifadede '(' eksik

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
tr: "%s"in soldaki terimi yükseltgenirken işaret değiştiriyor

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
tr: "%s"in sağdaki terimi yükseltgenirken işaret değiştiriyor

en: comma operator in operand of #if
tr: #if'in teriminde virgül

en: division by zero in #if
tr: #if içinde sıfırla bölme

en: NULL directory in find_file
tr: find_file içinde NULL dizin

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
tr: bir yada daha fazla PCH dosyası bulundu ama hepsi geçersiz

en: use -Winvalid-pch for more information
tr: daha fazla bilgi için -Winvalid-pch kullanın

en: %s is a block device
tr: %s bir blok aygıtıdır

en: %s is too large
tr: %s çok büyük

en: %s is shorter than expected
tr: %s beklenenden daha kısa

en: no include path in which to search for %s
tr: %s için aranacaklar içinde başlık dosyaları yolu yok

en: Multiple include guards may be useful for:
tr: Çoklu include önlemleri aşağıdakiler için kullanışlı olabilir:

en: cppchar_t must be an unsigned type
tr: cppchar_t bir usigned tür olmalı

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
tr: önişlemci aritmetiği %lu bitlik maksimum genişliğe sahip; hedef için %lu bit gerekiyor

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
tr: CPP aritmetiği en azından bir hedef int kadar genişlikte olmalı

en: target char is less than 8 bits wide
tr: hedef char 8bitlik genişlikten küçük

en: target wchar_t is narrower than target char
tr: hedef wchar_t hedef char'dan daha dar

en: target int is narrower than target char
tr: hedef int hedef char'dan daha dar

en: CPP half-integer narrower than CPP character
tr: CPP half-integer'ı CPP character'dan daha dar

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
tr: Bu konaktaki CPP %lu bitten büyük karakter sabitleriyle çalışamaz, hedef ise %lu bit gerektiriyor

en: null character(s) ignored
tr: null karakter(ler) yoksayıldı

en: '$' in identifier or number
tr: belirteç ya da sayı içinde '$'

en: attempt to use poisoned "%s"
tr: zehirli "%s" kullanılmaya çalışılıyor

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
tr: __VA_ARGS__  sadece argümanlarının sayısı değişebilen bir C99 makrosunun genişleme alanında görünebilir

en: null character(s) preserved in literal
tr: null karakter(ler) sabit içinde saklanmış

en: unterminated comment
tr: sonlandırılmamış açıklama

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
tr: C++ tarzı açıklamalara ISO C90'da izin verilmez

en: (this will be reported only once per input file)
tr: (her girdi dosyasında sadece bir kere raporlanacaktır)

en: multi-line comment
tr: çok satırlı açıklama

en: unspellable token %s
tr: dizgecik %s okunabilir değil

en: extra tokens at end of #%s directive
tr: #%s yönergesinin sonunda fazladan dizgecikler

en: #%s is a GCC extension
tr: #%s bir GCC uzantısıdır

en: suggest not using #elif in traditional C
tr: geleneksel C'de #elif kullanılmıyor varsayılır

en: traditional C ignores #%s with the # indented
tr: geleneksel C'de girintili # ile #%s yoksayılır

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
tr: geleneksel C'den #%s in saklanması için bir girintili # kullanılmış farzedilir

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
tr: bir yönergenin makro argümanlarla gömülmesi uyarlanabilir değil

en: style of line directive is a GCC extension
tr: satır yönergesinin tarzı bir GCC özelliğidir

en: invalid preprocessing directive #%s
tr: önişlem yönergesi #%s geçersiz

en: "defined" cannot be used as a macro name
tr: "defined" makro ismi olarak kullanılamaz

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
tr: "%s" C++'da bir işleç olduğundan makro ismi olarak kullanılamaz

en: no macro name given in #%s directive
tr: #%s yönergesinde makro ismi verilmemiş

en: macro names must be identifiers
tr: makro isimleri tanımlayıcılar olmalı

en: undefining "%s"
tr: tanımsız yapılan "%s"

en: missing terminating > character
tr: sonlandıran > karakteri eksik

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
tr: #%s "DOSYA" ya da <DOSYA> gerektirir

en: #include nested too deeply
tr: #include iç içeliği çok derin

en: #include_next in primary source file
tr: birncil kaynak dosyasında #include_next

en: invalid flag "%s" in line directive
tr: satır yönergesinde geçersiz "%s" seçeneği

en: "%s" after #line is not a positive integer
tr: #line'dan sonraki "%s" bir pozitif tamsayı değil

en: line number out of range
tr: satır numarası kapsam dışı

en: "%s" is not a valid filename
tr: "%s" geçerli bir dosya ismi değil

en: "%s" after # is not a positive integer
tr: #'dan sonraki "%s" bir pozitif tamsayı değil

en: invalid #ident directive
tr: geçersiz #ident yönergesi

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
tr: "%s" hem pragma hem de pragma isim alanı olarak kaydediliyor

en: #pragma %s %s is already registered
tr: #pragma %s %s  zaten kayıtlı

en: #pragma %s is already registered
tr: #pragma %s  zaten kayıtlı

en: #pragma once in main file
tr: main dosyasında '#pragma once'

en: invalid #pragma GCC poison directive
tr: geçersiz #pragma GCC poison yönergesi

en: poisoning existing macro "%s"
tr: zehirlenen mevcut makro "%s"

en: #pragma system_header ignored outside include file
tr: başlık dosyasının dışındaki  '#pragma system_header'  yoksayıldı

en: cannot find source file %s
tr: %s kaynak dosyası bulunamıyor

en: current file is older than %s
tr: mevcut dosya %s den daha eski

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
tr: _Pragma bir parantezli dizge sabiti alır

en: #else without #if
tr: #if siz #else

en: #else after #else
tr: #else den sonra #else

en: #elif without #if
tr: #if siz #elif

en: #elif after #else
tr: #else den sonra #elif

en: #endif without #if
tr: #if siz #endif

en: missing '(' after predicate
tr: dayanaktan sonra '(' eksik

en: missing ')' to complete answer
tr: yanıtı tamamlayacak ')' eksik

en: predicate's answer is empty
tr: dayanakların cevabı boş

en: assertion without predicate
tr: dayanaksız olumlama

en: predicate must be an identifier
tr: dayanak bir tanımlayıcı olmalı

en: "%s" re-asserted
tr: "%s" tekrar olumlanmış

en: invalid built-in macro "%s"
tr: geçersiz yerleşik makro "%s"

en: could not determine date and time
tr: tarih ve saat saptanamadı

en: invalid string literal, ignoring final '\'
tr: geçersiz dizge sabit, son '\' yoksayılıyor

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
tr: "%s" ve "%s" geçişi geçerli bir önişlem dizgeciği vermez

en: ISO C99 requires rest arguments to be used
tr: ISO C kalan argümanların kullanılmış olmasını gerektirir

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
tr: makro "%s" %u argüman gerektiriyor ama sadece %u argüman verilmiş

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
tr: makro "%s" için %u argüman verilmiş ama tam %u argüman alıyor

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
tr: sonlandırılmamış argüman listesi çağıran makro "%s"

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
tr: işlev benzeri makro "%s" geleneksel C'de argümanlarla kullanılmalıdır

en: duplicate macro parameter "%s"
tr: yinelenmiş makro parametresi "%s"

en: "%s" may not appear in macro parameter list
tr: "%s" makro parametre listesinde görünmeyebilir

en: macro parameters must be comma-separated
tr: makro parametreleri virgüllerle ayrılmış olmalı

en: parameter name missing
tr: parametre ismi eksik

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
tr: argümanlarının sayısı değişebilen anonim makrolar C99 da tanıtıldı

en: ISO C does not permit named variadic macros
tr: ISO C argümanlarının sayısı değişebilen isimli makrolara izin vermez

en: missing ')' in macro parameter list
tr: makro parametre listesinde ')' eksik

en: ISO C requires whitespace after the macro name
tr: ISO C makro isminden sonra boşluk gerektirir

en: '#' is not followed by a macro parameter
tr: '#' işaretinden sonra bir makro parametresi yok

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
tr: '##' bir makronun her iki ucunda da görünemez

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
tr: makro argümanı "%s" geleneksel C'de dizgelenmiş olmalıydı

en: invalid hash type %d in cpp_macro_definition
tr: cpp_macro_definition içindeki isimli yapı türü %d geçersiz

en: while writing precompiled header
tr: önderlenmiş başlık yazılırken

en: %s: not used because `%.*s' not defined
tr: %s: kullanılmadı çünkü `%.*s' tanımlı değil

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
tr: %s: kullanılmadı çünkü `%.*s' `%s' olarak tanımlı, `%.*s' olarak değil

en: %s: not used because `%s' is defined
tr: %s: kullanılmadı çünkü `%s' tanımlı

en: while reading precompiled header
tr: önderlenmiş başlık okunurken

en: "%s" is not a valid option to the preprocessor
tr: "%s" önişlemci için geçerli bir seçenek değil

en: too many input files
tr: girdi dosyası sayısı çok fazla

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
tr: makro "%s" genişletilirken iç içelik saptandı

en: syntax error in macro parameter list
tr: makro parametre listesinde sözdizimi hatası

en: ;; Processing block from %d to %d, %d sets.
tr: ;; %d den %d ye kadar, %d kümelik blok işleniyor.

en: %s:%d: confused by earlier errors, bailing out
tr: %s:%d: önceki hatalar yüzünden bozulmuş, bırakılıyor

en: compilation terminated.
tr: derleme sonlandırıldı.

en: Internal compiler error: Error reporting routines re-entered.
tr: Derleyici iç hatası: Hata raporlama yordamları tekrar girildi.

en: in %s, at %s:%d
tr: %2$s dosyasının %3$d. satırındaki %1$s işlevinde

en: dominator of %d should be %d, not %d
tr: %d nin önceli %d olmalı, %d değil

en: DW_LOC_OP %s not implemented
tr: DW_LOC_OP %s daha yazılmadı

en: can't access real part of complex value in hard register
tr: donanım yazmacındaki karmaşık değerin gerçek kısmına erişilemez

en: can't access imaginary part of complex value in hard register
tr: donanım yazmacında karmaşık değerin sanal kısmına erişilemez

en: Invalid rtl sharing found in the insn
tr: komutta geçersiz rtl paylaşımı bulundu

en: Shared rtx
tr: Paylaşımlı rtx

en: ICE: emit_insn used where emit_jump_insn needed:
tr: ICE: emit_jump_insn gereken yerde emit_insn kullanılmış:

en: abort in %s, at %s:%d
tr: %2$s dosyasının %3$d. satırındaki %1$s işlevinde programdan çıkış

en: exception handling disabled, use -fexceptions to enable
tr: olağandışılık yakalaması iptal edildi, etkinleştirmek için -fexceptions kullanın

en: argument of `__builtin_eh_return_regno' must be constant
tr: `__builtin_eh_return_regno' argümanı sabit olmalı

en: __builtin_eh_return not supported on this target
tr: __builtin_eh_return bu hedefte desteklenmiyor

en: stack limits not supported on this target
tr: bu hedefte yığın sınırları desteklenmiyor

en: function using short complex types cannot be inline
tr: short karmaşık türler kullanılan işlevler özümlenemez

en: %Jprior parameter's size depends on '%D'
tr: %J önceki parametrelerin uzunluğu `%D' bağımlı

en: returned value in block_exit_expr
tr: block_exit_expr'de değer döndü

note: We can't make a bitwise copy of this object, so fail.
en: cannot take the address of an unaligned member
tr: hizalanmamış bir üyenin adresi alınamaz

en: negative insn length
tr: negatif komut uzunluğu

en: could not split insn
tr: komut çatallanamadı

en: invalid `asm':
tr: geçersiz `asm':

en: nested assembly dialect alternatives
tr: iç içe çevirici aksan alternatifleri

en: unterminated assembly dialect alternative
tr: sonlandırılmamış çevirici aksan alternatifi

en: operand number missing after %%-letter
tr: %%-harf'ten sonraki terim numarası eksik

en: operand number out of range
tr: terim numarası kapsamdışı

en: invalid %%-code
tr: %% kodu geçersiz

en: `%%l' operand isn't a label
tr: `%%l' terimi bir etiket değil

note: We can't handle floating point constants; PRINT_OPERAND must handle them.
en: floating constant misused
tr: gerçel sayı sabitler desteklenmiyor

en: invalid expression as operand
tr: veri öğesi olarak ifade geçersiz

en: function might be possible candidate for attribute `noreturn'
tr: işlev `noreturn' özniteliği için olası aday olmalı

en: `noreturn' function does return
tr: `noreturn' işlev dönüyor

en: control reaches end of non-void function
tr: denetim void olmayan işlevin sonunu aşıyor

en: Attempt to delete prologue/epilogue insn:
tr: Önsöz/sonsöz komutlarını silmeye çalışır

en: comparison is always %d due to width of bit-field
tr: karşılaştırma bit alanının genişliğinden dolayı daima %d

en: comparison is always %d
tr: karşılaştırma sonucu daima %d

en: `or' of unmatched not-equal tests is always 1
tr: eşleşmeyenlerin eşitsizlik testlerininin `or' sonucu daima 1 dir

en: `and' of mutually exclusive equal-tests is always 0
tr: bağdaşmayanların eşitlik testlerinin `and' sonucu daima 0 dır

en: fold check: original tree changed by fold
tr: fold sınaması: özgün ağaç fold tarafından değiştirildi

en: %Jsize of variable '%D' is too large
tr: %J `%D' değişkeni çok geniş

en: impossible constraint in `asm'
tr: `asm' içindeki koşul mümkün değil

en: %J'%D' might be used uninitialized in this function
tr: %J `%D' bu işlevde ilklendirilmeden kullanılmış olmalı

en: %Jvariable '%D' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
tr: %J değişken `%D' `longjmp' ya da `vfork' tarafından taşırılmış olabilir

en: %Jargument '%D' might be clobbered by `longjmp' or `vfork'
tr: %J argüman `%D' `longjmp' ya da `vfork' tarafından taşırılmış olabilir

en: function returns an aggregate
tr: işlev bir küme ile dönüyor

en: %Junused parameter '%D'
tr: %J parametre `%D' kullanılmamış

en: ambiguous abbreviation %s
tr: belirsiz kısaltma %s

en: incomplete `%s' option
tr: tamamlanmamış `%s' seçeneği

en: missing argument to `%s' option
tr: `%s' seçeneğinin argümanı eksik

en: extraneous argument to `%s' option
tr: `%s' seçeneğinde fazladan argüman

en: Using built-in specs.
tr: Yerleşik özellikler kullanılıyor.

en: Setting spec %s to '%s'
tr: Özelik %s '%s' e ayarlanıyor

en: Reading specs from %s
tr: Özellikler %s'den okunuyor

en: specs %%include syntax malformed after %ld characters
tr: specs %%include sözdizimi %ld karakterden sonra bozuk

en: could not find specs file %s
tr: özellik dosyası %s bulunamadı

en: specs %%rename syntax malformed after %ld characters
tr: specs %%rename sözdizimi %ld karakterden sonra bozuk

en: specs %s spec was not found to be renamed
tr: ismi değişecek specs %s özelliği yok

en: %s: attempt to rename spec '%s' to already defined spec '%s'
tr: %s: '%s' belirtiminin ismi zaten '%s' belirtiminde kullanılmış

en: rename spec %s to %s
tr: spec %s ismi %s yapılıyor

en: spec is '%s'
tr: özellik '%s'

en: specs unknown %% command after %ld characters
tr: %ld. karakterden sonra bilinmeyen specs %% komutu

en: specs file malformed after %ld characters
tr: %ld. karakterden sonra özellikler dosyası bozuk

en: spec file has no spec for linking
tr: özellik dosyası birleştirilecek özellik içermiyor

en: -pipe not supported
tr: -pipe desteklenmiyor

en: 
    Go ahead? (y or n)
tr: 
    Haydi!? (e / h)

en: Internal error: %s (program %s)
    Please submit a full bug report.
    See %s for instructions.
tr: İç hata: %s (program %s)
    Lütfen ayrıntılı bir hata raporu hazırlayın.
    İşlemler için %s adresine bakın.

en: Usage: %s [options] file...
tr: Kullanımı: %s [seçenekler] DOSYA...

en: Options:
tr: Seçenekler:

en:   -pass-exit-codes         Exit with highest error code from a phase
tr:   -pass-exit-codes         Bir safhada en yüksek hata kodu ile çıkar

en:   --help                   Display this information
tr:   --help                   Bu yardım iletisini gösterir

en:   --target-help            Display target specific command line options
tr:   --target-help            Hedefe özel komut satırı seçeneklerini gösterir

en:   (Use '-v --help' to display command line options of sub-processes)
tr:   (Ast süreçlerin komut satırı seçenekleri için '-v --help' kullanın)

en:   -dumpspecs               Display all of the built in spec strings
tr:   -dumpspecs               Bütün yerleşik spec dizgelerini gösterir

en:   -dumpversion             Display the version of the compiler
tr:   -dumpversion             Derleyicinin sürümünü gösterir

en:   -dumpmachine             Display the compiler's target processor
tr:   -dumpmachine             Derleyicilerin hedef işlemcisini gösterir

en:   -print-search-dirs       Display the directories in the compiler's search path
tr:   -print-search-dirs       Derleyicinin arama yolundaki dizinlerini gösterir

en:   -print-libgcc-file-name  Display the name of the compiler's companion library
tr:   -print-libgcc-file-name  Derleyiciyle eşleşen kitaplığın ismini gösterir

en:   -print-file-name=<lib>   Display the full path to library <lib>
tr:   -print-file-name=<lib>   <lib> kitaplığının tam dosya yolunu gösterir

en:   -print-prog-name=<prog>  Display the full path to compiler component <prog>
tr:   -print-prog-name=<prog>  Derleyici elemanı <prog>un tam dosya yolunu gösterir

en:   -print-multi-directory   Display the root directory for versions of libgcc
tr:   -print-multi-directory   libgcc sürümünün kök dizinini gösterir

en:   -print-multi-lib         Display the mapping between command line options and
                               multiple library search directories
tr:   -print-multi-lib         Komut satırı seçenekleri ile kitaplık arama dizinleri
                               arasındaki eşleşmeleri gösterir

en:   -print-multi-os-directory Display the relative path to OS libraries
tr:   -print-multi-os-directory   İS kitaplıklarının göreli dosya yolunu gösterir

en:   -Wa,<options>            Pass comma-separated <options> on to the assembler
tr:   -Wa,<seçenekler>         Virgül ayraçlı <seçenekler> listesini çeviriciye
                               gönderir

en:   -Wp,<options>            Pass comma-separated <options> on to the preprocessor
tr:   -Wp,<seçenekler>         Virgül ayraçlı <seçenekler> listesini önişlemciye gönderir

en:   -Wl,<options>            Pass comma-separated <options> on to the linker
tr:   -Wl,<seçenekler>         Virgül ayraçlı <seçenekler>i bağlayıcıya gönderir

en:   -Xassembler <arg>        Pass <arg> on to the assembler
tr:   -Xassembler <arg>        Çeviriciye <arg>ümanı gönderir

en:   -Xpreprocessor <arg>     Pass <arg> on to the preprocessor
tr:   -Xpreprocessor <arg>     Önişlemciye <arg>ümanı gönderir

en:   -Xlinker <arg>           Pass <arg> on to the linker
tr:   -Xlinker <arg>           Bağlayıcıya <arg>ümanı gönderir

en:   -save-temps              Do not delete intermediate files
tr:   -save-temps              Aracı dosyaları silmez

en:   -pipe                    Use pipes rather than intermediate files
tr:   -pipe                    Aracı dosyalardan ziyade veri yolları kullanılır

en:   -time                    Time the execution of each subprocess
tr:   -time                    Alt işlemlerin çalıştırılma zamanlaması

en:   -specs=<file>            Override built-in specs with the contents of <file>
tr:   -specs=<dosya>           Yerleşik özellikler yerine <dosya>dakilere zorlar

en:   -std=<standard>          Assume that the input sources are for <standard>
tr:   -std=<standart>          Girdi kaynaklarının bu <standart>da olduğu
                               varsayılır

en:   -B <directory>           Add <directory> to the compiler's search paths
tr:   -B <dizin>               Derleyicilerin arama dosya yoluna <dizin>i ekler

en:   -b <machine>             Run gcc for target <machine>, if installed
tr:   -b <makina>              gcc kurulmuşsa hedef <makina> için çalıştırılır

en:   -V <version>             Run gcc version number <version>, if installed
tr:   -V <sürüm>               gcc'nin kurulmuşsa <sürüm> sürümü çalıştırılır

en:   -v                       Display the programs invoked by the compiler
tr:   -v                       Derleyicinin çalıştırdığı programları gösterir

en:   -###                     Like -v but options quoted and commands not executed
tr:   -###                     -v gibi ama tırnaklı ve virgüllü seçenekler kullanılmaz

en:   -E                       Preprocess only; do not compile, assemble or link
tr:   -E                       Sadece önişlem; derleme, çeviri ve ilintileme yapılmaz

en:   -S                       Compile only; do not assemble or link
tr:   -S                       Sadece derleme; çevirme ve bağlama yapılmaz

en:   -c                       Compile and assemble, but do not link
tr:   -c                       Derler ve çevirir ancak bağlamaz

en:   -o <file>                Place the output into <file>
tr:   -o DOSYA                 Çıktıyı DOSYAya yazar

en:   -x <language>            Specify the language of the following input files
                               Permissible languages include: c c++ assembler none
                               'none' means revert to the default behavior of
                               guessing the language based on the file's extension
tr:   -x <dil>                 Aşağıdaki girdi dosyası dilleri belirtilebilir:
                                          c c++ assembler none
                               'none' dilin girdi dosyasının uzantısından
                               saptanacağı öntanımlı durum belirtilmiş olur

en: 
    Options starting with -g, -f, -m, -O, -W, or --param are automatically
     passed on to the various sub-processes invoked by %s.  In order to pass
     other options on to these processes the -W<letter> options must be used.
tr: 
    -g, -f, -m, -O, -W, veya --param ile başlayan seçenekler ile belirtilen
    parametreler doğrudan %s tarafından çalıştırılan alt programlara gönderilir.
    Seçenekler ve gönderileceği alt program -W<harf> seçeneklerinden saptanır.
    
    Çeviri hatalarını <gnu-tr-u12a@lists.sourceforge.net> adresine bildiriniz.

en: `-%c' option must have argument
tr: `-%c' seçeneğinde argüman eksik

en: couldn't run `%s': %s
tr: `%s' çalıştırılamadı: %s

en: (C)
tr: ©

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: Bu bir serbest yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.
    Hiçbir garantisi yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya ŞAHSİ KULLANIMINIZA
    UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: argument to `-Xlinker' is missing
tr: `-Xlinker' için argüman belirtilmemiş

en: argument to `-Xpreprocessor' is missing
tr: `-Xpreprocessor' için argüman belirtilmemiş

en: argument to `-Xassembler' is missing
tr: `-Xassembler' için argüman belirtilmemiş

en: argument to `-l' is missing
tr: `-l' için argüman belirtilmemiş

en: argument to `-specs' is missing
tr: `-specs' için argüman belirtilmemiş

en: argument to `-specs=' is missing
tr: `-specs=' için argüman belirtilmemiş

en: `-%c' must come at the start of the command line
tr: `-%c' komut satırının başında olmalı

en: argument to `-B' is missing
tr: `-B' için argüman belirtilmemiş

en: warning: -pipe ignored because -save-temps specified
tr: Uyarı: -save-temps belirtildiğinden -pipe yoksayıldı

en: warning: -pipe ignored because -time specified
tr: Uyarı: -time belirtildiğinden -pipe yoksayıldı

en: argument to `-x' is missing
tr: `-x' için argüman belirtilmemiş

en: argument to `-%s' is missing
tr: `-%s' için argüman belirtilmemiş

en: warning: `-x %s' after last input file has no effect
tr: Uyarı: son girdi dosyasından sonraki `-x %s' etkisiz

en: invalid specification!  Bug in cc
tr: özellik geçersiz! cc'de yazılım hatası.

note: Catch the case where a spec string contains something like '%{foo:%*}'.  ie there is no * in the pattern on the left hand side of the :.
en: spec failure: '%%*' has not been initialized by pattern match
tr: özellik aksaması: '%%*' kalıp eşleştirerek ilklendirilemedi

en: warning: use of obsolete %%[ operator in specs
tr: Uyarı: spec'lerde %%[ işleci artık kullanılmıyor

en: Processing spec %c%s%c, which is '%s'
tr: '%4$s' %1$c%2$s%3$c özelliği işleniyor

en: spec failure: unrecognized spec option '%c'
tr: Özellik aksaması: özellik seçeneği '%c' anlaşılamadı

en: unknown spec function `%s'
tr: bilinmeyen `%s' spec işlevi

en: error in args to spec function `%s'
tr: `%s' spec işlevi için argümanlar hatalı

en: malformed spec function name
tr: bozuk spec işlevi ismi

note: )
en: no arguments for spec function
tr: spec işlevi için argüman belirtilmedi

en: malformed spec function arguments
tr: belirtim işlevi argümanları bozuk

en: spec failure: more than one arg to SYSROOT_SUFFIX_SPEC.
tr: belirtim başarısızlığı: SYSROOT_SUFFIX_SPEC için argüman sayısı birden fazla.

en: spec failure: more than one arg to SYSROOT_HEADERS_SUFFIX_SPEC.
tr: belirtim başarısızlığı: SYSROOT_HEADERS_SUFFIX_SPEC için argüman sayısı birden fazla..

en: unrecognized option `-%s'
tr: `-%s' seçeneği bilinmiyor

en: install: %s%s
tr: kurulum: %s%s

en: programs: %s
tr: programlar: %s

en: libraries: %s
tr: kitaplıklar: %s

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
tr: 
    Hata raporlama işlemleri için:

en: Configured with: %s
tr: %s
    seçenekleriyle yapılandırıldı.

en: Thread model: %s
tr: Evre modeli: %s

en: gcc version %s
tr: gcc %s sürümü

en: gcc driver version %s executing gcc version %s
tr: gcc sürücüsü %s sürümü gcc %s sürümünü çalıştırıyor

en: no input files
tr: girdi dosyası yok

en: %s: linker input file unused because linking not done
tr: %s: birleştirme yapılmadığından birleştirici girdi dosyası kullanılmadı

en: cannot specify -o with -c or -S and multiple languages
tr: -o, -c ile veya -S ve çoklu dillerle belirtilemez

en: %s: %s compiler not installed on this system
tr: %s: %s derleyici bu sitemde kurulu değil

en: language %s not recognized
tr: dil %s tanınmıyor

en: internal gcc abort
tr: dahili gcc çıkışı

en: Internal gcov abort.
tr: Dahili gcov çıkışı.

en: Usage: gcov [OPTION]... SOURCEFILE
tr: Kullanımı: gcov [SEÇENEK]... KAYNAKDOSYASI

en: Print code coverage information.
tr: Kodu çevreleyen bilgileri gösterir

en:   -h, --help                      Print this help, then exit
tr:   -h, --help                      Bu yardım iletisini gösterir ve çıkar

en:   -v, --version                   Print version number, then exit
tr:   -v, --version                   Sürüm bilgilerini gösterir ve çıkar

en:   -a, --all-blocks                Show information for every basic block
tr:   -a, --all-blocks                Her temel blok için bilgi verilir

en:   -b, --branch-probabilities      Include branch probabilities in output
tr:   -b, --branch-probabilities      Çıktıda dallanma olasılıkları da içerilir

en:   -c, --branch-counts             Given counts of branches taken
                                        rather than percentages
tr:   -c, --branch-counts             Yüzde yerine dallanma sayısı alınır

en:   -n, --no-output                 Do not create an output file
tr:   -n, --no-output                 Bir çıktı dosyası üretilmez

en:   -l, --long-file-names           Use long output file names for included
                                        source files
tr:   -l, --long-file-names           İçerilen kaynak dosyaları için uzun çıktı dosyası
                                      isimleri kullanılır

en:   -f, --function-summaries        Output summaries for each function
tr:   -f, --function-summaries        Her işlev için özet çıktılar

en:   -o, --object-directory DIR|FILE Search for object files in DIR or called FILE
tr:   -o, --object-directory DZN|DSY  Nesne dosyaları DZN içinde ya da DSY
                                      dosyasında belirtilen yerlerde aranır

en:   -p, --preserve-paths            Preserve all pathname components
tr:   -p, --preserve-paths            Tüm dosya yolu elemanları saklanır

en:   -u, --unconditional-branches    Show unconditional branch counts too
tr:   -u, --unconditional-branches    Koşulsuz dallanma sayısı da gösterilir

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
tr: 
    Hata raporlama işlemleri için:
    %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or 
    FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: Bu bir serbest yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.
    Hiçbir garantisi yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya ŞAHSİ KULLANIMINIZA
    UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: %s:no functions found
tr: %s: hiç işlev yok

en: %s:creating `%s'
tr: %s: `%s' oluşturuluyor

en: %s:error writing output file `%s'
tr: %s: çıktı dosyası `%s' yazılırken hata.

en: %s:could not open output file `%s'
tr: %s: %s çıktı dosyası açılamadı.

en: %s:cannot open graph file
tr: %s: graph dosyası açılamıyor

en: %s:not a gcov graph file
tr: %s: bir gcov graph dosyası değil

en: %s:version `%.4s', prefer `%.4s'
tr: %s: `%.4s' sürümü, tercih edilen ise `%.4s'

en: %s:already seen blocks for `%s'
tr: %s: `%s' için bloklar zaten görüldü

en: %s:corrupted
tr: %s: bozulmuş

en: %s:cannot open data file
tr: %s: veri dosyası açılamıyor

en: %s:not a gcov data file
tr: %s: bir gcov veri dosyası değil

en: %s:version `%.4s', prefer version `%.4s'
tr: %s: `%.4s' sürümü, tercih edilen sürüm `%.4s'

en: %s:stamp mismatch with graph file
tr: %s: zaman damgası çizge dosyası ile çelişiyor

en: %s:unknown function `%u'
tr: %s: bilinmeyen `%u' işlevi

en: %s:profile mismatch for `%s'
tr: %s: `%s' için profil uyumsuz

en: %s:overflowed
tr: %s:taşma hatası

en: %s:`%s' lacks entry and/or exit blocks
tr: %s:`%s' girdiye ya da çıkış bloklarına ihtiyaç duyuyor

en: %s:`%s' has arcs to entry block
tr: %s:`%s' girdi bloklarına arc'lara sahip

en: %s:`%s' has arcs from exit block
tr: %s:`%s' çıkış bloklarından arc'lara sahip

en: %s:graph is unsolvable for `%s'
tr: %s:çizge `%s' için çözümlenebilir değil

en: Lines executed:%s of %d
tr: Çalıştırılan satırlar:%s / %d

en: No executable lines
tr: Çalıştırılacak satır yok

en: Branches executed:%s of %d
tr: Çalıştırılan dallar:%s / %d

en: Taken at least once:%s of %d
tr: En az bir kere alındı:%s / %d

en: No branches
tr: Dal yok

en: Calls executed:%s of %d
tr: Çalıştırılan çağrılar: %s / %d

en: No calls
tr: Çağrı yok

en: %s:no lines for `%s'
tr: %s: `%s' için satır yok

en: call   %2d returned %s
tr: çağrı   %2d %s döndürdü

en: call   %2d never executed
tr: %2d. çağrı hiç çalıştırılmadı

en: branch %2d taken %s%s
tr: %2d. dal %s%s kere alındı

en: branch %2d never executed
tr: %2d. dal hiç çalıştırılmadı

en: unconditional %2d taken %s
tr: %2d. mutlak %s kere alındı

en: unconditional %2d never executed
tr: %2d. mutlak hiç çalıştırılmadı

en: %s:cannot open source file
tr: %s: kaynak dosyası açılamıyor

en: %s:source file is newer than graph file `%s'
tr: %s: kaynak dosya, `%s' dosyasından daha yeni

note: Return if there's nothing to do, or it is too expensive.
en: GCSE disabled
tr: GCSE iptal edildi

en: NULL pointer checks disabled
tr: boş gösterici sınamaları iptal edildi

note: Return if there's nothing to do, or it is too expensive.
en: jump bypassing disabled
tr: jump kestirmesi iptal edildi

en: %s: %d basic blocks and %d edges/basic block
tr: %s: %d temel blok ve %d kenar/temel blok

en: %s: %d basic blocks and %d registers
tr: %s: %d temel blok ve %d yazmaç

en: can't write PCH file: %m
tr: PCH dosyası yazılamıyor: %m

en: can't get position in PCH file: %m
tr: PCH dosyası içindeki konum alınamıyor: %m

en: can't write padding to PCH file: %m
tr: PCH dosyasına adımlama yazılamıyor: %m

en: can't read PCH file: %m
tr: PCH dosyası okunamıyor: %m

en: had to relocate PCH
tr: PCH'a yeniden konumlanabilir

en: open /dev/zero: %m
tr: /dev/zero açık: %m

en: can't write PCH file
tr: PCH dosyasına yazılamıyor

en: Generating PCH files is not supported when using ggc-simple.c
tr: ggc-simple.c kullanıldığında PCH dosyalarının üretimi desteklenmiyor.

en: %s cannot be used in asm here
tr: %s burada asm içinde kullanılamaz

en: can't open %s: %m
tr: %s açılamıyor: %m

en: fix_sched_param: unknown param: %s
tr: fix_sched_param: bilinmeyen parametre: %s

en: function cannot be inline
tr: işlev özümlenemez

en: varargs function cannot be inline
tr: varargs işlevi özümlenemez

en: function using alloca cannot be inline
tr: alloca kullanarak işlev özümlenemez

en: function using longjmp cannot be inline
tr: longjmp kullanarak işlev özümlenemez

en: function using setjmp cannot be inline
tr: setjmp kullanarak işlev özümlenemez

en: function uses __builtin_eh_return
tr: işlev __builtin_eh_return kullanıyor

en: function with nested functions cannot be inline
tr: içiçe işlevleri olan bir işlev özümlenemez

en: function with label addresses used in initializers cannot inline
tr: başlangıç değerlerinde kullanılmış etiket adresli bir işlev özümlenemez

en: function too large to be inline
tr: işlev özümlenmek için fazla büyük

en: no prototype, and parameter address used; cannot be inline
tr: prototip ve kullanılan parametre adresi yok; özümlenemez

en: inline functions not supported for this return value type
tr: bu dönen değer türü için özümlenen işlevler desteklenmiyor

en: function with varying-size return value cannot be inline
tr: değişken uzunluklu dönen değerli işlevler özümlenemez

en: function with varying-size parameter cannot be inline
tr: değişken uzunluk parametreli işlevler özümlenemez

en: function with transparent unit parameter cannot be inline
tr: şeffaf birim parametreli işlevler özümlenemez

en: function with computed jump cannot inline
tr: hesaplanmış jump bulunan işlevler özümlenemez

en: function with nonlocal goto cannot be inline
tr: yerel olmayan goto bulunan işlevler özümlenemez

en: function with target specific attribute(s) cannot be inlined
tr: hedefe özel öznitelikler bulunan işlevler özümlenemez

en: %Hwill never be executed
tr: %Hasla çalıştırılmayacak

en: In file included from %s:%u
tr: Sırayla bir altındaki dosyada içerilerek:
    		%s:%u

note: Translators note: this message is used in conjunction with "In file included from %s:%ld" and some other tricks.  We want something like this: | In file included from sys/select.h:123, |                  from sys/types.h:234, |                  from userfile.c:31: | bits/select.h:45: <error message 
en: ,
                     from %s:%u
tr: ,
    		%s:%u

note: What to print when a switch has no documentation.
en: This switch lacks documentation
tr: Bu seçenek belgelenmedi

note: Eventually this should become a hard error IMO.
en: command line option "%s" is valid for %s but not for %s
tr: "%s" komut satırı seçeneği %s için geçerli ama %s için değil

en: missing argument to "%s"
tr: "%s" seçeneğinin argümanı eksik

en: argument to "%s" should be a non-negative integer
tr: "%s" için argüman sıfır ya da pozitif bir tamsayı olmalı

en: unrecognized command line option "%s"
tr: tanınmayan komut satırı seçeneği "%s"

en: -Wuninitialized is not supported without -O
tr: -Wuninitialized seçeneği -O olmaksızın desteklenmiyor

en: unrecognized register name "%s"
tr: yazmaç ismi "%s" bilinmiyor

en: unknown tls-model "%s"
tr: "%s" tls-modeli bilinmiyor

en: -fwritable-strings is deprecated; see documentation for details
tr: -fwritable-strings eski kullanım, lütfen ayrıntılar için belgelere bakınız

en: %s: --param arguments should be of the form NAME=VALUE
tr: %s: --param seçeneğinin argümanları İSİM=DEĞER biçiminde olmalı

en: invalid --param value `%s'
tr: --param değeri `%s' geçersiz

en: target system does not support debug output
tr: hedef sistem hata ayıklama çıktısını desteklemiyor

en: debug format "%s" conflicts with prior selection
tr: "%s" hata ayıklama biçimi önceki seçimle çelişiyor

en: unrecognised debug output level "%s"
tr: hata ayılama çıktı seviyesi "%s" bilinmiyor

en: debug output level %s is too high
tr: hata ayıklama çıktılama seviyesi %s çok yüksek

en: The following options are language-independent:
tr: Bu seçenekler dile bağımlıdır:

en: The %s front end recognizes the following options:
tr: %s önalanı bu seçenekleri tanır:

en: The --param option recognizes the following as parameters:
tr: --param seçeneğinde belirtilebilecek parametreler:

note: If we didn't find this parameter, issue an error message.
en: invalid parameter `%s'
tr: geçersiz parametre `%s'

en: corrupted profile info: run_max * runs < sum_max
tr: bozuk profil bilgisi: run_max * runs < sum_max

en: corrupted profile info: sum_all is smaller than sum_max
tr: bozuk profil bilgisi: sum_all < sum_max

en: corrupted profile info: edge from %i to %i exceeds maximal count
tr: bozuk profil bilgisi: %i den %i ye kadar kenar azami sayıyı aşıyor

en: corrupted profile info: number of iterations for basic block %d thought to be %i
tr: bozuk profil bilgisi: %d. temel blok için yineleme sayısının %i olduğu varsayıldı

en: corrupted profile info: number of executions for edge %d-%d thought to be %i
tr: bozuk profil bilgisi: %d-%d kenarı için çalıştırma sayısının %i olduğu varsayıldı

en: %s: internal abort
tr: %s: dahili çıkış

en: %s: error writing file `%s': %s
tr: %s: `%s' dosyası yazılırken hata: %s

en: %s: usage '%s [ -VqfnkN ] [ -i <istring> ] [ filename ... ]'
tr: %s: kullanımı '%s [ -VqfnkN ] [ -i <Gdizgesi> ] [ dosya ... ]'

en: %s: usage '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <dirname> ] [ filename ... ]'
tr: %s: kullanımı '%s [ -VqfnkNlgC ] [ -B <dizin> ] [ dosya ... ]'

en: %s: warning: no read access for file `%s'
tr: %s: uyarı: `%s' dosyası için okuma erişimi yok

en: %s: warning: no write access for file `%s'
tr: %s: uyarı: `%s' dosyası için yazma erişimi yok

en: %s: warning: no write access for dir containing `%s'
tr: %s: uyarı: `%s' dosyasını içeren dizine yazma izni yok

note: Catch cases like /.. where we try to backup to a point above the absolute root of the logical file system.
en: %s: invalid file name: %s
tr: %s: geçersiz dosya ismi: %s

en: %s: %s: can't get status: %s
tr: %s: %s: durum alınamıyor: %s

en: 
    %s: fatal error: aux info file corrupted at line %d
tr: 
    %s: ölümcül hata: yardımcı bilgi dosyası %d. satırda bozulmuş

en: %s:%d: declaration of function `%s' takes different forms
tr: %s:%d: `%s' işlevinin bildirimi farklı şekiller alıyor

en: %s: compiling `%s'
tr: %s: `%s' derleniyor

en: %s: wait: %s
tr: %s: bekliyor: %s

en: %s: subprocess got fatal signal %d
tr: %s: altyordam %d ölümcül sinyalini aldı

en: %s: %s exited with status %d
tr: %s: %s %d durumuyla çıktı

en: %s: warning: missing SYSCALLS file `%s'
tr: %s: uyarı: SYSCALLS dosyası `%s' kayıp

en: %s: can't read aux info file `%s': %s
tr: %s: yardımcı bilgi dosyası `%s' okunamıyor: %s

en: %s: can't get status of aux info file `%s': %s
tr: %s: yardımcı bilgi dosyası `%s' için durum alınamıyor: %s

en: %s: can't open aux info file `%s' for reading: %s
tr: %s: yardımcı bilgi dosyası `%s' okumak için açılamıyor: %s

en: %s: error reading aux info file `%s': %s
tr: %s: `%s' yardımcı bilgi dosyasında okuma hatası: %s

en: %s: error closing aux info file `%s': %s
tr: %s: `%s' yardımcı bilgi dosyasında kapama hatası: %s

en: %s: can't delete aux info file `%s': %s
tr: %s: yardımcı bilgi dosyası `%s' silinemiyor: %s

en: %s: can't delete file `%s': %s
tr: %s: `%s' silinemiyor: %s

en: %s: warning: can't rename file `%s' to `%s': %s
tr: %s: uyarı: `%s' dosyasının ismi `%s' yapılamıyor: %s

en: %s: conflicting extern definitions of '%s'
tr: %s: '%s' extern tanımları çelişiyor

en: %s: declarations of '%s' will not be converted
tr: %s: '%s' bildirimleri dönüştürülmeyecek

en: %s: conflict list for '%s' follows:
tr: %s: '%s' için çelişki listesi:

en: %s: warning: using formals list from %s(%d) for function `%s'
tr: %1$s: uyarı: `%4$s' işlevi için biçimseller listesi %2$s(%3$d) den kullanılıyor

en: %s: %d: `%s' used but missing from SYSCALLS
tr: %s: %d: `%s' kullanıldı ama SYSCALLS dan eksik var

en: %s: %d: warning: no extern definition for `%s'
tr: %s: %d: uyarı: `%s' için extern tanımı yok

en: %s: warning: no static definition for `%s' in file `%s'
tr: %s: uyarı: `%s' için `%s' dosyasında ststic tanımı yok

en: %s: multiple static defs of `%s' in file `%s'
tr: %s: `%s' için `%s' dosyasında çok sayıda static tanımı

en: %s: %d: warning: source too confusing
tr: %s: %d: uyarı: kaynak çok karışık

en: %s: %d: warning: varargs function declaration not converted
tr: %s: %d: uyarı: varargs işlev bildirimi dönüştürülmedi

en: %s: declaration of function `%s' not converted
tr: %s: `%s' işlevinin bildirimi dönüştürülmedi

en: %s: warning: too many parameter lists in declaration of `%s'
tr: %s: uyarı: `%s' bildiriminde parametre listelerinin sayısı çok fazla

en: 
    %s: warning: too few parameter lists in declaration of `%s'
tr: 
    %s: uyarı: `%s' bildiriminde parametre listelerinin sayısı çok az

en: %s: %d: warning: found `%s' but expected `%s'
tr: %s: %d: uyarı: `%s' bulundu ama `%s' gerekli

en: %s: local declaration for function `%s' not inserted
tr: %s: `%s' işlevi için yerel bildirim araya eklenmedi

en: 
    %s: %d: warning: can't add declaration of `%s' into macro call
tr: 
    %s: %d: uyarı: makro çağrısına `%s' bildirimi eklenemiyor

en: %s: global declarations for file `%s' not inserted
tr: %s: `%s' işlevi için genel bildirim araya eklenmedi

en: %s: definition of function `%s' not converted
tr: %s: %s' işlevinin tanımı dönüştürülmedi

en: %s: %d: warning: definition of %s not converted
tr: %s: %d: uyarı: %s tanımı dönüştürülmedi

en: %s: found definition of `%s' at %s(%d)
tr: %s: `%s' tanımı %s(%d) de bulundu

note: If we make it here, then we did not know about this function definition.
en: %s: %d: warning: `%s' excluded by preprocessing
tr: %s: %d: uyarı: `%s' önişlem tarafından dışlandı

en: %s: function definition not converted
tr: %s: işlev tanımı dönüştürülmedi

en: %s: `%s' not converted
tr: %s: `%s' dönüştürülmedi

en: %s: would convert file `%s'
tr: %s: `%s' dönüşüm dosyası olacaktı

en: %s: converting file `%s'
tr: %s: `%s' dönüştürülüyor

en: %s: can't get status for file `%s': %s
tr: %s: `%s' dosyası için durum bilgileri alınamadı: %s

en: %s: can't open file `%s' for reading: %s
tr: %s: `%s' okumak için açılamadı: %s

en: 
    %s: error reading input file `%s': %s
tr: 
    %s: girdi dosyası `%s' okunurken hata: %s

en: %s: can't create/open clean file `%s': %s
tr: %s: temiz dosya `%s' oluşturulamıyor/açılamıyor: %s

en: %s: warning: file `%s' already saved in `%s'
tr: %s: uyarı: `%s' zaten `%s' içine kaydedilmiş

en: %s: can't link file `%s' to `%s': %s
tr: %s: `%s' -> `%s' bağı oluşturulamıyor: %s

en: %s: can't create/open output file `%s': %s
tr: %s: çıktı dosyası `%s' oluşturulamıyor/açılamıyor: %s

en: %s: can't change mode of file `%s': %s
tr: %s: `%s' dosyasının kipi değiştirilemiyor: %s

en: %s: cannot get working directory: %s
tr: %s: çalışma dizini alınamıyor: %s

en: %s: input file names must have .c suffixes: %s
tr: %s: girdi dosyası isimlerinin soneki .c olmalıdır: %s

en: Didn't find a coloring.
tr: Bir renklendirme yok.

en: output constraint %d must specify a single register
tr: çıktı koşulu %d bir tek yazmaç belirtmeli

en: output constraint %d cannot be specified together with "%s" clobber
tr: çıktı koşulu %d "%s" taşırmasıyla birlikte belirtilemez

en: output regs must be grouped at top of stack
tr: çıktı yazmaçları yığının üstünde gruplanmış olmalı

en: implicitly popped regs must be grouped at top of stack
tr: örtük olarak emilmiş yazmaçlar yığının üstünde gruplanmalı

en: output operand %d must use `&' constraint
tr: çıktı terimi %d `&' kısıtını kullanmalı

en: can't use '%s' as a %s register
tr: '%s' bir %s yazmacı olarak kullanılamıyor

en: unknown register name: %s
tr: bilinmeyen yazmaç ismi: %s

en: global register variable follows a function definition
tr: genel yazmaç değişkeni bir işlev tanımını izliyor

en: register used for two global register variables
tr: yazmaç iki genel yazmaç değişkeni için kullanılmış

en: call-clobbered register used for global register variable
tr: çağrı-taşmalı yazmaç genel yazmaç değişkeni için kullanılmış

en: validate_value_data: [%u] Bad next_regno for empty chain (%u)
tr: validate_value_data: [%u] Boş zincir için next_regno hatalı (%u)

en: validate_value_data: Loop in regno chain (%u)
tr: validate_value_data: regno zinciri içinde döngü (%u)

en: validate_value_data: [%u] Bad oldest_regno (%u)
tr: validate_value_data: [%u] oldest_regno hatalı (%u)

en: validate_value_data: [%u] Non-empty reg in chain (%s %u %i)
tr: validate_value_data: [%u] zincir içinde boş olmayan yazmaç (%s %u %i)

en: cannot reload integer constant operand in `asm'
tr: `asm' içindeki tamsayı sabit terim yeniden yüklenemiyor

en: impossible register constraint in `asm'
tr: `asm' içindeki yazmaç şartı mümkün değil

en: `&' constraint used with no register class
tr: `&' şartı yazmaç sınıfsız kullanılmış

en: unable to generate reloads for:
tr: aşağıdakiler için yeniden yüklemeler üretilemiyor:

en: inconsistent operand constraints in an `asm'
tr: bir `asm' içindeki terim şartı çelişkili

en: frame size too large for reliable stack checking
tr: güvenilir yığın denetimi için çerçeve boyutu çok büyük

en: try reducing the number of local variables
tr: yerel değişkenlerin sayısını azaltmayı deneyin

en: can't find a register in class `%s' while reloading `asm'
tr: `asm' yeniden yüklenirken sınıf `%s' içindeki bir yazmaç ismi bulunamıyor

en: unable to find a register to spill in class `%s'
tr: `%s' sınıfı içinde dökülecek bir yazmaç bulunamadı.

en: this is the insn:
tr: bu o komuttur:

en: `asm' operand requires impossible reload
tr: `asm' terimi imkansız yeniden yükleme gerektiriyor

note: It's the compiler's fault.
en: could not find a spill register
tr: bir döküm yazmacı bulunamadı

en: `asm' operand constraint incompatible with operand size
tr: `asm' teriminin koşulu terim boyutu ile uyumsuz

note: It's the compiler's fault.
en: VOIDmode on an output
tr: bir çıktıda VOIDmode

en: output operand is constant in `asm'
tr: `asm' içindeki çıktı terimi bir sabit

en: unrecognizable insn:
tr: tanımlanamayan komut:

en: insn does not satisfy its constraints:
tr: komut kendi kısıtlarını gözönüne almıyor:

en: RTL check: access of elt %d of `%s' with last elt %d in %s, at %s:%d
tr: RTL denetimi: %5$s:%6$d: %4$s işlevindeki son %3$d öğe ile `%2$s' nin %1$d. öğesinin erişimi

en: RTL check: expected elt %d type '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
tr: RTL denetimi: %6$s:%7$d: %5$s içinde öğe %1$d türü olarak '%2$c' umulurken '%3$c' var (rtx %4$s)

en: RTL check: expected elt %d type '%c' or '%c', have '%c' (rtx %s) in %s, at %s:%d
tr: RTL denetimi: %7$s:%8$d: %6$s içinde öğe %1$d türü olarak'%2$c' ya da '%3$c' umulurken '%4$c' var (rtx %5$s)

en: RTL check: expected code `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
tr: RTL denetimi: %4$s:%5$d: %3$s içindeki kod için `%1$s' umulurken `%2$s' var

en: RTL check: expected code `%s' or `%s', have `%s' in %s, at %s:%d
tr: RTL denetimi: %5$s:%6$d: %4$s içindeki kod için `%1$s' ya da `%2$s' umulurken `%3$s' var

en: RTL check: access of elt %d of vector with last elt %d in %s, at %s:%d
tr: RTL denetimi: %4$s:%5$d: %3$s işlevindeki son %2$d öğe ile vektörün %1$d. öğesinin erişimi

en: RTL flag check: %s used with unexpected rtx code `%s' in %s, at %s:%d
tr: RTL seçenek denetimi: %4$s:%5$d: `%1$s' %3$s içinde umulmayan rtx kodu `%2$s' ile kullanılmış

en: jump to `%s' invalidly jumps into binding contour
tr: `%s' e sıçrama geçersiz olarak bağlama sınırları içinde gerçekleşiyor

en: output operand constraint lacks `='
tr: çıktı terim kısıtı eksiği `='

en: output constraint `%c' for operand %d is not at the beginning
tr: %2$d terimi için çıktı şartı `%1$c' başlangıçta değil

en: operand constraint contains incorrectly positioned '+' or '='
tr: terim kısıtı yanlış konumlu `+' ya da '=' içeriyor

en: `%%' constraint used with last operand
tr: `%%' kısıtı son terimle kullanılmış

en: matching constraint not valid in output operand
tr: eşleşen kısıt çıktı teriminde geçerli değil

en: input operand constraint contains `%c'
tr: girdi terimi kısıtı `%c' içeriyor

en: matching constraint references invalid operand number
tr: kısıt referansları geçersiz terim numaraları eşleştiriyor

en: invalid punctuation `%c' in constraint
tr: koşul içindeki `%c' işareti geçersiz

en: matching constraint does not allow a register
tr: eşleşen kısıt bir yazmaca izin vermez

en: asm-specifier for variable `%s' conflicts with asm clobber list
tr: `%s' değişkeni için asm belirtimi, asm taşırma listesi ile çelişiyor

en: unknown register name `%s' in `asm'
tr: `asm' içindeki yazmaç ismi `%s' bilinmiyor

en: PIC register `%s' clobbered in `asm'
tr: PIC yazmacı %s `asm' içinde taşmış

en: more than %d operands in `asm'
tr: `asm' içinde %d terimden fazlası var

en: output number %d not directly addressable
tr: çıktı numarası %d doğrudan adreslenebilir değil

en: asm operand %d probably doesn't match constraints
tr: asm terimi %d belki şartlara uymaz

en: use of memory input without lvalue in asm operand %d is deprecated
tr: asm terimi %d içindeki sol değersiz bellek girdisi kullanımının modası geçti

en: asm clobber conflict with output operand
tr: asm taşırıcı çıkış terimi ile çelişiyor

en: asm clobber conflict with input operand
tr: asm taşırıcı giriş terimi ile çelişiyor

en: too many alternatives in `asm'
tr: `asm' içindeki almaşıkların sayısı çok fazla

en: operand constraints for `asm' differ in number of alternatives
tr: `asm' için terim kısıtları farklı almaşık sayısında

en: duplicate asm operand name '%s'
tr: terim ismi '%s' yinelenmiş

en: missing close brace for named operand
tr: isimi terim için kapama parantezi eksik

en: undefined named operand '%s'
tr: tanımlanmamış isimli terim '%s'

en: %Hstatement with no effect
tr: %Hdeyim etkisiz

en: %Hvalue computed is not used
tr: %Hhesaplanan değer kullanılmadı

en: %Junused variable '%D'
tr: %J '%D' değişkeni kullanılmadı

en: %Hunreachable code at beginning of %s
tr: %s başlangıcında kod erişilebilir değil %H

en: enumeration value `%s' not handled in switch
tr: sembolik sabit grubu değeri `%s' switch deyiminde elde edilemedi

en: case value `%ld' not in enumerated type
tr: case değeri `%ld' sembolik sabit grubunda değil

en: case value `%ld' not in enumerated type `%s'
tr: case değeri `%ld' sembolik sabit grubu `%s' içinde değil

en: switch missing default case
tr: switch içinde default eksik

en: type size can't be explicitly evaluated
tr: tür boyutu doğrudan değerlendirilemez

en: variable-size type declared outside of any function
tr: değişken boyutu türü her işlevin dışında bildirilmiş

en: %Jsize of '%D' is %d bytes
tr: %J `%D' için genişlik %d bayt

en: %Jsize of '%D' is larger than %d bytes
tr: `%D' için genişlik %d bayttan fazla

en: %Jpacked attribute causes inefficient alignment for '%D'
tr: %J paketli öznitelik `%D' için yetersiz hizalama yapıyor

en: %Jpacked attribute is unnecessary for '%D'
tr: %J paketli öznitelik `%D' için gereksiz

en: padding struct size to alignment boundary
tr: yapı boyutu hizalama sınırlarına ayarlanıyor

en: packed attribute causes inefficient alignment for `%s'
tr: paketli öznitelik `%s' için yetersiz hizalama yapar

en: packed attribute is unnecessary for `%s'
tr: paketli öznitelik `%s' için gereksiz

en: packed attribute causes inefficient alignment
tr: paketli öznitelik yetersiz hizalama yapar

en: packed attribute is unnecessary
tr: paketli öznitelik gereksiz

en: __builtin_saveregs not supported by this target
tr: __builtin_saveregs bu hedef tarafından desteklenmiyor

en: cannot timevar_pop '%s' when top of timevars stack is '%s'
tr: timevars yığınının tepesinde '%2$s' olduğunda timevar_pop '%1$s' yapılamaz

en: 
    Execution times (seconds)
tr: 
    Çalışma süreleri (saniye)

note: Print total time.
en:  TOTAL                 :
tr:  TOPLAM                :

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
tr: %s süresi: %ld.%06ld (%%%ld)

en: collect: reading %s
tr: collect: %s okunuyor

en: collect: recompiling %s
tr: collect: %s yeniden derleniyor

en: collect: tweaking %s in %s
tr: collect: %2$s içindeki %1$s şablon zayıflatması

en: collect: relinking
tr: collect: yeniden birleştirme yapılıyor

en: ld returned %d exit status
tr: ld çıkış durumu %d ile döndü

en: invalid option argument `%s'
tr: seçenek argümanı `%s' geçersiz

en: getting core file size maximum limit: %m
tr: core dosyasının boyu azami sınıra getiriliyor: %m

en: setting core file size limit to maximum: %m
tr: core dosyasının boyut sınırı azami değere ayarlanıyor: %m

en: %J'%F' used but never defined
tr: %J `%F' tanımlanmadan kullanılmış

en: %J'%F' declared `static' but never defined
tr: %J `static' olarak bildirilen `%F' hiç tanımlanmamış

en: %J'%D' defined but not used
tr: %J `%D' tanımlanmış ama kullanılmamış

en: `%s' is deprecated (declared at %s:%d)
tr: `%s' eski kullanım (%s:%d. satırında bildirilmiş)

en: `%s' is deprecated
tr: `%s' eski kullanım

en: type is deprecated (declared at %s:%d)
tr: tür eski kullanım (%s:%d. satırında bildirilmiş)

en: type is deprecated
tr: tür eski kullanım

en: invalid register name `%s' for register variable
tr: yazmaç değişkeni için yazmaç ismi `%s' geçersiz

en: branch target register load optimization is not intended to be run twice
tr: dallanma hedef yazmacı yük eniyilemesi iki kere çalışacak şekilde tasarlanmadı

en: 
    Target specific options:
tr: 
    Hedefe özel seçenekler:

en:   -m%-23s [undocumented]
tr:   -m%-23.23s [belgelenmedi]

en: 
    There are undocumented target specific options as well.
tr: 
    Halen belgelenememiş hedefe özel seçenekler var.

en:   They exist, but they are not documented.
tr:   Var fakat daha belgelendirilmedi.

en: unrecognized gcc debugging option: %c
tr: tanınmayan gcc hata ayıklama seçeneği: %c

en: invalid option `%s'
tr: `%s' seçeneği geçersiz

en: %s%s%s version %s (%s)
    %s	compiled by GNU C version %s.
    %s%s%s version %s (%s) compiled by CC.
tr: %s%s%s sürüm %s (%s)
    %s	GNU C sürüm %s tarafından derlendi.
    %s%s%s sürüm %s (%s) CC tarafından derlendi.

en: %s%sGGC heuristics: --param ggc-min-expand=%d --param ggc-min-heapsize=%d
tr: %s%sGGC yaklaşımları: --param ggc-min-expand=%d --param ggc-min-heapsize=%d

en: options passed:
tr: belirtilen seçenekler:

en: options enabled:
tr: etkin seçenekler:

en: can't open %s for writing: %m
tr: %s yazmak için açılamıyor: %m

en: created and used with different settings of -fpic
tr: -fpic'in farklı ayarları ile oluşturulup kullanıldı

en: created and used with different settings of -fpie
tr: -fpie'in farklı ayarları ile oluşturulup kullanıldı

en: created and used with differing settings of `-m%s'
tr: `-m%s''in farklı ayarları ile oluşturulup kullanıldı

en: out of memory
tr: bellek yetersiz

en: instruction scheduling not supported on this target machine
tr: bu hedef makina için işlem zamanlaması desteklenmiyor

en: this target machine does not have delayed branches
tr: bu hedef makina gecikmeli dallanmalara sahip değil

en: -f%sleading-underscore not supported on this target machine
tr: bu hedef makinada -f%sleading-underscore desteklenmiyor

en: target system does not support the "%s" debug format
tr: hedef sistem "%s" hata ayıklama biçimini desteklemiyor

en: -ffunction-sections not supported for this target
tr: bu hedefte -ffunction-sections desteklenmiyor

en: -fdata-sections not supported for this target
tr: bu hedefte -fdata-sections desteklenmiyor

en: -ffunction-sections disabled; it makes profiling impossible
tr: -ffunction-sections iptal edildi; ayrımlamayı mümkün kılmıyor

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target
tr: bu hedefte -fprefetch-loop-arrays desteklenmiyor

en: -fprefetch-loop-arrays not supported for this target (try -march switches)
tr: -fprefetch-loop-arrays bu hedef için desteklenmiyor (-march seçeneğini deneyin)

en: -fprefetch-loop-arrays is not supported with -Os
tr: -fprefetch-loop-arrays, -Os ile desteklenmiyor

en: -ffunction-sections may affect debugging on some targets
tr: -ffunction-sections bazı hedeflerde hata ayıklamayı etkileyebilir

en: error writing to %s: %m
tr: %s e yazarken hata: %m

en: error closing %s: %m
tr: %s kapatılırken hata: %m

en: could not open dump file `%s'
tr: döküm dosyası `%s' açılamadı

en: ignoring unknown option `%.*s' in `-fdump-%s'
tr: bilinmeyen `%.*s' `-fdump-%s' için yoksayılıyor

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it uses alloca (override using the always_inline attribute)
tr: %J '%F' işlevi alloca kullandığından satıriçine alınamaz (always_inline özniteliği ile zorlanabilir)

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it uses setjmp
tr: %J '%F' işlevi setjmp kullandığından satıriçine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it uses variable argument lists
tr: %J '%F' işlevi değişken argüman listesi kullandığından satıriçine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it uses setjmp-longjmp exception handling
tr: %J '%F' işlevi setjmp-longjmp olağandışılık eylemcisi kullandığından satıriçine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it contains a nested function
tr: %J '%F' işlevi kendi içinde bir işlev içerdiğinden satıriçine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it contains a computed goto
tr: %J '%F' işlevi bir hesaplanmış goto içerdiğinden satıriçine alınamaz.

