fetchmail 6.2.2 - en to el translation catalogue (573 entries)

en: Checking if %s is really the same node as %s
el: Έλεγχος εάν το %s είναι πράγματι ο ίδιος κόμβος με τον %s

en: Yes, their IP addresses match
el: Ναι, οι IP διευθύνσεις τους ταιριάζουν

en: No, their IP addresses don't match
el: Όχι, οι IP διευθύνσεις τους δεν ταιριάζουν

en: nameserver failure while looking for `%s' during poll of %s.
el: η αναζήτηση του `%s' απέτυχε (σφάλμα διαχειριστή ονομάτων), κατα την
    συγκέντρωση αλληλογραφίας  για το %s.

en: could not decode BASE64 challenge
el: αδυναμία αποκωδικοποίησης της BASE64 πρόκλησης

en: decoded as %s
el: αποκωδικοποιήθηκε σαν %s

en: kerberos error %s
el: σφάλμα kerberos %s

en: krb5_sendauth: %s [server says '%*s']
el: krb5_sendauth: %s [ο διαχειριστής λέει '%*s']

en: Subject: Fetchmail oversized-messages warning.
    
    The following oversized messages remain on the mail server %s:
el: Subject: Προειδοποίηση fetchmail υπερμεγέθους-μηνυμάτων.
    
    Τα ακόλουθα υπερβολικού μεγέθους μηνύματα παραμένουν στο διαχειριστή %s:

en: 	%d msg %d octets long skipped by fetchmail.
el: 	%d μνμ %d μήκους octet παραβλέθηκαν από το fetchmail.

en: skipping message %s@%s:%d (%d octets)
el: παράληψη μηνύματος %s@%s:%d (%d octets)

note: * Invalid lengths are produced by Post Office/NT's * annoying habit of randomly prepending bogus * LIST items of length -1.  Patrick Audley * <paudley@pobox.com> tells us: LIST shows a * size of -1, RETR and TOP return "-ERR * System error - couldn't open message", and * DELE succeeds but doesn't ac
en:  (length -1)
el:  (μήκος -1)

en:  (oversized)
el:  (υπερφυσικό μέγεθος)

en: couldn't fetch headers, message %s@%s:%d (%d octets)
el: αδυναμία λήψης επικεφαλίδων, μήνυμα %s@%s:%d (%d octets)

en: reading message %s@%s:%d of %d
el: ανάγνωση μηνύματος %s@%s:%d από %d

en: header
el: επικεφαλίδας

en:  (%d body octets)
el:  (%d octets σώματος)

en: message %s@%s:%d was not the expected length (%d actual != %d expected)
el: το μήνυμα %s@%s:%d δεν είχε το αναμενόμενο μήκος(%d πραγματικο !=%d αναμενόμενο)

en:  retained
el: συγκρατήθηκε

en:  flushed
el: διαγράφτηκε

en:  not flushed
el: δεν διαγράφτηκε

en: fetchlimit %d reached; %d messages left on server %s account %s
el: σε όριο λήψης %d; %d μηνύματα έμειναν στον διαχειριστή %s λογαριασμό%s

en: SIGPIPE thrown from an MDA or a stream socket error
el: ένα SIGPIPE πετάχτηκε από ένα MDA ή από σφάλμα stream socket

en: timeout after %d seconds waiting to connect to server %s.
el: λήξη χρόνου μετά από %d δεύτερα αναμονής για σύνδεση στον %s.

en: timeout after %d seconds waiting for server %s.
el: λήξη χρόνου μετά από %d δεύτερα αναμονής για τον διαχειριστή %s.

en: timeout after %d seconds waiting for %s.
el: λήξη χρόνου μετά από %d δεύτερα αναμονής για το %s.

en: timeout after %d seconds waiting for listener to respond.
el: λήξη χρόνου μετά από %d δεύτερα αναμονής για την απάντηση του ακροατή.

en: timeout after %d seconds.
el: λήξη χρόνου μετά από %d δεύτερα.

en: Subject: fetchmail sees repeated timeouts
el: Subject: το fetchmail βλέπει επαναλαμβανόμενες λήξεις ορίων χρόνου

en: Fetchmail saw more than %d timeouts while attempting to get mail from %s@%s.
el: Το fetchmail είδε περισσότερα από %d λήξεις ορίων χρόνου κατα την προσπάθεια για παραλαβή αλληλογραφίας από το %s@%s.

en: This could mean that your mailserver is stuck, or that your SMTP
    server is wedged, or that your mailbox file on the server has been
    corrupted by a server error.  You can run `fetchmail -v -v' to
    diagnose the problem.
    
    Fetchmail won't poll this mailbox again until you restart it.
el: Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι ο διαχειριστής αλληλογραφίας σας έχει
    κολλήσει, ή ότι ο διαχειριστής SMTP σας έχει φρακάρει, ή το αρχείο
    γραμματοκιβωτίου στο διαχειριστή έχει καταστραφεί από ένα σφάλμα του.
    Μπορείτε να εκτελέσετε `fetchmail -v -v' για να διαγνώσετε το προβλημα
    
    Το fetchmail δεν θα ξαναρωτήσει αυτό το γραμματοκιβώτιο μέχρι να το
    επανεκκινήσετε.

en: pre-connection command failed with status %d
el: η εντολή προ-σύνδεσης απέτυχε με κατάσταση %d

en: couldn't find HESIOD pobox for %s
el: αδυναμία εύρεσης HESIOD ταχ. θυρίδας για το %s

en: Lead server has no name.
el: Ο επικεφαλής διαχειριστής δεν έχει όνομα.

en: internal inconsistency
el: εσωτερική ασυνέχεια

en: %s connection to %s failed
el: %s σύνδεση στο %s απέτυχε

en: host is unknown.
el: άγνωστος διακομιστής.

en: name is valid but has no IP address.
el: το όνομα είναι έγκυρο αλλά δεν έχει διεύθυνση IP.

en: unrecoverable name server error.
el: μη ανακτήσιμο σφάλμα διαχειριστή ονομάτων.

en: temporary name server error.
el: προσωρινό σφάλμα διαχειριστή ονομάτων.

en: unknown DNS error %d.
el: άγνωστο σφάλμα DNS %d.

en: Subject: Fetchmail unreachable-server warning.
    
    Fetchmail could not reach the mail server %s:
el: Subject: Προειδοποίηση απροσπέλαστου-διακομιστή στο fetchmail.
    
    Το fetchmail αδυνατεί να προσεγγίσει το διακομιστή αλληλογραφίας %s:

en: SSL connection failed.
el: η σύνδεση SSL απέτυχε.

en: Lock-busy error on %s@%s
el: Σφάλμα lock-busy στον %s@%s

en: Server busy error on %s@%s
el: Σφάλμα busy διακομιστή στον %s@%s

en: Authorization failure on %s@%s%s
el: Αποτυχία εξουσιοδότησης στον %s@%s%s

en:  (previously authorized)
el:  (προηγουμένως εξουσιοδοτήθηκε)

en: Subject: fetchmail authentication failed on %s@%s
el: Subject: fetchmail αποτυχία εξουσιοδότησης στο %s@%s

en: Fetchmail could not get mail from %s@%s.
el: Αδυναμία του fetchmail λήψης αλληλογραφίας από το %s@%s.

en: The attempt to get authorization failed.
    Since we have already succeeded in getting authorization for this
    connection, this is probably another failure mode (such as busy server)
    that fetchmail cannot distinguish because the server didn't send a useful
    error message.
    
    However, if you HAVE changed your account details since starting the
    fetchmail daemon, you need to stop the daemon, change your configuration
    of fetchmail, and then restart the daemon.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
el: Απέτυχε η προσπάθεια λήψης εξουσιοδότησης.
    Αφού ήδη έχει επιτυχώς ληφθεί εξουσιοδότηση για αυτή τη σύνδεση, ίσως
    πρόκειτε για μια ακόμη κατάσταση αποτυχίας (όπως απασχολημένος διακομιστής)
    που το fetchmail αδυνατεί να ξεχωρίσει επειδή ο διαχειριστής δεν έστειλε
    ένα χρήσιμο μήνυμα σφάλματος.
    
    Όμως, εάν ΕΧΕΤΕ αλλάξει τις λεπτομέρειες του λογαριασμού σας από τότε που
    εκκινήσατε το δαίμονα fetchmail, πρέπει να τον σταματήσετε, να αλλάξετε τις
    ρυθμίσεις του fetchmail, και να το επανακκινήσετε.
    
