CUPS 1.4 - en to fi translation catalogue (1192 entries)

en: 		(all)
fi: 		(kaikki)

en: 		(none)
fi: 		(ei mitään)

en: 	%d entries
fi: 	%d tietuetta

en: 	After fault: continue
fi: 	Vian jälkeen: jatka

en: 	Alerts:
fi: 	Varoitukset:

en: 	Banner required
fi: 	Otsikko vaaditaan

en: 	Charset sets:
fi: 	Merkistöt:

en: 	Connection: direct
fi: 	Yhteys: suora

en: 	Connection: remote
fi: 	Yhteys: etä

en: 	Default page size:
fi: 	Sivun oletuskoko:

en: 	Default pitch:
fi: 	Oletusmerkkiväli:

en: 	Default port settings:
fi: 	Portin oletusasetukset:

en: 	Description: %s
fi: 	Kuvaus: %s

en: 	Form mounted:
    	Content types: any
    	Printer types: unknown
fi: 	Lomake liitetty:
    	Sisältötyypit: mikä tahansa
    	Tulostintyypit: tuntematon

en: 	Forms allowed:
fi: 	Lomakkeet sallittu:

en: 	Interface: %s.ppd
fi: 	Liitäntä: %s.ppd

en: 	Interface: %s/interfaces/%s
fi: 	Liitäntä: %s/interfaces/%s

en: 	Interface: %s/ppd/%s.ppd
fi: 	Liitäntä: %s/ppd/%s.ppd

en: 	Location: %s
fi: 	Sijainti: %s

en: 	On fault: no alert
fi: 	Vian aikana: ei varoitusta

en: 	Users allowed:
fi: 	Käyttäjät sallittu:

en: 	Users denied:
fi: 	Käyttäjät estetty:

en: 	daemon present
fi: 	taustaprosessi käynnissä

en: 	no entries
fi: 	ei tietueita

en: 	printer is on device '%s' speed -1
fi: 	tulostin on laitteessa ”%s” nopeus -1

en: 	printing is disabled
fi: 	tulostus on pois käytöstä

en: 	printing is enabled
fi: 	tulostus on käytössä

en: 	queued for %s
fi: 	jonossa kohteelle %s

en: 	queuing is disabled
fi: 	jonotus on pois käytöstä

en: 	queuing is enabled
fi: 	jonotus on käytössä

en: 	reason unknown
fi: 	syy tuntematon

en: 
        DETAILED CONFORMANCE TEST RESULTS
fi: 
        YKSITYISKOHTAISET STANDARDIENMUKAISUUSTESTIN TULOKSET

en:                 REF: Page 15, section 3.1.
fi:                 VIITE: sivu 15, osa 3.1.

en:                 REF: Page 15, section 3.2.
fi:                 VIITE: sivu 15, osa 3.2.

en:                 REF: Page 19, section 3.3.
fi:                 VIITE: sivu 19, osa 3.3.

en:                 REF: Page 20, section 3.4.
fi:                 VIITE: sivu 20, osa 3.4.

en:                 REF: Page 27, section 3.5.
fi:                 VIITE: sivu 27, osa 3.5.

en:                 REF: Page 42, section 5.2.
fi:                 VIITE: sivu 42, osa 5.2.

en:                 REF: Pages 16-17, section 3.2.
fi:                 VIITE: sivut 16 - 17, osa 3.2.

en:                 REF: Pages 42-45, section 5.2.
fi:                 VIITE: sivut 42 - 45, osa 5.2.

en:                 REF: Pages 45-46, section 5.2.
fi:                 VIITE: sivut 45 - 46, osa 5.2.

en:                 REF: Pages 48-49, section 5.2.
fi:                 VIITE: sivut 48 - 49, osa 5.2.

en:                 REF: Pages 52-54, section 5.2.
fi:                 VIITE: sivut 52 - 54, osa 5.2.

en:         %-39.39s %.0f bytes
fi:         %-39.39s %.0f tavua

en:         WARN    "%s %s" conflicts with "%s %s"
                    (constraint="%s %s %s %s")
fi:         WARN    ”%s %s” on ristiriidassa kohteen ”%s %s” kanssa
                    (rajoitus=”%s %s %s %s”)

en:         WARN    %s has no corresponding options!
fi:         WARN    Kohteella %s ei ole vastaavia valintoja!

en:         WARN    %s shares a common prefix with %s
                    REF: Page 15, section 3.2.
fi:         WARN    %s jakaa yleisen etuliitteen kohteen %s kanssa
                    VIITE: sivu 15, osa 3.2.

en:         WARN    Default choices conflicting!
fi:         WARN    Oletusvaihtoehdot ovat ristiriidassa!

en:         WARN    Duplex option keyword %s may not work as expected and should be named Duplex!
                    REF: Page 122, section 5.17
fi:         WARN    Kaksipuoleisuusvalinnan avainsana %s ei ehkä toimi odotetulla tavalla ja sen pitäisi olla nimeltään Duplex!
                    VIITE: sivu 122, osa 5.17.

en:         WARN    File contains a mix of CR, LF, and CR LF line endings!
fi:         WARN    Tiedosto sisältää sekaisin CR-, LF- ja CR LF -rivinvaihtoja!

en:         WARN    LanguageEncoding required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 56-57, section 5.3.
fi:         WARN    LanguageEncoding vaaditaan PPD 4.3 -määrityksessä.
                    VIITE: sivut 56 - 57, osa 5.3.

en:         WARN    Line %d only contains whitespace!
fi:         WARN    Rivi %d sisältää vain tyhjää!

en:         WARN    Manufacturer required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 58-59, section 5.3.
fi:         WARN    Manufacturer vaaditaan PPD 4.3 -määrityksessä.
                    VIITE: sivut 58 - 59, osa 5.3.

en:         WARN    Non-Windows PPD files should use lines ending with only LF, not CR LF!
fi:         WARN    Muiden kuin Windowsin PPD-tiedostojen tulisi käyttää LF-rivinvaihtoja eikä CR LF -rivinvaihtoja!

en:         WARN    Obsolete PPD version %.1f!
                    REF: Page 42, section 5.2.
fi:         WARN    Vanhentunut PPD-versio %.1f!
                    VIITE: sivu 42, osa 5.2.

en:         WARN    PCFileName longer than 8.3 in violation of PPD spec.
                    REF: Pages 61-62, section 5.3.
fi:         WARN    PCFileName on PPD-määrityksen vastaisesti pidempi kuin 8.3.
                    VIITE: sivut 61 - 62, osa 5.3.

en:         WARN    Protocols contains PJL but JCL attributes are not set.
                    REF: Pages 78-79, section 5.7.
fi:         WARN    Protokollat sisältävät PJL:ää, mutta JCL-attribuutteja ei ole asetettu.
                    VIITE: sivut 78 - 79, osa 5.7.

en:         WARN    Protocols contains both PJL and BCP; expected TBCP.
                    REF: Pages 78-79, section 5.7.
fi:         WARN    Protokollat sisältävät sekä PJL:ää etä BCP:tä; TBCP:tä odotettiin.
                    VIITE: sivut 78 - 79, osa 5.7.

en:         WARN    ShortNickName required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 64-65, section 5.3.
fi:         WARN    ShortNickName vaaditaan PPD 4.3 -määrityksessä.
                    VIITE: sivut 64 - 65, osa 5.3.

en:       %s  %s %s does not exist!
fi:       Kohdetta %s  %s %s ei ole olemassa!

en:       %s  Bad %s choice %s!
                    REF: Page 122, section 5.17
fi:       %s  Virheellinen %s vaihtoehto %s!
                    VIITE: sivu 122, osa 5.17.

