flex 2.5.31 - en to tr translation catalogue (154 entries)

en: 
    
    ********** beginning dump of nfa with start state %d
tr: 
    
    ********** başlangıç durumu %d olan nfa'nın dökümüne başlanıyor

en: 
    
    DFA Dump:
tr: 
    
    DFA Dökümü:

en: 
    
    Equivalence Classes:
tr: 
    
    Denklik Sınıfları:

en: 
    
    Meta-Equivalence Classes:
tr: 
    
    Ara-Denklik Sınıfları:

en: 
     jam-transitions: EOF
tr: 
     sıkışık-geçişler: EOF

en:   %d (%d saved) hash collisions, %d DFAs equal
tr:   %d (%d kaydedildi) saçılma çarpışması, %d DFA denk

en:   %d backing-up (non-accepting) states
tr:   %d yedeklenmiş (kabul-edilmeyen) durum

en:   %d empty table entries
tr:   %d boş tablo girdileri

en:   %d epsilon states, %d double epsilon states
tr:   %d epsilon durumu, %d çift epsilon durumu

en:   %d protos created
tr:   %d prototip yaratıldı

en:   %d rules
tr:   %d kural

en:   %d sets of reallocations needed
tr:   %d tekrar ayırım kümesine ihtiyaç var

en:   %d state/nextstate pairs created
tr:   %d durumu/sonrakidurum çifti yaratıldı

en:   %d table entries
tr:   %d tablo girdileri

en:   %d templates created, %d uses
tr:   %d şablon yaratıldı, %d kullanıldı

en:   %d total table entries needed
tr:   %d toplam tablo girdisine ihtiyaç var

en:   %d/%d (peak %d) nxt-chk entries created
tr:   %d/%d (en yüksek %d) nxt-chk girdileri yaratıldı

en:   %d/%d (peak %d) template nxt-chk entries created
tr:   %d/%d (en yüksek %d) şablon nxt-chk girdileri yaratıldı

en:   %d/%d DFA states (%d words)
tr:   %d/%d DFA durumu (%d sözcük)

en:   %d/%d NFA states
tr:   %d/%d NFA durumu

en:   %d/%d base-def entries created
tr:   %d/%d temel-tanım girdileri yaratıldı

en:   %d/%d character classes needed %d/%d words of storage, %d reused
tr:   %d/%d ihtiyaç duyulan karakter sınıfı %d/%d depolanan sözcük, %d yeniden kullanıldı

en:   %d/%d equivalence classes created
tr:   %d/%d denklik sınıfı yaratıldı

en:   %d/%d meta-equivalence classes created
tr:   %d/%d ara-denklik sınıfı yaratıldı

en:   %d/%d start conditions
tr:   %d/%d başlangıç şartları

en:   %d/%d unique/duplicate transitions
tr:   %d/%d tekil/çift geçişler

en:   Beginning-of-line patterns used
tr:   Başlangıç-satırı kalıpları kullanıldı

en:   Compressed tables always back-up
tr:   Sıkıştırılmış tablolar daima yedeklenir

en:   No backing up
tr:   Yedekleme yok

en:   no character classes
tr:   karakter sınıfı yok

en:   scanner options: -
tr:   tarayıcı seçenekleri: -

en:  and may be the actual source of other reported performance penalties
tr:  ve belki bildirilen başka performans kayıplarının da kaynağı olabilir

en:  associated rule line numbers:
tr:  alakalı kural satır numaraları:

en:  out-transitions:
tr:  dış-geçişler:

en: %%option yylineno entails a performance penalty ONLY on rules that can match newline characters
tr: yylineno %%seçeneği YALNIZCA yenisatır karakterlerini de eşleyen satırlarda yavaşlar.

en: %array incompatible with -+ option
tr: %array, -+ seçeneği ile uyumsuz

en: %d backing up (non-accepting) states.
tr: %d yedeklenen (kabul-etmeyen) durumlar.

