CUPS 1.4 - en to sv translation catalogue (1221 entries)

en: 		(all)
sv: 		(alla)

en: 		(none)
sv: 		(ingen)

en: 	%d entries
sv: 	%d poster

en: 	After fault: continue
sv: 	Efter fel: fortsätt

en: 	Alerts:
sv: 	Varningar:

en: 	Banner required
sv: 	Banner krävs

en: 	Charset sets:
sv: 	Teckenkodningar:

en: 	Connection: direct
sv: 	Anslutning: direkt

en: 	Connection: remote
sv: 	Anslutning: fjärr

en: 	Default page size:
sv: 	Förvalt pappersformat:

en: 	Default pitch:
sv: 	Standardavstånd mellan bildpunkter:

en: 	Default port settings:
sv: 	Standardportinställningar:

en: 	Description: %s
sv: 	Beskrivning: %s

en: 	Form mounted:
    	Content types: any
    	Printer types: unknown
sv: 	Aktiv skrivarmall:
    	Innehållstyper: alla
    	Skrivartyper: okänt

en: 	Forms allowed:
sv: 	Tillåtna format:

en: 	Interface: %s.ppd
sv: 	Gränssnitt: %s.ppd

en: 	Interface: %s/interfaces/%s
sv: 	Gränssnitt: %s/interfaces/%s

en: 	Interface: %s/ppd/%s.ppd
sv: 	Gränssnitt: %s/ppd/%s.ppd

en: 	Location: %s
sv: 	Plats: %s

en: 	On fault: no alert
sv: 	Vid fel: ingen varning

en: 	Users allowed:
sv: 	Tillåtna användare:

en: 	Users denied:
sv: 	Nekade användare:

en: 	daemon present
sv: 	demon närvarande

en: 	no entries
sv: 	inga poster

en: 	printer is on device '%s' speed -1
sv: 	skrivare finns på enheten ”%s” hastighet -1

en: 	printing is disabled
sv: 	utskrifter är avaktiverade

en: 	printing is enabled
sv: 	utskrifter är aktiverade

en: 	queued for %s
sv: 	köad för %s

en: 	queuing is disabled
sv: 	köläggning är avaktiverad

en: 	queuing is enabled
sv: 	köläggning är aktiverad

en: 	reason unknown
sv: 	okänd anledning

en: 
        DETAILED CONFORMANCE TEST RESULTS
sv: 
        DETALJERADE TESTRESULTAT

en:                 REF: Page 15, section 3.1.
sv:                 REF: Sida 15, sektion 3.1.

en:                 REF: Page 15, section 3.2.
sv:                 REF: Sida 15, sektion 3.2.

en:                 REF: Page 19, section 3.3.
sv:                 REF: Sida 19, sektion 3.3.

en:                 REF: Page 20, section 3.4.
sv:                 REF: Sida 20, sektion 3.4.

en:                 REF: Page 27, section 3.5.
sv:                 REF: Sida 27, sektion 3.5.

en:                 REF: Page 42, section 5.2.
sv:                 REF: Sida 42, sektion 5.2.

en:                 REF: Pages 16-17, section 3.2.
sv:                 REF: Sidorna 16-17, sektion 3.2.

en:                 REF: Pages 42-45, section 5.2.
sv:                 REF: Sidorna 42-45, sektion 5.2.

en:                 REF: Pages 45-46, section 5.2.
sv:                 REF: Sidorna 45-46, sektion 5.2.

en:                 REF: Pages 48-49, section 5.2.
sv:                 REF: Sidorna 48-49, sektion 5.2.

en:                 REF: Pages 52-54, section 5.2.
sv:                 REF: Sidorna 52-54, sektion 5.2.

en:         %-39.39s %.0f bytes
sv:         %-39.39s %.0f byte

en:         PASS    Default%s
sv:         OK    Standard%s

en:         PASS    DefaultImageableArea
sv:         OK    DefaultImageableArea

en:         PASS    DefaultPaperDimension
sv:         OK    DefaultPaperDimension

en:         PASS    FileVersion
sv:         OK    FileVersion

en:         PASS    FormatVersion
sv:         OK    FormatVersion

en:         PASS    LanguageEncoding
sv:         OK    LanguageEncoding

en:         PASS    LanguageVersion
sv:         OK    LanguageVersion

en:         PASS    Manufacturer
sv:         OK    Manufacturer

en:         PASS    ModelName
sv:         OK    ModelName

en:         PASS    NickName
sv:         OK    NickName

en:         PASS    PCFileName
sv:         OK    PCFileName

en:         PASS    PSVersion
sv:         OK    PSVersion

en:         PASS    PageRegion
sv:         OK    PageRegion

en:         PASS    PageSize
sv:         OK    PageSize

en:         PASS    Product
sv:         OK    Product

en:         PASS    ShortNickName
sv:         OK    ShortNickName

en:         WARN    "%s %s" conflicts with "%s %s"
                    (constraint="%s %s %s %s")
sv:         VARN    "%s %s" är i konflikt med "%s %s"
                    (begränsare="%s %s %s %s")

en:         WARN    %s has no corresponding options!
sv:         VARN    %s har inga motsvarande alternativ!

en:         WARN    %s shares a common prefix with %s
                    REF: Page 15, section 3.2.
sv:         VARN    %s delar ett vanligt prefix med %s
                    REF: Sida 15, sektion 3.2.

en:         WARN    Default choices conflicting!
sv:         VARN    Standardval är i konflikt!

en:         WARN    Duplex option keyword %s may not work as expected and should be named Duplex!
                    REF: Page 122, section 5.17
sv:         VARN    Nyckelordet %s för duplexalternativet  kanske inte fungerar som det ska och bör vara Duplex!
                    REF: Sida 122, sektion 5.17

en:         WARN    File contains a mix of CR, LF, and CR LF line endings!
sv:         VARN    Filen innehåller en blandning av radslut med CR, LF och CR LF!

en:         WARN    LanguageEncoding required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 56-57, section 5.3.
sv:         VARN    LanguageEncoding krävs av PPD 4.3-spec.
                    REF: Sidorna 56-57, sektion 5.3.

en:         WARN    Line %d only contains whitespace!
sv:         VARN    Rad %d innehåller endast mellanslag!

en:         WARN    Manufacturer required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 58-59, section 5.3.
sv:         VARN    Manufacturer krävs av PPD 4.3-spec.
                    REF: Sidorna 58-59, sektion 5.3.

en:         WARN    Non-Windows PPD files should use lines ending with only LF, not CR LF!
sv:         VARN    Icke-Windows PPD-filer bör använda radslut med endast LF, inte CR LF!

en:         WARN    Obsolete PPD version %.1f!
                    REF: Page 42, section 5.2.
sv:         VARN    Föråldrad PPD-version %.1f!
                    REF: Sida 42, sektion 5.2.

en:         WARN    PCFileName longer than 8.3 in violation of PPD spec.
                    REF: Pages 61-62, section 5.3.
sv:         VARN    PCFileName längre än 8.3 i strid med PPD-spec.
                    REF: Sidorna 61-62, sektion 5.3.

en:         WARN    Protocols contains PJL but JCL attributes are not set.
                    REF: Pages 78-79, section 5.7.
sv:         VARN    Protokollen innehåller PJL men JCL-attributen är inte inställda.
                    REF: Sidorna 78-79, sektion 5.7.

en:         WARN    Protocols contains both PJL and BCP; expected TBCP.
                    REF: Pages 78-79, section 5.7.
sv:         VARN    Protokollen innehåller både PJL och BCP, förväntade TBCP.
                    REF: Sidorna 78-79, sektion 5.7.

en:         WARN    ShortNickName required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 64-65, section 5.3.
sv:         VARN    ShortNickName krävs av PPD 4.3-spec.
                    REF: Sidorna 64-65, sektion 5.3.

en:       %s  %s %s does not exist!
sv:       %s  %s %s finns inte!

en:       %s  Bad %s choice %s!
                    REF: Page 122, section 5.17
sv:       %s  Felaktigt %s val %s!
                    REF: Sida 122, sektion 5.17

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s!
sv:       %s  Felaktig UTF-8-översättningssträng ”%s” för alternativet %s!

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s, choice %s!
sv:       %s  Felaktig UTF-8-översättningssträng ”%s” för alternativet %s, valet %s!

en:       %s  Bad cupsFilter value "%s"!
sv:       %s  Felaktigt cupsFilter-värde "%s"!

en:       %s  Bad cupsICCProfile %s!
sv:       %s  Felaktig cupsICCProfile %s!

en:       %s  Bad cupsPreFilter value "%s"!
sv:       %s  Felaktigt cupsFilter-värde "%s"!

en:       %s  Bad cupsUIConstraints %s: "%s"!
sv:       %s  Felaktig cupsUIConstraints %s: "%s"!

en:       %s  Bad language "%s"!
sv:       %s  Felaktigt språk "%s"!

en:       %s  Empty cupsUIConstraints %s!
sv:       %s  Tom cupsUIConstraints %s!

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s!
sv:       %s  Saknad översättningssträng ”%s” för alternativet %s!

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s, choice %s!
sv:       %s  Saknad översättningssträng ”%s” för alternativet %s, valet %s!

en:       %s  Missing choice *%s %s in UIConstraints "*%s %s *%s %s"!
sv:       %s  Valet *%s %s saknas i UIConstraints "*%s %s *%s %s”!

en:       %s  Missing choice *%s %s in cupsUIConstraints %s: "%s"!
sv:       %s  Valet *%s %s saknas i cupsUIConstraints %s: "%s”!

en:       %s  Missing cupsFilter file "%s"
sv:       %s  Felaktigt cupsFilter-värde "%s"

en:       %s  Missing cupsICCProfile file "%s"!
sv:       %s  Saknad cupsICCProfile-fil "%s"!

en:       %s  Missing cupsPreFilter file "%s"
sv:       %s  Saknad cupsPreFilter-fil "%s"

en:       %s  Missing cupsUIResolver %s!
sv:       %s  Saknad cupsUIResolver %s!

en:       %s  Missing option %s in UIConstraints "*%s %s *%s %s"!
sv:       %s  Alternativet %s saknas i UIConstraints "*%s %s *%s %s"!

en:       %s  Missing option %s in cupsUIConstraints %s: "%s"!
sv:       %s  Alternativet %s saknas i cupsUIConstraints %s: "%s"!

en:       %s  No base translation "%s" is included in file!
sv:       %s  Ingen grundöversättning "%s" finns i filen!

en:       %s  REQUIRED %s does not define choice None!
                    REF: Page 122, section 5.17
sv:       %s  KRÄVER %s definierar inte valet None!
                    REF: Sida 122, sektion 5.17

en:       %s  cupsICCProfile %s hash value collides with %s!
sv:       %s  cupsICCProfile %s hashvärde står i konflikt med %s!

en:       %s  cupsUIResolver %s causes a loop!
sv:       %s  cupsUIResolver %s orsakade en loop!

en:       **FAIL**  %s choice names %s and %s differ only by case!
sv:       **FEL**  %s namnen %s och %s skiljer sig endast i fråga om stor eller liten bokstav!

en:       **FAIL**  %s must be 1284DeviceID!
                    REF: Page 72, section 5.5
sv:       **FEL**   %s måste vara 1284DeviceID!
                    REF: Sida 72, sektion 5.5

en:       **FAIL**  BAD Default%s %s
                    REF: Page 40, section 4.5.
sv:       **FEL**  FELAKTIG standard%s %s
                    REF: Sida 40, sektion 4.5.

en:       **FAIL**  BAD DefaultImageableArea %s!
                    REF: Page 102, section 5.15.
sv:       **FEL**  FELAKTIG DefaultImageableArea %s!
                    REF: Sida 102, sektion 5.15.

en:       **FAIL**  BAD DefaultPaperDimension %s!
                    REF: Page 103, section 5.15.
sv:       **FEL**  FELAKTIG DefaultPaperDimension %s!
                    REF: Sida 103, sektion 5.15.

en:       **FAIL**  BAD JobPatchFile attribute in file
                    REF: Page 24, section 3.4.
sv:       **FEL**  FELAKTIGT JobPatchFile-attribut i fil
                    REF: Sida 24, sektion 3.4.

en:       **FAIL**  BAD Manufacturer (should be "HP")
                    REF: Page 211, table D.1.
sv:       **FEL**  FELAKTIG Manufacturer (ska vara "HP")
                    REF: Sida 211, tabell D.1.

en:       **FAIL**  BAD Manufacturer (should be "Oki")
                    REF: Page 211, table D.1.
sv:       **FEL**  FELAKTIG Manufacturer (ska vara "Oki")
                    REF: Sida 211, tabell D.1.

en:       **FAIL**  BAD ModelName - "%c" not allowed in string.
                    REF: Pages 59-60, section 5.3.
sv:       **FEL**  FELAKTIG ModelName- "%c" tillåts inte i sträng.
                    REF: Sidorna 59-60, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  BAD PSVersion - not "(string) int".
                    REF: Pages 62-64, section 5.3.
sv:       **FEL**  FELAKTIG PSVersion - inte "(string) int".
                    REF: Sidorna 62-64, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  BAD Product - not "(string)".
                    REF: Page 62, section 5.3.
sv:       **FEL**  FELAKTIG Product - inte "(string)".
                    REF: Sida 62, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  BAD ShortNickName - longer than 31 chars.
                    REF: Pages 64-65, section 5.3.
sv:       **FEL**  FELAKTIG ShortNickName - längre än 31 tecken.
                    REF: Sidorna 64-65, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  Bad %s choice %s!
                    REF: Page 84, section 5.9
sv:       **FEL**  Felaktigt %s-val %s!
                    REF: Sida 84, sektion 5.9

en:       **FAIL**  Bad FileVersion "%s"
                    REF: Page 56, section 5.3.
sv:       **FEL**  Felaktig FileVersion "%s"
                    REF: Sida 56, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  Bad FormatVersion "%s"
                    REF: Page 56, section 5.3.
sv:       **FEL**  Felaktig FormatVersion "%s"
                    REF: Sida 56, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  Bad LanguageEncoding %s - must be ISOLatin1!
sv:       **FEL**  Felaktig språkkodning %s - måste vara ISOLatin1!

en:       **FAIL**  Bad LanguageVersion %s - must be English!
sv:       **FEL**  Felaktigt språk %s - måste vara engelska!

en:       **FAIL**  Default option code cannot be interpreted: %s
sv:       **FEL**  Förvald alternativkod kan inte tolkas: %s

en:       **FAIL**  Default translation string for option %s choice %s contains 8-bit characters!
sv:       **FEL**  Standardöversättningssträng för alternativet %s val %s innehåller 8-bitars tecken!

en:       **FAIL**  Default translation string for option %s contains 8-bit characters!
sv:       **FEL**  Standardöversättningssträng för alternativet %s innehåller 8-bitars tecken!

en:       **FAIL**  Group names %s and %s differ only by case!
sv:       **FEL**  Gruppnamnen %s och %s skiljer sig endast i fråga om stor eller liten bokstav!