    Ο δαίμονας fetchmail θα συνεχίσει να τρέχει και θα προσπαθεί να συνδεθεί
    σε κάθε κύκλο. Δε θα σταλθούν μελλοντικές ειδοποιήσεις μέχρι να 
    αποκατασταθεί η υπηρεσία.

en: The attempt to get authorization failed.
    This probably means your password is invalid, but some servers have
    other failure modes that fetchmail cannot distinguish from this
    because they don't send useful error messages on login failure.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
el: Απέτυχε η προσπάθεια λήψης εξουσιοδότησης.
    Αυτό ίσως σημαίνει ότι η λέξη κλειδί είναι άκυρη, αλλά μερικοί διαχειριστές
    έχουν άλλες καταστάσεις αποτυχίας που το fetchmail δεν μπορεί να ξεχωρίσει
    από αυτό γιατί δε στέλνουν χρήσιμα μηνύματα σφαλμάτων σε αποτυχία εισόδου.
    
    Ο δαίμονας fetchmail θα συνεχίσει να τρέχει και θα προσπαθεί να συνδεθεί
    σε κάθε κύκλο. Δε θα σταλθούν μελλοντικές ειδοποιήσεις μέχρι να
    αποκατασταθεί η υπηρεσία.

en: Repoll immediately on %s@%s
el: Ξαναερώτηση αμέσως στο %s@%s

en: Unknown login or authentication error on %s@%s
el: Άγνωστο σφάλμα εισόδου ή εξουσιοδότησης στο %s@%s

en: Authorization OK on %s@%s
el: Εξουσιοδότηση πέτυχε στον %s@%s

en: Subject: fetchmail authentication OK on %s@%s
el: Subject: εξουσιοδότηση του fetchmail πέτυχε στο %s@%s

en: Fetchmail was able to log into %s@%s.
el: Αδυναμία εισόδου του fetchmail στο %s@%s.

en: Service has been restored.
el: Η υπηρεσία αποκαταστάθηκε.

en: selecting or re-polling folder %s
el: επιλογή ή επανα-συγκέντρωση φακέλου %s

en: selecting or re-polling default folder
el: επιλογή ή επανα-συγκέντρωση εξ'ορισμού φακέλου

en: %s at %s (folder %s)
el: %s στο  %s (φάκελος %s)

en: %s at %s
el: %s στο  %s

note: only used for ETRN
en: Polling %s
el: Συγκέντρωση από %s

en: messages
el: μηνύματα

en: message
el: μήνυμα

en: %d %s for %s
el: %d %s για το %s

en: No mail for %s
el: Δεν υπάρχει αλληλογραφία για το %s

en: bogus message count!
el: εσφαλμένη μέτρηση μηνυμάτων!

en: missing or bad RFC822 header
el: χαμένη ή κακιά επικεφαλίδα RFC822

en: client/server synchronization
el: συγχρονισμός πελάτη/εξυπηρετητή

en: client/server protocol
el: προτόκολο πελάτη/εξυπηρετητή

en: lock busy on server
el: απασχολημένο κλείδομα στο διαχειριστή

en: SMTP transaction
el: συναλλαγή SMTP

en: DNS lookup
el: αναζήτηση DNS

en: undefined error
el: μη ορισμένο σφάλμα

en: %s error while delivering to SMTP host %s
el: %s σφάλμα κατά την αποστολή στο διακομιστή SMTP %s

en: %s error while fetching from %s
el: %s σφάλμα κατά την λήψη από το %s

en: post-connection command failed with status %d
el: η εντολή προ-σύνδεσης απέτυχε με κατάσταση %d

en: Kerberos V4 support not linked.
el: Η υποστήριξη για Kerberos V4 δεν έχει συνδεθεί.

en: Kerberos V5 support not linked.
el: Η υποστήριξη για Kerberos V5 δεν έχει συνδεθεί.

en: Option --flush is not supported with %s
el: Η επιλογή --flush δεν υποστηρίζεται με το %s

en: Option --all is not supported with %s
el: Η επιλογή --all δεν υποστηρίζεται με το %s

en: Option --limit is not supported with %s
el: Η επιλογή --limit δεν υποστηρίζεται με το %s

en: %s: The QMAILINJECT environment variable is set.
    This is dangerous as it can make qmail-inject or qmail's sendmail wrapper
    tamper with your From: or Message-ID: headers.
    Try "env QMAILINJECT= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
el: %s: Η μεταβλητή περιβάλλοντος QMAILINJECT έχει οριστεί.
    Αυτό είναι επικίνδυνο αφού μπορεί να κάνει το qmail-inject ή το sendmail
    wrapper του qmail να πειράξουν τις επικεφαλίδες From: ή Message-ID:.
    Δοκιμάστε "env QMAILINJECT= %s ΤΑ ΟΡΙΣΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΔΩ"
    %s: Ακύρωση.

en: %s: The NULLMAILER_FLAGS environment variable is set.
    This is dangerous as it can make nullmailer-inject or nullmailer's
    sendmail wrapper tamper with your From:, Message-ID: or Return-Path: headers.
    Try "env NULLMAILER_FLAGS= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
el: %s: Η μεταβλητή περιβάλλοντος NULLMAILER_FLAGS έχει οριστεί.
    Αυτό είναι επικίνδυνο αφού μπορεί να κάνει το nullmailer-inject ή wrapper
    του sendmail του qmail να πειράξουν τις επικεφαλίδες From:,Message-ID: ή
    Return-Path:.
    Δοκιμάστε "env NULLMAILER_FLAGS= %s ΤΑ ΟΡΙΣΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΔΩ"
    %s: Ακύρωση.

en: %s: You don't exist.  Go away.
el: %s: Δεν υπάρχετε.  Φύγετε μακριά.

en: %s: can't determine your host!
el: %s: αδυναμία προσδιορισμού του συστήματος σας!

en: gethostbyname failed for %s
el: η gethostbyname απέτυχε για το %s

en: %s's SMTP listener does not support ESMTP
el: ο SMTP ακροατής του %s δεν υποστηρίζει ESMTP

en: %s's SMTP listener does not support ETRN
el: ο SMTP ακροατής του %s δεν υποστηρίζει ETRN

en: Queuing for %s started
el: Εκκίνηση συστοίχησης για το %s

en: No messages waiting for %s
el: Δεν περιμένουν μηνύματα για το %s

en: Pending messages for %s started
el: Εκκίνηση της εισαγωγής σε αναμονής των μηνυμάτων για το %s

note: Unable to queue messages for node <x>
en: Unable to queue messages for node %s
el: Αδυναμία τοποθέτησης σε σειρά των μηνυμάτων για το κόμβο %s

note: Node <x> not allowed: <reason>
en: Node %s not allowed: %s
el: Ο κόμβος %s δεν επιτρέπεται: %s

note: Syntax Error
en: ETRN syntax error
el: Συντακτικό λάθος ETRN

note: Syntax Error in Parameters
en: ETRN syntax error in parameters
el: Συντακτικό λάθος ETRN στις παραμέτρους

en: Unknown ETRN error %d
el: Άγνωστο σφάλμα ETRN %d

en: Option --keep is not supported with ETRN
el: Η επιλογή --keep δεν υποστηρίζετε με το ETRN

en: Option --flush is not supported with ETRN
el: Η επιλογή --flush δεν υποστηρίζετε με το ETRN

en: Option --remote is not supported with ETRN
el: Η επιλογή --remote δεν υποστηρίζετε με το ETRN

en: Option --check is not supported with ETRN
el: Η επιλογή --check δεν υποστηρίζετε με το ETRN

en: fetchmail: invoked with
el: fetchmail: καλέστηκε με

en: could not get current working directory
el: αδυναμία λήψης του τρέχοντος φακέλου εργασίας (cwd)

en: This is fetchmail release %s
el: Αυτό είναι το fetchmail έκδοση %s

en: Taking options from command line%s%s
el: Λήψη παραμετρων από την γραμμή εντολών%s%s

en:  and
el:  και

en: No mailservers set up -- perhaps %s is missing?
el: Δεν έχουν οριστεί διαχειριστές αλληλογραφίας -- ίσως το %s να λείπει;

en: fetchmail: no mailservers have been specified.
el: fetchmail: δεν έχουν οριστεί διαχειριστές αλληλογραφίας.

en: fetchmail: no other fetchmail is running
el: fetchmail: δεν τρέχει άλλο fetchmail

en: fetchmail: error killing %s fetchmail at %d; bailing out.
el: fetchmail: σφάλμα στη θανάτωση του %s fetchmail στο %d; εγκατάλειψη.

en: background
el: υπόβαθρο

en: foreground
el: προσκήνιο

en: fetchmail: %s fetchmail at %d killed.
el: fetchmail: το %s fetchmail στο %d τερματίστηκε.

en: fetchmail: can't check mail while another fetchmail to same host is running.
el: fetchmail: αδυναμία ελέγχου αλληλογραφίας όταν ένα άλλο fetchmail τρέχειστο ίδιο σύστημα.

en: fetchmail: can't poll specified hosts with another fetchmail running at %d.
el: fetchmail: αδυναμία ερώτησης των ορισμένων διακομιστών ενώ τρέχει άλλο
               fetchmail στο %d.

en: fetchmail: another foreground fetchmail is running at %d.
el: fetchmail: κάποιο άλλο fetchmail τρέχει στο προσκήνιο στο %d.