en: %option yyclass only meaningful for C++ scanners
tr: %option yyclass, sadece C++ tarayıcıları için anlamlıdır

en: %option yylineno cannot be used with REJECT
tr: %option yylineno, REJECT ile birlikte kullanılamaz

en: %s version %s usage statistics:
tr: %s sürüm %s kullanım istatistikleri:

en: %s: fatal internal error, %s
tr: %s: ölümcül iç hata, %s

en: ********** end of dump
tr: ********** döküm sonu

en: *Something Weird* - tok: %d val: %d
tr: *Garip Bir Şey* -andaç: %d değer: %d

en: -Cf and -CF are mutually exclusive
tr: -Cf ve -CF bir arada kullanılamaz

en: -Cf/-CF and -Cm don't make sense together
tr: -Cf/-CF ve -Cm birlikte anlam ifade etmiyor

en: -Cf/-CF and -I are incompatible
tr: -Cf/-CF ve -I uyumsuz

en: -Cf/-CF are incompatible with lex-compatibility mode
tr: -Cf/-CF lex-uyumluluk kipi ile uyumsuz

en: -I (interactive) entails a minor performance penalty
tr: -I (etkileşimli) küçük ölçekli bir yavaşlamaya neden olur

en: -l AT&T lex compatibility option entails a large performance penalty
tr: -l AT&T lex uyumluluğu seçeneği önemli ölçüde yavaşlamaya yol açar

en: -s option given but default rule can be matched
tr: -s seçeneği verilmiş fakat öntanımlı kural eşlenebiliyor

en: Can't use -+ with -CF option
tr: -+, -CF seçeneği ile kullanılamaz

en: Can't use -+ with -l option
tr: -+'yi -l seçeneği ile kullanma

en: Can't use --reentrant or --bison-bridge with -l option
tr: -l seçeneği ile --reentrant veya --bison-bridge bir arada kullanılamaz

en: Can't use -f or -F with -l option
tr: -f veya -F'yi -l seçeneği ile kullanma

en: Compressed tables always back up.
tr: Sıkıştırılmış tablolar daima yedeklidir.

en: Could not write ecstbl
tr: ecstbl yazılamadı

en: Could not write eoltbl
tr: eoltbl yazılamadı

en: Could not write ftbl
tr: ftbl yazılamadı

en: Could not write ssltbl
tr: ssltbl yazılamadı

en: Could not write yyacc_tbl
tr: yyacc_tbl yazılamadı

en: Could not write yyacclist_tbl
tr: yyacclist_tbl yazılamadı

en: Could not write yybase_tbl
tr: yybase_tbl yazılamadı

en: Could not write yychk_tbl
tr: yychk_tbl yazılamadı

en: Could not write yydef_tbl
tr: yydef_tbl yazılamadı

en: Could not write yymeta_tbl
tr: yymeta_tbl yazılamadı

en: Could not write yynultrans_tbl
tr: yynultrans_tbl yazılamadı

en: Could not write yynxt_tbl
tr: yynxt_tbl yazılamadı

en: Could not write yynxt_tbl[][]
tr: yynxt_tbl[][] yazılamadı

en: EOF encountered inside an action
tr: bir eylem içinde EOF ile karşılaşıldı

en: End Marker
tr: Bitiş İşaretçisi

en: Generates programs that perform pattern-matching on text.
    
    Table Compression:
      -Ca, --align      trade off larger tables for better memory alignment
      -Ce, --ecs        construct equivalence classes
      -Cf               do not compress tables; use -f representation
      -CF               do not compress tables; use -F representation
      -Cm, --meta-ecs   construct meta-equivalence classes
      -Cr, --read       use read() instead of stdio for scanner input
      -f, --full        generate fast, large scanner. Same as -Cfr
      -F, --fast        use alternate table representation. Same as -CFr
      -Cem              default compression (same as --ecs --meta-ecs)
    
    Debugging:
      -d, --debug             enable debug mode in scanner
      -b, --backup            write backing-up information to %s
      -p, --perf-report       write performance report to stderr
      -s, --nodefault         suppress default rule to ECHO unmatched text
      -T, --trace             %s should run in trace mode
      -w, --nowarn            do not generate warnings
      -v, --verbose           write summary of scanner statistics to stdout
    