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it contains a nonlocal goto
tr: %J '%F' işlevi yerel olmayan goto içerdiğinden satıriçine alınamaz

en: %Jfunction '%F' can never be inlined because it uses variable sized variables
tr: %J '%F' işlevi değişken boyutlu değişkenler kullandığından satıriçine alınamaz

en: %Jinlining failed in call to '%F': %s
tr: %J `%F' çağrısındaki özümleme başarısız: %s

en: %Jsize of return value of '%D' is %u bytes
tr: %J `%D' dönüş değerinin uzunluğu %u bayt

en: %Jsize of return value of '%D' is larger than %wd bytes
tr: %J `%D' için dönen değerin genişliği %wd bayttan büyük

en: arrays of functions are not meaningful
tr: işlev dizileri anlamlı değil

en: function return type cannot be function
tr: işlevin dönen değer türü işlev olamaz

en: invalid initializer for bit string
tr: bit dizge için ilklendirici geçersiz

en: tree check: expected %s, have %s in %s, at %s:%d
tr: Ağaç denetimi: %4$s:%5$d: %3$s işlevinde '%1$s' umulurken, '%2$s' var

en: tree check: expected class '%c', have '%c' (%s) in %s, at %s:%d
tr: Ağaç denetimi: %5$s:%6$d: %4$s işlevinde sınıf '%1$c' umulurken, '%2$c' (%3$s) var

en: tree check: accessed elt %d of tree_vec with %d elts in %s, at %s:%d
tr: ağaç denetimi: %4$s:%5$d: %3$s işlevindeki %2$d öğeli vektörün %1$d. öğesine erişildi

en: tree check: accessed operand %d of %s with %d operands in %s, at %s:%d
tr: ağaç denetimi: %5$s:%6$d: %4$s'in %3$d terimi ile %2$s'in %1$d. terimine erişildi

en: %J%D causes a section type conflict
tr: %J %D bir bölüm türü çelişkiye sebep oluyor

en: %Jregister name not specified for '%D'
tr: %J `%D' için yazmaç ismi belirtilmemiş

en: %Jinvalid register name for '%D'
tr: %J `%D' için yazmaç ismi geçersiz

en: %Jdata type of '%D' isn't suitable for a register
tr: %J `%D' veri türü bir yazmaç için uygun değil

en: %Jregister specified for '%D' isn't suitable for data type
tr: %J `%D' için belirtilen yazmaç, veri türü için uygun değil

en: global register variable has initial value
tr: genel yazmaç değişkeni öndeğer içeriyor

en: volatile register variables don't work as you might wish
tr: oynak yazmaç değişkenleri sizin istediğiniz gibi çalışmaz

en: %Jregister name given for non-register variable '%D'
tr: %J yazmaç olmayan değişken `%D' için yazmaç ismi verilmiş

en: %Jstorage size of `%D' isn't known
tr: %J `%D' nin saklama uzunluğu bilinmiyor

en: %Jalignment of '%D' is greater than maximum object file alignment.  Using %d
tr: `%D' hizalaması en büyük nesne dosyası hizalamasından daha büyük. %d kullanılıyor

en: thread-local COMMON data not implemented
tr: yerel evreli COMMON verisi henüz yazılmadı

en: %Jrequested alignment for '%D' is greater than implemented alignment of %d
tr: `%D' için istenen hizalama yerleşik hizalama %d den daha büyük

en: initializer for integer value is too complicated
tr: tamsayı öndeğer fazla karmaşık

en: initializer for floating value is not a floating constant
tr: gerçel sayı öndeğer bir gerçel sayı sabit değil

en: unknown set constructor type
tr: bilinmeyen set constructor türü

en: invalid initial value for member `%s'
tr: üye `%s' için öndeğer geçersiz

en: %Jweak declaration of '%D' must precede definition
tr: %J `%D' zayıf bildirimi tanımından önce olmalı

en: %Jweak declaration of '%D' after first use results in unspecified behavior
tr: %J `%D' zayıf bildiriminin ilk kullanımdan sonra olması tanımlanmamış davranışa yol açar

en: %Jweak declaration of '%D' must be public
tr: %J `%D' zayıf bildirimi 'public' olmalı

en: %Jweak declaration of '%D' not supported
tr: %J `%D' zayıf bildirimi desteklenmiyor

en: only weak aliases are supported in this configuration
tr: bu yapılandırmada sadece zayıf takma adlar destekleniyor

en: alias definitions not supported in this configuration; ignored
tr: takma ad tanımlamaları bu yapılandırmada desteklenmiyor; yoksayıldı

en: visibility attribute not supported in this configuration; ignored
tr: görünürlük bu yapılandırmada desteklenmiyor; yoksayıldı

en: virtual array %s[%lu]: element %lu out of bounds in %s, at %s:%d
tr: Sanal dizi %1$s[%2$lu]: %5$s:%6$d: %4$s içindeki %3$lu öğesi sınırların dışında

en: underflowed virtual array %s in %s, at %s:%d
tr: %3$s:%4$d: %2$s'de alttan taşmalı %1$s sanal dizisi

note: Print an error message for unrecognized stab codes.
en: no sclass for %s stab (0x%x)
tr: %s stab (0x%x) için sclass yok

note: Local variables: mode:c End:
en: fatal error:
tr: ölümcül hata:

en: internal compiler error:
tr: deleyici iç hatası:

en: error:
tr: hata:

en: sorry, unimplemented:
tr: pardon, daha gerçekleştirilmedi:

en: anachronism:
tr: yanlış zamanlama:

en: note:
tr: bilgi:

en: debug:
tr: hata ayıklama:

en: The maximum number of instructions in a single function eligible for inlining
tr: Özümleme için seçilebilir bir işlevde
                                          en çok asm komutu sayısı

en: The maximum number of instructions when automatically inlining
tr: Otomatik olarak özümlendiğinde en çok
                                          asm komutu sayısı

en: The maximum number of instructions for the RTL inliner
tr: RTL özümleyici için en fazla komut sayısı

en: The maximum number of instructions to consider to fill a delay slot
tr: Bir gecikme yuvasını dolduracağı
                                          varsayılan en fazla komut sayısı

en: The maximum number of instructions to consider to find accurate live register information
tr: tam doğru faal yazmaç bilgisinin
                                          bulunmasını dikkate alacak asm
                                          komutlarının maksimum sayısı

en: The maximum length of scheduling's pending operations list
tr: İşlemler listesinin tamamlanmasını
                                             bekleyenlerin en büyük uzunluğu

en: The size of function body to be considered large
tr: İşlev gövdesinin büyük olduğu varsayılır

en: Maximal growth due to inlining of large function (in percent)
tr: Büyük işlevlerin özümlenmesi nedeniyle oluşan en yüksek büyüme (yüzde olarak)

en: how much can given compilation unit grow because of the inlining (in percent)
tr: satıriçine almadan dolayı belirtilen hesaplama biriminin büyüme oranı

en: The maximum amount of memory to be allocated by GCSE
tr: Genel ortak alt ifade elemesi tarafından
                                          ayrılan en büyük bellek

en: The maximum number of passes to make when doing GCSE
tr: Genel ortak alt ifade elemesi uygulanırken
                                           yapılacak en çok geçiş sayısı

en: The maximum number of instructions to consider to unroll in a loop
tr: Bir döngü içinde çevrime sokulmayacağı
                                          varsayılan en fazla komut sayısı

en: The maximum number of instructions to consider to unroll in a loop on average
tr: Ortalama olarak, bir döngü içinde çevrime sokulmayacağı varsayılan en fazla komut sayısı

en: Select fraction of the maximal count of repetitions of basic block in program given basic block needs to have to be considered hot
tr: Temel bloğun sıcak olarak düşünülmesi
                                          gereğine göre yazılımda temel bloğun
                                          maksimum tekrar sayısının kesrini seçer

en: Select fraction of the maximal frequency of executions of basic block in function given basic block needs to have to be considered hot
tr: Temel bloğun sıcak olarak düşünülmesi
                                          gereğine göre yazılımda temel bloğun
                                          maksimum icra sıklığının kesrini seçer

en: The percentage of function, weighted by execution frequency, that must be covered by trace formation. Used when profile feedback is available
tr: İşlevin izlenme oluşumu ile kapsanacak,
                                          işlenme frekansı ile çarpılmış yüzdesi.
                                          Profil geribeslemesi mevcut olduğu 
                                          zaman kullanılır

en: The percentage of function, weighted by execution frequency, that must be covered by trace formation. Used when profile feedback is not available
tr: İşlevin izlenme oluşumu ile kapsanacak,
                                          işlenme frekansı ile çarpılmış 
                                          yüzdesi. Profil geribeslemesi mümkün
                                          olmadığında kullanılır

en: Maximal code growth caused by tail duplication (in percent)
tr: Kuyruk tekrarı tarafından oluşturulan en yüksek kod büyümesi (yüzde olarak)

en: Stop reverse growth if the reverse probability of best edge is less than this threshold (in percent)
tr: En iyi kenar tersine olasılığı bu eşik
                                          değerden (yüzde olarak) küçükse
                                          geriye doğru büyüme durdurulur

en: Stop forward growth if the probability of best edge is less than this threshold (in percent). Used when profile feedback is available
tr: En iyi kenar olasılığı bu eşik
                                          değerden (yüzde olarak) küçükse
                                          ileriye doğru büyüme durdurulur.
                                          Profil geribeslemesi mümkünse kullanılır

en: Stop forward growth if the probability of best edge is less than this threshold (in percent). Used when profile feedback is not available
tr: En iyi kenar olasılığı bu eşik değerden
                                           (yüzde olarak) küçükse ileriye doğru
                                           büyüme durdurulur. Profil 
                                           geribeslemesi mümkün değilse kullanılır

en: The maximum number of incoming edges to consider for crossjumping
tr: Çapraz sıçrama için varsayılan gelen
                                          kenarların azami sayısı

en: The maximum memory locations recorded by cselib
tr: cselib tarafından kaydedilmiş azami bellek konumu

en: Minimum heap expansion to trigger garbage collection, as a percentage of the total size of the heap
tr: Üst bellek çöp temizliğini başlatmak için
                                          gereken minimum artış, üst bellek
                                          boyutunun yüzdesi olarak

en: Minimum heap size before we start collecting garbage, in kilobytes
tr: Çöp toplamaya başlanmadan önceki kilobayt
                                          cinsinden en küçük üst bellek boyutu

en: The maximum number of instructions to search backward when looking for equivalent reload
tr: Eşdeğer yeniden yükleme için bakılırken geriye doğru aranacak komutların azami sayısı

en: too many #pragma options align=reset
tr: çok sayıda #pragma seçeneği align=reset

en: malformed '#pragma options', ignoring
tr: '#pragma options' hatalı, yoksayılıyor

en: junk at end of '#pragma options'
tr: '#pragma options' sonunda karışıklık

en: malformed '#pragma options align={mac68k|power|reset}', ignoring
tr: '#pragma options align={mac68k|power|reset}' hatalı, yoksayılıyor

en: missing '(' after '#pragma unused', ignoring
tr: '#pragma unused'dan sonra '(' eksik, yoksayılıyor

en: missing ')' after '#pragma unused', ignoring
tr: '#pragma unused'dan sonra ')' eksik, yoksayılıyor

en: junk at end of '#pragma unused'
tr: '#pragma unused' sonunda karışıklık

en: internal and protected visibility attributes not supportedin this configuration; ignored
tr: dahili ve korumalı görünürlük öznitelikleri bu yapılandırmada desteklenmiyor; yoksayıldı

en: -msystem-v and -p are incompatible
tr: -msystem-v ile -p uyumsuz

en: -msystem-v and -mthreads are incompatible
tr: -msystem-v ile -mthreads uyumsuz

en: profiler support for WindISS
tr: WindISS için profil desteği

en: -f%s ignored for Unicos/Mk (not supported)
tr: Unicos/Mk için -f%s yoksayıldı (desteklenmiyor)

en: -mieee not supported on Unicos/Mk
tr: Unicos/Mk üzerinde -mieee desteklenmiyor

en: -mieee-with-inexact not supported on Unicos/Mk
tr: -mieee-with-inexact Unicos/Mk üzerinde desteklenmiyor

en: bad value `%s' for -mtrap-precision switch
tr: -mtrap-precision seçeneği için `%s' değeri hatalı

en: bad value `%s' for -mfp-rounding-mode switch
tr: -mfp-rounding-mode seçeneği için `%s' değeri hatalı

en: bad value `%s' for -mfp-trap-mode switch
tr: -mfp-trap-mode seçeneği için `%s' değeri hatalı

en: bad value `%s' for -mtls-size switch
tr: -mtls-size seçeneği için `%s' değeri hatalı

en: bad value `%s' for -mcpu switch
tr: -mcpu seçeneği için `%s' değeri hatalı

en: trap mode not supported on Unicos/Mk
tr: Unicos/Mk üzerinde yakalama kipi desteklenmiyor

en: fp software completion requires -mtrap-precision=i
tr: fp yazılım tamamlaması -mtrap-precision=i gerektirir

en: rounding mode not supported for VAX floats
tr: VAX gerçelleri için yuvarlama kipi desteklenmiyor

en: trap mode not supported for VAX floats
tr: VAX gerçelleri için tuzak kipi desteklenmiyor

en: 128-bit long double not supported for VAX floats
tr: VAX gerçek sayılarında 128 bitlik long double desteklenmiyor

en: L%d cache latency unknown for %s
tr: %2$s için L%1$d arabellek gecikmesi bilinmiyor

en: bad value `%s' for -mmemory-latency
tr: -mmemory-latency için değer `%s' hatalı

en: invalid %%H value
tr: %%H değeri geçersiz

en: invalid %%J value
tr: %%J değeri geçersiz

en: invalid %%r value
tr: %%r değeri geçersiz

en: invalid %%R value
tr: %%R değeri geçersiz

en: invalid %%N value
tr: %%N değeri geçersiz

en: invalid %%P value
tr: %%P değeri geçersiz

en: invalid %%h value
tr: %%h değeri geçersiz

en: invalid %%L value
tr: %%L değeri geçersiz

en: invalid %%m value
tr: %%m değeri geçersiz

en: invalid %%M value
tr: %%M değeri geçersiz

en: invalid %%U value
tr: %%U değeri geçersiz

en: invalid %%s value
tr: %%s değeri geçersiz

en: invalid %%C value
tr: %%C değeri geçersiz

en: invalid %%E value
tr: %%E değeri geçersiz

en: unknown relocation unspec
tr: bilinmeyen yerdeğişim belirtilmemiş

en: invalid %%xn code
tr: %%xn değeri geçersiz

en: bad builtin fcode
tr: hatalı yerleşik fcode

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Use hardware fp
tr: Donanım aritmetik işlemcisi kullanılır

en: Do not use hardware fp
tr: Donanım aritmetik işlemcisi kullanılmaz

en: Use fp registers
tr: fp yazmaçları kullanılır

en: Do not use fp registers
tr: fp yazmaçları kullanılmaz

en: Do not assume GAS
tr: GAS varsayılmaz

en: Assume GAS
tr: GAS varsayılır

en: Request IEEE-conformant math library routines (OSF/1)
tr: IEEE-uyumlu matematik kitaplığı yordamları istenir (OSF/1)

en: Emit IEEE-conformant code, without inexact exceptions
tr: Kesin olmayan istisnalar içermeden IEEE-uyumlu kod üretir

en: Emit IEEE-conformant code, with inexact exceptions
tr: Kesin olmayan istisnalar içeren IEEE-uyumlu kod üretir

en: Do not emit complex integer constants to read-only memory
tr: Salt-okunur belleğe karmaşık tamsayı sabitleri koymaz

en: Use VAX fp
tr: VAX fp kullanılır

en: Do not use VAX fp
tr: VAX fp kullanılmaz

en: Emit code for the byte/word ISA extension
tr: Bayt/word ISA genişlemesi için kod üretir

en: Emit code for the motion video ISA extension
tr: Video ISA genişlemesi için kod üretir

en: Emit code for the fp move and sqrt ISA extension
tr: fp move ve sqrt ISA genişlemesi için kod üretir

en: Emit code for the counting ISA extension
tr: Sayma ISA genişlemesi için kod üretir

en: Emit code using explicit relocation directives
tr: Kod doğrudan yer değiştirme yönergeleri kullanılarak üretilir

en: Emit 16-bit relocations to the small data areas
tr: Küçük veri alanlarına 16 bitlik yer değiştirmeler üretilir

en: Emit 32-bit relocations to the small data areas
tr: Küçük veri alanlarına 32 bitlik yer değiştirmeler üretilir

en: Emit rdval instead of rduniq for thread pointer
tr: evre gösterici için rduniq yerine rdval üretir

en: Use 128-bit long double
tr: 128 bitlik long double'lar kullanılır

en: Use 64-bit long double
tr: 64 bitlik long double'lar kullanılır

note: For -mcpu= For -mtune= For -mfp-rounding-mode=[n|m|c|d] For -mfp-trap-mode=[n|u|su|sui] For -mtrap-precision=[p|f|i] For -mmemory-latency= For -mtls-size=
en: Use features of and schedule given CPU
tr: Belirtilen CPU'nun özelliklerini ve zamanlamasını kullanır

en: Schedule given CPU
tr: Belirtilen CPU'yu zamanlar

en: Control the generated fp rounding mode
tr: Üretilmiş kayan nokta yuvarlama kipi denetlenir

en: Control the IEEE trap mode
tr: IEEE yakalama kipi denetlenir

en: Control the precision given to fp exceptions
tr: Verilen kayan nokta olağandışılıklarının duyarlığı denetlenir

en: Tune expected memory latency
tr: Beklenen bellek gecikmesini ayarlar

en: Specify bit size of immediate TLS offsets
tr: Dolaysız TLS konumlarının bit genişliği belirtilir

en: bad value (%s) for -mcpu switch
tr: -mcpu seçeneği için değer (%s) hatalı

en: argument of `%s' attribute is not a string constant
tr: `%s' in argümanı bir sabit dizge değil

en: argument of `%s' attribute is not "ilink1" or "ilink2"
tr: `%s' özniteliğinin argümanı "ilink1" ya da "ilink2" değildir

en: invalid operand to %%R code
tr: %%R kodu için terim geçersiz

en: invalid operand to %%H/%%L code
tr: %%H/%%L kodu için terim geçersiz

en: invalid operand to %%U code
tr: %%U kodu için terim geçersiz

en: invalid operand to %%V code
tr: %%V kodu için terim geçersiz

note: Unknown flag.
en: invalid operand output code
tr: çıkış kodu için geçersiz veri öğesi

en: switch -mcpu=%s conflicts with -march= switch
tr: switch -mcpu=%s ile -march= seçenekleri çelişiyor

en: bad value (%s) for %s switch
tr: %s seçeneği için değer (%s) hatalı

en: target CPU does not support APCS-32
tr: hedef CPU, APCS-32 desteklemiyor

en: target CPU does not support APCS-26
tr: hedef CPU, APCS-26 desteklemiyor

en: target CPU does not support interworking
tr: hedef MİB beraber çalışmayı desteklemiyor

en: target CPU does not support THUMB instructions
tr: hedef MİB THUMB komutlarını desteklemez.

en: future releases of GCC will not support -mapcs-26
tr: GCC'nin gelecek sürümleri -mapcs-26 seçeneğini desteklemeyecek

en: enabling backtrace support is only meaningful when compiling for the Thumb
tr: geri izleme desteğinin etkinleştirilmesi sadece Thumb komut seti için derleme yapılırken anlamlıdır

en: enabling callee interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
tr: çağrılan ile birlikte çalışma desteğinin etkinleştirilmesi sadece Thumb için derleme sırasına anlamlıdır

en: enabling caller interworking support is only meaningful when compiling for the Thumb
tr: çağrıcı ile birlikte çalışma desteğinin etkinleştirilmesi sadece Thumb için derleme sırasına anlamlıdır

en: interworking forces APCS-32 to be used
tr: beraber çalışma, APCS-32'nin kullanılmasını gerektirir

en: -mapcs-stack-check incompatible with -mno-apcs-frame
tr: -mapcs-stack-check ile -mno-apcs-frame uyumsuz

en: -fpic and -mapcs-reent are incompatible
tr: -fpic ve -mapcs-reent uyumsuz

en: APCS reentrant code not supported.  Ignored
tr: APCS yeniden girişli kod desteklenmiyor. Yoksayıldı

en: -g with -mno-apcs-frame may not give sensible debugging
tr: -g ve -mno-apcs-frame beraberce anlamlı hata ayıklama bilgisi vermeyebilir

en: passing floating point arguments in fp regs not yet supported
tr: henüz desteklenmeyen fp yazmaçlarındaki kayan noktalı argümanların aktarılmasında

en: invalid floating point emulation option: -mfpe-%s
tr: Geçersiz gerçel değer öykünüm seçeneği: -mfpe-%s

en: structure size boundary can only be set to 8 or 32
tr: veri yapısı boyut sınırı sadece 8 ya da 32 ye ayarlanabilir

en: -mpic-register= is useless without -fpic
tr: -mpic-register=, -fpic olmaksızın kullanışsız

en: unable to use '%s' for PIC register
tr: PIC yazmacı için '%s' kullanılamıyor

en: `%s' attribute only applies to functions
tr: `%s' özniteliği sadece işlevlere uygulanır

en: unable to compute real location of stacked parameter
tr: yığındaki parametrenin gerçek konumu hesaplanamıyor

note: @@@ better error message
en: selector must be an immediate
tr: seçici bir şimdiki değer olmalı

note: @@@ better error message
en: mask must be an immediate
tr: mask bir dolaysız değer olmalı

en: no low registers available for popping high registers
tr: yüksek yazmaçları emmek için alçak yazmaç bulunamadı

en: interrupt Service Routines cannot be coded in Thumb mode
tr: sistem kesmesi Servis İşlemleri Thumb kipinde kodlanamaz

en: %Jinitialized variable '%D' is marked dllimport
tr: %J ilklendirilmiş değişken `%D' dllimport imli

en: %Jstatic variable '%D' is marked dllimport
tr: %J statik değişken `%D' dllimport imli

en: Generate APCS conformant stack frames
tr: APCS uyumlu yığıt çerçeveleri üretir

en: Store function names in object code
tr: İşlev isimleri nesne kodunda saklanır

en: Use the 32-bit version of the APCS
tr: APCS'nin 32 bitlik sürümü kullanılır

en: Pass FP arguments in FP registers
tr: FP yazmaçlarındaki FP argümanları aktarılır

en: Generate re-entrant, PIC code
tr: Yeniden girişli PIC kodu üretir

en: The MMU will trap on unaligned accesses
tr: MMU, hizalanmamış erişimleri yakalar

en: Use library calls to perform FP operations
tr: Kayan nokta işlemlerini yapmada kitaplık çağrıları kullanılır

en: Use hardware floating point instructions
tr: Donanım kayan nokta komutları kullanılır

en: Assume target CPU is configured as big endian
tr: Hedef MİB büyük ilkli yapılandırmaya sahip kabul edilir

en: Assume target CPU is configured as little endian
tr: Hedef MİB küçük ilkli yapılandırmaya sahip kabul edilir

en: Assume big endian bytes, little endian words
tr: Büyük ilkli baytlar, küçük ilkli word'ler varsayılır

en: Support calls between Thumb and ARM instruction sets
tr: Thumb ve ARM komut setleri arasında çağrılar desteklenir

en: Generate a call to abort if a noreturn function returns
tr: Değer döndürmeyen işlev değer döndürürse çıkış için çağrı üretilir

en: Do not move instructions into a function's prologue
tr: Komutlar bir işlevin önbilgisine taşınmaz

en: Do not load the PIC register in function prologues
tr: İşlev önbilgisine PIC yazmacını yüklemez

en: Generate call insns as indirect calls, if necessary
tr: Gerekliyse, çağrı komutları dolaylı çağrılar olarak üretilir

en: Compile for the Thumb not the ARM
tr: Thumb için derler, ARM için değil

en: Thumb: Generate (non-leaf) stack frames even if not needed
tr: Thumb: Gerekmese dahi (yaprak olmayan) yığıt çerçeveleri üretir

en: Thumb: Generate (leaf) stack frames even if not needed
tr: Thumb: Gerekmese dahi (yaprak) yığıt çerçeveleri üretir

en: Thumb: Assume non-static functions may be called from ARM code
tr: Thumb: Statik olmayan işlevlerin ARM kodundan çağrılabileceğini varsayar

en: Thumb: Assume function pointers may go to non-Thumb aware code
tr: Thumb: İşlev göstericilerinin Thumb'dan habersiz kodu imleyebileceğini varsayar.

en: Specify the name of the target CPU
tr: Hedef işlemcinin ismi belirtilir

en: Specify the name of the target architecture
tr: Hedef mimarinin ismi belirtilir

en: Specify the version of the floating point emulator
tr: Kayan nokta emülatörünün sürümü belirtilir

en: Specify the minimum bit alignment of structures
tr: Yapıların en küçük bit hizalaması belirtilir

en: Specify the register to be used for PIC addressing
tr: PIC adresleme için kullanılan yazmaç belirtilir

en: Ignore dllimport attribute for functions
tr: İşlevler için dllimport özelliği yoksayılır

en: large frame pointer change (%d) with -mtiny-stack
tr: -mtiny-stack ile büyük çerçeve göstericisi değişikliği (%d)

en: bad address, not (reg+disp):
tr: hatalı adres, (reg+disp) değil:

en: internal compiler error.  Bad address:
tr: Derleyici iç hatası.  Hatalı adres:

en: internal compiler error.  Unknown mode:
tr: Derleyici iç hatası.  Bilinmeyen kip:

en: invalid insn:
tr: geçersiz komut:

en: incorrect insn:
tr: yanlış komut:

en: unknown move insn:
tr: bilinmeyen taşıma komutu:

en: bad shift insn:
tr: hatalı kaydırma komutu:

en: internal compiler error.  Incorrect shift:
tr: Derleyici iç hatası.  Yanlış kaydırma:

en: only initialized variables can be placed into program memory area
tr: program bellek alanına sadece ilklendirilmiş değişkenler yerleştirilebilir

en: only uninitialized variables can be placed in the .noinit section
tr: .noinit alanına sadece ilklendirilmiş değişkenler yerleştirilebilir

en: MCU `%s' supported for assembler only
tr: MCU `%s' sadece sembolik çevirici için desteklenir

en: Assume int to be 8 bit integer
tr: int türün 8 bitlik tamsayı olduğu varsayılır

en: Change the stack pointer without disabling interrupts
tr: Yığıt göstericisi kesmeler etkisizleştirilmeden değiştirilir

en: Use subroutines for function prologue/epilogue
tr: İşlev önbilgisi/sonbilgisi için altyordamlar kullanır

en: Change only the low 8 bits of the stack pointer
tr: Yığıt göstericisinin düşük 8 biti değiştirilir

en: Do not generate tablejump insns
tr: Tablejump komutları üretilmez

en: Use rjmp/rcall (limited range) on >8K devices
tr: >8k aygıtlarda rjmp/rcall (sınırlı aralık)
                                          kullanılır

en: Output instruction sizes to the asm file
tr: Komut boyutlarını asm dosyasına çıktılar

en: Specify the initial stack address
tr: İç yığın adresi belirtilir

en: Specify the MCU name
tr: MCU ismi belirtilir

note: `GIV_SORT_CRITERION(GIV1, GIV2)' In some cases, the strength reduction optimization pass can produce better code if this is defined.  This macro controls the order that induction variables are combined.  This macro is particularly useful if the target has limited addressing modes. For instance, the 
en: trampolines not supported
tr: trampolines desteklenmiyor

en: missing '(' after '#pragma %s' - ignored
tr: '#pragma %s' den sonra '(' eksik - yoksayıldı

en: missing function name in '#pragma %s' - ignored
tr: '#pragma %s' içinde işlev ismi eksik - yoksayıldı

en: malformed '#pragma %s' - ignored
tr: '#pragma %s' bozuk - yoksayıldı

en: missing section name in '#pragma %s' - ignored
tr: '#pragma %s' içinde bölüm ismi eksik - yoksayıldı

en: missing ')' for '#pragma %s' - ignored
tr: '#pragma %s' için ')' eksik - yoksayıldı

en: junk at end of '#pragma %s'
tr: '#pragma %s' den sonrası karışık

en: unknown CPU version %d, using 40.
tr: MİB sürümü %d bilinmiyor, 40 kullanılıyor.

en: ISR %s requires %d words of local vars, max is 32767
tr: ISR %s yerel değişkenlerin %d sözcüğünü gerektiriyor, en çok 32767

en: using CONST_DOUBLE for address
tr: adres için CONST_DOUBLE kullanılıyor

en: c4x_address_cost: Invalid addressing mode
tr: c4x_address_cost: Adresleme kipi geçersiz

en: c4x_print_operand: %%L inconsistency
tr: c4x_print_operand: %%L uyumsuzluğu

en: c4x_print_operand: %%N inconsistency
tr: c4x_print_operand: %%N uyumsuzluğu

en: c4x_print_operand: %%O inconsistency
tr: c4x_print_operand: %%O uyumsuzluğu

en: c4x_print_operand: Bad operand case
tr: c4x_print_operand: Hatalı terim case

en: c4x_print_operand_address: Bad post_modify
tr: c4x_print_operand_address: Hatalı post_modify

en: c4x_print_operand_address: Bad pre_modify
tr: c4x_print_operand_address: Hatalı pre_modify

en: c4x_print_operand_address: Bad operand case
tr: c4x_print_operand_address: Hatalı terim case

en: c4x_rptb_insert: Cannot find start label
tr: c4x_rptb_insert: başlangıç etiketi bulunamıyor

en: mode not QImode
tr: kip QImode değil

en: invalid indirect memory address
tr: geçersiz dolaylı bellek adresi

en: invalid indirect (S) memory address
tr: dolaylı (S) bellek adresi geçersiz

en: c4x_valid_operands: Internal error
tr: c4x_valid_operands: İç hata

en: c4x_operand_subword: invalid mode
tr: c4x_operand_subword: geçersiz kip

en: c4x_operand_subword: invalid operand
tr: c4x_operand_subword: geçersiz terim

note: We could handle these with some difficulty. e.g., *p-- => *(p-=2); *(p+1).
en: c4x_operand_subword: invalid autoincrement
tr: c4x_operand_subword: otomatik arttırma geçersiz

en: c4x_operand_subword: invalid address
tr: c4x_operand_subword: geçersiz adres

en: c4x_operand_subword: address not offsettable
tr: c4x_operand_subword: adres konumlanabilir değil

en: c4x_rptb_rpts_p: Repeat block top label moved
tr: c4x_rptb_rpts_p: Tekar bloğu tepe etiketi taşındı

note: ??? HACK.  We shouldn't have flag_inline_trees at all. Name of the c4x assembler. Name of the c4x linker. Define assembler options. Define linker options. Specify the end file to link with. Target compilation option flags. Small memory model. Use 24-bit MPYI for C3x. Fast fixing of floats. Allow use
en: Small memory model
tr: Küçük bellek modeli

en: Big memory model
tr: Büyük bellek modeli

en: Use MPYI instruction for C3x
tr: C3x için MPYI komutu kullanılır

en: Do not use MPYI instruction for C3x
tr: C3x için MPYI komutu kullanılmaz

en: Use fast but approximate float to integer conversion
tr: Kayan noktadan tamsayıya çevrimlerde hızlı fakat yaklaşık kesinlikte
     çevrim kullanılır

en: Use slow but accurate float to integer conversion
tr: Kayan noktadan tamsayıya çevrimlerde yavaş fakat yüksek kesinlikte
     çevrim kullanır

en: Enable use of RTPS instruction
tr: RTPS komutunun kullanımı etkinleştirilir

en: Disable use of RTPS instruction
tr: RTPS  komutunun kullanımı kapatılır

en: Enable use of RTPB instruction
tr: RTPB komutunun kullanımı etkinleştirilir

en: Disable use of RTPB instruction
tr: RTPB komutunun kullanımı kapatılır

en: Generate code for C30 CPU
tr: Kod C30 MİB için üretilir

en: Generate code for C31 CPU
tr: Kod C31 MİB için üretilir

en: Generate code for C32 CPU
tr: Kod C32 MİB için üretilir

en: Generate code for C33 CPU
tr: Kod C33 MİB için üretilir

en: Generate code for C40 CPU
tr: Kod C40 MİB için üretilir

en: Generate code for C44 CPU
tr: Kod C44 MİB için üretilir

en: Emit code compatible with TI tools
tr: TI araçları ile uyumlu kod üretir

en: Emit code to use GAS extensions
tr: GAS genişlemelerini kullanan kod üretir

en: Save DP across ISR in small memory model
tr: Düşük bellek modelinde DP'yi ISR'da saklar

en: Don't save DP across ISR in small memory model
tr: Düşük bellek modelinde DP'yi ISR'da saklamaz

en: Pass arguments on the stack
tr: Yığındaki argümanlar aktarılır

en: Pass arguments in registers
tr: Yazmaçlardaki argümanlar aktarılır

en: Enable new features under development
tr: Geliştirilmekte olan yeni özellikler etkinleştirilir

en: Disable new features under development
tr: Geliştirilmekte olan yeni özellikler kapatılır

en: Use the BK register as a general purpose register
tr: BK yazmaçları genel kullanım yazmaçları olarak kullanılır

en: Do not allocate BK register
tr: BK yazmaçları ayrılmaz

en: Enable use of DB instruction
tr: DB komutunun kullanımı etkinleştirilir

en: Disable use of DB instruction
tr: DB komutunun kullanımı kapatılır

en: Enable debugging
tr: Hata ayıklama etkinleştirilir

en: Disable debugging
tr: Hata ayıklama kapatılır

en: Force constants into registers to improve hoisting
tr: Kaldırmayı iyileştirmek için sabitleri yazmaçlarda saklar

en: Don't force constants into registers
tr: Sabitleri yazmaçlarda saklamaz

en: Force RTL generation to emit valid 3 operand insns
tr: RTL üretiminde geçerli 3 terimli komut üretmeye zorlar

en: Allow RTL generation to emit invalid 3 operand insns
tr: RTL üretiminde geçersiz 3 terimli komut üretimine izin verir

en: Allow unsigned iteration counts for RPTB/DB
tr: RPTB/DB için yineleme sayılarının unsigned olmasına izin verir

en: Disallow unsigned iteration counts for RPTB/DB
tr: RPTB/DB için yineleme sayılarının unsigned olmasına izin vermez

en: Preserve all 40 bits of FP reg across call
tr: Çağrıda FP yazmacının bütün 40 bitini korur

en: Only preserve 32 bits of FP reg across call
tr: Çağrıda FP yazmacının yalnız 32 bitini korur

en: Enable parallel instructions
tr: Eşzamanlı komutlar etkinleştirilir

en: Disable parallel instructions
tr: Eşzamanlı komutlar kapatılır

en: Enable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
tr: MPY||ADD ve MPY||SUB komutları etkinleştirilir

en: Disable MPY||ADD and MPY||SUB instructions
tr: MPY||ADD ve MPY||SUB komutları kapatılır

en: Assume that pointers may be aliased
tr: Göstericilerin hizalı olabilecekleri varsayılır

en: Assume that pointers not aliased
tr: Göstericilerin hizalı olmadıkları varsayılır

en: Specify maximum number of iterations for RPTS
tr: RPTS için maksimum yineleme sayısını belirtir

en: Select CPU to generate code for
tr: Kodu üretilecek MİB seçilir

en: unexpected index-type in cris_print_index
tr: cris_print_index içinde umulmayan indis türü

en: unexpected base-type in cris_print_base
tr: cris_print_base içinde beklenmeyen taban türü

en: stackframe too big: %d bytes
tr: yığın kapsamı çok büyük: %d bayt

en: allocated but unused delay list in epilogue
tr: gecikme listesi son bölümde ayrıldı ama kullanılmadı

en: unexpected function type needing stack adjustment for __builtin_eh_return
tr: __builtin_eh_return için yığın ayarı gerektiren işlev türü anlaşılamadı

en: invalid operand for 'b' modifier
tr: 'b' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'v' modifier
tr: 'v' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'P' modifier
tr: 'P' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'p' modifier
tr: 'p' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'z' modifier
tr: 'z' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'H' modifier
tr: 'H' değiştirici için terim geçersiz

en: bad register
tr: yazmaç kötü

en: invalid operand for 'e' modifier
tr: 'e' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'm' modifier
tr: 'm' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'A' modifier
tr: 'A' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'D' modifier
tr: 'D' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand for 'T' modifier
tr: 'T' değiştirici için terim geçersiz

en: invalid operand modifier letter
tr: terim değiştirici harfi geçersiz

en: internal error: bad register: %d
tr: iç hata: hatalı yazmaç: %d

en: unexpected multiplicative operand
tr: umulmayan çarpımsal terim

en: unexpected operand
tr: Beklenmeyen terim

en: unrecognized address
tr: bilinmeyen adres

en: internal error: sideeffect-insn affecting main effect
tr: iç hata: yan etkili komut main etkisi oluşturuyor

note: If we get here, the caller got its initial tests wrong.
en: internal error: cris_side_effect_mode_ok with bad operands
tr: iç hata: hatalı terimli cris_side_effect_mode_ok

en: unrecognized supposed constant
tr: tanınmayan tahmini sabit

en: unrecognized supposed constant in cris_global_pic_symbol
tr: cris_global_pic_symbol içinde tanınmayan tahmini sabit

en: -max-stackframe=%d is not usable, not between 0 and %d
tr: -max-stackframe=%d 0 ile %d arasında olmadığından kullanışsız

en: unknown CRIS version specification in -march= or -mcpu= : %s
tr: -march= veya -mcpu= seçenekleri ile belirtilen CRIS sürüm özelliği bilinmiyor: %s

en: unknown CRIS cpu version specification in -mtune= : %s
tr: -mtune= seçeneği ile belirtilen CRIS mib sürüm özelliği bilinmiyor: %s

en: -fPIC and -fpic are not supported in this configuration
tr: -fPIC ve -fpic  bu yapılandırma ile desteklenmiyor

en: that particular -g option is invalid with -maout and -melinux
tr: tek başına -g seçeneği -maout ve -melinux ile geçersiz

en: unexpected side-effects in address
tr: adreste beklenmeyen yan etkiler

note: Labels are never marked as global symbols.
en: unexpected PIC symbol
tr: beklenmeyen PIC sembolü

en: PIC register isn't set up
tr: PIC yazmacı ayarlı değil

en: unexpected address expression
tr: beklenmeyen adres ifadesi

en: emitting PIC operand, but PIC register isn't set up
tr: PIC terimi üretiliyor ama PIC yazmacı ayarlı değil

en: unexpected NOTE as addr_const:
tr: addr_const olarak beklenmeyen NOT:

en: Compile for the MMU-less Etrax 100-based elinux system
tr: MMU-suz Etrax 100-tabanlı elinux sistemi için derler

en: For elinux, request a specified stack-size for this program
tr: elinux için, bu programa belirli bir yığın boyutu isteniyor

en: Work around bug in multiplication instruction
tr: Çarpma komutundaki hatanın etrafından dolanılır

note: No "no-etrax" as it does not really imply any model.		     On the other hand, "etrax" implies the common (and large)		     subset matching all models.
en: Compile for ETRAX 4 (CRIS v3)
tr: ETRAX 4 (CRIS v3) için derleme yapılır

en: Compile for ETRAX 100 (CRIS v8)
tr: ETRAX 100 (CRIS v8) için derleme yapılır

en: Emit verbose debug information in assembly code
tr: Çevirici kodunda ayrıntılı hata ayıklama bilgisi üretilir

en: Do not use condition codes from normal instructions
tr: Normal komutlardan koşul kodları kullanılmaz

en: Do not emit addressing modes with side-effect assignment
tr: Yan etki atamalı adresleme kipleri üretilmez

en: Do not tune stack alignment
tr: Yığın hiizalaması ayarlanmaz

en: Do not tune writable data alignment
tr: Yazılabilir veri hizalaması ayarlanmaz

en: Do not tune code and read-only data alignment
tr: Kod ve salt-okunur veri hizalaması ayarlanmaz

en: Align code and data to 32 bits
tr: Kod ve veri 32 bitlik hizalanır

en: Don't align items in code or data
tr: Kod ve verideki öğeler hizalanmaz

en: Do not emit function prologue or epilogue
tr: İşlev önsözü ya da sonsözü üretilmez

note: We have to handle this m-option here since we can't wash it off in      both CC1_SPEC and CC1PLUS_SPEC.
en: Use the most feature-enabling options allowed by other options
tr: Diğer seçenekler tarafından izin verilen çoğu özellik-etkinleştirme seçeneği kullanılır

note: We must call it "override-" since calling it "no-" will cause	     gcc.c to forget it, if there's a "later" -mbest-lib-options.	     Kludgy, but needed for some multilibbed files.
en: Override -mbest-lib-options
tr: -mbest-lib-options reddedilir

en: Generate code for the specified chip or CPU version
tr: Verilen MİB sürümü ya da çip için kodu üretir

en: Tune alignment for the specified chip or CPU version
tr: Belirtilen çip veya mib için hizalama ayarlanır

en: Warn when a stackframe is larger than the specified size
tr: Bir yığın bağlamı belirli boyuttan büyük olduğunda uyarır

note: Node: Profiling
en: no FUNCTION_PROFILER for CRIS
tr: CRIS için FUNCTION_PROFILER yok

en: Together with -fpic and -fPIC, do not use GOTPLT references
tr: -fpic ve -fPIC ile birlikte GOTPLT başvurularını kullanmayın

en: bad modes_tieable_p for register %s, mode1 %s, mode2 %s
tr: yazmaç %s, kip1 %s, kip2 %s için modes_tieable_p hatalı

en: bad insn to d30v_print_operand_address:
tr: d30v_print_operand_address için hatalı komut:

en: bad insn to d30v_print_operand_memory_reference:
tr: d30v_print_operand_memory_reference için hatalı komut:

en: bad insn to d30v_print_operand, 'f' modifier:
tr: d30v_print_operand, 'f' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn to d30v_print_operand, 'A' modifier:
tr: d30v_print_operand, 'A' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn to d30v_print_operand, 'M' modifier:
tr: d30v_print_operand, 'M' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn to print_operand, 'F' or 'T' modifier:
tr: print_operand, 'F' ya da 'T' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn to print_operand, 'B' modifier:
tr: print_operand, 'B' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn to print_operand, 'E' modifier:
tr: print_operand, 'E' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn to print_operand, 'R' modifier:
tr: print_operand, 'R' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn to print_operand, 's' modifier:
tr: print_operand, 's' değiştirici için hatalı komut:

en: bad insn in d30v_print_operand, 0 case
tr: d30v_print_operand, 0 case içinde hatalı komut:

en: bad call to d30v_move_2words
tr: d30v_move_2words çağrısı hatalı

en: Enable use of conditional move instructions
tr: Koşullu taşıma komutlarının kullanımı etkinleştirilir

en: Disable use of conditional move instructions
tr: Koşullu taşıma komutlarının kullanımı kapatılır

en: Debug argument support in compiler
tr: Derleyici argüman desteğinde hata ayıklar

en: Debug stack support in compiler
tr: Derleyici yığıt desteğinde hata ayıklar

en: Debug memory address support in compiler
tr: Derleyici bellek adresi desteğinde hata ayıklar

en: Make adjacent short instructions parallel if possible
tr: Ardışık sıralı short komutlarını eğer mümkünse,
                              eşzamanlı işler

en: Do not make adjacent short instructions parallel
tr: Ardışık sıralı short komutlarını eşzamanlamaz

en: Link programs/data to be in external memory by default
tr: Öntanımlı olarak yazılım/verileri dış bellekte olacak şekilde bağlar

en: Link programs/data to be in onchip memory by default
tr: Öntanımlı olarak yazılım/verileri çip-içi bellekte olacak şekilde bağlar

en: Change the branch costs within the compiler
tr: Derleyicide dal maliyetlerini değiştirir

en: Change the threshold for conversion to conditional execution
tr: Koşullu çalışmaya geçiş için eşik değerini değiştirir

en: stack size > 32k
tr: Yığın uzunluğu > 32k

en: invalid addressing mode
tr: geçersiz adresleme kipi

en: bad register extension code
tr: hatalı yazmaç uzantı kodu

en: invalid offset in ybase addressing
tr: ybase adreslemedeki göreli konum geçersiz

en: invalid register in ybase addressing
tr: ybase adreslemedeki yazmaç geçersiz

en: invalid shift operator in emit_1600_core_shift
tr: emit_1600_core_shift içindeki kaydırma işleci geçersiz

en: invalid mode for gen_tst_reg
tr: gen_tst_reg için kip geçersiz

en: invalid mode for integer comparison in gen_compare_reg
tr: gen_compare_reg içindeki tamsayı karşılaştırması için kip geçersiz