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s!
fi:       %s  Virheellinen UTF-8 ”%s” käännösmerkkijono valinnalle %s!

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s, choice %s!
fi:       %s  Virheellinen UTF-8 ”%s” käännösmerkkijono valinnalle %s, vaihtoehto %s!

en:       %s  Bad cupsFilter value "%s"!
fi:       %s  Virheellinen cupsFilter-arvo ”%s”!

en:       %s  Bad cupsICCProfile %s!
fi:       %s  Virheellinen cupsICCProfile %s!

en:       %s  Bad cupsPreFilter value "%s"!
fi:       %s  Virheellinen cupsPreFilter-arvo ”%s”!

en:       %s  Bad cupsUIConstraints %s: "%s"!
fi:       %s  Virheellinen cupsUIConstraints %s: ”%s”!

en:       %s  Bad language "%s"!
fi:       %s  Virheellinen kieli ”%s”!

en:       %s  Empty cupsUIConstraints %s!
fi:       %s  Tyhjä cupsUIConstraints %s!

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s!
fi:       %s  Käännösmerkkijono ”%s” valinnalle %s puuttuu!

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s, choice %s!
fi:       %s  Käännösmerkkijono ”%s” valinnalle %s puuttuu, vaihtoehto %s!

en:       %s  Missing choice *%s %s in UIConstraints "*%s %s *%s %s"!
fi:       %s  Vaihtoehto *%s %s kohteessa UIConstraints ”*%s %s *%s %s” puuttuu!

en:       %s  Missing choice *%s %s in cupsUIConstraints %s: "%s"!
fi:       %s  Vaihtoehto *%s %s kohteessa cupsUIConstraints %s: ”%s” puuttuu!

en:       %s  Missing cupsFilter file "%s"
fi:       %s  cupsFilter-tiedosto ”%s” puuttuu!

en:       %s  Missing cupsICCProfile file "%s"!
fi:       %s  cupsICCProfile-tiedosto ”%s” puuttuu!

en:       %s  Missing cupsPreFilter file "%s"
fi:       %s  cupsPreFilter-tiedosto ”%s” puuttuu!

en:       %s  Missing cupsUIResolver %s!
fi:       %s  cupsUIResolver %s puuttuu!

en:       %s  Missing option %s in UIConstraints "*%s %s *%s %s"!
fi:       %s  Valinta %s kohteessa UIConstraints ”*%s %s *%s %s” puuttuu!

en:       %s  Missing option %s in cupsUIConstraints %s: "%s"!
fi:       %s  Valinta %s kohteessa cupsUIConstraints %s: ”%s” puuttuu!

en:       %s  No base translation "%s" is included in file!
fi:       %s  Tiedostossa ei ole peruskäännöstä ”%s”!

en:       %s  REQUIRED %s does not define choice None!
                    REF: Page 122, section 5.17
fi:       %s  VAADITTU %s ei määrittele vaihtoehtoa None!
                    VIITE: sivu 122, osa 5.17.

en:       %s  cupsICCProfile %s hash value collides with %s!
fi:       %s  cupsICCProfile %s hajautusarvo törmää kohteen %s kanssa!

en:       %s  cupsUIResolver %s causes a loop!
fi:       %s  cupsUIResolver %s aiheuttaa silmukan!

en:       **FAIL**  %s choice names %s and %s differ only by case!
fi:       **FAIL**  Kohteen %s vaihtoehtojen nimet %s ja %s eroavat toisistaan vain isojen ja pienten merkkien osalta!

en:       **FAIL**  %s must be 1284DeviceID!
                    REF: Page 72, section 5.5
fi:       **FAIL**  %s on oltava 1284DeviceID!
                    VIITE: sivu 72, osa 5.5.

en:       **FAIL**  BAD Default%s %s
                    REF: Page 40, section 4.5.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN Default%s %s
                    VIITE: sivu 40, osa 4.5.

en:       **FAIL**  BAD DefaultImageableArea %s!
                    REF: Page 102, section 5.15.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN DefaultImageableArea %s!
                    VIITE: sivu 102, osa 5.15.

en:       **FAIL**  BAD DefaultPaperDimension %s!
                    REF: Page 103, section 5.15.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN DefaultPaperDimension %s!
                    VIITE: sivu 103, osa 5.15.

en:       **FAIL**  BAD JobPatchFile attribute in file
                    REF: Page 24, section 3.4.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN JobPatchFile-attribuutti tiedostossa
                    REF: sivu 24, osa 3.4.

en:       **FAIL**  BAD Manufacturer (should be "HP")
                    REF: Page 211, table D.1.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN Manufacturer (tulisi olla ”HP”)
                    REF: sivu 211, taulukko D.1.

en:       **FAIL**  BAD Manufacturer (should be "Oki")
                    REF: Page 211, table D.1.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN Manufacturer (tulisi olla ”Oki”)
                    REF: sivu 211, taulukko D.1.

en:       **FAIL**  BAD ModelName - "%c" not allowed in string.
                    REF: Pages 59-60, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN ModelName - ”%c” ei ole sallittu merkkijonossa.
                    VIITE: sivut 59 - 60, osa 5.3.

en:       **FAIL**  BAD PSVersion - not "(string) int".
                    REF: Pages 62-64, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN PSVersion - ei ”(string) int”.
                    VIITE: sivut 62 - 64, osa 5.3.

en:       **FAIL**  BAD Product - not "(string)".
                    REF: Page 62, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN Product - ei ”(string)”.
                    VIITE: sivu 62, osa 5.3.

en:       **FAIL**  BAD ShortNickName - longer than 31 chars.
                    REF: Pages 64-65, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VIRHEELLINEN ShortNickName - pidempi kuin 31 merkkiä.
                    VIITE: sivut 64 - 65, osa 5.3.

en:       **FAIL**  Bad %s choice %s!
                    REF: Page 84, section 5.9
fi:       **FAIL**  Virheellinen %s vaihtoehto %s!
                    VIITE: sivu 84, osa 5.9.

en:       **FAIL**  Bad FileVersion "%s"
                    REF: Page 56, section 5.3.
fi:       **FAIL**  Virheellinen FileVersion ”%s”
                    VIITE: Sivu 56, osa 5.3.

en:       **FAIL**  Bad FormatVersion "%s"
                    REF: Page 56, section 5.3.
fi:       **FAIL**  Virheellinen FormatVersion ”%s”
                    VIITE: Sivu 56, osa 5.3.

en:       **FAIL**  Bad LanguageEncoding %s - must be ISOLatin1!
fi:       **FAIL**  Virheellinen LanguageEncoding %s - pitää olla ISOLatin1!

en:       **FAIL**  Bad LanguageVersion %s - must be English!
fi:       **FAIL**  Virheellinen LanguageVersion %s - pitää olla English!

en:       **FAIL**  Default option code cannot be interpreted: %s
fi:       **FAIL**  Oletusarvoista valintakoodia ei voida tulkita: %s

en:       **FAIL**  Default translation string for option %s choice %s contains 8-bit characters!
fi:       **FAIL**  Oletusarvoinen käännösmerkkijono valinnan %s vaihtoehdolle %s sisältää 8-bittisiä merkkejä!

en:       **FAIL**  Default translation string for option %s contains 8-bit characters!
fi:       **FAIL**  Oletusarvoinen käännösmerkkijono valinnalle %s sisältää 8-bittisiä merkkejä!