en:       **FAIL**  Multiple occurrences of %s choice name %s!
sv:       **FEL**   Flera förekomster av %s namn %s!

en:       **FAIL**  Option names %s and %s differ only by case!
sv:       **FEL**  Alternativnamnen %s och %s skiljer sig endast i fråga om stor eller liten bokstav!

en:       **FAIL**  REQUIRED Default%s
                    REF: Page 40, section 4.5.
sv:       **FEL**  Standard%s KRÄVS
                    REF: Sida 40, sektion 4.5.

en:       **FAIL**  REQUIRED DefaultImageableArea
                    REF: Page 102, section 5.15.
sv:       **FEL**  KRÄVER DefaultImageableArea
                    REF: Sida 102, sektion 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED DefaultPaperDimension
                    REF: Page 103, section 5.15.
sv:       **FEL**  KRÄVER DefaultPaperDimension
                    REF: Sida 103, sektion 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED FileVersion
                    REF: Page 56, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER FileVersion
                    REF: Sida 56, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED FormatVersion
                    REF: Page 56, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER FormatVersion
                    REF: Sida 56, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED ImageableArea for PageSize %s
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 102, section 5.15.
sv:       **FEL**  KRÄVER ImageableArea för PageSize %s
                    REF: Sida 41, sektion 5.
                    REF: Sida 102, sektion 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED LanguageEncoding
                    REF: Pages 56-57, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER LanguageEncoding
                    REF: Sidorna 56-57, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED LanguageVersion
                    REF: Pages 57-58, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER LanguageVersion
                    REF: Sidorna 57-58, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED Manufacturer
                    REF: Pages 58-59, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER Manufacturer
                    REF: Sidorna 58-59, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED ModelName
                    REF: Pages 59-60, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER ModelName
                    REF: Sidorna 59-60, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED NickName
                    REF: Page 60, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER NickName
                    REF: Sida 60, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED PCFileName
                    REF: Pages 61-62, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER PCFileName
                    REF: Sidorna 61-62, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED PSVersion
                    REF: Pages 62-64, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER PSVersion
                    REF: Sidorna 62-64, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED PageRegion
                    REF: Page 100, section 5.14.
sv:       **FEL**  KRÄVER PageRegion
                    REF: Sida 100, sektion 5.14.

en:       **FAIL**  REQUIRED PageSize
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 99, section 5.14.
sv:       **FEL**  KRÄVER PageSize
                    REF: Sida 41, sektion 5.
                    REF: Sida 99, sektion 5.14.

en:       **FAIL**  REQUIRED PageSize
                    REF: Pages 99-100, section 5.14.
sv:       **FEL**  KRÄVER PageSize
                    REF: Sidorna 99-100, sektion 5.14.

en:       **FAIL**  REQUIRED PaperDimension for PageSize %s
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 103, section 5.15.
sv:       **FEL**  KRÄVER PaperDimension för PageSize %s
                    REF: Sida 41, sektion 5.
                    REF: Sida 103, sektion 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED Product
                    REF: Page 62, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER Product
                    REF: Sida 62, sektion 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED ShortNickName
                    REF: Page 64-65, section 5.3.
sv:       **FEL**  KRÄVER ShortNickName
                    REF: Sidorna 64-65, sektion 5.3.

en:     %d ERRORS FOUND
sv:     %d FEL HITTADES

en:     Bad %%%%BoundingBox: on line %d!
            REF: Page 39, %%%%BoundingBox:
sv:     Felaktig %%%%BoundingBox: på rad %d!
            REF: Sida 39, %%%%BoundingBox:

en:     Bad %%%%Page: on line %d!
            REF: Page 53, %%%%Page:
sv:     Felaktig %%%%Page: på rad %d!
            REF: Sida 53, %%%%Page:

en:     Bad %%%%Pages: on line %d!
            REF: Page 43, %%%%Pages:
sv:     Felaktiga %%%%Pages: på rad %d!
            REF: Sida 43, %%%%Pages:

en:     Line %d is longer than 255 characters (%d)!
            REF: Page 25, Line Length
sv:     Rad %d är längre än 255 tecken (%d)!
            REF: Sida 25, Line Length

en:     Missing %!PS-Adobe-3.0 on first line!
            REF: Page 17, 3.1 Conforming Documents
sv:     Saknar %!PS-Adobe-3.0 på första raden!
            REF: Sida 17, 3.1 Conforming Documents

en:     Missing %%EndComments comment!
            REF: Page 41, %%EndComments
sv:     Saknar %%EndComments-kommentar!
            REF: Sida 41, %%EndComments

en:     Missing or bad %%BoundingBox: comment!
            REF: Page 39, %%BoundingBox:
sv:     Saknad eller felaktig %%BoundingBox: kommentar!
            REF: Sida 39, %%BoundingBox:

en:     Missing or bad %%Page: comments!
            REF: Page 53, %%Page:
sv:     Saknad eller felaktig %%Page: kommentar!
            REF: Sida 53, %%Page:

en:     Missing or bad %%Pages: comment!
            REF: Page 43, %%Pages:
sv:     Saknad eller felaktig %%Pages: kommentar!
            REF: Sida 43, %%Pages:

en:     NO ERRORS FOUND
sv:     INGA FEL HITTADES

en:     Saw %d lines that exceeded 255 characters!
sv:     Såg %d rader som översteg 255 tecken!

en:     Too many %%BeginDocument comments!
sv:     För många %%BeginDocument-kommentarer!

en:     Too many %%EndDocument comments!
sv:     För många %%EndDocument-kommentarer!

en:     Warning: file contains binary data!
sv:     Varning: filen innehåller binärdata!

en:     Warning: no %%EndComments comment in file!
sv:     Varning: ingen %%EndComments-kommentar i fil!

en:     Warning: obsolete DSC version %.1f in file!
sv:     Varning: föråldrad DSC-version %.1f i fil!

en:  FAIL
sv:  FEL

en:  FAIL
          **FAIL**  Unable to open PPD file - %s
sv:  FEL
          **FEL**  Kunde inte öppna PPD-fil - %s

en:  FAIL
          **FAIL**  Unable to open PPD file - %s on line %d.
sv:  FEL
          **FEL**  Kunde inte öppna PPD-fil - %s på rad %d.

en:  PASS
sv:  OK

en: %-6s %-10.10s %-4d %-10d %-27.27s %.0f bytes
sv: %-6s %-10.10s %-4d %-10d %-27.27s %.0f byte

en: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f bytes
sv: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f byte

en: %.0f x %.0f millimeters
sv: %.0f x %.0f millimeter

en: %.0f x %.0f to %.0f x %.0f millimeters
sv: %.0f x %.0f to %.0f x %.0f millimeter

en: %.2f x %.2f inches
sv: %.2f x %.2f tum

en: %.2f x %.2f to %.2f x %.2f inches
sv: %.2f x %.2f to %.2f x %.2f tum

en: %s accepting requests since %s
sv: %s accepterar begäran sedan %s

en: %s cannot be changed.
sv: %s kan inte ändras.

en: %s is not implemented by the CUPS version of lpc.
sv: %s är inte införd i CUPS-versionen av lpc.

en: %s is not ready
sv: %s är inte klar

en: %s is ready
sv: %s är klar

en: %s is ready and printing
sv: %s är klar och skriver ut

en: %s not accepting requests since %s -
    	%s
sv: %s accepterar inte begäran sedan %s -
    	%s

en: %s not supported!
sv: %s stöds inte!

en: %s/%s accepting requests since %s
sv: %s/%s accepterar begäran sedan %s

en: %s/%s not accepting requests since %s -
    	%s
sv: %s/%s accepterar inte begäran sedan %s -
    	%s

en: %s: %-33.33s [job %d localhost]
sv: %s: %-33.33s [utskrift %d localhost]

en: %s: %s failed: %s
sv: %s: %s misslyckades: %s

en: %s: Don't know what to do!
sv: %s: Vet inte vad som ska göras!

en: %s: Error - %s environment variable names non-existent destination "%s"!
sv: %s: Fel - miljövariabeln %s namnger icke-existerande mål "%s"!

en: %s: Error - bad job ID!
sv: %s: Fel - felaktigt utskrifts-ID!

en: %s: Error - cannot print files and alter jobs simultaneously!
sv: %s: Fel - kan inte skriva ut filer och ändra utskrifter samtidigt!

en: %s: Error - cannot print from stdin if files or a job ID are provided!
sv: %s: Fel - kan inte skriva ut från standard in om filer eller ett utskrifts-ID anges!

en: %s: Error - expected character set after '-S' option!
sv: %s: Fel - förväntade teckenkodning efter alternativet ”-S”!

en: %s: Error - expected content type after '-T' option!
sv: %s: Fel - förväntade innehållstyp efter alternativet ”-T”!

en: %s: Error - expected copies after '-n' option!
sv: %s: Fel - förväntade exemplar efter alternativet ”-n”!

en: %s: Error - expected copy count after '-#' option!
sv: %s: Fel - förväntade antal exemplar efter alternativet ”-#”!

en: %s: Error - expected destination after '-P' option!
sv: %s: Fel - förväntade mål efter alternativet ”-P”!

en: %s: Error - expected destination after '-b' option!
sv: %s: Fel - förväntade mål efter alternativet ”-b”!

en: %s: Error - expected destination after '-d' option!
sv: %s: Fel - förväntade mål efter alternativet ”-d”!

en: %s: Error - expected form after '-f' option!
sv: %s: Fel - förväntade format efter alternativet ”-f”!

en: %s: Error - expected hold name after '-H' option!
sv: %s: Fel - förväntade kvarhållningsnamn efter alternativet ”-H”!

en: %s: Error - expected hostname after '-H' option!
sv: %s: Fel - förväntade värdnamn efter alternativet ”-H”!

en: %s: Error - expected hostname after '-h' option!
sv: %s: Fel - förväntade värdnamn efter alternativet ”-h”!

en: %s: Error - expected mode list after '-y' option!
sv: %s: Fel - förväntade lägeslista efter alternativet ”-y”!

en: %s: Error - expected name after '-%c' option!
sv: %s: Fel - förväntade namn efter alternativet ”-%c”!

en: %s: Error - expected option string after '-o' option!
sv: %s: Fel - förväntade alternativsträng efter alternativet ”-o”!

en: %s: Error - expected page list after '-P' option!
sv: %s: Fel - förväntade sidlista efter alternativet ”-P”!

en: %s: Error - expected priority after '-%c' option!
sv: %s: Fel - förväntade prioritet efter alternativet ”-%c”!

en: %s: Error - expected reason text after '-r' option!
sv: %s: Fel - förväntade anledningstext efter alternativet ”-r”!

en: %s: Error - expected title after '-t' option!
sv: %s: Fel - förväntade titel efter alternativet ”-t”!

en: %s: Error - expected username after '-U' option!
sv: %s: Fel - förväntade användarnamn efter alternativet ”-U”!

en: %s: Error - expected username after '-u' option!
sv: %s: Fel - förväntade användarnamn efter alternativet ”-U”!

en: %s: Error - expected value after '-%c' option!
sv: %s: Fel - förväntade värde efter alternativet ”-%c”!

en: %s: Error - need "completed", "not-completed", or "all" after '-W' option!
sv: %s: Fel - behöver ”completed”, ”not-completed” eller ”all” efter alternativet ”-W”!

en: %s: Error - no default destination available.
sv: %s: Fel - inget standardmål tillgängligt.

en: %s: Error - priority must be between 1 and 100.
sv: %s: Fel - prioritet måste vara mellan 1 och 100.

en: %s: Error - scheduler not responding!
sv: %s: Fel - schemaläggare svarar inte!

en: %s: Error - too many files - "%s"
sv: %s: Fel - för många filer - "%s"

en: %s: Error - unable to access "%s" - %s
sv: %s: Fel - kunde inte komma åt "%s" - %s

en: %s: Error - unable to queue from stdin - %s
sv: %s: Fel - kunde inte köa från standard in - %s

en: %s: Error - unknown destination "%s"!
sv: %s: Fel - okänt mål "%s"!

en: %s: Error - unknown destination "%s/%s"!
sv: %s: Fel - okänt mål "%s/%s"!

en: %s: Error - unknown option '%c'!
sv: %s: Fel - okänt alternativ ”%c”!

en: %s: Error - unknown option '%s'!
sv: %s: Fel - okänt alternativ ”%s”!

en: %s: Expected job ID after '-i' option!
sv: %s: Förväntade utskrifts-ID efter alternativet ”-i”!

en: %s: Filter "%s" not available: %s
sv: %s: Filter "%s" inte tillgängligt: %s

en: %s: Invalid destination name in list "%s"!
sv: %s: Ogiltigt målnamn i listan "%s"!

en: %s: Invalid filter string "%s"
sv: %s: Ogiltig filtersträng "%s"

en: %s: Need job ID ('-i jobid') before '-H restart'!
sv: %s: Behöver utskrifts-ID (”-i jobid”) före ”-H restart”!

en: %s: No filter to convert from %s/%s to %s/%s!
sv: %s: Filter saknas för konvertering från %s/%s till %s/%s!

en: %s: Operation failed: %s
sv: %s: Åtgärd misslyckades: %s

en: %s: Sorry, no encryption support compiled in!
sv: %s: Tyvärr, inget stöd för kryptering har byggts in!

en: %s: Unable to connect to server
sv: %s: Kunde inte ansluta till server

en: %s: Unable to contact server!
sv: %s: Kunde inte kontakta server!

en: %s: Unable to determine MIME type of "%s"!
sv: %s: Kan inte avgöra MIME-typ hos "%s"!

en: %s: Unable to open %s: %s
sv: %s: Kan inte öppna %s: %s

en: %s: Unable to open PPD file: %s on line %d
sv: %s: Kan inte öppna PPD-fil: %s på rad %d

en: %s: Unable to read MIME database from "%s" or "%s"!
sv: %s: Kan inte läsa MIME-databas från "%s" eller "%s"!

en: %s: Unknown destination "%s"!
sv: %s: Okänt mål "%s"!

en: %s: Unknown destination MIME type %s/%s!
sv: %s: Okänd mål-MIME-typ %s/%s!

en: %s: Unknown option '%c'!
sv: %s: Okänt alternativ ”%c”!

en: %s: Unknown source MIME type %s/%s!
sv: %s: Okänd käll-MIME-typ %s/%s!

en: %s: Warning - '%c' format modifier not supported - output may not be correct!
sv: %s: Varning - ”%c” formatmodifieraren stöds inte - utmatning kanske inte blir korrekt!

en: %s: Warning - character set option ignored!
sv: %s: Varning - alternativet för teckenkodning ignorerades!

en: %s: Warning - content type option ignored!
sv: %s: Varning - alternativet för innehållstyp ignorerades!

en: %s: Warning - form option ignored!
sv: %s: Varning - formuläralternativ ignorerades!

en: %s: Warning - mode option ignored!
sv: %s: Varning - lägesalternativ ignorerades!

en: %s: error - %s environment variable names non-existent destination "%s"!
sv: %s: fel - miljövariabeln %s namnger icke-existerande mål "%s"!