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Pass parameters in registers (default)
tr: Yazmaçlardaki parametreler aktarılır (öntanımlı)

en: Don't pass parameters in registers
tr: Yazmaçlardaki parametreler aktarılmaz

en: Generate code for near calls
tr: Yakın bellek çağrıları için kodu üretilir

en: Don't generate code for near calls
tr: Yakın bellek çağrıları için kodu üretilmez

en: Generate code for near jumps
tr: Yakın bellek sıçramaları için kodu üretilir

en: Don't generate code for near jumps
tr: Yakın bellek sıçramaları için kodu üretilmez

en: Generate code for a bit-manipulation unit
tr: Bit işleme birimi için kod üretilir

en: Don't generate code for a bit-manipulation unit
tr: Bir bit-işleme birimi için kod üretilmez

en: Generate code for memory map1
tr: Bellek eşlem1 için kod üretilir

en: Generate code for memory map2
tr: Bellek eşlem2 için kod üretilir

en: Generate code for memory map3
tr: Bellek eşlem3 için kod üretilir

en: Generate code for memory map4
tr: Bellek eşlem4 için kod üretilir

en: Ouput extra code for initialized data
tr: İlklendirilmiş veri için fazladan kod çıktılar

en: Don't let reg. allocator use ybase registers
tr: ybase yazmaçların ayrılma sırası denetlenmez

en: Output extra debug info in Luxworks environment
tr: Luxworks ortamında fazladan hata ayıklama bilgisi çıktılar

en: Save temp. files in Luxworks environment
tr: Luxworks ortamında geçici dosyalar kaydedilir

en: Specify alternate name for text section
tr: Metin bölümü için alternatif isim belirtilir

en: Specify alternate name for data section
tr: Veri bölümü için alternatif isim belirtilir

en: Specify alternate name for bss section
tr: bss bölümü için alternatif isim belirtilir

en: Specify alternate name for constant section
tr: Sabit bölümü için alternatif isim belirtilir

en: Specify alternate name for dsp16xx chip
tr: dsp16xx çipi için alternatif isim belirtilir

note: Output assembler code to FILE to increment profiler label # LABELNO for profiling a function entry.
en: profiling not implemented yet
tr: ayrımlama henüz programlanmadı.

note: Emit RTL insns to initialize the variable parts of a trampoline. FNADDR is an RTX for the address of the function's pure code. CXT is an RTX for the static chain value for the function.
en: trampolines not yet implemented
tr: trampolines henüz programlanmadı

en: fr30_print_operand_address: unhandled address
tr: fr30_print_operand_address: bilinmeyen adres

en: fr30_print_operand: unrecognized %%p code
tr: fr30_print_operand: bilinmeyen %%p kodu

en: fr30_print_operand: unrecognized %%b code
tr: fr30_print_operand: bilinmeyen %%b kodu

en: fr30_print_operand: unrecognized %%B code
tr: fr30_print_operand: bilinmeyen %%B kodu

en: fr30_print_operand: invalid operand to %%A code
tr: fr30_print_operand: %%A koduna terim geçersiz

en: fr30_print_operand: invalid %%x code
tr: fr30_print_operand: %%x kodu geçersiz

en: fr30_print_operand: invalid %%F code
tr: fr30_print_operand: %%F kodu geçersiz

en: fr30_print_operand: unknown code
tr: fr30_print_operand: bilinmeyen kod

en: fr30_print_operand: unhandled MEM
tr: fr30_print_operand: bilinmeyen bellek

en: Assume small address space
tr: Küçük adres alanı varsayılır

en: Unknown cpu: -mcpu=%s
tr: Bilinmeyen işlemci: -mcpu=%s

en: -fpic and -gdwarf are incompatible (-fpic and -g/-gdwarf-2 are fine)
tr: -fpic ve -gdwarf uyumsuz (-fpic ve -g/-gdwarf-2 uyumlu)

en: Bad insn to frv_print_operand_address:
tr: frv_print_operand_address için hatalı komut:

en: Bad register to frv_print_operand_memory_reference_reg:
tr: frv_print_operand_memory_reference_reg için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand_memory_reference:
tr: frv_print_operand_memory_reference için hatalı komut:

en: Bad insn in frv_print_operand, bad const_double
tr: frvv_print_operand içinde hatalı komut, const_double hatalı

en: Bad insn to frv_print_operand, 'C' modifier:
tr: frv_print_operand, 'C' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'c' modifier:
tr: frv_print_operand, 'c' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'e' modifier:
tr: frv_print_operand, 'e' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'F' modifier:
tr: frv_print_operand, 'F' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'f' modifier:
tr: frv_print_operand, 'f' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'L' modifier:
tr: frv_print_operand, 'L' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'M/N' modifier:
tr: frv_print_operand, 'M/N' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, 'O' modifier:
tr: frv_print_operand, 'O' değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn to frv_print_operand, P modifier:
tr: frv_print_operand, P değiştirici için hatalı komut:

en: Bad insn in frv_print_operand, z case
tr: frv_print_operand, z case içinde hatalı komut

en: Bad insn in frv_print_operand, 0 case
tr: frv_print_operand, 0 case içinde hatalı komut

en: frv_print_operand: unknown code
tr: frv_print_operand: bilinmeyen kod

en: Bad output_move_single operand
tr: output_move_single terimi hatalı

en: Bad output_move_double operand
tr: output_move_double terimi hatalı

en: Bad output_condmove_single operand
tr: output_condmove_single terimi hatalı

en: accumulator is not a constant integer
tr: toplayıcı bir tamsayı sabit değil

en: accumulator number is out of bounds
tr: toplayıcı sayısı kapsamdışı

en: inappropriate accumulator for `%s'
tr: `%s' için ilgisiz toplayıcı

en: `%s' expects a constant argument
tr: `%s' bir tamsayı sabit argüman olarak beklenir

en: constant argument out of range for `%s'
tr: sabit argüman `%s' için kapsamdışı

en: media functions are not available unless -mmedia is used
tr: ortam işlevleri -mmedia kullanılmadıkça geçersizdir

en: this media function is only available on the fr500
tr: bu ortam işlevi sadece fr500 üzerinde kullanılabilir

en: this media function is only available on the fr400
tr: bu ortam işlevi sadece fr400 üzerinde kullanılabilir

en: -ms2600 is used without -ms
tr: -ms2600, -ms olmaksızın kullanılmış

en: -mn is used without -mh or -ms
tr: -mn, -mh veya -ms olmaksızın kullanılmış

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Generate H8S code
tr: H8S kodu üretilir

en: Do not generate H8S code
tr: H8S kodu üretilmez

en: Generate H8S/2600 code
tr: H8S/2600 kodu üretilir

en: Do not generate H8S/2600 code
tr: H8S/2600 kodu üretilmez

en: Make integers 32 bits wide
tr: Tamsayılar 32 bitlik yapılır

en: Use registers for argument passing
tr: Argüman aktarımı için yazmaçlar kullanılır

en: Do not use registers for argument passing
tr: Argüman aktarımı için yazmaçlar kullanılmaz

en: Consider access to byte sized memory slow
tr: Bayt bayt erişilen belleğin yavaş olduğu varsayılır

en: Enable linker relaxing
tr: Bağlayıcı gevşetmesi etkinleştirilir

en: Generate H8/300H code
tr: H8/300H kodu üretilir

en: Enable the normal mode
tr: Normal kip etkinleştirilir

en: Do not generate H8/300H code
tr: H8/300H kodu üretilmez

en: Use H8/300 alignment rules
tr: H8/300 hizalama kuralları kullanılır

en: junk at end of #pragma map
tr: '#pragma map' sonunda karışıklık

en: malformed #pragma map, ignored
tr: '#pragma map' bozuk, yoksayıldı

en: real name is too long - alias ignored
tr: gerçek isim çok uzun - takma ad yoksayıldı

en: alias name is too long - alias ignored
tr: takma ad çok uzun - takma ad yoksayıldı

en: internal error--no jump follows compare:
tr: iç hata -- karşılaştırmayı izleyen bir jump yok:

note: Macro to define tables used to set the flags.  This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Generate char instructions
tr: char komutları üretilir

en: Do not generate char instructions
tr: char komutları üretilmez

en: code model %s not supported in PIC mode
tr: PIC kipinde %s kod modeli desteklenmiyor

en: bad value (%s) for -mcmodel= switch
tr: -mcmodel= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: bad value (%s) for -masm= switch
tr: -masm= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: code model `%s' not supported in the %s bit mode
tr: %2$s bit kipinde `%1$s' kod modeli desteklenmiyor

en: code model `large' not supported yet
tr: 'büyük' kod modeli henüz desteklenmiyor

en: %i-bit mode not compiled in
tr: %i bitlik kip bunun içinde derlenmiş değil:

en: CPU you selected does not support x86-64 instruction set
tr: Seçtiğiniz işlemci  x86-64 komutlarını desteklemiyor.

en: bad value (%s) for -march= switch
tr: -march= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: bad value (%s) for -mtune= switch
tr: -mtune= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: -mregparm=%d is not between 0 and %d
tr: -mregparm=%d 0 ile %d arasında değil

en: -malign-loops is obsolete, use -falign-loops
tr: -malign-loops artık kullanılmıyor yerine -falign-loops kullanın

en: -malign-loops=%d is not between 0 and %d
tr: -malign-loops=%d 0 ile %d arasında değil

en: -malign-jumps is obsolete, use -falign-jumps
tr: -malign-jumps eskidir, yerine -falign-jumps kullanın

en: -malign-functions is obsolete, use -falign-functions
tr: -malign-functions artık kullanılmıyor, yerine -falign-functions kullanın

en: -mpreferred-stack-boundary=%d is not between %d and 12
tr: -mpreferred-stack-boundary=%d %d ile 12 arasında değil

en: -mbranch-cost=%d is not between 0 and 5
tr: -mbranch-cost=%d 0 ile 5 arasında değil

en: bad value (%s) for -mtls-dialect= switch
tr: -mtls-dialect= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: -malign-double makes no sense in the 64bit mode
tr: -malign-double 64bitlik kipte iş yapmaz

en: -mrtd calling convention not supported in the 64bit mode
tr: 64bitlik kipte -mrtd çağrı uzlaşımı desteklenmiyor

en: SSE instruction set disabled, using 387 arithmetics
tr: SSE komut kümesi iptal edildi, 387 aritmetiği kullanılıyor

en: 387 instruction set disabled, using SSE arithmetics
tr: 387 komut kümesi iptal edildi, SSE aritmetiği kullanılıyor

en: bad value (%s) for -mfpmath= switch
tr: -mfpmath= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: fastcall and stdcall attributes are not compatible
tr: fastcall ve stdcall öznitelikleri uyumsuz

en: fastcall and regparm attributes are not compatible
tr: fastcall ve regparm nitelikleri uyumlu değil

en: `%s' attribute requires an integer constant argument
tr: `%s' özniteliği bir tamsayı sabit argüman gerektirir

en: argument to `%s' attribute larger than %d
tr: `%s' özniteliğine argüman %d den büyük

en: SSE vector argument without SSE enabled changes the ABI
tr: SSE etkinleştirilmeksizin, SSE vektör argümanı ABI'yi değitirir

en: MMX vector argument without MMX enabled changes the ABI
tr: MMX etkinleştirilmeksizin, MMX vektör argümanı ABI'yi değitirir

en: SSE vector return without SSE enabled changes the ABI
tr: SSE vektörü, SSE, ABI değişikliklerini etkinleştirmeden dönüyor

en: invalid UNSPEC as operand
tr: veri öğesi olarak UNSPEC geçersiz

en: extended registers have no high halves
tr: ek yazmaçların yüksek yarıları yok

en: unsupported operand size for extended register
tr: ek yazmaç için desteklenmeyen terim boyutu

en: operand is neither a constant nor a condition code, invalid operand code 'c'
tr: terim ne bir sabit ne de bir koşul kodu, geçersiz terim kodu 'c'

en: invalid operand code `%c'
tr: terim kodu `%c' geçersiz

en: invalid constraints for operand
tr: kısıtlar terim için geçersiz

en: unknown insn mode
tr: bilinmeyen komut kipi

en: selector must be an integer constant in the range 0..%i
tr: seçici 0..%i aralığında bir tamsayı sabit olmalı

en: shift must be an immediate
tr: shift bir dolaysız değer olmalı

en: `%s' incompatible attribute ignored
tr: `%s' uyumusuz özelliği yoksayıldı

en: %Jfunction `%D' definition is marked dllimport.
tr: %J `%D' işlevi tanımı dllimport imli.

en: %Jvariable `%D' definition is marked dllimport.
tr: %J `%D' değişkeninin tanımı dllimport imli.

en: %Jexternal linkage required for symbol '%D' because of '%s' attribute.
tr: %J 'D' sembolü için dış ilintileme gerekli ('%s' özniteliğinden dolayı).

en: `%s' attribute only applies to variables
tr: `%s' özniteliği sadece değişkenlere uygulanır

en: %Jfunction '%D' is defined after prior declaration as dllimport: attribute ignored
tr: %J '%D' işlevi önceki bildiriminden sonra dllimport olarak tanımlanmış: öznitelik yoksayıldı.

en: %Jinline function '%D' is declared as dllimport: attribute ignored.
tr: %J `%D' satıriçi işlevi dllimport olarak bildirilmiş: öznitelik yoksayıldı.

en: %Jdefinition of static data member '%D' of dllimport'd class.
tr: %J dllimport'lu sınıfın '%D' durağan veri üyesinin tanımı.

en: %Jinconsistent dll linkage for '%D', dllexport assumed.
tr: %J '%D' için uyumsuz dll ilintilemesi: dllexport kabul edildi.

en: `%s' declared as both exported to and imported from a DLL
tr: `%s' hem bir DLL'den alınan hem de bir DLL'e aktarılan olarak bildirilmiş

en: %Jfailure in redeclaration of '%D': dllimport'd symbol lacks external linkage.
tr: %J '%D' için yeniden bildirim başarısız: dllimport'lu sembol dış ilintilemesiz.

en: %J'%D' defined locally after being referenced with dllimport linkage
tr: %J '%D' dllimport ilintileme ile ilişkilendirildikten sonra yerel olarak tanımlandı.

en: %J'%D' redeclared without dllimport attribute after being referenced with dllimport linkage
tr: %J '%D' dllimport ilintileme ile ilişkilendirildikten sonra dllimport özniteliği olmaksızın yeniden bildirildi

en: %J'%D' causes a section type conflict
tr: %J %D bir bölüm türü çelişkiye sebep oluyor

en: Use the Cygwin interface
tr: Cygwin arayüzü kullanılır

en: Use the Mingw32 interface
tr: Mingw32 arayüzü kullanılır

en: Create GUI application
tr: GKA uygulaması oluşturur

en: Don't set Windows defines
tr: Windows atamaları ayarlanmaz

en: Set Windows defines
tr: Windows atamaları ayarlanır

en: Create console application
tr: Konsol uygulaması oluşturulur

en: Generate code for a DLL
tr: Bir DLL için kod üretilir

en: Ignore dllimport for functions
tr: İşlevler için dllimport yoksayılır

en: Use Mingw-specific thread support
tr: Mingw'e özgü evre desteğini etkinleştirir

en: -f%s ignored for target (all code is position independent)
tr: -f%s hedef için yoksayıldı (bütün kod yerden bağımsız)

en: -mbnu210 is ignored (option is obsolete)
tr: -mbnu210 yoksayıldı (seçenek artık kullanılmıyor)

en: ms-bitfields not supported for objc
tr: ms bit alanları objc için desteklenmiyor

note: Deprecated.
en: Alternate calling convention
tr: Almaşık çağrı uzlaşımı

en: Use normal calling convention
tr: Normal çağrı uzlaşımı kullanılır

en: Align some doubles on dword boundary
tr: double'lar dword sınırlarına hizalanır

en: Align doubles on word boundary
tr: double'lar word sınırlarına hizalanır

en: Uninitialized locals in .bss
tr: .bss içinde ilklendirilmemiş yerel değerler

en: Uninitialized locals in .data
tr: .data içinde ilklendirilmemiş yerel değerler

en: Use IEEE math for fp comparisons
tr: fp karşılaştırmaları için IEEE aritmetiği
                                kullanılır

en: Do not use IEEE math for fp comparisons
tr: fp karşılaştırmaları için IEEE aritmetiği
                                kullanılmaz

en: Return values of functions in FPU registers
tr: FPU yazmaçlarındaki işlevlerin değerleriyle
                                sonuçlanır

en: Do not return values of functions in FPU registers
tr: FPU yazmaçlarındaki işlevlerin değerleriyle
                                sonuçlanmaz

en: Do not generate sin, cos, sqrt for FPU
tr: FPU için sin, cos, sqrt üretilmez

en: Generate sin, cos, sqrt for FPU
tr: FPU için sin, cos, sqrt üretilir

en: Omit the frame pointer in leaf functions
tr: Alt düzey işlevlerde çerçeve göstericisi ihmal edilir

en: Enable stack probing
tr: Yığın sondalamayı etkinleştirir

note: undocumented
en: Align destination of the string operations
tr: Dizge işlemleri hedefi hizalanır

en: Do not align destination of the string operations
tr: Dizge işlemleri hedefi hizalanmaz

en: Inline all known string operations
tr: Bilinen tüm dizge işlemleri özümlenir

en: Do not inline all known string operations
tr: Bilinen hiçbir dizge işlemi özümlenmez

en: Use push instructions to save outgoing arguments
tr: Çıkan argümanları kaydedecek basma komutları      
                                kullanılır

en: Do not use push instructions to save outgoing arguments
tr: Çıkan argümanları kaydedecek basma komutları      
                                kullanılmaz

en: Support MMX built-in functions
tr: MMX yerleşik işlevleri desteklenir

en: Do not support MMX built-in functions
tr: MMX yerleşik işlevleri desteklenmez

en: Support 3DNow! built-in functions
tr: 3DNow! yerleşik işlevleri desteklenir

en: Do not support 3DNow! built-in functions
tr: 3DNow! yerleşik işlevleri desteklenmez

en: Support MMX and SSE built-in functions and code generation
tr: MMX ve SSE2 yerleşik işlevleri ve kod üretimi
                                desteklenir

en: Do not support MMX and SSE built-in functions and code generation
tr: MMX ve SSE2 yerleşik işlevleri ve kod üretimi
                                desteklenmez

en: Support MMX, SSE and SSE2 built-in functions and code generation
tr: MMX, SSE ve SSE2 yerleşik işlevleri ve kod üretimi
                                desteklenir

en: Do not support MMX, SSE and SSE2 built-in functions and code generation
tr: MMX, SSE ve SSE2 yerleşik işlevleri ve kod üretimi
                                desteklenmez

en: Support MMX, SSE, SSE2 and SSE3 built-in functions and code generation
tr: MMX, SSE, SSE2 ve SSE3  yerleşik işlevleri ve kod üretimi desteklenir

en: Do not support MMX, SSE, SSE2 and SSE3 built-in functions and code generation
tr: MMX, SSE, SSE2 ve SSE3 yerleşik işlevleri ve kod üretimi desteklenmez

en: sizeof(long double) is 16
tr: sizeof(long double) -> 16

en: sizeof(long double) is 12
tr: sizeof(long double) -> 12

en: Generate 64bit x86-64 code
tr: 64bit x86-64 kodu üretilir

en: Generate 32bit i386 code
tr: 32bit i386 kodu üretilir

en: Use native (MS) bitfield layout
tr: Doğal (MS) bitalanı yerleşimi kullanılır

en: Use gcc default bitfield layout
tr: gcc'nin öntanımlı bitalanı yerleşimi kullanılır

en: Use red-zone in the x86-64 code
tr: x86-64 kodda red-zone kullanılır

en: Do not use red-zone in the x86-64 code
tr: x86-64 kodda red-zone kullanılmaz

en: Use direct references against %gs when accessing tls data
tr: TLS verisine erişilirken %gs karşılığı doğrudan referaslar kullanılır

en: Do not use direct references against %gs when accessing tls data
tr: TLS verisine erişilirken %gs karşılığı doğrudan referaslar kullanılmaz

note: This macro is similar to `TARGET_SWITCHES' but defines names of command options that have values.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option. Each subgrouping contains a string constant, that defines the fixed part of the option name, and the address of a variable. 
en: Schedule code for given CPU
tr: Verilen MİB için kodu zamanlar

en: Generate floating point mathematics using given instruction set
tr: Belirtilen komut kümesini kullanan kayan nokta
                                aritmetiği üretilir

en: Generate code for given CPU
tr: Verilen MİB için kodu üretir

en: Number of registers used to pass integer arguments
tr: Tamsayı argümanları aktarmada kullanılan
                                yazmaçların sayısı

note: TARGET_DEFAULT is defined in m68k-none.h, netbsd.h, etc. This macro is similar to `TARGET_SWITCHES' but defines names of command options that have values.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option. Each subgrouping contains a string constant, that defines the fixed
en: Loop code aligned to this power of 2
tr: Çevrim kodu bunun 2. kuvvetine ayarlandı

en: Jump targets are aligned to this power of 2
tr: Sıçrama hedefleri bunun 2.kuvvetine ayarlandı

en: Function starts are aligned to this power of 2
tr: İşlev başlangıçları bunun 2.kuvvetine ayarlandı

en: Attempt to keep stack aligned to this power of 2
tr: Bunun 2.kuvvetine ayarlanmış yığını tutmaya çalışır

en: Branches are this expensive (1-5, arbitrary units)
tr: Dallanmaların bedeli (1-5, keyfi birimler)

en: Use given x86-64 code model
tr: Verilen x86-64 kod modeli kullanılır

note: Undocumented.
en: Use given assembler dialect
tr: Verilen çevirici aksanı kullanılır

en: Use given thread-local storage dialect
tr: Verilen yerel evreli saklama aksanı kullanılır

en: Generate ELF output
tr: ELF çıktı üretilir

note: If the environment variable DJDIR is not defined, then DJGPP is not        installed correctly and GCC will quickly become confused with the        default prefix settings. Report the problem now so the user doesn't        receive deceptive "file not found" error messages later. DJDIR is automatical
en: environment variable DJGPP not defined
tr: ortam değişkeni DJGPP atanmamış

en: environment variable DJGPP points to missing file '%s'
tr: ortam değişkeni DJGPP olmayan '%s' dosyasını gösteriyor

en: environment variable DJGPP points to corrupt file '%s'
tr: ortam değişkeni DJGPP bozuk '%s' dosyasını gösteriyor

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Generate code which uses the FPU
tr: Aritmetik işlemci kullanan kod üretilir

en: Do not generate code which uses the FPU
tr: Aritmetik işlemci kullanan kod üretilmez

en: sorry, not implemented: #pragma align NAME=SIZE
tr: Daha yazılmadı: #pragma İSİM=BOYUT hizalaması

en: malformed #pragma align - ignored
tr: '#pragma align' bozuk - yoksayıldı

en: sorry, not implemented: #pragma noalign NAME
tr: Daha yazılmadı: #pragma noalign İSİM

en: conflicting architectures defined - using C series
tr: çelişkili mimariler atanmış - C serisi kullanılıyor

en: conflicting architectures defined - using K series
tr: çelişkili mimariler atanmış - K serisi kullanılıyor

en: iC2.0 and iC3.0 are incompatible - using iC3.0
tr: iC2.0 ve iC3.0 uyumsuz - iC3.0 kullanılıyor

en: stack limit expression is not supported
tr: yığın sınırlama ifadesi desteklenmiyor

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE. ??? Not all ten of these architecture variations actuall
en: Generate SA code
tr: SA kodu üretilir

en: Generate SB code
tr: SB kodu üretilir

note: {"sc", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_PROTECTED|						TARGET_FLAG_MC|TARGET_FLAG_COMPLEX_ADDR),	       N_("Generate SC code")},
en: Generate KA code
tr: KA kodu üretilir

en: Generate KB code
tr: KB kodu üretilir

note: {"kc", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_PROTECTED|						TARGET_FLAG_MC|TARGET_FLAG_COMPLEX_ADDR),	       N_("Generate KC code")},
en: Generate JA code
tr:  JA kodu üretilir

en: Generate JD code
tr: JD kodu üretilir

en: Generate JF code
tr: JF kodu üretilir

en: generate RP code
tr: RP kodu üretilir

en: Generate MC code
tr: MC kodu üretilir

en: Generate CA code
tr: CA kodu üretilir

note: {"cb", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_C_SERIES|						TARGET_FLAG_BRANCH_PREDICT|TARGET_FLAG_CODE_ALIGN),       N_("Generate CB code")},						    {"cc", (TARGET_FLAG_NUMERICS|TARGET_FLAG_PROTECTED|						TARGET_FLAG_C_SERIES|TARGET_FLAG_BRANCH_PREDICT|			TARGET_FLAG_CODE_ALIGN),			       N_("Genera
en: Generate CF code
tr: CF kodu üretilir

en: Use software floating point
tr: Yazılım kayan nokta kodu kullanılır

en: Use alternate leaf function entries
tr: Alternatif alt düzey işlev girdileri kullanılır

en: Do not use alternate leaf function entries
tr: Alternatif alt düzey işlev girdileri kullanılmaz

en: Perform tail call optimization
tr: Kuyruk çağrı eniyilemesi uygulanır

en: Do not perform tail call optimization
tr: Kuyruk çağrı eniyilemesi uygulanmaz

en: Use complex addressing modes
tr: Karmaşık adresleme kipleri kullanılır

en: Do not use complex addressing modes
tr: Karmaşık adresleme kipleri kullanılmaz

en: Align code to 8 byte boundary
tr: Kodu 8 baytlık sınıra hizalar

en: Do not align code to 8 byte boundary
tr: Kodu 8 baytlık sınıra hizalamaz

note: {"clean-linkage", (TARGET_FLAG_CLEAN_LINKAGE),			       N_("Force use of prototypes")},					    {"no-clean-linkage", -(TARGET_FLAG_CLEAN_LINKAGE),			       N_("Do not force use of prototypes")},
en: Enable compatibility with iC960 v2.0
tr: iC960 v2.0 uyumluluğu etkinleştirilir

en: Enable compatibility with iC960 v3.0
tr: iC960 v3.0 uyumluluğu etkinleştirilir

en: Enable compatibility with ic960 assembler
tr: iC960 çevirici uyumluluğu etkinleştirilir

en: Do not permit unaligned accesses
tr: Hizalanmamış erişime izin verilmez

en: Permit unaligned accesses
tr: Hizalanmamış erişime izin verilir

en: Layout types like Intel's v1.3 gcc
tr: Türler Intel's v1.3 gcc gibi yerleştirilir

en: Do not layout types like Intel's v1.3 gcc
tr: Türler Intel's v1.3 gcc gibi yerleştirilmez

en: Use 64 bit long doubles
tr: 64 bit long double'lar kullanılır

en: Enable linker relaxation
tr: Bağlayıcı gevşemesini etkinleştirir

en: Do not enable linker relaxation
tr: Bağlayıcı gevşemesini etkinleştirir

en: malformed #pragma builtin
tr: '#pragma builtin' bozuk

en: invalid argument of `%s' attribute
tr: `%s' özniteliğinin argümanı geçersiz

en: %Jan address area attribute cannot be specified for local variables
tr: %J bir adres alanı özelliği yerel değişkenler için belirtilemez

en: %Jaddress area of '%s' conflicts with previous declaration
tr: %J '%s' adres alanı önceki bildirimle çelişiyor

en: %Jaddress area attribute cannot be specified for functions
tr: %J adres alanı özelliği işlevler için belirtilemez

en: ia64_print_operand: unknown code
tr: ia64_print_operand: bilinmeyen kod

en: value of -mfixed-range must have form REG1-REG2
tr: -mfixed-range için değer YAZMAÇ1-YAZMAÇ2 şeklinde olmalı

en: %s-%s is an empty range
tr: %s-%s aralığı boş

en: cannot optimize floating point division for both latency and throughput
tr: Kayan noktalı bölme hem iş geçişi hem de gecikme için eniyilenemez

en: cannot optimize integer division for both latency and throughput
tr: tamsayı bölme hem iş geçişi hem de gecikme için eniyilenemez

en: cannot optimize square root for both latency and throughput
tr: karekök hem iş geçişi hem de gecikme için eniyilenemez

en: not yet implemented: latency-optimized inline square root
tr: henüz gerçeklenmedi: gecikme eniyilemeli satıriçi karekök alma

en: bad value (%s) for -mtls-size= switch
tr: -mtls-size= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: bad value (%s) for -tune= switch
tr: -tune= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

note: This macro defines names of command options to set and clear bits in `target_flags'.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option.
en: Generate big endian code
tr: Büyük ilkli kod üretilir

en: Generate little endian code
tr: Küçük ilkli kod üretilir

en: Generate code for GNU as
tr: Kod GNU as için üretilir

en: Generate code for Intel as
tr: Kod Intel as için üretilir

en: Generate code for GNU ld
tr: Kod GNU ld için üretilir

en: Generate code for Intel ld
tr: Kod Intel ld için üretilir

en: Generate code without GP reg
tr: GP yazmaçsız kod üretilir

en: Emit stop bits before and after volatile extended asms
tr: Değişken uzatılmış asmlerden önce ve sonra durma bitleri üretir

en: Don't emit stop bits before and after volatile extended asms
tr: Değişken uzatılmış asmlerden önce ve sonra durma bitleri üretir

en: Emit code for Itanium (TM) processor B step
tr: Itanium (TM) işlemcisi B adımı için kod üretir

en: Use in/loc/out register names
tr: in/loc/out yazmaç isimleri kullanılır

en: Disable use of sdata/scommon/sbss
tr: sdata/scommon/sbss kullanımı iptal edilir

en: Enable use of sdata/scommon/sbss
tr: sdata/scommon/sbss kullanımı etkinleştirilir

en: gp is constant (but save/restore gp on indirect calls)
tr: gp sabittir (ancak dolaylı çağrılarda gp kaydedilmesi/alınması yapılır)

en: Generate self-relocatable code
tr: Kendiliğinden konum değiştirebilen kod üretilir

en: Generate inline floating point division, optimize for latency
tr: Satıriçi kayan noktalı bölme üretir, geciktirme için eniyilenir

en: Generate inline floating point division, optimize for throughput
tr: Satıriçi kayan noktalı bölme üretir, iş geçişi için eniyilenir

en: Generate inline integer division, optimize for latency
tr: Satıriçi tamsayı bölme üretir, geciktirme için eniyilenir

en: Generate inline integer division, optimize for throughput
tr: Satıriçi tamsayı bölme üretir, iş geçişi için eniyilenir

en: Generate inline square root, optimize for latency
tr: Satıriçi karekök üretir, geciktirme için eniyilenir

en: Generate inline square root, optimize for throughput
tr: Satıriçi karekök üretir, iş geçişi için eniyilenir

en: Enable Dwarf 2 line debug info via GNU as
tr: GNU as yoluyla Dwarf 2 hata ayıklama satır bilgilerini etkinleştirir

en: Disable Dwarf 2 line debug info via GNU as
tr: GNU as yoluyla Dwarf 2 hata ayıklama satır bilgilerini etkisizleştirir

en: Enable earlier placing stop bits for better scheduling
tr: Daha iyi zamanlama için stop bitlerinin daha önce yerleştirilmesi etkin olur

en: Disable earlier placing stop bits
tr: Stop bitlerinin daha önce yerleştirilmesi iptal edilir

en: Specify range of registers to make fixed
tr: Belirlemek için yazmaç aralığı belirtilir

en: bad operand
tr: hatalı terim

en: bad value (%s) for -mcpu= switch
tr: -mcpu= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: The compiler does not support -march=%s.
tr: Derleyici -march=%s desteklemez.

en: gp_offset (%ld) or end_offset (%ld) is less than zero.
tr: gp_offset (%ld) veya end_offset (%ld) sıfırdan küçük.

en: argument `%d' is not a constant
tr: `%d' argümanı bir sabit değil

en: PRINT_OPERAND_ADDRESS, null pointer
tr: PRINT_OPERAND_ADDRESS, boş gösterici

en: PRINT_OPERAND: Unknown punctuation '%c'
tr: PRINT_OPERAND: '%c' noktalaması bilinmiyor

en: PRINT_OPERAND null pointer
tr: PRINT_OPERAND boş gösterici

en: invalid %%P operand
tr: %%P terimi geçersiz

en: invalid %%p value
tr: %%p değeri geçersiz

en: invalid use of %%d, %%x, or %%X
tr: %%d, %%x, ya da %%X kullanımı geçersiz

en: No default crt0.o
tr: Öntanımlı crt0.o yok

en: Use GP relative sdata/sbss sections
tr: GP göreli sdata/sbss bölümleri kullanılır

en: Don't use GP relative sdata/sbss sections
tr: GP göreli sdata/sbss bölümleri kullanılmaz

en: Use ROM instead of RAM
tr: RAM yerine ROM kullanılır

en: Don't use ROM instead of RAM
tr: RAM yerine ROM kullanılmaz

en: Put uninitialized constants in ROM (needs -membedded-data)
tr: İlklenmemiş sabitleri ROM'a koyar (-membedded-data gerektirir)

en: Don't put uninitialized constants in ROM
tr: İlklenmemiş sabitleri ROM'a koymaz

en: Specify CPU for scheduling purposes
tr: Zamanlama kullanımı için CPU belirtilir

en: Specify CPU for code generation purposes
tr: Kod üretim amacıyla MİB belirtilir

en: bad value (%s) for -mmodel switch
tr: -mmodel seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: bad value (%s) for -msdata switch
tr: -msdata seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: bad value (%s) for -flush-trap=n (0=<n<=15)
tr: -flush-trap=n seçeneğinin değeri (%s) hatalı (0=<n<=15)

en: invalid operand to %%s code
tr: %%s kodu için terim geçersiz

en: invalid operand to %%p code
tr: %%p kodu için terim geçersiz

en: bad insn for 'A'
tr: 'A' için hatalı komut

en: invalid operand to %%T/%%B code
tr: %%T/%%B kodu için terim geçersiz

en: invalid operand to %%N code
tr: %%N kodu için terim geçersiz

en: pre-increment address is not a register
tr: ön arttırımlı adres bir yazmaç değil

en: pre-decrement address is not a register
tr: ön eksiltmeli adres bir yazmaç değil

en: post-increment address is not a register
tr: sonradan arttırımlı adres bir yazmaç değil

en: bad address
tr: hatalı adres

en: lo_sum not of register
tr: lo_sum yazmacın değil

note: { "relax",			TARGET_RELAX_MASK, "" },		    { "no-relax",		-TARGET_RELAX_MASK, "" },
en: Display compile time statistics
tr: Derleme anı istatistikleri gösterilir

en: Align all loops to 32 byte boundary
tr: Tüm döngüler 32 bitlik sınıra hizalanır

en: Only issue one instruction per cycle
tr: Her çevrimde bir işlem işler

en: Prefer branches over conditional execution
tr: Dallanmalar koşullu çalıştırmaya tercih edilir

en: Code size: small, medium or large
tr: Kod boyutu: small, medium veya large

en: Small data area: none, sdata, use
tr: Küçük veri alanı: none, sdata, use

en: Don't call any cache flush functions
tr: Hiçbir arabellek boşaltma işlevi çağrılmaz

en: Specify cache flush function
tr: Arabellek boşaltma işlevi belirtilir

en: Don't call any cache flush trap
tr: Hiçbir arabellek boşaltma kapanı çağrılmaz

en: Specify cache flush trap number
tr: Arabellek boşaltma kapan numarası belirtilir

en: -f%s ignored for 68HC11/68HC12 (not supported)
tr: 68HC11/68HC12 için -f%s yoksayıldı (desteklenmiyor)

en: `trap' and `far' attributes are not compatible, ignoring `far'
tr: `trap' ve `far' nitelikleri uyumlu değil, `far' yoksayılıyor

en: `trap' attribute is already used
tr: `trap' özelliği zaten kullanılmış

note: !!!! SCz wrong here.
en: move insn not handled
tr: taşıma komutu elde edilmedi

en: invalid register in the move instruction
tr: move komutundaki yazmaç geçersiz

en: invalid operand in the instruction
tr: komuttaki terim geçersiz

en: invalid register in the instruction
tr: komuttaki yazmaç geçersiz

en: operand 1 must be a hard register
tr: 1. terim bir donanım yazmacı olmalı

en: invalid rotate insn
tr: geçersiz döngü komutu

en: registers IX, IY and Z used in the same INSN
tr: IX, IY ve Z yazmaçları aynı KOMUTta kullanılmış

en: cannot do z-register replacement
tr: z-yazmaç yer değiştirmesi yapılamaz

en: invalid Z register replacement for insn
tr: komut için Z yazmaç yerdeğiştirmesi geçersiz

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Compile with 16-bit integer mode
tr: 16 bitlik tamsayı kiple derleme yapılır

en: Compile with 32-bit integer mode
tr: 32 bitlik tamsayı kiple derleme yapılır

en: Auto pre/post decrement increment allowed
tr: Otomatik önce/sonra eksiltme arttırmaya izin verilir

en: Auto pre/post decrement increment not allowed
tr: Otomatik önce/sonra eksiltme arttırmaya izin verilmez

en: Min/max instructions allowed
tr: Min/max komutlarına izin verilir

en: Min/max instructions not allowed
tr: Min/max komutlarına izin verilmez

en: Use call and rtc for function calls and returns
tr: İşlev çağrıları ve dönüşleri için call ve rtc kullanılır

en: Use jsr and rts for function calls and returns
tr: İşlev çağrıları ve dönüşleri için jsr ve rts kullanılır

en: Do not use direct addressing mode for soft registers
tr: Soft yazmaçlar için doğrudan adresleme kipi kullanılmaz

en: Use direct addressing mode for soft registers
tr: Soft yazmaçlar için doğrudan adresleme kipi kullanılır

en: Compile for a 68HC11
tr: 68HC11 için derleme yapılır

en: Compile for a 68HC12
tr: 68HC12 için derleme yapılır

en: Compile for a 68HCS12
tr: 68HCS12 için derleme yapılır

note: This macro is similar to `TARGET_SWITCHES' but defines names of command options that have values.  Its definition is an initializer with a subgrouping for each command option. Each subgrouping contains a string constant, that defines the fixed part of the option name, and the address of a variable. 
en: Specify the register allocation order
tr: Yazmaç ayırma sırası belirtilir

en: Indicate the number of soft registers available
tr: Mevcut olan yazılım bazlı (soft) yazmaçları bildirir

en: -malign-loops=%d is not between 1 and %d
tr: -malign-loops=%d 1 ile %d arasında değil

en: -mshared-library-id= specified without -mid-shared-library
tr: -mshared-library-id= seçeneği -mid-shared-library olmaksızın belirtilmiş

en: -mshared-library-id=%d is not between 0 and %d
tr: -mshared-library-id=%d 0 ile %d arasında değil

en: cannot specify both -msep-data and -mid-shared-library
tr: hem -msep-data hem de -mid-shared-library belirtilemez

en: -malign-jumps=%d is not between 1 and %d
tr: -malign-jumps=%d 1 ile %d arasında değil

en: -malign-functions=%d is not between 1 and %d
tr: -malign-functions=%d 1 ile %d arasında değil

en: -fPIC is not currently supported on the 68000 or 68010
tr: -fPIC şu an 68000 veya 68010 için desteklenmiyor

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Generate code for a 68020
tr: 68020 için kod üretilir

en: Generate code for a 68000
tr: 68000 için kod üretilir

en: Use the bit-field instructions
tr: Bit alanı komutları kullanılır

en: Do not use the bit-field instructions
tr: Bit alanı komutları kullanılmaz

en: Consider type `int' to be 16 bits wide
tr: `int' tür 16 bit genişlikte varsayılır

en: Consider type `int' to be 32 bits wide
tr: `int' tür 32 bit genişlikte varsayılır

en: Generate code with library calls for floating point
tr: Gerçel sayılar için kitaplık çağrılarıyla kod üretilir

en: Generate code for a 68040, without any new instructions
tr: Hiçbir yeni komut olmaksızın 68040 için kod üretilir

en: Generate code for a 68060, without any new instructions
tr: Hiçbir yeni komut olmaksızın 68060 için kod üretilir

en: Generate code for a 68030
tr: 68030 için kod üretilir

en: Generate code for a 68040
tr: 68040 için kod üretilir

en: Generate code for a 68060
tr: 68060 için kod üretilir

en: Generate code for a 520X
tr: 520X için kod üretilir

en: Generate code for a 5206e
tr: 5206e için kod üretilir

en: Generate code for a 528x
tr: 528x için kod üretilir

en: Generate code for a 5307
tr: 5307 için kod üretilir

en: Generate code for a 5407
tr: 5407 için kod üretilir

en: Generate code for a 68851
tr: 68851 için kod üretilir

en: Do no generate code for a 68851
tr: 68851 için kod üretilmez

en: Generate code for a 68302
tr: 68302 için kod üretilir

en: Generate code for a 68332
tr: 68332 için kod üretilir

en: Generate code for a cpu32
tr: Bir cpu32 için kod üretilir

en: Align variables on a 32-bit boundary
tr: Değişkenler 32 bitlik sınıra hizalanır

en: Align variables on a 16-bit boundary
tr: Değişkenler 16 bitlik sınıra hizalanır

en: Enable separate data segment
tr: Ayrı veri segmanı etkin olur

en: Disable separate data segment
tr: Ayrık veri segmanı iptal edilir

en: Enable ID based shared library
tr: ID tabanlı paylaşımlı kütüphane etkin olur

en: Disable ID based shared library
tr: ID tabanlı paylaşımlı kütüphane iptale edilir

en: Generate pc-relative code
tr: PC'ye göre kod üretilir

en: Do not use unaligned memory references
tr: Hizalamasız bellek referansları kullanılmaz

en: Use unaligned memory references
tr: Hizalanmamış bellek başvuruları kullanılır

en: Use different calling convention using 'rtd'
tr: 'rtd' kullanılan farklı çağrı uzlaşımı kullanılır

en: ID of shared library to build
tr: derlenecek paylaşımlı kütüphane kimliği

en: invalid option `-mstack-increment=%s'
tr: `-mstack-increment=%s' seçeneği geçersiz

en: Inline constants if it can be done in 2 insns or less
tr: 2 komut ya da daha azı ile yapılabiliyorsa, sabitleri özümler

en: Inline constants if it only takes 1 instruction
tr: 1 komut ile yapılabiliyorsa sabitleri özümler

en: Set maximum alignment to 4
tr: En büyük hizalama 4 e ayarlanır

en: Set maximum alignment to 8
tr: En büyük hizalama 8 e ayarlanır

en: Do not use the divide instruction
tr: Bölme komutu kullanılmaz

en: Do not arbitrary sized immediates in bit operations
tr: Bit işlemlerinde herhangi bir boyda anlık değerler kullanmaz

en: Always treat bit-field as int-sized
tr: Bit alanı daima int boyutlu işlenir

en: Force functions to be aligned to a 4 byte boundary
tr: İşlevlerin 4 baytlık sınıra hizalanması zorlanır

en: Force functions to be aligned to a 2 byte boundary
tr: İşlevlerin 2 baytlık sınıra hizalanması zorlanır

en: Emit call graph information
tr: Çağrı grafiği bilgisi üretir

en: Prefer word accesses over byte accesses
tr: Word erişimlerini bayt erişimlerine tercih eder

en: Generate code for the M*Core M340
tr: Kod M*Core M340 için üretilir

en: Maximum amount for a single stack increment operation
tr: Tek yığıt artış işleminde kullanılacak maksimum miktar

en: bad test
tr: hatalı test

en: bad value (%s) for -mabi= switch
tr: -mabi= seçeneğinin değeri (%s) hatalı

en: -mips%s conflicts with the other architecture options, which specify a MIPS%d processor
tr: -mips%s, bir MIPS%d işlemci belirtildiğinden diğer mimari seçenekleri ile çelişiyor

en: -march=%s is not compatible with the selected ABI
tr: -march=%s seçilen ABI ile uyumsuz

en: -mgp64 used with a 32-bit processor
tr: -mgp64 bir 32-bit işlemci ile kullanılmış

en: -mgp32 used with a 64-bit ABI
tr: -mgp32 bir 64-bit ABI ile kullanılmış

en: -mgp64 used with a 32-bit ABI
tr: -mgp64 bir 32-bit ABI ile kullanılmış

en: unsupported combination: %s
tr: desteklenmeyen birleşim: %s

en: -g is only supported using GNU as,
tr: -g sadece GNU as kullanıldığında desteklenir,

en: -g is only supported using GNU as with -mabi=32,
tr: -g, -mabi=32 ile sadece GNU as kullanıldığında desteklenir,

en: -g option disabled
tr: -g seçeneği iptal edildi

en: generation of Branch Likely instructions enabled, but not supported by architecture
tr: Branch Likely komutlarının üretimi etkinleştirildi ama mimari desteklemiyor

en: -G is incompatible with PIC code which is the default
tr: -G öntanımlı olan PIC kodu ile uyumsuz

en: -membedded-pic and -mabicalls are incompatible
tr: -membedded-pic ile -mabicalls uyumsuz

en: -G and -membedded-pic are incompatible
tr: -G ile -membedded-pic uyumsuz

en: internal error: %%) found without a %%( in assembler pattern
tr: iç hata: üretici maskı içinde %%) için bir %%( bulunamadı

en: internal error: %%] found without a %%[ in assembler pattern
tr: iç hata: üretici maskı içinde %%] için bir %%[ bulunamadı

en: internal error: %%> found without a %%< in assembler pattern
tr: iç hata: üretici maskı içinde %%> için bir %%< bulunamadı

en: internal error: %%} found without a %%{ in assembler pattern
tr: iç hata: üretici maskı içinde %%} için bir %%{ bulunamadı

en: PRINT_OPERAND: unknown punctuation '%c'
tr: PRINT_OPERAND: '%c' noktalaması bilinmiyor

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%C
tr: PRINT_OPERAND, %%C için geçersiz komut

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%N
tr: PRINT_OPERAND, %%N için geçersiz komut

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%F
tr: PRINT_OPERAND, %%F için geçersiz komut

en: PRINT_OPERAND, invalid insn for %%W
tr: PRINT_OPERAND, %%W için geçersiz komut

en: PRINT_OPERAND, invalid operand for relocation
tr: PRINT_OPERAND, yerdeğiştirme için terim geçersiz

en: can not handle inconsistent calls to `%s'
tr: çelişkili `%s' çağrıları elde edilemez

en: the cpu name must be lower case
tr: işlemci ismi küçük harflerle yazılmalıdır

en: bad value (%s) for %s
tr: %2$s için değer (%1$s) hatalı

en: can't rewind temp file: %m
tr: geçici dosyada başa dönülemiyor: %m

en: can't write to output file: %m
tr: çıktı dosyasına yazılamıyor: %m

en: can't read from temp file: %m
tr: geçici dosya okunamıyor: %m

en: can't close temp file: %m
tr: geçici dosya kapatılamıyor: %m

note: Target CPU builtins. We do this here because __mips is defined below		 and so we can't use builtin_define_std. Treat _R3000 and _R4000 like register-size defines,		 which is how they've historically been used. Macros dependent on the C dialect. Bizarre, but needed at least for Irix. Macro to define 
en: Use 64-bit int type
tr: 64-bit int tür kullanılır

en: Use 64-bit long type
tr: 64-bit long tür kullanılır

en: Use 32-bit long type
tr: 32-bit long tür kullanılır

en: Optimize lui/addiu address loads
tr: lui/addiu adres yüklemeleri eniyilenir

en: Don't optimize lui/addiu address loads
tr: lui/addiu adres yüklemeleri eniyilenmez

en: Use MIPS as
tr: MIPS as kullanılır

en: Use GNU as
tr: GNU as kullanılır

en: Use symbolic register names
tr: Sembolik yazmaç isimleri kullanılır

en: Don't use symbolic register names
tr: Sembolik yazmaç isimleri kullanılmaz

en: Use GP relative sdata/sbss sections (now ignored)
tr: GP göreli sdata/sbss bölümleri kullanılır (şimdi yoksayılıyor)

en: Don't use GP relative sdata/sbss sections (now ignored)
tr: GP göreli sdata/sbss bölümleri kullanılmaz (şimdi yoksayılıyor)

en: Output compiler statistics (now ignored)
tr: Derleyici istatistikleri çıktılanır (şimdi yoksayılıyor)

en: Don't output compiler statistics
tr: Derleyici istatistikleri çıktılanmaz

en: Don't optimize block moves
tr: Blok taşıma eniyilemesi yapılmaz

en: Optimize block moves
tr: Blok taşımalar eniyilenir

en: Use mips-tfile asm postpass
tr: mips-tfile asm postpass kullanır

en: Don't use mips-tfile asm postpass
tr: mips-tfile asm postpass kullanmaz

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of triplets in braces, each triplet being { "NAME", VALUE, DOC } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear and DOC is the documentation for --help (NULL if intentionally undocumented). An empty string NAME is used
en: Use hardware floating point
tr: Donanım kayan nokta aritmetiği kullanılır

en: Use 64-bit FP registers
tr: 64 bitlik FP yazmaçları kullanılır

en: Use 32-bit FP registers
tr: 32 bitlik FP yazmaçları kullanılır

en: Use 64-bit general registers
tr: 64 bitlik genel yazmaçlar kullanılır

en: Use 32-bit general registers
tr: 32 bitlik genel yazmaçlar kullanılır

en: Use Irix PIC
tr: Irix PIC kullanılır

en: Don't use Irix PIC
tr: Irix PIC kullanılmaz

en: Use indirect calls
tr: Dolaylı çağrılar kullanılır

en: Don't use indirect calls
tr: Dolaylı çağrılar kullanılmaz

en: Use embedded PIC
tr: Gömülü PIC kullanılır

en: Don't use embedded PIC
tr: Gömülü PIC kullanılmaz

en: Use big-endian byte order
tr: Büyük ilkli bayt sıralaması kullanılır

en: Use little-endian byte order
tr: Küçük ilkli bayt sıralaması kullanılır

en: Use single (32-bit) FP only
tr: Sadece tek (32 bit) FP kullanır

en: Don't use single (32-bit) FP only
tr: Sadece tek (32 bit) FP kullanmaz

en: Use multiply accumulate
tr: Çarpma biriktirmesi kullanır

en: Don't use multiply accumulate
tr: Çarpma biriktirmesi kullanmaz

en: Don't generate fused multiply/add instructions
tr: Birleşik çarpma/toplama komutları üretilmez

en: Generate fused multiply/add instructions
tr: Birleşik çarpma/toplama komutları üretilir

en: Work around early 4300 hardware bug
tr: İlk üretim 4300 donanım hatasının olurunu bulur

en: Don't work around early 4300 hardware bug
tr: İlk üretim 4300 donanım hatasının olurunu bulmaz

en: Trap on integer divide by zero
tr: Sıfırla tamsayı bölme taşması yakalanır

en: Don't trap on integer divide by zero
tr: Sıfırla tamsayı bölme taşması yakalanmaz

en: Use Branch Likely instructions, overriding default for arch
tr: Öntanımlı mimariye rağmen Branch Likely komutları kullanılır

en: Don't use Branch Likely instructions, overriding default for arch
tr: Öntanımlı mimariye rağmen Branch Likely komutları kullanılmaz

en: Use NewABI-style %reloc() assembly operators
tr: NewABI tarzı %reloc() asm işleçleri kullanılır

en: Use assembler macros instead of relocation operators
tr: Yerdeğiştirme işleçleri yerine asm makroları kullanılır

en: Generate mips16 code
tr: mips16 kodu üretilir

en: Generate normal-mode code
tr: Normal kipli kod üretilir

en: Specify an ABI
tr: Bir ABI belirtilir

en: Specify a Standard MIPS ISA
tr: Bir Standard MIPS ISA belirtilir

note: Output assembler code to FILE to increment profiler label # LABELNO for profiling a function entry.
en: mips16 function profiling
tr: mips16 işlev ayrımlama

en: -f%s not supported: ignored
tr: -f%s  desteklenmiyor: yoksayıldı

en: too large function value type, needs %d registers, have only %d registers for this
tr: işlev değer türü çok büyük, bunun için %d yazmaç gerekirken sadece %d yazmaç var

en: function_profiler support for MMIX
tr: MMIX için function_profiler desteği

en: MMIX Internal: Last named vararg would not fit in a register
tr: MMIX Dahili: Son isimli argüman bir yazmaça sığamamalı

en: MMIX Internal: Expected a CONST_INT, not this
tr: MMIX Dahili: Bu değil, bir CONST_INT bekleniyor

en: MMIX Internal: Bad register: %d
tr: MMIX Dahili: Hatalı yazmaç: %d

en: MMIX Internal: Bad value for 'm', not a CONST_INT
tr: MMIX Dahili: 'm' için bu bir CONST_INT değil, hatalı değer

en: MMIX Internal: Expected a register, not this
tr: MMIX Dahili: Bu değil, bir yazmaç bekleniyor

en: MMIX Internal: Expected a constant, not this
tr: MMIX Dahili: Bu değil, bir sabit bekleniyor

note: Presumably there's a missing case above if we get here.
en: MMIX Internal: Missing `%c' case in mmix_print_operand
tr: MMIX Dahili: mmix_print_operand içideki `%c' case eksik

note: We need the original here.
en: MMIX Internal: Cannot decode this operand
tr: MMIX Dahili: Bu terim işlenemez

en: MMIX Internal: This is not a recognized address
tr: MMIX Dahili: Bu bilinen bir adres değil

en: stack frame not a multiple of 8 bytes: %d
tr: yığın bağlamı 8 baytın katları değil: %d

en: stack frame not a multiple of octabyte: %d
tr: yığın bağlamı 8 baytın katları değil: %d

en: MMIX Internal: %s is not a shiftable int
tr: MMIX Dahili: %s bir bit kaydırma yapılabilir tamsayı değil

en: MMIX Internal: Trying to output invalidly reversed condition:
tr: MMIX Dahili: Geçersiz olarak ters çevrien koşul çıktılanmaya çalışılıyor:

en: MMIX Internal: What's the CC of this?
tr: MMIX Dahili: Bunun CC'si nedir?

en: MMIX Internal: What is the CC of this?
tr: MMIX Dahili: Bunun CC'si nedir?