en:       **FAIL**  Group names %s and %s differ only by case!
fi:       **FAIL**  Ryhmien nimet %s ja %s eroavat toisistaan vain isojen ja pienten merkkien osalta!

en:       **FAIL**  Multiple occurrences of %s choice name %s!
fi:       **FAIL**  Useita esiintymiä kohteen %s vaihtoehtojen nimeä %s!

en:       **FAIL**  Option names %s and %s differ only by case!
fi:       **FAIL**  Vaihtoehtojen nimet %s ja %s eroavat toisistaan vain isojen ja pienten merkkien osalta!

en:       **FAIL**  REQUIRED Default%s
                    REF: Page 40, section 4.5.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN Default%s
                    VIITE: sivu 40, osa 4.5.

en:       **FAIL**  REQUIRED DefaultImageableArea
                    REF: Page 102, section 5.15.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN DefaultImageableArea
                    VIITE: sivu 102, osa 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED DefaultPaperDimension
                    REF: Page 103, section 5.15.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN DefaultPaperDimension
                    VIITE: sivu 103, osa 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED FileVersion
                    REF: Page 56, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN FileVersion
                    VIITE: sivu 56, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED FormatVersion
                    REF: Page 56, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN FormatVersion
                    VIITE: sivu 56, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED ImageableArea for PageSize %s
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 102, section 5.15.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN ImageableArea PageSize-arvolle %s
                    VIITE: sivu 41, osa 5.
                    VIITE: sivu 102, osa 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED LanguageEncoding
                    REF: Pages 56-57, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN LanguageEncoding
                    VIITE: sivut 56 - 57, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED LanguageVersion
                    REF: Pages 57-58, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN LanguageVersion
                    VIITE: sivut 57 - 58, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED Manufacturer
                    REF: Pages 58-59, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN Manufacturer
                    VIITE: sivut 58 - 59, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED ModelName
                    REF: Pages 59-60, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN ModelName
                    VIITE: sivut 59 - 60, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED NickName
                    REF: Page 60, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN NickName
                    VIITE: sivu 60, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED PCFileName
                    REF: Pages 61-62, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN PCFileName
                    VIITE: sivut 61 - 62, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED PSVersion
                    REF: Pages 62-64, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN PSVersion
                    VIITE: sivut 62 - 64, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED PageRegion
                    REF: Page 100, section 5.14.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN PageRegion
                    VIITE: sivu 100, osa 5.14.

en:       **FAIL**  REQUIRED PageSize
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 99, section 5.14.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN PageSize
                    VIITE: sivu 41, osa 5.
                    VIITE: sivu 99, osa 5.14.

en:       **FAIL**  REQUIRED PageSize
                    REF: Pages 99-100, section 5.14.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN PageSize
                    VIITE: sivut 99 - 100, osa 5.14.

en:       **FAIL**  REQUIRED PaperDimension for PageSize %s
                    REF: Page 41, section 5.
                    REF: Page 103, section 5.15.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN PaperDimension PageSize-arvolle %s
                    VIITE: sivu 41, osa 5.
                    VIITE: sivu 103, osa 5.15.

en:       **FAIL**  REQUIRED Product
                    REF: Page 62, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN Product
                    VIITE: sivu 62, osa 5.3.

en:       **FAIL**  REQUIRED ShortNickName
                    REF: Page 64-65, section 5.3.
fi:       **FAIL**  VAADITAAN ShortNickName
                    VIITE: sivu 64 - 65, osa 5.3.

en:     %d ERRORS FOUND
fi:     %d VIRHETTÄ LÖYDETTIIN

en:     Bad %%%%BoundingBox: on line %d!
            REF: Page 39, %%%%BoundingBox:
fi:     Virheellinen %%%%BoundingBox: rivillä %d!
            VIITE: sivu 39, %%%%BoundingBox:

en:     Bad %%%%Page: on line %d!
            REF: Page 53, %%%%Page:
fi:     Virheellinen %%%%Page: rivillä %d!
            VIITE: sivu 53, %%%%Page:

en:     Bad %%%%Pages: on line %d!
            REF: Page 43, %%%%Pages:
fi:     Virheellinen %%%%Pages: rivillä %d!
            VIITE: sivu 43, %%%%Pages:

en:     Line %d is longer than 255 characters (%d)!
            REF: Page 25, Line Length
fi:     Rivi %d on pidempi kuin 255 merkkiä (%d)!
            VIITE: sivu 25, Line Length

en:     Missing %!PS-Adobe-3.0 on first line!
            REF: Page 17, 3.1 Conforming Documents
fi:     %!PS-Adobe-3.0 puuttuu ensimmäiseltä riviltä!
            VIITE: sivu 17, 3.1 Conforming Documents

en:     Missing %%EndComments comment!
            REF: Page 41, %%EndComments
fi:     %%EndComments-kommentti puuttuu!
            VIITE: sivu 41, %%EndComments

en:     Missing or bad %%BoundingBox: comment!
            REF: Page 39, %%BoundingBox:
fi:     %%BoundingBox:-kommentti puuttuu tai on virheellinen!
            VIITE: sivu 39, %%BoundingBox:

en:     Missing or bad %%Page: comments!
            REF: Page 53, %%Page:
fi:     %%Page:-kommentit puuttuvat tai ovat virheellisiä!
            VIITE: sivu 53, %%Page:

en:     Missing or bad %%Pages: comment!
            REF: Page 43, %%Pages:
fi:     %%Pages:-kommentti puuttuu tai on virheellinen!
            VIITE: sivu 43, %%Pages:

en:     NO ERRORS FOUND
fi:     VIRHEITÄ EI LÖYTYNYT

en:     Saw %d lines that exceeded 255 characters!
fi:     %d riviä ovat pidempiä kuin 255 merkkiä!

en:     Too many %%BeginDocument comments!
fi:     Liikaa %%BeginDocument-kommentteja!

en:     Too many %%EndDocument comments!
fi:     Liikaa %%EndDocument-kommentteja!

en:     Warning: file contains binary data!
fi:     Varoitus: tiedosto sisältää binääridataa!

en:     Warning: no %%EndComments comment in file!
fi:     Varoitus: tiedostossa ei ole %%EndComments-kommenttia!

en:     Warning: obsolete DSC version %.1f in file!
fi:     Varoitus: tiedostossa on vanhentunut DSC-versio %.1f!

en:  FAIL
          **FAIL**  Unable to open PPD file - %s
fi:  FAIL
          **FAIL**  PPD-tiedostoa ei voida avata - %s

en:  FAIL
          **FAIL**  Unable to open PPD file - %s on line %d.
fi:  FAIL
          **FAIL**  PPD-tiedostoa ei voida avata - %s rivillä %d.

en: %-6s %-10.10s %-4d %-10d %-27.27s %.0f bytes
fi: %-6s %-10.10s %-4d %-10d %-27.27s %.0f tavua

en: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f bytes
fi: %-7s %-7.7s %-7d %-31.31s %.0f tavua

en: %.0f x %.0f millimeters
fi: %.0f x %.0f millimetriä

en: %.0f x %.0f to %.0f x %.0f millimeters
fi: %.0f x %.0f - %.0f x %.0f millimetriä

en: %.2f x %.2f inches
fi: %.2f x %.2f tuumaa

en: %.2f x %.2f to %.2f x %.2f inches
fi: %.2f x %.2f - %.2f x %.2f tuumaa

en: %s accepting requests since %s
fi: %s vastaanottaa pyyntöjä alkaen %s

en: %s cannot be changed.
fi: Kohdetta %s ei voida muuttaa.