en: fetchmail: can't accept options while a background fetchmail is running.
el: fetchmail: εντολές μη δεκτές όταν ένα fetchmail τρέχει στο παρασκήνιο.

en: fetchmail: background fetchmail at %d awakened.
el: fetchmail: αφύπνιση παρασκηνιακού fetchmail στο %d.

en: fetchmail: elder sibling at %d died mysteriously.
el: fetchmail: ηλικιωμένος ετεροθαλείς αδερφός πέθανε μυστηριοδώς στο %d.

en: fetchmail: can't find a password for %s@%s.
el: fetchmail: αδυναμία εύρεση λέξης κλειδί για το %s@%s.

en: Enter password for %s@%s:
el: Πληκτρολογήστε την λέξη κλειδί για το %s@%s:

en: starting fetchmail %s daemon
el: εκκίνηση δαίμονα fetchmail %s

en: could not open %s to append logs to
el: αδυναμία ανοίγματος του %s για πρόσθεση καταγραφών σε αυτό

en: couldn't time-check %s (error %d)
el: αδυναμία ελέγχου-ώρας %s (σφάλμα %d)

en: restarting fetchmail (%s changed)
el: επανεκκίνηση fetchmail (%s άλλαξε)

en: attempt to re-exec may fail as directory has not been restored
el: η προσπάθεια για επανεκκ ίσως αποτύχει αφού ο φάκελος δεν έχει αποκατασταθεί

en: attempt to re-exec fetchmail failed
el: η απόπειρα για επανεκκίνηση του fetchmail απέτυχε

en: poll of %s skipped (failed authentication or too many timeouts)
el: παράβλεψη ερώτησης του %s (απέτυχε η εξουσιοδότηση ή πολλές λήξεις χρόνου)

en: interval not reached, not querying %s
el: το δίαλλειμα δεν έφτασε, δεν γίνετε ερώτηση %s

en: Query status=0 (SUCCESS)
el: Κατάστασης Ερώτησης=0 (SUCCESS)

en: Query status=1 (NOMAIL)
el: Κατάστασης Ερώτησης=1 (NOMAIL)

en: Query status=2 (SOCKET)
el: Κατάστασης Ερώτησης=2 (SOCKET)

en: Query status=3 (AUTHFAIL)
el: Κατάστασης Ερώτησης=3 (AUTHFAIL)

en: Query status=4 (PROTOCOL)
el: Κατάστασης Ερώτησης=4 (PROTOCOL)

en: Query status=5 (SYNTAX)
el: Κατάστασης Ερώτησης=5 (SYNTAX)

en: Query status=6 (IOERR)
el: Κατάστασης Ερώτησης=6 (IOERR)

en: Query status=7 (ERROR)
el: Κατάστασης Ερώτησης=7 (ERROR)

en: Query status=8 (EXCLUDE)
el: Κατάστασης Ερώτησης=8 (EXCLUDE)

en: Query status=9 (LOCKBUSY)
el: Κατάστασης Ερώτησης=9 (LOCKBUSY)

en: Query status=10 (SMTP)
el: Κατάστασης Ερώτησης=10 (SMTP)

en: Query status=11 (DNS)
el: Κατάστασης Ερώτησης=11 (DNS)

en: Query status=12 (BSMTP)
el: Κατάστασης Ερώτησης=12 (BSMTP)

en: Query status=13 (MAXFETCH)
el: Κατάστασης Ερώτησης=13 (MAXFETCH)

en: Query status=%d
el: Κατάστασης Ερώτησης=%d

en: All connections are wedged.  Exiting.
el: Όλες οι συνδέσεις έχουν μπλοκάρει. Εγκατάλειψη.

en: sleeping at %s
el: αδρανές στο %s

en: awakened by %s
el: αφυπνίστηκε από το %s

en: awakened by signal %d
el: αφυπνίστηκε από σήμα %d

en: awakened at %s
el: αφυπνίστηκε στο %s

en: normal termination, status %d
el: φυσιολογικός τερματισμός, κατάσταση %d

en: couldn't time-check the run-control file
el: αδυναμία ελέγχου-ώρας του αρχείο run-control

en: Warning: multiple mentions of host %s in config file
el: Προειδοποίηση: πολλαπλές αναφορές του διακομιστή %s στο αρχείο ρυθμίσεων

en: SSL support is not compiled in.
el: η υποστήριξη για SSL δεν έχει μπει στη μετάφραση.

en: fetchmail: warning: no DNS available to check multidrop fetches from %s
el: fetchmail: προειδοποίηση: κανένα διαθέσιμο DNS για έλεγχο λήψεων από %s

en: %s configuration invalid, port number cannot be negative
el: μη έγκυρες ρυθμίσεις %s, ο αριθμός θύρας δεν μπορεί να είναι αρνητικός

en: %s configuration invalid, RPOP requires a privileged port
el: μη έγκυρες ρυθμίσεις %s, το RPOP απαιτεί προνομιούχα θύρα

en: %s configuration invalid, LMTP can't use default SMTP port
el: μη έγκυρες ρυθμίσεις %s, το LMTP δεν κάνει χρήση της εξ ορισμού θύρας SMTP

en: Both fetchall and keep on in daemon mode is a mistake!
el: Είναι λάθος το fetchall και μαζί το παραμονή σε κατάσταση δαίμονα!

en: terminated with signal %d
el: έληξε με σήμα %d

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll started
el: %s ερώτηση %s (πρωτόκολλο %s) στο %s: άρχισε η ερώτηση

en: POP2 support is not configured.
el: Δεν έχει ρυθμιστεί η υποστήριξη POP2.

en: POP3 support is not configured.
el: Δεν έχει ρυθμιστεί η υποστήριξη POP3.

en: IMAP support is not configured.
el: Δεν έχει ρυθμιστεί η υποστήριξη IMAP.

en: ETRN support is not configured.
el: Δεν έχει ρυθμιστεί η υποστήριξη ETRN.

en: Cannot support ETRN without gethostbyname(2).
el: Αδυναμία υποστήριξης ETRN χωρίς gethostbyname(2).

en: ODMR support is not configured.
el: Δεν έχει ρυθμιστεί η υποστήριξη ODMR.

en: Cannot support ODMR without gethostbyname(2).
el: Αδυναμία υποστήριξης ODMR χωρίς gethostbyname(2).

en: unsupported protocol selected.
el: επιλέχθηκε μη υποστηριζόμενο πρωτόκολλο.

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll completed
el: %s ερώτηση %s (πρωτόκολλο %s) στο %s: ολοκληρώθηκε η ερώτηση

en: Poll interval is %d seconds
el: Διάλλειμα ερώτησης είναι %d δευτερόλεπτα

en: Logfile is %s
el: Αρχείο καταχώρισης είναι το %s

en: Idfile is %s
el: Αρχείο Id είναι το %s

en: Progress messages will be logged via syslog
el: Τα μηνύματα προόδου θα καταχωριθούν μέσω του syslog

en: Fetchmail will masquerade and will not generate Received
el: Το fetchmail θα αποκρυφθεί και δε θα παράγει Received

en: Fetchmail will show progress dots even in logfiles.
el: Το fetchmail θα δείχνει τελείες προόδου και στα αρχεία καταγραφής.

en: Fetchmail will forward misaddressed multidrop messages to %s.
el: Το fetchmail θα προωθεί multidrop μηνύματα με κακή διεύθυνση στο %s.

en: Fetchmail will direct error mail to the postmaster.
el: Το fetchmail θα δρομολογεί αλληλογραφία σφαλμάτων στο postmaster.

en: Fetchmail will direct error mail to the sender.
el: Το fetchmail θα δρομολογεί αλληλογραφία σφαλμάτων στο αποστολέα.

en: Options for retrieving from %s@%s:
el: Επιλογές για λήψη από %s@%s:

en:   Mail will be retrieved via %s
el:   Η αλληλογραφία θα ληφθεί μέσω του %s

en:   Poll of this server will occur every %d intervals.
el:   Ερώτηση σε αυτό το διαχειριστή θα συμβεί κάθε %d διαλείματα.

en:   True name of server is %s.
el:   Το αληθινό όνομα του διαχειριστή είναι %s.

en:   This host %s be queried when no host is specified.
el:   Αυτός ο διακομιστής %s θα ερωτηθεί όταν δεν έχει οριστεί κανένας.

en: will not
el: 'δεν θα

en: will
el: θα

en:   Password will be prompted for.
el:   Η λέξη κλειδί θα ερωτάτε.

en:   APOP secret = "%s".
el:   μυστικό APOP = "%s".

en:   Password = "%s".
el:   Λέξη κλειδί = "%s".