en: MMIX Internal: This is not a constant:
tr: MMIX Dahili: Bu bir sabit değil:

note: For these target macros, there is no generic documentation here.  You should read `Using and Porting GCC' for that.  Only comments specific to the MMIX target are here. There are however references to the specific texinfo node (comments with "Node:"), so there should be little or nothing amiss.  Pro
en: Set start-address of the program
tr: Programın başlangıç adresi belirtilir

en: Set start-address of data
tr: Verinin başlangıç adresi belirlenir

note: FIXME: Provide a way to *load* the epsilon register.
en: For intrinsics library: pass all parameters in registers
tr: Yerleşikler kitaplığı için: yazmaçlardaki tüm parametreler aktarılır

en: Use register stack for parameters and return value
tr: Parametreler ve dönen değer için yazmaç yığını kullanılır

en: Use call-clobbered registers for parameters and return value
tr: Parametreler ve dönen değer için çağrı taşırmalı yazmaçlar kullanılır

en: Use epsilon-respecting floating point compare instructions
tr: Epsilona ilişkin kayan nokta karşılaştırma komutları kullanılır

en: Use zero-extending memory loads, not sign-extending ones
tr: Uzunluğu değişmeyen bellek yükleri kullanılır

en: Generate divide results with reminder having the same sign as the divisor (not the dividend)
tr: Bölen (bölünen değil) ile aynı işarete sahip kalanlı bölme sonuçları üretilir

en: Prepend global symbols with ":" (for use with PREFIX)
tr: Genel semboller ":" ile öne eklenir (ÖNEK ile kullanmak için)

en: Do not provide a default start-address 0x100 of the program
tr: Programa bir öntanımlı başlatma adresi 0x100 sağlanmaz

en: Link to emit program in ELF format (rather than mmo)
tr: ELF biçimli program üretimine ilintiler (mmo dan başka)

en: Use P-mnemonics for branches statically predicted as taken
tr: Statik olarak alınmış olduğu önceden tahmin edilen dallanmalar için P-mnemonikleri kullanılır

en: Don't use P-mnemonics for branches
tr: Dallar için P-mnemonikleri kullanılmaz

en: Use addresses that allocate global registers
tr: Genel yazmaçları tahsis eden adresler kullanılır

en: Do not use addresses that allocate global registers
tr: Genel yazmaçları tahsis eden adresler kullanılmaz

en: Generate a single exit point for each function
tr: Her işlev için tek çıkış noktası üretilir

en: Do not generate a single exit point for each function
tr: Her işlev için tek çıkış noktası üretilmez

en: Target the AM33 processor
tr: AM33 işlemci hedeflenir

en: Target the AM33/2.0 processor
tr: AM33/2.0 işlemci hedeflenir

en: Enable linker relaxations
tr: İlintileyici esnekleştiriciler etkinleştirilir

en: Work around hardware multiply bug
tr: Donanım çarpma hatasının olurunu bulur

en: Do not work around hardware multiply bug
tr: Donanım çarpma hatasının olurunu bulmaz

en: Don't use hardware fp
tr: Donanım kayan nokta aritmetiği kullanılmaz

en: Alternative calling convention
tr: Alternatif çağrı uzlaşımı

en: Pass some arguments in registers
tr: Yazmaçlardaki bazı argümanlar aktarılır

en: Pass all arguments on stack
tr: Yığındaki tüm argümanlar aktarılır

en: Optimize for 32532 cpu
tr: 32532 cpu için eniyileme yapılır

en: Optimize for 32332 cpu
tr: 32332 cpu için eniyileme yapılır

en: Optimize for 32032
tr: 32032 için eniyileme yapılır

en: Register sb is zero. Use for absolute addressing
tr: sb yazmacı sıfırdır. Mutlak adresleme için kullanın.

en: Do not use register sb
tr: sb yazmacı kullanılmaz

en: Use bit-field instructions
tr: Bit alanı komutları kullanılır

en: Do not use bit-field instructions
tr: Bit alanı komutları kullanılmaz

en: Generate code for high memory
tr: Kod yukarı bellek bölgesi için üretilir

en: Generate code for low memory
tr: Kod alt bellek bölgesi için üretilir

en: Use multiply-accumulate fp instructions
tr: Çarpma-biriktirme fp komutları kullanır

en: Do not use multiply-accumulate fp instructions
tr: Çarpma-biriktirme fp komutları kullanmaz

en: "Small register classes" kludge
tr: "Küçük yazmaç sınıfları" uydurması

en: No "Small register classes" kludge
tr: "Küçük yazmaç sınıfları" uydurması yok

en: unknown -mschedule= option (%s).
    Valid options are 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300, and 8000
tr: bilinmeyen -mschedule= seçeneği (%s).
    Geçerli seçenekler: 700, 7100, 7100LC, 7200, 7300 ve 8000

en: unknown -march= option (%s).
    Valid options are 1.0, 1.1, and 2.0
tr: bilinmeyen -march= seçeneği (%s).
    Geçerli seçenekler: 1.0, 1.1, ve 2.0

en: PIC code generation is not supported in the portable runtime model
tr: PIC kod üretimi uyarlanabilir çalışma anı modeli ile uyumlu değildir

en: PIC code generation is not compatible with fast indirect calls
tr: PIC kod üretimi hızlı dolaylı çağrılar ile uyumlu değildir

en: -g is only supported when using GAS on this processor,
tr: -g sadece bu işlemci üzerinde GAS kullanıldığında desteklenir,

en: Generate cpp defines for server IO
tr: Sunucu GÇ için cpp tanımları üretilir

en: Generate cpp defines for workstation IO
tr: İstemci GÇ için cpp tanımları üretilir

note: Macro to define tables used to set the flags.  This is a list in braces of target switches with each switch being { "NAME", VALUE, "HELP_STRING" }.  VALUE is the bits to set, or minus the bits to clear.  An empty string NAME is used to identify the default VALUE.  Do not mark empty strings for trans
en: Generate PA1.1 code
tr: PA1.1 kodu üretilir

en: Generate PA1.0 code
tr: PA1.0 kodu üretilir

en: Generate PA2.0 code (requires binutils 2.10 or later)
tr: PA2.0 kodu üretilir (binutils 2.10 veya üstü gerekir)

en: Disable FP regs
tr: FP yazmaçları kapatılır

en: Do not disable FP regs
tr: FP yazmaçları kapatılmaz

en: Disable space regs
tr: space yazmaçları kapatılır

en: Do not disable space regs
tr: space yazmaçları kapatılmaz

en: Put jumps in call delay slots
tr: jump'lar çağrı geciktirme yuvalarına konur

en: Do not put jumps in call delay slots
tr: jump'lar çağrı geciktirme yuvalarına konmaz

en: Disable indexed addressing
tr: İndisli adresleme kapatılır

en: Do not disable indexed addressing
tr: İndisli adresleme kapatılmaz

en: Use portable calling conventions
tr: Uyarlanabilir çağrı uzlaşımı kullanılır

en: Do not use portable calling conventions
tr: Uyarlanabilir çağrı uzlaşımı kullanılmaz

en: Assume code will be assembled by GAS
tr: Kodun makina koduna GAS tarafından çevrileceği varsayılır

en: Do not assume code will be assembled by GAS
tr: Kodun makina koduna GAS tarafından çevrilmeyeceği varsayılır

en: Do not use software floating point
tr: Yazılım kayan nokta aritmetiği kullanılmaz

en: Emit long load/store sequences
tr: Uzun yükleme/saklama çoklu komutları üretilir

en: Do not emit long load/store sequences
tr: Uzun yükleme/saklama çoklu komutları üretilmez

en: Generate fast indirect calls
tr: Hızlı dolaylı çağrılar üretilir

en: Do not generate fast indirect calls
tr: Hızlı dolaylı çağrılar üretilmez

en: Generate code for huge switch statements
tr: huge switch deyimleri için kod üretilir

en: Do not generate code for huge switch statements
tr: huge switch deyimleri için kod üretilmez

en: Always generate long calls
tr: long çağrıları daima üretilir

en: Generate long calls only when needed
tr: Sadece gerektiği zaman long çağrıları üretilir

en: Enable linker optimizations
tr: İlintileyici eniyilemesi etkinleştirilir

en: Specify architecture for code generation.  Values are 1.0, 1.1, and 2.0.  2.0 requires gas snapshot 19990413 or later.
tr: Kod üretimi için mimari belirtilir. Değerler 1.0, 1.1 ve 2.0 dır. gas snapshot 19990413 ve sonrası için 2.0 gerekir.

en: Assume code will be linked by GNU ld
tr: Kodun GNU ld tarafından ilintileneceği varsayılır

en: Assume code will be linked by HP ld
tr: Kodun HP ld tarafından ilintileneceği varsayılır

en: Do not use hardware floating point
tr: Donanım kayan nokta aritmetiği kullanılmaz

note: return float result in ac0
en: Return floating point results in ac0
tr: ac0'daki kayan noktalı sonuçlar döner

en: Return floating point results in memory
tr: Bellekteki kayan noktalı sonuçlar döner

note: is 11/40
en: Generate code for an 11/40
tr: Kod bir 11/40 için üretilir

note: is 11/45
en: Generate code for an 11/45
tr: Kod bir 11/45 için üretilir

note: is 11/10
en: Generate code for an 11/10
tr: Kod bir 11/10 için üretilir

note: use movstrhi for bcopy use 32 bit for int
en: Use 32 bit int
tr: 32 bitlik tamsayı kullanılır

en: Use 16 bit int
tr: 16 bitlik tamsayı kullanılır

note: use 32 bit for float
en: Use 32 bit float
tr: 32 bitlik float kullanılır

en: Use 64 bit float
tr: 64 bitlik float kullanılır

note: allow abshi pattern? - can trigger "optimizations" which make code SLOW! is branching expensive - on a PDP, it's actually really cheap this is just to play around and check what code gcc generates split instruction and data memory?
en: Target has split I&D
tr: Hedef ayrı işlem ve veri belleğine sahip olur

en: Target does not have split I&D
tr: Hedef ayrı işlem ve veri belleğine sahip olmaz

note: UNIX assembler syntax?
en: Use UNIX assembler syntax
tr: UNIX çevirici sözdizimi kullanılır

en: Use DEC assembler syntax
tr: DEC çevirici sözdizimi kullanılır

en: Segmentation Fault (code)
tr: Parçalama Arızası (kod)

en: Out of stack space.
tr: Yığıt yetersiz.

en: Try running `%s' in the shell to raise its limit.
tr: Sınırını belirlemek için kabukta `%s' çalıştırmayı deneyin.

en: Segmentation Fault
tr: Parçalama Arızası

en: While setting up signal stack: %m
tr: Sinyal yığıtı ayarlanırken: %m

en: While setting up signal handler: %m
tr: Sinyal eylemci ayarlanırken: %m

note: Handle the machine specific pragma longcall.  Its syntax is # pragma longcall ( TOGGLE ) where TOGGLE is either 0 or 1. rs6000_default_long_calls is set to the value of TOGGLE, changing whether or not new function declarations receive a longcall attribute by default.
en: ignoring malformed #pragma longcall
tr: bozuk #pragma longcall yoksayılıyor

en: missing open paren
tr: açparantez eksik

en: missing number
tr: sayı eksik

en: missing close paren
tr: kapaparantez eksik

en: number must be 0 or 1
tr: sayı 0 ya da 1 olmalı

en: junk at end of #pragma longcall
tr: '#pragma longcall' sonunda karışıklık

en: -mmultiple is not supported on little endian systems
tr: -mmultiple küçük ilkli bayt sıralaması kullanılan sistemlerde desteklenmez

en: -mstring is not supported on little endian systems
tr: -mstring küçük ilkli bayt sıralaması kullanılan sistemlerde desteklenmez

en: unknown -mdebug-%s switch
tr: -mdebug-%s seçeneği bilinmiyor

en: unknown -mtraceback arg `%s'; expecting `full', `partial' or `none'
tr: -mtraceback ile verilen `%s' bilinmiyor; `full', `partial' ya da `none' olabilir

en: Unknown switch -mlong-double-%s
tr: -mlong-double-%s seçeneği bilinmiyor

en: AltiVec and E500 instructions cannot coexist
tr: AltiVec ve E500 komutları birarada kullanılamaz

en: unknown -m%s= option specified: '%s'
tr: bilinmeyen -m%s= seçeneği belirtilmiş: '%s'

en: not configured for ABI: '%s'
tr: ABI için yapılandırılmadı: '%s'

en: unknown ABI specified: '%s'
tr: bilinmeyen ABI belirtilmiş: '%s'

en: unknown -malign-XXXXX option specified: '%s'
tr: bilinmeyen -malign-XXXXX seçeneği belirtilmiş: '%s'

en: Cannot return value in vector register because altivec instructions are disabled, use -maltivec to enable them.
tr: Altivec komutları kullanılamadığından vektör yazmacındaki değer döndürülemez, komutları etkinleştirmek için -maltivec kullanın.

en: Cannot pass argument in vector register because altivec instructions are disabled, use -maltivec to enable them.
tr: Altivec komutları kullanılamadığından argüman vektör yazmacına aktarılamaz, komutları etkinleştirmek için -maltivec kullanın.

en: argument 1 must be a 5-bit signed literal
tr: 1. argüman 5 bitlik bir işaretli sabit olmalı

en: argument 2 must be a 5-bit unsigned literal
tr: 2. argüman 5 bitlik bir işaretsiz sabit olmalı

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate must be a constant
tr: `__builtin_altivec_predicate'in 1. argümanı bir sabit olmalı

en: argument 1 of __builtin_altivec_predicate is out of range
tr: `__builtin_altivec_predicate'in 1. argümanı kapsamdışı

en: argument 3 must be a 4-bit unsigned literal
tr: 3. argüman 4 bitlik bir işaretsiz sabit olmalı

en: argument to `%s' must be a 2-bit unsigned literal
tr: `%s' argümanı 2 bitlik işaretsiz bir sabit olmalı

en: argument to dss must be a 2-bit unsigned literal
tr: dss argümanı 2 bitlik işaretsiz bir sabit olmalı

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate must be a constant
tr: __builtin_spe_predicate'in 1. argümanı bir sabit olmalı

en: argument 1 of __builtin_spe_predicate is out of range
tr: __builtin_spe_predicate'in 1. argümanı kapsamdışı

en: invalid %%f value
tr: %%f değeri geçersiz

en: invalid %%F value
tr: %%F değeri geçersiz

en: invalid %%G value
tr: %%G değeri geçersiz

en: invalid %%j code
tr: %%j kodu geçersiz

en: invalid %%J code
tr: %%J kodu geçersiz

en: invalid %%k value
tr: %%k değeri geçersiz

en: invalid %%K value
tr: %%K değeri geçersiz

en: invalid %%O value
tr: %%O değeri geçersiz

en: invalid %%q value
tr: %%q değeri geçersiz

en: invalid %%S value
tr: %%S değeri geçersiz

en: invalid %%T value
tr: %%T değeri geçersiz

en: invalid %%u value
tr: %%u değeri geçersiz

en: invalid %%v value
tr: %%v değeri geçersiz

en: no profiling of 64-bit code for this ABI
tr: bu ABI için 64 bitlik profilleme kodu yok

en: Always pass floating-point arguments in memory
tr: Bellekteki kayan noktalı argümanlar daima aktarılır

en: Don't always pass floating-point arguments in memory
tr: Bellekteki kayan noktalı argümanlar daima aktarılmaz

en: Support message passing with the Parallel Environment
tr: Eşzamanlı Ortam ile ileti aktarımı desteklenir

en: Compile for 64-bit pointers
tr: 64 bit göstericiler için derleme yapılır

en: Compile for 32-bit pointers
tr: 32 bit göstericiler için derleme yapılır

en: -maix64 and POWER architecture are incompatible
tr: -maix64 ile POWER mimarisi uyumsuz

en: -maix64 requires PowerPC64 architecture remain enabled
tr: -maix64 seçeneği PowerPC64 mimarisinin etkin kalmasını gerektirir

en: -maix64 required: 64-bit computation with 32-bit addressing not yet supported
tr: -maix64 gereksinimi: 32 bit adreslemeli 64 bit hesaplama henüz desteklenmiyor.

en: Generate code suitable for executables (NOT shared libs)
tr: Çalıştırılabilirler için uygun kod üretilir (paylaşımlı kütüphane değil)

note: The Darwin ABI always includes AltiVec, can't be (validly) turned off.
en: -mdynamic-no-pic overrides -fpic or -fPIC
tr: -mdynamic-no-pic seçeneği -fpic veya -fPIC seçeneklerini iptal eder

note: Darwin doesn't support -fpic.
en: -fpic is not supported; -fPIC assumed
tr: -fpic desteklenmiyor; -fPIC varsayıldı

en: -m64 requires a PowerPC64 cpu
tr: -m64 seçeneği PowerPC64 mimarisi gerektirir

note: Run-time compilation parameters selecting different hardware subsets. Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the d
en: Use POWER instruction set
tr: POWER komut kümesi kullanılır

en: Use POWER2 instruction set
tr: POWER2 komut kümesi kullanılır

en: Do not use POWER2 instruction set
tr: POWER2 komut kümesi kullanılmaz

en: Do not use POWER instruction set
tr: POWER komut kümesi kullanılmaz

en: Use PowerPC instruction set
tr: PowerPC komut kümesi kullanılır

en: Do not use PowerPC instruction set
tr: PowerPC komut kümesi kullanılmaz

en: Use PowerPC General Purpose group optional instructions
tr: PowerPC Genel Kullanım grubu seçimlik komutları kullanılır

en: Do not use PowerPC General Purpose group optional instructions
tr: PowerPC Genel Kullanım grubu seçimlik komutları kullanılmaz

en: Use PowerPC Graphics group optional instructions
tr: PowerPC Graphics grubu seçimlik komutları kullanılır

en: Do not use PowerPC Graphics group optional instructions
tr: PowerPC Graphics grubu seçimlik komutları kullanılmaz

en: Use PowerPC-64 instruction set
tr: PowerPC-64 komut kümesi kullanılır

en: Do not use PowerPC-64 instruction set
tr: PowerPC-64 komut kümesi kullanılmaz

en: Use AltiVec instructions
tr: AltiVec komutları kullanılır

en: Do not use AltiVec instructions
tr: AltiVec komutları kullanılmaz

en: Use new mnemonics for PowerPC architecture
tr: PowerPC mimarisi için yeni semboller kullanılır

en: Use old mnemonics for PowerPC architecture
tr: PowerPC mimarisi için eski semboller kullanılır

en: Put everything in the regular TOC
tr: Herşeyi normal TOC'a koyar

en: Place floating point constants in TOC
tr: Kayan noktalı sabitleri TOC'a koyar

en: Do not place floating point constants in TOC
tr: Kayan noktalı sabitleri TOC'a koymaz

en: Place symbol+offset constants in TOC
tr: Sembol+göreli sabitleri TOC'a koyar

en: Do not place symbol+offset constants in TOC
tr: Sembol+konum sabitlerini TOC'a koymaz

en: Place variable addresses in the regular TOC
tr: Değişken adresleri normal TOC'a koyar

en: Generate load/store multiple instructions
tr: Yükleme/saklama çoklu komutları üretilir

en: Do not generate load/store multiple instructions
tr: Yükleme/saklama çoklu komutları üretilmez

en: Generate string instructions for block moves
tr: Blok taşımalar için dizge komutları üretilir

en: Do not generate string instructions for block moves
tr: Blok taşımalar için dizge komutları üretilmez

en: Generate load/store with update instructions
tr: Güncelleme komutlu yükleme/saklama üretilir

en: Do not generate load/store with update instructions
tr: Güncelleme komutlu yükleme/saklama üretilmez

en: Do not generate fused multiply/add instructions
tr: Birleşil çarpma/toplama komutları üretilmez

en: Do not schedule the start and end of the procedure
tr: Altyordamın başlangıç ve bitişi zamanlanmaz

en: Return all structures in memory (AIX default)
tr: Bellekteki tüm veri yapıları döndürülür (AIX öntanımlı)

en: Return small structures in registers (SVR4 default)
tr: Yazmaçlardaki küçük veri yapıları döndürülür(SVR4 öntanımlı)

en: Generate single field mfcr instruction
tr: Tek alanlı mfcr komutu üretilir

en: Do not generate single field mfcr instruction
tr: Tek alanlı mfcr komutu üretilmez

en: Use features of and schedule code for given CPU
tr: Verilen MİB'nin özellikleri ve zamanlama kodu kullanılır

en: Enable debug output
tr: Hata ayıklamalı çıktıyı etkinleştir

en: Select full, part, or no traceback table
tr: Ya full, part seçilir ya da hiçbir traceback tablosu seçilmez

en: Specify ABI to use
tr: Kullanılacak ABI belirtilir

en: Specify size of long double (64 or 128 bits)
tr: long double için boyut belirtilir (64 ya da 128 bit)

en: Specify yes/no if isel instructions should be generated
tr: isel komutlarının üretilmesi gerekiyorsa yes/no belirtilir

en: Specify yes/no if SPE SIMD instructions should be generated
tr: SPE SIMD komutlarının üretilmesi gerekiyorsa yes/no belirtilir

en: Specify yes/no if using floating point in the GPRs
tr: GPR'larda kayan nokta kullanılıyorsa, yes/no belirtilir

en: Specify yes/no if VRSAVE instructions should be generated for AltiVec
tr: VRSAVE komutlarının AltiVec için üretilmesi gerekiyorsa yes/no belirtilir

en: Avoid all range limits on call instructions
tr: Çağrı komutlarında tüm kapsam sınırları engellenir

en: Specify alignment of structure fields default/natural
tr: Yapı alanlarının hizalaması default/natural olarak belirtilir

note: Definitions for __builtin_return_address and __builtin_frame_address. __builtin_return_address (0) should give link register (65), enable this. This should be uncommented, so that the link register is used, but currently this would result in unmatched insns and spilling fixed registers so we'll leav
en: RETURN_ADDRESS_OFFSET not supported
tr: RETURN_ADDRESS_OFFSET desteklenmiyor

en: Select ABI calling convention
tr: ABI çağrı uzlaşımı seçilir

en: Select method for sdata handling
tr: sdata eldesi için yöntem seçilir

en: Align to the base type of the bit-field
tr: Bit alanı taban türüne hizalama yapılır

en: Don't align to the base type of the bit-field
tr: Bit alanı taban türüne hizalama yapılmaz

en: Don't assume that unaligned accesses are handled by the system
tr: Hizasız erişimlerin sistem tarafından yapıldığı varsayılmaz

en: Assume that unaligned accesses are handled by the system
tr: Hizasız erişimlerin sistem tarafından yapıldığı varsayılır

en: Produce code relocatable at runtime
tr: Çalışma anında kod yer değiştirilebilirliği sağlanır

en: Don't produce code relocatable at runtime
tr: Çalışma anında kod yer değiştirilebilirliği sağlanmaz

en: Produce little endian code
tr: Küçüğü başta kod üretilir

en: Produce big endian code
tr: Büyüğü başta kod üretilir

en: no description yet
tr: henüz bir açıklama yok

en: Use EABI
tr: EABI kullanılır

en: Don't use EABI
tr: EABI kullanılmaz

en: Do not allow bit-fields to cross word boundaries
tr: word sınırlarına karşı düşen bit alanlarına izin verilmez

en: Use alternate register names
tr: Alternatif yazmaç isimleri kullanılır

en: Don't use alternate register names
tr: Alternatif yazmaç isimleri kullanılmaz

en: Link with libsim.a, libc.a and sim-crt0.o
tr: libsim.a, libc.a ve sim-crt0.o ile ilintiler

en: Link with libads.a, libc.a and crt0.o
tr: libads.a, libc.a ve crt0.o ile ilintiler

en: Link with libyk.a, libc.a and crt0.o
tr: libyk.a, libc.a ve crt0.o ile ilintiler

en: Link with libmvme.a, libc.a and crt0.o
tr: libmvme.a, libc.a ve crt0.o ile ilintiler

en: Set the PPC_EMB bit in the ELF flags header
tr: ELF seçenekleri başlığı içindeki PPC_EMB bitini 1 yapar

en: Use the WindISS simulator
tr: WindISS benzeticisi kullanılır

en: Generate 64-bit code
tr: 64 bitlik kod üretilir

en: Generate 32-bit code
tr: 32 bitlik kod üretilir

note: Sometimes certain combinations of command options do not make sense on a particular target machine.  You can define a macro `OVERRIDE_OPTIONS' to take account of this.  This macro, if defined, is executed once just after all the command options have been parsed. The macro SUBTARGET_OVERRIDE_OPTIONS 
en: bad value for -mcall-%s
tr: -mcall-%s için değer hatalı

en: bad value for -msdata=%s
tr: -msdata=%s için değer hatalı

en: -mrelocatable and -msdata=%s are incompatible
tr: -mrelocatable ile -msdata=%s uyumsuz.

en: -f%s and -msdata=%s are incompatible
tr: -f%s ile -msdata=%s uyumsuz.

en: -msdata=%s and -mcall-%s are incompatible
tr: -msdata=%s ile -mcall-%s uyumsuz.

en: -mrelocatable and -mno-minimal-toc are incompatible
tr: -mrelocatable ile -mno-minimal-toc uyumsuz.

en: -mrelocatable and -mcall-%s are incompatible
tr: -mrelocatable ile -mcall-%s uyumsuz.

en: -fPIC and -mcall-%s are incompatible
tr: -fPIC ile -mcall-%s uyumsuz.

en: -mcall-aixdesc must be big endian
tr: -mcall-aixdesc «big endian» olmalı

en: -m%s not supported in this configuration
tr: -m%s bu yapılandırmada desteklenmiyor

en: Unknown cpu used in -march=%s.
tr: -mcpu=%s ile belirtilen işlemci bilinmiyor.

en: Unknown cpu used in -mtune=%s.
tr: -mtune=%s ile belirtilen işlemci bilinmiyor.

en: z/Architecture mode not supported on %s.
tr: z/Architecture kipi %s üzerinde desteklenmiyor

en: 64-bit ABI not supported in ESA/390 mode.
tr: ESA/390 kipinde 64-bit ABI desteklenmiyor.

en: invalid UNSPEC as operand (1)
tr: terim (1) olarak UNSPEC geçersiz

en: invalid UNSPEC as operand (2)
tr: terim (2) olarak UNSPEC geçersiz

en: UNKNOWN in s390_output_symbolic_const !?
tr: s390_output_symbolic_const da BİLİNMEYEN!?

en: Cannot decompose address.
tr: Adres çözümlenemez

en: UNKNOWN in print_operand !?
tr: print_operand da BİLİNMEYEN !?

en: Total size of local variables exceeds architecture limit.
tr: Yerel değişkenlerin toplam boyutu mimarinin izin verdiği sınırı aşıyor.

en: Set backchain
tr: Backchain ayarlanır

en: Don't set backchain (faster, but debug harder
tr: Backchain ayarlanmaz (daha hızlı ama hata ayıklamak daha zor

en: Use bras for executable < 64k
tr: 64k dan küçük çalıştırılabilirler için bras kullanılır

en: Don't use bras
tr: bras kullanılmaz

en: Additional debug prints
tr: Ek hata ayıklama iletileri çıktılar

en: Don't print additional debug prints
tr: Ek hata ayıklama bilgisi verilmez

en: 64 bit ABI
tr: 64 bitlik ABI

en: 31 bit ABI
tr: 31 bitlik ABI

en: ESA/390 architecture
tr: ESA/390 mimarisi

en: mvcle use
tr: mvcle kullanımı

en: enable tpf OS code
tr: tpf OS kodu etkinleştirilir

en: disable tpf OS code
tr: tpf OS kodu iptal edilir

en: __builtin_saveregs not supported by this subtarget
tr: __builtin_saveregs bu alt hedef tarafından desteklenmiyor

en: attribute interrupt_handler is not compatible with -m5-compact
tr: özellik kesme yakalayıcı -m5-compact ile uyumlu değil

note: The sp_switch attribute only has meaning for interrupt functions.
en: `%s' attribute only applies to interrupt functions
tr: `%s' özniteliği sadece sistem kesmesi işlevlerine uygulanır

note: The argument must be a constant string.
en: `%s' attribute argument not a string constant
tr: `%s' öznitelik argümanı bir dizge sabit değil

note: The argument must be a constant integer.
en: `%s' attribute argument not an integer constant
tr: `%s' öznitelik argümanı bir tamsayı sabit değil

note: There are no delay slots on SHmedia. Relaxation isn't yet supported for SHmedia -fprofile-arcs needs a working libgcov .  In unified tree		 configurations with newlib, this requires to configure with		 --with-newlib --with-headers.  But there is no way to check		 here we have a working libgcov, so j
en: Profiling is not supported on this target.
tr: Ayrımsama bu hedefte desteklenmiyor.

en: %s is not supported by this configuration
tr: %s bu yapılandırma ile desteklenmiyor

en: -mlong-double-64 not allowed with -m64
tr: -mlong-double-64 ile -m64 birarada izin verilmez

en: -mcmodel= is not supported on 32 bit systems
tr: `-mcmodel=' 32bit sistemlerde desteklenmiyor

en: invalid %%Y operand
tr: geçersiz %%Y terimi

en: invalid %%A operand
tr: geçersiz %%A terimi

en: invalid %%B operand
tr: geçersiz %%B terimi

en: invalid %%c operand
tr: geçersiz %%c terimi

en: invalid %%C operand
tr: geçersiz %%C terimi

en: invalid %%d operand
tr: geçersiz %%d terimi

en: invalid %%D operand
tr: geçersiz %%D terimi

en: invalid %%f operand
tr: geçersiz %%f terimi

en: invalid %%s operand
tr: geçersiz %%s terimi

en: long long constant not a valid immediate operand
tr: long long sabit geçerli bir anlık terim değil

en: floating point constant not a valid immediate operand
tr: gerçel sayı sabit geçerli bir dolaysız veri öğesi değil

en: Use 128 bit long doubles
tr: 128 bit long double'lar kullanılır

en: Generate code for big endian
tr: Büyük ilkli kod üretilir

en: Generate code for little endian
tr: Küçük ilkli kod üretilir

en: Use little-endian byte order for data
tr: Veri için bayt sıralaması küçük ilkli yapılır

en: Assume possible double misalignment
tr: double'ların hizalanmamış oldukları varsayılır

en: Assume all doubles are aligned
tr: Tüm double'lar hizalı kabul edilir

en: Pass -assert pure-text to linker
tr: Birleştiriciye -assert salt-metin gönderir

en: Do not pass -assert pure-text to linker
tr: Birleştiriciye -assert salt-metin göndermez

en: Use flat register window model
tr: Düz yazmaç pencere modeli kullanılır

en: Do not use flat register window model
tr: Düz yazmaç pencere modeli kullanılmaz

en: Use ABI reserved registers
tr: Ayrılmış ABI yazmaçları kullanılır

en: Do not use ABI reserved registers
tr: Ayrılmış ABI yazmaçları kullanılmaz

en: Use hardware quad fp instructions
tr: Donanım bazlı quad fp komutları kullanılır

en: Do not use hardware quad fp instructions
tr: Donanım bazlı quad fp komutları kullanılmaz

en: Compile for v8plus ABI
tr: v8plus ABI için derleme yapılır

en: Do not compile for v8plus ABI
tr: v8plus ABI için derleme yapılmaz

en: Utilize Visual Instruction Set
tr: Görsel Komut Kümesi kullanılır

en: Do not utilize Visual Instruction Set
tr: Görsel Komut Kümesi kullanılmaz

note: ??? These are deprecated, coerced to -mcpu=.  Delete in 2.9.
en: Optimize for Cypress processors
tr: Cypress işlemciler için eniyileme yapılır

en: Optimize for SPARCLite processors
tr: SPARCLite işlemciler için eniyileme yapılır

en: Optimize for F930 processors
tr: F930 işlemciler için eniyileme yapılır

en: Optimize for F934 processors
tr: F934 işlemciler için eniyileme yapılır

en: Use V8 SPARC ISA
tr: V8 SPARC ISA kullanılır

en: Optimize for SuperSPARC processors
tr: SuperSPARC işlemciler için eniyileme yapılır

note: End of deprecated options.
en: Pointers are 64-bit
tr: Göstericiler 64 bittir

en: Pointers are 32-bit
tr: Göstericiler 32 bittir

en: Use 32-bit ABI
tr: 32-bit ABI kullanılır

en: Use 64-bit ABI
tr: 64-bit ABI kullanılır

en: Use stack bias
tr: Yığıt yanlaması kullanır

en: Do not use stack bias
tr: Yığıt yanlaması kullanmaz

en: Use structs on stronger alignment for double-word copies
tr: Çift-word kopyalamada kuvvetli hizalama için struct (yapı) kullanır

en: Do not use structs on stronger alignment for double-word copies
tr: Çift-word kopyalamada kuvvetli hizalama için struct (yapı) kullanmaz

en: Optimize tail call instructions in assembler and linker
tr: Çevirici ve bağlayıcıda kuyruk çağrı komutlarını eniyiler

en: Do not optimize tail call instructions in assembler or linker
tr: Çevirici veya bağlayıcıda kuyruk çağrı komutlarını
                              eniyilemez

en: Use given SPARC code model
tr: Belirtilen SPARC kod modeli kullanılır

en: Constant halfword load operand out of range.
tr: Sabit yarım sözcüklük yük terimi kapsamdışı

en: Constant arithmetic operand out of range.
tr: Sabit aritmetik terim kapsamdışı

en: Local variable memory requirements exceed capacity.
tr: Yerel değişkenin bellek gereksinimi kapasiteyi aşıyor.

en: function_profiler support
tr: function_profiler desteği

en: cannot use va_start in interrupt function
tr: kesme işlevinde va_start kullanılamaz

en: `B' operand is not constant
tr: `B' terimi sabit değil

en: `B' operand has multiple bits set
tr: `B' terimi çoklu bit kümeleri içeriyor

en: `o' operand is not constant
tr: `o' terimi sabit değil

en: xstormy16_print_operand: unknown code
tr: xstormy16_print_operand: kod bilinmiyor

en: switch statement of size %lu entries too large
tr: %lu luk switch deyimi girdileri çok büyük

en: #pragma GHS endXXXX found without previous startXXX
tr: #pragma GHS endXXXX öncesinde startXXX yok

en: #pragma GHS endXXX does not match previous startXXX
tr: #pragma GHS endXXX ile önceki startXXX eşleşmiyor

en: cannot set interrupt attribute: no current function
tr: sistem kesmesi özniteliği ayarlanamıyor: böyle bir işlev yok

en: cannot set interrupt attribute: no such identifier
tr: sistem kesmesi özniteliği ayarlanamıyor: böyle bir tanımlayıcı yok

en: junk at end of #pragma ghs section
tr: '#pragma ghs' bölümünden sonrası karışık

en: unrecognized section name "%s"
tr: bölüm ismi "%s" bilinmiyor

en: malformed #pragma ghs section
tr: '#pragma ghs' bölümü bozuk

en: junk at end of #pragma ghs interrupt
tr: '#pragma ghs interrupt' sonrası karışık

en: junk at end of #pragma ghs starttda
tr: '#pragma ghs starttda' sonrası karışık

en: junk at end of #pragma ghs startsda
tr: '#pragma ghs startsda' sonrası karışık

en: junk at end of #pragma ghs startzda
tr: '#pragma ghs startzda' sonrası karışık

en: junk at end of #pragma ghs endtda
tr: '#pragma ghs endtda' sonrası karışık

en: junk at end of #pragma ghs endsda
tr: '#pragma ghs endsda' sonrası karışık

en: junk at end of #pragma ghs endzda
tr: '#pragma ghs endzda' sonrası karışık

en: %s=%s is not numeric
tr: %s=%s sayısal değerler değil.

en: %s=%s is too large
tr: %s=%s çok büyük

en: const_double_split got a bad insn:
tr: const_double_split got bir hatalı komut:

en: %Jdata area attributes cannot be specified for local variables
tr: %J veri alanı öznitelikleri yerel değişkenler için belirtilemez

en: %Jdata area of '%D' conflicts with previous declaration
tr: %J '%D' veri alanı önceki bildirimle çelişiyor

en: bogus JR construction: %d
tr: Taklit JR oluşturma: %d

en: bad amount of stack space removal: %d
tr: Yığın alanı kaldırma miktarı hatalı: %d

en: bogus JARL construction: %d
tr: taklit JARL oluşturma: %d

en: Bogus DISPOSE construction: %d
tr: Taklit DISPOSE oluşturma: %d

en: Too much stack space to dispose of: %d
tr: DİSPOSE'sinin yığıt alanı çok fazla: %d

en: Bogus PREPEARE construction: %d
tr: Taklit PREPEARE oluşturma: %d

en: Too much stack space to prepare: %d
tr: PREPARE için yığıt alanı çok fazla: %d

note: Macro to define tables used to set the flags. This is a list in braces of pairs in braces, each pair being { "NAME", VALUE } where VALUE is the bits to set or minus the bits to clear. An empty string NAME is used to identify the default VALUE.
en: Support Green Hills ABI
tr: Green Hills ABI desteklenir

en: Prohibit PC relative function calls
tr: PC göreli işlev çağrılarını engeller

en: Reuse r30 on a per function basis
tr: Her işlev için r30 yeniden kullanılır

en: Use stubs for function prologues
tr: İşlev önbilgisi için koçan kullanır

en: Same as: -mep -mprolog-function
tr: -mep -mprolog-function ile aynı

en: Enable backend debugging
tr: Arkayüz hata ayıklamasını etkinleştirir

en: Compile for the v850 processor
tr: v850 işlemcisi için derleme yapılır

en: Compile for v850e1 processor
tr: v850e1 işlemcisi için derleme yapılır

note: Make sure that the other bits are cleared.
en: Compile for v850e processor
tr: v850e işlemcisi için derleme yapılır

note: Make sure that the other bits are cleared.
en: Enable the use of the short load instructions
tr: short yükleme komutlarının kullanımı etkinleştirilir

en: Do not use the callt instruction
tr: callt komutu kullanılmaz

en: Do not use registers r2 and r5
tr: r2 ve r5 yazmaçları kullanılmaz

en: Enforce strict alignment
tr: Katı hizalamaya zorlar

en: Use 4 byte entries in switch tables
tr: Switch tablolarında 4 baytlık girdiler kullanılır

en: Set the max size of data eligible for the TDA area
tr: TDA alanı için uygun verinin maksimum boyunu belirler

en: Set the max size of data eligible for the SDA area
tr: SDA alanı için uygun verinin maksimum boyunu belirler

en: Set the max size of data eligible for the ZDA area
tr: ZDA alanı için uygun verinin maksimum boyunu belirler

en: boolean registers required for the floating-point option
tr: iki terimli yazmaçlar kayan nokta seçeneği için gerekli

en: -f%s is not supported with CONST16 instructions
tr: -f%s CONST16 komutları ile desteklenmiyor

en: PIC is required but not supported with CONST16 instructions
tr: PIC gerekli ama  CONST16 komutları ile desteklenmiyor

en: invalid %%D value
tr: %%D değeri geçersiz

en: invalid mask
tr: mask geçersiz

en: invalid %%x value
tr: %%x değeri geçersiz

en: invalid %%d value
tr: %%d değeri geçersiz

en: invalid %%t/%%b value
tr: %%t/%%b değeri geçersiz

en: invalid address
tr: adres geçersiz

en: no register in address
tr: adreste yazmaç yok

en: address offset not a constant
tr: adres değeri bir sabit değil

en: only uninitialized variables can be placed in a .bss section
tr: sadece ilklendirilmemiş değişkenler .bss bölümüne yerleştirilebilir

en: Use CONST16 instruction to load constants
tr: Sabitleri yüklemede CONST16 komutları kullanılır

en: Use PC-relative L32R instruction to load constants
tr: Sabitleri yüklemede PC'ye göreli L32R komutları kullanılır

en: Disable fused multiply/add and multiply/subtract FP instructions
tr: Birleşik çarpma/toplama ve çarpma/çıkarma FP komutları üretilmez

en: Enable fused multiply/add and multiply/subtract FP instructions
tr: Birleşik çarpma/toplama ve çarpma/çıkarma FP komutları üretilir

en: Intersperse literal pools with code in the text section
tr: Sabit kümeleri metin bölümündeki kodun arasına serpiştirilir

en: Put literal pools in a separate literal section
tr: Sabit kümeleri ayrı bir sabit bölümüne konur

en: Automatically align branch targets to reduce branch penalties
tr: Dallanma sorunlarını azaltmak için dal hedefleri otomatik olarak hizalanır.

en: Do not automatically align branch targets
tr: Dal hedefleri otomatik olarak hizalanmaz

en: Use indirect CALLXn instructions for large programs
tr: Büyük programlar için dolaylı CALLXn komutları kullanılır

en: Use direct CALLn instructions for fast calls
tr: Hızlı çağrılar için doğrudan CALLn komutları kullanılır

en: missing argument to "-%s"
tr: "-%s" seçeneğinin argümanı eksik

en: `-gnat' misspelled as `-gant'
tr: `-gnat' yerine `-gant' kullanılmış

en: unable to call pointer to member function here
tr: buradan üye işlev göstericisi çağrılamaz

en: %s %D(%T, %T, %T) <built-in>
tr: %s %D(%T, %T, %T) <yerleşik>

en: %s %D(%T, %T) <built-in>
tr: %s %D(%T, %T) <yerleşik>

en: %s %D(%T) <built-in>
tr: %s %D(%T) <yerleşik>

en: %s %T <conversion>
tr: %s %T <dönüşüm>

en: %J%s %+#D
tr: %J %s %+#D

en: candidates are:
tr: adaylar:

en: conversion from `%T' to `%T' is ambiguous
tr: `%T' den `%T' ye dönüşüm belirsiz

en: no matching function for call to `%D(%A)'
tr: `%D(%A)' çağrısı ile eşleşen bir işlev yok

en: call of overloaded `%D(%A)' is ambiguous
tr: aşırı yüklü `%D(%A)' çağrısı belirsiz

note: It's no good looking for an overloaded operator() on a pointer-to-member-function.
en: pointer-to-member function %E cannot be called without an object; consider using .* or ->*
tr: üye işlev %E nesnesiz çağrılamaz; .* or ->* kullanımı önerilir

en: no match for call to `(%T) (%A)'
tr: `(%T) (%A)' çağrısı için eşleşme yok

en: call of `(%T) (%A)' is ambiguous
tr: `(%T) (%A)' çağrısı belirsiz

en: %s for ternary 'operator?:' in '%E ? %E : %E'
tr: '%2$E ? %3$E : %4$E' içinde üç terimli ?: işleci için %1$s

en: %s for 'operator%s' in '%E%s'
tr: '%3$E%4$s' içinde %2$s işleci için %1$s

en: %s for 'operator[]' in '%E[%E]'
tr: '%2$E[%3$E]' içinde [] işleci için %1$s

en: %s for '%s' in '%s %E'
tr: '%3$s %4$E' içinde '%2$s' için %1$s

en: %s for 'operator%s' in '%E %s %E'
tr: '%3$E %4$s %5$E' içinde %2$s işleci için %1$s

en: %s for 'operator%s' in '%s%E'
tr: '%3$s%4$E' içinde %2$s işleci için %1$s

en: ISO C++ forbids omitting the middle term of a ?: expression
tr: ISO C++ bir ?: ifadesinde eksik orta terime izin vermez

en: `%E' has type `void' and is not a throw-expression
tr: `%E' `void' türünde ve bir yakalama-ifadesi değil

en: operands to ?: have different types
tr: ?: için işlemimleri farklı türde

en: enumeral mismatch in conditional expression: `%T' vs `%T'
tr: şartlı ifade içinde enum uyumsuzluğu: `%T' vs `%T'

en: enumeral and non-enumeral type in conditional expression
tr: şartlı ifade içinde enum ve enum olmayan türler

en: no `%D(int)' declared for postfix `%s', trying prefix operator instead
tr: sonek `%s' için `%D(int)' bildirimi yok, yerine önek işleci deneniyor

en: using synthesized `%#D' for copy assignment
tr: kopya ataması için bireşimli `%#D' kullanılıyor

en:   where cfront would use `%#D'
tr:   (cfront'un `%#D' kullanması gerektiği yerde)

en: comparison between `%#T' and `%#T'
tr: `%#T' ile `%#T' arasında karşılaştırma

en: no suitable `operator %s' for `%T'
tr: `%T' için `operator %s' uygun değil

en: `%+#D' is private
tr: `%+#D' private'dir

en: `%+#D' is protected
tr: `%+#D' protected'dır

en: `%+#D' is inaccessible
tr: `%+#D' erişilebilir değil

en: within this context
tr: bu bağlamda

en: invalid conversion from `%T' to `%T'
tr: `%T' den `%T' ye dönüşüm geçersiz

en:   initializing argument %P of `%D'
tr:   `%D' nin %P. argümanının ilklendirilmesi

en: cannot bind bitfield `%E' to `%T'
tr: `%E' bitalanı `%T' ye bağlanamaz

en: cannot bind packed field `%E' to `%T'
tr: `%E' paketli alanı `%T'ye bağlanamaz

en: cannot bind rvalue `%E' to `%T'
tr: sağ taraf değeri `%E', `%T' ye bağlanamaz

en: cannot pass objects of non-POD type `%#T' through `...'; call will abort at runtime
tr: POD olmayan `%#T' türünün nesneleri `...' üzerinden aktarılamaz; çalışma anında çağrı çıkış yaptıracak

note: Undefined behavior [expr.call] 5.2.2/7.
en: cannot receive objects of non-POD type `%#T' through `...'; call will abort at runtime
tr: POD olmayan `%#T' türünün nesneleri `...' üzerinden alınamaz; çalışma anında çağrı çıkış yaptıracak

en: the default argument for parameter %d of `%D' has not yet been parsed
tr: %d parametresi için öntanımlı argüman, `%D' için henüz çözümlenmedi

en: passing `%T' as `this' argument of `%#D' discards qualifiers
tr: niteleyicileri iptal eden `%#D'nin `this' argümanı olarak `%T aktarılıyor

en: `%T' is not an accessible base of `%T'
tr: `%T', `%T' tabanında erişilebilir değil

en: could not find class$ field in java interface type `%T'
tr: `%T' türündeki java arabiriminde class$ alanı bulunamadı

en: call to non-function `%D'
tr: işlev olmayan `%D' ye çağrı

en: request for member `%D' in `%E', which is of non-aggregate type `%T'
tr: bir nesne alarak oluşmayan `%3$T' türündeki `%2$E'nin üyesi `%D' için istek

en: no matching function for call to `%T::%s(%A)%#V'
tr: `%T::%s(%A)%#V' çağrısı ile eşleşen işlev yok

en: call of overloaded `%s(%A)' is ambiguous
tr: aşırı yüklü `%s(%A)' çağrısı belirsiz

en: cannot call member function `%D' without object
tr: üye işlev `%D' nesne olmaksızın çağrılamaz

en: passing `%T' chooses `%T' over `%T'
tr: `%T' `%T'yi `%T' üzerinden seçerek aktarılıyor

en:   in call to `%D'
tr:   `%D' çağrısında

en: choosing `%D' over `%D'
tr: `%D' `%D' üzerinden seçiliyor

en:   for conversion from `%T' to `%T'
tr:   (`%T' den `%T' ye dönüşüm için)

en:   because conversion sequence for the argument is better
tr:   çünkü argüman için dönüşüm süreci daha iyi

en: ISO C++ says that these are ambiguous, even though the worst conversion for the first is better than the worst conversion for the second:
tr: İlkinin en kötü dönüşümü ikincisinden daha iyi olsa bile ISO C++ bunlar belirsizdir der

en: candidate 1:
tr: 1. aday:

en: candidate 2:
tr: 2. aday:

en: could not convert `%E' to `%T'
tr: `%E' den `%T' ye dönüşüm yapılamaz

en: invalid initialization of non-const reference of type '%T' from a temporary of type '%T'
tr: `%T' türündeki sabit olmayan referansın geçici `%T' türünden ilklendirilmesi geçersiz

en: invalid initialization of reference of type '%T' from expression of type '%T'
tr: `%T' türündeki referansın `%T' türü ifadeden ilklendirilmesi geçersiz

en: cannot convert from base `%T' to derived type `%T' via virtual base `%T'
tr: taban `%T' türünden türetilmiş `%T' türü sanal taban `%T' üzerinden dönüştürülemez

en: Java class '%T' cannot have an implicit non-trivial destructor
tr: Java sınıfı `%#T' bir dolaylı sanal olmayan yıkıcıya sahip olamaz

en: Java class '%T' cannot have a destructor
tr: Java sınıfı `%#T' bir yıkıcıya sahip olamaz

en: `%#D' and `%#D' cannot be overloaded
tr: `%#D' ve `%#D' aşırı yüklü olamaz

en: conflicting access specifications for method `%D', ignored
tr: `%D' yöntemi için erişim özellikleri çelişkili, yoksayıldı

en: conflicting access specifications for field `%s', ignored
tr: `%s' alanı için erişim özellikleri çelişkili, yoksayıldı

en: `%D' names constructor
tr: `%D' isimleri kurucu

en: `%D' invalid in `%T'
tr: `%T' içindeki `%D' geçersiz

en: no members matching `%D' in `%#T'
tr: `%T' içindeki `%D' ile eşleşen üye yok

en: `%D' invalid in `%#T'
tr: `%#T' içindeki `%D' geçersiz

en:   because of local method `%#D' with same name
tr:   çünkü yerel yöntem `%#D' ile aynı isimde

en:   because of local member `%#D' with same name
tr:   çünkü yerel üye `%#D' ile aynı isimde

en: base class `%#T' has a non-virtual destructor
tr: taban sınıf `%#T' bir sanal olmayan yıkıcıya sahip

en: base `%T' with only non-default constructor in class without a constructor
tr: sadece bir kurucusuz sınıftaki öntanımlı olmayan kuruculu taban `%T'

en: all member functions in class `%T' are private
tr: sınıf `%T' içindeki tüm üye işlevler 'private'

en: `%#T' only defines a private destructor and has no friends
tr: `%#T' sadece private bir yıkıcı tanımlıyor ve kardeşleri yok

en: `%#T' only defines private constructors and has no friends
tr: `%#T' sadece private kurucular tanımlıyor ve kardeşleri yok

en: no unique final overrider for `%D' in `%T'
tr: `%D' için `%T' içinde eşsiz bir son değiştirici yok

note: Here we know it is a hider, and no overrider exists.
en: `%D' was hidden
tr: `%D'

en:   by `%D'
tr:   `%D' tarafından gizlendi

en: `%#D' invalid; an anonymous union can only have non-static data members
tr: `%#D' geçersiz; bir anonim birleşik yapı sadece statik olmayan veri üyeleri içerebilir

en: private member `%#D' in anonymous union
tr: anonim union içinde private üye `%#D'

en: protected member `%#D' in anonymous union
tr: anonim union içinde protected üye `%#D'

en: vtable layout for class `%T' may not be ABI-compliant and may change in a future version of GCC due to implicit virtual destructor
tr: sınıf `%T' için vtable yerleşimi ABI-uyumlu olamaz ve bu GCC'nin gelecek sürümünde değişebilir

en: bit-field `%#D' with non-integral type
tr: tümleyen olmayan tür ile bit-alanı `%#D'

en: bit-field `%D' width not an integer constant
tr: bit alanı `%D' için genişlik bir tamsayı sabit değil

en: negative width in bit-field `%D'
tr: bit alanı `%D' içindeki genişlik negatif

en: zero width for bit-field `%D'
tr: bit alanı `%D' için sıfır genişlik

en: width of `%D' exceeds its type
tr: `%D' türünün genişliğini aşıyor

en: `%D' is too small to hold all values of `%#T'
tr: `%D'  `%#T'nin tüm değerlerini tutmak için çok küçük

en: member `%#D' with constructor not allowed in union
tr: union içinde kuruculu üye `%#D' olamaz

en: member `%#D' with destructor not allowed in union
tr: union içinde yıkıcılı üye `%#D' olamaz

en: member `%#D' with copy assignment operator not allowed in union
tr: union içinde kopya atama işleçli üye `%#D' olamaz

en: multiple fields in union `%T' initialized
tr: birleşik yapı `%T' içindeki çoklu alanlar ilklendirildi

en: `%D' may not be static because it is a member of a union
tr: `%D' bir birleşik yapını üyesi olduğundan static olmamalıdır

en: `%D' may not have reference type `%T' because it is a member of a union
tr: `%D' bir birleşik yapının üyesi olduğundan `%T' türünde bir referansa sahip değil

en: field `%D' in local class cannot be static
tr: yerel sınıf içindeki alan `%D' static olamaz

en: field `%D' invalidly declared function type
tr: alan `%D' ile geçersiz olarak işlev türü bildirildi

en: field `%D' invalidly declared method type
tr: alan `%D' ile geçersiz olarak yöntem türü bildirildi

en: non-static reference `%#D' in class without a constructor
tr: bir kurucusuz sınıf içinde static olmayan başvuru `%#D'

en: non-static const member `%#D' in class without a constructor
tr: bir kurucusuz sınıf içinde static olmayan sabit üye `%#D'

en: field `%#D' with same name as class
tr: alan `%#D' sınıf ile aynı isimde

en: `%#T' has pointer data members
tr: `%#T' gösterici veri üyeleri içeriyor

en:   but does not override `%T(const %T&)'
tr:   ama `%T(const %T&)' ye değiştirilmiyor

en:   or `operator=(const %T&)'
tr:   ya da `operator=(const %T&)'

en:   but does not override `operator=(const %T&)'
tr:   ama `operator=(const %T&)' ye değiştirilmiyor

en: offset of empty base `%T' may not be ABI-compliant and maychange in a future version of GCC
tr: boş taban `%T' nin göreli konumu ABI-uyumlu olamaz ve bu GCC'nin gelecek sürümünde değişebilir

en: class `%T' will be considered nearly empty in a future version of GCC
tr: sınıf `%T' GCC'nin gelecek sürümünde kısmen boş sayılacak

en: initializer specified for non-virtual method `%D'
tr: sanal olmayan yöntem `%D' için ilklendirici belirtilmiş

en: offset of virtual base `%T' is not ABI-compliant and may change in a future version of GCC
tr: sanal taban `%T' nin göreli konumu ABI-uyumlu değil ve bu GCC'nin gelecek sürümünde değişebilir

en: direct base `%T' inaccessible in `%T' due to ambiguity
tr: doğrudan taban `%T' belirsizlikten dolayı `%T' içinde erişilebilir değil

en: virtual base `%T' inaccessible in `%T' due to ambiguity
tr: sanal taban `%T' belirsizlikten dolayı `%T' içinde erişilebilir değil

en: size assigned to `%T' may not be ABI-compliant and may change in a future version of GCC
tr: `%T' ye atanan boyut ABI-uyumlu olmamalı ve bu GCC'nin gelecek sürümünde değişebilir

note: Versions of G++ before G++ 3.4 did not reset the DECL_MODE.
en: the offset of `%D' may not be ABI-compliant and may change in a future version of GCC
tr: `%D' nin göreli konumu ABI-uyumlu olmayabilir ve bu GCC'nin gelecek sürümünde değişebilir

en: offset of `%D' is not ABI-compliant and may change in a future version of GCC
tr: `%D' nin göreli konumu ABI-uyumlu değil ve bu GCC'nin gelecek sürümünde değişebilir

en: `%D' contains empty classes which may cause base classes to be placed at different locations in a future version of GCC
tr: `%D' GCC'nin gelecek sürümünde taban sınıfların farklı yere konmasına sebep olabilecek boş sınıfları içeriyor

en: layout of classes derived from empty class `%T' may change in a future version of GCC
tr: sınıfların yerleşimi GCC'nin gelecek sürümünde değişebilecek olan boş sınıf `%T' den türetilmiş

en: redefinition of `%#T'
tr: `%#T' yeniden tanımlanmış

en: `%#T' has virtual functions but non-virtual destructor
tr: `%#T' sanal olmayan kurucuyla sanal işlevler içeriyor

en: trying to finish struct, but kicked out due to previous parse errors
tr: yapı tamamlanmaya çalışılırken önceki ayrıştırma hatalarından dolayı kesildi

en: language string `"%s"' not recognized
tr: dil dizgesi `"%s"' tanınmıyor

en: cannot resolve overloaded function `%D' based on conversion to type `%T'
tr: aşırı yüklü `%D' `%T' türünün dönüşümüne tabanlı olarak çözümlenemiyor

en: no matches converting function `%D' to type `%#T'
tr: işlev `%D'nin `%#T' türüne dönüşümü için eşleşme yok

en: converting overloaded function `%D' to type `%#T' is ambiguous
tr: aşırı yüklü işlev `%D'nin `%#T' türüne dönüşümü belirsiz

en: assuming pointer to member `%D'
tr: üye `%D'ye gösterici varsayılıyor

en: (a pointer to member can only be formed with `&%E')
tr: (bir üye göstericisi sadece `&%E' ile şekillendirilebilir)

en: not enough type information
tr: tür bilgisi yetersiz

en: argument of type `%T' does not match `%T'
tr: `%T' türündeki argüman `%T' ile uyumsuz

en: invalid operation on uninstantiated type
tr: gerçeklenmemiş tür üzerindeki işlem geçersiz

note: [basic.scope.class] A name N used in a class S shall refer to the same declaration in its context and when re-evaluated in the completed scope of S.
en: declaration of `%#D'
tr: `%#D' yeniden bildirimi

en: changes meaning of `%D' from `%+#D'
tr: `%D' nin (`%+#D' deki) anlamı değişiyor

en: inter-module optimisations not implemented yet
tr: modüller arası eniyilemeler henüz gerçekleştirilmedi.