en: %s is not implemented by the CUPS version of lpc.
fi: Kohdetta %s ei ole toteutettu lpc:n CUPS-versiossa.

en: %s is not ready
fi: %s ei ole valmis

en: %s is ready
fi: %s on valmis

en: %s is ready and printing
fi: %s on valmis ja tulostaa

en: %s not accepting requests since %s -
    	%s
fi: %s ei vastaanota pyyntöjä alkaen %s -
    	%s

en: %s not supported!
fi: %s ei ole tuettu!

en: %s/%s accepting requests since %s
fi: %s/%s vastaanottaa pyyntöjä alkaen %s

en: %s/%s not accepting requests since %s -
    	%s
fi: %s/%s ei vastaanota pyyntöjä alkaen %s -
    	%s

en: %s: %-33.33s [job %d localhost]
fi: %s: %-33.33s [työ %d localhost]

en: %s: %s failed: %s
fi: %s: %s epäonnistui: %s

en: %s: Don't know what to do!
fi: %s: En tiedä mitä tehdä!

en: %s: Error - %s environment variable names non-existent destination "%s"!
fi: %s: Virhe - %s ympäristömuuttujanimien kohdetta ”%s” ei ole olemassa!

en: %s: Error - bad job ID!
fi: %s: Virhe - virheellinen työn tunnus!

en: %s: Error - cannot print files and alter jobs simultaneously!
fi: %s: Virhe - tiedostoja ei voida tulostaa ja työtä muuttaa samanaikaisesti!

en: %s: Error - cannot print from stdin if files or a job ID are provided!
fi: %s: Virhe - oletussyötevirrasta ei voida tulostaa, jos annetaan tiedostoja tai työn tunnus!

en: %s: Error - expected character set after '-S' option!
fi: %s: Virhe - S-valitsimen jälkeen odotettiin merkistöä!

en: %s: Error - expected content type after '-T' option!
fi: %s: Virhe - T-valitsimen jälkeen odotettiin sisältötyyppiä!

en: %s: Error - expected copies after '-n' option!
fi: %s: Virhe - n-valitsimen jälkeen odotettiin kopioiden lukumäärää!

en: %s: Error - expected copy count after '-#' option!
fi: %s: Virhe - #-valitsimen jälkeen odotettiin kopioiden lukumäärää!

en: %s: Error - expected destination after '-P' option!
fi: %s: Virhe - P-valitsimen jälkeen odotettiin kohdetta!

en: %s: Error - expected destination after '-b' option!
fi: %s: Virhe - b-valitsimen jälkeen odotettiin kohdetta!

en: %s: Error - expected destination after '-d' option!
fi: %s: Virhe - d-valitsimen jälkeen odotettiin kohdetta!

en: %s: Error - expected form after '-f' option!
fi: %s: Virhe - f-valitsimen jälkeen odotettiin muotoa!

en: %s: Error - expected hold name after '-H' option!
fi: %s: Virhe - H-valitsimen jälkeen odotettiin pidon nimeä!

en: %s: Error - expected hostname after '-H' option!
fi: %s: Virhe - H-valitsimen jälkeen odotettiin palvelinnimeä!

en: %s: Error - expected hostname after '-h' option!
fi: %s: Virhe - h-valitsimen jälkeen odotettiin palvelinnimeä!

en: %s: Error - expected mode list after '-y' option!
fi: %s: Virhe - y-valitsimen jälkeen odotettiin tilaluetteloa!

en: %s: Error - expected name after '-%c' option!
fi: %s: Virhe - %c-valitsimen jälkeen odotettiin nimeä!

en: %s: Error - expected option string after '-o' option!
fi: %s: Virhe - o-valitsimen jälkeen odotettiin valintamerkkijonoa!

en: %s: Error - expected page list after '-P' option!
fi: %s: Virhe - P-valitsimen jälkeen odotettiin sivuluetteloa!

en: %s: Error - expected priority after '-%c' option!
fi: %s: Virhe - %c-valitsimen jälkeen odotettiin tärkeyttä!

en: %s: Error - expected reason text after '-r' option!
fi: %s: Virhe - r-valitsimen jälkeen odotettiin syytekstiä!

en: %s: Error - expected title after '-t' option!
fi: %s: Virhe - t-valitsimen jälkeen odotettiin otsikkoa!

en: %s: Error - expected username after '-U' option!
fi: %s: Virhe - U-valitsimen jälkeen odotettiin käyttäjätunnusta!

en: %s: Error - expected username after '-u' option!
fi: %s: Virhe - u-valitsimen jälkeen odotettiin käyttäjätunnusta!

en: %s: Error - expected value after '-%c' option!
fi: %s: Virhe - %c-valitsimen jälkeen odotettiin arvoa!

en: %s: Error - need "completed", "not-completed", or "all" after '-W' option!
fi: %s: Virhe - W-valitsimen jälkeen tarvitaan ”completed”, ”not-completed” tai ”all”!

en: %s: Error - no default destination available.
fi: %s: Virhe - oletuskohdetta ei ole käytettävissä.

en: %s: Error - priority must be between 1 and 100.
fi: %s: Virhe - tärkeyden on oltava 1 - 100.

en: %s: Error - scheduler not responding!
fi: %s: Virhe - ajastin ei vastaa!

en: %s: Error - too many files - "%s"
fi: %s: Virhe - liikaa tiedostoja - ”%s”

en: %s: Error - unable to access "%s" - %s
fi: %s: Virhe - kohdetta ”%s” ei voida käyttää - %s

en: %s: Error - unable to queue from stdin - %s
fi: %s: Virhe - oletussyötevirrasta ei voida laittaa jonoon - %s

en: %s: Error - unknown destination "%s"!
fi: %s: Virhe - tuntematon kohde - ”%s”

en: %s: Error - unknown destination "%s/%s"!
fi: %s: Virhe - tuntematon kohde - ”%s/%s”

en: %s: Error - unknown option '%c'!
fi: %s: Virhe - tuntematon valitsin ”%c”!

en: %s: Error - unknown option '%s'!
fi: %s: Virhe - tuntematon valitsin ”%s”!

en: %s: Expected job ID after '-i' option!
fi: %s: i-valitsimen jälkeen odotettiin työn tunnusta!

en: %s: Filter "%s" not available: %s
fi: %s: Suodin ”%s” ei ole käytettävissä: %s

en: %s: Invalid destination name in list "%s"!
fi: %s: Virheellinen kohdenimi luettelossa ”%s”!

en: %s: Invalid filter string "%s"
fi: %s: Virheellinen suodinmerkkijono ”%s”

en: %s: Need job ID ('-i jobid') before '-H restart'!
fi: %s: Tarvitaan työn tunnus (”-i jobid”) ennen ”-H restart” -valitsinta!

en: %s: No filter to convert from %s/%s to %s/%s!
fi: %s: Ei suodinta, jolla muuntaa muodosta %s/%s muotoon %s/%s!

en: %s: Operation failed: %s
fi: %s: Toiminto epäonnistui: %s

en: %s: Sorry, no encryption support compiled in!
fi: %s: Salaustukea ei ole käännetty mukaan!

en: %s: Unable to connect to server
fi: %s: Palvelimeen ei voida yhdistää

en: %s: Unable to contact server!
fi: %s: Palvelinta ei tavoitettu!

en: %s: Unable to determine MIME type of "%s"!
fi: %s: Kohteen ”%s” MIME-tyyppiä ei voida määrittää!

