WebKitGtk - en to it translation catalogue (576 entries)

en: Copy Link Loc_ation
it: Copia _posizione collegamento

en: Sa_ve Image As
it: Sal_va immagine come

en: Copy Image _Address
it: _Copia indirizzo immagine

en: Cop_y Video Link Location
it: Copia _posizione collegamento video

en: Cop_y Audio Link Location
it: Copia _posizione collegamento audio

en: _Toggle Media Controls
it: A_ttiva/Disattiva controlli multimediali

en: _Show Media Controls
it: _Mostra controlli multimediali

en: _Hide Media Controls
it: _Nascondi controlli multimediali

en: Toggle Media _Loop Playback
it: Attiva/Disattiva _ripetizione multimediale

en: Switch Video to _Fullscreen
it: Mostra video a sc_hermo intero

en: _Delete
it: _Elimina

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: _Insert Unicode Control Character
it: Inserisci carattere di controllo _Unicode

en: Input _Methods
it: Met_odi di input

en: LRM _Left-to-right mark
it: LRM ‑ Contrassegno _sinistra-destra

en: RLM _Right-to-left mark
it: RLM ‑ Contrassegno _destra-sinistra

en: LRE Left-to-right _embedding
it: LRE ‑ _Inserimento sinistra-destra

en: RLE Right-to-left e_mbedding
it: RLE ‑ I_nserimento destra-sinistra

en: LRO Left-to-right _override
it: LRO ‑ _Forza sinistra-destra

en: RLO Right-to-left o_verride
it: RLO ‑ F_orza destra-sinistra

en: PDF _Pop directional formatting
it: PDF ‑ Ca_ttura formattazione direzionale

en: ZWS _Zero width space
it: ZWS ‑ Spa_zio a larghezza nulla

en: ZWJ Zero width _joiner
it: ZWJ ‑ Spazio di _unione a larghezza nulla

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
it: ZWNJ ‑ Spazio non di unione a _larghezza nulla

en: Use at least one character | Use at least %d characters
it[0]: Usare almeno un carattere
it[1]: Usare almeno %d caratteri

en: Use no more than one character | Use no more than %d characters
it[0]: Usare non più di un carattere
it[1]: Usare non più di %d caratteri

[ctx: alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
it: Invia

en: Reset
it: Ripristina

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
it: Questo indice consente ricerche. Inserire le parole chiave da cercare:

en: Submit
it: Invia

en: Choose File
it: Scelta file

en: Choose Files
it: Scelta file

en: no file selected
it: nessun file selezionato

en: no files selected
it: nessun file selezionato

en: Details
it: Dettagli

en: Open Link in New _Window
it: Apri collegamento in nuova _finestra

en: _Download Linked File
it: _Scarica file collegato

en: Copy Link
it: Copia collegamento

en: Open _Image in New Window
it: Apri _immagine in nuova finestra

en: Download Image
it: Scarica immagine

en: Cop_y Image
it: Copia i_mmagine

en: Open _Frame in New Window
it: Apri _frame in nuova finestra

en: _Copy
it: _Copia

en: _Back
it: _Indietro

en: _Forward
it: _Avanti

en: _Stop
it: _Ferma

en: _Reload
it: A_ggiorna

en: Cu_t
it: Ta_glia

en: _Paste
it: _Incolla

en: No Guesses Found
it: Nessun suggerimento

en: _Ignore Spelling
it: _Ignora ortografia

en: _Learn Spelling
it: A_pprendi ortografia

en: Look Up “%s”
it: Cerca «%s»

en: Look Up “<selection>”
it: Cerca «<selection>»

en: _Open Link
it: _Apri collegamento

en: Ignore _Grammar
it: Ignora _grammatica

en: Spelling and _Grammar
it: Ortografia e _grammatica

en: _Show Spelling and Grammar
it: _Mostra ortografia e grammatica

en: _Hide Spelling and Grammar
it: _Nascondi ortografia e grammatica

en: _Check Document Now
it: _Controlla documento ora

en: Check Spelling While _Typing
it: Controlla ortografia durante _digitazione

en: Check _Grammar With Spelling
it: Controlla _grammatica con ortografia

en: _Font
it: _Tipo di carattere

en: _Bold
it: _Grassetto

en: _Italic
it: _Corsivo

en: _Underline
it: _Sottolineato

en: _Outline
it: Co_ntorno

en: Paragraph Direction
it: Direzione paragrafo

en: Selection Direction
it: Direzione selezione

en: Default
it: Predefinita

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Open _Video in New Window
it: Apri _video in nuova finestra