en: %s: error - expected option=value after '-o' option!
sv: %s: förväntade option=value efter alternativet ”-o”!

en: %s: error - no default destination available.
sv: %s: Fel - inget standardmål tillgängligt.

en: 1 inch/sec.
sv: 1 tum/sek.

en: 1.25x0.25"
sv: 1,25 x 0,25

en: 1.25x2.25"
sv: 1,25 x 2,25"

en: 1.5 inch/sec.
sv: 1,5 tum/sek.

en: 1.50x0.25"
sv: 1,50 x 0,25"

en: 1.50x0.50"
sv: 1,50 x 0,50

en: 1.50x1.00"
sv: 1,50 x 1,00"

en: 1.50x2.00"
sv: 1,50 x 2,00"

en: 10 inches/sec.
sv: 10 tum/sek.

en: 100 mm/sec.
sv: 100 mm/sek.

en: 11 inches/sec.
sv: 11 tum/sek.

en: 12 inches/sec.
sv: 12 tum/sek.

en: 120 mm/sec.
sv: 120 mm/sek.

en: 120x60dpi
sv: 120 x 60 dpi

en: 120x72dpi
sv: 120 x 72 dpi

en: 136dpi
sv: 136 dpi

en: 15 mm/sec.
sv: 15 mm/sek.

en: 150 mm/sec.
sv: 150 mm/sek.

en: 150dpi
sv: 150 dpi

en: 180dpi
sv: 180 dpi

en: 2 inches/sec.
sv: 2 tum/sek.

en: 2-Sided Printing
sv: Dubbelsidig utskrift

en: 2.00x0.37"
sv: 2,00 x 0,37"

en: 2.00x0.50"
sv: 2,00 x 0,50"

en: 2.00x1.00"
sv: 2,00 x 1,00"

en: 2.00x1.25"
sv: 2,00 x 1,25"

en: 2.00x2.00"
sv: 2,00 x 2,00"

en: 2.00x3.00"
sv: 2,00 x 3,00"

en: 2.00x4.00"
sv: 2,00 x 4,00"

en: 2.00x5.50"
sv: 2,00 x 5,50"

en: 2.25x0.50"
sv: 2,25 x 0,50"

en: 2.25x1.25"
sv: 2,25 x 1,25"

en: 2.25x4.00"
sv: 2,25 x 4,00"

en: 2.25x5.50"
sv: 2,25 x 5,50"

en: 2.38x5.50"
sv: 2,38 x 5,50"

en: 2.5 inches/sec.
sv: 2.5 tum/sek.

en: 2.50x1.00"
sv: 2,50 x 1,00"

en: 2.50x2.00"
sv: 2,50 x 2,00"

en: 2.75x1.25"
sv: 2,75 x 1,25"

en: 2.9 x 1"
sv: 2,9 x 1"

en: 20 mm/sec.
sv: 20 mm/sek.

en: 200 mm/sec.
sv: 200 mm/sek.

en: 203dpi
sv: 203 dpi

en: 24-Pin Series
sv: Serier med 24 pin

en: 240x72dpi
sv: 240 x 72 dpi

en: 250 mm/sec.
sv: 250 mm/sek.

en: 3 inches/sec.
sv: 3 tum/sek.

en: 3.00x1.00"
sv: 3,00 x 1,00"

en: 3.00x1.25"
sv: 3,00 x 1,25"

en: 3.00x2.00"
sv: 3,00 x 2,00"

en: 3.00x3.00"
sv: 3,00 x 3,00"

en: 3.00x5.00"
sv: 3,00 x 5,00"

en: 3.25x2.00"
sv: 3,25 x 2,00"

en: 3.25x5.00"
sv: 3,25 x 5,00"

en: 3.25x5.50"
sv: 3,25 x 5,50"

en: 3.25x5.83"
sv: 3,25 x 5,83"

en: 3.25x7.83"
sv: 3,25 x 7,83"

en: 3.5" Disk - 2 1/8 x 2 3/4"
sv: 3,5" Disk - 2 1/8 x 2 3/4"

en: 3.50x1.00"
sv: 3,50 x 1,00"

en: 30 mm/sec.
sv: 30 mm/sek.

en: 300 mm/sec.
sv: 300 mm/sek.

en: 300dpi
sv: 300 dpi

en: 360dpi
sv: 360 dpi

en: 360x180dpi
sv: 360 x 180 dpi

en: 4 inches/sec.
sv: 4 tum/sek.

en: 4.00x1.00"
sv: 4,00 x 1,00"

en: 4.00x13.00"
sv: 4,00 x 13,00"

en: 4.00x2.00"
sv: 4,00 x 2,00"

en: 4.00x2.50"
sv: 4,00 x 2,50"

en: 4.00x3.00"
sv: 4,00 x 3,00"

en: 4.00x4.00"
sv: 4,00 x 4,00"

en: 4.00x5.00"
sv: 4,00 x 5,00"

en: 4.00x6.00"
sv: 4,00 x 6,00"

en: 4.00x6.50"
sv: 4,00 x 6,50"

en: 40 mm/sec.
sv: 40 mm/sek.

en: 5 inches/sec.
sv: 5 tum/sek.

en: 6 inches/sec.
sv: 6 tum/sek.

en: 6.00x1.00"
sv: 6,00 x 1,00"

en: 6.00x2.00"
sv: 6,00 x 2,00"

en: 6.00x3.00"
sv: 6,00 x 3,00"

en: 6.00x4.00"
sv: 6,00 x 4,00"

en: 6.00x5.00"
sv: 6,00 x 5,00"

en: 6.00x6.00"
sv: 6,00 x 6,00"

en: 6.00x6.50"
sv: 6,00 x 6,50"

en: 60 mm/sec.
sv: 60 mm/sek.

en: 600dpi
sv: 600 dpi

en: 60dpi
sv: 60 dpi

en: 60x720dpi
sv: 60 x 720 dpi

en: 7 inches/sec.
sv: 7 tum/sek.

en: 720dpi
sv: 720 dpi

en: 8 inches/sec.
sv: 8 tum/sek.

en: 8.00x1.00"
sv: 8,00 x 1,00"

en: 8.00x2.00"
sv: 8,00 x 2,00"

en: 8.00x3.00"
sv: 8,00 x 3,00"

en: 8.00x4.00"
sv: 8,00 x 4,00"

en: 8.00x5.00"
sv: 8,00 x 5,00"

en: 8.00x6.00"
sv: 8,00 x 6,00"

en: 8.00x6.50"
sv: 8,00 x 6,50"

en: 80 mm/sec.
sv: 80 mm/sek.

en: 9 inches/sec.
sv: 9 tum/sek.

en: 9-Pin Series
sv: Serier med 9 pin

en: ?Invalid help command unknown
sv: ?Ogiltigt hjälpkommando okänt

en: A Samba password is required to export printer drivers!
sv: Ett Samba-lösenord krävs för att exportera skrivardrivrutiner

en: A Samba username is required to export printer drivers!
sv: Ett Samba-användarnamn krävs för att exportera skrivardrivrutiner!

en: A class named "%s" already exists!
sv: En klass med namnet "%s" finns redan!

en: A printer named "%s" already exists!
sv: En skrivare med namnet "%s" finns redan!

en: A3 (Oversize)
sv: A3 (större)

en: A4 (Oversize)
sv: A4 (större)

en: A4 (Small)
sv: A4 (mindre)

en: A5 (Oversize)
sv: A5 (större)

en: Accept Jobs
sv: Acceptera utskrifter

en: Accepted
sv: Accepterade

en: Add Class
sv: Lägg till klass

en: Add Printer
sv: Lägg till skrivare

en: Add RSS Subscription
sv: Lägg till RSS-prenumeration

en: Address
sv: Adress

en: Address - 1 1/8 x 3 1/2"
sv: Adress - 1 1/8 x 3 1/2"

en: Always
sv: Alltid

en: Applicator
sv: Applikator

en: Attempt to set %s printer-state to bad value %d!
sv: Försök att ställa in %s printer-state till felaktigt värde %d!

en: Attribute groups are out of order (%x < %x)!
sv: Attributgrupper har fel ordning (%x < %x)!

en: Bad NULL dests pointer
sv: Felaktig NULL- destinationspekare

en: Bad OpenGroup
sv: Felaktig OpenGroup

en: Bad OpenUI/JCLOpenUI
sv: Felaktig OpenUI/JCLOpenUI

en: Bad OrderDependency
sv: Felaktig OrderDependency

en: Bad Request
sv: Felaktig begäran

en: Bad SNMP version number
sv: Felaktigt SNMP-versionsnummer

en: Bad UIConstraints
sv: Felaktig UIConstraints

en: Bad copies value %d.
sv: Felaktigt värde för exemplar %d.

en: Bad custom parameter
sv: Felaktig anpassad parameter

en: Bad device URI "%s"!
sv: Felaktig device URI "%s"!

en: Bad device-uri "%s"!
sv: Felaktig device-uri "%s"!

en: Bad device-uri scheme "%s"!
sv: Felaktigt device-uri-system"%s"!

en: Bad document-format "%s"!
sv: Felaktigt document-format "%s"!

en: Bad filename buffer!
sv: Felaktig buffring av filnamn!

en: Bad font attribute: %s
sv: Felaktigt teckensnittsattribut: %s

en: Bad job-priority value!
sv: Felaktigt värde för utskriftsprioritet!

en: Bad job-sheets value "%s"!
sv: Felaktigt värde för utskriftsark "%s"!

en: Bad job-sheets value type!
sv: Felaktigt värde för typ av utskriftsark!

en: Bad job-state value!
sv: Felaktigt värde för utskriftsstatus!

en: Bad job-uri attribute "%s"!
sv: Felaktigt attribut för job-uri "%s"!

en: Bad notify-pull-method "%s"!
sv: Felaktig notify-pull-method "%s"!

en: Bad notify-recipient-uri URI "%s"!
sv: Felaktig URI för notify-recipient "%s"!

en: Bad number-up value %d.
sv: Felaktigt värde för exemplar %d.

en: Bad option + choice on line %d!
sv: Felaktigt alternativ + val på rad %d!

en: Bad page-ranges values %d-%d.
sv: Felaktiga värden för sidintervall %d-%d.

en: Bad port-monitor "%s"!
sv: Felaktig portövervakare "%s"!

en: Bad printer-state value %d!
sv: Felaktigt värde för skrivarstatus %d!

en: Bad request version number %d.%d!
sv: Felaktigt versionsnummer %d.%d för begäran!

en: Bad subscription ID!
sv: Felaktigt prenumerations-ID!

en: Billing Information:
sv: Faktureringsinformation:

en: Bond Paper
sv: Fint papperr

en: C0 Envelope
sv: Kuvert C0

en: C1 Envelope
sv: Kuvert C1

en: C2 Envelope
sv: Kuvert C2

en: C3 Envelope
sv: Kuvert C3

en: C4 Envelope
sv: Kuvert C4

en: C5 Envelope
sv: Kuvert C5

en: C6 Envelope
sv: Kuvert C6

en: C65 Envelope
sv: Kuvert C65

en: C7 Envelope
sv: Kuvert C7

en: CPCL Label Printer
sv: Etikettskrivare CPCL

en: Cancel RSS Subscription
sv: Avbryt RSS-prenumeration

en: Change Settings
sv: Ändra inställningar

en: Character set "%s" not supported!
sv: Teckenkodningen "%s" stöds inte!

en: Chou3 Envelope
sv: Chou3-kuvert

en: Chou4 Envelope
sv: Chou4-kuvert

en: Classes
sv: Klasser

en: Clean Print Heads
sv: Rengör skrivarhuvuden

en: Color
sv: Färg

en: Color Mode
sv: Färgläge

en: Commands may be abbreviated.  Commands are:
    
    exit    help    quit    status  ?
sv: Kommandon kan förkortas.  Kommandon är:
    
    exit    help    quit    status  ?

en: Community name uses indefinite length
sv: Gruppnamn använder obegränsad längd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: Could not scan type "%s"!
sv: Kunde inte skanna typen "%s"!

en: Cover open.
sv: Lock öppet.

en: Created
sv: Skapad

en: Created On:
sv: Skapad den:

en: Custom
sv: Anpassad

en: Cut
sv: Beskär

en: Cutter
sv: Beskärare

en: DL Envelope
sv: DL-kuvert

en: Dark
sv: Mörk

en: Darkness
sv: Mörkhet

en: Delete Class
sv: Ta bort klass

en: Delete Printer
sv: Ta bort skrivare

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: DeskJet Series
sv: DeskJet-serier

en: Destination "%s" is not accepting jobs.
sv: Mål "%s" tar inte emot utskrifter.

en: Developer almost empty.
sv: Tonern nästan slut.

en: Developer empty!
sv: Tonern är slut!

en: Device: uri = %s
            class = %s
            info = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s
            location = %s
sv: Enhet: uri = %s
            klass = %s
            info = %s
            tillverkning-och-modell = %s
            enhets-id = %s
            plats = %s

en: Direct Thermal Media
sv: Termiska direktmedia

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Document %d not found in job %d.
sv: Dokument %d hittades inte i utskrift %d.

en: Door open.
sv: Lucka öppen.

en: Double Postcard
sv: Dubbelt vykort

en: Driver Name:
sv: Drivrutinnamn:

en: Driver Version:
sv: Drivrutinversion:

en: Duplexer
sv: Duplexr

en: EMERG: Unable to allocate memory for page info: %s
sv: EMERG: Kunde inte tilldela minne för sidinfo: %s

en: EMERG: Unable to allocate memory for pages array: %s
sv: EMERG: Kunde inte tilldela minne för sidordning: %s

en: EPL1 Label Printer
sv: Etikettskrivare EPL1

en: EPL2 Label Printer
sv: Etikettskrivare EPL2

en: ERROR: Bad %%BoundingBox: comment seen!
sv: ERROR: Felaktig %%BoundingBox: kommentar sedd!

en: ERROR: Bad %%IncludeFeature: comment!
sv: ERROR: Felaktig %%IncludeFeature: kommentar!

en: ERROR: Bad %%Page: comment in file!
sv: ERROR: Felaktig %%Page: kommentar i fil!

en: ERROR: Bad %%PageBoundingBox: comment in file!
sv: ERROR: Felaktig %%PageBoundingBox: kommentar i fil!

en: ERROR: Bad SCSI device file "%s"!
sv: ERROR: Felaktig SCSI-enhetsfil "%s"!

en: ERROR: Bad charset file %s
sv: ERROR: Felaktig teckenkodningsfil %s

en: ERROR: Bad charset type %s
sv: ERROR: Felaktig teckenkodningstyp %s

en: ERROR: Bad columns value %d!
sv: ERROR: Felaktigt kolumnvärde %d!

en: ERROR: Bad cpi value %f!
sv: ERROR: Felaktigt cpi-värde %f!

en: ERROR: Bad font description line: %s
sv: ERROR: Felaktig typsnittsbeskrivning rad: %s

en: ERROR: Bad lpi value %f!
sv: ERROR: Felaktigt lpi-värde %f!