en: %s: Unable to open %s: %s
fi: %s: Kohdetta %s ei voida avata: %s

en: %s: Unable to open PPD file: %s on line %d
fi: %s: PPD-tiedostoa s ei voida avata: %s linjalla %d.

en: %s: Unable to read MIME database from "%s" or "%s"!
fi: %s: MIME-tietokantaa ei voida lukea kohteesta ”%s” tai ”%s”!

en: %s: Unknown destination "%s"!
fi: %s: Tuntematon kohde - ”%s”

en: %s: Unknown destination MIME type %s/%s!
fi: %s: Tuntematon kohde-MIME-tyyppi %s/%s!

en: %s: Unknown option '%c'!
fi: %s: Tuntematon valitsin ”%c”!

en: %s: Unknown source MIME type %s/%s!
fi: %s: Tuntematon lähde-MIME-tyyppi %s/%s!

en: %s: Warning - '%c' format modifier not supported - output may not be correct!
fi: %s: Varoitus - %c-muotovalitsinta ei tueta - tuloste saattaa olla virheellinen!

en: %s: Warning - character set option ignored!
fi: %s: Varoitus - merkistövalitsin jätettiin huomioimatta!

en: %s: Warning - content type option ignored!
fi: %s: Varoitus - sisältötyyppivalitsin jätettiin huomioimatta!

en: %s: Warning - form option ignored!
fi: %s: Varoitus - lomakevalitsin jätettiin huomioimatta!

en: %s: Warning - mode option ignored!
fi: %s: Varoitus - tilavalitsin jätettiin huomioimatta!

en: %s: error - %s environment variable names non-existent destination "%s"!
fi: %s: virhe - %s ympäristömuuttujanimien kohdetta ”%s” ei ole olemassa!

en: %s: error - expected option=value after '-o' option!
fi: %s: virhe - o-valitsimen jälkeen odotettiin valinta=arvo!

en: %s: error - no default destination available.
fi: %s: virhe - oletuskohdetta ei ole käytettävissä.

en: 1 inch/sec.
fi: 1 tuumaa/s

en: 1.25x0.25"
fi: 1,25 x 0,25 "

en: 1.25x2.25"
fi: 1,25 x 2,25 "

en: 1.5 inch/sec.
fi: 1,5 tuumaa/s

en: 1.50x0.25"
fi: 1,50 x 0,25 "

en: 1.50x0.50"
fi: 1,50 x 0,50 "

en: 1.50x1.00"
fi: 1,50 x 1,00 "

en: 1.50x2.00"
fi: 1,50 x 2,00 "

en: 10 inches/sec.
fi: 10 tuumaa/s

en: 10 x 11"
fi: 10 x 11 "

en: 10 x 13"
fi: 10 x 13 "

en: 10 x 14"
fi: 10 x 14 "

en: 100 mm/sec.
fi: 100 mm/s

en: 11 inches/sec.
fi: 11 tuumaa/s

en: 12 inches/sec.
fi: 12 tuumaa/s

en: 12 x 11"
fi: 12 x 11 "

en: 120 mm/sec.
fi: 120 mm/s

en: 120x60dpi
fi: 120 x 60 dpi

en: 120x72dpi
fi: 120 x 72 dpi

en: 136dpi
fi: 136 dpi

en: 15 mm/sec.
fi: 15 mm/s

en: 15 x 11"
fi: 15 x 11 "

en: 150 mm/sec.
fi: 150 mm/s

en: 150dpi
fi: 150 dpi

en: 180dpi
fi: 180 dpi

en: 2 inches/sec.
fi: 2 tuumaa/s

en: 2-Sided Printing
fi: Kaksipuolinen tulostus

en: 2.00x0.37"
fi: 2,00 x 0,37 "

en: 2.00x0.50"
fi: 2,00 x 0,50 "

en: 2.00x1.00"
fi: 2,00 x 1,00 "

en: 2.00x1.25"
fi: 2,00 x 1,25 "

en: 2.00x2.00"
fi: 2,00 x 2,00 "

en: 2.00x3.00"
fi: 2,00 x 3,00 "

en: 2.00x4.00"
fi: 2,00 x 4,00 "

en: 2.00x5.50"
fi: 2,00 x 5,50 "

en: 2.25x0.50"
fi: 2,25 x 0,50 "

en: 2.25x1.25"
fi: 2,25 x 1,25 "

en: 2.25x4.00"
fi: 2,25 x 4,00 "

en: 2.25x5.50"
fi: 2,25 x 5,50 "

en: 2.38x5.50"
fi: 2,38 x 5,50 "

en: 2.5 inches/sec.
fi: 2,5 tuumaa/s

en: 2.50x1.00"
fi: 2,50 x 1,00 "

en: 2.50x2.00"
fi: 2,50 x 2,00 "

en: 2.75x1.25"
fi: 2,75 x 1,25 "

en: 2.9 x 1"
fi: 2,9 x 1 "

en: 20 mm/sec.
fi: 20 mm/s

en: 200 mm/sec.
fi: 200 mm/s

en: 203dpi
fi: 203 dpi

en: 24-Pin Series
fi: 24-nastainen

en: 240x72dpi
fi: 240 x 72 dpi

en: 250 mm/sec.
fi: 250 mm/s

en: 3 inches/sec.
fi: 3 tuumaa/s

en: 3.00x1.00"
fi: 3,00 x 1,00 "

en: 3.00x1.25"
fi: 3,00 x 1,25 "

en: 3.00x2.00"
fi: 3,00 x 2,00 "

en: 3.00x3.00"
fi: 3,00 x 3,00 "

en: 3.00x5.00"
fi: 3,00 x 5,00 "

en: 3.25x2.00"
fi: 3,25 x 2,00 "

en: 3.25x5.00"
fi: 3,25 x 5,00 "

en: 3.25x5.50"
fi: 3,25 x 5,50 "

en: 3.25x5.83"
fi: 3,25 x 5,83 "

en: 3.25x7.83"
fi: 3,25 x 7,83 "

en: 3.5" Disk
fi: 3,5 " levy

en: 3.5" Disk - 2 1/8 x 2 3/4"
fi: 3,5 " levy - 2 1/8 x 2 3/4 "

en: 3.50x1.00"
fi: 3,50 x 1,00 "

en: 30 mm/sec.
fi: 30 mm/s

en: 300 mm/sec.
fi: 300 mm/s

en: 300dpi
fi: 300 dpi

en: 360dpi
fi: 360 dpi

en: 360x180dpi
fi: 360 x 180 dpi

en: 4 inches/sec.
fi: 4 tuumaa/s

en: 4.00x1.00"
fi: 4,00 x 1,00 "

en: 4.00x13.00"
fi: 4,00 x 13,00 "

en: 4.00x2.00"
fi: 4,00 x 2,00 "

en: 4.00x2.50"
fi: 4,00 x 2,50 "

en: 4.00x3.00"
fi: 4,00 x 3,00 "

en: 4.00x4.00"
fi: 4,00 x 4,00 "

en: 4.00x5.00"
fi: 4,00 x 5,00 "

en: 4.00x6.00"
fi: 4,00 x 6,00 "

en: 4.00x6.50"
fi: 4,00 x 6,50 "

en: 40 mm/sec.
fi: 40 mm/s

en: 5 inches/sec.
fi: 5 tuumaa/s

en: 6 inches/sec.
fi: 6 tuumaa/s

en: 6.00x1.00"
fi: 6,00 x 1,00 "

en: 6.00x2.00"
fi: 6,00 x 2,00 "

en: 6.00x3.00"
fi: 6,00 x 3,00 "