en: Open _Audio in New Window
it: Apri _audio in nuova finestra

en: Download _Video
it: Scarica _video

en: Download _Audio
it: Scarica _audio

en: Copy Video Address
it: Copia indirizzo video

en: Copy Audio Address
it: Copia indirizzo audio

en: Controls
it: Controlli

en: Show Controls
it: Mostra controlli

en: Hide Controls
it: Nascondi controlli

en: Loop
it: Ciclo

en: Enter Full Screen
it: Attiva schermo intero

[ctx: Video Exit Full Screen context menu item]
en: Exit Full Screen
it: Finestra normale

en: _Play
it: _Riproduci

en: _Pause
it: _Pausa

en: _Mute
it: _Escludi audio

en: Inspect _Element
it: Ispeziona _elemento

en: _Search the Web
it: _Cerca nel web

en: No recent searches
it: Nessuna ricerca recente

en: Recent Searches
it: Ricerche recenti

en: Clear Recent Searches
it: Pulisci ricerche recenti

en: HTML content
it: Contenuto HTML

en: link
it: collegamento

en: list marker
it: indicatore elenco

en: image map
it: mappa immagine

en: heading
it: intestazione

en: color well
it: contenitore colore

en: definition
it: definizione

en: description list
it: elenco descrizione

en: term
it: termine

en: description
it: descrizione

en: details
it: dettagli

en: summary
it: riepilogo

en: footer
it: pedice

en: file upload button
it: pulsante caricamento file

en: output
it: uscita

en: attachment
it: collegamento

en: cancel
it: annulla

en: figure
it: figura

en: email field
it: campo email

en: telephone number field
it: campo numero di telefono

en: URL field
it: campo URL

en: date field
it: campo data

en: time field
it: campo tempo

en: date and time field
it: campo data e orario

en: month and year field
it: campo mese e anno

en: number field
it: campo numero

en: week and year field
it: campo settimana e anno

en: press
it: premi

en: select
it: seleziona

en: activate
it: attiva

en: uncheck
it: togli spunta

en: check
it: metti spunta

en: jump
it: salta

en: password AutoFill
it: completamento automatico password

en: contact info AutoFill
it: completamento automatico informazioni di contatto

en: strong password AutoFill
it: completamento automatico password forte

en: credit card AutoFill
it: completamento automatico carta di credito

en: Strong Password
it: Password forte

en: Missing Plug-in
it: Plugin mancante

en: Plug-in Failure
it: Errore plugin

[ctx: Label text to be used if plugin is blocked by a page's Content Security Policy]
en: Blocked Plug-in
it: Plugin bloccato

[ctx: Label text to be used when an insecure plug-in version was blocked from loading]
en: Blocked Plug-in
it: Plugin bloccato

[ctx: Label text to be used when an unsupported plug-in was blocked from loading]
en: Unsupported Plug-in
it: Plugin non supportato

en: %d files
it: %d file

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: %s %d×%d pixels
it: %s %d×%d pixel

en: <filename> %d×%d pixels
it: <filename> %d×%d pixel

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Live Broadcast
it: Diffusione live

en: audio playback
it: riproduzione audio

en: video playback
it: riproduzione video

en: mute
it: escludi audio

en: unmute
it: abilita audio

en: play
it: riproduci

en: pause
it: pausa

en: movie time
it: tempo filmato

en: timeline slider thumb
it: cursore dello scorrevole per linea temporale

en: back 30 seconds
it: indietro 30 secondi

en: return to realtime
it: ritorna a tempo effettivo

en: elapsed time
it: tempo trascorso

en: remaining time
it: tempo rimanente

en: status
it: stato

en: enter full screen
it: attiva schermo intero

en: exit full screen
it: finestra normale

en: fast forward
it: avanti veloce

en: fast reverse
it: indietro veloce

en: show closed captions
it: mostra sottotitoli

en: hide closed captions
it: nascondi sottotitoli

en: audio element playback controls and status display
it: controlli di riproduzione e visualizzazione stato di elementi audio

en: video element playback controls and status display
it: controlli di riproduzione e visualizzazione stato di elementi video

en: mute audio tracks
it: escludi tracce audio

en: unmute audio tracks
it: abilita tracce audio

en: begin playback
it: inizia la riproduzione

en: pause playback
it: mette in pausa la riproduzione

en: movie time scrubber
it: cambia con trascinamento il tempo del filmato

en: movie time scrubber thumb
it: cursore per cambiare con trascinamento il tempo del filmato

en: seek movie back 30 seconds
it: posiziona il filmato indietro di 30 secondi

en: return streaming movie to real time
it: riporta il filmato in streaming al tempo reale

en: current movie time in seconds
it: tempo corrente del filmato in secondi

en: number of seconds of movie remaining
it: numero di secondi rimanenti del filmato

en: current movie status
it: stato attuale del filmato

en: seek quickly back
it: posiziona indietro rapidamente

en: seek quickly forward
it: posiziona avanti rapidamente

en: Play movie in full screen mode
it: Riproduce il filmato a schermo intero

en: start displaying closed captions
it: avvia la visualizzazione dei sottotitoli