    Files:
      -o, --outfile=FILE      specify output filename
      -S, --skel=FILE         specify skeleton file
      -t, --stdout            write scanner on stdout instead of %s
          --yyclass=NAME      name of C++ class
          --header-file=FILE   create a C header file in addition to the scanner
          --tables-file[=FILE] write tables to FILE
    
    Scanner behavior:
      -7, --7bit              generate 7-bit scanner
      -8, --8bit              generate 8-bit scanner
      -B, --batch             generate batch scanner (opposite of -I)
      -i, --case-insensitive  ignore case in patterns
      -l, --lex-compat        maximal compatibility with original lex
      -X, --posix-compat      maximal compatibility with POSIX lex
      -I, --interactive       generate interactive scanner (opposite of -B)
          --yylineno          track line count in yylineno
    
    Generated code:
      -+,  --c++               generate C++ scanner class
      -Dmacro[=defn]           #define macro defn  (default defn is '1')
      -L,  --noline            suppress #line directives in scanner
      -P,  --prefix=STRING     use STRING as prefix instead of "yy"
      -R,  --reentrant         generate a reentrant C scanner
           --bison-bridge      scanner for bison pure parser.
           --bison-locations   include yylloc support.
           --stdinit           initialize yyin/yyout to stdin/stdout
           --noansi-definitions old-style function definitions
           --noansi-prototypes  empty parameter list in prototypes
           --nounistd          do not include <unistd.h>
           --noFUNCTION        do not generate a particular FUNCTION
    
    Miscellaneous:
      -c                      do-nothing POSIX option
      -n                      do-nothing POSIX option
      -?
      -h, --help              produce this help message
      -V, --version           report %s version
tr: Metin üzerinde kalıp eşleyen yazılımlar oluşturur.
    
    Tablo Sıkıştırma Seçenekleri:
      -Ca, --align      daha iyi bellek hizalaması için daha büyük tablolardan
                        vazgeçer.
      -Ce, --ecs        eşitlik sınıfları oluşturur
      -Cf               tabloları sıkıştırmaz; -f gösterimini kullanır
      -CF               tabloları sıkıştırmaz; -F gösterimini kullanır
      -Cm, --meta-ecs   üst-eşitlik sınıfları oluşturur
      -Cr, --read       tarama girdisi için stdio yerine read() kullanır
      -f, --full        hızlı, büyük tarayıcı oluşturur. -Cfr ile aynı
      -F, --fast        alternatif tablo gösterimi kullanır. -CFr ile aynı
      -Cem              ön tanımlı sıkıştırma (--ecs --meta-ecs ile aynı)
    
    Hata Ayıklama:
      -d, --debug             tarayıcıda hata ayıklama kipini etkinleştirir
      -b, --backup            yedekleme bilgisini %s'e yazdırır
      -p, --perf-report       performans raporunu standart hataya yazdırır
      -s, --nodefault         eşleşmeyen metni göstermek davranışını durdurur
      -T, --trace             %s izleme kipinde çalışmalıdır
      -w, --nowarn            uyarı bildirmez
      -v, --verbose           tarama istatistiklerini standart çıktıya yazdırır
    
    Files:
      -o, --outfile=DOSYA     çıktı dosya adını belirtir
      -S, --skel=DOSYA        iskelet dosyanın adını belirtir
      -t, --stdout            tarayıcıyı %s yerine stdout'a yazdırır
          --yyclass=İSİM      C++ sınıfının ismi
          --header-file=DOSYA tarayıcı yanında C başlık dosyası da oluşturur
          --tables-file[=DOSYA] tabloları DOSYA'ya yazar
    
    Tarayıcı davranışı:
      -7, --7bit              7-bit tarayıcı oluşturur
      -8, --8bit              8-bit tarayıcı oluşturur
      -B, --batch             etkileşimsiz tarayıcı oluşturur (-I'nın tersi)
      -i, --case-insensitive  kalıplarda büyük/küçük harf gözetmez
      -l, --lex-compat        lex ile en fazla uyumluluğu sağlar
      -X, --posix-compat      POSIX lex ile en fazla uyumluluğu sağlar
      -I, --interactive       etkileşimli tarayıcı oluşturur (-B'nin tersi)
          --yylineno          yylineno içinde satır sayısını tutar
    