en: 6.00x4.00"
fi: 6,00 x 4,00 "

en: 6.00x5.00"
fi: 6,00 x 5,00 "

en: 6.00x6.00"
fi: 6,00 x 6,00 "

en: 6.00x6.50"
fi: 6,00 x 6,50 "

en: 60 mm/sec.
fi: 60 mm/s

en: 600dpi
fi: 600 dpi

en: 60dpi
fi: 60 dpi

en: 60x720dpi
fi: 60 x 720 dpi

en: 7 inches/sec.
fi: 7 tuumaa/s

en: 7 x 9"
fi: 7 x 9 "

en: 720dpi
fi: 720 dpi

en: 8 inches/sec.
fi: 8 tuumaa/s

en: 8 x 10"
fi: 8 x 10 "

en: 8.00x1.00"
fi: 8,00 x 1,00 "

en: 8.00x2.00"
fi: 8,00 x 2,00 "

en: 8.00x3.00"
fi: 8,00 x 3,00 "

en: 8.00x4.00"
fi: 8,00 x 4,00 "

en: 8.00x5.00"
fi: 8,00 x 5,00 "

en: 8.00x6.00"
fi: 8,00 x 6,00 "

en: 8.00x6.50"
fi: 8,00 x 6,50 "

en: 80 mm/sec.
fi: 80 mm/s

en: 9 inches/sec.
fi: 9 tuumaa/s

en: 9 x 11"
fi: 9 x 11 "

en: 9 x 12"
fi: 9 x 12 "

en: 9-Pin Series
fi: 9-nastainen

en: ?Invalid help command unknown
fi: ?Virheellinen ohje tuntematon komento

en: A Samba password is required to export printer drivers!
fi: Tulostinajureiden viemiseen tarvitaan Samba-salasana!

en: A Samba username is required to export printer drivers!
fi: Tulostinajureiden viemiseen tarvitaan Samba-käyttäjätunnus!

en: A class named "%s" already exists!
fi: Luokka nimeltä ”%s” on jo olemassa!

en: A printer named "%s" already exists!
fi: Tulostin nimeltä ”%s” on jo olemassa!

en: A3 (Oversize)
fi: A3 (ylikokoinen)

en: A4 (Oversize)
fi: A4 (ylikokoinen)

en: A4 (Small)
fi: A4 (pieni)

en: A5 (Oversize)
fi: A5 (ylikokoinen)

en: Accept Jobs
fi: Hyväksy töitä

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Add Class
fi: Lisää luokka

en: Add Printer
fi: Lisää tulostin

en: Add RSS Subscription
fi: Lisää RSS-tilaus

en: Address
fi: Osoite

en: Address - 1 1/8 x 3 1/2"
fi: Osoite - 1 1/8 x 3 1/2 "

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Always
fi: Aina

en: Applicator
fi: Applikaattori

en: Attempt to set %s printer-state to bad value %d!
fi: Yritettiin asettaa %s printer-state virheelliseen arvoon %d!

en: Attribute groups are out of order (%x < %x)!
fi: Attribuuttiryhmät ovat epäjärjestyksessä (%x < %x)!

en: Bad NULL dests pointer
fi: Virheellinen NULL dests -osoitin

en: Bad OpenGroup
fi: Virheellinen OpenGroup

en: Bad OpenUI/JCLOpenUI
fi: Virheellinen OpenUI/JCLOpenUI

en: Bad OrderDependency
fi: Virheellinen OrderDependency

en: Bad Request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Bad SNMP version number
fi: Virheellinen SNMP-versionumero

en: Bad UIConstraints
fi: Virheellinen UIConstraints

en: Bad copies value %d.
fi: Virheellinen kopioiden määrä %d.

en: Bad custom parameter
fi: Virheellinen muokattu parametri

en: Bad device URI "%s"!
fi: Virheellinen laite-osoite ”%s”!

en: Bad device-uri "%s"!
fi: Virheellinen device-uri ”%s”!

en: Bad device-uri scheme "%s"!
fi: Virheellinen device-uri-malli ”%s”!

en: Bad document-format "%s"!
fi: Virheellinen document-format ”%s”!

en: Bad filename buffer!
fi: Virheellinen tiedostonimipuskuri!

en: Bad font attribute: %s
fi: Virheellinen kirjasinattribuutti: %s

en: Bad job-priority value!
fi: Virheellinen job-priority-arvo!

en: Bad job-sheets value "%s"!
fi: Virheellinen job-sheets-arvo ”%s”!

en: Bad job-sheets value type!
fi: Virheellinen job-sheets-arvon tyyppi!

en: Bad job-state value!
fi: Virheellinen job-state-arvo!

en: Bad job-uri attribute "%s"!
fi: Virheellinen job-uri-attribuutti ”%s”!

en: Bad notify-pull-method "%s"!
fi: Virheellinen notify-pull-method ”%s”!

en: Bad notify-recipient-uri URI "%s"!
fi: Virheellinen notify-recipient-uri-osoite ”%s”!

en: Bad number-up value %d.
fi: Virheellinen number-up-arvo %d.

en: Bad option + choice on line %d!
fi: Virheellinen valinta ja vaihtoehto rivillä %d!

en: Bad page-ranges values %d-%d.
fi: Virheelliset page-ranges-arvot %d - %d.

en: Bad port-monitor "%s"!
fi: Virheellinen port-monitor ”%s”!

en: Bad printer-state value %d!
fi: Virheellinen printer-state-arvo %d!

en: Bad request version number %d.%d!
fi: Virheellinen pyynnön versionumero %d.%d!

en: Bad subscription ID!
fi: Virheellinen tilaustunnus!

en: Banners
fi: Otsikot

en: Billing Information:
fi: Laskutustiedot:

en: Bond Paper
fi: Bond-paperi

en: CPCL Label Printer
fi: CPCL-tarratulostin

en: Cancel RSS Subscription
fi: Peru RSS-tilaus

en: Change Settings
fi: Muuta asetuksia

en: Character set "%s" not supported!
fi: Merkistöä ”%s” ei tueta!

en: Classes
fi: Luokat

en: Clean Print Heads
fi: Puhdista tulostuspäät

en: Color
fi: Väri

en: Color Mode
fi: Väritila

en: Commands may be abbreviated.  Commands are:
    
    exit    help    quit    status  ?
fi: Komennot voidaan lyhentää.  Komennot ovat:
    
    exit    help    quit    status  ?

en: Community name uses indefinite length
fi: Yhteisönimi käyttää määrittämätöntä pituutta

en: Continue
fi: Jatka

en: Continuous
fi: Jatkuva

en: Could not scan type "%s"!
fi: Tyyppiä ”%s” ei voitu skannata!

en: Cover open.
fi: Kansi avoinna.

en: Created
fi: Luotu

en: Created On:
fi: Luotu:

en: Custom
fi: Muokattu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cutter
fi: Leikkaaja

en: Dark
fi: Tumma

en: Darkness
fi: Tummuus

en: Delete Class
fi: Poista luokka

en: Delete Printer
fi: Poista tulostin

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: DeskJet Series
fi: DeskJet-sarja

en: Destination "%s" is not accepting jobs.
fi: Kohde ”%s” ei vastaanota töitä.

en: Developer almost empty.
fi: Kehite lähes loppu.

en: Developer empty!
fi: Kehite loppu!

en: Device: uri = %s
            class = %s
            info = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s
            location = %s
fi: Laite: uri = %s
            class = %s
            info = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s
            location = %s

en: Direct Thermal Media
fi: Suora lämpömedia

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Document %d not found in job %d.
fi: Dokumenttia %d ei löytynyt työstä %d.