en: ERROR: Bad page setup!
sv: ERROR: Felaktigt utskriftsformat!

en: ERROR: Bad text direction %s
sv: ERROR: Felaktig textriktning %s

en: ERROR: Bad text width %s
sv: ERROR: Felaktig textbredd %s

en: ERROR: Destination printer does not exist!
sv: ERROR: Målskrivaren finns inte!

en: ERROR: Duplicate %%BoundingBox: comment seen!
sv: ERROR: Duplikat av %%BoundingBox: kommentar sedd!

en: ERROR: Duplicate %%Pages: comment seen!
sv: ERROR: Duplikat av %%Pages: kommentar sedd!

en: ERROR: Empty print file!
sv: ERROR: Tom utskriftsfil!

en: ERROR: Error %d sending PAPSendData request: %s
sv: ERROR: Fel %d vid sändning av PAPSendData- begäran: %s

en: ERROR: Expected quoted string on line %d of %s!
sv: ERROR: Förväntad sträng inom citationstecken på rad %d av %s!

en: ERROR: Fatal USB error!
sv: ERROR: Allvarligt USB-fel!

en: ERROR: Invalid HP-GL/2 command seen, unable to print file!
sv: ERROR: Ogiltigt HP-GL/2-kommando sett, kan inte skriva ut filen!

en: ERROR: Missing %%EndProlog!
sv: ERROR: Saknad %%EndProlog!

en: ERROR: Missing %%EndSetup!
sv: ERROR: Saknad %%EndSetup!

en: ERROR: Missing value on line %d of banner file!
sv: ERROR: Saknar värde på rad %d i bannerfil!

en: ERROR: No %%BoundingBox: comment in header!
sv: ERROR: Ingen %%BoundingBox: kommentar i sidhuvud!

en: ERROR: No %%Pages: comment in header!
sv: ERROR: Inga %%Pages: kommentar i sidhuvud!

en: ERROR: No device URI found in argv[0] or in DEVICE_URI environment variable!
sv: ERROR: Ingen enhets-URI hittades i argv[0] eller i miljövariabeln DEVICE_URI!

en: ERROR: No fonts in charset file %s
sv: ERROR: Inga typsnitt i teckenkodningsfil %s

en: ERROR: No pages found!
sv: ERROR: Inga sidor hittades!

en: ERROR: Out of paper!
sv: ERROR: Slut på papper!

en: ERROR: PRINTER environment variable not defined!
sv: ERROR: PRINTER-miljövariabeln är inte definierad!

en: ERROR: Print file was not accepted (%s)!
sv: ERROR: Utskriftsfilen accepterades inte (%s)!

en: ERROR: Printer not responding
sv: ERROR: Skrivaren svarar inte

en: ERROR: Printer not responding!
sv: ERROR: Skrivaren svarar inte

en: ERROR: Printer sent unexpected EOF
sv: ERROR: Skrivare skickade oväntat EOF

en: ERROR: Remote host did not accept control file (%d)
sv: ERROR: Fjärrvärden accepterade inte styrfilen (%d)

en: ERROR: Remote host did not accept data file (%d)
sv: ERROR: Fjärrvärden accepterade inte datafilen (%d)

en: ERROR: There was a timeout error while sending data to the printer
sv: ERROR: Ett tidsgränsfel uppstod vid sändning av data till skrivare

en: ERROR: Unable to add file %d to job: %s
sv: ERROR: Kunde inte lägga till filen %d i utskriften: %s

en: ERROR: Unable to cancel job %d: %s
sv: ERROR: Kunde inte avbryta utskriften %d: %s

en: ERROR: Unable to copy PDF file
sv: ERROR: Kunde inte kopiera PDF-fil

en: ERROR: Unable to create socket
sv: ERROR: Kunde inte skapa sockel

en: ERROR: Unable to create temporary compressed print file: %s
sv: ERROR: Kunde inte skapa en temporär komprimerad utskriftsfil: %s

en: ERROR: Unable to create temporary file
sv: ERROR: Kunde inte skapa temporär fil

en: ERROR: Unable to exec pictwpstops: %s
sv: ERROR: Kunde inte utföra pictwpstops: %s

en: ERROR: Unable to execute gs program
sv: ERROR: Kunde inte exekvera gs-program

en: ERROR: Unable to execute pdftops program
sv: ERROR: Kunde inte exekvera pdftops-program

en: ERROR: Unable to fork pictwpstops: %s
sv: ERROR: Kunde inte grena process: %s

en: ERROR: Unable to get PAP request
sv: ERROR: Kunde inte hämta PAP-förfrågan

en: ERROR: Unable to get PAP response
sv: ERROR: Kunde inte hämta PAP-svar

en: ERROR: Unable to get PPD file for printer "%s" - %s.
sv: ERROR: Ingen PPD-fil för skrivaren "%s" - %s.

en: ERROR: Unable to get default AppleTalk zone
sv: ERROR: Kunde inte hämta förvald AppleTalk-zon

en: ERROR: Unable to get job %d attributes (%s)!
sv: ERROR: Kunde inte hämta utskriftsattribut %d (%s)!

en: ERROR: Unable to get printer status (%s)!
sv: ERROR: Kunde inte hämta skrivarstatus (%s)!

en: ERROR: Unable to locate printer '%s'!
sv: ERROR: Kunde inte hitta skrivaren ”%s”!

en: ERROR: Unable to look for PAP response
sv: ERROR: Kunde inte söka PAP-svar

en: ERROR: Unable to lookup AppleTalk printers
sv: ERROR: Kunde inte söka AppleTalk-skrivare

en: ERROR: Unable to make AppleTalk address
sv: ERROR: Kunde inte göra AppleTalk-adress

en: ERROR: Unable to open "%s" - %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna "%s" - %s

en: ERROR: Unable to open %s: %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna %s: %s

en: ERROR: Unable to open banner file "%s" - %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna bannerfil "%s" - %s

en: ERROR: Unable to open device file "%s": %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna enhetsfil "%s": %s

en: ERROR: Unable to open file "%s" - %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna fil "%s" - %s

en: ERROR: Unable to open file "%s": %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna fil "%s": %s

en: ERROR: Unable to open image file for printing!
sv: ERROR: Kunde inte öppna bildfilen för utskrift!

en: ERROR: Unable to open print file "%s": %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna utskriftsfilen "%s": %s

en: ERROR: Unable to open print file %s - %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna utskriftsfilen %s - %s

en: ERROR: Unable to open print file %s: %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna utskriftsfilen %s: %s

en: ERROR: Unable to open temporary compressed print file: %s
sv: ERROR: Kunde inte öppna temporär komprimerad utskriftsfil: %s

en: ERROR: Unable to print %d text columns!
sv: ERROR: Kunde inte skriva ut %d textkolumner!

en: ERROR: Unable to print %dx%d text page!
sv: ERROR: Kunde inte skriva ut %dx%d textsida!

en: ERROR: Unable to read print data
sv: ERROR: Kunde inte läsa utskriftsdata

en: ERROR: Unable to read print data!
sv: ERROR: Kunde inte läsa utskriftsdata!

en: ERROR: Unable to reserve port
sv: ERROR: Kunde inte reservera porten

en: ERROR: Unable to seek to offset %ld in file - %s
sv: ERROR: Kunde inte skapa offset %ld i fil - %s

en: ERROR: Unable to seek to offset %lld in file - %s
sv: ERROR: Kunde inte skapa offset %lld i fil - %s

en: ERROR: Unable to send LPD command
sv: ERROR: Kunde inte skicka LPD-kommando

en: ERROR: Unable to send PAP tickle request
sv: ERROR: Kunde inte skicka PAP-tickle-förfrågan

en: ERROR: Unable to send initial PAP send data request
sv: ERROR: Kunde inte skicka första PAP-send-data-förfrågan

en: ERROR: Unable to send print data (%d)
sv: ERROR: Kunde inte skicka utskriftsdata (%d)

en: ERROR: Unable to send print data!
sv: ERROR: Kunde inte skicka utskriftsdata!

en: ERROR: Unable to send print file to printer
sv: ERROR: Kunde inte skicka utskriftsfil till skrivare

en: ERROR: Unable to send trailing nul to printer
sv: ERROR: Kunde inte skicka avslutande nullvärden till skrivare

en: ERROR: Unable to wait for pictwpstops: %s
sv: ERROR: Kunde inte vänta på pictwpstops: %s

en: ERROR: Unable to write %d bytes to "%s": %s
sv: ERROR: Kunde inte skriva %d byte till "%s": %s

en: ERROR: Unable to write %d bytes to printer!
sv: ERROR: Kunde inte skriva %d byte till skrivare!

en: ERROR: Unable to write control file
sv: ERROR: Kunde inte skriva styrfil

en: ERROR: Unable to write print data
sv: ERROR: Kunde inte skriva utskriftsdata

en: ERROR: Unable to write print data: %s
sv: ERROR: Kunde inte skriva utskriftsdata: %s

en: ERROR: Unable to write raster data to driver!
sv: ERROR: Kunde skriva rasterdata till skrivaren!

en: ERROR: Unable to write to temporary file
sv: ERROR: Kunde inte skriva till temporär fil

en: ERROR: Unable to write uncompressed document data: %s
sv: ERROR: Kunde inte skriva okomprimerade dokumentdata: %s

en: ERROR: Unexpected text on line %d of %s!
sv: ERROR: Oväntad text på rad %d av %s!

en: ERROR: Unknown encryption option value "%s"!
sv: ERROR: Okänt krypteringsalternativvärde "%s"!

en: ERROR: Unknown file order "%s"
sv: ERROR: Okänd filordning "%s"

en: ERROR: Unknown format character "%c"
sv: ERROR: Okänt formattecken "%c"

en: ERROR: Unknown message catalog format for "%s"!
sv: ERROR: Okänt meddelandekatalogformat för "%s"!

en: ERROR: Unknown option "%s" with value "%s"!
sv: ERROR: Okänt alternativ "%s" med värde "%s"!

en: ERROR: Unknown print mode "%s"
sv: ERROR: Okänt utskriftsläge "%s"

en: ERROR: Unknown version option value "%s"!
sv: ERROR: Okänt versionsalternativvärde "%s"!

en: ERROR: Unsupported brightness value %s, using brightness=100!
sv: ERROR: Värdet %s för ljusstyrka stöds inte, använder ljusstyrka=100!

en: ERROR: Unsupported gamma value %s, using gamma=1000!
sv: ERROR: Värdet %s för gamma stöds inte, använder gamma=1000!

en: ERROR: Unsupported number-up value %d, using number-up=1!
sv: ERROR: Värdet %d för number-up stöds inte, använder number-up=1!

en: ERROR: Unsupported number-up-layout value %s, using number-up-layout=lrtb!
sv: ERROR: Värdet %s för number-up-layout stöds inte, använder number-up-layout=lrtb!

en: ERROR: Unsupported page-border value %s, using page-border=none!
sv: ERROR: Värdet %s för sidmarginal stöds inte, använder page-border=none!

en: ERROR: doc_printf overflow (%d bytes) detected, aborting!
sv: ERROR: doc_printf overflow (%d byte) upptäckt, stoppar!

en: ERROR: pictwpstops exited on signal %d!
sv: ERROR: pictwpstops avslutade med signalen %d!

en: ERROR: pictwpstops exited with status %d!
sv: ERROR: pictwpstops avslutades med status %d!

en: ERROR: recoverable: Unable to connect to printer; will retry in 30 seconds...
sv: ERROR: kan återställas: Kan inte ansluta till skrivaren, försöker igen om 30 sekunder...

en: ERROR: select() failed
sv: ERROR: select() kunde inte utföras

en: ERROR: unable to stat print file
sv: ERROR: kan inte få status för utskriftsfilen

en: Edit Configuration File
sv: Redigera konfigurationsfil

en: Empty PPD file!
sv: Tom PPD-fil!

en: Ending Banner
sv: Slutbanner

en: Enter old password:
sv: Ange gammalt lösenord:

en: Enter password again:
sv: Ange lösenord igen:

en: Enter password:
sv: Ange lösenord:

en: Enter your username and password or the root username and password to access this page. If you are using Kerberos authentication, make sure you have a valid Kerberos ticket.
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord eller root-användarnamnet och lösenord för att komma åt denna sida. Om du använder Kerberos-autentisering, kontrollera att du har en giltig Kerberos-biljett.

en: Envelope Feed
sv: Kuvertmatare

en: Error Policy
sv: Felpolicy

en: Error: need hostname after '-h' option!
sv: Fel: behöver värdnamn efter alternativet ”-h”!

en: Every 10 Labels
sv: Var tionde etikett

en: Every 2 Labels
sv: Varannan etikett

en: Every 3 Labels
sv: Var tredje etikett

en: Every 4 Labels
sv: Var fjärde etikett

en: Every 5 Labels
sv: Var femte etikett

en: Every 6 Labels
sv: Var sjätte etikett

en: Every 7 Labels
sv: Var sjunde etikett

en: Every 8 Labels
sv: Var åttonde etikett

en: Every 9 Labels
sv: Var nionde etikett

en: Every Label
sv: Alla etiketter

en: Expectation Failed
sv: Ej förväntad respons

en: Export Printers to Samba
sv: Exportera skrivare till Samba

en: FAIL
sv: FEL

en: File Folder
sv: Filmapp

en: File Folder - 9/16 x 3 7/16"
sv: Filmapp - 9/16 x 3 7/16"

en: File device URIs have been disabled! To enable, see the FileDevice directive in "%s/cupsd.conf".
sv: Filenhets URI:er har blivit avaktiverade! För att aktivera, se direktivet FileDevice i "%s/cupsd.conf".

en: Forbidden
sv: Förbjudet

en: Fuser temperature high!
sv: Hög fixeringstemperatur!

en: Fuser temperature low!
sv: Låg fixeringstemperatur!

en: General
sv: Allmänt

en: Generic
sv: Generisk

en: Get-Response-PDU uses indefinite length
sv: Get-Response-PDU använder obegränsad längd

en: Glossy Paper
sv: Blankt papper

en: Got a printer-uri attribute but no job-id!
sv: Attribut för printer-uri finns, men inget utskrifts-ID!