en: stop displaying closed captions
it: interrompe la visualizzazione dei sottotitoli

en: indefinite time
it: tempo indefinito

en: %1$d days %2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
it: %1$d giorni %2$d ore %3$d minuti %4$d secondi

en: %1$d hours %2$d minutes %3$d seconds
it: %1$d ore %2$d minuti %3$d secondi

en: %1$d minutes %2$d seconds
it: %1$d minuti %2$d secondi

en: %1$d seconds
it: %1$d secondi

en: Fill out this field
it: Completare questo campo

en: Select this checkbox
it: Selezionare questa casella

en: Select a file
it: Selezionare un file

en: Select one of these options
it: Selezionare una tra queste opzioni

en: Select an item in the list
it: Selezionare un elemento dall'elenco

en: Invalid value
it: Valore non valido

en: Enter an email address
it: Inserire un indirizzo email

en: Enter a URL
it: Inserire un URL

en: Match the requested format
it: Deve corrispondere al formato richiesto

en: Use at least %d characters
it: Usare almeno %d caratteri

en: Use no more than %d characters
it: Usare non più di %d caratteri

en: Value must be greater than or equal to %s
it: Il valore deve essere maggiore o uguale a %s

en: range underflow
it: superamento limite inferiore dell'intervallo

en: Value must be less than or equal to %s
it: Il valore deve essere minore o uguale a %s

en: range overflow
it: superamento limite superiore dell'intervallo

en: Enter a valid value
it: Inserire un valore valido

en: Enter a number
it: Inserire un numero

en: Click to Exit Full Screen
it: Fare clic per uscire da schermo intero

en: Subtitles
it: Sottotitoli

en: Auto (Recommended)
it: Auto (consigliato)

[ctx: Menu item label for a text track that has no other name]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: Menu item label for an audio track that has no other name]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Snapshotted Plug-In
it: Plugin snapshot

en: Click to restart
it: Fare clic per riavviare

en: Show in blocked plug-in
it: Mostrato nel plugin bloccati

en: %s WebCrypto Master Key
it: Chiave principale WebCrypto %s

en: Used to encrypt WebCrypto keys in persistent storage, such as IndexedDB
it: Usata per cifrare le chiavi WebCrypto negli archivi, come IndexedDB

[ctx: Title of the OK button for the number pad in zoomed form controls.]
en: OK
it: Ok

en: Done
it: Fatto

en: Cancel
it: Annulla

en: Hide
it: Nascondi

en: Go
it: Vai

en: Search
it: Cerca

[ctx: Set button below date picker]
en: Set
it: Imposta

[ctx: Day label in date picker]
en: DAY
it: Giorno

[ctx: Month label in date picker]
en: MONTH
it: Mese

[ctx: Year label in date picker]
en: YEAR
it: Anno

en: Unacceptable TLS certificate
it: Certificato TLS non accettabile

en: WebKitGTK+ password
it: Password WebKitGTK+

[ctx: Undo action name]
en: Set Color
it: Imposta colore

[ctx: Undo action name]
en: Set Background Color
it: Imposta colore di sfondo

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Kerning
it: Disabilita kerning

[ctx: Undo action name]
en: Tighten Kerning
it: Restringi kerning

[ctx: Undo action name]
en: Loosen Kerning
it: Allarga kerning

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Kerning
it: Usa kerning standard

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Ligatures
it: Disabilita legature

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Ligatures
it: Usa legature standard

[ctx: Undo action name]
en: Use All Ligatures
it: Usa tutte le legature

[ctx: Undo action name]
en: Raise Baseline
it: Alza linea base

[ctx: Undo action name]
en: Lower Baseline
it: Abbassa linea base

[ctx: Undo action name]
en: Set Traditional Character Shape
it: Imposta forma carattere tradizionale

[ctx: Undo action name]
en: Set Font
it: Imposta carattere

[ctx: Undo action name]
en: Change Attributes
it: Modifica attributi

[ctx: Undo action name]
en: Align Left
it: Allinea a sinistra

[ctx: Undo action name]
en: Align Right
it: Allinea a destra

[ctx: Undo action name]
en: Center
it: Centra

[ctx: Undo action name]
en: Justify
it: Giustifica

[ctx: Undo action name]
en: Set Writing Direction
it: Imposta direzione

[ctx: Undo action name]
en: Subscript
it: Pedice

[ctx: Undo action name]
en: Superscript
it: Apice

[ctx: Undo action name]
en: Underline
it: Sottolineato

[ctx: Undo action name]
en: Outline
it: Contorno

[ctx: Undo action name]
en: Drag
it: Trascina

[ctx: Undo action name]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: Undo action name]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: Undo action name]
en: Italics
it: Corsivo

[ctx: Undo action name]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: Undo action name]
en: Dictation
it: Dettatura

[ctx: Undo action name]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: Undo action name]
en: Paste Font
it: Incolla carattere