en:   Protocol is KPOP with Kerberos %s authentication
el:   Το πρωτόκολλο είναι KPOP με εξουσιοδότηση Kerberos %s

en:   Protocol is %s
el:   Το πρωτόκολλο είναι %s

en:  (using service %s)
el:  (χρήση υπηρεσίας %s)

en:  (using network security options %s)
el:  (χρήση επιλογών ασφάλειας δικτύου %s)

en:  (using port %d)
el:  (χρησιμοποίηση θύρας %d)

en:  (using default port)
el:  (χρησιμοποίηση θύρας εξ'ορισμού)

en:  (forcing UIDL use)
el:  (εξαναγκασμός χρήσης UIDL)

en:   All available authentication methods will be tried.
el:   Όλες οι διαθέσιμες μέθοδοι εξουσιοδότησης θα δοκιμαστούν.

en:   Password authentication will be forced.
el:   Θα εξαναγκαστεί η εξουσιοδότηση με λέξη κλειδί.

en:   NTLM authentication will be forced.
el:   Θα εξαναγκαστεί η εξουσιοδότηση NTLM.

en:   OTP authentication will be forced.
el:   Θα εξαναγκαστεί η εξουσιοδότηση OTP.

en:   CRAM-Md5 authentication will be forced.
el:   Θα εξαναγκαστεί η εξουσιοδότηση CRAM-Md5.

en:   GSSAPI authentication will be forced.
el:   Θα εξαναγκαστεί η εξουσιοδότηση GSSAPI.

en:   Kerberos V4 authentication will be forced.
el:   Θα εξαναγκαστεί η εξουσιοδότηση Kerberos V4.

en:   Kerberos V5 authentication will be forced.
el:   Θα εξαναγκαστεί η εξουσιοδότηση Kerberos V5.

en:   End-to-end encryption assumed.
el:   Κρυπτογράφηση άκρη-με-άκρη θεωρήθηκε.

en:   Mail service principal is: %s
el:   Διευθυντής υπηρεσίας αλληλογραφίας είναι: %s

en:   SSL encrypted sessions enabled.
el:   Ενεργοποίηση κρυπτογραφημένων SSL συνεδριών.

en:   SSL protocol: %s.
el:   Πρωτόκολλο SSL: %s.

en:   SSL server certificate checking enabled.
el:   Ενεργοποίηση ελέγχου πιστοποιητικού διαχειριστή SSL.

en:   SSL trusted certificate directory: %s
el:   Φάκελος εμπιστευμένου πιστοποιητικού SSL: %s

en:   SSL key fingerprint (checked against the server key): %s
el:   Αποτύπωμα κλειδιού SSL (σε σύγκριση με το κλειδί διαχειριστή): %s

en:   Server nonresponse timeout is %d seconds
el:   Λήξη χρόνου όχι-απάντησης από το διαχειριστή είναι %d δευτερόλεπτα

en:  (default).
el:  (εξ'ορισμού).

en:   Default mailbox selected.
el:   Εξ ορισμού γραμματοκιβώτιο επιλέχθηκε.

en:   Selected mailboxes are:
el:   Επιλεγμένα γραμματοκιβώτια είναι:

en:   %s messages will be retrieved (--all %s).
el:   %s μηνύματα θα ληφθούν (--all %s).

en: All
el: Όλα

en: Only new
el: Μόνο τα νέα

en:   Fetched messages %s be kept on the server (--keep %s).
el:   Ληφθέντα μηνύματα %s θα κρατηθούν στο διαχειριστή (--keep %s).

en:   Old messages %s be flushed before message retrieval (--flush %s).
el:   Παλιά μηνύματα %s θα διαγραφούν πριν τη λήψη μηνυμάτων (--flush %s).

en:   Rewrite of server-local addresses is %s (--norewrite %s).
el:   Επανεγγραφή των τοπικών-διαχειριστή διευθύνσεων %s (--norewrite %s).

en: enabled
el: σε λειτουργία

en: disabled
el: εκτός λειτουργίας

en:   Carriage-return stripping is %s (stripcr %s).
el:   Αφαίρεση του Carriage-return είναι %s (stripcr %s).

en:   Carriage-return forcing is %s (forcecr %s).
el:   Εξαναγκασμός του Carriage-return είναι %s (forcecr %s).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is %s (pass8bits %s).
el:   Μετάφραση του Content-Transfer-Encoding είναι %s (pass8bits %s).

en:   MIME decoding is %s (mimedecode %s).
el:   Αποκωδικοποίηση MIME είναι %s (mimedecode %s).

en:   Idle after poll is %s (idle %s).
el:   Ηρεμία μετά την ερώτηση είναι %s (idle %s).

en:   Nonempty Status lines will be %s (dropstatus %s)
el:   Οι γραμμές Nonempty Status θα %s (dropstatus %s)

en: discarded
el: απορριφθούν

en: kept
el: κρατηθούν

en:   Delivered-To lines will be %s (dropdelivered %s)
el:   Οι γραμμές Delivered-To θα %s (dropdelivered %s)

en:   Message size limit is %d octets (--limit %d).
el:   Το όριο μεγέθουν μηνύματος είναι %d octets (--limit %d).

en:   No message size limit (--limit 0).
el:   Κανένα όριο μεγέθους μηνύματος (--limit 0).

en:   Message size warning interval is %d seconds (--warnings %d).
el:   Περίοδος προειδοποίησης μεγέθους μηνύματος είναι %d δεύτερα (--warnings %d).

en:   Size warnings on every poll (--warnings 0).
el:   Προειδοποιήσεις μεγέθους σε κάθε ερώτηση (--warnings 0).

en:   Received-message limit is %d (--fetchlimit %d).
el:   Όριο παραληφθέν-μηνύματος είναι %d (--fetchlimit %d).

en:   No received-message limit (--fetchlimit 0).
el:   Κανένα όριο παραληφθέν-μηνύματος (--fetchlimit 0).

en:   SMTP message batch limit is %d.
el:   Όριο δέσμης μηνύματος SMTP είναι %d.

en:   No SMTP message batch limit (--batchlimit 0).
el:   Κανένα όριο δέσμης μηνύματος SMTP (--batchlimit 0).

en:   Deletion interval between expunges forced to %d (--expunge %d).
el:   Περίοδος διαγραφής μεταξύ εξαλείψεων εξαναγκάστηκε σε %d (--expunge %d).

en:   No forced expunges (--expunge 0).
el:   Καμμιά εξαναγκασμένη εξάλειψη (--expunge 0).

en:   Domains for which mail will be fetched are:
el:   Περιοχές για τις οποίες αλληλογραφία θα ληφθεί είναι:

en:  (default)
el:  (εξ'ορισμού)

en:   Messages will be appended to %s as BSMTP
el:   Τα μηνύματα θα προστεθούν σε %s σαν BSMTP

en:   Messages will be delivered with "%s".
el:   Τα μηνύματα θα διανεμηθούν με "%s".

en:   Messages will be %cMTP-forwarded to:
el:   Τα μηνύματα θα προωθηθούν %cMTP σε:

en:   Host part of MAIL FROM line will be %s
el:   Το μέρος διακομιστή της γραμμής MAIL FROM θα είναι %s

en:   Address to be put in RCPT TO lines shipped to SMTP will be %s
el:   Διεύθυνση που θα μπουν στις γραμμές RCPT TO που αποστέλλονται μέσω
       SMTP θα είναι %s

en:   Recognized listener spam block responses are:
el:   Αναγνωρισμένες απαντήσεις μπλοκαρίσματος spam ακροατή είναι:

en:   Spam-blocking disabled
el:   Απενεργοποίηση μπλοκαρίσματος-spam

en:   Server connection will be brought up with "%s".
el:   Η σύνδεση διαχειριστή θα αρχινά με "%s".

en:   No pre-connection command.
el:   Καμμιά εντολή προ-σύνδεσης.

en:   Server connection will be taken down with "%s".
el:   Η σύνδεση διαχειριστή θα τερματίζεται με "%s".

en:   No post-connection command.
el:   Καμμιά εντολή μετά-σύνδεσης.

en:   No localnames declared for this host.
el:   Κανένα τοπικό όνομα δεν ορίστηκε για αυτό το διακομιστή.

en:   Multi-drop mode:
el:   Κατάσταση multi-drop:

en:   Single-drop mode:
el:   Κατάσταση single-drop:

en: %d local name(s) recognized.
el: %d τοπικό όνομα(τα) αναγνωρίστηκαν.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is %s.
el:   Αναζήτηση DNS για τις διευθύνσεις multidrop είναι %s.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by
el:   Τα ψευδώνυμα διαχειριστή θα συγκριθούν με διευθύνσεις multidrop με

en: IP address.
el: διεύθυνση IP.

en: name.
el: όνομα.