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Hanging Folder
sv: Hängmapp

en: Hanging Folder - 9/16 x 2"
sv: Hängmapp- 9/16 x 2"

en: INFO: AppleTalk disabled in System Preferences
sv: INFO: AppleTalk avaktiverat i Systeminställningar

en: INFO: AppleTalk disabled in System Preferences.
sv: INFO: AppleTalk avaktiverat i Systeminställningar.

en: INFO: Canceling print job...
sv: INFO: Avbryter utskrift...

en: INFO: Connected to printer...
sv: INFO: Ansluten till skrivare...

en: INFO: Connecting to printer...
sv: INFO: Ansluter till skrivare...

en: INFO: Control file sent successfully
sv: INFO: Styrfil har skickats

en: INFO: Data file sent successfully
sv: INFO: Datafil har skickats

en: INFO: Formatting page %d...
sv: INFO: Formaterar sidan %d...

en: INFO: Loading image file...
sv: INFO: Läser in bildfil...

en: INFO: Looking for printer...
sv: INFO: Söker skrivare...

en: INFO: Opening connection
sv: INFO: Öppnar anslutning

en: INFO: Print file sent, waiting for printer to finish...
sv: INFO: Utskriftsfil skickad, väntar på skrivaren...

en: INFO: Printer busy; will retry in 10 seconds...
sv: INFO: Skrivaren är upptagen, försöker igen om 10 sekunder...

en: INFO: Printer busy; will retry in 30 seconds...
sv: INFO: Skrivaren är upptagen, försöker igen om 30 sekunder...

en: INFO: Printer busy; will retry in 5 seconds...
sv: INFO: Skrivaren är upptagen, försöker igen om 5 sekunder...

en: INFO: Printer does not support IPP/%d.%d, trying IPP/1.0...
sv: INFO: Skrivaren stöder inte IPP/%d.%d, försöker med IPP/1.0...

en: INFO: Printer is busy; will retry in 5 seconds...
sv: INFO: Skrivaren är upptagen, försöker igen om 5 sekunder...

en: INFO: Printer is currently off-line.
sv: INFO: Skrivaren är frånkopplad just nu.

en: INFO: Printer is currently offline.
sv: INFO: Skrivaren är frånkopplad just nu.

en: INFO: Printer is now online.
sv: INFO: Skrivaren är online nu.

en: INFO: Printer is offline.
sv: INFO: Skrivaren är frånkopplad.

en: INFO: Printer not connected; will retry in 30 seconds...
sv: INFO: Skrivaren är inte ansluten, försöker igen om 30 sekunder...

en: INFO: Printing page %d, %d%% complete...
sv: INFO: Skriver ut sidan %d, %d %% klart...

en: INFO: Printing page %d...
sv: INFO: Skriver ut sidan %d...

en: INFO: Ready to print.
sv: INFO: Klar för utskrifter.

en: INFO: Sending control file (%lu bytes)
sv: INFO: Skickar styrfil (%lu byte)

en: INFO: Sending control file (%u bytes)
sv: INFO: Skickar styrfil (%u byte)

en: INFO: Sending data
sv: INFO: Skickar data

en: INFO: Sending data file (%ld bytes)
sv: INFO: Skickar datafil (%ld byte)

en: INFO: Sending data file (%lld bytes)
sv: INFO: Skickar datafil (%lld byte)

en: INFO: Sending print data...
sv: INFO: Skickar utskriftsdata...

en: INFO: Sent print file, %ld bytes...
sv: INFO: Skickar utskriftsfil, %ld byte...

en: INFO: Sent print file, %lld bytes...
sv: INFO: Skickar utskriftsfil, %lld byte...

en: INFO: Spooling LPR job, %.0f%% complete...
sv: INFO: Buffrar LPR-utskrift, %.0f %% klart...

en: INFO: Unable to contact printer, queuing on next printer in class...
sv: INFO: Kan inte kontakta skrivaren, köar för nästa skrivare i klassen...

en: INFO: Using default AppleTalk zone "%s"
sv: INFO: Använder förvald AppleTalk-zon "%s"

en: INFO: Waiting for job to complete...
sv: INFO: Väntar på att utskrift ska bli klar...

en: INFO: Waiting for printer to become available...
sv: INFO: Väntar på att skrivaren ska bli tillgänglig...

en: ISO B4 Envelope
sv: Kuvert ISO B4

en: ISO B5 (Oversize)
sv: ISO B5 (större)

en: ISO B5 Envelope
sv: Kuvert ISO B5

en: ISO B6 Envelope
sv: Kuvert ISO B6

en: Illegal control character
sv: Otillåtet styrtecken

en: Illegal main keyword string
sv: Otillåten huvudnyckelordssträng

en: Illegal option keyword string
sv: Otillåten alternativnyckelordssträng

en: Illegal translation string
sv: Otillåten översättningssträng

en: Illegal whitespace character
sv: Otillåtet blanktecken

en: Ink/toner almost empty.
sv: Bläck/toner är nästan slut.

en: Ink/toner empty!
sv: Bläck/toner är slut!

en: Ink/toner waste bin almost full.
sv: Avfallsbehållaren för bläck/toner nästan full.

en: Ink/toner waste bin full!
sv: Avfallsbehållaren för bläck/toner är full!

en: Installable Options
sv: Installerbara alternativ

en: Installed
sv: Installerad

en: IntelliBar Label Printer
sv: Eikettskrivare från IntelliBar

en: Interlock open.
sv: Spärrmekanism öppen.

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Invite Envelope
sv: Invite-kuvert

en: Italian Envelope
sv: Italienskt kuvert

en: Job #%d cannot be restarted - no files!
sv: Utskrift #%d kan inte startas om - inga filer!

en: Job #%d does not exist!
sv: Utskrift #%d finns inte!

en: Job #%d is already aborted - can't cancel.
sv: Utskrift #%d är redan avbruten - kan inte avbryta.

en: Job #%d is already canceled - can't cancel.
sv: Utskrift #%d är redan avbruten - kan inte avbryta.

en: Job #%d is already completed - can't cancel.
sv: Utskrift #%d är redan klar - kan inte avbryta.

en: Job #%d is finished and cannot be altered!
sv: Utskrift #%d är klar och kan inte ändras!

en: Job #%d is not complete!
sv: Utskrift #%d är inte klar!

en: Job #%d is not held for authentication!
sv: Utskrift #%d hålls inte kvar för autentisering!

en: Job #%d is not held!
sv: Utskrift #%d hålls inte kvar

en: Job #%s does not exist!
sv: Utskrift #%s finns inte!

en: Job %d not found!
sv: Utskrift %d hittades inte!

en: Job Completed
sv: Utskriften är klar

en: Job Created
sv: Utskrift skapad

en: Job ID:
sv: Uskrifts-ID:

en: Job Options Changed
sv: Utskriftsalternativ ändrades

en: Job Stopped
sv: Utskriften har stoppats

en: Job UUID:
sv: Utskriftens UUID:

en: Job is completed and cannot be changed.
sv: Utskriften är klar och kan inte ändras.

en: Job operation failed:
sv: Utskriftsåtgärd misslyckades:

en: Job state cannot be changed.
sv: Utskriftsstatus kan inte ändras.

en: Job subscriptions cannot be renewed!
sv: Utskriftsprenumerationer kan inte förnyas!

en: Jobs
sv: Utskrifter

en: Kaku2 Envelope
sv: Kaku2-kuvert

en: Kaku3 Envelope
sv: Kaku3-kuvert

en: LPD/LPR Host or Printer
sv: LPD/LPR-värd eller skrivare

en: Label Printer
sv: Etikettskrivare

en: Label Top
sv: Etikettens överdel

en: Language "%s" not supported!
sv: Språket "%s" stöds inte!

en: Light
sv: Lätt

en: Line longer than the maximum allowed (255 characters)
sv: Rad överskrider maxlängd (255 tecken)

en: List Available Printers
sv: Senast tillgängliga skrivare

en: Location:
sv: Plats:

en: Long-Edge (Portrait)
sv: Långsida (porträtt)

en: Make and Model:
sv: Tillverkning och modell:

en: Manual Feed
sv: Manuell matning

en: Media Dimensions:
sv: Mediemått:

en: Media Limits:
sv: Mediegränser:

en: Media Name:
sv: Medienamn:

en: Media Size
sv: Mediestorlek

en: Media Source
sv: Mediekälla

en: Media Tracking
sv: Mediespårning

en: Media Type
sv: Medietyp

en: Media jam!
sv: Medietrassel!

en: Media tray almost empty.
sv: Mediefack nästan tomt.

en: Media tray empty!
sv: Mediefack tomt!

en: Media tray missing!
sv: Mediefack saknas!

en: Media tray needs to be filled.
sv: Mediefacket måste fyllas på.

en: Memory allocation error
sv: Minnestilldelningsfel

en: Missing PPD-Adobe-4.x header
sv: Saknar PPD-Adobe-4.x-huvud

en: Missing asterisk in column 1
sv: Saknar asterisk i kolumn 1

en: Missing document-number attribute!
sv: Saknar attribut för dokumentnummer!

en: Missing double quote on line %d!
sv: Saknar dubbla citationstecken på rad %d!

en: Missing form variable!
sv: Saknar formatvariabel!

en: Missing notify-subscription-ids attribute!
sv: Saknar attributet notify-subscription-ids!

en: Missing requesting-user-name attribute!
sv: Saknar attributet requesting-user-name!

en: Missing required attributes!
sv: Saknar nödvändiga attribut!

en: Missing value on line %d!
sv: Saknar värde på rad %d!

en: Missing value string
sv: Saknar värdesträng

en: Model:  name = %s
            natural_language = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s
sv: Modell:  namn = %s
            natural_language = %s
            tillverkare-och-modell = %s
            device-id = %s

en: Modify Class
sv: Ändra klass

en: Modify Printer
sv: Ändra skrivare

en: Monarch Envelope
sv: Monarch-kuvert

en: Move All Jobs
sv: Flytta alla utskrifter

en: Move Job
sv: Flytta utskrift

en: Moved Permanently
sv: Flyttad permanent

en: NOTICE: Print file accepted - job ID %d.
sv: NOTICE: Utskriftsfil accepterad - utskrifts-ID %d.

en: NOTICE: Print file accepted - job ID unknown.
sv: NOTICE: Utskriftsfil accepterad - utskrifts-ID okänt.

en: NULL PPD file pointer
sv: NULL PPD-filspekare

en: Name OID uses indefinite length
sv: OID-namn använder obegränsad längd

en: Never
sv: Aldrig

en: New Stylus Color Series
sv: Nya Stylus Color-serier

en: New Stylus Photo Series
sv: Nya Stylus Photo-serier

en: No
sv: Nej

en: No Content
sv: Inget innehåll

en: No PPD name!
sv: Inget PPD-namn!

en: No VarBind SEQUENCE
sv: Ingen VarBind SEQUENCE

en: No Windows printer drivers are installed!
sv: Inga skrivardrivrutiner för Windows är installerade!

en: No active connection
sv: Ingen aktiv anslutning

en: No active jobs on %s!
sv: Inga aktiva utskrifter på %s!

en: No attributes in request!
sv: Inga attribut i begäran!

en: No authentication information provided!
sv: Ingen autentiseringsinformation angiven!

en: No community name
sv: Inget gruppnamn

en: No default printer
sv: Ingen förvald skrivare

en: No destinations added.
sv: Inga mål tillagda.

en: No error-index
sv: Inget felindex

en: No error-status
sv: Ingen felstatus

en: No file!?!
sv: Ingen fil!?!

en: No modification time!
sv: Ingen ändringstid!

en: No name OID
sv: Inget OID-namn

en: No printer name!
sv: Inget skrivarnamn!

en: No printer-uri found for class!
sv: Ingen printer-uri hittades för klass!

en: No printer-uri found!
sv: Inget printer-uri hittades!

en: No printer-uri in request!
sv: Inga printer-uri i begäran!

en: No request-id
sv: Inget order-ID

en: No subscription attributes in request!
sv: Inga prenumerationsattribut i begäran!

en: No subscriptions found.
sv: Inga prenumerationer hittades.

en: No variable-bindings SEQUENCE
sv: Ingen variable-bindings SEQUENCE

en: No version number
sv: Inget versionsnummer

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not Implemented
sv: Inte implementerad

en: Not Installed
sv: Inte installerad

en: Not Modified
sv: Inte ändrad

en: Not Supported
sv: Stöds inte

en: Not allowed to print.
sv: Ingen förvald skrivare.

en: Note
sv: Anm

en: OPC almost at end-of-life.
sv: OPC nästan vid slutpunkten.

en: OPC at end-of-life!
sv: OPC vid slutpunkten!

en: Off (1-Sided)
sv: Av (1-sidig)

en: Online Help
sv: Hjälp på webben

en: Open of %s failed: %s
sv: Kunde inte öppna %s: %s

en: OpenGroup without a CloseGroup first
sv: OpenGroup utan en CloseGroup först

en: OpenUI/JCLOpenUI without a CloseUI/JCLCloseUI first
sv: OpenUI/JCLOpenUI utan en CloseUI/JCLCloseUI först

en: Operation Policy
sv: Åtgärdspolicy

en: Options Installed
sv: Alternativ installerade

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Out of toner!
sv: Slut på toner!

en: Output Mode
sv: Utmatningsläge

en: Output bin almost full.
sv: Utmatningsfack nästan fullt.

en: Output bin full!
sv: Utmatningsfack fullt!

en: Output for printer %s is sent to %s
sv: Utmatning för skrivaren %s skickas till %s

en: Output for printer %s is sent to remote printer %s on %s
sv: Utmatning för skrivaren %s skickas till fjärrskrivaren %s på %s

en: Output for printer %s/%s is sent to %s
sv: Utmatning för skrivaren %s/%s skickas till %s

en: Output for printer %s/%s is sent to remote printer %s on %s
sv: Utmatning för skrivaren %s/%s skickas till fjärrskrivaren %s på %s

en: Output tray missing!
sv: Utmatningsfack saknas!

en: PASS
sv: OK

en: PCL Laser Printer
sv: Laserskrivare PCL

en: PRC1 Envelope
sv: Kuvert PRC1

en: PRC10 Envelope
sv: Kuvert PRC10

en: PRC2 Envelope
sv: Kuvert PRC2

en: PRC3 Envelope
sv: Kuvert PRC3

en: PRC32K (Oversize)
sv: PRC32K (större)

en: PRC4 Envelope
sv: Kuvert PRC4

en: PRC5 Envelope
sv: Kuvert PRC5

en: PRC6 Envelope
sv: Kuvert PRC6

en: PRC7 Envelope
sv: Kuvert PRC7

en: PRC8 Envelope
sv: Kuvert PRC8

en: PRC9 Envelope
sv: Kuvert PRC9

en: Packet does not contain a Get-Response-PDU
sv: Paket innehåller inte Get-Response-PDU

en: Packet does not start with SEQUENCE
sv: Paket börjar inte med SEQUENCE

en: Password for %s on %s?
sv: Lösenord för %s på %s?

en: Password for %s required to access %s via SAMBA:
sv: Lösenord för %s krävs för att nå %s via SAMBA:

en: Pause Class
sv: Pausa klass

en: Pause Printer
sv: Pausa skrivare

en: Personal Envelope
sv: Personligt kuvert

en: Photo
sv: Foto

en: Photo Labels
sv: Fotoetiketter

en: Plain Paper
sv: Vanligt papper

en: Policies
sv: Policier

en: Port Monitor
sv: Portövervakare

en: PostScript Printer
sv: PostScript-skrivare

en: Postcard
sv: Vykort

en: Print Density
sv: Svärta

en: Print Job:
sv: Utskrift:

en: Print Mode
sv: Utskriftsläge

en: Print Rate
sv: Utskriftshastighet

en: Print Self-Test Page
sv: Skriv ut självtestsida

en: Print Speed
sv: Utskriftshastighet

en: Print Test Page
sv: Skriv ut testsida

en: Print and Cut
sv: Skriv ut och beskär

en: Print and Tear
sv: Skriv ut riv

en: Printed For:
sv: Utskriven för:

en: Printed From:
sv: Utskriven från:

en: Printed On:
sv: Utskriven den:

en: Printer Added
sv: Skrivare tillagd

en: Printer Default
sv: Skrivarstandard

en: Printer Deleted
sv: Skrivare borttagen

en: Printer Modified
sv: Skrivare ändrad

en: Printer Name:
sv: Skrivarnamn:

en: Printer Paused
sv: Utskrift pausad

en: Printer Settings
sv: Skrivarinställningar

en: Printer offline.
sv: Skrivare frånkopplad.