en: can't convert from incomplete type `%T' to `%T'
tr: içi boş tür `%T' den `%T' ye dönüşüm yapılamaz

en: conversion of `%E' from `%T' to `%T' is ambiguous
tr: `%E' nin `%T' den `%T' ye dönüşümü belirsiz

en: converting from `%T' to `%T'
tr: `%T' den`%T' ye dönüşüm

en: cannot convert `%E' from type `%T' to type `%T'
tr: `%E' `%T' den `%T' ye çevrilemiyor

en: pointer to member cast from `%T' to `%T' is via virtual base
tr: `%T' türünden `%T' türüne üye göstericisi tür dönüşümü sanal taban üzerindendir

en: invalid conversion from '%T' to '%T'
tr: `%T' den `%T' ye dönüşüm geçersiz

en: conversion from `%T' to `%T' discards qualifiers
tr: `%T' den `%T' ye dönüşüm niteleyicileri iptal ediyor

en: casting `%T' to `%T' does not dereference pointer
tr: `%T' türünden `%T' türüne dönüşüm gösterici referansını kaldırmaz

en: cannot convert type `%T' to type `%T'
tr: tür `%T' `%T' türüne dönüştürülemiyor

en: conversion from `%#T' to `%#T'
tr: `%#T' den `%#T' ye dönüşüm

en: `%#T' used where a `%T' was expected
tr: `%T' kullanılmış ama `%#T' umulmuştu

en: `%#T' used where a floating point value was expected
tr: bir gerçel sayı değer gerekirken `%#T' kullanılmış

en: conversion from `%T' to non-scalar type `%T' requested
tr: `%T' türünden skalar olmayan `%T' türüne dönüşüm istendi

en: object of incomplete type `%T' will not be accessed in %s
tr: içi boş `%T' türündeki nesne, %s içinde erişimli olmayacak

en: object of type `%T' will not be accessed in %s
tr: `%T' türündeki nesne, %s içinde erişimli olmayacak

en: object `%E' of incomplete type `%T' will not be accessed in %s
tr: içi boş `%T' türündeki nesne `%E', %s içinde erişimli olmayacak

note: [over.over] enumerates the places where we can take the address of an overloaded function, and this is not one of them.
en: %s cannot resolve address of overloaded function
tr: %s aşırı yüklü işlevin adresini çözümleyemiyor

note: Only warn when there is no &.
en: %s is a reference, not call, to function `%E'
tr: %s işlev `%E' için çağrı değil referanstır

en: %s has no effect
tr: %s  bir etkiye sahip değil

en: converting NULL to non-pointer type
tr: NULL'dan gösterici olmayan türe dönüşüm

en: ambiguous default type conversion from `%T'
tr: %T' den öntanımlı türe dönüşüm belirsiz

en:   candidate conversions include `%D' and `%D'
tr:   aday dönüşümler `%D' ve `%D' içeriyor

en: label `%D' used but not defined
tr: etiket `%D' tanımlanmadan kullanılmış

en: label `%D' defined but not used
tr: etiket `%D' tanımlanmış ama kullanılmamış

en: previous declaration of `%D'
tr: `%D'in önceki bildirimi

en: %Jfunction '%D' redeclared as inline
tr: %J işlev `%D' 'inline' olarak yeniden bildirilmiş

en: %Jprevious declaration of '%D' with attribute noinline
tr: %J `%D'nin önceki bildirimi 'inline' olmayan öznitelikli

en: %Jfunction '%D' redeclared with attribute noinline
tr: %J `%D' işlevinin yeniden bildirimi inline olmayan öznitelikli

en: %Jprevious declaration of '%D' was inline
tr: %J `%D' nin önceki bildirimi 'inline' idi

en: shadowing %s function `%#D'
tr: %s işlev `%#D' yi gölgeliyor

en: library function `%#D' redeclared as non-function `%#D'
tr: kitaplık işlevi `%#D' işlev olmayan `%#D' olarak yeniden bildirildi

en: conflicts with built-in declaration `%#D'
tr: `%#D' yerleşik bildirimiyle çelişiyor

en: new declaration `%#D'
tr: yeni bildirim `%#D'

en: ambiguates built-in declaration `%#D'
tr: `%#D' yerleşik bildirimi belirsizleşiyor

en: `%#D' redeclared as different kind of symbol
tr: `%#D' farklı bir sembol çeşidi olarak tekrar bildirilmiş

en: previous declaration of `%#D'
tr: `%#D'in önceki bildirimi

en: declaration of template `%#D'
tr: şablon bildirimi `%#D'

en: conflicts with previous declaration `%#D'
tr: `%#D' önceki bildirimiyle çelişiyor

en: ambiguates old declaration `%#D'
tr: `%#D' eski bildirimi belirsizleşiyor

en: declaration of C function `%#D' conflicts with
tr: C işlevi `%#D' bildirimi ile

en: previous declaration `%#D' here
tr: `%#D'nin önceki bildirimi ile burada çelişiyor

en: conflicting declaration '%#D'
tr: '%#D' bildirimi çelişiyor

en: '%D' has a previous declaration as `%#D'
tr: '%D' öncesinde `%#D' olarak bir bildirim var

en: `%#D' previously defined here
tr: `%#D' evvelce burada tanımlanmış

en: `%#D' previously declared here
tr: `%#D' evvelce burada bildirilmiş

note: Prototype decl follows defn w/o prototype.
en: prototype for `%#D'
tr: `%#D' için prototip

en: %Jfollows non-prototype definition here
tr: %j burada prototip olmayan tanımdan sonra

en: previous declaration of `%#D' with %L linkage
tr: %L ilintili `%#D' önceki bildirimi

en: conflicts with new declaration with %L linkage
tr: %L ilintili yeni bildirim ile çelişiyor

en: default argument given for parameter %d of `%#D'
tr: `%#D' nin %d. parametresi için verilen öntanımlı argüman

en: after previous specification in `%#D'
tr: `%#D' içindeki önceki özellikten sonra

en: `%#D' was used before it was declared inline
tr: `%#D' inline olarak bildirilmeden önce

en: %Jprevious non-inline declaration here
tr: %J önceki inline olmayan bildirimi burada

en: redundant redeclaration of `%D' in same scope
tr: aynı bağlamda `%D'nin yeniden bildirimi anlamsız

en: declaration of `%F' throws different exceptions
tr: `%F' bildirimi farklı olağandışılıkları yakalıyor

en: than previous declaration `%F'
tr: `%F'in önceki bildiriminden

note: From [temp.expl.spec]: If a template, a member template or the member of a class template is explicitly specialized then that specialization shall be declared before the first use of that specialization that would cause an implicit instantiation to take place, in every translation unit in which such
en: explicit specialization of %D after first use
tr: ilk kullanımından sonra %D'nin doğrudan özelleştirilmesi

en: %Jconflicts with previous declaration here
tr: %J `%#D' burada önceki bildirimiyle çelişiyor

en: implicit declaration of function `%#D'
tr: işlev `%#D' nin örtük bildirimi

en: label `%s' referenced outside of any function
tr: `%s' etiketi her işlevin dışına referanslı

en: jump to label `%D'
tr: etiket `%D' ye sıçrama

en: jump to case label
tr: case etiketine jump

en: %H  from here
tr: %H  buradan

en:   crosses initialization of `%#D'
tr:   `%#D' ilklendirmesi çaprazlanıyor

en:   enters scope of non-POD `%#D'
tr:   POD olmayan `%#D' bağlamına giriyor

en:   enters try block
tr:   blok denemesine giriliyor

en:   enters catch block
tr:   tuzak bloğu giriyor

en:   from here
tr:   buradan

note: Can't skip init of __exception_info.
en: %J  enters catch block
tr: %J  tuzak bloğu giriyor

en:   skips initialization of `%#D'
tr:   `%#D' ilklendirmesi atlanyor

en: label named wchar_t
tr: wchar_t isimli etiket

en: duplicate label `%D'
tr: yinlenmiş etiket `%D'

en: `%D' used without template parameters
tr: `%D' şablon parametreleri olmaksızın kullanılmış

en: no class template named `%#T' in `%#T'
tr: `%#T' isimli sınıf şablonu `%#T' içinde yok

en: no type named `%#T' in `%#T'
tr: `%#T' içindeki `%#T' ismindeki tür bilinmiyor

en: %Jan anonymous union cannot have function members
tr: %J bir anonim birleşik yapı, işlev üyeler barındıramaz

en: member %#D' with constructor not allowed in anonymous aggregate
tr: kuruculu üye %#D' anonim kümeleme içinde kullanılamaz

en: member %#D' with destructor not allowed in anonymous aggregate
tr: yıkıcılı üye %#D' anonim kümeleme içinde kullanılamaz

en: member %#D' with copy assignment operator not allowed in anonymous aggregate
tr: kopya atama işleçli üye %#D' anonim kümeleme içinde kullanılamaz

en: redeclaration of C++ built-in type `%T'
tr: C++ yerleşik türü `%T' için yeniden bildirim

en: multiple types in one declaration
tr: bir bildirimde birden fazla tür bidirilmiş

en: missing type-name in typedef-declaration
tr: typedef bildiriminde tür ismi eksik

en: ISO C++ prohibits anonymous structs
tr: ISO C++ anonim yapıları (struct) yasaklar

en: `%D' can only be specified for functions
tr: `%D' sadece işlevler için belirtilebilir

en: `%D' can only be specified inside a class
tr: `%D' sadece bir sınıf içinde belirtilebilir

en: `%D' can only be specified for constructors
tr: `%D' sadece kurucular için belirtilebilir

en: `%D' can only be specified for objects and functions
tr: `%D' sadece işlevler ve nesneler için belirtilebilir

en: typedef `%D' is initialized (use __typeof__ instead)
tr: typedef `%D' ilklendirilmiş (yerine  __typeof__  kullanın)

en: function `%#D' is initialized like a variable
tr: `%D' işlevi bir değişken gibi ilklendirilmiş

en: declaration of `%#D' has `extern' and is initialized
tr: `%#D' hem `extern' olarak bildirilmiş hem de ilklendirilmiş

en: `%#D' is not a static member of `%#T'
tr: `%#D'  `%#T'nin bir static üyesi değildir

en: ISO C++ does not permit `%T::%D' to be defined as `%T::%D'
tr: ISO C++ `%T::%D' nin `%T::%D' olarak tanımlanmasına izin vermez

en: duplicate initialization of %D
tr: %D nin yinelenmiş ilklendirmesi

en: declaration of `%#D' outside of class is not definition
tr: sınıf dışında `%#D' bildirimi bir tanımlama değil

en: variable `%#D' has initializer but incomplete type
tr: `%#D' değişkeni ilklendirilmiş ama içi boş türde

en: elements of array `%#D' have incomplete type
tr: `%#D' dizisinin elemanları içi boş türde

en: aggregate `%#D' has incomplete type and cannot be defined
tr: küme `%#D' içi boş türde ve tanımlı olamaz

en: `%D' declared as reference but not initialized
tr: `%D' referans olarak bildirilmiş ama ilklendirilmemiş

en: ISO C++ forbids use of initializer list to initialize reference `%D'
tr: ISO C++ referans`%D' ilklendiren ilklendirici listesi kullanımına izin vermez

en: cannot initialize `%T' from `%T'
tr: `%T' `%T' den ilklendirilemez

en: initializer fails to determine size of `%D'
tr: ilklendirici `%D' nin boyutunu saptayamıyor

en: array size missing in `%D'
tr: `%D' de dizi boyutu eksik

en: zero-size array `%D'
tr: sıfır boyutlu dizi `%D'

note: An automatic variable with an incomplete type: that is an error. Don't talk about array types here, since we took care of that message in grokdeclarator.
en: storage size of `%D' isn't known
tr: `%D' nin saklama uzunluğu bilinmiyor

en: storage size of `%D' isn't constant
tr: `%D' nin saklama genişliği sabit değil

en: sorry: semantics of inline function static data `%#D' are wrong (you'll wind up with multiple copies)
tr: özür: özümleme işlevi static verisi `%#D' nin cevabı yanlış (sizi çoklu kopyalara sürükleyecek)

en: %J  you can work around this by removing the initializer
tr: %J  bunu ilklendiricileri kaldırarak aşabilirsiniz

en: uninitialized const `%D'
tr: ilklendirilmemiş sabit `%D'

en: brace-enclosed initializer used to initialize `%T'
tr: `%T' ilklendirmesinde ilklendirici {} içinde kullanılmış

en: initializer for `%T' must be brace-enclosed
tr: `%T' ilklendiricisi {} içinde olmalı

en: ISO C++ does not allow designated initializers
tr: ISO C++ tasarlanmış ilkendiricilere izin vermez

en: `%T' has no non-static data member named `%D'
tr: `%T' `%D' isminde bir statik olmayan üye içermiyor

en: name `%D' used in a GNU-style designated initializer for an array
tr: `%D' ismi bir dizi için bir GNU tarzı ilklendirici içinde kullanılmış

en: too many initializers for `%T'
tr: `%T' için ilklendirici sayısı çok fazla

en: variable-sized object `%D' may not be initialized
tr: değişken-uzunluklu nesne `%D' ilklendirilmiş olmayabilir

en: `%D' has incomplete type
tr: `%s' içi boş türde

en: `%D' must be initialized by constructor, not by `{...}'
tr: `%D'bir kurucu ile ilklendirilmeli, `{...}' ile değil

en: structure `%D' with uninitialized const members
tr: ilklendirmesiz sabit üyelerle `%D' yapısı

en: structure `%D' with uninitialized reference members
tr: ilklendirmesiz referans üyelerle `%D' yapısı

en: assignment (not initialization) in declaration
tr: bildirim içinde atama (ilklendirme değil)

en: cannot initialize `%D' to namespace `%D'
tr: `%D' isim alanı `%D' olarak ilklendirilemez

en: shadowing previous type declaration of `%#D'
tr: `%#D'in önceki gölgeleyen tür bildirimi

en: `%D' cannot be thread-local because it has non-POD type `%T'
tr: `%D' yerel evreli olamaz çünkü POD olmayan %T' türünde

en: `%D' is thread-local and so cannot be dynamically initialized
tr: `%D' yerel evreli olduğundan özdevimli ilklendirilemez

en: invalid catch parameter
tr: yakalama parametresi geçersiz

en: destructor for alien class `%T' cannot be a member
tr: yabancı sınıf `%T' için yıkıcı, bir üye olamaz

en: constructor for alien class `%T' cannot be a member
tr: yabancı sınıf `%T' için kurucu, bir üye olamaz

en: `%D' declared as a `virtual' %s
tr: `%D' bir `virtual' %s olarak bildirilmiş

en: `%D' declared as an `inline' %s
tr: `%D' alanı bir `inline' %s olarak bildirilmiş

en: `const' and `volatile' function specifiers on `%D' invalid in %s declaration
tr: %s bildirimindeki `const' ve `volatile' işlev belirteçleri `%D' için geçersiz

en: `%D' declared as a friend
tr: `%D' bir kardeş olarak bildirilmiş

en: `%D' declared with an exception specification
tr: `%D' bir olağandışılık özelliğiyle bildirilmiş

en: cannot declare `::main' to be a template
tr: `::main' bir şablon olarak bildirilemez

en: cannot declare `::main' to be inline
tr: `::main' inline olarak bildirilemez

en: cannot declare `::main' to be static
tr: ::main' «static» olarak bildirilemez

en: `main' must return `int'
tr: `main', `int' döndürmeli

en: non-local function `%#D' uses anonymous type
tr: yerel olmayan işlev `%#D' anonim tür kullanıyor

en: `%#D' does not refer to the unqualified type, so it is not used for linkage
tr: `%#D' niteliksiz türe başvurmuyor, bu durumda ilintileme için kullanılmamıştır

en: non-local function `%#D' uses local type `%T'
tr: yerel olmayan işlev `%#D' yerel tür `%T' kullanıyor

en: %smember function `%D' cannot have `%T' method qualifier
tr: %smember function `%D', `%T' yöntem niteleyicisini içeremez

en: defining explicit specialization `%D' in friend declaration
tr: kardeş bildirimlerde doğrudan özelleştirme `%D' tanımlanıyor

note: Something like `template <class T> friend void f<T>()'.
en: invalid use of template-id `%D' in declaration of primary template
tr: birincil şablon bildiriminde şablon kimliği `%D' kullanımı geçersiz

en: default arguments are not allowed in declaration of friend template specialization `%D'
tr: kardeş şablon özelleştirmesi `%D' bildiriminde öntanımlı argümalar kullanılamaz

en: `inline' is not allowed in declaration of friend template specialization `%D'
tr: kardeş şablon özelleştirmesi `%D' bildiriminde `inline' kullanılamaz

en: definition of implicitly-declared `%D'
tr: dolaylı bildirimli `%D' tanımı

en: no `%#D' member function declared in class `%T'
tr: sınıf `%T' içinde bildirilmiş `%#D' diye bir üye işlev  yok

en: non-local variable `%#D' uses local type `%T'
tr: yerel olmayan değişken`%#D' yerel tür `%T' kullanıyor

en: invalid in-class initialization of static data member of non-integral type `%T'
tr: tümleyen olmayan `%T türündeki statik veri üyesinin sınıf içi ilklendirmesi geçersiz

en: ISO C++ forbids in-class initialization of non-const static member `%D'
tr: ISO C++ sabit olmayan statik üye `%D' nin sınıf içi ilklendirmesine izin vermez

en: ISO C++ forbids initialization of member constant `%D' of non-integral type `%T'
tr: ISO C++ tümleyen olmayan `%T türündeki üye sabiti `%D' nin ilklendirilmesine izin vermez

en: size of array `%D' has non-integral type `%T'
tr: `%D' dizisinin boyutu `%T' türünde

en: size of array has non-integral type `%T'
tr: dizi boyutu `%T' türünde

en: size of array `%D' is negative
tr: `%D' dizisinin boyutu negatif

en: size of array is negative
tr: dizi boyutu negatif

en: ISO C++ forbids zero-size array `%D'
tr: ISO C++ da sıfır boyutlu dizi `%D' yasaktır

en: ISO C++ forbids zero-size array
tr: ISO C++ da sıfır boyutlu dizi yasaktır

en: size of array `%D' is not an integral constant-expression
tr: `%D' dizisinin boyutu bir tümleyen sabitli ifade değil

en: size of array is not an integral constant-expression
tr: dizi boyutu bir tümleyen sabitli ifade değil

en: ISO C++ forbids variable-size array `%D'
tr: ISO C++ da değişken boyutlu dizi `%D' yasaktır

en: ISO C++ forbids variable-size array
tr: ISO C++ da değişken boyutlu dizi yasaktır

en: overflow in array dimension
tr: dizi boyutunda taşma

en: declaration of `%D' as %s
tr: `%D' %s olarak bildirilmiş

en: creating %s
tr: %s oluşturuluyor

en: declaration of `%D' as multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
tr: çok boyutlu dizi olarak `%D' bildiriminde ilki dışında tüm boyutlar sınırlanmış olmalıdır

en: multidimensional array must have bounds for all dimensions except the first
tr: çok boyutlu dizi bildiriminde ilki dışında tüm boyutlar sınırlanmış olmalıdır

en: return type specification for constructor invalid
tr: kurucu için dönen değer tür özelliği geçersiz

en: return type specification for destructor invalid
tr: yıkıcı için dönen değer tür özelliği geçersiz

en: operator `%T' declared to return `%T'
tr: işleç `%T' dönüş `%T' ye bildirimli

en: return type specified for `operator %T'
tr: `operator %T' için dönüş türü belirtilmiş

en: destructors must be member functions
tr: yıkıcılar üye işlevler olmalıdır

en: destructor `%T' must match class name `%T'
tr: yıkıcı `%T' sınıf ismi `%T' ile eşleşmeli

en: declarator-id missing; using reserved word `%D'
tr: bildirmci kimliği eksik; saklı yedek sözcük `%D' kullanılıyor

en: type `%T' is not derived from type `%T'
tr: tür `%T' `%T' türünden türetilmemiş

note: Parse error puts this typespec where a declarator should go.
en: `%T' specified as declarator-id
tr: `%T' bildirici kimliği olarak belirtilmiş

en:   perhaps you want `%T' for a constructor
tr:   ihtimal ki bir kurucu için `%T' istiyorsunuz

note: Sometimes, we see a template-name used as part of a decl-specifier like in std::allocator alloc; Handle that gracefully.
en: invalid use of template-name '%E' in a declarator
tr: bir bildirim içinde şablon ismi `%E' kullanımı geçersiz

en: declaration of `%D' as non-function
tr: `%D' nin işlev olmayan olarak bildirimi

en: `bool' is now a keyword
tr: bool' şimdi bir anahtar sözcüktür

en: extraneous `%T' ignored
tr: fazlalık `%T' yoksayıldı

en: multiple declarations `%T' and `%T'
tr: `%T' ve `%T' çoklu bildirimleri

en: ISO C++ does not support `long long'
tr: ISO C++, `long long' desteklemiyor

en: ISO C++ forbids declaration of `%s' with no type
tr: ISO C++ da türsüz `%s' bildirimine izin verilmez

en: short, signed or unsigned invalid for `%s'
tr: `%s' için 'short', 'signed' veya 'unsigned' geçersiz

en: long and short specified together for `%s'
tr: `%s' için 'long' ve 'short' birlikte belirtilmiş

en: signed and unsigned given together for `%s'
tr: `%s' için 'signed' ve 'unsigned' birlikte verilmiş

en: qualifiers are not allowed on declaration of `operator %T'
tr: `operator %T' bildiriminde niteleyicilere izin verilmez

en: member `%D' cannot be declared both virtual and static
tr: üye `%D', hem virtual hem de static olarak bildirilemez

en: `%T::%D' is not a valid declarator
tr: `%T::%D' geçerli bir bildirici değil

en: storage class specifiers invalid in parameter declarations
tr: saklatım öbeği belirteçleri parametre bildirimi içinde geçersiz

en: typedef declaration invalid in parameter declaration
tr: «typedef» bildirimi parametre bildirimi içinde geçersiz

en: virtual outside class declaration
tr: sanal dış öbek bildirimi

en: storage class specified for %s `%s'
tr: %s için saklatım öbeği `%s' belirtilmiş

en: top-level declaration of `%s' specifies `auto'
tr: `%s' için tepe-seviye bildirimi `auto' belirtiyor

en: storage class specifiers invalid in friend function declarations
tr: saklatım öbeği belirteçleri dost işlev bildirimleri içinde geçersiz

en: destructor cannot be static member function
tr: yıkıcı, statik üye işlevi olamaz

en: destructors may not be `%s'
tr: yıkıcılar `%s' olmayabilir

en: constructor cannot be static member function
tr: kurucu, statik üye işlevi olamaz

en: constructors cannot be declared virtual
tr: kurucular virtual olarak bildirilemez

en: constructors may not be `%s'
tr: kurucular `%s' olmayabilir

en: return value type specifier for constructor ignored
tr: kurucu için dönen değer tür belirteci yoksayıldı

en: can't initialize friend function `%s'
tr: kardeş işlev `%s' ilklendirilemiyor

note: Cannot be both friend and virtual.
en: virtual functions cannot be friends
tr: sanal işlevler kardeş işlev olamaz

en: friend declaration not in class definition
tr: kardeş bildirimi sınıf bildiriminde değil

en: can't define friend function `%s' in a local class definition
tr: yerel sınıf tanımı içinde kardeş işlev `%s' tanımlanamaz

en: destructors may not have parameters
tr: yıkıcılar parametre almaz

en: cannot declare reference to `%#T'
tr: `%#T' ye referans bildirilemez

en: cannot declare pointer to `%#T'
tr: `%#T' türüne gösterici bildirilemez

en: cannot declare pointer to `%#T' member
tr: `%#T' üyeye gösterici bildirilemez

en: extra qualification `%T::' on member `%s' ignored
tr: fazladan niteleme `%T::' üye `%s' üzerinde yoksayıldı

en: cannot declare member function `%T::%s' within `%T'
tr: üye işlev `%T::%s' `%T' içinde bildirilemez

en: cannot declare member `%T::%s' within `%T'
tr: üye `%T::%s' `%T' içinde bildirilemez

en: data member may not have variably modified type `%T'
tr: veri üyesi değişkene göre değişen `%T' türünde olamaz

en: parameter may not have variably modified type `%T'
tr: parametre değişkene göre değişen `%T' türünde olamaz

note: [dcl.fct.spec] The explicit specifier shall only be used in declarations of constructors within a class definition.
en: only declarations of constructors can be `explicit'
tr: sadece kurucuların bildirimleri `explicit' olabilir

en: non-member `%s' cannot be declared `mutable'
tr: üye olmayan `%s', `mutable' olarak bildirilemez

en: non-object member `%s' cannot be declared `mutable'
tr: nesne olmayan `%s'  `mutable' olarak bildirilemez

en: function `%s' cannot be declared `mutable'
tr: işlev `%s' `mutable' olarak bildirilemez

en: static `%s' cannot be declared `mutable'
tr: static `%s' `mutable' olarak bildirilemez

en: const `%s' cannot be declared `mutable'
tr: const `%s'  `mutable' olarak bildirilemez

en: template-id `%D' used as a declarator
tr: şablon kimliği `%D' bir bildirici olarak kullanılmış

en: ISO C++ forbids nested type `%D' with same name as enclosing class
tr: ISO C++ zarflayan sınıf ile aynı isimde yuvalanmış tür `%D' ye izin vermez

en: %Jtypedef name may not be a nested-name-specifier
tr: %J typedef ismi sınıf nitelemeli olmaz

en: %Jinvalid type qualifier for non-member function type
tr: %J üyesiz işlev türleri için tür niteleyici geçersiz

en: type qualifiers specified for friend class declaration
tr: kardeş sınıf bildirimi için tür niteleyiciler belirtilmiş

en: `inline' specified for friend class declaration
tr: hardeş sınıf bildirimi için `inline' belirtilmiş

en: template parameters cannot be friends
tr: şablon parametreleri kardeşler olamaz

en: friend declaration requires class-key, i.e. `friend class %T::%D'
tr: friend bildirimi sınıf anahtarı gerektirir, `friend class %T::%D' gibi

en: friend declaration requires class-key, i.e. `friend %#T'
tr: kardeş bildirimi `friend %#T' gibi bir sınıf anahtarı gerektirir

en: trying to make class `%T' a friend of global scope
tr: sınıf `%T' genel bağlamın kardeşi yapılmaya çalışılıyor

en: invalid qualifiers on non-member function type
tr: üyesiz işlev türünde geçersiz niteleyici

en: abstract declarator `%T' used as declaration
tr: mutlak bildirimci `%T' bildirim olarak kullanılmış

en: unnamed variable or field declared void
tr: adsız değişken ya da alan void olarak bildirilmiş

en: variable or field declared void
tr: değişken ya da alan void olarak bildirilmiş

en: cannot use `::' in parameter declaration
tr: parametre bildiriminde `::' kullanılamaz

note: Something like struct S { int N::j; };
en: invalid use of `::'
tr: `::' kullanımı geçersiz

en: function `%D' cannot be declared friend
tr: işlev `%D' kardeş olarak bildirilemez

en: can't make `%D' into a method -- not in a class
tr: bir yöntem içinde `%D' yapılamaz -- sınıf içinde değil

en: function `%D' declared virtual inside a union
tr: işlev `%D' bir birleşik yapı içinde virtual olarak bildirilmiş

en: `%D' cannot be declared virtual, since it is always static
tr: `%D' daima static olduğundan sanal bildirilemez

en: field `%D' has incomplete type
tr: `%D' alanı içi boş türde

en: name `%T' has incomplete type
tr: isim `%T' içi boş türde

en:   in instantiation of template `%T'
tr:   şablon `%T' gerçeklemesinde

en: `%s' is neither function nor member function; cannot be declared friend
tr: `%s' ne işlev ne de üye işlev; kardeş olarak bildirilemez

en: member functions are implicitly friends of their class
tr: üye işlevler sınıflarının örtük kardeşleridir

note: An attempt is being made to initialize a non-static member.  But, from [class.mem]: 4 A member-declarator can contain a constant-initializer only if it declares a static member (_class.static_) of integral or enumeration type, see _class.static.data_. This used to be relatively common practice, but 
en: ISO C++ forbids initialization of member `%D'
tr: ISO C++  üye `%D' ilklendirmesine izin vermez

en: making `%D' static
tr: `%D' static yapılıyor

en: storage class `auto' invalid for function `%s'
tr: saklama sınıfı `auto' `%s' işlevi için geçersiz

en: storage class `register' invalid for function `%s'
tr: saklama sınıfı `register' `%s' işlevi için geçersiz

en: storage class `__thread' invalid for function `%s'
tr: saklama sınıfı `__thread' `%s' işlevi için geçersiz

en: storage class `static' invalid for function `%s' declared out of global scope
tr: saklama sınıfı `static' genel kapsam dışı bildirilmiş işlev `%s' için geçersiz

en: storage class `inline' invalid for function `%s' declared out of global scope
tr: `inline' saklama sınıfı, genel kapsam dışında bildirilen `%s' işlevi için geçersiz

en: virtual non-class function `%s'
tr: sanal sınıf olmayan işlev `%s'

en: cannot declare member function `%D' to have static linkage
tr: üye işlev `%D' static ilintilemeli olarak bildirilemez

note: FIXME need arm citation
en: cannot declare static function inside another function
tr: statik işlev diğer bir işlevin içinde bildirilemez

en: `static' may not be used when defining (as opposed to declaring) a static data member
tr: `static' bir statik veri üyesini tanımlarken (bildirime zıt olarak) kullanılamayabilir

en: static member `%D' declared `register'
tr: statik üye `%D' `register' olarak bildirilmiş

en: cannot explicitly declare member `%#D' to have extern linkage
tr: üye `%#D' extern ilintilemeye sahip olacak şekilde doğrudan bildirilemez

en: default argument for `%#D' has type `%T'
tr: `%#D' için öntanımlı argüman `%T' türünde

en: default argument for parameter of type `%T' has type `%T'
tr: `%T' türündeki parametrenin öntanımlı argümanı `%T' türünde

en: default argument `%E' uses local variable `%D'
tr: öntanımlı argüman `%E' yerel değişken `%D' yi kullanıyor

en: invalid string constant `%E'
tr: geçersiz dizge sabit `%E'

en: invalid integer constant in parameter list, did you forget to give parameter name?
tr: parametre listesindeki tamsayı sabit geçersiz, parametre ismi vermeyi unuttunuz mu?

en: parameter `%D' invalidly declared method type
tr: parametre `%D' geçersiz olarak yöntem türünde bildirilmiş

en: parameter `%D' includes %s to array of unknown bound `%T'
tr: parametre `%D' bilinmeyen `%T' sınırlı diziye %s içeriyor

note: [class.copy] A declaration of a constructor for a class X is ill-formed if its first parameter is of type (optionally cv-qualified) X and either there are no other parameters or else all other parameters have default arguments. We *don't* complain about member template instantiations that have this 
en: invalid constructor; you probably meant `%T (const %T&)'
tr: kurucu geçersiz; `%T (const %T&)' anlamında kullandınız galiba

en: `%D' must be a nonstatic member function
tr: `%D' static olmayan bir üye işlev olmalıdır

en: `%D' must be either a non-static member function or a non-member function
tr: `%D' ya bir statik olmayan işlev ya da üye olmayan işlev olmalıdır

en: `%D' must have an argument of class or enumerated type
tr: `%D' bir sınıf argümanına sahip olmalı ya da enum türünde olmalı

en: conversion to %s%s will never use a type conversion operator
tr: %s%s e dönüşüm asla bir tür dönüşüm işleci kullanmayacak

note: 13.4.0.3
en: ISO C++ prohibits overloading operator ?:
tr: ISO C++ işleci ?: nın aşırı yüklenmesini yasaklar

en: postfix `%D' must take `int' as its argument
tr: sonek `%D' argüman olarak `int' almalı

en: postfix `%D' must take `int' as its second argument
tr: sonek `%D' ikinci argümanı olarak `int' almalı

en: `%D' must take either zero or one argument
tr: `%D' ya hiç argüman almamalı ya da bir argüman almalı

en: `%D' must take either one or two arguments
tr: `%D' ya bir ya da iki argüman almalı

en: prefix `%D' should return `%T'
tr: önek `%D' `%T' döndürmeli

en: postfix `%D' should return `%T'
tr: sonek `%D' `%T' ile dönmeli

en: `%D' must take `void'
tr: `%D' `void' almalı

en: `%D' must take exactly one argument
tr: `%D' kesinlikle bir argüman almalı

en: `%D' must take exactly two arguments
tr: `%D' kesinlikle iki argüman almalı

en: user-defined `%D' always evaluates both arguments
tr: kullanıcı tanımlı `%D' daima her iki argümanıyla birlikte değerlendirilir

en: `%D' should return by value
tr: `%D' değeriyle döndürülmeli

en: `%D' cannot have default arguments
tr: `%D' öntanımlı argümanlara sahip olamaz

en: using typedef-name `%D' after `%s'
tr: typedef-ismi `%D' `%s' den sonra kullanılıyor

en: using template type parameter `%T' after `%s'
tr: `%s' den sonra şablon tür parametresi `%T' kullanımı

en: `%T' referred to as `%s'
tr: `%T' `%s' olarak ilişkilendirilmiş

en: `%T' referred to as enum
tr: `%T' enum olarak ilişkilendirilmiş

note: If a class template appears as elaborated type specifier without a template header such as: template <class T> class C {}; void f(class C);		// No template header here then the required template argument is missing.
en: template argument required for `%s %T'
tr: şablon argüman `%s %T' için gereklidir

en: use of enum `%#D' without previous declaration
tr: önceden bildirilmeksizin  enum `%#D' kullanımı

en: redeclaration of `%T' as a non-template
tr: bir şablonsuz olarak `%T' türünde yeniden bildirimi

en: derived union `%T' invalid
tr: türetilmiş union `%T' geçersiz

en: base type `%T' fails to be a struct or class type
tr: taban tür `%T' bir yapı veya sınıf türü olarak hatalı

en: recursive type `%T' undefined
tr: özyinelemeli tür `%T' tanımsız

en: duplicate base type `%T' invalid
tr: yinelenmiş taban türü `%T' geçersiz

en: Java class '%T' cannot have multiple bases
tr: '%T' Java sınıfı çoklu tabanlara sahip olamaz

en: Java class '%T' cannot have virtual bases
tr: Jaban sınıfı `%T' sanal tabanlara sahip olamaz

en: multiple definition of `%#T'
tr: `%#T' çoklu tanımları

en: %Jprevious definition here
tr: %J önceden burada tanımlı

note: DR 377 IF no integral type can represent all the enumerator values, the enumeration is ill-formed.
en: no integral type can represent all of the enumerator values for `%T'
tr: `%T' için tüm sembolik sabit değerlerini temsil edebilen bir tümleyen tür yok

en: enumerator value for `%D' not integer constant
tr: `%D' için sembolik sabitin değeri tamsayı sabit değil

en: overflow in enumeration values at `%D'
tr: `%D' de sembolik sabit listesi değerlerinde taşma

en: return type `%#T' is incomplete
tr: dönüş türü `%#T' bir içi boş tür

en: return type for `main' changed to `int'
tr: `main' için dönen tür `int' olarak değişti

en: `%D' implicitly declared before its definition
tr: `%D' tanımından önce dolaylı olarak bildirilmiş

en: `operator=' should return a reference to `*this'
tr: `operator=' `*this'e bir referans döndürmeli

en: parameter `%D' declared void
tr: parametre `%D' void olarak bildirilmiş

en: invalid member function declaration
tr: geçersiz üye işlev bildirimi

en: `%D' is already defined in class `%T'
tr: `%D' zaten sınıf `%T' içinde tanımlı

en: static member function `%#D' declared with type qualifiers
tr: statik üye işlev `%#D' tür niteleyicilerle bildirilmiş

en: duplicate type qualifiers in %s declaration
tr: %s bildirimde yinelenmiş tür niteleyiciler

en: name missing for member function
tr: üye işlev için isim eksik

en: ambiguous conversion for array subscript
tr: dizi altindisi için dönüşüm belirsiz

en: invalid types `%T[%T]' for array subscript
tr: dizi altindisi için geçersiz türler `%T[%T]'

en: deleting array `%#D'
tr: dizi `%#D' siliniyor

en: type `%#T' argument given to `delete', expected pointer
tr: `%#T' türünde argüman `silinecek' olarak belirtilmiş, gösterici umuluyordu

en: cannot delete a function.  Only pointer-to-objects are valid arguments to `delete'
tr: bir işlev silinemez. Sadece nesnelerin göstericileri `silinecek' geçerli argümanlardır.

en: deleting `%T' is undefined
tr: `%T' silinmesi tanımsız

note: 14.5.2.2 [temp.mem] A local class shall not have member templates.
en: invalid declaration of member template `%#D' in local class
tr: yerel sınıf içinde üye şablonu `%#D' nin bildirimi geçersiz

en: invalid use of `virtual' in template declaration of `%#D'
tr: `%#D' şablon bildiriminde geçersiz `virtual' kullanımı

en: template declaration of `%#D'
tr: `%#D' şablon bildirimi

en: Java method '%D' has non-Java return type `%T'
tr: Java yöntemi '%D' Java olmayan dönen tür `%T' içeriyor

en: Java method '%D' has non-Java parameter type `%T'
tr: Java yöntemi '%D' Java olmayan parametre türü `%T' içeriyor

en: prototype for `%#D' does not match any in class `%T'
tr: `%#D' prototipi sınıf `%T' içindeki hiçbir şeyle eşleşmiyor

en: local class `%#T' shall not have static data member `%#D'
tr: yerel sınıf `%#T static veri üyesi `%#D' içermemeli

en: initializer invalid for static member with constructor
tr: kuruculu statik üye için ilklendirici geçersiz

en: (an out of class initialization is required)
tr: (bir sınıf dışı ilklendirme gerekli)

en: member `%D' conflicts with virtual function table field name
tr: üye `%D' sanal işlev tablosu alan ismi ile çelişiyor

en: `%D' is already defined in `%T'
tr: `%D' zaten `%T' içinde tanımlı

en: field initializer is not constant
tr: alan ilklendirici sabit değil

en: `asm' specifiers are not permitted on non-static data members
tr: `asm' belirteçlerinde statik olmayan veri üyeleri kullanılamaz

en: cannot declare `%D' to be a bit-field type
tr: `%D' bir bit alanı türü olarak bildirilemez

en: cannot declare bit-field `%D' with function type
tr: bir alanı `%D' işlev türle bildirilemez

en: `%D' is already defined in the class %T
tr: `%D' zaten sınıf %T içinde tanımlı

en: static member `%D' cannot be a bit-field
tr: static üye `%D' bir bit alanı olarak bildirilemez

en: initializer specified for non-member function `%D'
tr: üye olmayan işlev `%D' için ilklendirici belirtilmiş

en: invalid initializer for virtual method `%D'
tr: sanal yöntem `%D' için geçersiz ilklendirici

en: anonymous struct not inside named type
tr: anonim yapı isimli türün içinde değil

en: namespace-scope anonymous aggregates must be static
tr: isim alanı bağlamındaki anonim kümeler static olmalıdır

en: anonymous union with no members
tr: üyesiz anonim birleşik yapı

en: `operator new' must return type `%T'
tr: `operator new' `%T' türünde dönmeli

en: `operator new' takes type `size_t' (`%T') as first parameter
tr: `operator new' ilk parametreyi `size_t' (`%T') türünde alır

en: `operator delete' must return type `%T'
tr: `operator delete' `%T' türünde dönmeli

en: `operator delete' takes type `%T' as first parameter
tr: `operator delete' ilk parametreyi `%T'` türünde alır

en: inline function `%D' used but never defined
tr: özümlenen işlev `%D' tanımlanmadan kullanılmış

en: default argument missing for parameter %P of `%+#D'
tr: parametre %P (`%+#D' nin) için öntanımlı argüman eksik

note: damn ICE suppression
en: unexpected letter `%c' in locate_error
tr: locate_error içinde umulmayan `%c' harfi

note: Can't throw a reference.
en: type `%T' is disallowed in Java `throw' or `catch'
tr: tür `%T' Java `throw' veya `catch' içinde  kullanılmaz

en: call to Java `catch' or `throw' with `jthrowable' undefined
tr: Java `catch' ya da `throw' a `jthrowable' ile çağrı tanımsız

note: Thrown object must be a Throwable.
en: type `%T' is not derived from `java::lang::Throwable'
tr: tür `%T' `java::lang::Throwable'dan türetilmemiştir

en: mixing C++ and Java catches in a single translation unit
tr: tek çeviri birimi içinde karışık C++ ve Java tuzakları

en: throwing NULL, which has integral, not pointer type
tr: tümleyen, gösterici olmayan NULL yakalanıyor

en: `%D' should never be overloaded
tr: `%D' asla aşırı yüklü olmamalı

en:   in thrown expression
tr:   düşük ifade içinde

en: expression '%E' of abstract class type '%T' cannot be used in throw-expression
tr: ifade '%E', '%T' mutlak sınıf türünde throw ifadesi içinde kullanılamaz

en: exception of type `%T' will be caught
tr: `%T' türündeki olağandışılık yakalanmış olacak

en:    by earlier handler for `%T'
tr:   `%T'nin önceki tutamağı tarafından

en: `...' handler must be the last handler for its try block
tr: `...' tutamağı kendi blok denemesinde son tutamak olmalıdır

en: `%D' is already a friend of class `%T'
tr: `%D' zaten sınıf `%T' nin kardeşi

en: invalid type `%T' declared `friend'
tr: geçersiz `friend' bildirimli tür `%T'

note: [temp.friend] Friend declarations shall not declare partial specializations.
en: partial specialization `%T' declared `friend'
tr: `friend' bildirimli kısmi özelleştirme `%T'

en: class `%T' is implicitly friends with itself
tr: sınıf `%T' kendisiyle dolaylı kardeş

note: template <class T> friend typename S<T>::X;
en: typename type `%#T' declared `friend'
tr: tür ismi türü `%#T' `friend' olarak bildirilmiş

note: template <class T> friend class T;
en: template parameter type `%T' declared `friend'
tr: şablon parametre türü `%T' `friend' olarak bildirilmiş

note: template <class T> friend class A; where A is not a template
en: `%#T' is not a template
tr: `%#T' bir şablon değil

en: `%D' is already a friend of `%T'
tr: `%D' zaten `%T' nin kardeşi

en: `%T' is already a friend of `%T'
tr: `%T' zaten `%T' nin kardeşi

en: member `%D' declared as friend before type `%T' defined
tr: üye `%D' tür `%T' tanımından önce friend olarak bildirilmiş

en: friend declaration `%#D' declares a non-template function
tr: kardeş bildirimi `%#D' bir şablon olmayan işlev bildiriyor

en: (if this is not what you intended, make sure the function template has already been declared and add <> after the function name here) -Wno-non-template-friend disables this warning
tr: (eğer istediğiniz bu değilse, işlev şablonunun zaten bildirilmiş olduğundan emin olduktan sonra burada işlev isminden sonra bir <> ekleyin)-Wno-non-template-friend bu uyarıyı iptal eder

en: argument to `%s' missing
tr: `%s' için argüman eksik

en: `%D' should be initialized in the member initialization list
tr: `%D' üye ilklendirici listesinde ilklendirilmiş olmalı

en: default-initialization of `%#D', which has reference type
tr: referans türe sahip `%#D'nin default ilklendirmesi

en: uninitialized reference member `%D'
tr: ilklendirilmemiş referans üyesi `%D'

en: uninitialized member `%D' with `const' type `%T'
tr: ilklendirilmemiş üye `%D' `const' `%T' türünde

en: `%D' will be initialized after
tr: `%D' sonradan ilklendirilmiş olacak

en: base `%T' will be initialized after
tr: `%T' tabanı sonradan ilklendirilmiş olacak

en:   base `%T'
tr:   `%T' tabanı için;

en:   when initialized here
tr:   burada ilklendirildiğinde

en: multiple initializations given for `%D'
tr: `%D' için çoklu ilklendiriciler belirtilmiş

en: multiple initializations given for base `%T'
tr: taban `%T' için çoklu ilklendiriciler belirtilmiş

en: initializations for multiple members of `%T'
tr: `%T' nin çoklu üyeleri için ilklendirmeler

en: base class `%#T' should be explicitly initialized in the copy constructor
tr: taban sınıf `%#T' kopyalama kurucusunda doğrudan ilklendirilmiş olmalı

en: class `%T' does not have any field named `%D'
tr: sınıf `%T' `%D' isimli hiçbir alan içermiyor

en: `%#D' is a static data member; it can only be initialized at its definition
tr: `%#D' bir durağan veri üyesidir; sadece tanımında ilklendirilebilir

en: `%#D' is not a non-static data member of `%T'
tr: `%#D'  `%T'nin bir static olmayan üyesi değildir

en: unnamed initializer for `%T', which has no base classes
tr: taban sınıfı olmayan `%T' için isimsiz ilklendirici

en: unnamed initializer for `%T', which uses multiple inheritance
tr: çoklu kalıt kullanan `%T' için isimsiz ilklendirici

en: '%D' is both a direct base and an indirect virtual base
tr: `%D'  hem doğrudan hem de dolaylı sanal taban

en: type `%D' is not a direct or virtual base of `%T'
tr: tür `%D'  `%T' nin bir doğrudan ya da sanal tabanı değil

en: type `%D' is not a direct base of `%T'
tr: tür `%D'  `%T'nin bir doğrudan tabanı değil

note: Handle bad initializers like: class COMPLEX { public: double re, im; COMPLEX(double r = 0.0, double i = 0.0) {re = r; im = i;}; ~COMPLEX() {}; }; int main(int argc, char **argv) { COMPLEX zees(1.0, 0.0)[10]; }
en: bad array initializer
tr: dizi ilklendirici hatalı

en: `%T' is not an aggregate type
tr: `%T' bir küme türü değil

en: `%T' fails to be an aggregate typedef
tr: bir küme türü ataması olarak `%T' hatalı

en: type `%T' is of non-aggregate type
tr: `%T' küme olmayan türde

en: qualified type `%T' does not match destructor name `~%T'
tr: yetkin tür `%T', yıkıcı ismi `~%T' ile eşleşmiyor

en: incomplete type `%T' does not have member `%D'
tr: içi boş tür `%T' üye `%D' yi içermiyor

en: `%D' is not a member of type `%T'
tr: `%D' `%T' türünde bir üye değil

en: invalid pointer to bit-field `%D'
tr: `%D' bit alanı göstericisi geçersiz

en: invalid use of non-static member function `%D'
tr: static olmayan üye işlev `%D' kullanımı geçersiz

en: invalid use of non-static data member `%D'
tr: static olmayan veri üyesi `%D' kullanımı geçersiz

en: new of array type fails to specify size
tr: dizi türünde new boyut belirtmede başarısız

en: size in array new must have integral type
tr: array new içindeki boyut bütünleyici türde olmalı

en: zero size array reserves no space
tr: sıfır boyutlu dizi için yer ayrılmaz

en: new cannot be applied to a reference type
tr: new bir referans türe uygulanamaz

en: new cannot be applied to a function type
tr: new bir işlev türe uygulanamaz

en: call to Java constructor, while `jclass' undefined
tr: `jclass' tanımlanmamışken Java kurucusuna çağrı

en: can't find class$
tr: class$ bulunamıyor

en: invalid type `void' for new
tr: new için `void' türü geçersiz

en: uninitialized const in `new' of `%#T'
tr: `%#T' nin `new' u içinde ilklendirilmemiş sabit

en: call to Java constructor with `%s' undefined
tr: `%s' li Java kurucusuna çağrı tanımsız

note: See PR 15967. This should never happen (and it is fixed correctly in mainline), but on the release branch we prefer this less-intrusive approacch.
en: no suitable or ambiguous `%D' found in class `%T'
tr: kullanışsız ya da belirsiz `%D' `%T' sınıfında bulundu

en: request for member `%D' is ambiguous
tr: üye `%D' için istek belirsiz

en: ISO C++ forbids initialization in array new
tr: ISO C++ da array new içinde ilklendirmeye izin verilmez

en: initializer ends prematurely
tr: ilklendirici erken sonlanıyor

en: cannot initialize multi-dimensional array with initializer
tr: çok boyutlu diziler ilklendiricilerle ilklendirilemez

en: possible problem detected in invocation of delete operator:
tr: silme işlecinin çağrısında bir sorun saptandı:

en: neither the destructor nor the class-specific operator delete will be called, even if they are declared when the class is defined.
tr: Sınıf tanımlanırken bilfdirilmiş olsa bile, ne yıkıcı ne de sınıda özel silme işleci çağrılır.

en: unknown array size in delete
tr: delete içindeki dizi boyutu bilinmiyor

en: type to vector delete is neither pointer or array type
tr: vektör silme işlemi için tür ne gösterici ne de dizi

en: type name expected before `*'
tr: `*' dan önce tür ismi gerekli

en: junk at end of #pragma %s
tr: '#pragma %s' sonrası karışık

en: invalid #pragma %s
tr: '#pragma %s' geçersiz

en: #pragma vtable no longer supported
tr: #pragma vtable artık desteklenmiyor

en: #pragma implementation for %s appears after file is included
tr: %s için #pragma oluşumu dosya içerildikten sonra görünüyor

en: junk at end of #pragma GCC java_exceptions
tr: #pragma GCC java_exceptions sonrası karışık

en: `%D' not defined
tr: '%D' tanımlı değil

en: `%D' was not declared in this scope
tr: bu kapsamda `%D' bildirilmemiş

en: `%D' undeclared (first use this function)
tr: `%D' bildirilmemiş (bu işlevde ilk kullanımı)

en: (Each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in.)
tr: (her bildirimsiz tanımlayıcı sadece işlevin içinde ilk göründüğünde bir kere raporlanır)

note: In a template, it is invalid to write "f()" or "f(3)" if no declaration of "f" is available.  Historically, G++ and most other compilers accepted that usage since they deferred all name lookup until instantiation time rather than doing unqualified name lookup at template definition time; explain to 
en: there are no arguments to `%D' that depend on a template parameter, so a declaration of `%D' must be available
tr: `%D' için bir şablon parametresine bağımlı bir argüman yok, o halde bir `%D' bildirimi olmalı.