    Oluşturulan kod:
      -+,  --c++               C++ tarayıcı sınıfı oluşturur
      -Dmacro[=defn]           #define ile makro tanımı  (öntanımlı defn, '1')
      -L,  --noline            tarayıcıda #line yönergeleri oluşturmaz
      -P,  --prefix=STRING     "yy" yerine STRING'i önek olarak kullanır
      -R,  --reentrant         yeniden girişli C tarayıcısı oluşturur
           --bison-bridge      saf bison ayrıştırıcısı için tarayıcı.
           --bison-locations   yylloc desteğini etkinleştirir.
           --stdinit           yyin/yyout'u stdin/stdout'a tanımlar
           --noansi-definitions eski tür işlev tanımları
           --noansi-prototypes  prototiplerde boş parametre listesi
           --nounistd          <unistd.h>'yi içermez
           --noFUNCTION        FUNCTION ismindeki işlevi üretmez
    
    Muhtelif:
      -c                      hiç bir şey yapmayan POSIX seçeneği
      -n                      hiç bir şey yapmayan POSIX seçeneği
      -?
      -h, --help              bu yardım bilgisini gösterir
      -V, --version           %s sürümünü bildirir

en: Input line too long
tr: Girdi satırı fazla uzun

en: Internal error. flexopts are malformed.
tr: İç hata. flexopt'lar bozuk.

en: No backing up.
tr: Yedekleme yok.

en: Options -+ and --reentrant are mutually exclusive.
tr: -+ ve --reentrant seçenekleri bir arada kullanılamaz

en: REJECT cannot be used with -f or -F
tr: REJECT, -f veya -F ile kullanılamaz

en: REJECT entails a large performance penalty
tr: REJECT büyük ölçekli bir yavaşlamaya neden olur

en: State #%d is non-accepting -
tr: Durum #%d kabul etmiyor -

en: Try `%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' yazın.

en: Unknown error=(%d)
tr: Bilinmeyen hata=(%d)

en: Unmatched '{'
tr: '{' eşleşmiyor

en: Unrecognized option `%s'
tr: Bilinmeyen seçenek: `%s'

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILE]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEKLER...] [DOSYA...]

en: Usage: %s [OPTIONS]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEKLER...]

en: Variable trailing context rule at line %d
tr: %d satırında değişken izleyen bağlam kuralı

en: Variable trailing context rules entail a large performance penalty
tr: Değişken izleyen bağlam kuralları, büyük ölçekli yavaşlamaya neden olur

en: attempt to increase array size failed
tr: dizi boyutunu artırma denemesi başarısız

en: bad <start condition>: %s
tr: hatalı <başlangıç şartı>: %s

en: bad character '%s' detected in check_char()
tr: check_char() içinde hatalı karakter '%s' saptandı

en: bad character class
tr: hatalı karakter sınıfı

en: bad character class expression: %s
tr: bozuk karakter sınıfı ifadesi: %s

en: bad character inside {}'s
tr: {}'ler içinde hatalı karakter

en: bad character: %s
tr: hatalı karakter: %s

en: bad iteration values
tr: hatalı yineleme değerleri

en: bad line in skeleton file
tr: iskelet dosya içinde hatalı satır

en: bad start condition list
tr: hatalı başlangıç şart listesi

en: bad state type in mark_beginning_as_normal()
tr: mark_beginning_as_normal() içinde hatalı durum türü

en: bad transition character detected in sympartition()
tr: sympartition() içinde hatalı geçiş karakterleri saptandı

en: bison bridge not supported for the C++ scanner.
tr: bison bridge, C++ tarayıcısı için desteklenmiyor.