en: Printer:
sv: Skrivare:

en: Printers
sv: Skrivare

en: Purge Jobs
sv: Rensa utskrifter

en: Quarto
sv: Kvartsark

en: Quota limit reached.
sv: Kvotgräns nådd.

en: Rank    Owner   Job     File(s)                         Total Size
sv: Prioritet    Ägare   Utskrift    Fil(er)                         Total storlek

en: Rank   Owner      Pri  Job        Files                       Total Size
sv: Prioritet   Ägare      Utskrift       Filer                       Total storlek

en: Reject Jobs
sv: Neka utskrifter

en: Reprint After Error
sv: Skriv ut igen efter fel

en: Request Entity Too Large
sv: Enheten är för stor

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resume Class
sv: Återuppta klass

en: Resume Printer
sv: Återuppta skrivare

en: Return Address
sv: Returadress

en: Return Address - 3/4 x 2"
sv: Returadress- 3/4 x 2"

en: Rewind
sv: Bakåt

en: Running command: %s %s -N -A %s -c '%s'
sv: Kör kommando: %s %s -N -A %s -c ”%s”

en: SCSI Printer
sv: Skrivare SCSI

en: SEQUENCE uses indefinite length
sv: SEQUENCE använder obegränsad längd

en: See Other
sv: Visa andra

en: Serial Port #%d
sv: Serieport #%d

en: Server Restarted
sv: Servern har startats om

en: Server Security Auditing
sv: Säkerhetskontroll av servern

en: Server Started
sv: Servern har startat

en: Server Stopped
sv: Servern har stoppats

en: Service Unavailable
sv: Tjänst otillgänglig

en: Set Allowed Users
sv: Ställ in tillåtna användare

en: Set As Server Default
sv: Ställ in som serverförval

en: Set Class Options
sv: Ställ in klassalternativ

en: Set Printer Options
sv: Ställ in skrivaralternativ

en: Set Publishing
sv: Ställ in publicering

en: Shipping Address
sv: Leveransadress

en: Shipping Address - 2 5/16 x 4"
sv: Leveransadress - 2 5/16 x 4"

en: Short-Edge (Landscape)
sv: Kortsida (landskap)

en: Special Paper
sv: Specialpapper

en: Starting Banner
sv: Startbanner

en: Statement
sv: Utsaga

en: Stylus Color Series
sv: Stylus Color-serier

en: Stylus Photo Series
sv: Stylus Photo-serier

en: Switching Protocols
sv: Byter protokoll

en: Tabloid (Oversize)
sv: Tabloid (större)

en: Tear
sv: Riv

en: Tear-Off
sv: Riv-av

en: Tear-Off Adjust Position
sv: Justeringsposition för avrivning

en: The PPD file "%s" could not be found.
sv: PPD-filen "%s" hittades inte.

en: The PPD file "%s" could not be opened: %s
sv: PPD-filen "%s" kunde inte öppnas: %s

en: The class name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
sv: Klassnamnet får endast innehålla upp till 127 skrivbara tecken och får inte innehålla blanksteg, snedstreck (/) eller fyrkantstecknet (#).

en: The notify-lease-duration attribute cannot be used with job subscriptions.
sv: Attributet notify-lease-duration kan inte användas med utskriftsprenumerationer.

en: The notify-user-data value is too large (%d > 63 octets)!
sv: Värdet för notify-user-data är för stort (%d &gt; 63 oktetter)!

en: The printer name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
sv: Skrivarnamnet får endast innehålla upp till 127 skrivbara tecken och får inte innehålla blanksteg, snedstreck (/) eller fyrkantstecknet (#).

en: The printer or class is not shared!
sv: Skrivaren eller klassen är inte delad!

en: The printer or class was not found.
sv: Skrivaren eller klassen hittades inte.

en: The printer-uri "%s" contains invalid characters.
sv: Printer-uri "%s" innehåller ogiltiga tecken.

en: The printer-uri attribute is required!
sv: Attributet printer-uri krävs!

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME".
sv: Printer-uri måste vara i formatet "ipp://VÄRDNAMN/classes/KLASSNAMN".

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME".
sv: Printer-uri måste vara i formatet "ipp://VÄRDNAMN/printers/SKRIVARNAMN".

en: The subscription name may not contain spaces, slashes (/), question marks (?), or the pound sign (#).
sv: &quot;Klassnamnet får endast innehålla upp till 127 skrivbara tecken och får inte innehålla blanksteg, snedstreck (/), frågetecken (?) eller fyrkantstecknet (#).

en: There are too many subscriptions.
sv: Det finns för många prenumerationer.

en: Thermal Transfer Media
sv: Termiska överföringsmedia

en: Title:
sv: Titel:

en: Toner low.
sv: Toner låg.

en: Too many active jobs.
sv: För många aktiva utskrifter.

en: Too many job-sheets values (%d > 2)!
sv: För många värden för utskriftsark (%d > 2)!

en: Too many printer-state-reasons values (%d > %d)!
sv: För många värden för skrivarstatus (%d > %d)!

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Tray
sv: Fack

en: Tray 1
sv: Fack 1

en: Tray 2
sv: Fack 2

en: Tray 3
sv: Fack 3

en: Tray 4
sv: Fack 4

en: URI Too Long
sv: För lång URI

en: US Legal (Oversize)
sv: US Legal (större)

en: US Letter (Oversize)
sv: US Letter (större)

en: US Letter (Small)
sv: US Letter (mindre)

en: USB Serial Port #%d
sv: USB-serieport #%d

en: Unable to access cupsd.conf file:
sv: Kunde inte nå filen cupsd.conf:

en: Unable to add RSS subscription:
sv: Kunde inte lägga till RSS-prenumeration:

en: Unable to add class:
sv: Kunde inte lägga till klass:

en: Unable to add job for destination "%s"!
sv: Kunde inte lägga till utskrift för målet "%s"!

en: Unable to add printer:
sv: Kunde inte lägga till skrivare:

en: Unable to allocate memory for file types!
sv: Kunde inte tilldela minne för filtyper!

en: Unable to cancel RSS subscription:
sv: Kunde inte avbryta RSS-prenumeration:

en: Unable to change printer-is-shared attribute:
sv: Kunde inte ändra attributet printer-is-shared:

en: Unable to change printer:
sv: Kunde inte ändra skrivare:

en: Unable to change server settings:
sv: Kunde inte ändra serverinställningar:

en: Unable to connect to host.
sv: Kunde inte ansluta till värd.

en: Unable to copy 64-bit CUPS printer driver files (%d)!
sv: Kunde inte kopiera filer för 64-bitars CUPS-skrivardrivrutin (%d)!

en: Unable to copy 64-bit Windows printer driver files (%d)!
sv: Kunde inte kopiera filer för 64-bitars Windows-skrivardrivrutin (%d)!

en: Unable to copy CUPS printer driver files (%d)!
sv: Kunde inte kopiera filer för CUPS-skrivardrivrutin (%d)!

en: Unable to copy PPD file - %s!
sv: Kunde inte kopiera PPD-fil - %s!

en: Unable to copy PPD file!
sv: Kunde inte kopiera PPD-fil!

en: Unable to copy Windows 2000 printer driver files (%d)!
sv: Kunde inte kopiera filer för skrivardrivrutiner till 2000 Windows (%d)!

en: Unable to copy Windows 9x printer driver files (%d)!
sv: Kunde inte kopiera filer för Windows 9x-skrivardrivrutin (%d)!

en: Unable to copy interface script - %s!
sv: Kunde inte kopiera gränssnittsskript - %s!

en: Unable to create printer-uri!
sv: Kunde inte skapa printer-uri!

en: Unable to create temporary file:
sv: Kunde inte skapa temporär fil:

en: Unable to delete class:
sv: Kunde inte ta bort klass:

en: Unable to delete printer:
sv: Kunde inte ta bort skrivare:

en: Unable to do maintenance command:
sv: Kunde inte utföra underhållskommando:

en: Unable to edit cupsd.conf files larger than 1MB!
sv: Kunde inte redigera cupsd.conf-filer större än 1 MB!

en: Unable to find destination for job!
sv: Kunde inte hitta mål för utskrift!

en: Unable to find printer!
sv: Kunde inte hitta skrivare!

en: Unable to get class list:
sv: Kunde inte hämta klasslista:

en: Unable to get class status:
sv: Kunde inte hämta klasstatus:

en: Unable to get list of printer drivers:
sv: Kunde inte hämta listan med skrivardrivrutiner:

en: Unable to get printer attributes:
sv: Kunde inte hämta skrivarattribut:

en: Unable to get printer list:
sv: Kunde inte hämta skrivarlista:

en: Unable to get printer status:
sv: Kunde inte hämta skrivarstatus:

en: Unable to install Windows 2000 printer driver files (%d)!
sv: Kunde inte installera filer för skrivardrivrutiner till 2000 Windows (%d)!

en: Unable to install Windows 9x printer driver files (%d)!
sv: Kunde inte installera filer för Windows 9x-skrivardrivrutin (%d)!

en: Unable to modify class:
sv: Kunde inte ändra klass:

en: Unable to modify printer:
sv: Kunde inte ändra skrivare:

en: Unable to move job
sv: Kunde inte flytta utskrift

en: Unable to move jobs
sv: Kunde inte flytta utskrifter

en: Unable to open PPD file
sv: Kunde inte öppna PPD-fil

en: Unable to open PPD file:
sv: Kunde inte öppna PPD-fil:

en: Unable to open cupsd.conf file:
sv: Kunde inte öppna filen cupsd.conf:

en: Unable to open document %d in job %d!
sv: Kunde inte öppna dokument %d i utskrift %d!

en: Unable to print test page:
sv: Kunde inte skriva ut testsida:

en: Unable to run "%s": %s
sv: Kunde inte köra "%s": %s

en: Unable to send command to printer driver!
sv: Kunde inte skicka kommando till skrivardrivrutin!

en: Unable to set Windows printer driver (%d)!
sv: Kunde inte ställa in Windows-skrivardrivrutin (%d)!

en: Unable to set options:
sv: Kunde inte ställa in alternativ:

en: Unable to set server default:
sv: Kunde inte ställa in serverstandard:

en: Unable to upload cupsd.conf file:
sv: Kunde inte skicka upp filen cupsd.conf:

en: Unable to use legacy USB class driver!
sv: Kunde inte använda tidigare USB-klassdrivrutin!

en: Unauthorized
sv: Ej auktoriserad

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown printer-error-policy "%s".
sv: Okänd printer-error-policy "%s".

en: Unknown printer-op-policy "%s".
sv: Okänd printer-op-policy "%s".

en: Unsupported character set "%s"!
sv: Ogiltig teckenuppsättning "%s"!

en: Unsupported compression "%s"!
sv: Ogiltig komprimering "%s"!

en: Unsupported compression attribute %s!
sv: Ogiltigt komprimeringsattribut %s!

en: Unsupported format "%s"!
sv: Formatet "%s" stöds inte!

en: Unsupported format '%s'!
sv:  Formatet ”%s” stöds inte!

en: Unsupported format '%s/%s'!
sv: Formatet ”%s/%s” stöds inte!

en: Unsupported value type
sv: Ogiltig värdetyp

en: Upgrade Required
sv: Uppgradering krävs

en: Usage:
    
        lpadmin [-h server] -d destination
        lpadmin [-h server] -x destination
        lpadmin [-h server] -p printer [-c add-class] [-i interface] [-m model]
                           [-r remove-class] [-v device] [-D description]
                           [-P ppd-file] [-o name=value]
                           [-u allow:user,user] [-u deny:user,user]
sv: Användning:
    
        lpadmin [-h server] -d mål
        lpadmin [-h server] -x mål
        lpadmin [-h server] -p skrivare [-c lägg-till-klass] [-i gränssnitt] [-m modell]
                           [-r radera-klass] [-v enhet] [-D beskrivning]
                           [-P ppd-fil] [-o name=value]
                           [-u tillåt:användare,användare] [-u neka:användare,användare]

en: Usage: %s job user title copies options [filename]
sv: Användning: %s job user title copies options [filename]

en: Usage: %s job-id user title copies options [file]
sv: Användning: %s job-id user title copies options [file]

en: Usage: %s job-id user title copies options file
sv: Användning: %s job-id user title copies options file

en: Usage: cupsaddsmb [options] printer1 ... printerN
           cupsaddsmb [options] -a
    
    Options:
      -E               Encrypt the connection to the server
      -H samba-server  Use the named SAMBA server
      -U samba-user    Authenticate using the named SAMBA user
      -a               Export all printers
      -h cups-server   Use the named CUPS server
      -v               Be verbose (show commands)
sv: Användning: cupsaddsmb [alternativ] printer1 ... printerN
           cupsaddsmb [alternativ] -a
    
    Alternativ:
      -E               Kryptera anslutningen till servernr
      -H samba-server  Använd den som heter SAMBA server
      -U samba-användare    Autentisera med den som heter SAMBA användare 
      -a               Exportera alla skrivare
      -h cups-server   Använd den som heter CUPS server
      -v               Visa utförligt (visa kommandon)

en: Usage: cupsctl [options] [param=value ... paramN=valueN]
    
    Options:
    
        -E                      Enable encryption
        -U username             Specify username
        -h server[:port]        Specify server address
    
        --[no-]debug-logging    Turn debug logging on/off
        --[no-]remote-admin     Turn remote administration on/off
        --[no-]remote-any       Allow/prevent access from the Internet
        --[no-]remote-printers  Show/hide remote printers
        --[no-]share-printers   Turn printer sharing on/off
        --[no-]user-cancel-any  Allow/prevent users to cancel any job
sv: Användning: cupsctl [options] [param=value ... paramN=valueN]
    
    Alternativ:
    
        -E                      Aktivera kryptering
        -U username             Ange användarnamn
        -h server[:port]        Ange serveradress
    
        --[no-]debug-logging    Slå av/på loggning vid felsökning
        --[no-]remote-admin     Slå av/på fjärradministrering
        --[no-]remote-any       Tillåt/förhindra åtkomst från Internet
        --[no-]remote-printers  Visa/göm fjärrskrivare
        --[no-]share-printers   Slå av/på skrivardelning
        --[no-]user-cancel-any  Tillåt/förhindra att användare kan avbryta utskrifter

en: Usage: cupsd [-c config-file] [-f] [-F] [-h] [-l]
    