[ctx: Undo action name]
en: Paste Ruler
it: Incolla righello

[ctx: Undo action name]
en: Typing
it: Digitazione

[ctx: Undo action name]
en: Create Link
it: Crea collegamento

[ctx: Undo action name]
en: Unlink
it: Scollega

[ctx: Undo action name]
en: Insert List
it: Inserisci elenco

[ctx: Undo action name]
en: Formatting
it: Formattazione

[ctx: Undo action name]
en: Indent
it: Rientro

[ctx: Undo action name]
en: Outdent
it: Rimuovi rientro

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Ordered List
it: Converti a elenco ordinato

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Unordered List
it: Converti a elenco non ordinato

[ctx: Undo action name]
en: Insert Drawing
it: Inserisci disegno

en: JSC Options
it: Opzioni JSC

en: Show JSC Options
it: Mostra opzioni JSC

en: Context
it: Contesto

en: Flags with the context of the WebKitHitTestResult
it: Flag con il contesto del WebKitHitTestResult

en: Link URI
it: URI collegamento

en: The link URI
it: L'URI del collegamento

en: Link Title
it: Titolo collegamento

en: The link title
it: Il titolo del collegamento

en: Link Label
it: Etichetta collegamento

en: The link label
it: L'etichetta del collegamento

en: Image URI
it: URI immagine

en: The image URI
it: L'URI dell'immagine

en: Media URI
it: URI contenuto multimediale

en: The media URI
it: L'URI del contenuto multimediale

en: The URI to which the request will be made.
it: L'URI a cui sarà fatta la richiesta.

en: The URI for which the response was made.
it: L'URI della risposta.

en: Status Code
it: Codice di stato

en: The status code of the response as returned by the server.
it: Codice di stato della risposta come ritornato dal server.

en: Content Length
it: Lunghezza contenuto

en: The expected content length of the response.
it: La lunghezza attesa del contenuto della risposta.

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: The MIME type of the response
it: Il tipo MIME della risposta

en: Suggested Filename
it: Nome file suggerito

en: The suggested filename for the URI response
it: Il nome di file suggerito per la risposta URI

en: HTTP Headers
it: Intestazioni HTTP

en: The The HTTP headers of the response
it: Le intestazioni HTTP della risposta

en: Not allowed to use restricted network port
it: Non è concesso usare una porta di rete con restrizioni

en: The URL was blocked by a content blocker
it: L'URL è stato bloccato dal blocca contenuti

en: The URL can’t be shown
it: Impossibile mostrare l'URL

en: Frame load interrupted
it: Caricamento frame interrotto

en: Error handling synchronous load with custom protocol
it: Errore nel gestire il caricamento sincrono con protocollo personalizzato

en: The URL was blocked by a content filter
it: L'URL è stato bloccato da un filtro sui contenuti

en: Content with specified MIME type can’t be shown
it: Impossibile mostrare il contenuto con il tipo MIME specificato

en: Plug-in handled load
it: Il plugin ha gestito il caricamento

en: WebKit encountered an internal error
it: Si è verificato un errore interno

en: Load request cancelled
it: Richiesta di caricamento annullata

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: Printer not found
it: Stampante non trovata

en: Invalid page range
it: Intervallo pagine non valido

en: User cancelled the download
it: L'utente ha annullato lo scaricamento

en: Identifier
it: Identificatore

en: The automation session identifier
it: L'identificatore di automazione della sessione

en: Destination
it: Destinazione

en: The local URI to where the download will be saved
it: L'URI locale dove verrà salvato lo scaricamento

en: Response
it: Risposta

en: The response of the download
it: La risposta dello scaricamento

en: Estimated Progress
it: Avanzamento stimato

en: Determines the current progress of the download
it: Determina l'avanzamento corrente dello scaricamento

en: Allow Overwrite
it: Consenti sovrascrittura

en: Whether the destination may be overwritten
it: Indica se la destinazione può essere soprascritta

en: Typing Attributes
it: Attributi typing

en: Flags with the typing attributes
it: Flag con gli attributi typing

en: Unknown favicon for page %s
it: Favicon sconosciuta per la pagina %s

en: Page %s does not have a favicon
it: La pagina %s non ha una favicon

en: Favicons database not initialized yet
it: Database delle favicon non ancora inizializzato

en: MIME types filter
it: Filtro tipo MIME

en: The filter currently associated with the request
it: Il filtro attualmente associato con la richiesta

en: MIME types
it: Tipi MIME

en: The list of MIME types associated with the request
it: L'elenco dei tipi MIME associati con la richiesta

en: Select multiple files
it: Seleziona file multipli

en: Whether the file chooser should allow selecting multiple files
it: Indica se il selettore di file può consentire la selezione multipla

en: Selected files
it: File selezionati

en: The list of selected files associated with the request
it: L'elenco di file selezionati associati con la richiesta