en: Door open.
fi: Ovi avoinna.

en: Driver Name:
fi: Ajurin nimi:

en: Driver Version:
fi: Ajurin versio:

en: Duplexer
fi: Duplekseri

en: EMERG: Unable to allocate memory for page info: %s
fi: EMERG: ei voida varata muistia sivutiedolle: %s

en: EMERG: Unable to allocate memory for pages array: %s
fi: EMERG: ei voida varata muistia sivutaululle: %s

en: EPL1 Label Printer
fi: EPL1-tarratulostin

en: EPL2 Label Printer
fi: EPL2-tarratulostin

en: ERROR: Bad %%BoundingBox: comment seen!
fi: ERROR: Virheellinen %%BoundingBox:-kommentti havaittu!

en: ERROR: Bad %%IncludeFeature: comment!
fi: ERROR: Virheellinen %%IncludeFeature:-kommentti!

en: ERROR: Bad %%Page: comment in file!
fi: ERROR: Virheellinen %%Page:-kommentti tiedostossa!

en: ERROR: Bad %%PageBoundingBox: comment in file!
fi: ERROR: Virheellinen %%PageBoundingBox:-kommentti tiedostossa!

en: ERROR: Bad SCSI device file "%s"!
fi: ERROR: Virheellinen SCSI-laitetiedosto ”%s”!

en: ERROR: Bad charset file %s
fi: ERROR: Virheellinen merkistötiedosto %s

en: ERROR: Bad charset type %s
fi: ERROR: Virheellinen merkistötyyppi %s

en: ERROR: Bad columns value %d!
fi: ERROR: Virheellinen sarakearvo %d!

en: ERROR: Bad cpi value %f!
fi: ERROR: Virheellinen cpi-arvo %f!

en: ERROR: Bad font description line: %s
fi: ERROR: Virheellinen kirjasinkuvausrivi: %s

en: ERROR: Bad lpi value %f!
fi: ERROR: Virheellinen lpi-arvo %f!

en: ERROR: Bad page setup!
fi: ERROR: Virheellinen arkin määrittely!

en: ERROR: Bad text direction %s
fi: ERROR: Virheellinen tekstin suunta %s

en: ERROR: Bad text width %s
fi: ERROR: Virheellinen tekstin leveys %s

en: ERROR: Destination printer does not exist!
fi: ERROR: Kohdetulostinta ei ole olemassa!

en: ERROR: Duplicate %%BoundingBox: comment seen!
fi: ERROR: Monistunut %%BoundingBox:-kommentti havaittu!

en: ERROR: Duplicate %%Pages: comment seen!
fi: ERROR: Monistunut %%Pages:-kommentti havaittu!

en: ERROR: Empty print file!
fi: ERROR: Tyhjä tulostustiedosto!

en: ERROR: Error %d sending PAPSendData request: %s
fi: ERROR: Virhe %d lähetettäessä PAPSendData-pyyntöä: %s

en: ERROR: Expected quoted string on line %d of %s!
fi: ERROR: Odotettiin lainausmerkin merkittyä merkkijonoa rivillä %d / %s!

en: ERROR: Fatal USB error!
fi: ERROR: Vakava USB-virhe!

en: ERROR: Invalid HP-GL/2 command seen, unable to print file!
fi: ERROR: Virheellinen HP-GL/2-komento havaittu, tiedostoa ei voida tulostaa!

en: ERROR: Missing %%EndProlog!
fi: ERROR: %%EndProlog puuttuu!

en: ERROR: Missing %%EndSetup!
fi: ERROR: %%EndSetup puuttuu!

en: ERROR: Missing value on line %d of banner file!
fi: ERROR: Arvo puuttuu otsikkotiedoston riviltä %d!

en: ERROR: Need a msgid line before any translation strings on line %d of %s!
fi: ERROR: Tarvitaan msgid-rivi ennen käännösmerkkijonoja rivillä %d / %s!

en: ERROR: No %%BoundingBox: comment in header!
fi: ERROR: Otsakkeessa ei ole %%PageBoundingBox:-kommenttia!

en: ERROR: No %%Pages: comment in header!
fi: ERROR: Otsakkeessa ei ole %%Pages:-kommenttia!

en: ERROR: No device URI found in argv[0] or in DEVICE_URI environment variable!
fi: ERROR: Laitteen osoitetta ei löytynyt argv[0]:stä eikä DEVICE_URI-ympäristömuuttujasta!

en: ERROR: No fonts in charset file %s
fi: ERROR: Merkistötiedostossa %s ei ole kirjasimia

en: ERROR: No pages found!
fi: ERROR: Sivuja ei löytynyt!

en: ERROR: Out of paper!
fi: ERROR: Paperi loppu!

en: ERROR: PRINTER environment variable not defined!
fi: ERROR: PRINTER-ympäristömuuttujaa ei ole määritelty!

en: ERROR: Print file was not accepted (%s)!
fi: ERROR: Tulostustiedostoa ei hyväksytty (%s)!

en: ERROR: Printer not responding
fi: ERROR: Tulostin ei vastaa

en: ERROR: Printer not responding!
fi: ERROR: Tulostin ei vastaa!

en: ERROR: Printer sent unexpected EOF
fi: ERROR: Tulostin lähetti odottamattoman EOF:n

en: ERROR: Remote host did not accept control file (%d)
fi: ERROR: Etäpalvelin ei hyväksynyt ohjaustiedostoa (%d)

en: ERROR: Remote host did not accept data file (%d)
fi: ERROR: Etäpalvelin ei hyväksynyt datatiedostoa (%d)

en: ERROR: There was a timeout error while sending data to the printer
fi: ERROR: Lähetettäessä dataa tulostimelle tapahtui aikakatkaisuvirhe

en: ERROR: Unable to add file %d to job: %s
fi: ERROR: Tiedostoa %d ei voida lisätä työhön: %s

en: ERROR: Unable to cancel job %d: %s
fi: ERROR: Työtä %d ei voida peruuttaa: %s

en: ERROR: Unable to copy PDF file
fi: ERROR: PDF-tiedostoa ei voida kopioida

en: ERROR: Unable to create socket
fi: ERROR: Socketia ei voida luoda

en: ERROR: Unable to create temporary compressed print file: %s
fi: ERROR: Tilapäistä pakattua tulostustiedostoa ei voida luoda: %s

en: ERROR: Unable to create temporary file
fi: ERROR: Tilapäistiedostoa ei voida luoda

en: ERROR: Unable to exec pictwpstops: %s
fi: ERROR: pictwpstops:ia ei voida suorittaa: %s

en: ERROR: Unable to execute gs program
fi: ERROR: gs-ohjelmaa ei voida suorittaa

en: ERROR: Unable to execute pdftops program
fi: ERROR: pdftops-ohjelmaa ei voida suorittaa

en: ERROR: Unable to fork pictwpstops: %s
fi: ERROR: pictwpstops:ia ei voida forkata: %s

en: ERROR: Unable to get PAP request
fi: ERROR: PAP-pyyntöä ei voida hakea

en: ERROR: Unable to get PAP response
fi: ERROR: PAP-vastausta ei voida hakea

en: ERROR: Unable to get PPD file for printer "%s" - %s.
fi: ERROR: Tulostimen ”%s” PPD-tiedostoa ei voida hakea - %s.

en: ERROR: Unable to get default AppleTalk zone
fi: ERROR: Oletusarvoista AppleTalk-vyöhykettä ei voida hakea

en: ERROR: Unable to get job %d attributes (%s)!
fi: ERROR: Työn %d ominaisuuksia ei voida hakea (%s)!