en: (if you use `-fpermissive', G++ will accept your code, but allowing the use of an undeclared name is deprecated)
tr: (`-fpermissive' kullanırsanız, G++ kodunuzu kabul edecek ama artık bildirilmemiş isim kullanılmasına izin verilmiyor)

en: call_expr cannot be mangled due to a defect in the C++ ABI
tr: çağrı ifadesi C++ ABI'deki bir bozukluktan dolayı anlamlandırılamıyor

en: omitted middle operand to `?:' operand cannot be mangled
tr: `?:' için ortadaki terim olmadığından yorumlanamadı

en: the mangled name of `%D' will change in a future version of GCC
tr: `D' nin anlamlandırılmış ismi GCC'nin gelecek sürümünde değişecek

en: generic thunk code fails for method `%#D' which uses `...'
tr: `...' kullanan `%#D' için genel thunk kodu başarısız

en: non-static const member `%#D', can't use default assignment operator
tr: statik olmayan sabit üye `%#D', öntanımlı atama işleci kullanamaz

en: non-static reference member `%#D', can't use default assignment operator
tr: statik olmayan referans üyesi `%#D', öntanımlı atama işleci kullanamaz

en: `%#D' used prior to declaration
tr: `%#D' bildirim öncesi kullanılmış

en: redeclaration of `wchar_t' as `%T'
tr: `wchar_t' nin `%T' olarak yeniden bildirimi

note: A redeclaration of main, but not a duplicate of the previous one. [basic.start.main] This function shall not be overloaded.
en: invalid redeclaration of `%D'
tr: `%D'in

en: as `%D'
tr: `%D' olarak yeniden bildirimi geçersiz

en: type mismatch with previous external decl of `%#D'
tr: tür önceki `%#D' external bildirimle çatışıyor

en: previous external decl of `%#D'
tr: `%D'in önceki dış bildirimi

en: `%D' was previously implicitly declared to return `int'
tr: `%D' önceden dolaylı olarak dönüş değerine `int' bildirilmiş

en: extern declaration of `%#D' doesn't match
tr: `%#D' için extern bildirim uyumsuz

en: global declaration `%#D'
tr: `%#D' genel bildirimi

en: declaration of '%#D' shadows a parameter
tr: `%#D' bildirimi bir parametreyi gölgeliyor

note: Location of previous decl is not useful in this case.
en: declaration of '%D' shadows a member of 'this'
tr: `%D' bildirimi bir `this' üyesini gölgeliyor

en: declaration of '%D' shadows a previous local
tr: `%D' bildirimi önceki yereli gölgeliyor

en: declaration of '%D' shadows a global declaration
tr: `%D' bildirimi bir genel bildirimi gölgeliyor

en: name lookup of `%D' changed
tr: `%D' isim araması değişti

en:   matches this `%D' under ISO standard rules
tr:   bu `%D' ISO standardının kuralları altında eşleşiyor

en:   matches this `%D' under old rules
tr:   bu `%D' eski kurallar altında eşleşiyor

en: name lookup of `%D' changed for new ISO `for' scoping
tr: yeni ISO `for' etki alanında `%D' isim araması değişti

en:   cannot use obsolete binding at `%D' because it has a destructor
tr:   `%D' deki modası geçmiş bağlantı bir yıkıcıya sahip olduğundan kullanılamaz

en:   using obsolete binding at `%D'
tr:   `%D' deki modası geçmiş bağlantı kullanılıyor

en: `%#D' hides constructor for `%#T'
tr: `%#D' `%#T' kurucusunu gizliyor

en: `%#D' conflicts with previous using declaration `%#D'
tr: `%#D' `%#D' bildiriminin önceki kullanımı ile çelişiyor

en: previous non-function declaration `%#D'
tr: önceki işlev olmayan bildirim `%#D'

en: conflicts with function declaration `%#D'
tr: işlev bildirimi `%#D' ile çelişiyor

note: 7.3.3/5 A using-declaration shall not name a template-id.
en: a using-declaration cannot specify a template-id.  Try `using %D'
tr: bir using bildirimi bir şablon kimliği belirtemez. `using %D' deneyin

en: namespace `%D' not allowed in using-declaration
tr: using bildiriminde isim alanı `%D' kullanılamaz

note: It's a nested name with template parameter dependent scope. This can only be using-declaration for class member.
en: `%T' is not a namespace
tr: `%T' bir isim alanı değil

en: `%D' not declared
tr: `%D' bildirilmemiş

note: If the OLD_FN was really declared, the declarations don't match.
en: `%D' is already declared in this scope
tr: `%D' zaten bu bağlamda bildirilmiş

en: using declaration `%D' introduced ambiguous type `%T'
tr: using bildirimi `%D' belirsiz tür `%T' ye dahil edildi

note: Definition isn't the kind we were looking for.
en: `%#D' redeclared as %C
tr: `%#D' %C olarak yeniden bildirilmiş

en: `%D' has the same name as the class in which it is declared
tr: `%D' kendisini bildiren sınıf ile aynı isimde

en: using-declaration for non-member at class scope
tr: sınıf bağlamında üye olmayan için using bildirimi

en: using-declaration cannot name destructor
tr: using bildirimi yıkıcıyı isimlendiremez

en: declaration of `%D' not in a namespace surrounding `%D'
tr: `%D' bildirimi `%D' yi kuşatan isim alanının içinde değil

en: `%D' should have been declared inside `%D'
tr: `%D' zaten `%D' içinde bildirilmişti

en: namespace alias `%D' not allowed here, assuming `%D'
tr: burada isim alanı rumuzu `%D' kullanılamaz, `%D' varsayılıyor

note: The parser did not find it, so it's not there.
en: unknown namespace `%D'
tr: bilinmeyen isim alanı `%D'

en: namespace `%T' undeclared
tr: isim alanı `%T' bildirimsiz

en: strong using only meaningful at namespace scope
tr: kesin kullanım sadece isimalanı kapsamında anlamlıdır

en: `%D' attribute directive ignored
tr: `%D' özellik yönergesi yoksayıldı

en: use of `%D' is ambiguous
tr: `%D' kullanımı belirsiz

en:   first declared as `%#D' here
tr:  ilk defa burada `%#D' olarak bildirilmiş

en:   also declared as `%#D' here
tr:   ayrıca burada da `%#D' olarak bildirilmiş

en: `%D' denotes an ambiguous type
tr: `%D' bir belirsiz tür gösteriyor

en: %J  first type here
tr: %J  ilk tür burada

en: %J  other type here
tr: %J  diğer tür burada

note: This happens for A::B where B is a template, and there are no template arguments.
en: invalid use of `%D'
tr: `%D' kullanımı geçersiz

en: `%D::%D' is not a template
tr: `%D::%D' bir şablon değil

en: `%D' undeclared in namespace `%D'
tr: `%D' isim alanı `%D' içinde bildirimsiz

en: `%D' is not a function,
tr: `%D' bir işlev değil,

en:   conflict with `%D'
tr:   `%D' ile çelişiyor

en: XXX entering pop_everything ()
tr: XXX, pop_everything () işlevine giriyor

en: XXX leaving pop_everything ()
tr: XXX, pop_everything () işlevini bırakıyor

en: invalid token
tr: geçersiz atom

en: `%D::%D' has not been declared
tr: `%D::%D' bildirilmemişti

en: `::%D' has not been declared
tr: `::%D' bildirilmemişti

en: `%D' has not been declared
tr: `%D' bildirilmemişti

en: new types may not be defined in a return type
tr: new türleri bir dönüş türünde tanımlanamaz

en: `%T' is not a template
tr: `%T' bir şablon değil

en: `%s' is not a template
tr: `%s' bir şablon değil

en: invalid template-id
tr: geçersiz şablon kimliği

en: %s cannot appear in a constant-expression
tr: %s bir sabit ifadesinde görünemez

note: Issue an error message.
en: `%s' does not name a type
tr: `%s' bir türü isimlendirmez

en: (perhaps `typename %T::%s' was intended)
tr:   (ihtimal ki onu tür yapmak için `typename %T::%s' istiyorsunuz)

en: ISO C++ forbids braced-groups within expressions
tr: ISO C++ da kaşlı ayraçla gruplanmış ifadelere izin verilmez

en: statement-expressions are allowed only inside functions
tr: deyim ifadelerine sadece işlevlerin içinde izin verilir

en: `this' may not be used in this context
tr: bu kapsamda `this' kullanılamaz

en: local variable `%D' may not appear in this context
tr: yerel değişken `%D' bu kapsamda görünemez

en: typedef-name `%D' used as destructor declarator
tr: typedef ismi `%D' yıkıcı bildiricisi olarak kullanılmış

en: ISO C++ forbids compound-literals
tr: ISO C++ da birleşik sabitlere izin verilmez

en: array bound forbidden after parenthesized type-id
tr: parantezli tür kimliğinden sonra dizi sınırı yasak

en: try removing the parentheses around the type-id
tr: tür kimliğini sarmalayan parantezleri kaldırmayı deneyin

en: expression in new-declarator must have integral or enumeration type
tr: new bildirimli ifade bütünleyici ya da numaralama türünde olmalı

en: use of old-style cast
tr: eski tarz tür dönüşümü

en: case label `%E' not within a switch statement
tr: case etiketi `%E' bir switch deyimi içinde değil

en: ISO C++ forbids computed gotos
tr: ISO C++ hesaplanmış goto'lara izin vermez

en: extra `;'
tr: `;' fazla

en: mixing declarations and function-definitions is forbidden
tr: karışık bildirimler ve işlev tanımları yasaktır

en: duplicate `friend'
tr: `friend' yinelenmiş

en: class definition may not be declared a friend
tr: sınıf tanımı kardeş olarak bildirilemez

en: only constructors take base initializers
tr: temel ilklendiricileri sadece kurucular alır

en: anachronistic old-style base class initializer
tr: artık tarih olmuş eski tarz temel sınıf ilklendiricisi

en: keyword `typename' not allowed in this context (a qualified member initializer is implicitly a type)
tr: `typename' anahtar sözcüğüne bu bağlamda izin verilmez (bir nitelikli üye ilklendirici örtük türde)

note: Warn that we do not support `export'.
en: keyword `export' not implemented, and will be ignored
tr: `export' anahtar sözcüğü gerçekleştirilmedi, ve yoksayılacak

note: Otherwise, emit an error about the invalid digraph, but continue parsing because we got our argument list.
en: `<::' cannot begin a template-argument list
tr: `<::' bir şablon argüman listesi başlatamaz

en: `<:' is an alternate spelling for `['. Insert whitespace between `<' and `::'
tr: `<:', `[' için diğer gösterimdir. `<' ile `::' arasında boşluk bırakın

en: (if you use `-fpermissive' G++ will accept your code)
tr: (`-fpermissive' kullanırsanız G++ kodunuzu kabul edecek)

note: Explain what went wrong.
en: non-template `%D' used as template
tr: şablon olarak şablon olmayan `%D' kullanılmış

en: use `%T::template %D' to indicate that it is a template
tr: bir şablon olduğunu belirtmek için `%T::template %D' kullanın

en: using `typename' outside of template
tr: şablon dışında `typename' kullanımı

en: expected type-name
tr: burada tür ismi umuluyordu

en: type attributes are honored only at type definition
tr: tür öznitelikleri sadece tür tanımlarında uygulanabilir

note: [namespace.udecl] A using declaration shall not name a template-id.
en: a template-id may not appear in a using-declaration
tr: using bildiriminde bir şablon kimliği bulunamaz

en: an asm-specification is not allowed on a function-definition
tr: bir işlev tanımında bir asm belirtimine izin verilmez

en: attributes are not allowed on a function-definition
tr: bir işlev tanımıda özniteliklere izin verilmez

en: attributes after parenthesized initializer ignored
tr: parantezli ilklendiriciden sonraki öznitelikler yoksayıldı

en: `%T::%D' is not a type
tr: `%T::%D' bir tür değil

en: file ends in default argument
tr: öntanımlı argüman içinde dosya sonu

en: deprecated use of default argument for parameter of non-function
tr: işlev olmayanın parametresi için öntanımlı argüman kullanımı artık geçersiz

en: default arguments are only permitted for function parameters
tr: Öntanımlı argümanlara sadece işlev parametresi olarak izin verilir

en: declaration of `%D' in `%D' which does not enclose `%D'
tr: `%D' bildirimi `%D' içinde ve bu `%D' yi kapsamıyor

en: extra qualification ignored
tr: fazladan niteleme yoksayıldı

en: an explicit specialization must be preceded by 'template <>'
tr: doğrudan özelleştirme `template <>' tarafından öncelenmeli

en: extra semicolon
tr: `;' fazla

en: a class-key must be used when declaring a friend
tr: bir kardeş bildirilirken bir sınıf anahtarı kullanılmalıdır

en: friend declaration does not name a class or function
tr: kardeş bildirimi bir sınıf veya işlevi isimlendirmiyor

en: pure-specifier on function-definition
tr: işlev tanımında saf belirteç

en: keyword `typename' not allowed outside of templates
tr: şablon dışında `typename' kullanımına izin verilmez

en: keyword `typename' not allowed in this context (the base class is implicitly a type)
tr: `typename' anahtar sözcüğüne bu bağlamda izin verilmez (bir taban sınıf örtük türde)

en: reference to `%D' is ambiguous
tr: `%D' ile ilişkilendirme belirsiz

en: too few template-parameter-lists
tr: şablon parametresi listesi çok az

note: Otherwise, there are too many template parameter lists.  We have something like: template <class T> template <class U> void S::f();
en: too many template-parameter-lists
tr: şablon parametresi listesi çok fazla

note: If begin_function_definition didn't like the definition, skip the entire function.
en: invalid function declaration
tr: işlev bildirimi geçersiz

note: Issue an error message.
en: named return values are no longer supported
tr: isimli dönüş değerleri artık desteklenmiyor

en: `>>' should be `> >' within a nested template argument list
tr: alt şablon argüman listesindeki `>>', `> >' olmalıydı

note: If this is not a nested template argument list, the '>>' is a typo for '>'. Emit an error message and continue.
en: spurious `>>', use `>' to terminate a template argument list
tr: sahte `>>', bir şablon argüman listesini sonlandırmak için `>' kullanın

en: missing `>' to terminate the template argument list
tr: şablon argüman listesini sonlandıracak '>' eksik

en: `%s' tag used in naming `%#T'
tr: `%s' etiketi `%#T' isimlemesinde kullanılmış

en: %D redeclared with different access
tr: `%D' farklı erişimle tekrar bildirilmiş

en: data member `%D' cannot be a member template
tr: veri üyesi `%D' bir üye şablonu olamaz

en: invalid member template declaration `%D'
tr: geçersiz üye şablonu bildirimi `%D'

en: explicit specialization in non-namespace scope `%D'
tr: isim alanı olmayan `%D' içinde doğrudan özelleştirme

en: enclosing class templates are not explicitly specialized
tr: sınıf şablonlarının zarflanması doğrudan özelleştirilmiyor

en: specializing `%#T' in different namespace
tr:  `%#T' farklı isim alanında özelleştiriliyor

en:   from definition of `%#D'
tr:   `%#D' bildiriminden

en: specialization of `%T' after instantiation
tr: gerçeklemeden sonra `%T' özelleştirmesi

en: specialization `%T' after instantiation `%T'
tr: %T' özelleştirmesi, `%T' gerçeklemesinden sonra

en: explicit specialization of non-template `%T'
tr: şablon olmayan `%T' örtük özelleştirmesi

en: specialization of %D after instantiation
tr: gerçeklemeden sonra %D özelleştirmesi

en: `%D' is not a function template
tr: `%D' bir işlev şablonu değil

en: template-id `%D' for `%+D' does not match any template declaration
tr: şablon kimliği `%D', `%+D' için hiçbir şablon bildirimi ile eşleşmiyor

en: ambiguous template specialization `%D' for `%+D'
tr: şablon özelleştirmesi `%D', `%+D' için belirsiz

note: This case handles bogus declarations like template <> template <class T> void f<int>();
en: template-id `%D' in declaration of primary template
tr: birincil şablon bildiriminde şablon kimliği `%D'

en: template parameter list used in explicit instantiation
tr: şablon parametre listesi doğrudan gerçekleme içinde kullanılmış

en: definition provided for explicit instantiation
tr: tanım doğrudan gerçekleme için üretilmiş

en: too many template parameter lists in declaration of `%D'
tr: `%D' bildiriminde şablon parametresi listesi çok fazla

en: too few template parameter lists in declaration of `%D'
tr: `%D' bildiriminde şablon parametresi listesi çok az

en: explicit specialization not preceded by `template <>'
tr: doğrudan özelleştirme `template <>' tarafından öncelenmiyor

en: partial specialization `%D' of function template
tr: işlev şablonunun `%D' kısmî özelleştirmesi

en: default argument specified in explicit specialization
tr: doğrudan özelleştirme içinde öntanımlı argüman belirtilmiş

en: template specialization with C linkage
tr: C ilintileme ile şablon özelleştirmesi

note: From [temp.expl.spec]: If such an explicit specialization for the member of a class template names an implicitly-declared special member function (clause _special_), the program is ill-formed. Similar language is found in [temp.explicit].
en: specialization of implicitly-declared special member function
tr: örtük bildirimli özel üye işlev özelleştirmesi

en: no member function `%D' declared in `%T'
tr: `%T' içinde bildirilmiş `%D' diye bir üye işlev yok

note: There are two many template parameter lists.
en: too many template parameter lists in declaration of `%T'
tr: `%T' bildiriminde şablon parametresi listesi çok fazla

en:  shadows template parm `%#D'
tr:  şablon parametresi `%#D' gölgeleniyor

en: template parameters not used in partial specialization:
tr: kısmî özelleştirmede kullanılmayan şablon parametreleri:

en: partial specialization `%T' does not specialize any template arguments
tr: kısmî özelleştirme `%T' hiç bir şablon argümanını özelleştirmiyor

en: template argument `%E' involves template parameter(s)
tr: şablon argümanı `%E' şablon parametre(ler)ini içine alıyor

en: type `%T' of template argument `%E' depends on template parameter(s)
tr: tür `%T' (şablon argümanı `%E' nin türü) şablon parametre(ler)ine bağımlı oluyor

en: no default argument for `%D'
tr: `%D' için öntanımlı argüman yok

en: template with C linkage
tr: C ilintilemeli şablon

en: template class without a name
tr: bir ismi olmayan şablon sınıfı

note: [temp.mem] A destructor shall not be a member template.
en: destructor `%D' declared as member template
tr: yıkıcı `%D' bir üye şablonu olarak bildirilmiş

en: `%D' does not declare a template type
tr: `%D' bir şablon türü bildirmiyor

en: template definition of non-template `%#D'
tr: şablon olmayan `%#D' nin şablon bildirimi

en: expected %d levels of template parms for `%#D', got %d
tr: %d seviye umulurken `%#D' için şablon parametresi seviyesi olarak %d seviye alındı,

en: got %d template parameters for `%#D'
tr: %d şablon parametresi alındı (`%#D' için)

en: got %d template parameters for `%#T'
tr: %d şablon parametresi alındı (`%#T' için)

en:   but %d required
tr:   ama %d gerekiyordu

en: `%T' is not a template type
tr: `%T' bir şablon türü değil

en: previous declaration `%D'
tr: `%D' önceki bildirimi

en: used %d template parameter%s instead of %d
tr: %3$d yerine %1$d şablon parametresi kullanılmış                      %2$s

en: template parameter `%#D'
tr: şablon parametresi `%#D'

en: redeclared here as `%#D'
tr: burada yeniden `%#D' olarak bildirilmiş

note: We have in [temp.param]: A template-parameter may not be given default arguments by two different declarations in the same scope.
en: redefinition of default argument for `%#D'
tr: `%#D' nin öntanımlı argümanının yeniden tanımlanması

en: %J  original definition appeared here
tr: %J  özgün tanımı burada göründü

en: `%E' is not a valid template argument
tr: `%E' geçerli bir şablon argümanı değil

en: it must be the address of a function with external linkage
tr: o dış ilintilemeli bir işlevin adresi olmalı

en: it must be the address of an object with external linkage
tr: o dış ilintilemeli bir nesnenin adresi olmalı

en: it must be a pointer-to-member of the form `&X::Y'
tr: o `&X::Y' şeklinde bir üye göstericisi olmalı

en: string literal %E is not a valid template argument because it is the address of an object with static linkage
tr: statik ilintilemeli bir nesnenin adresi olduğundan, dizge sabiti %E geçerli bir şablon argümanı değil

en: address of non-extern `%E' cannot be used as template argument
tr: extern olmayan`%E' nin adresi şablon argümanı olarak kullanılamaz

en: non-constant `%E' cannot be used as template argument
tr: sabit olmayan `%E' şablon argümanı olarak kullanılamaz

en: type '%T' cannot be used as a value for a non-type template-parameter
tr: `%T' türü bir türsüz şablon parametresinin değeri olarak kullanılamaz

en: invalid use of '%D' as a non-type template-argument
tr: türsüz şablon argümanı olarak '%D' kullanımı geçersiz

en: invalid use of '%E' as a non-type template-argument
tr: türsüz şablon argümanı olarak '%E' kullanımı geçersiz

en: to refer to a type member of a template parameter, use `typename %E'
tr: bir şablon parametresinin bir tür üyesine başvuru yapmak için `typename %E' kullanın

en: type/value mismatch at argument %d in template parameter list for `%D'
tr: şablon parametre listesindeki %d. argümanda (`%D' için) tür/değer çelişkisi

en:   expected a constant of type `%T', got `%T'
tr:   `%T' türünde bir sabit umulurken `%T' alındı

en:   expected a class template, got `%E'
tr:   bir sınıf şablonu umulurken `%E' alındı

en:   expected a type, got `%E'
tr:   bir tür umulurken `%E' alındı

en:   expected a type, got `%T'
tr:   bir tür umulurken `%T' alındı

en:   expected a class template, got `%T'
tr:   bir sınıf şablonu umulurken `%T' alındı

en:   expected a template of type `%D', got `%D'
tr:   `%D' türünde bir şablon umulurken `%D' alındı

en: could not convert template argument `%E' to `%T'
tr: şablon argümanı `%E' `%T' ye dönüştürülemedi

en: wrong number of template arguments (%d, should be %d)
tr: yanlış sayıda şablon argümanı (%d yerine %d olmalıydı)

en: provided for `%D'
tr: `%D' için sağlanmış

en: template argument %d is invalid
tr: şablon argümanı %d geçersiz

en: non-template used as template
tr: şablon olarak şablon olmayan kullanılmış

en: non-template type `%T' used as a template
tr: şablon olarak şablon olmayan tür `%T' kullanılmış

en: for template declaration `%D'
tr: şablon bildirimi `%D' için

en: template instantiation depth exceeds maximum of %d (use -ftemplate-depth-NN to increase the maximum) instantiating `%D'
tr: %d lik en büyük şablon gerçekleme derinliği `%D' gerçeklemesinde aşılıyor (en büyük değeri arttırmak için -ftemplate-depth-NN kullanın)

en: ambiguous class template instantiation for `%#T'
tr: `%#T' için sınıf şablonu gerçeklemesi belirsiz

en: instantiation of `%D' as type `%T'
tr: `%D' gerçeklemesi `%T' türünde

en: invalid parameter type `%T'
tr: geçersiz parametre türü `%T'

en: in declaration `%D'
tr: `%D' bildiriminde

en: creating pointer to member function of non-class type `%T'
tr: sınıf olmayan `%T' türünde üye işlev göstericisi oluşturulması

en: creating array with size zero
tr: dizi sıfır uzunlukta oluşturuluyor

en: creating array with size zero (`%E')
tr: sıfır boyutlu dizi oluşturuluyor (`%E')

en: forming reference to void
tr: void'e referans oluşturuluyor

en: forming %s to reference type `%T'
tr: %s tür `%T'ye referans oluşturuyor

en: creating pointer to member of non-class type `%T'
tr: sınıf olmayan `%T' türünde üye göstericisisi oluşturulması

en: creating pointer to member reference type `%T'
tr: `%T' üye referans türünde gösterici oluşturulması

en: creating array of `%T'
tr: `%T' dizisi oluşturulması

en: creating array of `%T', which is an abstract class type
tr: mutlak sınıf türünde olan `%T' dizininin oluşturulması

en: `%T' is not a class, struct, or union type
tr: `%T' bir class, struct, veya union türünde değil

en: use of `%s' in template
tr: şablonda `%s' kullanımı

en: dependent-name `%E' is parsed as a non-type, but instantiation yields a type
tr: `%E' bağımlı ismi bir tür olarak çözümlenmedi ama gerçekleme onun bir tür olmasını istiyor

en: say `typename %E' if a type is meant
tr: eğer bu bir türdür anlamında kullandıysanız `typename %E' deyin

en: `%T' uses anonymous type
tr: `%T' anonim tür kullanıyor

en: `%T' uses local type `%T'
tr: `%T' yerel tür `%T' kullanıyor

en: `%T' is a variably modified type
tr: `%T' değişkene göre değişen türde

en: integral expression `%E' is not constant
tr: bütünleyen ifade `%E' bir sabit değil

en:   trying to instantiate `%D'
tr:   `%D' gerçeklenmeye çalışılıyor

en: incomplete type unification
tr: tamamlanmamış tür birleştirme

en: use of `%s' in template type unification
tr: şablon türü birleştirmede `%s' kullanımı

en: explicit instantiation of non-template `%#D'
tr: şablon olmayan `%#D' nin doğrudan gerçeklenmesi

en: no matching template for `%D' found
tr: `%D' için eşleşen bir şablon yok

en: explicit instantiation of `%#D'
tr: `%#D' nin doğrudan gerçeklenmesi

en: duplicate explicit instantiation of `%#D'
tr: yinelenmiş doğrudan `%#D' gerçeklemesi

en: ISO C++ forbids the use of `extern' on explicit instantiations
tr: ISO C++ doğrudan gerçeklemelerde `extern' kullanımına izin vermez

en: storage class `%D' applied to template instantiation
tr: saklama sınıfı `%D' şablon gerçeklemesine uygulanmış

en: explicit instantiation of non-template type `%T'
tr: şablon olmayan tür `%T' nin doğrudan gerçeklenmesi

en: explicit instantiation of `%#T' before definition of template
tr: şablon tanımından önce `%T' nin doğrudan gerçeklenmesi

en: ISO C++ forbids the use of `%s' on explicit instantiations
tr: ISO C++ doğrudan gerçeklemelerde `%s' kullanımına izin vermez

en: duplicate explicit instantiation of `%#T'
tr: yinelenmiş doğrudan `%#T' gerçeklemesi

en: explicit instantiation of `%D' but no definition available
tr: bir tanımlama olmadan `%D' nin doğrudan gerçeklenmesi

en: `%#T' is not a valid type for a template constant parameter
tr: `%#T' bir şablon sabiti parametresi için geçerli bir tür değildir

en: -frepo must be used with -c
tr: -frepo, -c ile kullanılmalı

en: mysterious repository information in %s
tr: %s içinde esrarengiz depo bilgisi

en: can't create repository information file `%s'
tr: depo bilgisi `%s' dosyasında oluşturulamıyor

en: cannot use typeid with -fno-rtti
tr: typeid, -fno-rtti ile kullanılamaz

en: must #include <typeinfo> before using typeid
tr: typeid kullanımından önce #include <türbilgisi> olmalı

en: cannot create type information for type `%T' because its size is variable
tr: boyutu değişken olduğundan tür `%T' için tür bilgisi oluşturulamıyor

en: dynamic_cast of `%#D' to `%#T' can never succeed
tr: `%#D' nin `%#T' türüne özdevimli dönüşümü asla başarılı olamaz

en: cannot dynamic_cast `%E' (of type `%#T') to type `%#T' (%s)
tr: `%E' (`%#T' türünde) den `%#T' türüne özdevimli dönüşüm yapılamaz (%s)

en: `%T' is an ambiguous base of `%T'
tr: `%T', `%T' nin bir belirsiz tabanıdır

en: `%T' is an inaccessible base of `%T'
tr: `%T', `%T' nin bir erişilemeyen tabanıdır

en: invalid covariant return type for `%#D'
tr: `%#D' için ortak değişen dönüş türü geçersiz

en:   overriding `%#D'
tr:   `%#D' değiştiriliyor

en: conflicting return type specified for `%#D'
tr: `%D' için çelişen dönüş türü belirtilmiş

en: looser throw specifier for `%#F'
tr: `%#F' için throw belirteci daha gevşek

en:   overriding `%#F'
tr:   `%#F' değiştiriliyor

note: A static member function cannot match an inherited virtual member function.
en: `%#D' cannot be declared
tr: `%#D' bildirilemez

en:   since `%#D' declared in base class
tr:   `%#D' taban sınıfta bildirildiğinden

en: `%#D' needs a final overrider
tr: `%#D' bir son değiştirici gerektiriyor

en: type of asm operand `%E' could not be determined
tr: asm terimi `%E'nin türü saptanamadı

en: invalid use of member `%D' in static member function
tr: statik üye işlev kapsamında üye `%D' kullanımı geçersiz

en: from this location
tr: buradan

en: object missing in reference to `%D'
tr: `%D' ile ilişkilendirmede nesne eksik

en: arguments to destructor are not allowed
tr: yıkıcıların argümanı olmaz

en: `this' is unavailable for static member functions
tr: statik üye işlevlerde `this' kullanılmaz

en: invalid use of `this' in non-member function
tr: üye olmayan işlevde `this' kullanımı geçersiz

en: invalid use of `this' at top level
tr: tepe seviyede `this' kullanımı geçersiz

en: invalid qualifying scope in pseudo-destructor name
tr: yarı-yıkıcı ismi içinde geçersiz niteleme kapsamı

en: `%E' is not of type `%T'
tr: `%E'  `%T' türünde değil

en: template type parameters must use the keyword `class' or `typename'
tr: şablon türü parametrelerde `class' ya da `typename' sözcükleri kullanılmalı

en: invalid use of type `%T' as a default value for a template template-parameter
tr: bir şablonun şablon parametresinin öntanımlı değeri olarak `%T' türünün kullanımı geçersiz

en: invalid use of `%D' as a default value for a template template-parameter
tr: bir şablonun şablon parametresinin öntanımlı değeri olarak `%D' kullanımı geçersiz

en: invalid default argument for a template template parameter
tr: bir şablonun şablon parametresinin öntanımlı argümanı geçersiz

en: definition of `%#T' inside template parameter list
tr: şablon parametre listesinde `%#T' tanımı

en: invalid definition of qualified type `%T'
tr: nitelikli tür `%T' tanımı geçersiz

en: previous definition of `%#T'
tr: `%#T' nin önceki bildirimi

en: invalid base-class specification
tr: ana sınıf belirtimi geçersiz

en: base class `%T' has cv qualifiers
tr: taban sınıf `%T' cv niteleyiciler içeriyor

en: multiple declarators in template declaration
tr: şablon bildiriminde çoklu bildiriciler

en: incomplete type `%T' used in nested name specifier
tr: içi boş `%T' türü alt isim belirtecinde kullanılmış

en: `%D' is not a member of `%T'
tr: `%D' `%T' nin bir üyesi değil

en: `%D' is not a member of `%D'
tr: `%D', `%D' nin bir üyesi değil

en: template parameter `%D' of type `%T' is not allowed in an integral constant expression because it is not of integral or enumeration type
tr: `%D' şablon parametresi `%T' türündeyse bütünleyen ya da sıralı türde olmadığından bir bütünleyen sabit ifadesinde kullanılmaz

en: `%D' cannot appear in a constant-expression
tr: `%D' bir sabit ifadesinde bulunamaz

en: use of namespace `%D' as expression
tr: isim alanı `%D' nin ifade olarak kullanımı

en: use of class template `%T' as expression
tr: sınıf şablonu `%T' nin ifade olarak kullanımı

note: Ambiguous reference to base members.
en: request for member `%D' is ambiguous in multiple inheritance lattice
tr: üye `%D' için istek çoklu kalıt kafesi içinde belirsiz

en: use of %s from containing function
tr: içeren işlevden %s kullanımı

en:   `%#D' declared here
tr:   `%#D' burada bildirilmiş

en: type of `%E' is unknown
tr: `%E' türü bilinmiyor

en: non-lvalue in %s
tr: %s içinde olmayan sol yan

en: `%V' qualifiers cannot be applied to `%T'
tr: `%V' niteleyicisi `%T' ye uygulanamaz

en: `%s' attribute can only be applied to Java class definitions
tr: `%s' özniteliği sadece Java sınıf tanımlarında uygulanabilir

en: `%s' attribute can only be applied to class definitions
tr: `%s' özniteliği sadece sınıf tanımlarında uygulanabilir

en: `%s' is obsolete; g++ vtables are now COM-compatible by default
tr: `%s' artık kullanılmıyor; g++ vtables şimdi öntanımlı olarak COM-uyumludur

en: requested init_priority is not an integer constant
tr: istenen init_priority bir tamsayı sabit değil

en: can only use `%s' attribute on file-scope definitions of objects of class type
tr: `%s' özniteliği sadece sınıf türünün nesnelerinin dosya bağlamı tanımlarında kullanılabilir

en: requested init_priority is out of range
tr: istenen init_priority kapsamdışı

en: requested init_priority is reserved for internal use
tr: istenen init_priority iç kullanım için ayrılmıştır

en: `%s' attribute is not supported on this platform
tr: bu hedefte `%s' özniteliği desteklenmiyor

en: lang_* check: failed in %s, at %s:%d
tr: lang_* denetimi: %2$s:%3$d: %1$s içinde başarısız

en: %s between distinct pointer types `%T' and `%T' lacks a cast
tr: %s farklı gösterici türleri `%T' ve `%T' arasında bir tür dönüşümünü kaldırır

en: ISO C++ forbids %s between pointer of type `void *' and pointer-to-function
tr: ISO C++'da işlev ve `void *' tür göstericileri arasında %s yasaktır

en: %s between distinct pointer-to-member types `%T' and `%T' lacks a cast
tr: %s farklı üye göstericisi türleri `%T' ve `%T' arasında bir tür dönüşümünü kaldırır

en: invalid application of `%s' to a member function
tr: üye olmayan işleve `%s' uygulanması geçersiz

en: invalid application of `%s' to a bit-field
tr: bir bit alanına geçersiz `%s' uygulaması

en: ISO C++ forbids applying `%s' to an expression of function type
tr: ISO C++ bir işlev türü ifadesine ``%s' uygulanmasına izin vermez

en: invalid use of non-static member function
tr: statik olmayan üye işlev kullanımı geçersiz

en: deprecated conversion from string constant to `%T'
tr: dizge sabitten `%T' ye modası geçmiş dönüşüm

en: request for member `%D' in `%E', which is of non-class type `%T'
tr: sınıf olmayan `%T' türündeki `%E'nin üyesi `%D' için istek

en: invalid use of nonstatic data member '%E'
tr: geçersiz static olmayan veri üyesi `%E' kullanımı

en: invalid access to non-static data member `%D' of NULL object
tr: NULL nesnenin static olmayan `%D' veri üyesine erişimi geçersiz

en: (perhaps the `offsetof' macro was used incorrectly)
tr: (belki `offsetof' makrosu yanlış kullanıldı)

en: the type being destroyed is `%T', but the destructor refers to `%T'
tr: iptal edilen tür `%T' iken yıkıcı `%T' ile ilişkili

en: `%D::%D' is not a member of `%T'
tr: `%D::%D', `%T' nin bir üyesi değil

en: `%T' is not a base of `%T'
tr: `%T' `%T' tabanında değil

en: '%D' has no member named '%E'
tr: %D' `%E' isimli üyeye sahip değil

en: `%D' is not a member template function
tr: `%D' bir üye şablon işlevi değil

note: A pointer to incomplete type (other than cv void) can be dereferenced [expr.unary.op]/1
en: `%T' is not a pointer-to-object type
tr: `%T' bir nesne gösterici türü değil

en: invalid use of `%s' on pointer to member
tr: üye göstericisinde `%s' kullanımı geçersiz

en: invalid type argument
tr: tür argümanı geçersiz

en: ISO C++ forbids subscripting non-lvalue array
tr: ISO C++ sol yan olmayan dizi indislemesine izin vermez

en: subscripting array declared `register'
tr: `register' olarak bildirilmiş dizi indislemesi

en: object missing in use of `%E'
tr: `%E' kullanımı içinde nesne eksik

en: ISO C++ forbids calling `::main' from within program
tr: ISO C++ program içinden `::main' çağrısına izin vermez

en: must use .* or ->* to call pointer-to-member function in `%E (...)'
tr: `%E (...)' içindeki üye göstericili işlev çağrısında  .* ya da ->* kullanılmalı

en: `%E' cannot be used as a function
tr: `%E' bir işlev olarak kullanılamaz

en: too many arguments to %s `%+#D'
tr: %s `%+#D' için argümanlar çok fazla

en: at this point in file
tr: dosyanın burasında

en: parameter %P of `%D' has incomplete type `%T'
tr: `%P' parametresi '%D' içinde tamamlanmamış `%T' türünde

en: parameter %P has incomplete type `%T'
tr: parametre %P tamamlanmamış `%T' türünde

en: too few arguments to %s `%+#D'
tr: %s `%+#D' için argümanlar çok az

en: assuming cast to type `%T' from overloaded function
tr: aşırı yüklü işlevden `%T' ye tür dönüşümü yapıldığı varsayılıyor

en: division by zero in `%E / 0'
tr: `%E / 0' da sıfırla bölme

en: division by zero in `%E / 0.'
tr: `%E / 0.' da sıfırla bölme

en: division by zero in `%E %% 0'
tr: `%E %% 0' da sıfırla bölme

en: division by zero in `%E %% 0.'
tr: `%E %% 0.' da sıfırla bölme

en: %s rotate count is negative
tr: %s döngü sayısı negatif

en: %s rotate count >= width of type
tr: %s döngü sayısı >= tür genişliği

en: ISO C++ forbids comparison between pointer and integer
tr: ISO C++ da gösterici ile tamsayı arasında karşılaştırmaya izin verilmez

en: comparison between types `%#T' and `%#T'
tr: `%#T' ile `%#T' türleri arasında karşılaştırma

en: comparison between signed and unsigned integer expressions
tr: işaretli ve işaretsiz tamsayı ifadeler arasında karşılaştırma

en: invalid operands of types `%T' and `%T' to binary `%O'
tr: iki terimli `%O' için `%T' ve `%T' türünde geçersiz terimler

note: Some sort of arithmetic operation involving NULL was performed.  Note that pointer-difference and pointer-addition have already been handled above, and so we don't end up here in that case.
en: NULL used in arithmetic
tr: aritmetik içinde NULL kullanımı

en: ISO C++ forbids using pointer of type `void *' in subtraction
tr: ISO C++ bir çıkartma işlemi içinde `void *' türde gösterici kullanımına izin vermez

en: ISO C++ forbids using pointer to a function in subtraction
tr: ISO C++ bir çıkartma işlemi içindeki bir işlev göstericisi kullanımına izin vermez

en: ISO C++ forbids using pointer to a method in subtraction
tr: ISO C++ bir çıkartma işlemi içinde bir yöntem göstericisi kullanımına izin vermez

en: invalid use of a pointer to an incomplete type in pointer arithmetic
tr: gösterici aritmetiğinde tamamlanmamış türe gösterici kullanımı geçersiz

en: invalid use of '%E' to form a pointer-to-member-function.  Use a qualified-id.
tr: '%E' kullanımı üye işleve göstrge biçiminde geçersiz. Bir nitelikli kimlik kullanın.

en: parenthesis around '%E' cannot be used to form a pointer-to-member-function
tr: parantez içene alınmış '%E' üye işleve gösterici biçiminde kullanılamaz

en: taking address of temporary
tr: geçicinin adresi alınıyor

en: ISO C++ forbids %sing an enum
tr: ISO C++ bir enum'um %s-lenmesine izin vermez

en: cannot %s a pointer to incomplete type `%T'
tr: içi boş `%T' türüne bir gösterici %s yapılamaz

en: ISO C++ forbids %sing a pointer of type `%T'
tr: ISO C++ da bir `%T' türünde göstericiye %s için izin verilmez

en: cast to non-reference type used as lvalue
tr: sol yan olarak kullanılmış referans olmayan türe dönüşüm

en: invalid use of `--' on bool variable `%D'
tr: bool değişken `%D' üstünde `--' kullanımı geçersiz

note: ARM $3.4
en: ISO C++ forbids taking address of function `::main'
tr: ISO C++ `::main' işlevinin adresinin alınmasına izin vermez

note: An expression like &memfn.
en: ISO C++ forbids taking the address of an unqualified or parenthesized non-static member function to form a pointer to member function.  Say `&%T::%D'
tr: ISO C++ üye işleve bir gösterici şekillendirecek bir niteliksiz ya da parantezli statik olmayan üye işlevin adresinin alınmasına izin vermez. `&%T::%D' denebilir.

en: ISO C++ forbids taking the address of a bound member function to form a pointer to member function.  Say `&%T::%D'
tr: ISO C++ üye işleve bir gösterici şekillendirecek bir sınır üye işlevin adresinin alınmasına izin vermez. `&%T::%D' denebilir

en: ISO C++ forbids taking the address of a cast to a non-lvalue expression
tr: ISO C++ bir sol yan olmayan ifadeye dönüşüm adresi alınmasına izin vermez

en: unary `&'
tr: tekil `&'

en: attempt to take address of bit-field structure member `%D'
tr: bit-alanı yapının `%D' üyesinin adresi alınmaya çalışılıyor

en: taking address of destructor
tr: yıkıcı adresinin alınması

en: taking address of bound pointer-to-member expression
tr: üyeye göstericili ifadenin sınır adresi alınıyor

en: cannot create pointer to reference member `%D'
tr: referans üyesi `%D' için gösterici oluşturulamaz

en: cannot take the address of `this', which is an rvalue expression
tr: bir sağ yan ifade olarak `this'in adresi alınamaz

en: address requested for `%D', which is declared `register'
tr: `register' olarak bildirilmiş `%D' için adres isteği

en: %s expression list treated as compound expression
tr: %s ifade listesi bileşik ifade olarak ele alınıyor

en: %s from type `%T' to type `%T' casts away constness
tr: `%T' türünden `%T' türüne %s const'suz dışı dönüşüme sebep oluyor

en: invalid static_cast from type `%T' to type `%T'
tr: `%T' türünden `%T' türüne durağan tür dönüşümü geçersiz

en: invalid reinterpret_cast of an rvalue expression of type `%T' to type `%T'
tr: `%T' türündeki bir sağ taraf değerinin `%T' türüne yeniden yorumlamalı dönüşümü geçersiz

en: reinterpret_cast from `%T' to `%T' loses precision
tr: `%T' den `%T' ye yeniden yorumlamalı tür dönüşümü hassasiyet kaybı oluşturuyor

en: ISO C++ forbids casting between pointer-to-function and pointer-to-object
tr: ISO C++ işlev ve nesne göstericileri arasında dönüşüme izin vermez

en: invalid reinterpret_cast from type `%T' to type `%T'
tr: `%T' türünden `%T' türüne yeniden yorumlamalı dönüşüm geçersiz

en: invalid use of const_cast with type `%T', which is not a pointer, reference, nor a pointer-to-data-member type
tr: ne bir gösterici ne de bir veri üyesi göstericili olan `%T' türü ile const_cast kullanımı geçersiz

en: invalid use of const_cast with type `%T', which is a pointer or reference to a function type
tr: bir gösterici ya da bir işlev türüne referans `%T' türü ile const_cast kullanımı geçersiz

en: invalid const_cast of an rvalue of type `%T' to type `%T'
tr: `%T' türündeki bir sağ taraf değerinden `%T' türüne const_cast geçersiz

en: invalid const_cast from type `%T' to type `%T'
tr: `%T' türünden `%T' türüne const_cast geçersiz

en: ISO C++ forbids casting to an array type `%T'
tr: ISO C++ da `%T' dizi türüne dönüşüme izin verilmez

en: invalid cast to function type `%T'
tr: `%T' işlev türüne dönüşüm geçersiz

en: cast from `%T' to `%T' discards qualifiers from pointer target type
tr: `%T' türünden `%T' türüne dönüşüm, gösterici hedef türünden niteleyicileri iptal ediyor

en: cast from `%T' to `%T' increases required alignment of target type
tr: `%T' türünden `%T' türüne dönüşüm hedef türün hizalama gereksinimini arttırıyor

en:   in evaluation of `%Q(%#T, %#T)'
tr:   `%Q(%#T, %#T)' nin gelişiminde

en: ISO C++ forbids cast to non-reference type used as lvalue
tr: ISO C++ sol taraf değeri olarak kullanılmış referanssız türe dönüşüme izin vermez

en: incompatible types in assignment of `%T' to `%T'
tr: `%T' den `%T' ye değer atamada uyumsuz türler

en: ISO C++ forbids assignment of arrays
tr: ISO C++ dizilerin değer atanarak bildirimine izin vermez

en:    in pointer to member function conversion
tr:    üye işleve gösterici dönüşümünde

en:    in pointer to member conversion
tr:    üyeye gösterici dönüşümünde

note: This is a reinterpret cast, we choose to do nothing.
en: pointer to member cast via virtual base `%T'
tr: sanal taban `%T' üzerinden üye göstericisine dönüşüm

en: pointer to member conversion via virtual base `%T'
tr: sanal taban `%T' üzerinden üye göstericisine dönüşüm

en: invalid conversion to type `%T' from type `%T'
tr: tür `%T' nin `%T' den dönüşümü geçersiz

en: passing NULL used for non-pointer %s %P of `%D'
tr: `%D' işlevinin %P. argümanında göstericisiz %s için kullanılan NULL'un aktarılmasında

en: %s to non-pointer type `%T' from NULL
tr: NULL'dan gösterici olmayan `%T' türüne %s

en: passing `%T' for %s %P of `%D'
tr: `%D' işlevinin %P. argümanında %s için `%T'nin aktarılmasında

en: %s to `%T' from `%T'
tr: `%T' nin `%T' den %s

en: passing negative value `%E' for %s %P of `%D'
tr: `%D' işlevinin %P. argümanında %s için `%T' negatif değerinin aktarılmasında

en: %s of negative value `%E' to `%T'
tr: %s `%E' nin `%T' için negatif değeridir

en: cannot convert `%T' to `%T' for argument `%P' to `%D'
tr: `%T' `%T' ye argüman `%P' den `%D' ye için dönüştürülemez

en: cannot convert `%T' to `%T' in %s
tr:  `%T'  `%T' ye %s içinde dönüştürülemez

en: in passing argument %P of `%+D'
tr: `%+D' nin %P. argümanının aktarılmasında

en: returning reference to temporary
tr: geçiciye referans dönüyor

en: reference to non-lvalue returned
tr: sağ yansız dönüşlüye referans

en: reference to local variable `%D' returned
tr: yerel değişken `%D' ye referansa döndürüldü

en: address of local variable `%D' returned
tr: yerel değişken `%D' adresi döndürüldü

en: returning a value from a destructor
tr: bir yıkıcıdan değer dönüyor

note: If a return statement appears in a handler of the function-try-block of a constructor, the program is ill-formed.
en: cannot return from a handler of a function-try-block of a constructor
tr: bir kurucunun bir işlev deneme bloğunun bir tutamağından döndürülemez

note: You can't return a value from a constructor.
en: returning a value from a constructor
tr: kurucudan bir değer döndürülemez

en: return-statement with no value, in function returning '%T'
tr: '%T' döndüren işlevde değer içermeyen `return' deyimi

en: return-statement with a value, in function returning 'void'
tr: 'void' dönüşlü işlevde değer içeren `return' deyimi

en: `operator new' must not return NULL unless it is declared `throw()' (or -fcheck-new is in effect)
tr: `operator new', `throw()' olarak bildirilmedikçe NULL dönmemeli (ya da -fcheck-new etkisindedir)

en: type `%T' is not a base type for type `%T'
tr: tür `%T' tür `%T' için taban tür değil

en: cannot declare variable `%D' to be of type `%T'
tr: değişken `%D' `%T' türünde bildirilemez

en: cannot declare parameter `%D' to be of type `%T'
tr: parametre `%D' `%T' türünde bildirilemez

en: cannot declare field `%D' to be of type `%T'
tr: alan `%D' `%T' türünde bildirilemez

en: invalid return type for member function `%#D'
tr: üye işlev `%#D' için dönen değer türü geçersiz

en: invalid return type for function `%#D'
tr: işlev `%#D' için dönen değer türü geçersiz

en: cannot allocate an object of type `%T'
tr: `%T' türünde bir nesne tahsis edilemez

en:   because the following virtual functions are abstract:
tr:   çünkü aşağıdaki sanal işlevler kuramsaldır:

en:   since type `%T' has abstract virtual functions
tr:  tür `%T' mutlak sanal işlevlere sahip olduğundan

en: constructor syntax used, but no constructor declared for type `%T'
tr: kurucu sözdizimi kullanılmış ama `%T' türü için kurucu bildirilmemiş

en: cannot initialize arrays using this syntax
tr: bu sözdizimi kullanılarak diziler ilklendirilemez

en: initializing array with parameter list
tr: dizi parametre listesi ile ilklendiriliyor

en: initializer for scalar variable requires one element
tr: skalar değişken ilklendiricisi bir öğe gerektirir

en: braces around scalar initializer for `%T'
tr: `%T' için skalar ilklendiriciyi kuşatan parantezler

en: ignoring extra initializers for `%T'
tr: `%T' için fazladan ilklendiricilerin yoksayılması

en: variable-sized object of type `%T' may not be initialized
tr: `%T' türünden değişken-uzunluklu nesne ilklendirilmiş olmayabilir

en: subobject of type `%T' must be initialized by constructor, not by `%E'
tr: `%T' türündeki alt nesne kurucu tarafından ilklendirilmiş olmalı, `%E' tarafından değil

en: aggregate has a partly bracketed initializer
tr: küme kısmen köşeli parantezli ilklendirici içeriyor

en: non-trivial labeled initializers
tr: anlamsız olmayan etiketli ilklendiriciler

en: non-empty initializer for array of empty elements
tr: boş öğeler dizisi için boş olmayan ilklendirici

en: initializer list for object of class with virtual base classes
tr: sanal taban sınıflarla sınıf nesnesi için öndeğer listesi

en: initializer list for object of class with base classes
tr: taban sınıflarla sınıf nesnesi için öndeğer listesi

en: initializer list for object using virtual functions
tr: sanal işlevler kullanan nesne için ilklendirici listesi

en: missing initializer for member `%D'
tr: üye `%D' için ilklendirici eksik

en: uninitialized const member `%D'
tr: ilklendirilmemiş sabit üyesi `%D'

en: member `%D' with uninitialized const fields
tr: üye `%D' ilklendirilmemiş sabit alanlı

en: member `%D' is uninitialized reference
tr: üye `%D' ilklendirilmemiş referanstır

en: index value instead of field name in union initializer
tr: birleşik yapı ilklendiricideki alan isminin yerine index değeri

en: no field `%D' in union being initialized
tr: birleşik yapı ilklendirmesinde `%D' diye bir alan yok

en: union `%T' with no named members cannot be initialized
tr: union `%T' isimli üyeler yokken ilklendirilemez

en: excess elements in aggregate initializer
tr: küme ilklendiricide gereğinden fazla öğe

en: circular pointer delegation detected
tr: döngüsel gösterici görevlendirmesi saptandı

en: base operand of `->' has non-pointer type `%T'
tr: `->' için taban terim bir gösterici olmayan `%T' türünde

en: result of `operator->()' yields non-pointer result
tr: `operator->()' gösterici olmayan sonuç veriyor

en: base operand of `->' is not a pointer
tr: `->' için taban terim bir gösterici değil

en: `%E' cannot be used as a member pointer, since it is of type `%T'
tr: `%E', `%T' türünde olduğundan bir üye göstericisi olarak kullanılamaz

en: cannot apply member pointer `%E' to `%E', which is of non-aggregate type `%T'
tr: üye göstericisi `%E' kümeleme türü olmayan `%T' türündeki `%E' ye uygulanamaz

en: member type `%T::' incompatible with object type `%T'
tr: üye türü `%T::' nesne türü `%T' ile uyumsuz

en: call to function `%D' which throws incomplete type `%#T'
tr: içi boş tür `%#T' yakalanırken `%D' işlevine çağrı

en: call to function which throws incomplete type `%#T'
tr: içi boş tür `%#T' yakalanırken işleve çağrı

note: XXX Not i18n clean.
en: %s is deprecated, please see the documentation for details
tr: %s artık kullanılmıyor, lütfen ayrıntılar için belgelere bakınız

en: note:
tr: bilgi:

en: warning:
tr: uyarı:

en: fatal:
tr: ölümcül:

en: (continued):
tr: (devam):

en: [REPORT BUG!!] %
tr: [HATAYI RAPORLAYIN!!] %

en: [REPORT BUG!!]
tr: [HATAYI RAPORLAYIN!!]

en: ASSIGN'ed label cannot fit into `%A' at %0 -- using wider sibling
tr: ASSIGN'lı etiket %0 daki `%A' içine sığmıyor -- daha geniş çocuklama kullanın

en: no INTEGER type can hold a pointer on this configuration
tr: bu yapılandırmada bir göstericiyi tutabilen INTEGER tür yok

en: configuration: REAL, INTEGER, and LOGICAL are %d bits wide,
tr: yapılandırma: REAL, INTEGER, ve LOGICAL %d bit genişlikte,

en: and pointers are %d bits wide, but g77 doesn't yet work
tr: %d bit uzunluktadır, ama g77 hepsi 32 bit uzunlukta olmadığından henüz

en: properly unless they all are 32 bits wide
tr: düzgün çalışmıyor

en: Please keep this in mind before you report bugs.
tr: Lütfen bunu gözönünde bulundurarak bir hata raporu gönderin.