en: Search text
it: Testo di ricerca

en: Text to search for in the view
it: Testo da cercare nella vista

en: Search Options
it: Opzioni ricerca

en: Search options to be used in the search operation
it: Le opzioni di ricerca da usare

en: Maximum matches count
it: Corrispondenze massime

en: The maximum number of matches in a given text to report
it: Il numero massimo di corrispondenze da segnalare

en: The WebView associated with this find controller
it: La WebView associata con questo controllo di ricerca

en: Navigation action
it: Azione navigazione

en: The WebKitNavigationAction triggering this decision
it: La WebKitNavigationAction che attiva questa decisione

en: Navigation type
it: Tipo navigazione

en: The type of navigation triggering this decision
it: Il tipo di navigazione che attiva questa decisione

en: Mouse button
it: Pulsante del mouse

en: The mouse button used if this decision was triggered by a mouse event
it: Il pulsante del mouse usato se questa decisione è stata attivata da un evento del mouse

en: Mouse event modifiers
it: Modificatori evento mouse

en: The modifiers active if this decision was triggered by a mouse event
it: I modificatori attivi se questa decisione è stata attivata da un evento del mouse

en: Navigation URI request
it: Navigazione richiesta URI

en: The URI request that is associated with this navigation
it: La richiesta URI associata a questa navigazione

en: Frame name
it: Nome frame

en: The name of the new frame this navigation action targets
it: Il nome del nuovo frame a cui quest'azione di navigazione corrisponde

en: The unique id for the notification
it: L'ID univoco per la notifica

en: Title
it: Titolo

en: The title for the notification
it: Il titolo della notifica

en: Body
it: Corpo

en: The body for the notification
it: Il testo della notifica

en: Tag
it: Etichetta

en: The tag identifier for the notification
it: L'identificatore della notifica

en: Response URI request
it: Risposta richiesta URI

en: The URI request that is associated with this policy decision
it: La richiesta URI associata a questa politica di decisione

en: URI response
it: URI della risposta

en: The URI response that is associated with this policy decision
it: La risposta URI associata a questa politica di decisione

en: Enable JavaScript
it: Abilita JavaScript

en: Enable JavaScript.
it: Abilita JavaScript.

en: Auto load images
it: Carica immagini automaticamente

en: Load images automatically.
it: Carica le immagini in modo automatico.

en: Load icons ignoring image load setting
it: Carica icone ignorando le impostazioni sulle immagini

en: Whether to load site icons ignoring image load setting.
it: Indica se caricare le icone del sito ignorando le impostazioni sul caricamento delle immagini.

en: Enable offline web application cache
it: Abilita cache per applicazioni web fuori rete

en: Whether to enable offline web application cache.
it: Indica se abilitare la cache per le applicazioni web fuori rete.

en: Enable HTML5 local storage
it: Abilita archivio HTML5 locale

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support.
it: Indica se abilitare il supporto all'archivio locale (Local Storage) di HTML5.

en: Enable HTML5 database
it: Abilita database HTML5

en: Whether to enable HTML5 database support.
it: Indica se abilitare il supporto ai database di HTML5.

en: Enable XSS auditor
it: Abilita auditor XSS

en: Whether to enable the XSS auditor.
it: Indica se abilitare l'auditor XSS.

en: Enable frame flattening
it: Abilita appiattimento frame

en: Whether to enable frame flattening.
it: Indica se abilitare l'appiattimento dei frame.

en: Enable plugins
it: Abilita plugin

en: Enable embedded plugin objects.
it: Abilita gli oggetti plugin incorporati.

en: Enable Java
it: Abilita Java

en: Whether Java support should be enabled.
it: Indica se abilitare il supporto Java.

en: JavaScript can open windows automatically
it: JavaScript può aprire automaticamente le finestre

en: Whether JavaScript can open windows automatically.
it: Indica se JavaScript può aprire automaticamente le finestre.

en: Enable hyperlink auditing
it: Abilita auditing collegamenti

en: Whether <a ping> should be able to send pings.
it: Indica se <a ping> sia in grado di inviare ping.

en: Default font family
it: Famiglia del carattere predefinita

en: The font family to use as the default for content that does not specify a font.
it: La famiglia del carattere da usare in modo predefinito per i contenuti che non indicano un carattere.

en: Monospace font family
it: Famiglia carattere a spaziatura fissa

en: The font family used as the default for content using monospace font.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per i contenuti che usano un carattere a spaziatura fissa.

en: Serif font family
it: Famiglia carattere serif

en: The font family used as the default for content using serif font.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per i contenuti che usano un carattere serif.

en: Sans-serif font family
it: Famiglia carattere sans-serif

en: The font family used as the default for content using sans-serif font.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per i contenuti che usano un carattere sans-serif.

en: Cursive font family
it: Famiglia carattere corsivo

en: The font family used as the default for content using cursive font.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per i contenuti che usano un carattere corsivo.