en:   Envelope-address routing is disabled
el:   Απενεργοποιήθηκε η δρομολόγηση Επικεφαλίδα-φακέλου

en:   Envelope header is assumed to be: %s
el: Επικεφαλίδα φακέλου θεωρείτε να είναι: %s

en: Received
el: Παραλήφθηκε

en:   Number of envelope header to be parsed: %d
el:   Αριθμός επικεφαλίδας φακέλου που θα επεξεργαστούν: %d

en:   Prefix %s will be removed from user id
el:   Το πρόθεμα %s θα αφαιρεθεί από το user id

en:   No prefix stripping
el:   Καμμιά αφαίρεση προθέματος

en:   Predeclared mailserver aliases:
el: Προδηλωμένα ψευδώνυμα διαχειριστή-αλληλογραφίας:

en:   Local domains:
el:   Τοπικές περιοχές:

en:   Connection must be through interface %s.
el:   Η σύνδεση πρέπει να είναι μέσω του interface %s.

en:   No interface requirement specified.
el:   Δεν ορίστηκαν απαιτήσεις interface.

en:   Polling loop will monitor %s.
el:   Βρόγχος ερώτησης θα παρακολουθεί το %s.

en:   No monitor interface specified.
el:   Δεν ορίστηκε interface παρακολούθησης.

en:   Server connections will be made via plugin %s (--plugin %s).
el:   Συνδέσεις διαχειριστή θα γίνουν μέσω του plugin %s (--plugin %s).

en:   No plugin command specified.
el:   Δεν ορίστηκε εντολή plugin.

en:   Listener connections will be made via plugout %s (--plugout %s).
el:   Συνδέσεις ακροατή θα γίνουν μέσω του plugout %s (--plugout %s).

en:   No plugout command specified.
el:   Δεν ορίστηκε εντολή plugout.

en:   No UIDs saved from this host.
el:   Δεν αποθηκεύτηκαν UID από αυτό το διακομιστή.

en:   %d UIDs saved.
el:   %d UID αποθηκεύτηκαν.

en:   Poll trace information will be added to the Received header.
el:   Πληροφορίες εντοπισμού ερώτησης θα προστεθεί στην επικεφαλίδα Received.

en:   No poll trace information will be added to the Received header.
    .
el:   Καμμιά πληροφορία εντοπισμού ερώτησης δε θα προστεθεί στην επικεφαλίδα
    Received.

en:   Pass-through properties "%s".
el:   Ιδιότητες Pass-through "%s".

note: * This is a hack to help xgettext which cannot find strings in * macro definitions like the one for xalloca above.
en: alloca failed
el: alloca απέτυχε

en: ERROR: no support for getpassword() routine
el: ΣΦΑΛΜΑ: καμμία υποστήριξη για τη ρουτίνα getpassword()

en: 
    Caught SIGINT... bailing out.
el: 
    Σύλληψη SIGINT... εγκατάλειψη.

en: Couldn't get service name for [%s]
el: Αδυναμία λήψης ονόματος υπηρεσίας για [%s]

en: Using service name [%s]
el: Χρήση ονόματος υπηρεσίας [%s]

en: Sending credentials
el: Αποστολή διαπιστευτηρίων

en: Error exchanging credentials
el: Σφάλμα στην ανταλλαγή διαπιστευτηρίων

en: Couldn't unwrap security level data
el: Αδυναμία αποκάλυψης δεδομένων επιπέδου ασφάλειας

en: Credential exchange complete
el: Ολοκληρώθηκε η ανταλλαγή διαπιστευτηρίων

en: Server requires integrity and/or privacy
el: Ο διαχειριστής απαιτεί ακεραιότητα και/ή μυστικότητα

en: Unwrapped security level flags: %s%s%s
el: Αποκαλυφθέντες σημαίες επιπέδου ασφάλειας: %s%s%s

en: Maximum GSS token size is %ld
el: Μέγιστο μέγεθος τεκμηρίου GSS είναι %ld

en: Error creating security level request
el: Σφάλμα στη δημιουργία αίτησης επιπέδου ασφάλειας

en: Releasing GSS credentials
el: Απελευθέρωση διαπιστευτηρίων GSS

en: Error releasing credentials
el: Σφάλμα στην απελευθέρωση διαπιστευτηρίων

en: fetchmail: thread sleeping for %d sec.
el: fetchmail: αναμονή νημάτωσης για %d δευτ.

en: Protocol identified as IMAP4 rev 1
el: Ταυτοποίηση πρωτοκόλλου σαν IMAP4 rev 1

en: Protocol identified as IMAP4 rev 0
el: Ταυτοποίηση πρωτοκόλλου σαν IMAP4 rev 0

en: Protocol identified as IMAP2 or IMAP2BIS
el: Ταυτοποίηση πρωτοκόλλου σαν IMAP2 ή IMAP2BIS

en: will idle after poll
el: θα ηρεμήσει μετά την ερώτηση

en: Required OTP capability not compiled into fetchmail
el: Απαιτούμενη ικανότητα OTP δεν μεταγλωττίστηκε στο fetchmail

en: Required NTLM capability not compiled into fetchmail
el: Απαιτούμενη ικανότητα NTLM δεν μεταγλωττίστηκε στο fetchmail

en: Required LOGIN capability not supported by server
el: Απαιτούμενη ικανότητα LOGIN δεν μεταγλωττίστηκε στο fetchmail

en: expunge failed
el: εξάλειψη απέτυχε

en: re-poll failed
el: επανερώτηση απέτυχε

en: %d messages waiting after re-poll
el: %d μηνύματα αναμένουν μετά την απανερώτηση

en: mailbox selection failed
el: η επιλογή γραμματοκιβωτίου απέτυχε

en: %d messages waiting after first poll
el: %d μηνύματα αναμένουν μετά την πρώτη ερώτηση

en: %d messages waiting after expunge
el: %d μηνύματα αναμένουν μετά την εξάλειψη

en: search for unseen messages failed
el: αναζήτηση για μη ιδωμένα μηνύματα απέτυχε

en: %u is unseen
el: %u δεν έχει ειδωθεί

en: %u is first unseen
el: %u είναι το πρώτο μη ιδωμένο

en: Unable to open kvm interface. Make sure fetchmail is SGID kmem.
el: Αδυναμία ανοίγματος του kvm interface. Βεβαιωθείτε ότι το fetchmail
    είναι SGID kmem.

en: Unable to parse interface name from %s
el: Αδυναμία επεξεργασίας του ονόματος interface από το %s

en: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) failed
el: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) απέτυχε

en: get_ifinfo: malloc failed
el: get_ifinfo: malloc απέτυχε

en: get_ifinfo: sysctl (iflist) failed
el: get_ifinfo: sysctl (iflist) απέτυχε

en: Routing message version %d not understood.
el: Έκδοση μηνύματος δρομολόγησης %d δεν γίνεται κατανοητό.

note: we did not find an interface with a matching name
en: No interface found with name %s
el: Δε βρέθηκε κανένα interface με όνομα %s

en: No IP address found for %s
el: Δεν βρέθηκαν διευθύνσεις IP για το %s

en: missing IP interface address
el: δεν υπάρχει διεύθυνση IP interface

en: invalid IP interface address
el: μη έγκυρη διεύθυνση IP interface

en: invalid IP interface mask
el: μη έγκυρη IP interface mask

en: activity on %s -noted- as %d
el: δραστηριότητα στο %s -σημειώθηκε- σαν %d

en: skipping poll of %s, %s down
el: παράβλεψη ερώτησης του %s, το %s είναι κάτω

en: skipping poll of %s, %s IP address excluded
el: παράβλεψη ερώτησης του %s, η διεύθυνση IP %s αποκλείστηκε

en: activity on %s checked as %d
el: δραστηριότητα στο %s ελέγχθηκε σαν %d

en: skipping poll of %s, %s inactive
el: παράβλεψη ερώτησης του %s, %s ανενεργός

en: activity on %s was %d, is %d
el: δραστηριότητα στο %s ήταν %d, είναι %d

en: could not decode initial BASE64 challenge
el: αδυναμία αποκωδικοποίησης αρχικής πρόκλησης BASE64

en: principal %s in ticket does not match -u %s
el: διευθυντής %s στο εισιτήριο δε ταιριάζει το -u %s

en: non-null instance (%s) might cause strange behavior
el: η περίπτωση non-null (%s) μπορεί να προκαλέσει παράξενη συμπεριφορά

en: could not decode BASE64 ready response
el: αδυναμία αποκωδικοποίησης απάντησης ετοιμότητας BASE64

en: challenge mismatch
el: όχι ταίριασμα πρόκλησης

en: fetchmail: removing stale lockfile
el: fetchmail: διαγραφή παλιού αρχείου κλειδώματος

en: fetchmail: lock creation failed.
el: fetchmail: αποτυχία δημιουργίας κλειδώματος.

en: warning: found "%s" before any host names
el: προειδοποίηση: βρέθηκε το "%s" πριν κάθε όνομα διακομιστή

en: %s:%d: warning: found "%s" before any host names
el: %s:%d: προειδοποίηση: βρέθηκε το "%s" πριν κάθε όνομα διακομιστή

en: %s:%d: warning: unknown token "%s"
el: %s:%d: προειδοποίηση: άγνωστο τεκμήριο "%s"

en: %s's SMTP listener does not support ATRN
el: ο SMTP ακροατής του %s δεν υποστηρίζει ΑTRN

en: Turnaround now...
el: Επιστροφή τώρα...