note: I/O will probably crash.
en: configuration: char * holds %d bits, but ftnlen only %d
tr: yapılandırma: char * %d bit tutar ama ftnlen sadece %d bittir

note: ASSIGN 10 TO I will crash.
en: configuration: char * holds %d bits, but INTEGER only %d --
     ASSIGN statement might fail
tr: yapılandırma: char * %d bit tutar ama INTEGER sadece %d bittir
     -- ASSIGN deyimi başarısız

en: In statement function
tr: Deyim işlevi içinde:

en: Outside of any program unit:
tr: Her program biriminin dışında:

en: %A from %B at %0%C
tr: %0%C deki %B den %A

en: At %0, INCLUDE file %A exists, but is not readable
tr: %0 da, INCLUDE dosyası %A var ama okunabilir değil

en: At %0, INCLUDE nesting too deep
tr: %0 da, INCLUDE iç içeliği çok derin

en: Two arithmetic operators in a row at %0 and %1 -- use parentheses
tr: %0 ve %1 de tek satırda iki aritmetik işleci -- parantez kullanın

en: Operator at %0 has lower precedence than that at %1 -- use parentheses
tr: %0 daki işleç %1 dekinden daha düşük önceliğe sahip -- parantez kullanın

en: Use .EQV./.NEQV. instead of .EQ./.NE. at %0 for LOGICAL operands at %1 and %2
tr: %1 ve %2 deki LOGICAL terimleri için %0 da  .EQ./.NE. yerine .EQV./.NEQV. kullanın

en: Unsupported operand for ** at %1 -- converting to default INTEGER
tr: %1 deki ** için desteklenmeyen terim -- öntanımlı olan INTEGER'a dönüştürülüyor

en: overflowed output arg list for `%s'
tr: `%s' için çıktı argüman listesi taştı

en: --driver no longer supported
tr: --driver artık desteklenmiyor

en: argument to `%s' missing
tr: `%s' için argüman eksik

en: no input files; unwilling to write output files
tr: girdi dosyası yok; çıktı dosyaları istemeyerek yazılıyor

en: Implicit declaration of `%A' at %0
tr: `%A' %0 da örtük bildirilmiş

en: Non-ISO-C-standard escape sequence `\%A' at %0
tr: %0 içinde ISO standardı olmayan önceleme dizgesi, '\%A'

en: Unknown escape sequence `\%A' at %0
tr: %0 içinde bilinmeyen önceleme dizgesi, `\%A'

en: Unterminated escape sequence `\' at %0
tr: %0 içinde sonlandırılmamış denetim dizgesi `\'

en: Unknown escape sequence `\' followed by char code 0x%A at %0
tr: 0x%A karakter kodundan önceki önceleme dizgesi %0 da, `\' anlamsız

en: \x used at %0 with no following hex digits
tr: %0 içinde \x'den sonra onaltılık rakamlar yok

en: Hex escape at %0 out of range
tr: Onaltılık öncelem %0 da kapsam dışı

en: Escape sequence at %0 out of range for character
tr: %0 daki önceleme dizgesi karakter için kapsam dışı

en: hex escape out of range
tr: onaltılık öncelem kapsam dışı

en: non-ANSI-standard escape sequence, `\%c'
tr: ANSI standardı olmayan önceleme dizgesi, `\%c'

en: non-ISO escape sequence `\%c'
tr: ANSI standardı olmayan önceleme dizgesi, '\%c'

en: unknown escape sequence `\%c'
tr: bilinmeyen önceleme dizgesi, `\%c'

en: unknown escape sequence: `\' followed by char code 0x%x
tr: bilinmeyen önceleme dizgesi, `\'den sonra 0x%x karakter kodu geliyor

en: badly formed directive -- no closing quote
tr: hatalı şekillendirilmiş yönerge -- kapatan tırnak yok

en: #-lines for entering and leaving files don't match
tr: girme ve bırakma dosyaları için #-satırları uyumsuz

en: bad directive -- missing close-quote
tr: yönerge hatalı -- kapatan tırnak eksik

en: invalid #ident
tr: #ident geçersiz

en: undefined or invalid # directive
tr: atanmamış ya da geçersiz # yönergesi

en: invalid #line
tr: #line geçersiz

en: use `#line ...' instead of `# ...' in first line
tr: ilk satırda `# ...' yerine `#line ...' kullanın

en: invalid #-line
tr: #-satırı geçersiz

en: Null character at %0 -- line ignored
tr: %0 da null karakter(ler) -- satır yoksayıldı

en: INCLUDE at %0 not the only statement on the source line
tr: %0 daki INCLUDE, kaynak satırındaki tek deyim değil

en: ASSIGNed FORMAT specifier is too small
tr: ASSIGN'lı FORMAT belirteci çok küçük

note: ~~~Someday handle CHARACTER*1, CHARACTER*N
en: SELECT CASE on CHARACTER type (at %0) not supported -- sorry
tr: CHARACTER türü SELECT CASE (%0 da) desteklenmiyor -- özür

en: SELECT (at %0) has duplicate cases -- check integer overflow of CASE(s)
tr: SELECT (%0 da) yinelenmiş case içeriyor -- CASE(ler) için tamsayı taşmasını kontrol edin

en: ASSIGN to variable that is too small
tr: Değişkene ASSIGN çok küçük

en: ASSIGNed GOTO target variable is too small
tr: ASSIGN'lı GOTO hedef değişkeni çok küçük

en: Local adjustable symbol `%A' at %0
tr: %0 da ayarlanabilir yerel sembol `%A'

en: data initializer on host with different endianness
tr: farklı kıymetli bayt sıralamalı konak üzerinde veri ilklendirmesi

en: -fvxt-not-f90 no longer supported -- try -fvxt
tr: -fvxt-not-f90 artık desteklenmiyor -- yerine -fvxt deneyin

en: -ff90-not-vxt no longer supported -- try -fno-vxt -ff90
tr: -ff90-not-vxt artık desteklenmiyor -- yerine -fno-vxt -ff90 deneyin

en: -fdebug-kludge is disabled, use normal debugging flags
tr: -fdebug-kludge iptal edildi, normal hata ayıklama seçeneklerini kullanın

en: Missing first operand for binary operator at %0
tr: %0 içindeki iki terimlinin ilk terimi eksik

en: Zero-length character constant at %0
tr: %0 içinde sıfır uzunluklu karakter sabiti

en: Invalid token at %0 in expression or subexpression at %1
tr: %0 daki dizgecik (%1 deki ifade ya da alt ifadede) geçersiz

en: Missing operand for operator at %1 at end of expression at %0
tr: %1 deki işleç için %0 daki ifadenin sonunda terim eksik

en: Label %A already defined at %1 when redefined at %0
tr: %1 de tanımlanmış olan etiket %A %0 da yeniden tanımlanıyor

en: Unrecognized character at %0 [info -f g77 M LEX]
tr: %0 daki karakter tanınmıyor [info -f g77 M LEX]

en: Label definition %A at %0 on empty statement (as of %1)
tr: %0 daki etiket tanımı %A boş deyim üzerinde (%1 de olarak)

en: Invalid first character at %0 [info -f g77 M LEX]
tr: %0 daki başlangıç karakteri geçersiz [info -f g77 M LEX]

en: Line too long as of %0 [info -f g77 M LEX]
tr: %0 lık satır çok uzun [info -f g77 M LEX]

en: Non-numeric character at %0 in label field [info -f g77 M LEX]
tr: Etiket alanının %0 daki karakteri bir rakam değil [info -f g77 M LEX]

en: Label number at %0 not in range 1-99999
tr: %0 daki etiket numarası 1 ile 99999 arasında değil

en: At %0, '!' and '/*' are not valid comment delimiters
tr: %0 daki, '!' ve '/*' geçerli açıklama sınırlayıcılar değil

en: Continuation indicator at %0 must appear in column 6 [info -f g77 M LEX]
tr: %0 daki devam belirteci 6. sütun olmalı [info -f g77 M LEX]

en: Label at %0 invalid with continuation line indicator at %1 [info -f g77 M LEX]
tr: %0 daki etiket %1 deki devam satırı belirteci ile geçersiz [info -f g77 M LEX]

en: Character constant at %0 has no closing apostrophe at %1
tr: %0 daki karakter sabit %1 de bir tek tırnakla kapanmalıydı

en: Hollerith constant at %0 specified %A more characters than are present as of %1
tr: %0 da %A karakterden fazlasıyla belirtilen hollerith sabit %1 olarak var

en: Missing close parenthese at %0 needed to match open parenthese at %1
tr: %1 de açılan parantez için %0 da kapanan parantez yok

en: Integer at %0 too large
tr: %0 daki tamsayı çok büyük

en: Period at %0 not followed by digits for floating-point number or by `NOT.', `TRUE.', or `FALSE.'
tr: %0 daki noktadan sonra bir gerçel sayı, `NOT.', `TRUE.', ya da `FALSE.' gelmiyor

en: Missing close-period between `.%A' at %0 and %1
tr: %0 ve %1 de `.%A' arasında kapatma noktası eksik

en: Invalid exponent at %0 for real constant at %1; nondigit `%A' in exponent field
tr: %0 daki üs %1 deki gerçel sabit için geçersiz; üs alanında rakam olmayan `%A'

en: Missing value at %1 for real-number exponent at %0
tr: %0 daki üstel gerçel sayı için %1 de değer eksik

en: Expected binary operator between expressions at %0 and at %1
tr: %0 ve %1 deki ifadeler arasında iki terimli işleci umuluyor

en: Semicolon at %0 is an invalid token
tr: %0 daki ';' geçersiz

en: Extraneous comma in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyiminde gereksiz virgül

en: Missing comma in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyiminde virgül eksik

en: Spurious sign in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyimindeki işaret sahte

en: Spurious number in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyimindeki numara sahte

en: Spurious text trailing number in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyiminin metnindeki numara sahte

en: Unrecognized FORMAT specifier at %0
tr: %0 da anlaşılmayan FORMAT belirteci

en: Missing close-parenthese(s) in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyiminde kapama parantezleri eksik

en: Missing number following period in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyiminde noktadan sonra sayı yok

en: Missing number following `E' in FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyiminde `E' den sonra sayı yok

en: Spurious trailing comma preceding terminator at %0
tr: %0 daki sonlandırıcı öncesinde sahte virgül

en: At %0, specify OPERATOR instead of ASSIGNMENT for INTERFACE statement not specifying the assignment operator (=)
tr: %0 da, INTERFACE deyimi için ASSIGNMENT yerine atama işleci (=) olmayan OPERATOR belirtilmesi

en: At %0, specify ASSIGNMENT instead of OPERATOR for INTERFACE statement specifying the assignment operator (=)
tr: %0 da, INTERFACE deyimi için ASSIGNMENT yerine atama işleci (=) olan OPERATOR belirtilmesi

en: Cannot specify =initialization-expr at %0 unless `::' appears before list of objects
tr: %0 da =ilklendirme-ifadesi nesne listesinden önce `::' olmadıkça belirtilemez

en: Reference to label at %1 inconsistent with its definition at %0
tr: %1 deki etikete referans %0 daki tanımıyla uyumsuz

en: Reference to label at %1 inconsistent with earlier reference at %0
tr: %1 deki etikete referans %0 daki önceki referansla uyumsuz

en: DO-statement reference to label at %1 follows its definition at %0
tr: %1 deki etikete DO deyimi referansı %0 daki tanımını izliyor

en: Reference to label at %1 is outside block containing definition at %0
tr: %1 deki etikete referans %0 daki tanımı içeren bloğun dışında

en: DO-statement references to label at %0 and %2 separated by unterminated block starting at %1
tr: %0 ve %2 daki etikete DO deyimi referansları %1 de başlayan sonlandırılmamış blok tarafından dışlanıyor

en: DO-statement reference to label at %0 and label definition at %2 separated by unterminated block starting at %1
tr: %0 daki etikete DO deyimi referansı ve %2 deki etiket tanımı %1 de başlayan sonlandırılmamış blok tarafından dışlanıyor

en: Label definition at %0 invalid on this kind of statement
tr: %0 daki etiket tanımı bu tür deyimlerde geçersiz

en: Statement at %0 invalid in this context
tr: %0 daki deyim bu bağlam içinde geçersiz

en: Statement at %0 invalid in context established by statement at %1
tr: %0 daki deyim %1 deki deyim tarafından oluşturulan bağlamda geçersiz

en: Statement at %0 must specify construct name specified at %1
tr: %0 daki deyim %1 de belirtilen yapı ismini belirtmeli

en: Construct name at %0 superfluous, no construct name specified at %1
tr: %0 daki yapı ismi gereksiz, %1 de hiç yapı ismi belirtilmemiş

en: Construct name at %0 not the same as construct name at %1
tr: %0 daki yapı ismi %1 dakiyle aynı değil

en: Construct name at %0 does not match construct name for any containing DO constructs
tr: %0 daki yapı ismi hiçbir DO yapısının yapı ismiyle uyuşmuyor

en: Label definition missing at %0 for DO construct specifying label at %1
tr: %1 de belirtilen DO yapısının etiketi için %0 da etiket tanımı yok

en: Statement at %0 follows ELSE block for IF construct at %1
tr: %0 daki deyim %1 deki IF yapısının ELSE bloğunu izliyor

en: No label definition for FORMAT statement at %0
tr: %0 daki FORMAT deyimi için etiket tanımı yok

en: Second occurrence of ELSE WHERE at %0 within WHERE at %1
tr: %1 deki WHERE deyimi için %0 da ELSE WHERE ikinci kez kullanılmış

en: END statement at %0 missing `%A' keyword required for internal or module procedure(s) bounded by %1
tr: %0 daki END deyiminde eksik olan `%A' anahtar sözcüğü %1 tarafından sınırlanan module procedure(ler) ya da iç kod için gerekli

en: MODULE PROCEDURE statement at %0 disallowed because INTERFACE at %1 specifies no generic name, operator, or assignment
tr: %1 daki INTERFACE bir genel isim, işleç ya da atama belirtmediğinden %0 daki MODULE PROCEDURE deyimi iptal edildi

en: BLOCK DATA name at %0 superfluous, no name specified at %1
tr: %0 daki BLOCK DATA ismi gereksiz, %1 de ise hiç bir isim belirtilmemiş

en: Program name at %0 superfluous, no PROGRAM statement specified at %1
tr: %0 da program ismi gereksiz, %1 de PROGRAM deyimi belirtilmemiş

en: Program unit name at %0 not the same as name at %1
tr: %0 daki program birimi ismi %1 deki ile aynı değil

en: Type name at %0 not the same as name at %1
tr: %0 daki tür ismi %1 deki ile aynı değil

en: End of source file before end of block started at %0
tr: %0 da başlayan blokun sonundan önce kaynak dosyası sonu

en: Undefined label, first referenced at %0
tr: Tanımsız etiket, ilk olarak %0 da referanslı

en: SAVE statement or attribute at %1 cannot be specified along with SAVE statement or attribute at %0
tr: %1 deki SAVE deyimi ya da özniteliği %0 dekiyle birlikte belirtilemez

en: PUBLIC or PRIVATE statement at %1 cannot be specified along with PUBLIC or PRIVATE statement at %0
tr: %1 deki PUBLIC veya PRIVATE deyimi %0 dekiyle birlikte belirtilemez

en: RETURN statement at %0 invalid within a main program unit
tr: %0 daki RETURN belirteci bir ana program birimi için geçerli değil

en: Alternate return specifier at %0 invalid within a main program unit
tr: %0 daki alternatif return belirteci bir ana program birimi için geçerli değil

en: Alternate return specifier at %0 invalid within a function
tr: %0 daki alternatif return belirteci bir işlev için geçerli değil

en: Access specifier or PRIVATE statement at %0 invalid for derived-type definition within other than the specification part of a module
tr: Erişim belirteci ya da PRIVATE deyimi %0 da modülün özellikler parçası dışında türetilmiş tür tanımı için geçersiz

en: Access specifier at %0 must immediately follow derived-type statement at %1 with no intervening statements
tr: %0 daki erişim belirteci arayan giren deyimler olmaksızın %1 deki türetilmiş tür deyiminden hemen sonra olmalı

en: No components specified as of %0 for derived-type definition beginning at %1
tr: %1 deki türetilmiş-tür tanımı başlangıcı için %0 olarak hiç eleman belirtilmemiş

en: No components specified as of %0 for structure definition beginning at %1
tr: %1 deki yapı tanım başlangıcı için %0 olarak hiç eleman belirtilmemiş

en: Missing structure name for outer structure definition at %0
tr: Dış veri yapısı tanımı için %0 da yapı ismi eksik

en: Field names at %0 for outer structure definition -- specify them in a subsequent RECORD statement instead
tr: Dış veri yapısı tanımı için %0 da alan isimleri -- onları burada değil, bir izleyen RECORD deyiminde belirtin

en: Missing field name(s) for structure definition at %0 within structure definition at %1
tr: %1 deki veri yapısı tanımı içinde %0 da yapı tanımının alan ismi/isimleri eksik

en: No components specified as of %0 for map beginning at %1
tr: %1 deki eşlem başlangıcı için %0 olarak hiç eleman belirtilmemiş

en: Zero or one maps specified as of %0 for union beginning at %1 -- at least two are required
tr: Sıfır ve bir eşlemleri %1 deki union başlangıcı için %0 olarak belirtilmiş -- en azından 2 gerekli

en: Missing %A specifier in statement at %0
tr: %A belirteci %0 daki deyimde eksik

en: Items in I/O list starting at %0 invalid for namelist-directed I/O
tr: G/Ç listesinde %0 da başlayan öğeler isim listesi yönlendirmeli G/Ç için geçersiz

en: Conflicting I/O control specifications at %0 and %1
tr: `%0 ve %1 deki G/Ç denetimi özellikleri çelişkili

en: No UNIT= specifier in I/O control list at %0
tr: %0 daki G/Ç denetim listesinde UNIT= belirteci yok

en: Specification at %0 requires ADVANCE=`NO' specification in same I/O control list
tr: %0 daki özellik aynı G/Ç denetim listesi için  ADVANCE=`NO' özelliğini gerektiriyor

en: Specification at %0 requires explicit FMT= specification in same I/O control list
tr: %0 daki özellik aynı G/Ç denetim listesinde doğrudan FMT= özelliğini gerektiriyor

en: Second occurrence of CASE DEFAULT at %0 within SELECT CASE at %1
tr: %1 deki SELECT CASE içindeki %0 da CASE DEFAULT'un ikinci oluşumu

en: Duplicate or overlapping case values/ranges at %0 and %1
tr: %0 ve %1 de yinelenmiş (ya da birbirini kapsayan) case değerleri

en: Type and/or kind-type parameter disagreement between CASE value or value within range at %0 and SELECT CASE at %1
tr: %1 deki SELECT CASE ve %0 daki aralık içindeki değer veya CASE değeri arasında tür ve/veya çeşit türü parametresi uyumsuzluğu

en: Range specification at %0 invalid for CASE statement within logical-type SELECT CASE statement
tr: Mantıksal türdeki SELECT CASE deyimi içindeki CASE deyimi için %0 da aralık özelliği geçersiz

en: Fortran 90 feature at %0 unsupported
tr: %0 daki Fortran 90 özelliği desteklenmiyor

en: Invalid declaration of or reference to symbol `%A' at %0 [initially seen at %1]
tr: %0 da sembol `%A' bildirimi ya da referansı geçersiz [ilk %1 de görüldü]

en: Null element at %0 for array reference at %1
tr: %1 deki dizi referans için %0 da null eleman

en: Too few elements (%A missing) as of %0 for array reference at %1
tr: %1 deki dizi referans içinde %0 da çok az eleman (%A eksik)

en: Too many elements as of %0 for array reference at %1
tr: %1 deki dizi referans içinde %0 da çok fazla eleman

en: Missing colon as of %0 in substring reference for %1
tr: %1 için alt dizge referans içinde %0 da ':' eksik

en: Invalid use at %0 of substring operator on %1
tr: %1 üstünde altdizge işlecinin %0 da kullanımı geçersiz

en: Substring begin/end point at %0 out of defined range
tr: Altdizge başlangıç/bitiş noktası %0 da tanımlı aralığın dışında

en: Array element value at %0 out of defined range
tr: %0 da dizi elemanı tanımlı aralığının dışında

en: Expression at %0 has incorrect data type or rank for its context
tr: %0 daki ifade yanlış veri türü ya da içeriğinin yanlış sıralamasına sahip

en: Division by 0 (zero) at %0 (IEEE not yet supported)
tr: %0 da sıfırla bölme (IEEE henüz desteklenmiyor)

en: %A step count known to be 0 (zero) at %0
tr: %A adım sayısının %0 da 0 (sıfır) olacağı biliniyor

en: %A end value plus step count known to overflow at %0
tr: %A bitiş değeri artı adım sayısının %0 da taşacağı biliniyor

en: %A begin, end, and step-count values known to result in implementation-dependent behavior due to overflow(s) in intermediate calculations at %0
tr: %A başlangıç, bitiş, adım-sayısı değerlerinin %0 daki aracı hesaplamalarda taşma(lar)dan dolayı gerçekleme-bağımlı sonuçlanacağı biliniyor

en: %A begin, end, and step-count values known to result in no iterations at %0
tr: %A başlangıç, bitiş, adım-sayısı değerlerinin %0 da yinelemesiz sonuçlanacağı biliniyor

en: Type disagreement between expressions at %0 and %1
tr: %0 ve %1 deki ifadeler arasında tür uyuşmazlığı

en: No specification for implied-DO iterator `%A' at %0
tr: %0 da dolaylı Do yineleyicisi `%A' için özellik yok

en: Gratuitous parentheses surround implied-DO construct at %0
tr: %0 da dolaylı DO yapısını çevreleyen parantezler gereksiz

en: Zero-size specification invalid at %0
tr: %0 daki sıfır uzunluklu özellik geçersiz

en: Zero-size array at %0
tr: %0 da sıfır uzunluklu dizi

en: Target machine does not support complex entity of kind specified at %0
tr: Hedef makina %0 da belirtilen karmaşık öğe çeşidini desteklemiyor

en: Target machine does not support DOUBLE COMPLEX, specified at %0
tr: Hedef makina DOUBLE COMPLEX desteklemiyor, %0 da belirtilmiş

en: Attempt to raise constant zero to a power at %0
tr: %0 daki sabit sıfır bir üsse yükseltilmeye çalışılıyor

en: Reference to generic intrinsic `%A' at %0 could be to form %B or %C
tr: Genel yerleşik `%A' için %0 daki referans %B ya da %C biçiminde olmalıydı

en: Ambiguous use of intrinsic `%A' at %0 [info -f g77 M CMPAMBIG]
tr: Yerleşik `%A' kullanımı %0 da belirsiz [info -f g77 M CMPAMBIG]

en: Intrinsic `%A' referenced %Bly at %0, %Cly at %1 [info -f g77 M EXPIMP]
tr: Yerleşik `%A' %0 da %B biçiminde, %1 de ise %C biçiminde [info -f g77 M EXPIMP]

en: Same name `%A' used for %B at %0 and %C at %1 [info -f g77 M INTGLOB]
tr: %0 da %B için ve %1 de %C için aynı isim `%A' kullanılmış [info -f g77 M INTGLOB]

en: Explicit type declaration for intrinsic `%A' disagrees with invocation at %0
tr: Yerleşik `%A' için doğrudan tür bildirimi %0 da çağrı ile uyuşmuyor

en: Unable to open INCLUDE file `%A' at %0
tr: %0 da INCLUDE dosyası '%A' açılamıyor

en: Null argument at %0 for statement function reference at %1
tr: %1 deki deyim işlev referansı için %0 da NULL argüman

en: Null argument at %0 for procedure invocation at %1
tr: %1 deki işlev çağrısı için %0 da NULL argüman

en: %A too few arguments (starting with dummy argument `%B') as of %0 for statement function reference at %1
tr: %1 de deyim işlev referansı için %0 sayıda olarak (kukla argüman `%B ile başlayan) çok az argüman %A

en: %A too many arguments as of %0 for statement function reference at %1
tr: %1 de deyim işlev referansı için %0 sayıda olarak çok az argüman %A

en: Array supplied at %1 for dummy argument `%A' in statement function reference at %0
tr: %0 da deyim işlevi referansı içindeki kukla argüman `%A' için %1 de dizi belirtilmiş

en: Unsupported FORMAT specifier at %0
tr: %0 da desteklenmeyen FORMAT belirteci

en: Variable-expression FORMAT specifier at %0 -- unsupported
tr: %0 da değişken ifadeli FORMAT belirteci -- desteklenmiyor

en: Unsupported VXT statement at %0
tr: %0 da desteklenmeyen VXT deyimi

en: Attempt to specify second initial value for `%A' at %0
tr: %0 da `%A' için ikinci ilk değer belirtilmeye çalışılıyor

en: Too few initial values in list of initializers for `%A' at %0
tr: %0 da `%A' için ilklendiriciler listesindeki ilk değerlerlerin sayısı çok fazla

en: Too many initial values in list of initializers starting at %0
tr: %0 da başlayan ilklendiriciler listesindeki ilk değerlerlerin sayısı çok fazla

en: Array or substring specification for `%A' out of range in statement at %0
tr: `%A' için dizi veya alt dizge özelliği %0 daki deyim içinde kapsam dışı

en: Array subscript #%B out of range for initialization of `%A' in statement at %0
tr: %0 da deyim içindeki `%A'nın ilklendirmesi için dizi alt indisi #%B kapsam dışı

en: Implied do-loop step count of 0 (zero) for iteration variable `%A' in statement at %0
tr: %0 da deyim içindeki tekrar değişkeni `%A' için dolaylı do-loop adım sayısı 0 (sıfır)

en: Implied do-loop iteration count of 0 (zero) for iteration variable `%A' in statement at %0
tr: %0 da deyim içindeki tekrar değişkeni `%A' için dolaylı do-loop tekrarlama sayısı 0 (sıfır)

en: Not an integer constant expression in implied do-loop in statement at %0
tr: %0 da deyim içindeki dolaylı do-loop'daki sabit ifade bir tamsayı değil

en: Attempt to specify second initial value for element of `%A' at %0
tr: %0 daki `%A' nın elemanı için ikinci bir ilk değer belirtilmeye çalışılıyor

en: Attempt to EQUIVALENCE common areas `%A' and `%B' at %0
tr: %0 daki ortak alanlar `%A' ve `%B' eşitlenmeye çalışılıyor

en: Can't place `%A' as directed by EQUIVALENCE due to alignment restrictions
tr: Hizalama sınırlamalarından dolayı EQUIVALENCE tarafından yönlendirilmiş olarak `%A' yerleştirilemiyor

en: Mismatched EQUIVALENCE requirements for placement of `%A' at both %C and %D bytes offset from `%B'
tr: `%B' den hem %C hem de %D baytlık göreli konumda `%A'nın yerleştirilmesi için EQUIVALENCE gereksinimleri çelişkili

en: Array or substring specification for `%A' out of range in EQUIVALENCE statement
tr: EQUIVALENCE deyimindeki `%A' için dizi ya da alt dizge özelliği kapsam dışı

en: Substring of non-CHARACTER entity `%A' in EQUIVALENCE statement
tr: EQUIVALENCE deyiminde karakter olmayan öğe `%A'nın alt dizgesi

en: Array reference to scalar variable `%A' in EQUIVALENCE statement
tr: EQUIVALENCE deyimindeki skalar değişken `%A' için dizi referans

en: Array subscript #%B out of range for EQUIVALENCE of `%A'
tr: `%A' eşdeğeri için dizi alt indisi #%B kapsam dışı

en: Attempt to extend COMMON area beyond its starting point via EQUIVALENCE of `%A'
tr: COMMON alan, `%A' EQUIVALENCE'ı üzerinden kendi başlangıç noktasından öteye genişletilmeye çalışılıyor

en: Too few elements in reference to array `%A' in EQUIVALENCE statement
tr: EQUIVALENCE deyimindeki dizi `%A'ya referansta çok az eleman

en: Too many elements in reference to array `%A' in EQUIVALENCE statement
tr: EQUIVALENCE deyimindeki dizi `%A'ya referansta çok fazla eleman

en: Mixed CHARACTER and non-CHARACTER types via COMMON/EQUIVALENCE -- for example, `%A' and `%B'
tr: COMMON/EQUIVALENCE üzerinden karışık karakter ve karakter olmayan türler -- örneğin: `%A' ve `%B'

en: Return value `%A' for FUNCTION at %0 not referenced in subprogram
tr: %0 daki İŞLEV için dönen `%A' değeri alt programda referanslı değil

en: Common block `%A' is SAVEd, explicitly or implicitly, at %0 but not SAVEd at %1
tr: Ortak blok `%A' %0 da doğrudan ya da dolaylı KAYITLI iken %1 de değil

en: Common block `%A' is %B %D in length at %0 but %C %E at %1
tr: Ortak blok `%A' %0 da %B %D uzunlukta iken %1 de %C %E

en: Blank common initialized at %0
tr: %0 da boş ortak blok ilklendirildi

en: Intrinsic `%A' is passed as actual argument at %0 but not explicitly declared INTRINSIC
tr: Yerleşik `%A' %0 da argüman olarak aktarılmış ama doğrudan INTRINSIC olarak bildirilmemiş

en: External procedure `%A' is passed as actual argument at %0 but not explicitly declared EXTERNAL
tr: Dış işlev `%A' %0 da argüman olarak aktarılmış ama doğrudan EXTERNAL olarak bildirilmemiş

en: Character `%A' (for example) is upper-case in symbol name at %0
tr: %0 daki sembol isminde `%A' karakteri (örnek olarak) büyük harf

en: Character `%A' (for example) is lower-case in symbol name at %0
tr: %0 daki sembol isminde `%A' karakteri (örnek olarak) küçük harf

en: Character `%A' not followed at some point by lower-case character in symbol name at %0
tr: %0 sembol isminde `%A' karakterinden sonra küçük harf gelmiyor

en: Initial character `%A' is lower-case in symbol name at %0
tr: %0 daki sembol isminde `%A' karakteri küçük harf

en: NAMELIST not adequately supported by run-time library for source files with case preserved
tr: NAMELIST harf büyüklüğü korunmuş kaynak dosyaları için çalışma anı kitaplığı tarafından layıkıyla desteklenmiyor

en: Nested %% construct (%%VAL, %%REF, or %%DESCR) at %0
tr: %0 da yuvalanmış %% yapısı (%%VAL, %%REF, veya %%DESCR)

en: Statement at %0 invalid in BLOCK DATA program unit at %1
tr: %0 daki deyim %1 deki BLOCK DATE program birimi içinde geçersiz

en: Truncating characters on right side of character constant at %0
tr: %0 daki karakter sabitin sağındaki karakterler kırpılıyor

en: Truncating characters on right side of hollerith constant at %0
tr: %0 daki hollerith sabitin sağ tarafındaki karakterler kırpılıyor

en: Truncating non-zero data on left side of numeric constant at %0
tr: %0 daki sayısal sabitin sol tarafındaki sıfır olmayan veri kırpılıyor

en: Truncating non-zero data on left side of typeless constant at %0
tr: %0 daki türsüz sabitin sol tarafındaki sıfır olmayan veri kırpılıyor

en: Typeless constant at %0 too large
tr: Türsüz sabit %0 da çok büyük

en: First-column ampersand continuation at %0
tr: %0 da ilk-sütun ampersand sürekliliği

en: Global name `%A' defined at %0 already defined at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
tr: %0 da tanımlanan genel isim `%A' zaten %1 de tanımlı [info -f g77 M GLOBALS]

en: Global name `%A' is %B at %0 but is %C at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
tr: Genel isim `%A' %0 da %B iken %1 de %C [info -f g77 M GLOBALS]

en: Global name `%A' at %0 has different type at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
tr: %0 daki genel isim `%A' %1 de farklı türde [info -f g77 M GLOBALS]

en: Too %B arguments passed to `%A' at %0 versus definition at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
tr: %1 deki tanıma karşı %0 da `%A' ya aktarılan %B argüman çok fazla [info -f g77 M GLOBALS]

en: Too %B arguments for `%A' at %0 versus invocation at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
tr: %1 deki çağrıya karşı %0 da `%A' için %B argüman çok fazla [info -f g77 M GLOBALS]

en: Argument #%B of `%A' is %C at %0 but is %D at %1 [info -f g77 M GLOBALS]
tr: `%A' nın %B. argümanı %0 da %C iken %1 de %D [info -f g77 M GLOBALS]

en: Array `%A' at %0 is too large to handle
tr: Dizi`%A' %0 da elde edilemeyecek kadar büyük

en: Statement function `%A' defined at %0 is not used
tr: %0 da atanan deyim işlevi `%A' kullanılmamış

en: Intrinsic `%A', invoked at %0, known to be non-Y2K-compliant [info -f g77 M Y2KBAD]
tr: yerleşik `%A', %0 da çağrıldı, Y2K-uyumsuz olarak bilinir [info -f g77 M Y2KBAD]

en: Internal compiler error -- cannot perform operation
tr: Derleyici iç hatası.  işlem uygulanamıyor

note: Kind messages are used in diagnostic location reports of the form "<file>: In function `foo': <error message>".
en: In unknown kind
tr: Türü anlaşılmayan

en: In entity
tr: Öğe

en: In function
tr: İşlev

en: In subroutine
tr: Altyordam

en: In program
tr: program

en: In block-data unit
tr: Blok veri birimi

en: In common block
tr: Ortak blok

en: In construct
tr: Yapı

en: In namelist
tr: İsim listesi

en: In anything
tr: Hiçbirinde

en: internal error in check-init: tree code not implemented: %s
tr: check-init içinde hata: ağaç kodu oluşmadı: %s

en: %Jfinal field '%D' may not have been initialized
tr: %J son alan '%D' ilklendirilmiş olmayabilir

en: internal error - too many interface type
tr: iç hata - çok fazla interface tür

en: bad method signature
tr: yöntem imzası hatalı

en: misplaced ConstantValue attribute (not in any field)
tr: ConstantValue özniteliği yanlış yerde (her alanda değil)

en: duplicate ConstantValue attribute for field '%s'
tr: alan '%s' için ConstantValue özniteliği yinelendi

en: ConstantValue attribute of field '%s' has wrong type
tr: Alan '%s' için ConstantValue özniteliği yanlış türde

en: field '%s' not found in class
tr: alan '%s' sınıfta yok

en: %Jabstract method in non-abstract class
tr: %J kuramsal olmayan sınıfta kuramsal yöntem

en: %Jnon-static method '%D' overrides static method
tr: %J statik olmayan yöntem '%D' statik yönteme zorlanıyor

en: %J'%D' used prior to declaration
tr: %J `%D' bildirim öncesi kullanılmış

en: declaration of `%s' shadows a parameter
tr: `%s' bildirimi bir parametreyi gölgeliyor

en: declaration of `%s' shadows a symbol from the parameter list
tr: `%s' bildirimi parametre listesinden bir sembolü gölgeliyor

en: %Jlabel '%D' used but not defined
tr: %J etiket `%D' tanımlanmadan kullanılmış

en: %Jlabel '%D' defined but not used
tr: %J etiket `%D' tanımlanmış ama kullanılmamış

en: %JIn %D: overlapped variable and exception ranges at %d
tr: %J %D içinde: %d de birbiri içine geçmiş değişken ve olağandışılık aralıkları

en: bad type in parameter debug info
tr: parametre hata ayıklama bilgisindeki tür hatalı

en: %Jbad PC range for debug info for local '%D'
tr: %J yerel `%D' için hata ayıklama bilgisinin program sayacı (PC) kapsamı hatalı

en: stack underflow - dup* operation
tr: yığın alttan taşması - dup* işlemi

en: reference `%s' is ambiguous: appears in interface `%s' and interface `%s'
tr: referans `%s' belirsiz; `%s' ve `%s' arayüzlerinde görünüyor

en: field `%s' not found
tr: alan `%s' yok

en: ret instruction not implemented
tr: ret işlemi gerçeklenmedi

en: method '%s' not found in class
tr: sınıf içinde yöntem '%s' yok

en: failed to find class '%s'
tr: sınıf '%s' bulunamadı

en: class '%s' has no method named '%s' matching signature '%s'
tr: sınıf '%1$s' '%3$s' ile eşleşen '%2$s' yöntem ismini içermiyor

en: invokestatic on non static method
tr: stattik olmayan yöntemde invokestatic

en: invokestatic on abstract method
tr: kuramsal yöntemde invokestatic

en: invoke[non-static] on static method
tr: statik yöntemde invoke[non-static]

en: missing field '%s' in '%s'
tr: '%2$s' içinde alan '%1$s' eksik

en: mismatching signature for field '%s' in '%s'
tr: '%2$s' içindeki alan '%1$s' için imza çelişkili

en: %Jassignment to final field '%D' not in field's class
tr: %J bitiş alanı `%D' ataması alan sınıfı içinde değil

en: %Jassignment to final static field `%D' not in class initializer
tr: %J bitiş statik alanı `%D' ataması sınıf ilklendiricisi içinde değil

en: %Jassignment to final field '%D' not in constructor
tr: %J bitiş alanı `%D' ataması kurucu içinde değil

en: can't expand %s
tr: `%s' genişletilemiyor

en: invalid PC in line number table
tr: satır numarası tablosunda geçersiz program sayacı (PC)

en: unreachable bytecode from %d to before %d
tr: %d den %d nin öncesine baytkod erişilebilir değil

en: unreachable bytecode from %d to the end of the method
tr: yöntemin sonundaki %d den baytkod ulaşılabilir değil

note: duplicate code from LOAD macro
en: unrecogized wide sub-instruction
tr: geniş altişlem anlaşılamadı

en: source file for class `%s' is newer than its matching class file.  Source file `%s' used instead
tr: sınıf %s için kaynak dosyası onunla eşleşen sınıf dosyasından daha yeni. Yerine kaynak dosyası `%s' kullanıldı

en: bad string constant
tr: dizge sabit hatalı

en: bad value constant type %d, index %d
tr: değer sabiti türü %d, indeks %d hatalı

en: can't reopen %s: %m
tr: %s tekrar açılamıyor: %m

en: can't close %s: %m
tr: %s kapatılamıyor: %m

en: cannot find file for class %s
tr: sınıf %s için dosya bulunamıyor

en: not a valid Java .class file
tr: geçerli bir Java .class dosyası değil

en: error while parsing constant pool
tr: sabit havuzu çözümlenirken hata

en: error in constant pool entry #%d
tr: sabit havuzu girdisi #%d de hata

note: FIXME - where was first time
en: reading class %s for the second time from %s
tr: sınıf %s ikinci defadır %s den okunuyor

en: error while parsing fields
tr: alanlar çözümlenirken hata

en: error while parsing methods
tr: yöntemler çözümlenirken hata

en: error while parsing final attributes
tr: bitiş öznitelikleri çözümlenirken hata

en: the `java.lang.Object' that was found in `%s' didn't have the special zero-length `gnu.gcj.gcj-compiled' attribute.  This generally means that your classpath is incorrectly set.  Use `info gcj "Input Options"' to see the info page describing how to set the classpath
tr: `gnu.gcj.gcj-compiled' özel sıfır uzunluklu `gnu.gcj.gcj-compiled' özniteliğine sahip olmayan `%s' içinde bulundu. Bu durum genellikle sınıf dosyalarının yolu doğru belirtilmediğinde ortaya çıkar. Sınıf dosyalarının yolunun nasıl belirtileceğini açıklayan info sayfasına bakmak için komut satırından `info gcj "Input Options"' yazınız

en: missing Code attribute
tr: Code özniteliği eksik

en: %Hsource file seen twice on command line and will be compiled only once
tr: %H komut satırında kaynak dosyası iki kere kullanılmış ama sadece bir kere derlenecek

en: no input file specified
tr: girdi dosyası belirtilmedi

en: can't close input file %s: %m
tr: girdi dosyası %s kapatılamıyor: %m

en: bad zip/jar file %s
tr: zip/jar dosyası %s hatalı

en: error while reading %s from zip file
tr: zip dosyasından %s okunurken hata

en: internal error in generate_bytecode_insn - tree code not implemented: %s
tr: generate_bytecode_insn içinde hata - ağaç kodu oluşturulamadı: %s

en: field initializer type mismatch
tr: alan ilklendirici türü uyumsuzluğu

en: can't create directory %s: %m
tr: dizin %s oluşturulamıyor: %m

en: can't create %s: %m
tr: %s oluşturulamıyor: %m

en: only one of `--print-main', `--list-class', and `--complexity' allowed
tr: `--print-main', `--list-class' ve `--complexity' seçeneklerinden yalnız biri kullanılabilir

en: can't open output file `%s'
tr: çıktı dosyası `%s' açılamıyor

en: file not found `%s'
tr: `%s' yok

en: can't specify `-D' without `--main'
tr: `--main' olmaksızın `-D' belirtilemez

en: `%s' is not a valid class name
tr: "%s" geçerli bir sınıf ismi değil

en: --resource requires -o
tr: --resource, -o gerektirir

en: warning: already-compiled .class files ignored with -C
tr: uyarı: zaten derlenmiş olan .class dosyaları -C ile yoksayıldı

en: cannot specify both -C and -o
tr: hem -C hem de -o belirtilemez

en: cannot create temporary file
tr: geçici dosya oluşturulamıyor

en: using both @FILE with multiple files not implemented
tr: çoklu dosyalarla her iki @FILE kullanımı gerçeklenmedi

en: cannot specify `main' class when not linking
tr: ilintileme yapılmayacaksa `main' sınıfı belirtilemez

en: can't do dependency tracking with input from stdin
tr: Standart girdiden girdili bağımlılık izlemesi yapılamaz

en: couldn't determine target name for dependency tracking
tr: bağımlılık izlemesi için hedef isim saptanamıyor

en: unknown encoding: `%s'
    This might mean that your locale's encoding is not supported
    by your system's iconv(3) implementation.  If you aren't trying
    to use a particular encoding for your input file, try the
    `--encoding=UTF-8' option
tr: bilinmeyen kodlama: `%s'
    Yerelinizin kodlamasının sisteminizdeki iconv(3) tarafından desteklenmediği
    anlamına gelmektedir. Eğer girdi dosyanızda özellikle bir kodlama kullanmanız
    gerekiyorsa `--encoding=UTF-8' seçeneğini kullanmayı deneyin.

en: can't mangle %s
tr: %s anlamlandırılamıyor

en: internal error - invalid Utf8 name
tr: iç hata - Utf8 ismi geçersiz

en: Missing term
tr: Terim eksik

en: ';' expected
tr: ';' gerekli

en: Missing name
tr: İsim eksik

en: '*' expected
tr: '*' gerekli

en: Class or interface declaration expected
tr: Sınıf ya da arabirim bildirimi gerekli

en: Missing class name
tr: Sınıf ismi yok

en: '{' expected
tr: '{' gerekli

en: Missing super class name
tr: Süper sınıf ismi eksik

en: Missing interface name
tr: Arabirim ismi yok

en: Missing variable initializer
tr: Değişken ilklendirici eksik

en: Invalid declaration
tr: Geçersiz bildirim

en: ']' expected
tr: ']' gerekli

en: Unbalanced ']'
tr: karşılıksız ']'

en: Invalid method declaration, method name required
tr: Yöntem bildirimi geçersiz, yöntem ismi gerekiyor

en: Identifier expected
tr: Tanıtıcı gerekli

en: Invalid method declaration, return type required
tr: Yöntem bildirimi geçersiz, return türü gerekli

en: ')' expected
tr: ')' gerekli

en: Missing formal parameter term
tr: Biçimsel parametre terimi eksik

en: Missing identifier
tr: Tanıtıcı eksik

en: Missing class type term
tr: class tür terimi eksik

en: Invalid interface type
tr: Geçersiz arabirim türü

en: ':' expected
tr: ':' gerekli

en: Invalid expression statement
tr: Geçersiz ifade satırı

en: '(' expected
tr: '(' gerekli

en: Missing term or ')'
tr: Terim ya da ')' eksik

en: Missing or invalid constant expression
tr: Geçersiz ya da eksik sabit ifadesi

en: Missing term and ')' expected
tr: Terim eksik ve ')' gerekli

en: Invalid control expression
tr: Geçersiz denetim ifadesi

en: Invalid update expression
tr: Geçersiz güncelleme ifadesi

en: Invalid init statement
tr: Geçersiz ilklendirme satırı

en: Missing term or ')' expected
tr: Terim eksik ya da ')' gerekli

en: 'class' or 'this' expected
tr: 'class' ya da 'this' gerekli

en: 'class' expected
tr: 'class' gerekli

en: ')' or term expected
tr: ')' ya da terim gerekli

en: '[' expected
tr: '[' gerekli

en: Field expected
tr: Alan gerekli

en: Missing term and ']' expected
tr: Terim eksik ve ']' gerekli

en: ']' expected, invalid type expression
tr: ']' gerekli ve tür ifadesi geçersiz

en: Invalid type expression
tr: Geçersiz tür ifadesi

en: Invalid reference type
tr: Geçersiz referans türü

en: Constructor invocation must be first thing in a constructor
tr: Constructor çağrısı bir kurucu içindeki ilk şey olmalı

en: Only constructors can invoke constructors
tr: Sadece kurucular birbirini çağırabilir

en: : `%s' JDK1.1(TM) feature
tr: : `%s' JDK1.1(TM) özelliği

en: malformed .zip archive in CLASSPATH: %s
tr: CLASSPATH içinde bozuk .zip arşivi: %s

en: Can't find default package `%s'. Check the CLASSPATH environment variable and the access to the archives
tr: Öntanımlı `%s' paketi bulunamıyor. CLASSPATH ortam değişkenini ve arşivlere erişimi kontrol ediniz

en: missing static field `%s'
tr: statik alan `%s' eksik

en: not a static field `%s'
tr: `%s' bir statik alan değil

en: No case for %s
tr: %s için uygun bir case yok

en: unregistered operator %s
tr: %s işleci tanınmıyor

en: junk at end of signature string
tr: imza dizgesinden sonrası karışık

en: bad pc in exception_table
tr: exception_table içindeki pc hatalı

en: unknown opcode %d@pc=%d during verification
tr: doğrulama sırasında bilinmeyen opkod %d@pc=%d

en: verification error at PC=%d
tr: PC=%d de doğrulama hatası

en: object does not conform to the `%s' protocol
tr: nesne `%s'protokolüne uygun değil

en: class `%s' does not implement the `%s' protocol
tr: `%s' sınıfı `%s' protokolünü desteklemiyor

en: statically allocated instance of Objective-C class `%s'
tr: `%s' Objective-C sınıfının durağan olarak ayrılmış gerçeklemesi

en: unexpected type for `id' (%s)
tr: `id' için umulmadık tür (%s)

en: undefined type `id', please import <objc/objc.h>
tr: Atanmamış tür `id', lütfen <objc/objc.h> dahil edin

en: protocol `%s' has circular dependency
tr: protokol `%s' döngüsel bağımlılık içeriyor

en: cannot find protocol declaration for `%s'
tr: `%s' için protokol bildirimi bulunamıyor

en: cannot find interface declaration for `%s'
tr: `%s' için arabirim bildirimi bulunamıyor

en: interface `%s' does not have valid constant string layout
tr: `%s' argümanı geçerli sabit dizge yerleşimi içermiyor

en: cannot find reference tag for class `%s'
tr: sınıf `%s' için referans etiketi bulunamıyor

en: creating selector for non existant method %s
tr: omayan yöntem %s için ayraç oluşturuyor

en: `%s' is not an Objective-C class name or alias
tr: `%s' geçerli bir Objective-C sınıf ismi ya da rumuzu değil

en: Objective-C declarations may only appear in global scope
tr: Objective-C bildirimleri sadece genel etki alanında görünebilir

en: cannot find class `%s'
tr: sınıf `%s' bulunamıyor

en: class `%s' already exists
tr: sınıf `%s' zaten var

en: `%s' redeclared as different kind of symbol
tr: `%s' farklı bir sembol çeşidi olarak tekrar bildirilmiş

note: fatal did not work with 2 args...should fix
en: cannot find interface declaration for `%s', superclass of `%s'
tr: `%s' için arabirim bildirimi ve `%s' süper sınıfı bulunamıyor

en: circular inheritance in interface declaration for `%s'
tr: `%s' için arabirim bildiriminde döngüsel kalıtım

en: Use `-fobjc-exceptions' to enable Objective-C exception syntax
tr: Objective-C olağandışılık sözdizimini etkinleştirmek için `-fobjc-exceptions' kullanılır

en: `@throw;' (rethrow) used outside of a `@catch' block
tr: `@throw;' (rethrow) bir `@catch' bloğunun dışında kullanılmış

en: `@catch' parameter is not a known Objective-C class type
tr: `@catch' parametresi bilinen bir Objective-C sınıf türü değil

en: Exception already handled by preceding `@catch(id)'
tr: Olağandışılık zaten `@catch(id)' öncelemesi ile yakalandı

en: Exception of type `%s *' already handled by `@catch (%s *)'
tr: `%s' türündeki olağandışılık zaten `@catch (%s *)' tarafından yakalanmış

en: `@try' without `@catch' or `@finally'
tr: `@catch' veya `@finally' olmaksızın `@try'

en: %Jtype '%D' does not have a known size
tr: %J '%D' türü bilinen bir boyuta sahip değil

en: %J%s `%s'
tr: %J %s `%s'

en: inconsistent instance variable specification
tr: çelişkili gerçekleme değişkeni özelliği

en: can not use an object as parameter to a method
tr: bir nesne bir yöntemde parametre olarak kullanılamaz

en: multiple %s named `%c%s' found
tr: çok sayıda `%s' isimli `%c%s' bulundu

en: no super class declared in @interface for `%s'
tr: @interface içinde `%s' için süper sınıf bildirilmemiş

en: invalid receiver type `%s'
tr: alıcı tür `%s' geçersiz

en: `%s' may not respond to `%c%s'
tr: `%s' `%c%s'e yanıt vermeyebilir

en: `%c%s' not implemented by protocol(s)
tr: `%c%s' protokol(ler) tarafından gerçekleştirilmiyor

en: (Messages without a matching method signature
tr: (Eşleşen bir yöntem imzası olmaksızın iletiler,

en: will be assumed to return `id' and accept
tr: `id' döneceği varsayılacak ve kabul edilecek

en: `...' as arguments.)
tr: argüman olarak `...')