en: Fantasy font family
it: Famiglia carattere fantasy

en: The font family used as the default for content using fantasy font.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per i contenuti che usano un carattere fantasy.

en: Pictograph font family
it: Famiglia carattere pittografico

en: The font family used as the default for content using pictograph font.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per i contenuti che usano un carattere pittografico.

en: Default font size
it: Dimensione carattere predefinita

en: The default font size used to display text.
it: La dimensione predefinita per il tipo di carattere usato per mostrare il testo.

en: Default monospace font size
it: Dimensione carattere a spaziatura fissa predefinita

en: The default font size used to display monospace text.
it: La dimensione predefinita per il tipo di carattere usato per mostrare il testo a larghezza fissa.

en: Minimum font size
it: Dimensione carattere minima

en: The minimum font size used to display text.
it: La dimensione minima per il tipo di carattere usato per mostrare il testo.

en: Default charset
it: Set di caratteri predefinito

en: The default text charset used when interpreting content with unspecified charset.
it: Il set di caratteri predefinito usato nell'interpretare i contenuti senza un set di caratteri specificato.

en: Enable private browsing
it: Abilita navigazione privata

en: Whether to enable private browsing
it: Indica se abilitare la navigazione privata

en: Enable developer extras
it: Abilita strumenti di sviluppo

en: Whether to enable developer extras
it: Indica se abilitare strumenti extra di sviluppo

en: Enable resizable text areas
it: Abilita aree di testo ridimensionabili

en: Whether to enable resizable text areas
it: Indica se abilitare le aree di testo ridimensionabili

en: Enable tabs to links
it: Abilita tabulazioni per i collegamenti

en: Whether to enable tabs to links
it: Indica se abilitare le tabulazioni per i collegamenti

en: Enable DNS prefetching
it: Abilita pre-caricamento DNS

en: Whether to enable DNS prefetching
it: Indica se abilitare il pre-caricamento DNS

en: Enable Caret Browsing
it: Abilita navigazione con cursore

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
it: Indica se abilitare la navigazione da tastiera ottimizzata per l'accessibilità

en: Enable Fullscreen
it: Abilita schermo intero

en: Whether to enable the Javascript Fullscreen API
it: Indica se abilitare l'API schermo intero di JavaScript

en: Print Backgrounds
it: Stampa sfondi

en: Whether background images should be drawn during printing
it: Indica se le immagini di sfondo devono essere disegnata durante la stampa

en: Enable WebAudio
it: Abilita WebAudio

en: Whether WebAudio content should be handled
it: Indica se gestire i contenuti WebAudio

en: Enable WebGL
it: Abilita WebGL

en: Whether WebGL content should be rendered
it: Indica se i contenuti WebGL devono essere disegnati

en: Allow modal dialogs
it: Abilita finestre modali

en: Whether it is possible to create modal dialogs
it: Indica se è possibile creare finestre modali

en: Zoom Text Only
it: Ingrandimento solo testo

en: Whether zoom level of web view changes only the text size
it: Indica se il livello di ingrandimento della web view modifica solo la dimensione del testo

en: JavaScript can access clipboard
it: JavaScript può accedere agli appunti

en: Whether JavaScript can access Clipboard
it: Indica se JavaScript può accedere agli appunti

en: Media playback requires user gesture
it: Riproduzione multimediale richiede i gesti utenti

en: Whether media playback requires user gesture
it: Indica se la riproduzione multimediale richiede i gesti utente

en: Media playback allows inline
it: Riproduzione multimediale consente inline

en: Whether media playback allows inline
it: Indica se la riproduzione multimediale consente inline

en: Draw compositing indicators
it: Disegna indicatori compositi

en: Whether to draw compositing borders and repaint counters
it: Indica se disegnare i bordi compositi e ridisegnare i contatori

en: Enable Site Specific Quirks
it: Abilita scappatoie specifiche per siti

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
it: Abilita delle correzioni di compatibilità specifiche per determinati siti

en: Enable page cache
it: Abilita la cache di pagina

en: Whether the page cache should be used
it: Indica se usare la cache delle pagine

en: User agent string
it: Stringa user agent

en: The user agent string
it: La stringa dello user agent

en: Enable smooth scrolling
it: Abilita scorrimento fluido

en: Whether to enable smooth scrolling
it: Indica se abilitare lo scorrimento fluido

en: Enable accelerated 2D canvas
it: Abilita canvas 2D accelerata

en: Whether to enable accelerated 2D canvas
it: Indica se abilitare canvas 2D accelerata

en: Write console messages on stdout
it: Scrivi messaggi sullo stdout

en: Whether to write console messages on stdout
it: Indica se scrivere i messaggi sullo stdout

en: Enable MediaStream
it: Abilita MediaStream

en: Whether MediaStream content should be handled
it: Indica se gestire i contenuti MediaStream

en: Enable mock capture devices
it: Abilita i dispositivi di cattura mock

en: Whether we expose mock capture devices or not
it: Indica se esporre dispositivi di cattura mock

en: Enable Spatial Navigation
it: Abilita navigazione spaziale

en: Whether to enable Spatial Navigation support.
it: Indica se abilitare il supporto alla navigazione spaziale.