en: ATRN request refused.
el: Η αίτηση ATRN απορρίφθηκε.

note: Unable to process ATRN request now
en: Unable to process ATRN request now
el: Αδυναμία επεξεργασίας αίτησης ATRN τώρα

en: You have no mail.
el: Δεν έχετε αλληλογραφία.

note: Command not implemented
en: Command not implemented
el: Η εντολή δεν έχει υλοποιηθεί

note: Authentication required
en: Authentication required.
el: Απαιτείτε εξουσιοδότηση.

en: Unknown ODMR error %d
el: Άγνωστο σφάλμα ODMR %d

en: Option --keep is not supported with ODMR
el: Η επιλογή --keep δεν υποστηρίζετε με το ODMR

en: Option --flush is not supported with ODMR
el: Η επιλογή --flush δεν υποστηρίζετε με το ODMR

en: Option --remote is not supported with ODMR
el: Η επιλογή --remote δεν υποστηρίζετε με το ODMR

en: Option --check is not supported with ODMR
el: Η επιλογή --check δεν υποστηρίζετε με το ODMR

en: server recv fatal
el: διαχειριστής έλαβε θανάσιμο

en: Could not decode OTP challenge
el: Αδυναμία αποκωδικοποίησης πρόκλησης OTP

en: Secret pass phrase:
el: Μυστική φράση κλειδί:

en: String '%s' is not a valid number string.
el: Η συμβολοσειρά '%s' δεν είναι έγκυρη συμβολοσειρά αριθμού.

en: Value of string '%s' is %s than %d.
el: Τιμή της συμβολοσειράς '%s' είναι %s αντί %d.

en: smaller
el: μικρότερο

en: larger
el: μεγαλύτερο

en: Invalid protocol `%s' specified.
el: Ορίστηκε μη έγκυρο πρωτόκολλο `%s'.

en: Invalid authentication `%s' specified.
el: Ορίστηκε μη έγκυρη εξουσιοδότηση `%s'.

en: fetchmail: network security support is disabled
el: fetchmail: απενεργοποιήθηκε η υποστήριξη ασφάλειας δικτύου

en: usage:  fetchmail [options] [server ...]
el: χρήση: fetchmail [επιλογές] [διαχειριστής ...]

en:   Options are as follows:
el:   Οι επιλογές είναι οι ακόλουθες:

en:   -?, --help        display this option help
el:   -?, --help        απεικόνιση αυτού του μηνύματος βοηθείας

en:   -V, --version     display version info
el:   -V, --version     απεικόνιση πληροφορίες εκδόσεως

en:   -c, --check       check for messages without fetching
el:   -c, --check       έλεγχος για μηνύματα χωρίς παραλαβή

en:   -s, --silent      work silently
el:   -s, --silent      αθόρυβη εργασία

en:   -v, --verbose     work noisily (diagnostic output)
el:   -v, --verbose     θορυβώδης εργασία (διαγνωστική έξοδος)

en:   -d, --daemon      run as a daemon once per n seconds
el:   -d, --daemon      εκτέλεση σαν δαίμονας μια φορά κάθε n δεύτερα

en:   -N, --nodetach    don't detach daemon process
el:   -N, --nodetach    ακύρωση αφαίρεσης διεργασίας του δαίμονα

en:   -q, --quit        kill daemon process
el:   -q, --quit        τερματισμός διεργασίας δαίμονα

en:   -L, --logfile     specify logfile name
el:   -L, --logfile     καθορισμός ονόματος αρχείου καταγραφής

en:       --syslog      use syslog(3) for most messages when running as a daemon
el:       --syslog      χρησιμοποίηση του syslog(3) για τα περισσότερα μηνύματα
                        όταν εκτελείτε σαν δαίμονας

en:       --invisible   don't write Received & enable host spoofing
el:       --invisible   μη εγγραφή Received & λειτουργία της απόκρυψης συστήματος

en:   -f, --fetchmailrc specify alternate run control file
el:   -f, --fetchmailrc ορισμός εναλλακτικού αρχείου προτιμήσεων

en:   -i, --idfile      specify alternate UIDs file
el:   -i, --idfile      ορισμός εναλλακτικού αρχείου με UIDs

en:       --postmaster  specify recipient of last resort
el:       --postmaster  ορισμός παραλήπτη σαν τελευταία λύση

en:       --nobounce    redirect bounces from user to postmaster.
el:       --nobounce    αναδρομολόγηση των αναπηδήσεων από χρήστη σε postmaster.

en:   -I, --interface   interface required specification
el:   -I, --interface   απαιτούμενος ορισμός interface

en:   -M, --monitor     monitor interface for activity
el:   -M, --monitor     παρακολούθηση interface για δραστηριότητα

en:       --ssl         enable ssl encrypted session
el:       --ssl         ενεργοποίηση ssl κρυπτογραφημένης συνεδρίας

en:       --sslkey      ssl private key file
el:       --sslkey      προσωπικό αρχείο κλειδιού ssl

en:       --sslcert     ssl client certificate
el:       --sslcert     πιστοποιητικό πελάτη ssl

en:       --sslproto    force ssl protocol (ssl2/ssl3/tls1)
el:       --sslproto    εξαναγκασμός πρωτοκόλλου ssl (ssl2/ssl3/tls1)

en:       --plugin      specify external command to open connection
el:       --plugin      καθορισμός εξωτερικής εντολής για άνοιγμα σύνδεσης

en:       --plugout     specify external command to open smtp connection
el:       --plugout     καθορισμός εξωτερικής εντολής για άνοιγμα smtp σύνδεσης

en:   -p, --protocol    specify retrieval protocol (see man page)
el:   -p, --protocol    καθορισμός πρωτοκόλλου ανάκτησης (δείτε σελίδα man)

en:   -U, --uidl        force the use of UIDLs (pop3 only)
el:   -U, --uidl        εξαναγκασμός χρήσης των UIDL (pop3 μόνο)

en:   -P, --port        TCP/IP service port to connect to
el:   -P, --port        θύρα υπηρεσίας TCP/IP για σύνδεση σε αυτή

en:       --auth        authentication type (password/kerberos/ssh/otp)
el:       --auth        τύπος εξουσιοδότησης (password/kerberos/ssh/otp)

en:   -t, --timeout     server nonresponse timeout
el:   -t, --timeout     χρόνος λήξης μη-απάντησης διακομιστή

en:   -E, --envelope    envelope address header
el:   -E, --envelope    τύλιγμα επικεφαλίδας διεύθυνσης

en:   -Q, --qvirtual    prefix to remove from local user id
el:   -Q, --qvirtual    πρόθεμα για αφαίρεση από το τοπικό user id

en:       --principal   mail service principal
el:       --principal   διευθυντής υπηρεσίας αλληλογραφίας

en:       --tracepolls  add poll-tracing information to Received header
el:       --tracepolls  προσθήκη πληροφόριας εντοπισμού-ερώτησης στο Received

en:   -u, --username    specify users's login on server
el:   -u, --username    ορισμός του user login στο διαχειριστή

en:   -a, --all         retrieve old and new messages
el:   -a, --all         λήψη παλιών και νέων μηνυμάτων

en:   -K, --nokeep      delete new messages after retrieval
el:   -K, --nokeep      διαγραφή νέων μηνυμάτων μετά την λήψη

en:   -k, --keep        save new messages after retrieval
el:   -k, --keep        αποθήκευση νέων μηνυμάτων μετά την λήψη

en:   -F, --flush       delete old messages from server
el:   -F, --flush       παλιών μηνυμάτων από το διαχειριστή

en:   -n, --norewrite   don't rewrite header addresses
el:   -n, --norewrite   όχι επανεγγραφή της επικεφαλίδας διευθύνσεων

en:   -l, --limit       don't fetch messages over given size
el:   -l, --limit       όχι λήψη μηνυμάτων πάνω από το δοσμένο μέγεθος

en:   -w, --warnings    interval between warning mail notification
el:   -w, --warnings    περίοδος μεταξύ ειδοποιητικού μηνύματος προειδοποίησης

en:   -T, --netsec      set IP security request
el:   -T, --netsec      ορισμός αίτησης ασφαλείας IP

en:   -S, --smtphost    set SMTP forwarding host
el:   -S, --smtphost    ορισμός διακομιστή SMTP για προώθηση

en:       --fetchdomains fetch mail for specified domains
el:       --fetchdomains λήψη αλληλογραφίας από καθορισμένες περιοχές

en:   -D, --smtpaddress set SMTP delivery domain to use
el:   -D, --smtpaddress ορισμός περιοχών παράδοσης SMTP για χρήση

en:       --smtpname    set SMTP full name username@domain
el:       --smtpname    ορισμός πλήρη ονόματοςSMTP username@domain

en:   -Z, --antispam,   set antispam response values
el:   -Z, --antispam,   ορισμός τιμών απαντήσεων αντι-spam