en: undeclared selector `%s'
tr: bildirilmemiş ayraç `%s'

note: Historically, a class method that produced objects (factory method) would assign `self' to the instance that it allocated.  This would effectively turn the class method into an instance method.  Following this assignment, the instance variables could be accessed.  That practice, while safe, violates
en: instance variable `%s' accessed in class method
tr: gerçekleme değişkeni `%s' sınıf yönteminden erişimli

en: duplicate declaration of method `%c%s'
tr: yöntem `%c%s' birden fazla bildirilmiş

en: duplicate interface declaration for category `%s(%s)'
tr: `%s(%s)' kategororisi için birden fazla arayüz bildirimi

en: illegal reference type specified for instance variable `%s'
tr: gerçekleme değişkeni `%s' için kuraldışı ilişkilendirme türü

en: instance variable `%s' has unknown size
tr: gerçekleme değişkeni `%s' bilinmyen uzunlukta

note: vtable pointers are Real Bad(tm), since Obj-C cannot initialize them
en: type `%s' has virtual member functions
tr: `%s' türü sanal işlevlere sahip

en: illegal aggregate type `%s' specified for instance variable `%s'
tr: gerçekleme değişkeni `%2$s' için kümeleme türü `%1$s' kuraldışı

en: type `%s' has a user-defined constructor
tr: `%s' türü bir kullanıcı tanımlı yapıcıya sahip

en: type `%s' has a user-defined destructor
tr: `%s' türü bir kullanıcı tanımlı yıkıcıya sahip

en: C++ constructors and destructors will not be invoked for Objective-C fields
tr: C++ yapıcıları ve yıkıcıları Objective-C alanları için çağrılamaz

en: instance variable `%s' is declared private
tr: gerçekleme değişkeni `%s' private olarak bildirilmiş

en: instance variable `%s' is %s; this will be a hard error in the future
tr: gerçekleme değişkeni `%s' %s: bu ileride kesinlikle bir hata olacak

en: instance variable `%s' is declared %s
tr: gerçekleme değişkeni `%s' %s olarak bildirilmiş

en: static access to object of type `id'
tr: `id' türünün nesnesine statik erişim

en: incomplete implementation of class `%s'
tr: `%s' sınıfının içi boş

en: incomplete implementation of category `%s'
tr: `%s' kategorisinin içi boş

en: method definition for `%c%s' not found
tr: `%c%s' için yöntem tanımı yok

en: %s `%s' does not fully implement the `%s' protocol
tr: %s `%s' `%s'protokolünü tamamen gerçekleştirmiyor

en: `@end' missing in implementation context
tr: oluşum bağlamında `@end' eksik

en: reimplementation of class `%s'
tr: `%s' sınıfının yeniden oluşumu

en: conflicting super class name `%s'
tr: süper sınıf ismi `%s' çelişiyor

en: previous declaration of `%s'
tr: `%s'in önceki bildirimi

en: duplicate interface declaration for class `%s'
tr: `%s' sınıfı için birden fazla arabirim bildirimi

en: duplicate declaration for protocol `%s'
tr: protokol `%s' için birden fazla bildirim

en: no super class declared in interface for `%s'
tr: Arabirim içinde `%s' için süper sınıf bildirilmemiş

en: [super ...] must appear in a method context
tr: [super ...] bir yöntem bağlamında görünmeli

en: `@end' must appear in an implementation context
tr: `@end' bir oluşum bağlamında görünmeli

en: method definition not in class context
tr: yöntem tanımı sınıf bağlamında değil

en: Display this information
tr: Bu yardım iletisi gösterilir

en: --param <param>=<value>	Set paramter <param> to value.  See below for a complete list of parameters
tr: --param <param>=<değer>	Parametreye değer atanır. Parametrelerin tam listesi aşağıdadır

en: -A<question>=<answer>	Assert the <answer> to <question>.  Putting '-' before <question> disables the <answer> to <question>
tr: -A<soru>=<yanıt>	Soruya yanıt olumlanır. <soru>dan önce '-' konursa soruya yanıt iptal edilir

en: Do not discard comments
tr: Açıklamalar iptal edilmez

en: Do not discard comments in macro expansions
tr: Makro yorumlamalarında açıklamalar iptal edilir

en: -D<macro>[=<val>]	Define a <macro> with <val> as its value.  If just <macro> is given, <val> is taken to be 1
tr: -D<makro>[=<değer>]	<makro>, <değer> değeriyle tanımlanır. Değer verilmezse 1 kabul edilir

en: -G<number>	Put global and static data smaller than <number> bytes into a special section (on some targets)
tr: -G SAYI	Global ve static verileri SAYI bayttan daha küçükse (bazı hedeflerdeki) bir özel bölüme koyar

en: Print the name of header files as they are used
tr: Başlık dosyalarının isimleri kullanılmış olarak basılır

en: Generate make dependencies and compile
tr: Make bağımlılıklarını üretir ve derler

en: Treat missing header files as generated files
tr: Kayıp başlık dosyaları üretilen dosyalar olarak ele alınır

en: Like -MD but ignore system header files
tr: -MD gibi, ancak sistem başlık dosyaları yoksayılır

en: -O<number>	Set optimization level to <number>
tr: -O[SAYI]	Eniyileme seviyesi SAYI olarak ayarlanır

en: Optimize for space rather than speed
tr: Hızdan çok boyut eniyilemesi yapılır

en: Do not generate #line directives
tr: #satır yönergeleri üretilmez

en: -U<macro>	Undefine <macro>
tr: -U<macro>	<makro> tanımsız yapılır

en: This switch is deprecated; use -Wextra instead
tr: Eski kullanım: yerine -Wextra kullanın

en: Warn about returning structures, unions or arrays
tr: Dönen yapı, birleşim ve diziler hakkında uyarır

en: Warn about casting functions to incompatible types
tr: İşlevlerin uyumsuz türlere dönüştürülmesi durumunda uyarır

en: Warn about pointer casts which increase alignment
tr: Hizalamayı arttıran gösterici tür dönüşümlerinde uyarır

en: Warn about casts which discard qualifiers
tr: Niteleyicileri iptal eden tür dönüşümleri hakkında uyarır

en: Warn about subscripts whose type is "char"
tr: Türü "char" olan dizi indisleri hakkında uyarır

en: Warn about possibly confusing type conversions
tr: Tür dönüşümlerinin olası karışıklığı hakkında uyarır

en: Warn when all constructors and destructors are private
tr: Tüm kurucu/yıkıcılar private olduğunda uyarır

en: Warn when a declaration is found after a statement
tr: Bir deyimden sonra gelen bir bildirimde uyarır

en: Warn if deprecated class, method, or field is used
tr: Eski tip sınıf, yöntem ya da alan bulunduğunda uyarır

en: Warn about uses of __attribute__((deprecated)) declarations
tr: __attribute__((eskidi)) bildirimlerinde uyarı verir

en: Warn when an optimization pass is disabled
tr: Bir eniyileme aşaması iptal edildiğinde uyarır

en: Warn about compile-time integer division by zero
tr: Derleme anı sıfırla tamsayı bölme taşması için uyarır

en: Warn about violations of Effective C++ style rules
tr: Effective C++ tarzı kuralların çelişkilerinde uyarmaz

en: Treat all warnings as errors
tr: Tüm uyarıların hata olduğu varsayılır

en: Make implicit function declarations an error
tr: İşlevlerin dolaylı bildirimlerinde hata verir

en: Print extra (possibly unwanted) warnings
tr: Fazladan (istenmeyen) uyarılar basılır

en: Warn if deprecated empty statements are found
tr: Eski tip boş deyimler bulunduğunda uyarır

en: Warn if testing floating point numbers for equality
tr: Gerçek sayıların eşitlik sınamalarında uyarır

en: Warn about printf/scanf/strftime/strfmon format string anomalies
tr: printf/scanf/strftime/strfmon biçim dizgesi bozukluklarında uyarır

en: Warn if passing too many arguments to a function for its format string
tr: bir işleve biçim dizgesinde çok fazla argüman aktarılırsa uyarır

en: Warn about format strings that are not literals
tr: Bir sabit olmayan biçim dizgelerinde uyarır

en: Warn about possible security problems with format functions
tr: biçimleme işlevleriyle ilgili olası güvenlik
                              sorunları hakkında uyarır

en: Warn about strftime formats yielding 2-digit years
tr: 2 haneli yıllara yer veren strftime biçimlerde uyarır

en: Enable warnings about inter-procedural problems
tr: Yordamlar arası sorunlar hakkındaki uyarılar verilir

en: Warn about implicit function declarations
tr: İşlevlerin dolaylı bildirimlerinde uyarır

en: Warn when a declaration does not specify a type
tr: Bir bildirimde tür belirtilmemişse uyarır

en: Warn about variables which are initialized to themselves.
tr: Kendileriyle ilklendirilmiş değişkenlerde uyarır

en: Warn when an inlined function cannot be inlined
tr: Bir özümlemeli işlev özümlenemediğinde uyarır

en: Warn about invalid uses of the "offsetof" macro
tr: "offsetof" makrosunun geçersiz kullanımlarında uyarır

en: Warn about PCH files that are found but not used
tr: Kullanılmayan PCH dosyaları bulunduğunda uyarır

en: -Wlarger-than-<number>	Warn if an object is larger than <number> bytes
tr: -Wlarger-than-SAYI	Bir nesne SAYI bayttan büyükse uyarır

en: Do not warn about using "long long" when -pedantic
tr: -pedantic ile "long long" kullanımı hakkında uyarmaz

en: Warn about suspicious declarations of "main"
tr: Kuşkulu "main" bildirimleri hakkında uyarır

en: Warn about possibly missing braces around initializers
tr: İlklendiricileri çevreleyen parantezler yoksa uyarır

en: Warn about global functions without previous declarations
tr: Önceden bildirilmemiş genel işlevler hakkında uyarır

en: Warn about functions which might be candidates for format attributes
tr: biçim öznitelikleri için aday olabilecek işlevler
                              hakkında uyarır

en: Warn about functions which might be candidates for __attribute__((noreturn))
tr: __attribute__((noreturn)) özelliğine aday olabilecek işlevler hakkında uyarır

en: Warn about global functions without prototypes
tr: Prototipsiz genel işlevler hakkında uyarır

en: Warn about use of multi-character character constants
tr: Çoklu karakter sabitlerinin kullanımı hakkında uyarır

en: Warn about "extern" declarations not at file scope
tr: Dosya etki alanı içinde olmayan "extern" bildirimlerinde uyarır

en: Warn when non-templatized friend functions are declared within a template
tr: Şablonlanmış olmayan kardeş işlevler bir şablonla bildirildiğinde uyarır

en: Warn about non-virtual destructors
tr: Sanal olmayan yıkıcılar hakkında uyarır

en: Warn if a C-style cast is used in a program
tr: Bir yazılımda C tarzı tür dönüşümü kullanılmışsa uyarır

en: Warn if an old-style parameter definition is used
tr: Bir eski tarz parametre tanımı kullanılmamışsa uyarır

en: Warn if .class files are out of date
tr: .class dosyaları güncel değilse uyarır

en: Warn about overloaded virtual function names
tr: Aşırı yüklü sanal işlev isimleri hakkında uyarır

en: Warn when the packed attribute has no effect on struct layout
tr: Paketli öznitelik yapı yerleşiminde etkisizse uyarır

en: Warn when padding is required to align structure members
tr: Yapı üyelerini hizalamak için adımlama gerekliyse uyarır

en: Warn about possibly missing parentheses
tr: Olası eksik parantezler hakkında uyarır

en: Warn when converting the type of pointers to member functions
tr: Üye işlev göstericilerinin tür dönüşümlerinde uyarır

en: Warn about function pointer arithmetic
tr: İşlev gösterici aritmetiği hakkında uyarır

en: Warn if inherited methods are unimplemented
tr: Kalıt yöntemler oluşturulmamışsa uyarır

en: Warn about multiple declarations of the same object
tr: Aynı nesne birden fazla bildirilmişse uyarır

en: Warn if modifiers are specified when not necessary
tr: Değiştiriciler gereksizken belirtilmişse uyarır

en: Warn when the compiler reorders code
tr: Derleyici kodu yeniden sıralarken uyarır

en: Warn whenever a function's return type defaults to "int" (C), or about inconsistent return types (C++)
tr: bir işlevin dönen türünün "int"e öntanımlılığında (C) ya da belirsiz dönüş türlerinde (C++) uyarır

en: Warn if a selector has multiple methods
tr: Bir seçici çoklu yöntemlere sahipse uyarır

en: Warn about possible violations of sequence point rules
tr: Ardışık nokta kurallarının olası çelişkileri
                              hakkında uyarır

en: Warn when one local variable shadows another
tr: Bir yerel değişken bir diğerini gölgeliyorsa uyarır

en: Warn about signed-unsigned comparisons
tr: signed/unsigned karşılaştırmalarında uyarır

en: Warn when overload promotes from unsigned to signed
tr: unsigned'dan signed'a yükseltmelerin aşırı
                              yüklemesinde uyarır

en: Warn about code which might break strict aliasing rules
tr: Adlandırma kurallarının değişmezliğini bozabilen kod varsa uyarır

en: Warn about unprototyped function declarations
tr: Prototipsiz işlev bildirimlerinde uyarır

en: Warn about constructs with surprising meanings
tr: Yapılar hakkında sürpriz niteliğinde uyarı verilir

en: Warn about enumerated switches, with no default, missing a case
tr: Numaralı switch'lerde case eksikse veya
                              default yoksa uyarır

en: Warn about enumerated switches missing a "default:" statement
tr: Numaralı switch'lerde "default:" yoksa uyarır

en: Warn about all enumerated switches missing a specific case
tr: Numaralı switch'lerde belli bir case eksikse uyarır

en: Warn when synthesis behavior differs from Cfront
tr: Sentezleme davranışı Cfront'dan farklıysa uyarır

en: Do not suppress warnings from system headers
tr: Sistem başlık dosyalarından gelen uyarılar engellenmez

en: Warn about features not present in traditional C
tr: Geleneksel C'de olmayan özelliklerde uyarır

en: Warn if an undefined macro is used in an #if directive
tr: #if yönergesinde tanımsız yapılmış makro kullanılmışsa uyarır

en: Warn about uninitialized automatic variables
tr: İlklendirilmemiş otomatik değişkenler hakkında uyarır

en: Warn about unrecognized pragmas
tr: tanımlanamayan #pragma'lar hakkında uyarır

en: Warn about code that will never be executed
tr: Hiç çalışmayacak kod hakkında uyarır

en: Enable all -Wunused- warnings
tr: -Wunused- uyarılarının tamamı etkinleştirilir

en: Warn when a function is unused
tr: Bir işlev kullanılmamışsa uyarır

en: Warn when a label is unused
tr: Bir etiket kullanılmamışsa uyarır

en: Warn about macros defined in the main file that are not used
tr: Ana dosyada kullanılmamış olan makro tanımlarında uyarır

en: Warn when a function parameter is unused
tr: Bir işlev parametresi kullanılmamışsa uyarır

en: Warn when an expression value is unused
tr: Bir ifade değeri kullanılmamışsa uyarır

en: Warn when a variable is unused
tr: Bir değişken kullanılmamışsa uyarır

en: Give strings the type "array of char"
tr: Dizgeler "char dizileri" türünde verilir

en: A synonym for -std=c89.  In a future version of GCC it will become synonymous with -std=c99 instead
tr: -std=c89 karşılığı bir isim. GCCnin ileri sürümleri -std=c99 yerine eşanlamlıları ile gelebilecek

en: -aux-info <file>	Emit declaration information into <file>
tr: -aux-info DOSYA	Bildirim bilgileri DOSYAda gösterilir

en: -d<letters>	Enable dumps from specific passes of the compiler
tr: -d[HARFLER]	Belirli derleyici aşamalarının dökümlenmesi etkinleştirilir

en: -dumpbase <file>	Set the file basename to be used for dumps
tr: -dumpbase DOSYA	Derleyici aşamalarının dökümleneceği DOSYA

en: --CLASSPATH	Deprecated; use --classpath instead
tr: --CLASSPATH	 eski kullanım; yerine --classpath kullanın

en: Enforce class member access control semantics
tr: Sınıf üyesi erişim denetimi kurallarına uyulur

en: Align the start of functions
tr: İşlevlerin başlangıcı hizalanır

en: Align labels which are only reached by jumping
tr: Sadece atlanarak ulaşılabilen hedefler bayt
                              sınırlarına ayarlanır

en: Align all labels
tr: Tüm dallanma hedefleri bayt sınırlarına ayarlanır

en: Align the start of loops
tr: Döngü başlangıçları bayt sınırlarına ayarlanır

en: Change when template instances are emitted
tr: Şablon gerçeklemeleri yayınlandığında değiştirilir

en: Specify that arguments may alias each other and globals
tr: Argümanların bir diğerinin ya da globallerin takma adı olabileceği varsayılır

en: Assume arguments may alias globals but not each other
tr: Argümanların globallerden başkasına takma ad
                              olamayacağı varsayılır

en: Assume arguments alias neither each other nor globals
tr: Argümanların bir diğerine ya da globallere takma ad olmadığı varsayılır

en: Recognize the "asm" keyword
tr: "asm" anahtar sözcüğü tanınır

en: Generate unwind tables that are exact at each instruction boundary
tr: Birbirlerini etkilemeyenlerin tablosu her komutun tam sınırında oluşturulur

en: Do not treat local variables and COMMON blocks as if they were named in SAVE statements
tr: Yerel değişkenler ve COMMON blokları SAVE
                              deyimlerinde adlandırılmış olarak değerlendirilmez.

en: Backslashes in character and hollerith constants are special (not C-style)
tr: Tersbölüler ve karakter/hollerith sabitler özeldir
                              (C-tarzı)

en: Delete libU77 intrinsics with bad interfaces
tr: Hatalı arabirimli libU77 yerleşikleri silinir

en: Disable libU77 intrinsics with bad interfaces
tr: Hatalı arabirimli libU77 yerleşikleri iptal edilir

en: Enable libU77 intrinsics with bad interfaces
tr: Hatalı arabirimli libU77 yerleşikleri etkin olur

en: Hide libU77 intrinsics with bad interfaces
tr: Hatalı arabirimli libU77 yerleşikleri gizlenir

en: --bootclasspath=<path>	Replace system path
tr: --bootclasspath=<yol>	Sistem dosya yolu ile değiştirilir

en: Generate code to check bounds before indexing arrays
tr: Diziler indislenmeden önce sınrlarını
                              denetleyecek kod üretilir

en: Replace add, compare, branch with branch on count register
tr: Ekleme, karşılaştırma, dallanma sayaç yazmacı üzerinden dallanma ile değiştirilir

en: Use profiling information for branch probabilities
tr: Dallanma olasılıkları için ayrımlama bilgileri
                              kullanılır

en: Perform branch target load optimization before prologue / epilogue threading
tr: Ön ve ard evreleme öncesi dal hedefli yük eniyilemesi uygulanır

en: Perform branch target load optimization after prologue / epilogue threading
tr: Ön ve ard evreleme sonrası dal hedefli yük eniyilemesi uygulanır

en: Recognize built-in functions
tr: Yerleşik işlevler tanınır

en: -fcall-saved-<register>	Mark <register> as being preserved across functions
tr: -fcall-saved-YAZMAÇ	YAZMAÇ işlevlere karşı korunmuş olarak imlenir

en: -fcall-used-<register>	Mark <register> as being corrupted by function calls
tr: -fcall-used-YAZMAÇ	YAZMAÇ işlev çağrıları tarafından bozulmuş olarak imlenir

en: Save registers around function calls
tr: İşlev çağrıları civarındaki yazmaçlar kaydedilir

en: Program written in strict mixed-case
tr: Program BüyükKüçük harflerle yazılmıştır

en: Compile as if program written in lowercase
tr: Program küçük harflerle yazılmış olarak derlenir

en: Preserve case used in program
tr: Programda harf büyüklüklerine dokunulmaz

en: Program written in lowercase
tr: Program küçük harflerle yazılmıştır

en: Program written in uppercase
tr: Program büyük harflerle yazılmıştır

en: Compile as if program written in uppercase
tr: Program büyük harflerle yazılmış olarak derlenir

en: Check the return value of new
tr: new işlemiminin dönen değeri denetlenir

en: --classpath=<path>	Set class path
tr: --classpath=<yol>	Sınıf dosya yolunu ayarlar

en: Do not put uninitialized globals in the common section
tr: İlklendirilmemiş global'ler ortak bölüme konmaz

en: Allow the arguments of the '?' operator to have different types
tr: ? işlecinin argümanlarında farklı türlere izin verilir

en: Reduce the size of object files
tr: Nesne dosyalarını küçültür

en: Make string literals "const char[]" not "char[]"
tr: Dizge sabitler "char[]" değil "const char[]" yapılır

en: -fconst-string-class=<name>	Use class <name> for constant strings
tr: -fconst-string-class=İSİM	Sabit dizgeleri için İSİM sınıfı kullanılır

en: Perform a register copy-propagation optimization pass
tr: Yazmaç kopyalama girişimi eniyileme aşaması uygulanır

en: Perform cross-jumping optimization
tr: Çapraz atlama eniyilemesi uygulanır

en: When running CSE, follow jumps to their targets
tr: Ortak alt ifade elemesi sırasında onların
                              hedeflerine dallanmalar izlenir

en: When running CSE, follow conditional jumps
tr: Ortak alt ifade elemesi sırasında koşullu
                              dallanmalar izlenir

en: Place data items into their own section
tr: Veri öğelerini kendi bölümlerine yerleştirir

en: Emit special debugging information for COMMON and EQUIVALENCE (disabled)
tr: COMMON ve EQUIVALENCE için özel hata ayıklama
                              bilgileri yayınlanır (iptal edildi)

en: Inline member functions by default
tr: Öntanımlı olarak üye işlevler satıriçidir

en: Defer popping functions args from stack until later
tr: Yığından işlev argümanlarının çekilmesini erteler

en: Attempt to fill delay slots of branch instructions
tr: Dallanma komutlarının gecikme yuvalarını doldurmaya
                              çalışır

en: Delete useless null pointer checks
tr: Kullanışsız boş gösterici denetimlerini siler

en: -fdiagnostics-show-location=[once|every-line]	How often to emit source location at the beginning of line-wrapped diagnostics
tr: -fdiagnostics-show-location=[once|every-line]	Satır sarmalaması başlangıcında, önek olarak, kaynak konumu bilgisinin ne sıklıkta gösterileceği belirtilir. once: bir kere, every-line: her satırda

en: Allow '$' in symbol names
tr: Sembol isimlerinde '$' kullanımına izin verilir

en: Permit '$' as an identifier character
tr: Bir belirteç karakteri olarak '$' kullanılabilir

en: Suppress output of instruction numbers and line number notes in debugging dumps
tr: Hata ayıklama dökümlerinde satır numarası ve komut
                              numarası bilgilerinın çıktılanması engellenir

en: Perform DWARF2 duplicate elimination
tr: DWARF2 yinelenmiş elemesi uygulanır

en: Perform unused type elimination in debug info
tr: Hata ayıklama bilgilerinde kullanılmamış tür elemesi uygulanır

en: Have front end emulate COMPLEX arithmetic to avoid bugs
tr: Hatalara sebep olmamak için COMPLEX aritmetiği
                              emüle edilir

en: --encoding=<encoding>	Choose input encoding (defaults from your locale)
tr: --encoding=<kodlama>	Girdi kodlaması seçilir (öntanımlısı yerelden gelir)

en: Generate code to check exception specifications
tr: Olağandışılık belirtimlerini denetleyecek kod üretilir

en: Enable exception handling
tr: Olağandışılıkların yakalanması etkinleştirilir

en: -fexec-charset=<cset>	Convert all strings and character constants to character set <cset>
tr: -fexec-charset=KRK-KÜME	Tüm dizgeler ve karakter sabitleri KRK-KÜME karakter kümesine dönüştürülür

en: Perform a number of minor, expensive optimizations
tr: Masraflı eniyilemelerden birkaçını uygular

en: f2c-compatible code can be generated
tr: f2c uyumlu kod üretililemez

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin f2c destekleri
                              silinir

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin f2c destekleri
                              iptal edilir

en: Enable non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin f2c destekleri
                              etkin olur

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics f2c supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin f2c destekleri
                              gizlenir

en: Unsupported; generate libf2c-calling code
tr: Desteklenmiyor; libf2c çağrı kodu üretilir

en: Program is written in typical FORTRAN 66 dialect
tr: Program tipik FORTRAN 66 dilinde yazılmıştır

en: Program is written in typical Unix-f77 dialect
tr: Program tipik Unix-f77 dilinde yazılmıştır

en: Program is written in Fortran-90-ish dialect
tr: Program tipik Fortran-90 dilinde yazılmıştır

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin F90 destekleri
                              silinir

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin F90 destekleri
                              iptal edilir

en: Enable non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin F90 destekleri
                              etkin olur

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics F90 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin F90 destekleri
                              gizlenir

en: Assume no NaNs or infinities are generated
tr: NaNların ya da sonsuzların üretilmediği varsayılır

en: -ffixed-<register>	Mark <register> as being unavailable to the compiler
tr: -ffixed-YAZMAÇ	Derleyiciye YAZMAÇ yok denir

en: ffixed-line-length-<number>	Set the maximum line length to <number>
tr: ffixed-line-length-<sayı>	Azami satır uzunluğu <sayı>'ya ayarlanır

en: Unsupported; affects code generation of arrays
tr: Desteklenmiyor; dizilerin kod üretimi etkilenir

en: Do not store floats in registers
tr: Gerçel sayılar yazmaçlarda saklanmaz

en: Scope of for-init-statement variables is local to the loop
tr: For döngüsü başlatma satırındaki değişkenlerin etki alanı döngüye yereldir

en: Copy memory address constants into registers before use
tr: Kullanmadan önce bellek adres sabitlerini yazmaçlara kopyalar

en: Always check for non gcj generated classes archives
tr: gcj üretimi olmayan sınıfların arşivleri daima
                              denetlenir

en: Copy memory operands into registers before use
tr: Kullanmadan önce bellek terimlerini yazmaçlara kopyalar

en: Generate code to check subscript and substring bounds
tr: Dizi indislerini denetleyecek kod üretilir

en: Program is written in Fortran-90-ish free form
tr: Program Fortran-90'ca serbest biçimde yazılmış

en: Do not assume that standard C libraries and "main" exist
tr: Standart kitaplıkların ve "main" işlevinin varolduğu varsayılır

en: Allow function addresses to be held in registers
tr: Yazmaçlarda tutulan işlev adreslerine izin verilir

en: Place each function into its own section
tr: Her işlev kendi bölümüne yerleştirilir

en: Perform global common subexpression elimination
tr: Global ortak alt ifade elemesi uygulanır

en: Perform redundant load after store elimination in global common subexpression elimination
tr: Genel ortak alt ifade elemesinde saklama elemesinden sonra gereğinden fazla yük uygulanır

en: Perform enhanced load motion during global common subexpression elimination
tr: Global ortak alt ifade elemesi sırasında genişletilmiş yük hareketi uygulanır

en: Perform store motion after global common subexpression elimination
tr: Global ortak alt ifade elemesinden sonra saklama hareketi uygulanır

en: Enable fatal diagnostics about inter-procedural problems
tr: Yordamlar arası sorunlar hakkındaki ölümcül tanılar
                              etkin olur

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics g77 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin g77 destekleri
                              silinir

en: Disable non-FORTRAN 77 intrinsics F90 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin g77 destekleri
                              iptal edilir

en: Enable non-FORTRAN 77 intrinsics F90 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin g77 destekleri
                              etkin olur

en: Hide non-FORTRAN 77 intrinsics F90 supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin g77 destekleri
                              gizlenir

en: Recognize GNU-defined keywords
tr: GNU tanımlı anahtar sözcükler tanınır

en: Generate code for GNU runtime environment
tr: Kod GNU çalışma ortamı için üretilir

en: Enable guessing of branch probabilities
tr: Dallanma olasılıklarının tahmini etkinleştirilir

en: Assume normal C execution environment
tr: Normal C çalıştırma ortamı var sayılır

en: Enable support for huge objects
tr: Dev nesneler için destek etkinleştirilir

en: Process #ident directives
tr: #ident yönergeleri işlenir

en: Perform conversion of conditional jumps to branchless equivalents
tr: Dallanmasız karşılıklara koşullu atlama dönüşümü
                              uygulanır

en: Perform conversion of conditional jumps to conditional execution
tr: Koşullu çalıştırmaya koşullu atlama dönüşümü
                              uygulanır

en: Export functions even if they can be inlined
tr: Özümlenebilir olsalar bile işlevler ihracedilir

en: Emit implicit instantiations of inline templates
tr: Satıriçi şablonların doğrudan gerçeklenmesi sağlanır

en: Emit implicit instantiations of templates
tr: Şablonlarının doğrudan gerçeklenmesi sağlanır

en: Use offset tables for virtual method calls
tr: Sanal yöntem çağrıları için adresleme tabloları
                             kullanılır

en: Do not generate .size directives
tr: .size yönergeleri üretilmez

en: Initialize local vars and arrays to zero
tr: Yerel değişkenler ve diziler sıfır ile ilklendirilir

en: Pay attention to the "inline" keyword
tr: "inline" anahtar sözcüğüne dikkat edilir

en: -finline-limit=<number>	Limit the size of inlined functions to <number>
tr: -finline-limit=SAYI	Satıriçi kod içeren işlevlerin uzunluğu SAYI ile sınırlanır

en: -finput-charset=<cset>      Specify the default character set for source files.
tr: -finput-charset=KRK-KÜME     Kaynak dosyaları için öntanımlı karakter kümesi.

en: Instrument function entry and exit with profiling calls
tr: İşlev giriş ve çıkışı ayrımlama çağrılarıyla yapılır

en: Intrinsics letters in arbitrary cases
tr: Yerleşikler gelişigüzel yazılmıştır

en: Intrinsics spelled as e.g. SqRt
tr: Yerleşikler SqRt tarzında hecelenir

en: Intrinsics in lowercase
tr: Yerleşikler küçük harfle yazılmıştır

en: Intrinsics in uppercase
tr: Yerleşikler büyük harfle yazılmıştır

en: Assume native functions are implemented using JNI
tr: Yerli işlevlerin JNI kullanarak oluştuğu varsayılır

en: Generate code for functions even if they are fully inlined
tr: Tamamı satıriçi kod içerse bile işlevler için kod üretilir

en: Emit static const variables even if they are not used
tr: Kullanılmamış bile olsa statik sabit değişkenler
                              içerilir

en: Give external symbols a leading underscore
tr: Alt çizgi ile başlayan dış semboller verilir

en: Perform loop optimizations
tr: Döngü eniyilemeleri uygulanır

en: Language keyword letters in arbitrary cases
tr: Dil anahtar sözcükleri gelişigüzel yazılmıştır

en: Language keywords spelled as e.g. IOStat
tr: Dil anahtar sözcükleri IOStat tarzı hecelenir

en: Language keywords in lowercase
tr: Dil anahtar sözcükleri küçük harflerle yazılmıştır

en: Language keywords in uppercase
tr: Dil anahtar sözcükleri büyük harflerle yazılmıştır

en: Set errno after built-in math functions
tr: Yerleşik matematik işlevlerinden sonra ERRNO
                              kullanılır

en: Report on permanent memory allocation
tr: Ayrılan kalıcı bellek miktarı raporlanır

en: Attempt to merge identical constants and constant variables
tr: Özdeş sabitler ve sabit değişkenler katıştırılmaya
                              çalışılır

en: Attempt to merge identical constants across compilation units
tr: Özdeş sabitler derleme birimlerine karşın
                              katıştırılmaya çalışılır

en: -fmessage-length=<number>	Limit diagnostics to <number> characters per line.  0 suppresses line-wrapping
tr: -fmessage-length=SAYI	Tanı iletilerinin uzunluğu her satırda SAYI karakterle sınırlanır. 0 satır sarmalamayı engeller

en: Delete MIL-STD 1753 intrinsics
tr: MIL-STD 1753 yerleşikleri silinir

en: Disable MIL-STD 1753 intrinsics
tr: MIL-STD 1753 yerleşikleri iptal edilir

en: Enable MIL-STD 1753 intrinsics
tr: MIL-STD 1753 yerleşikleri etkin olur

en: Hide MIL-STD 1753 intrinsics
tr: MIL-STD 1753 yerleşikleri gizlenir

en: Force all loop invariant computations out of loops
tr: Döngülerdeki döngü dışına taşınacak olan değişimsiz
                              hesaplama etkinleştirir

en: Don't warn about uses of Microsoft extensions
tr: Microsoft oluşumlarının kullanımı hakkındaki uyarılar verilmez

en: Use graph-coloring register allocation
tr: Çizim renklendiren yazmaç tahsisi kullanılır

en: Generate code for NeXT (Apple Mac OS X) runtime environment
tr: Kod NeXT (Apple Mac OS X) çalışma ortamı için üretilir

en: Assume that receivers of Objective-C messages may be nil
tr: Objective-C iletileri alıcılarının nil olabileceği varsayılır

en: Support synchronous non-call exceptions
tr: Eşzamanlı çağrısız olağandışılıklar desteklenir

en: Enable Objective-C exception and synchronization syntax
tr: Objective-C olağandışılık ve eşzamanlama sözdizimi etkinleştirilir

en: Perform loop unrolling for all loops
tr: Tüm döngülere ters döngüleme uygulanır

en: Perform loop unrolling when iteration count is known
tr: Yineleme sayısı bilindiğinde ters döngüleme uygulanır

en: When possible do not generate stack frames
tr: Mümkün olduğunca yığın çerçeveleri üretilmez

en: Take at least one trip through each iterative DO loop
tr: Her yinelemeli DO döngüsü en azından bir tur atar

en: Recognize C++ kewords like "compl" and "xor"
tr: "compl" ve "xor" benzeri C++ anahtar sözcükleri tanınır

en: Do the full register move optimization pass
tr: Baştan sona yazmaç taşıma eniyilemesi yapar

en: Optimize sibling and tail recursive calls
tr: Kardeş ve kuyruk özyinelemeli çağrılar eniyilenir

en: Enable optimization of static class initialization code
tr: Statik sınıf ilklendirme kodunun eniyilemesi yapılır

en: Enable optional diagnostics
tr: Seçimlik teşhisler yapılır

en: Pack structure members together without holes
tr: Yapı üyelerini birlikte deliksiz paketler

en: Return small aggregates in memory, not registers
tr: Yazmaçlardaki değil bellekteki küçük kümeler döndürülür

en: Warn about use of (only a few for now) Fortran extensions
tr: Fortran uzantılarının kullanımı hakkında uyarır
                              (şimdilik hepsinde değil)

en: Perform loop peeling
tr: Döngü soyması uygulanır

en: Enable machine specific peephole optimizations
tr: Makinaya özel gözlem deliği eniyilemesi etkinleştirilir

en: Enable an RTL peephole pass before sched2
tr: sched2 çalıştırılmadan önce bir rtl gözlem deliği aşaması etkinleştirilir

en: Downgrade conformance errors to warnings
tr: Uyumluluk hatalarını uyarılara indirger

en: Generate position-independent code if possible
tr: Mümkünse, konumdan bağımsız kod üretilir

en: Generate position-independent code for executables if possible
tr: Mümkünse, çalıştırılabilirler için konumdan bağımsız kod üretilir

en: Generate prefetch instructions, if available, for arrays in loops
tr: Mümkünse, döngülerdeki diziler için önalım
                              komutları üretilir

en: Enable basic program profiling code
tr: Temel program profil çıkarma kodu etkinleştirilir

en: Insert arc-based program profiling code
tr: arc-tabanlı yazılım ayrımlama kodu yerleştirilir

en: Enable common options for generating profile info for profile feedback directed optimizations
tr: Ayrımlama geribeslemesi yönlendirmeli eniyilemelerin ayrımlama bilgileri üretimi için ortak seçenekler etkinleştirilir

en: Enable common options for performing profile feedback directed optimizations
tr: Ayrımlama geribeslemesi yönlendirmeli eniyilemelerin uygulanması için ortak seçenekler etkinleştirilir

en: Insert code to profile values of expressions
tr: Kod, ifade ayrımlama değerlerine yerleştirilir

en: -frandom-seed=<string>	Make compile reproducible using <string>
tr: -frandom-seed=DİZGE	DİZGE kullanılarak derleme yeniden türetilebilir yapılır

en: Strength reduce all loop general induction variables
tr: Tüm döngülerdeki genel başlatma değişkenlerinin
                              gücünü azaltır

en: Return small aggregates in registers
tr: Yazmaçlardaki küçük kümeler döndürülür

en: Enables a register move optimization
tr: Bir yazmaç taşıma eniyilemesi etkinleştirilir

en: Perform a register renaming optimization pass
tr: Yazmaç isimlendirme eniyilemesi aşaması uygulanır

en: Reorder basic blocks to improve code placement
tr: Kod yerleşimini iyileştirecek temel blokları
                              yeniden sıralar

en: Reorder functions to improve code placement
tr: Kod yerleşimini iyileştirecek işlevleri
                              yeniden sıralar

en: Used in Fix-and-Continue mode to indicate that object files may be swapped in at runtime
tr: Nesne dosyalarının çalışma anında takaslanabileceğini belirten Fix-and-Continue kipi kullanılır

en: Enable automatic template instantiation
tr: Otomatik şablon gerçeklemesi etkinleştirilir

en: Add a common subexpression elimination pass after loop optimizations
tr: Döngü eniyilemesinden sonra bir ortak alt ifade eleme aşaması eklenir

en: Run the loop optimizer twice
tr: Döngü eniyilemesi iki kere çalıştırılır

en: Disable optimizations that assume default FP rounding behavior
tr: Kayan nokta yuvarlama davranışını öntanımlı varsayan eniyilemeler yapılmaz

en: Generate run time type descriptor information
tr: Çalışma anı tür tanımlayıcı bilgisi üretilir

en: Enable scheduling across basic blocks
tr: Temel bloklar arasında zamanlama etkinleştirilir

en: Allow speculative motion of non-loads
tr: Yük oluşturmayanların tahmini hareketine izin verilir

en: Allow speculative motion of some loads
tr: Bazı yüklerin tahmini hareketine izin verilir

en: Allow speculative motion of more loads
tr: Fazla yüklerin tahmini hareketine izin verilir

en: Allow premature scheduling of queued insns
tr: Kuyruklanmış komutların erken zamanlanmasına izin verilir

en: Set dependence distance checking in premature scheduling of queued insns
tr: Kuyruklanmış komutların erken zamanlanmasında bağımlılık aralığı denetimi yapılır

en: -fsched-stalled-insns-dep=<number>   Set dependence distance checking in premature scheduling of queued insns
tr: -fsched-stalled-insns-dep=SAYI   Kuyruklanmış komutların erken zamanlanmasında bağımlılık aralığı denetimi yapılır

en: -fsched-stalled-insns=<number>       Set number of queued insns that can be prematurely scheduled
tr: -fsched-stalled-insns=SAYI       Erken zamanlanabilen kuyruklanmış komutların sayısı

en: -fsched-verbose=<number>	Set the verbosity level of the scheduler
tr: -fsched-verbose=SAYI	Zamanlama için ayrıntı düzeyi belirtilir

en: If scheduling post reload, do superblock scheduling
tr: Sonradan yeniden yükleme zamanlaması varsa süper blok zamanlaması yapılır

en: If scheduling post reload, do trace scheduling
tr: Sonradan yeniden yükleme zamanlaması varsa izleme zamanlaması yapılır

en: Reschedule instructions before register allocation
tr: Yazmaç tahsisinden önce komutları yeniden zamanlar

en: Reschedule instructions after register allocation
tr: Yazmaç tahsisinden sonra komutları yeniden zamanlar

en: Allow appending a second underscore to externals
tr: external'lara ikinci altçizgi eklenebilir

en: Mark data as shared rather than private
tr: Veriyi özelden çok paylaşımlı olarak imler

en: Use the same size for double as for float
tr: double türler için de float tür uzunluğu kullanılır

en: Use the narrowest integer type possible for enumeration types
tr: Sıralı sabit türleri için mümkün en dar tamsayı türü kullanılır

en: Force the underlying type for "wchar_t" to be "unsigned short"
tr: "wchar_t" için temel tür olarak "unsigned short"a zorlar

en: Disable optimizations observable by IEEE signaling NaNs
tr: IEEE sinyalleme NaNları tarafından farkedilebilen
                              eniyilemeler iptal edilir

en: When "signed" or "unsigned" is not given make the bitfield signed
tr: "signed" veya "unsigned" verilmezse bit alanı signed yapılır

en: Make "char" signed by default
tr: Öntanımlı olarak "char" signed yapılır

en: Do not print names of program units as they are compiled
tr: Yazılım birimlerini isimleri derlendiğinde basılmaz

en: Convert floating point constants to single precision constants
tr: Kayan noktalı sabitler tek duyarlıklı sabitlere dönüştürülür

en: Internally convert most source to lowercase
tr: Küçük harfe dönüşüm içerden yapılır

en: Internally preserve source case
tr: İçerde harf büyüklüğü korunur

en: Internally convert most source to uppercase
tr: Büyük harfe dönüşüm içerden yapılır

en: Insert stack checking code into the program
tr: Programa yığın denetimi kodu yerleştirilir

en: -fstack-limit-register=<register>	Trap if the stack goes past <register>
tr: -fstack-limit-register=YAZMAÇ	Yığıt YAZMAÇı aşarsa yakalanır

en: -fstack-limit-symbol=<name>	Trap if the stack goes past symbol <name>
tr: -fstack-limit-symbol=İSİM	Yığıt İSİM sembolünü aşarsa yakalanır

en: Display statistics accumulated during compilation
tr: Derleme sırasında toplanan istatistikler gösterilir

en: Enable assignability checks for stores into object arrays
tr: Nesne dizileri içinde saklamalar için atanabilirlik
                              sınamaları etkin olur

en: Perform strength reduction optimizations
tr: Güç azaltma eniyilemesi uygulanır

en: Assume strict aliasing rules apply
tr: Sıkı takma ad kuralları uygulanacağı varsayılır

en: Symbol names spelled in mixed case
tr: Sembol isimlerin BüyükKüçük harflerle yazılmıştır

en: Symbol names in lowercase
tr: Sembol isimleri küçük harflerle yazılmıştır

en: Symbol names in uppercase
tr: Sembol isimleri büyük harflerle yazılmıştır

en: Check for syntax errors, then stop
tr: Sözdizimi denetimi yaptıktan sonra durur

en: -ftabstop=<number>	Distance between tab stops for column reporting
tr: -ftabstop=SAYI	Sütunlu raporlama için sekmeler arası mesafe

en: -ftemplate-depth-<number>	Specify maximum template instantiation depth
tr: -ftemplate-depth-SAYI	Azami şablon gerçekleme derinliği belirtilir

en: Create data files needed by "gcov"
tr: "gcov" için gereken veri dosyaları oluşturulur

en: Perform jump threading optimizations
tr: Atlama evresi oluşturma eniyilemesi uygulanır

en: Report the time taken by each compiler pass
tr: Her derleme aşaması için harcanan zaman raporlanır

en: -ftls-model=[global-dynamic|local-dynamic|initial-exec|local-exec]	Set the default thread-local storage code generation model
tr: -ftls-model=[global-dynamic|local-dynamic|initial-exec|local-exec]	Öntanımlı yerel-evreli saklama kodu üretim modeli belirtilir

en: Perform superblock formation via tail duplication
tr: Kuyruk tekrarı üzerinden süperblok oluşumu uygulanır

en: Assume floating-point operations can trap
tr: Kayan nokta işlemlerinin yakalanabileceği varsayılır

en: Trap for signed overflow in addition, subtraction and multiplication
tr: Toplama, çıkartma, çarpmada signed taşması için kapan kurulur

en: Make prefix-radix non-decimal constants be typeless
tr: Ondalık olmayan taban önekli sabitler türsüz yapılır

en: Allow all ugly features
tr: Tüm salak özellikler etkin olur

en: Hollerith and typeless can be passed as arguments
tr: Hollerith ve türsüz sabitler argüman olarak
                              kullanılabilir

en: Allow ordinary copying of ASSIGN'ed vars
tr: ASSIGN'lı değişkenlerin olağan kopyalamasına izin
                              verilir

en: Dummy array dimensioned to (1) is assumed-size
tr: Yapay dizi üstindisi (1) kabul edilir

en: Trailing comma in procedure call denotes null argument
tr: Yordam çağrılarında son virgül null argüman sayılır

en: Allow REAL(Z) and AIMAG(Z) given DOUBLE COMPLEX Z
tr: DOUBLE COMPLEX Z nin REAL(Z) ve AIMAG(Z) olarak
                              verilmesine izin verilir

en: Initialization via DATA and PARAMETER is not type-compatible
tr: DATA ve PARAMETER üzerinden ilklendirme tür uyumlu değildir

en: Allow INTEGER and LOGICAL interchangeability
tr: INTEGER ve LOGICAL aradönüşümlerine izin verilir

en: Append underscores to externals
tr: external'lara altçizgiler eklenir

en: Compile whole compilation unit at a time
tr: Derleme biriminin tamamı bir defada derlenir

en: Delete libU77 intrinsics
tr: libU77 yerleşikleri silinir

en: Disable libU77 intrinsics
tr: libU77 yerleşikleri iptal edilir

en: Enable libU77 intrinsics
tr: libU77 yerleşikleri etkin olur

en: Hide libU77 intrinsics
tr: libU77 yerleşikleri gizlenir

en: Allow math optimizations that may violate IEEE or ISO standards
tr: IEEE veya ISO standartlarını bozabilen matematiksel eniyilemelere izin verilir

en: When "signed" or "unsigned" is not given make the bitfield unsigned
tr: "signed" veya "unsigned" verilmediğinde bit alanı unsigned yapılır

en: Make "char" unsigned by default
tr: Öntanımlı olarak "char" unsigned yapılır

en: Perform loop unswitching
tr: Döngü anahtarlamaması uygulanır

en: Just generate unwind tables for exception handling
tr: Olağandışılıkların yakalanması için birbirlerini
                              etkilemeyenlerin tablosu oluşturulur

en: Use __cxa_atexit to register destructors
tr: Yazmaç yıkıcılara __cxa_atexit kullanılır

en: Add extra commentary to assembler output
tr: Çevirici çıktısına fazladan açıklama ekler

en: Print g77-specific version information and run internal tests
tr: g77'ye özel sürüm bilgisini gösterir ve iç testleri yapar

en: Use expression value profiles in optimizations
tr: Eniyilemelerde ifade değeri ayrımlaması kullanılır

en: Discard unused virtual functions
tr: Kullanılmayan sanal işlevler iptal edilir

en: Implement vtables using thunks
tr: İşlev gösterici tablosu aşılarla oluşturulur

en: Program is written in VXT (Digital-like) FORTRAN
tr: Program VXT (Digital-benzeri) FORTRAN da yazılmış

en: Delete non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin VXT FORTRAN
                              destekleri silinir

en: Disable non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin VXT FORTRAN
                              destekleri iptal edilir

en: Enable non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin VXT FORTRAN
                              destekleri etkin olur

en: Hide non-FORTRAN-77 intrinsics VXT FORTRAN supports
tr: FORTRAN-77 olmayan yerleşiklerin VXT FORTRAN
                              destekleri gizlenir

en: Emit common-like symbols as weak symbols
tr: Benzer semboller zayıf semboller olarak ele alınır

en: -fwide-exec-charset=<cset>	Convert all wide strings and character constants to character set <cset>
tr: -fwide-exec-charset=KRK-KÜMESİ	Tüm geniş karakterli dizgeler ve sabitler KRK-KÜMESİne dönüştürülür

en: Generate a #line directive pointing at the current working directory
tr: O anki çalışma dizinini betimleyen bir #line yönergesi üretilir

en: Store strings in writable data section
tr: Dizgeler yazılabilir veri bölümünde saklanır

en: Emit cross referencing information
tr: Çapraz referans bilgisi yayınlanır

en: Print internal debugging-related information
tr: İç hata ayıklama bilgilerini gösterir

en: Put zero initialized data in the bss section
tr: bss bölümüne sıfır ilklendirmeli veri yerleştirilir

en: Generate lazy class lookup (via objc_getClass()) for use in Zero-Link mode
tr: Zero-Link kipinde kullanmak için çılgın sınıf araması (via objc_getClass()) üretilir

en: Treat initial values of 0 like non-zero values
tr: 0 değerli olanlar içerde sıfır değerli olmayanlar
                              gibi değerlendirilir

en: Generate debug information in default format
tr: Öntanımlı biçimde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Generate debug information in COFF format
tr: COFF biçiminde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Generate debug information in DWARF v2 format
tr: DWARF v2 biçiminde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Dump declarations to a .decl file
tr: Bildirimler bir .decl dosyasına dökümlenir

en: Generate debug information in default extended format
tr: Öntanımlı gelişmiş biçimde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Generate debug information in STABS format
tr: STABS biçiminde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Generate debug information in extended STABS format
tr: Gelişmiş STABS biçiminde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Generate debug information in VMS format
tr: VMS biçiminde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Generate debug information in XCOFF format
tr: XCOFF biçiminde hata ayıklama bilgisi üretir

en: Generate debug information in extended XCOFF format
tr: Gelişmiş XCOFF biçiminde hata ayıklama bilgisi üretir

en: -idirafter <dir>	Add <dir> to the end of the system include path
tr: -idirafter DİZİN	DİZİN sistem başlık dosyaları arama yolunun sonuna eklenir

en: -imacros <file>	Accept definition of macros in <file>
tr: -imacros DOSYA	DOSYAdaki makro tanımları kabul edilir

en: -include <file>	Include the contents of <file> before other files
tr: -include DOSYA	DOSYAnın içeriği diğer dosyaların başlangıcına eklenir

en: -iprefix <path>	Specify <path> as a prefix for next two options
tr: -iprefix YOL	YOL sonraki iki seçenek için önek olur

en: -isysroot <dir>	Set <dir> to be the system root directory
tr: -isysroot DİZİN	DİZİN sistemin kök dizini kabul edilir

en: -isystem <dir>	Add <dir> to the start of the system include path
tr: -isystem DİZİN	DİZİN sistem başlık dosyaları arama yolunun başına eklenir

en: -iwithprefix <dir>	Add <dir> to the end of the system include path
tr: -iwithprefix DİZİN	DİZİN sistem başlık dosyaları arama yolunun sonuna eklenir

en: -iwithprefixbefore <dir>	Add <dir> to the end of the main include path
tr: -iwithprefixbefore DİZİN	DİZİN ana başlık dosyaları arama yolunun sonuna eklenir

en: Do not search standard system include directories (those specified with -isystem will still be used)
tr: Standart sistem başlık dosyaları dizinleri aranmaz (-isystem ile belirtilenler hariç)

en: Do not search standard system include directories for C++
tr: C++ için standart sistem başlık dosyaları dizinleri aranmaz

en: -o <file>	Place output into <file>
tr: -o DOSYA	Çıktı DOSYAya yazılır

en: Enable function profiling
tr: İşlev ayrımlama etkinleştirilir

en: Issue warnings needed for strict compliance to the standard
tr: Standarda tam uyum için gereken uyarılar üretilir

en: Like -pedantic but issue them as errors
tr: -pedantic gibidir ancak uyarılar hata olarak ele alınır

en: Generate C header of platform-specific features
tr: Platforma özel niteliklerin C başlıklarını üretir

en: Do not display functions compiled or elapsed time
tr: Derlenen işlevler ve geçen zaman gösterilmez

en: Remap file names when including files
tr: Dosyalar içerildiğinde dosya isimleri yeniden eşlenir

en: Conform to the ISO 1998 C++ standard
tr: ISO 1998 C++ standardı uygulanır

en: Conform to the ISO 1990 C standard
tr: ISO 1990 C standardı uygulanır

en: Conform to the ISO 1999 C standard
tr: ISO 1999 C standardı uygulanır

en: Deprecated in favor of -std=c99
tr: -std=c99 eskidi

en: Conform to the ISO 1998 C++ standard with GNU extensions
tr: ISO 1998 C++ standardı GNU oluşumlarıyla uygulanır

en: Conform to the ISO 1990 C standard with GNU extensions
tr: ISO 1990 C standardı GNU oluşumlarıyla uygulanır

en: Conform to the ISO 1999 C standard with GNU extensions
tr: ISO 1999 C standardı GNU oluşumlarıyla uygulanır

en: Deprecated in favor of -std=gnu99
tr: -std=gnu99 eskidi

en: Deprecated in favor of -std=c89
tr: -std=c89 eskidi

en: Conform to the ISO 1990 C standard as amended in 1994
tr: ISO 1990 C standardı 1994 düzeltmesiyle uygulanır

en: Enable traditional preprocessing
tr: Geleneksel önişlemi etkinleştirir

en: -trigraphs	Support ISO C trigraphs
tr: -trigraphs	ISO C üçlü harfleri desteklenir

en: Do not predefine system-specific and GCC-specific macros
tr: Sisteme özel ve GCCye özel makrolar önceden tanımlı yapılmaz

en: Enable verbose output
tr: Ayrıntılı bilgi verilir

en: Suppress warnings
tr: Uyarılar engellenir

en: `-p' not supported; use `-pg' and gprof(1)
tr: `-p' desteklenmiyor; `-pg' ve gprof(1) kullanın

en: GCC does not support -C without using -E
tr: GCC -E kulanılmaksızın -C desteklemez

en: GCC does not support -CC without using -E
tr: GCC -E kulanılmaksızın -CC desteklemez

en: may not use both -m32 and -m64
tr: -m32 ve -m64 birlikte kullanılamaz

en: shared and mdll are not compatible
tr: shared ve mdll uyumsuz

en: -current_version only allowed with -dynamiclib
tr: -current_version sadece -dynamiclib ile kullanılabilir

en: -install_name only allowed with -dynamiclib
tr: -install_name sadece -dynamiclib ile kullanılabilir

en: -bundle not allowed with -dynamiclib
tr: -bundle ile -dynamiclib birarada izin verilmez

en: -bundle_loader not allowed with -dynamiclib
tr: -bundle_loader ile -dynamiclib birarada izin verilmez

en: -client_name not allowed with -dynamiclib
tr: -client_name ile -dynamiclib birarada izin verilmez

en: -force_cpusubtype_ALL not allowed with -dynamiclib
tr: -force_cpusubtype_ALL ile -dynamiclib birarada izin verilmez

en: -force_flat_namespace not allowed with -dynamiclib
tr: -force_flat_namespace ile -dynamiclib birarada izin verilmez

en: -keep_private_externs not allowed with -dynamiclib
tr: -keep_private_externs ile -dynamiclib birarada izin verilmez

en: -private_bundle not allowed with -dynamiclib
tr: -private_bundle ile -dynamiclib birarada izin verilmez

en: The -shared option is not currently supported for VAX ELF.
tr: -shared seçeneği VAX ELF için şu an desteklenmiyor.

en: profiling not supported with -mg
tr: -mg ile ayrımsama desteklenmiyor

en: may not use both -EB and -EL
tr: -EB ve -EL birlikte kullanılamayabilir

en: -pipe is not supported
tr: -pipe desteklenmiyor.

en: -pg and -fomit-frame-pointer are incompatible
tr: -pg ve -fomit-frame-pointer uyumsuz

en: -fjni and -femit-class-files are incompatible
tr: -fjni ve -femit-class-files uyumsuz

en: -fjni and -femit-class-file are incompatible
tr: -fjni ve -femit-class-file uyumsuz

en: -femit-class-file should used along with -fsyntax-only
tr: -femit-class-file -fsyntax-only ile birlikte kullanılmalı

en: -pg or -p and -fomit-frame-pointer are incompatible
tr: -pg veya -p ve -fomit-frame-pointer uyumsuz

en: does not support multilib
tr: multilib desteklenmiyor

en: -pg not supported on this platform
tr: -pg bu platformda desteklenmiyor

en: -p and -pp specified - pick one
tr: -p ve -pp belirtilmiş - birini seçin

en: -G and -static are mutually exclusive
tr: -G ve -static birlikte kullanılamaz

en: -mapcs-26 and -mapcs-32 may not be used together
tr: -mapcs-26 ve -mapcs-32 birlikte kullanılamayabilir

en: -msoft-float and -mhard_float may not be used together
tr: -msoft-float ve -mhard_float birlikte kullanılamayabilir

en: -mbig-endian and -mlittle-endian may not be used together
tr: -mbig-endian ve -mlittle-endian birlikte kullanılamayabilir

en: the m210 does not have little endian support
tr: m210 küçük ilkli bayt sıralamasının desteklemez

en: one of -c, -S, -gnatc, -gnatz, or -gnats is required for Ada
tr: Ada için -c, -S, -gnatc, -gnatz, ve -gnats seçeneklerinden biri gerekir

en: -mhard-float not supported
tr: -mhard-float desteklenmiyor

en: -msingle-float and -msoft-float can not both be specified
tr: -msingle-float ve -msoft-float birlikte belirtilemez.

en:  conflicting code gen style switches are used
tr:  çelişen code gen tarzı switch'ler kullanılmış

en: GCC does not support -C or -CC without -E
tr: GCC -E kullanılmaksızın -C veya -CC desteklemez

en: -E required when input is from standard input
tr: Standart girdiden girdi alınırken -E gereklidir

en: mno-cygwin and mno-win32 are not compatible
tr: mno-cygwin ve mno-win32 uyumsuz