    -c config-file      Load alternate configuration file
    -f                  Run in the foreground
    -F                  Run in the foreground but detach
    -h                  Show this usage message
    -l                  Run cupsd from launchd(8)
sv: Användning: cupsd [-c config-file] [-f] [-F] [-h] [-l]
    
    -c config-file      Läs upp alternativ konfigurationsfil
    -f                  Kör i förgrunden
    -F                  Kör i förgrunden men koppla bort
    -h                  Visa det här användningsmeddelandet
    -l                  Kör cupsd från launchd(8)

en: Usage: cupstestdsc [options] filename.ps [... filename.ps]
           cupstestdsc [options] -
    
    Options:
    
        -h       Show program usage
    
        Note: this program only validates the DSC comments, not the PostScript itself.
sv: Användning: cupstestdsc [alternativ] filnamn.ps [... filnamn.ps]
           cupstestdsc [alternativ] -
    
    Alternativ:
    
        -h       Visa programanvändning
    
        Obs: det här programmet verifierar DSC-kommentarer, men inte PostScript.

en: Usage: lpmove job/src dest
sv: Användning: lpmove job/src dest

en: Usage: lpoptions [-h server] [-E] -d printer
           lpoptions [-h server] [-E] [-p printer] -l
           lpoptions [-h server] [-E] -p printer -o option[=value] ...
           lpoptions [-h server] [-E] -x printer
sv: Användning: lpoptions [-h server] [-E] -d skrivare
           lpoptions [-h server] [-E] [-p skrivare] -l
           lpoptions [-h server] [-E] -p skrivare -o alternativ[=value] ...
           lpoptions [-h server] [-E] -x skrivare

en: Usage: lppasswd [-g groupname]
sv: Användning: lppasswd [-g gruppnamn]

en: Usage: lppasswd [-g groupname] [username]
           lppasswd [-g groupname] -a [username]
           lppasswd [-g groupname] -x [username]
sv: Användning: lppasswd [-g gruppnamn] [användarnamn]
           lppasswd [-g gruppnamn] -a [användarnamn]
           lppasswd [-g gruppnamn] -x [användarnamn]

en: Usage: lpq [-P dest] [-U username] [-h hostname[:port]] [-l] [+interval]
sv: Användning: lpq [-P dest] [-U användarnamn] [-h värdnamn[:port]] [-l] [+interval]

en: Usage: ppdc [options] filename.drv [ ... filenameN.drv ]
    Options:
      -D name=value        Set named variable to value.
      -I include-dir       Add include directory to search path.
      -c catalog.po        Load the specified message catalog.
      -d output-dir        Specify the output directory.
      -l lang[,lang,...]   Specify the output language(s) (locale).
      -m                   Use the ModelName value as the filename.
      -t                   Test PPDs instead of generating them.
      -v                   Be verbose (more v's for more verbosity).
      -z                   Compress PPD files using GNU zip.
      --cr                 End lines with CR (Mac OS 9).
      --crlf               End lines with CR + LF (Windows).
      --lf                 End lines with LF (UNIX/Linux/Mac OS X).
sv: Användning: ppdc [alternativ] filnamn.drv [ ... filnamnN.drv ]
    Alternativ:
      -D name=value        Ange namngiven variabel till värde.
      -I include-dir       Lägg till inkluderingsfiler till sökväg.
      -c catalog.po        Läs upp angiven meddelandekatalog.
      -d output-dir        Ange utdatakatalog.
      -l lang[,lang,...] Ange språk för utdata (språkversion).
      -m                   Använd värdet för modellnamn som filnamn.
      -t                   Testa PPD-filer istället för att skapa fler.
      -v                   Visa utförligt (ju fler v:n desto mer detaljerat).
      -z                   Komprimera PPD-filer med GNU zip.
      --cr                 Avsluta rader med CR (Mac OS 9).
      --crlf               Avsluta rader med CR + LF (Windows).
      --lf                 Avsluta rader med LF (UNIX/Linux/Mac OS X).

en: Usage: ppdhtml [options] filename.drv >filename.html
      -D name=value        Set named variable to value.
    Options:
      -I include-dir    Add include directory to search path.
sv: Användning: ppdhtml [alternativ] filnamn.drv >filnamn.html
      -D name=value        Ange namngiven variabel till värde.
    Alternativ:
      -I include-dir    Lägg till inkluderingsfiler till sökväg.

en: Usage: ppdi [options] filename.ppd [ ... filenameN.ppd ]
    Options:
      -I include-dir
      -o filename.drv
sv: Användning: ppdi [alternativ] filnamn.ppd [ ... filnamnN.ppd ]
    Alternativ:
      -I include-dir
      -o filnamn.drv

en: Usage: ppdmerge [options] filename.ppd [ ... filenameN.ppd ]
    Options:
      -o filename.ppd[.gz]
sv: Användning: ppdmerge [alternativ] filnamn.ppd [ ... filnamnN.ppd ]
    Alternativ:
      -o filnamn.ppd[.gz]

en: Usage: ppdpo [options] -o filename.po filename.drv [ ... filenameN.drv ]
    Options:
      -D name=value        Set named variable to value.
      -I include-dir    Add include directory to search path.
      -v                Be verbose (more v's for more verbosity).
sv: Användning: ppdpo [alternativ] -o filnamn.po filnamn.drv [ ... filnamnN.drv ]
    Alternativ:
      -D name=value        Ange namngiven variabel till värde.
      -I include-dir    Lägg till inkluderingsfiler till sökväg.
      -v                Visa utförligt (ju fler v:n desto mer detaljerat).

en: Usage: snmp [host-or-ip-address]
sv: Användning: snmp [host-or-ip-address]

en: Value uses indefinite length
sv: Värde använder obegränsad längd

en: VarBind uses indefinite length
sv: VarBind använder obegränsad längd

en: Version uses indefinite length
sv: Version använder obegränsad längd

en: WARNING: Adding only the first %d printers found
sv: WARNING: Lägger endast till de första %d som hittas

en: WARNING: Boolean expected for waiteof option "%s"
sv: WARNING: Boolesk förväntat för alternativet waiteof "%s"

en: WARNING: Failed to read side-channel request!
sv: WARNING: Kunde inte läsa sidkanalsbegäran!

en: WARNING: Option "%s" cannot be included via IncludeFeature!
sv: WARNING: Alternativet "%s" kan inte inkluderas via IncludeFeature!

en: WARNING: Printer not responding
sv: WARNING: Skrivaren svarar inte

en: WARNING: Printer sent unexpected EOF
sv: WARNING: Skrivare skickade oväntat EOF

en: WARNING: Remote host did not respond with command status byte after %d seconds!
sv: WARNING: Fjärrvärden svarade inte med kommandostatusbyte efter %d sekunder!

en: WARNING: Remote host did not respond with control status byte after %d seconds!
sv: WARNING: Fjärrvärden svarade inte med kontrollstatusbyte efter %d sekunder!

en: WARNING: Remote host did not respond with data status byte after %d seconds!
sv: WARNING: Fjärrvärden svarade inte med datastatusbyte efter %d sekunder!

en: WARNING: SCSI command timed out (%d); retrying...
sv: WARNING: SCSI-kommando nådde en maxtidsgräns (%d), försöker igen...

en: WARNING: This document does not conform to the Adobe Document Structuring Conventions and may not print correctly!
sv: WARNING: Det här dokumentet följer inte Adobes dokumentspecifikationer och kanske inte skrivs ut på rätt sätt!

en: WARNING: Unable to open "%s:%s": %s
sv: WARNING: Kunde inte öppna "%s:%s": %s

en: WARNING: Unable to send PAP status request
sv: WARNING: Kunde inte skicka begäran för PAP-status

en: WARNING: Unexpected PAP packet of type %d
sv: WARNING: Oväntat PAP-paket av typen %d

en: WARNING: Unknown PAP packet of type %d
sv: WARNING: Okänt PAP-paket av typen %d

en: WARNING: Unknown choice "%s" for option "%s"!
sv: WARNING: Okänt val "%s" för alternativet "%s"!

en: WARNING: Unknown option "%s"!
sv: WARNING: Okänt alternativ "%s"!

en: WARNING: Unsupported baud rate %s!
sv: WARNING: Formatet %s stöds inte!

en: WARNING: number expected for status option "%s"
sv: WARNING: siffra förväntad för statusalternativ "%s"

en: WARNING: recoverable: Network host '%s' is busy; will retry in %d seconds...
sv: WARNING: kan återställas: Nätverksvärden ”%s” är upptagen, försöker igen om %d sekunder...

en: Warning, no Windows 2000 printer drivers are installed!
sv: Varning, inga skrivardrivrutiner för Windows 2000 är installerade!

en: Yes
sv: Ja

en: You must access this page using the URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.
sv: Du måste öppna sidan med url:en <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.

en: You4 Envelope
sv: You4-kuvert

en: ZPL Label Printer
sv: Etikettskrivare ZPL

en: aborted
sv: stoppad

en: canceled
sv: stoppad

en: completed
sv: klar

en: convert: Use the -f option to specify a file to convert.
sv: konvertera: Använd alternativet -f till att ange den fil som ska konverteras.

en: cups-deviced failed to execute.
sv: cups-deviced misslyckades med att starta.

en: cups-driverd failed to execute.
sv: cups-driverd misslyckades med att starta.

en: cupsaddsmb: No PPD file for printer "%s" - %s
sv: cupsaddsmb: Ingen PPD-fil för skrivaren "%s" - %s

en: cupsctl: Unable to connect to server: %s
sv: cupsctl: Kunde inte ansluta till server: %s

en: cupsctl: Unknown option "%s"!
sv: cupsctl: Okänt alternativ "%s"!

en: cupsctl: Unknown option "-%c"!
sv: cupsctl: Okänt alternativ "-%c"!

en: cupsd: Expected config filename after "-c" option!
sv: cupsd: Förväntat konfigurationsfilnamn efter alternativet "-c"!

en: cupsd: Unable to get current directory!
sv: cupsd: Kunde inte hämta aktuell katalog!

en: cupsd: Unknown argument "%s" - aborting!
sv: cupsd: Okänt argument "%s" - stoppar!

en: cupsd: Unknown option "%c" - aborting!
sv: cupsd: Okänt alternativ "%c" - stoppar!

en: cupsd: launchd(8) support not compiled in, running in normal mode.
sv: cupsd: Stöd för launchd(8) inte inbyggt, kör i normalt läge.

en: cupsfilter: Invalid document number %d!
sv: cupsfilter: Ogiltigt dokumentnummer %d!

en: cupsfilter: Invalid job ID %d!
sv: cupsfilter: Ogiltigt utskrifts-ID %d!

en: cupsfilter: Only one filename can be specified!
sv: cupsfilter: Bara ett filnamn kan anges!

en: cupsfilter: Unable to get job file - %s
sv: cupsfilter: Kunde inte hämta utskriftsfil - %s

en: cupstestppd: The -q option is incompatible with the -v option.
sv: cupstestppd: Alternativet -q är inte kompatibelt med alternativet -v.

en: cupstestppd: The -v option is incompatible with the -q option.
sv: cupstestppd: Alternativet -v är inte kompatibelt med alternativet -q.

en: device for %s/%s: %s
sv: enhet för %s/%s: %s

en: device for %s: %s
sv: enhet för %s: %s

en: error-index uses indefinite length
sv: felindex använder obegränsad längd

en: error-status uses indefinite length
sv: felstatus använder obegränsad längd

en: held
sv: hålls kvar

en: help		get help on commands
sv: help		få hjälp om kommandon

en: idle
sv: overksam

en: job-printer-uri attribute missing!
sv: Attributet job-printer-uri saknas!

en: lpadmin: Class name can only contain printable characters!
sv: lpadmin: Klassnamn kan endast innehålla skrivbara tecken!

en: lpadmin: Expected PPD after '-P' option!
sv: lpadmin: Förväntat PPD efter alternativet ”-P”!

en: lpadmin: Expected allow/deny:userlist after '-u' option!
sv: lpadmin: Förväntad allow/deny:userlist efter alternativet ”-u”!

en: lpadmin: Expected class after '-r' option!
sv: lpadmin: Förväntad klass efter alternativet ”-r”!

en: lpadmin: Expected class name after '-c' option!
sv: lpadmin: Förväntat klassnamn efter alternativet ”-c”!

en: lpadmin: Expected description after '-D' option!
sv: lpadmin: Förväntad beskrivning efter alternativet ”-D”!

en: lpadmin: Expected device URI after '-v' option!
sv: lpadmin: Förväntad enhets-URI efter alternativet ”-v”!

en: lpadmin: Expected file type(s) after '-I' option!
sv: lpadmin: Förväntade filtyp(er) efter alternativet ”-I”!

en: lpadmin: Expected hostname after '-h' option!
sv: lpadmin: Förväntat värdnamn efter alternativet ”-h”!

en: lpadmin: Expected interface after '-i' option!
sv: lpadmin: Förväntat gränssnitt efter alternativet ”-i”!

en: lpadmin: Expected location after '-L' option!
sv: lpadmin: Förväntad plats efter alternativet ”-L”!

en: lpadmin: Expected model after '-m' option!
sv: lpadmin: Förväntad modell efter alternativet ”-m”!

en: lpadmin: Expected name=value after '-o' option!
sv: lpadmin: Förväntad name=value efter alternativet ”-o”!

en: lpadmin: Expected printer after '-p' option!
sv: lpadmin: Förväntad skrivare efter alternativet ”-p”!

en: lpadmin: Expected printer name after '-d' option!
sv: lpadmin: Förväntat skrivarnamn efter alternativet ”-d”!

en: lpadmin: Expected printer or class after '-x' option!
sv: lpadmin: Förväntad skrivare eller klass efter alternativet ”-x”!

en: lpadmin: No member names were seen!
sv: lpadmin: Inga medlemsnamn sågs!

en: lpadmin: Printer %s is already a member of class %s.
sv: lpadmin: Skrivaren %s är redan medlem av klassen %s.

en: lpadmin: Printer %s is not a member of class %s.
sv: lpadmin: Skrivaren %s är inte en medlem av klassen %s.

en: lpadmin: Printer name can only contain printable characters!
sv: lpadmin: Skrivarnamn kan endast innehålla skrivbara tecken!

en: lpadmin: Unable to add a printer to the class:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte lägga till en skrivare till klassen:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to connect to server: %s
sv: lpadmin: Kunde inte ansluta till server: %s

en: lpadmin: Unable to open PPD file "%s" - %s
sv: lpadmin: Kunde inte öppna PPD-fil "%s" - %s

en: lpadmin: Unable to open file "%s": %s
sv: lpadmin: Kunde inte öppna filen "%s": %s

en: lpadmin: Unable to remove a printer from the class:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ta bort en skrivare från klassen:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to set the PPD file:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ställa in PPD-filen:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to set the device URI:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ställa in enhets-URI:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to set the interface script or PPD file:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ställa in gränssnittsskriptet eller PPD-fil:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to set the interface script:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ställa in gränssnittsskriptet:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to set the printer description:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ställa in skrivarbeskrivningen:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to set the printer location:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ställa in skrivarens plats:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unable to set the printer options:
             You must specify a printer name first!
sv: lpadmin: Kunde inte ställa in skrivaralternativen:
             Du måste ange ett skrivarnamn först!