en:   -b, --batchlimit  set batch limit for SMTP connections
el:   -b, --batchlimit  ορισμός ορίου δέσμης για τις συνδέσεις SMTP

en:   -B, --fetchlimit  set fetch limit for server connections
el:   -B, --fetchlimit  ορισμός ορίου λήψης για τις συνδέσεις διαχειριστή

en:   -e, --expunge     set max deletions between expunges
el:   -e, --expunge     ορισμός μέγιστων διαγραφών μεταξύ εξαλείψεων

en:   -m, --mda         set MDA to use for forwarding
el:   -m, --mda         ορισμός MDA για χρήση σε προώθηση

en:       --bsmtp       set output BSMTP file
el:       --bsmtp       ορισμός αρχείου εξόδου BSMTP

en:       --lmtp        use LMTP (RFC2033) for delivery
el:       --lmtp        ορισμός LMTP (RFC2033) για παράδοση

en:   -r, --folder      specify remote folder name
el:   -r, --folder      καθορισμός ονόματος απομακρυσμένου φακέλου

en:       --showdots    show progress dots even in logfiles
el:       --showdots    εμφάνιση τελείων προόδου και στα αρχεία καταγραφής

en: Required APOP timestamp not found in greeting
el: Δε βρέθηκε η απαιτούμενη χρονολόγηση στο χαιρετισμό

en: Timestamp syntax error in greeting
el: Συντακτικό σφάλμα χρονολόγησης στο χαιρετισμό

en: Undefined protocol request in POP3_auth
el: Μη ορισμένη αίτηση πρωτοκόλλου στο POP3_auth

en: lock busy!  Is another session active?
el: απασχολημένο κλείδωμα!  Είναι ενεργή κάποια άλλη συνεδρία;

en: Messages inserted into list on server. Cannot handle this.
el: Τα μηνύματα εισέρχονται σε λίστα στο διαχειριστή. Αδυναμία χειρισμού αυτού.

en: protocol error
el: σφάλμα πρωτοκόλλου

en: protocol error while fetching UIDLs
el: σφάλμα πρωτοκόλλου κατά τη λήψη UIDL

en: Option --remote is not supported with POP3
el: Η επιλογή --remote δεν υποστηρίζεται με το POP3

en: server option after user options
el: επιλογή διαχειριστή μετά τις επιλογές χρήστη

en: SDPS not enabled.
el: το SDPS δεν έχει ενεργοποιηθεί.

en: invalid security request
el: μη έγκυρη αίτηση ασφάλειας

en: network-security support disabled
el: απενεργοποιήθηκε η υποστήριξη ασφάλεια-δικτύου

en: fetchmail: interface option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
el: fetchmail: η επιλογή interface υποστηρίζεται μόνο από Linux (χωρίς IPv6) και το FreeBSD

en: fetchmail: monitor option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
el: fetchmail: η επιλογή monitor υποστηρίζεται μόνο από Linux (χωρίς IPv6) και το FreeBSD

en: SSL is not enabled
el: το SSL δεν έχει ενεργοποιηθεί

en: end of input
el: τέλος εισόδου

en: File %s must be a regular file.
el: Το αρχείο %s πρέπει να είναι κανονικό αρχείο.

en: File %s must have no more than -rwx--x--- (0710) permissions.
el: Το αρχείο %s δε πρέπει να έχει πάνω από -rwx--x--- (0710) άδειες.

en: File %s must be owned by you.
el: Το αρχείο %s πρέπει να ανήκει σε εσάς.

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: %s (log message incomplete)
el: %s (ημιτελές μήνυμα καταγραφής)

en: partial error message buffer overflow
el: μερικό σφάλμα κατάτμησης μηνύματος λάθους

en: About to rewrite %s
el: Πρόκειτε να επανεγγραφεί %s

en: Rewritten version is %s
el: Ξαναγραμμένη έκδοση είναι %s

en: Success
el: Επιτυχία

en: Restricted user (something wrong with account)
el: Περιορισμένος χρήστης (κάτι συμβαίνει με το λογαριασμό)

en: Invalid userid or passphrase
el: Μη έγκυρο userid ή φράση κλειδί

en: Deity error
el: Σφάλμα Θεότητας

en: RPA token 2: Base64 decode error
el: RPA τεκμήριο 2: σφάλμα αποκωδικοποίησης Base64

en: Service chose RPA version %d.%d
el: Η υπηρεσία επέλεξε έκδοση RPA %d.%d

en: Service challenge (l=%d):
el: Πρόκληση υπηρεσίας (l=%d):

en: Service timestamp %s
el: Χρονολόγηση υπηρεσίας %s

en: RPA token 2 length error
el: Σφάλμα μήκους RPA τεκμηρίου 2

en: Realm list: %s
el: Λίστα δικαιοδοσίας: %s

en: RPA error in service@realm string
el: Σφάλμα RPA στη συμβολοσειρά service@realm

en: RPA token 4: Base64 decode error
el: RPA τεκμήριο 4: σφάλμα αποκωδικοποίησης Base64

en: User authentication (l=%d):
el: Εξουσιοδότηση χρήστη (l=%d):

en: RPA status: %02X
el: Κατάσταση RPA: %02X

en: RPA token 4 length error
el: Σφάλμα μήκους RPA τεκμήριο 4

en: RPA rejects you: %s
el: Το RPA σας απορρίπτει: %s

en: RPA rejects you, reason unknown
el: Το RPA σας απορρίπτει, άγνωστη αιτία

en: RPA User Authentication length error: %d
el: Σφάλμα μήκους Εξουσιοδότησης Χρήστη RPA: %d

en: RPA Session key length error: %d
el: Σφάλμα μήκους κλειδιού RPA Συνεδρίας: %d

en: RPA _service_ auth fail. Spoof server?
el: RPA _service_ auth απέτυχε. Απόκρυψη διαχειριστή;

en: Session key established:
el: Εγκαταστάθηκε κλειδί συνεδρίας:

en: RPA authorisation complete
el: Εξουσιοδότηση RPA ολοκληρώθηκε

en: Get response
el: Λήψη απάντησης

en: Get response return %d [%s]
el: Η λήψη απάντησης επέστρεψε %d [%s]

en: Hdr not 60
el: Hdr όχι 60

en: Token length error
el: Σφάλμα μήκους τεκμηρίου

en: Token Length %d disagrees with rxlen %d
el: Το μήκος τεκμηρίου %d διαφωνεί με το rxlen %d

en: Mechanism field incorrect
el: Εσφαλμένος μηχανισμός πεδίου

en: dec64 error at char %d: %x
el: σφάλμα dec64 στο χαρακτήρα %d: %x

en: Inbound binary data:
el: Εισερχόμενα δυαδικά δεδομένα:

en: Outbound data:
el: Εξερχόμενα δεδομένα:

en: RPA String too long
el: Συμβολοσειρά RPA υπερβολικά μεγάλη

en: RPA Failed open of /dev/urandom. This shouldn't
el: Το RPA Απέτυχε να ανοίξει το /dev/urandom. Αυτό δε πρέπει

en:     prevent you logging in, but means you
el:     να σας εμποδίζει να μπείτε, αλλά σημαίνει ότι

en:     cannot be sure you are talking to the
el:     δε μπορείτε να είστε σίγουροι ότι μιλάτε στην

en:     service that you think you are (replay
el:     υπηρεσία που νομίζετε (επιθέσεις επανάληψης

en:     attacks by a dishonest service are possible.)
el:     από μια άτιμη υπηρεσία είναι πιθανές.)

en: User challenge:
el: Πρόκληση χρήστη:

en: MD5 being applied to data block:
el: Το MD5 εφαρμόζεται στο μπλόκ δεδομένο:

en: MD5 result is:
el: Αποτέλεσμα MD5:

en: forwarding to %s
el: προωθείται στο %s

en: SMTP: (bounce-message body)
el: SMTP: (bounce-message σώμα)

note: this will usually go to sylog...
en: mail from %s bounced to %s
el: η αλληλογραφία από %s αναπήδησε στο %s

en: Saved error is still %d
el: Το αποθηκευμένο σφάλμα είναι ακόμα %d

en: %cMTP error: %s
el: %cMTP σφάλμα: %s

en: BSMTP file open or preamble write failed
el: Ανοιχτό αρχείο BSMTP ή απέτυχε η εισαγωγική εγγραφή

en: %cMTP listener doesn't like recipient address `%s'
el: Ο ακροατής %cMTP απεχθάνεται τη διεύθυνση παραλήπτη `%s'

en: %cMTP listener doesn't really like recipient address `%s'
el: Ο ακροατής %cMTP πραγματικά απεχθάνεται τη διεύθυνση παραλήπτη `%s'

en: no address matches; no postmaster set.
el: κανένα ταίριασμα διεύθυνσης· δεν έχει οριστεί postmaster.

en: can't even send to %s!
el: αδυναμία αποστολής ακόμα και στο %s!