en: Enable MediaSource
it: Abilita MediaSource

en: Whether MediaSource should be enabled.
it: Indica se gestire i contenuti MediaSource.

en: Enable EncryptedMedia
it: Abilita EncryptedMedia

en: Whether EncryptedMedia should be enabled.
it: Indica se abilitare EncryptedMedia.

en: Enable MediaCapabilities
it: Abilita MediaCapabilities

en: Whether MediaCapabilities should be enabled.
it: Indica se abilitare MediaCapabilities.

en: Allow file access from file URLs
it: Consente l'accesso ai file tramite URL di file

en: Whether file access is allowed from file URLs.
it: Indica se l'accesso ai file è consentito tramite gli URI di file.

en: Allow universal access from the context of file scheme URLs
it: Consente l'accesso universale dal conteso dello schema degli URL

en: Whether or not universal access is allowed from the context of file scheme URLs
it: Indica se l'accesso universale è consentito dal contesto dello schema degli URL

en: Hardware Acceleration Policy
it: Regola per l'accelerazione hardware

en: The policy to decide how to enable and disable hardware acceleration
it: La regola per come decidere se abilitare o disabilitare l'accelerazione hardware

en: Enable back-forward navigation gestures
it: Abilita gesti per la navigazione avanti‑indietro

en: Whether horizontal swipe gesture will trigger back-forward navigation
it: Indica se i gesti di scorrimento orizzontali attiva la navigazione avanti‑indietro

en: Enable JavaScript Markup
it: Abilita markup JavaScript

en: Enable JavaScript in document markup.
it: Abilita JavaScript nel markup del documento.

en: Storage directory path
it: Percorso directory archivio

en: The directory where user content filters are stored
it: La directory dove i filtri sul contenuto degli utenti sono salvati

en: Is for audio device
it: Per dispositivi audio

en: Whether the media device to which the permission was requested has a microphone or not.
it: Indica se il dispositivo multimediale a cui è stato chiesto il permesso dispone di un microfono.

en: Is for video device
it: Per dispositivi video

en: Whether the media device to which the permission was requested has a video capture capability or not.
it: Indica se il dispositivo multimediale a cui è stato chiesto il permesso dispone di cattura video.

en: Local Storage Directory
it: Directory archivio locale

en: The directory where local storage data will be saved
it: La directory dove i dati locali vengono salvati

en: Website Data Manager
it: Gestore dati Website

en: The WebKitWebsiteDataManager associated with this context
it: Il WebKitWebsiteDataManager associato con questo contesto

en: The current active URI of the resource
it: L'URI attuale attivo della risorsa

en: The response of the resource
it: La risposta della risorsa

note: This fails when the page is closed or frame is destroyed, so we can just cancel the operation.
en: Operation was cancelled
it: L'operazione è stata annullata

en: Local files
it: File locali

en: Base Data Directory
it: Directory dati di base

en: The base directory for Website data
it: La directory di base per i dati Website

en: Base Cache Directory
it: Directory cache di base

en: The base directory for Website cache
it: La directory di base per la cache Website

en: The directory where local storage data will be stored
it: La directory dove i dati locali vengono salvati

en: Disk Cache Directory
it: Directory cache del disco

en: The directory where HTTP disk cache will be stored
it: La directory dove la cache HTTP viene salvata

en: Offline Web Application Cache Directory
it: Directory cache applicazioni web offline

en: The directory where offline web application cache will be stored
it: La directory dove la cache delle applicazione web offline viene salvata

en: IndexedDB Directory
it: Directory IndexedDB

en: The directory where IndexedDB databases will be stored
it: La directory dove i database IndexedDB vengono salvati

en: WebSQL Directory
it: Directory WebSQL

en: The directory where WebSQL databases will be stored
it: La directory dove i database WebSQL vengono salvati

en: Whether the WebKitWebsiteDataManager is ephemeral
it: Indica se WebKitWebsiteDataManager è temporaneo

en: Acknowledge
it: Riconoscimento

en: The backend for the web view
it: Il backend della vista web

en: Web Context
it: Contesto web

en: The web context for the view
it: Il contesto web per la view

en: Related WebView
it: WebView correlata

en: The related WebKitWebView used when creating the view to share the same web process
it: La WebKitWebView correlata usata quando viene creata la view per condividere lo stesso processo web

en: WebView settings
it: Impostazioni WebView

en: The WebKitSettings of the view
it: I WebKitSettings della view

en: WebView user content manager
it: WebView gestore contenuti utente

en: The WebKitUserContentManager of the view
it: Il WebKitUserContentManager della view