en: lpadmin: Unknown allow/deny option "%s"!
sv: lpadmin: : Okänt tillåta/neka-alternativ "%s"!

en: lpadmin: Unknown argument '%s'!
sv: lpadmin: Okänt argument ”%s”!

en: lpadmin: Unknown option '%c'!
sv: lpadmin: Okänt alternativ ”%c”!

en: lpadmin: Warning - content type list ignored!
sv: lpadmin: Varning - innehållstyplista ignorerades!

en: lpinfo: Expected 1284 device ID string after --device-id!
sv: lpinfo: Förväntad 1284 device ID string efter--device-id!

en: lpinfo: Expected language after --language!
sv: lpinfo: Förväntat språk efter --language!

en: lpinfo: Expected make and model after --make-and-model!
sv: lpinfo: Förväntad tillverkning och modell efter --make-and-model!

en: lpinfo: Expected product string after --product!
sv: lpinfo: Förväntad produktsträng efter --product!

en: lpinfo: Expected scheme list after --exclude-schemes!
sv: lpinfo: Förväntad schemalista efter --exclude-schemes!

en: lpinfo: Expected scheme list after --include-schemes!
sv: lpinfo: Förväntad schemalista efter --include-schemes!

en: lpinfo: Expected timeout after --timeout!
sv: lpinfo: Förväntat tidsgränsfel efter --timeout!

en: lpinfo: Unknown argument '%s'!
sv: lpinfo: Okänt argument ”%s”!

en: lpinfo: Unknown option '%c'!
sv: lpinfo: Okänt alternativ ”%c”!

en: lpinfo: Unknown option '%s'!
sv: lpinfo: Okänt alternativ ”%s”!

en: lpmove: Unable to connect to server: %s
sv: lpmove: Kunde inte ansluta till server: %s

en: lpmove: Unknown argument '%s'!
sv: lpmove: Okänt argument ”%s”!

en: lpmove: Unknown option '%c'!
sv: lpmove: Okänt alternativ ”%c”!

en: lpoptions: No printers!?!
sv: lpoptions: Inga skrivare!?!

en: lpoptions: Unable to add printer or instance: %s
sv: lpoptions: Kunde inte lägga till skrivare eller instans: %s

en: lpoptions: Unable to get PPD file for %s: %s
sv: lpoptions: Kunde inte hämta PPD-fil för %s: %s

en: lpoptions: Unable to open PPD file for %s!
sv: lpoptions: Kunde inte öppna PPD-fil för %s!

en: lpoptions: Unknown printer or class!
sv: lpoptions: Okänd skrivare eller klass!

en: lppasswd: Only root can add or delete passwords!
sv: lppasswd: Endast rot kan lägga till eller ta bort lösenord!

en: lppasswd: Password file busy!
sv: lppasswd: Lösenordsfil upptagen!

en: lppasswd: Password file not updated!
sv: lppasswd: Lösenordsfil inte uppdaterad!

en: lppasswd: Sorry, password doesn't match!
sv: lppasswd: Tyvärr, lösenord stämmer inte!

en: lppasswd: Sorry, password rejected.
    Your password must be at least 6 characters long, cannot contain
    your username, and must contain at least one letter and number.
sv: lppasswd: Tyvärr, lösenord stämmer inte.
    Lösenordet måste vara minst 6 tecken långt, får inte innehålla
    ditt användarnamn, och måste innehålla åtminstone en bokstav och siffra.

en: lppasswd: Sorry, passwords don't match!
sv: lppasswd: Tyvärr, lösenorden stämmer inte överens!

en: lppasswd: Unable to copy password string: %s
sv: lppasswd: Kunde inte kopiera lösenordssträng: %s

en: lppasswd: Unable to open password file: %s
sv: lppasswd: Kunde inte öppna lösenordsfil: %s

en: lppasswd: Unable to write to password file: %s
sv: lppasswd: Kunde inte skriva till lösenordsfil: %s

en: lppasswd: failed to backup old password file: %s
sv: lppasswd: misslyckades med att säkerhetskopiera gamla lösenordsfilen: %s

en: lppasswd: failed to rename password file: %s
sv: lppasswd: misslyckades med att byta namn på lösenordsfilen: %s

en: lppasswd: user "%s" and group "%s" do not exist.
sv: lppasswd: användare "%s" och grupp "%s" finns inte.

en: lpstat: error - %s environment variable names non-existent destination "%s"!
sv: lpstat: fel - miljövariabeln %s namnger icke-existerande mål "%s"!

en: members of class %s:
sv: medlemmar av klassen %s:

en: no entries
sv: inga objekt

en: no system default destination
sv: inget systemstandardmål

en: notify-events not specified!
sv: notify-events inte angivet!

en: notify-recipient-uri URI "%s" is already used!
sv: URI för notify-recipient-uri "%s" används redan!

en: notify-recipient-uri URI "%s" uses unknown scheme!
sv: URI för notify-recipient-uri "%s" använder okänt schema!

en: notify-subscription-id %d no good!
sv: notify-subscription-id %d inte bra!

en: pending
sv: väntar

en: ppdc: Adding include directory "%s"...
sv: ppdc: Lägger till inkluderingskatalog "%s"...

en: ppdc: Adding/updating UI text from %s...
sv: ppdc: Lägger till/uppdaterar UI-text från %s...

en: ppdc: Bad boolean value (%s) on line %d of %s.
sv: ppdc: Felaktigt booleskt värde (%s) på rad %d av %s.

en: ppdc: Bad resolution name "%s" on line %d of %s!
sv: ppdc: Felaktigt upplösningsnamn "%s" på rad %d av %s!

en: ppdc: Bad status keyword %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Felaktigt statuslösenord %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Bad variable substitution ($%c) on line %d of %s.
sv: ppdc: Felaktig variabelersättning ($%c) på rad %d av %s.

en: ppdc: Choice found on line %d of %s with no Option!
sv: ppdc: Val hittades på rad %d of %s utan alternativ!

en: ppdc: Duplicate #po for locale %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Dublicera #po för språk %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected a filter definition on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad filterdefinition på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected a program name on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat programnamn på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected boolean value on line %d of %s.
sv: ppdc: Förväntat booleskt värde på rad %d av %s.

en: ppdc: Expected charset after Font on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad teckenkodning efter typsnitt på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected choice code on line %d of %s.
sv: ppdc: Förväntad valkod på rad %d av %s.

en: ppdc: Expected choice name/text on line %d of %s.
sv: ppdc: Förväntad namn-/textkod på rad %d av %s.

en: ppdc: Expected color order for ColorModel on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad färgordning för ColorModel på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected colorspace for ColorModel on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad färgrymd för ColorModel på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected compression for ColorModel on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad komprimering för ColorModel på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected constraints string for UIConstraints on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad regelsträng för UIConstraints på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected driver type keyword following DriverType on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat lösenord för drivrutinstyp efter DriverType på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected duplex type after Duplex on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad duplextyp efter Duplex på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected encoding after Font on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad kodning efter typsnitt på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected filename after #po %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat filnamn efter #po %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected group name/text on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat gruppnamn/-text på rad %d av %s.

en: ppdc: Expected include filename on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat inkluderingsfilnamn på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected integer on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat heltal på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected locale after #po on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad språkversion #po på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name after %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn efter %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name after FileName on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn efter filnamn på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name after Font on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn efter typsnitt på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name after Manufacturer on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn efter tillverkare på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name after MediaSize on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn efter mediestorlek på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name after ModelName on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn efter modellnamn på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name after PCFileName on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn efter PC-filnamn på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name/text after %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn/text efter %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name/text after Installable on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn/text efter installerbart på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name/text after Resolution on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn/text efter upplösning på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected name/text combination for ColorModel on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat namn-/textkombination för ColorModel på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected option name/text on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat alternativnamn/-text på rad %d av %s.

en: ppdc: Expected option section on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat alternativavsnitt på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected option type on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad alternativtyp på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected override field after Resolution on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat ersättningsfält efter upplösning på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected real number on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat reellt tal på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected resolution/mediatype following ColorProfile on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad upplösning/medietyp efter ColorProfile på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected resolution/mediatype following SimpleColorProfile on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad upplösning/medietyp efter SimpleColorProfile på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected selector after %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad väljare efter %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected status after Font on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad status efter typsnitt på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected string after Copyright on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad sträng efter upphovsrätt på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected string after Version on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad sträng efter version på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected two option names on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntade två alternativnamn på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected value after %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntat värde efter %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Expected version after Font on line %d of %s!
sv: ppdc: Förväntad version efter typsnitt på rad %d av %s!

en: ppdc: Invalid #include/#po filename "%s"!
sv: ppdc: Ogiltigt #include/#po filnamn "%s"!

en: ppdc: Invalid cost for filter on line %d of %s!
sv: ppdc: Ogiltig kostnad för filter på rad %d av %s!

en: ppdc: Invalid empty MIME type for filter on line %d of %s!
sv: ppdc: Ogiltig tom MIME-typ för filter på rad %d av %s!

en: ppdc: Invalid empty program name for filter on line %d of %s!
sv: ppdc: Ogiltigt tomt programnamn för filter på rad %d av %s!

en: ppdc: Invalid option section "%s" on line %d of %s!
sv: ppdc: Ogiltigt alternativavsnitt "%s" på rad %d av %s!

en: ppdc: Invalid option type "%s" on line %d of %s!
sv: ppdc: Ogiltig alternativtyp "%s" på rad %d av %s!

en: ppdc: Loading driver information file "%s"...
sv: ppdc: Läser in fil med drivrutinsinformation "%s"...

en: ppdc: Loading messages for locale "%s"...
sv: ppdc: Läser in meddelanden för språk "%s"...

en: ppdc: Loading messages from "%s"...
sv: ppdc: Läser in meddelanden från "%s"...

en: ppdc: Missing #endif at end of "%s"!
sv: ppdc: Saknad #endif i slutet av "%s"!

en: ppdc: Missing #if on line %d of %s!
sv: ppdc: Saknad #if på rad %d av %s!

en: ppdc: No message catalog provided for locale %s!
sv: ppdc: Ingen meddelandekatalog angiven för språkversionen %s!

en: ppdc: Option %s redefined with a different type on line %d of %s!
sv: ppdc: Alternativ %s definieras om med en annan typ på rad %d av %s!

en: ppdc: Option constraint must *name on line %d of %s!
sv: ppdc: Alternativregel måste *name på rad %d av %s!

en: ppdc: Too many nested #if's on line %d of %s!
sv: ppdc: För många nästlade #if”s på rad %d av %s!

en: ppdc: Unable to create PPD file "%s" - %s.
sv: ppdc: Kunde inte skapa PPD-fil "%s" - %s.

en: ppdc: Unable to create output directory %s: %s
sv: ppdc: Kunde inte skapa utdatakatalog %s: %s

en: ppdc: Unable to create output pipes: %s
sv: ppdc: Kunde inte skapa utdatarör: %s

en: ppdc: Unable to execute cupstestppd: %s
sv: ppdc: Kunde inte köra cupstestppd: %s

en: ppdc: Unable to find #po file %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Kunde inte hitta #po fil %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Unable to find include file "%s" on line %d of %s!
sv: ppdc: Kunde inte hitta inkluderingsfil "%s" på rad %d av %s!

en: ppdc: Unable to find localization for "%s" - %s
sv: ppdc: Kunde inte hitta lokalisering för "%s" - %s

en: ppdc: Unable to load localization file "%s" - %s
sv: ppdc: Kunde inte läsa in lokaliseringsfil för "%s" - %s

en: ppdc: Undefined variable (%s) on line %d of %s.
sv: ppdc: Odefinierad variabel (%s) på rad %d av %s.

en: ppdc: Unknown driver type %s on line %d of %s!
sv: ppdc: Okänd drivrutinstyp %s på rad %d av %s!

en: ppdc: Unknown duplex type "%s" on line %d of %s!
sv: ppdc: Okänd duplextyp "%s" på rad %d av %s!

en: ppdc: Unknown media size "%s" on line %d of %s!
sv: ppdc: Okänd mediestorlek "%s" på rad %d of %s!

en: ppdc: Unknown token "%s" seen on line %d of %s!
sv: ppdc: Okänd symbol "%s" sågs på rad %d av %s!

en: ppdc: Unknown trailing characters in real number "%s" on line %d of %s!
sv: ppdc: Okända avslutande tecken i reellt tal "%s" på rad %d av %s!

en: ppdc: Unterminated string starting with %c on line %d of %s!
sv: ppdc: Oavslutad sträng börjar med %c på rad %d av %s!

en: ppdc: Writing %s...
sv: ppdc: Skriver %s...

en: ppdc: Writing PPD files to directory "%s"...
sv: ppdc: Skriver PPD-filer till katalogen "%s"...

en: ppdmerge: Bad LanguageVersion "%s" in %s!
sv: ppdmerge: Felaktig LanguageVersion "%s" i %s!

en: ppdmerge: Ignoring PPD file %s...
sv: ppdmerge: Ignorerar PPD-fil %s...

en: ppdmerge: Unable to backup %s to %s- %s
sv: ppdmerge: Kan inte säkerhetskopiera %s till %s- %s

en: printer %s disabled since %s -
sv: skrivare %s avaktiverad sedan %s -

en: printer %s is idle.  enabled since %s
sv: skrivare %s är overksam.  aktiverad sedan %s

en: printer %s now printing %s-%d.  enabled since %s
sv: skrivare %s skriver ut %s-%d.  avaktiverad sedan %s

en: printer %s/%s disabled since %s -
sv: skrivare %s/%s avaktiverad sedan %s -

en: printer %s/%s is idle.  enabled since %s
sv: skrivare %s/%s är overksam.  aktiverad sedan %s

en: printer %s/%s now printing %s-%d.  enabled since %s
sv: skrivare %s/%s skriver ut %s-%d.  aktiverad sedan %s

en: processing
sv: bearbetar

en: request id is %s-%d (%d file(s))
sv: ID för begäran är %s-%d (%d fil(er))

en: request-id uses indefinite length
sv: order-ID använder obegränsad längd

en: scheduler is not running
sv: schemaläggare körs inte

en: scheduler is running
sv: schemaläggare körs

en: stat of %s failed: %s
sv: status för %s misslyckades: %s

en: status		show status of daemon and queue
sv: status		visa status för demon och kö

en: stopped
sv: stoppad

en: system default destination: %s
sv: systemstandardmål: %s

en: system default destination: %s/%s
sv: systemstandardmål: %s/%s

en: unknown
sv: okänd

en: untitled
sv: namnlös

en: variable-bindings uses indefinite length
sv: variabelbindningar använder obegränsad längd