en: can't open %s
tr: %s açılamıyor

en: can't open skeleton file %s
tr: iskelet dosyası %s açılamadı

en: consistency check failed in epsclosure()
tr: epsclosure() içindeki tutarlılık kontrolü başarısız

en: consistency check failed in symfollowset
tr: symfollowset içindeki tutarlık kontrolü başarısız

en: could not create %s
tr: %s oluşturulamadı

en: could not create backing-up info file %s
tr: yedekleme bilgi dosyası %s oluşturulamadı

en: could not create unique end-of-buffer state
tr: tekil tampon sonu durumu yaratılamadı

en: could not write tables header
tr: tablo başlığı yazılamadı

en: dangerous trailing context
tr: izleyen bağlam tehlikeli

en: dynamic memory failure in copy_string()
tr: copy_string() içinde dinamik bellek hatası

en: empty machine in dupmachine()
tr: dupmachine() içinde boş makine

en: error closing backup file %s
tr: yedek dosyası %s kapatılırken hata

en: error closing output file %s
tr: çıktı dosyası %s kapatılırken hata

en: error closing skeleton file %s
tr: iskelet dosyası %s kapatılırken hata

en: error creating header file %s
tr: başlık dosyası %s oluşturulurken hata

en: error deleting output file %s
tr: çıktı dosyası %s silinirken hata

en: error writing backup file %s
tr: yedek dosyası %s yazılırken hata

en: error writing output file %s
tr: çıktı dosyası %s yazılırken hata

en: fatal parse error
tr: ölümcül ayrıştırma hatası

en: found too many transitions in mkxtion()
tr: mkxtion() içinde çok fazla geçiş bulundu

en: incomplete name definition
tr: eksik isim tanımlaması

en: input error reading skeleton file %s
tr: iskelet dosyası %s okunurken girdi hatası

en: input rules are too complicated (>= %d NFA states)
tr: girdi kuralları fazla karışık (>= %d NFA durumu)

en: iteration value must be positive
tr: yineleme değeri pozitif olmalı

en: malformed '%top' directive
tr: hatalı `%top' yönergesi

en: memory allocation failed in allocate_array()
tr: allocate_array() içinde bellek ayırımı başarısız

en: memory allocation failed in yy_flex_xmalloc()
tr: yy_flex_xmalloc() içinde bellek ayırımı başarısız

en: missing quote
tr: eksik çift tırnak

en: missing }
tr: eksik }

en: name "%s" ridiculously long
tr: "%s" ismi gülünç derecede uzun

en: name defined twice
tr: isim iki defa tanımlandı

en: negative range in character class
tr: karakter sınıflarında negatif aralık

en: option `%s' doesn't allow an argument
tr: `%s' seçeneği argüman kullanmaz

en: option `%s' is ambiguous
tr: `%s' seçeneği belirsiz

en: option `%s' requires an argument
tr: `%s' seçeneği için argüman zorunludur

en: premature EOF
tr: erken EOF

en: rule cannot be matched
tr: kural eşlenemedi

en: scanner requires -8 flag to use the character %s
tr: tarayıcı %s karakterini kullanmak için -8 bayrağına ihtiyaç duyar

en: start condition %s declared twice
tr: başlangıç şartı %s iki defa bildirildi

en: state # %4d
tr: durum # %4d

en: state # %d accepts:
tr: durum # %d kabul eder:

en: state # %d accepts: [%d]
tr: durum # %d kabul eder: [%d]

en: state # %d:
tr: durum # %d:

en: symbol table memory allocation failed
tr: simge tablosu bellek ayırımı başarısız

en: the character range [%c-%c] is ambiguous in a case-insensitive scanner
tr: [%c-%c] karakter aralığı, büyük/küçük harf farkı gözetmeyen bir tarayıcıda
    belirsiz anlamlı

en: too many rules (> %d)!
tr: çok fazla kural (> %d)!

en: trailing context used twice
tr: izleyen bağlam iki defa kullanılmış

en: undefined definition {%s}
tr: belirsiz tanım {%s}

en: unknown -C option '%c'
tr: bilinmeyen -C seçeneği '%c'

en: unknown error processing section 1
tr: 1. bölüm işlenirken bilinmeyen hata oluştu

en: unrecognized %%option: %s
tr: geçersiz %%seçenek: %s

en: unrecognized '%' directive
tr: '%' yönergesi bilinmiyor

en: unrecognized rule
tr: bilinmeyen kural

en: variable trailing context rules cannot be used with -f or -F
tr: değişken izleme ortamı kuralları, -f veya -F ile birlikte kullanılamaz

en: yymore() entails a minor performance penalty
tr: yymore() küçük ölçekli bir yavaşlamaya neden olur