en: Main frame document title
it: Titolo documento frame principale

en: Estimated Load Progress
it: Avanzamento stimato

en: An estimate of the percent completion for a document load
it: Una stima dell'avanzamento del caricamento della pagina

en: The favicon associated to the view, if any
it: La favicon associata con la vista, se disponibile

en: The current active URI of the view
it: L'URI attuale attivo della vista

en: Zoom level
it: Livello ingrandimento

en: The zoom level of the view content
it: Livello di ingrandimento del contenuto della vista

en: Is Loading
it: In caricamento

en: Whether the view is loading a page
it: Indica se la vista sta caricando una pagina

en: Whether the view is playing audio
it: Indica se la vista sta riproducendo audio

en: Whether the web view is ephemeral
it: Indica se la vista web è temporanea

en: Whether the web view is controlled by automation
it: Indica se la vista web è controllata da un'automazione

en: Editable
it: Modificabile

en: Whether the content can be modified by the user.
it: Indica se il contenuto può essere modificato dall'utente.

en: There was an error creating the snapshot
it: Si è verificato un errore nel creare lo snapshot

en: Geometry
it: Geometria

en: The size and position of the window on the screen.
it: La dimensione e la posizione della finestra sullo schermo.

en: Toolbar Visible
it: Barra degli strumenti visibile

en: Whether the toolbar should be visible for the window.
it: Indica se la barra degli strumenti debba essere visibile per la finestra.

en: Statusbar Visible
it: Barra di stato visibile

en: Whether the statusbar should be visible for the window.
it: Indica se la barra di stata debba essere visibile per la finestra.

en: Scrollbars Visible
it: Barre scorrimento visibili

en: Whether the scrollbars should be visible for the window.
it: Indica se le barre di scorrimento debbano essere visibili per la finestra.

en: Menubar Visible
it: Barra dei menù visibile

en: Whether the menubar should be visible for the window.
it: Indica se la barra dei menù debba essere visibile per la finestra.

en: Locationbar Visible
it: Barra posizione visibile

en: Whether the locationbar should be visible for the window.
it: Indica se la barra della posizione debba essere visibile per la finestra.

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Whether the window can be resized.
it: Indica se la finestra può essere ridimensionata.

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Whether window will be displayed fullscreen.
it: Indica se la finestra verrà visualizzata a schermo intero.

en: Authentication Required
it: Richiesta autenticazione

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Authenticate
it: _Autentica

note: Prompt on the HTTP authentication dialog.
en: Authentication required by %s:%i
it: Richiesta autenticazione da %s:%i

note: Label on the HTTP authentication dialog. %s is a (probably English) message from the website.
en: The site says: “%s”
it: Il sito web dice: «%s»

note: Check button on the HTTP authentication dialog.
en: _Remember password
it: _Ricordare la password

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Username
it: Nome _utente

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Password
it: Pass_word

en: Current RGBA color
it: Colore RGBA attuale

en: The current RGBA color for the request
it: Il colore RGBA della richiesta

en: Widget that will be added to the print dialog.
it: Il widget che viene aggiunto al dialogo di stampa.

en: Title of the widget that will be added to the print dialog.
it: Titolo del widget che viene aggiunto al dialogo di stampa.

en: Web View
it: Web view

en: The web view that will be printed
it: La web view che verrà stampata

en: Print Settings
it: Impostazioni stampante

en: The initial print settings for the print operation
it: Le impostazioni di stampa iniziali per l'operazione di stampa

en: Page Setup
it: Impostazione pagina

en: The initial page setup for the print operation
it: L'impostazione iniziale della pagina per l'operazione di stampa

en: _Close
it: _Chiudi

en: _OK
it: _Ok

en: Are you sure you want to leave this page?
it: Abbandonare veramente questa pagina?

en: Stay on Page
it: Resta sulla pagina

en: Leave Page
it: Abbandona pagina

en: Inspected URI
it: URI ispezionato

en: The URI that is currently being inspected
it: L'URI che attualmente è ispezionato

en: Attached Height
it: Altezza collegato

en: The height that the inspector view should have when it is attached
it: L'altezza dell'ispettore quando è collegato

en: Can Attach
it: Può collegare

en: Whether the inspector can be attached to the same window that contains the inspected view
it: Indica se l'ispettore può essere collegato alla stessa finestra che contiene la view da ispezionare

en: Website running in fullscreen mode
it: Sito web in esecuzione a schermo intero

en: Select Files
it: Seleziona file

en: Select File
it: Seleziona file

en: Web Inspector
it: Ispettore web

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Local documents on your computer
it: Documenti locali sul proprio computer

en: Node
it: Nodo

en: The WebKitDOMNode
it: WebKitDOMNode

en: The current active URI of the web page
it: L'URI attuale attivo della pagina web