en: no address matches; forwarding to %s.
el: κανένα ταίριασμα διεύθυνσης· προώθηση στο %s.

en: about to deliver with: %s
el: πρόκειτε να διανεμηθούν με: %s

en: MDA open failed
el: Άνοιγμα MDA απέτυχε

en: %cMTP connect to %s failed
el: Σύνδεση %cMTP στο %s απέτυχε

en: can't raise the listener; falling back to %s
el: αδυναμία ανύψωσης ακροατή· χρήση του %s

en: MDA died of signal %d
el: το MDA απεβίωσε από σήμα %d

en: MDA returned nonzero status %d
el: Το MDA επέστρεψε μη-μηδενική κατάσταση %d

en: Strange: MDA pclose returned %d, cannot handle at %s:%d
el: Παράξενο: το MDA pclose επέστρεψε %d, αδυναμία χειρισμού στο %s:%d

en: Message termination or close of BSMTP file failed
el: Τερματισμός μηνύματος ή κλείσιμο του αρχείου BSMTP απέτυχε

en: SMTP listener refused delivery
el: Ο ακροατής SMTP αρνήθηκε τη διανομή

en: LMTP delivery error on EOM
el: Σφάλμα διανομής LMTP στο  EOM

en: Unexpected non-503 response to LMTP EOM: %s
el: Μη αναμενόμενη απάντηση όχι-503 στο LMTP EOM: %s

en: --
    				The Fetchmail Daemon
el: --
    				Ο Δαίμονας  Fetchmail

en: ESMTP CRAM-MD5 Authentication...
el: Εξουσιοδότηση ESMTP CRAM-MD5...

note: Server rejects AUTH
en: Server rejected the AUTH command.
el: Ο διαχειριστής απέρριψε την εντολή AUTH.

en: Bad base64 reply from server.
el: Εσφαλμένη απάντηση BASE64 από το διαχειριστή.

en: Challenge decoded: %s
el: Αποκωδικοποίηση πρόκλησης: %s

en: ESMTP PLAIN Authentication...
el: Εξουσιοδότηση ESMTP PLAIN...

en: ESMTP LOGIN Authentication...
el: Εξουσιοδότηση ESMTP LOGIN...

en: smtp listener protocol error
el: σφάλμα πρωτοκόλλου ακροατή smtp

en: fetchmail: malloc failed
el: fetchmail: απέτυχε το malloc

en: fetchmail: socketpair failed
el: fetchmail: socketpair απέτυχε

note: error
en: fetchmail: fork failed
el: fetchmail: απέτυχε το fork

en: dup2 failed
el: dup2 απέτυχε

en: running %s (host %s service %s)
el: εκτελείτε %s (διακομιστής %s υπηρεσία %s)

en: execvp(%s) failed
el: execvp(%s) απέτυχε

en: fetchmail: illegal address length received for host %s
el: fetchmail: λήψη παράνομου μήκους διεύθυνσης για το διακομιστή %s

en: Issuer Organization: %s
el: Οργανισμός Εκδότη: %s

en: Warning: Issuer Organization Name too long (possibly truncated).
el: Προειδοποίηση: υπερβολικά μεγάλο Όνομα Οργανισμού Εκδότη (πιθανά κομμένο).

en: Unknown Organization
el: Άγνωστος Οργανισμός

en: Issuer CommonName: %s
el: ΚοινόΌνομα Εκδότη: %s

en: Warning: Issuer CommonName too long (possibly truncated).
el: Προειδοποίηση: ΚοινόΌνομα Εκδότη είναι υπερβολικά μεγάλο (πιθανά κομμένο).

en: Unknown Issuer CommonName
el: Άγνωστο ΚοινόΌνομα Εκδότη

en: Server CommonName: %s
el: ΚοινόΌνομα Διαχειριστή: %s

note: Possible truncation. In this case, this is a DNS name, so this * is really bad. We do not tolerate this even in the non-strict case.
en: Bad certificate: Subject CommonName too long!
el: Κακό πιστοποιητικό: Subject ΚοινόΌνομα υπερβολικά μεγάλο!

en: Server CommonName mismatch: %s != %s
el: Μη ταίριασμα ΚοινούΟνόματος Διακομιστή: %s != %s

en: Server name not set, could not verify certificate!
el: Δεν έχει οριστεί όνομα διαχειριστή, αδυναμία επαλήθευσης πιστοποιητικού!

en: Unknown Server CommonName
el: Άγνωστο ΚοινόΌνομα Διακομιστή

en: Server name not specified in certificate!
el: Δεν έχει οριστεί όνομα διακομιστή στο πιστοποιητικό!

en: EVP_md5() failed!
el: EVP_md5() απέτυχε!

en: Out of memory!
el: Σώθηκε η μνήμη!

en: Digest text buffer too small!
el: Η προσωρινή μνήμη κειμένου περίληψης είναι υπερβολικά μικρή!

en: %s key fingerprint: %s
el: %s αποτύπωμα κλειδιού: %s

en: %s fingerprints match.
el: %s αποτυπώματα ταιριάζουν.

en: %s fingerprints do not match!
el: %s αποτυπώματα δεν ταιριάζουν!

en: Warning: server certificate verification: %s
el: Προειδοποίηση: επαλήθευση πιστοποιητικού διακομιστή: %s

en: unknown issuer (first %d characters): %s
el: άγνωστος εκδότης (πρώτοι %d χαρακτήρες): %s

en: File descriptor out of range for SSL
el: Ο περιγραφέας αρχείου εκτός κλίμακας για το SSL

en: Invalid SSL protocol '%s' specified, using default (SSLv23).
el: Καθορίστηκε άκυρο προτόκολλο SSL '%s', χρήση εξ ορισμού (SSLv23).

en: Certificate/fingerprint verification was somehow skipped!
el: Επαλήθευση πιστοποιητικού/αποτυπώματος κάπως παραλήφθηκε!

en: Cygwin socket read retry
el: Επαναπροσπάθεια ανάγνωσης υποδοχής Cygwin

en: Cygwin socket read retry failed!
el: Επαναπροσπάθεια ανάγνωσης υποδοχής Cygwin απέτυχε!

en: mapped %s to local %s
el: αντιστοίχηση του %s στο τοπικό %s

en: passed through %s matching %s
el: πέρασε μέσα από %s ταιριάζοντας το %s

en: analyzing Received line:
    %s
el: ανάλυση γραμμής Received:%s

en: line accepted, %s is an alias of the mailserver
el: δεκτή γραμμή, το %s είναι ψευδόνημο του διαχ. αλληλογραφίας

en: line rejected, %s is not an alias of the mailserver
el: μη δεκτή γραμμή, το %s δεν είναι ψευδόνημο του διαχ. αλληλογραφίας

en: no Received address found
el: δεν βρέθηκαν διευθύνσεις Received

en: found Received address `%s'
el: βρέθηκαν διευθύνσεις Received `%s'

en: message delimiter found while scanning headers
el: βρέθηκε οριοθέτης μηνύματος κατά την σάρωση επικεφαλίδων

en: incorrect header line found while scanning headers
el: βρέθηκε λάθος γραμμή επικεφαλίδας κατα τον έλεγχο επικεφαλίδων

en: no local matches, forwarding to %s
el: δεν υπάρχουν τοπικά όμοια, προώθηση στο %s

en: forwarding and deletion suppressed due to DNS errors
el: καταστολή προώθησης και διαγραφής λόγω σφαλμάτων του DNS

en: writing RFC822 msgblk.headers
el: εγγραφή RFC822 msgblk.headers

en: no recipient addresses matched declared local names
el: καμμιά διεύθυνση παραλήπτη δε ταιριάζει με τα ορισμένα τοπικά ονόματα

en: recipient address %s didn't match any local name
el: διεύθυνση παραλήπτη %s δεν ταιριάζει με κανένα τοπικό όνομα

en: message has embedded NULs
el: το μήνυμα περιέχει ενθετημένα NULs

en: SMTP listener rejected local recipient addresses:
el: Ο ακροατής SMTP απέρριψε τις διευθύνσεις τοπικών παραληπτών:

en: writing message text
el: εγγραφή κειμένου μηνύματος

en: Old UID list from %s:
el: Παλιά λίστα UID από %s:

en:  <empty>
el:  <άδειο>

en: Scratch list of UIDs:
el: Πρόχειρη λίστα με UID:

en: New UID list from %s:
el: Νέα λίστα UID από %s:

en: swapping UID lists
el: ανταλλαγή λιστών UID

en: not swapping UID lists, no UIDs seen this query
el: όχι ανταλλαγή λιστών UID, δε βρέθηκε κανένα UID σε αυτή την ερώτηση

en: Deleting fetchids file.
el: Διαγραφή αρχείου fetchids.

en: Writing fetchids file.
el: Εγγραφή αρχείου fetchids

en: malloc failed
el: απέτυχε το malloc

en: realloc failed
el: απέτυχε το realloc