en: ERROR: Unable to get printer status (%s)!
fi: ERROR: Tulostimen tilaa ei voida hakea (%s)!

en: ERROR: Unable to locate printer '%s'!
fi: ERROR: Tulostinta ”%s” ei löytynyt!

en: ERROR: Unable to look for PAP response
fi: ERROR: PAP-vastausta ei voida etsiä

en: ERROR: Unable to lookup AppleTalk printers
fi: ERROR: AppleTalk-tulostimia ei voida etsiä

en: ERROR: Unable to make AppleTalk address
fi: ERROR: AppleTalk-osoitteita ei voida tehdä

en: ERROR: Unable to open "%s" - %s
fi: ERROR: Kohdetta ”%s” ei voida avata - %s

en: ERROR: Unable to open %s: %s
fi: ERROR: Kohdetta %s ei voida avata: %s

en: ERROR: Unable to open banner file "%s" - %s
fi: ERROR: Otsikkotiedostoa ”%s” ei voida avata - %s

en: ERROR: Unable to open device file "%s": %s
fi: ERROR: Laitetiedostoa ”%s” ei voida avata: %s

en: ERROR: Unable to open file "%s" - %s
fi: ERROR: Tiedostoa ”%s” ei voida avata - %s

en: ERROR: Unable to open file "%s": %s
fi: ERROR: Tiedostoa ”%s” ei voida avata: %s

en: ERROR: Unable to open image file for printing!
fi: ERROR: Kuvatiedostoa ei voida avata tulostusta varten!

en: ERROR: Unable to open print file "%s": %s
fi: ERROR: Tulostustiedostoa ”%s” ei voida avata: %s

en: ERROR: Unable to open print file %s - %s
fi: ERROR: Tulostustiedostoa %s ei voida avata - %s

en: ERROR: Unable to open print file %s: %s
fi: ERROR: Tulostustiedostoa %s ei voida avata: %s

en: ERROR: Unable to open temporary compressed print file: %s
fi: ERROR: Tilapäistä pakattua tulostustiedostoa ei voida avata: %s

en: ERROR: Unable to print %d text columns!
fi: ERROR: %d tekstisaraketta ei voida tulostaa!

en: ERROR: Unable to print %dx%d text page!
fi: ERROR: %d x %d tekstisivua ei voida tulostaa!

en: ERROR: Unable to read print data
fi: ERROR: Tulostusdataa ei voida lukea

en: ERROR: Unable to read print data!
fi: ERROR: Tulostusdataa ei voida lukea!

en: ERROR: Unable to reserve port
fi: ERROR: Porttia ei voida varata

en: ERROR: Unable to seek to offset %ld in file - %s
fi: ERROR: Tiedostossa ei voida siirtyä kohtaan %ld - %s

en: ERROR: Unable to seek to offset %lld in file - %s
fi: ERROR: Tiedostossa ei voida siirtyä kohtaan %lld - %s

en: ERROR: Unable to send LPD command
fi: ERROR: LPD-komentoa ei voida lähettää

en: ERROR: Unable to send PAP tickle request
fi: ERROR: PAP tickle -pyyntöä ei voida lähettää

en: ERROR: Unable to send initial PAP send data request
fi: ERROR: Alkuperäistä PAP send data -pyyntöä ei voida lähettää

en: ERROR: Unable to send print data (%d)
fi: ERROR: Tulostusdataa ei voida lähettää (%d)

en: ERROR: Unable to send print data!
fi: ERROR: Tulostusdataa ei voida lähettää!

en: ERROR: Unable to send print file to printer
fi: ERROR: Tulostustiedostoa ei voida lähettää tulostimelle

en: ERROR: Unable to send trailing nul to printer
fi: ERROR: Loppu-NUL:ia ei voida lähettää tulostimelle

en: ERROR: Unable to wait for pictwpstops: %s
fi: ERROR: pictwpstops:ia ei voida odottaa: %s

en: ERROR: Unable to write %d bytes to "%s": %s
fi: ERROR: %d tavua ei voida kirjoittaa kohteeseen ”%s”: %s

en: ERROR: Unable to write %d bytes to printer!
fi: ERROR: %d tavua ei voida kirjoittaa tulostimelle!

en: ERROR: Unable to write control file
fi: ERROR: Ohjaustiedostoa ei voida kirjoittaa

en: ERROR: Unable to write print data
fi: ERROR: Tulostusdataa ei voida kirjoittaa

en: ERROR: Unable to write print data: %s
fi: ERROR: Tulostusdataa ei voida kirjoittaa: %s

en: ERROR: Unable to write raster data to driver!
fi: ERROR: Rasteridataa ei voida kirjoittaa ajurille!

en: ERROR: Unable to write to temporary file
fi: ERROR: Tilapäistiedostoon ei voida kirjoittaa

en: ERROR: Unable to write uncompressed document data: %s
fi: ERROR: Pakkaamatonta dokumenttidataa ei voida kirjoittaa: %s

en: ERROR: Unexpected text on line %d of %s!
fi: ERROR: Odottamatonta tekstiä rivillä %d / %s!

en: ERROR: Unknown encryption option value "%s"!
fi: ERROR: Tuntematon salausvalinnan arvo ”%s”!

en: ERROR: Unknown file order "%s"
fi: ERROR: Tuntematon tiedostojärjestys ”%s”

en: ERROR: Unknown format character "%c"
fi: ERROR: Tuntematon muotomerkki ”%c”

en: ERROR: Unknown message catalog format for "%s"!
fi: ERROR: Tuntematon viestikatalogimuoto kohteelle ”%s”!

en: ERROR: Unknown option "%s" with value "%s"!
fi: ERROR: Tuntematon valinta ”%s” arvolla ”%s”!

en: ERROR: Unknown print mode "%s"
fi: ERROR: Tuntematon tulostustila ”%s”

en: ERROR: Unknown version option value "%s"!
fi: ERROR: Tuntematon versiovalinnan arvo ”%s”!

en: ERROR: Unsupported brightness value %s, using brightness=100!
fi: ERROR: Ei-tuettu kirkkausarvo %s, käytetään kirkkaus=100!

en: ERROR: Unsupported gamma value %s, using gamma=1000!
fi: ERROR: Ei-tuettu gamma-arvo %s, käytetään gamma=1000!

en: ERROR: Unsupported number-up value %d, using number-up=1!
fi: ERROR: Ei-tuettu number-up-arvo %d, käytetään number-up=1!

en: ERROR: Unsupported number-up-layout value %s, using number-up-layout=lrtb!
fi: ERROR: Ei-tuettu number-up-layout-arvo %s, käytetään number-up-layout=lrtb!

en: ERROR: Unsupported page-border value %s, using page-border=none!
fi: ERROR: Ei-tuettu page-border-arvo %s, käytetään page-border=none!

en: ERROR: doc_printf overflow (%d bytes) detected, aborting!
fi: ERROR: Havaittiin doc_printf-ylivuoto (%d tavua), keskeytetään!

en: ERROR: pictwpstops exited on signal %d!
fi: ERROR: pictwpstops lopetti signaaliin %d!

en: ERROR: pictwpstops exited with status %d!
fi: ERROR: pictwpstops lopetti paluuarvolla %d!

en: ERROR: recoverable: Unable to connect to printer; will retry in 30 seconds...
fi: ERROR: korjattavissa: Tulostimeen ei voida yhdistää, yritetään uudelleen 30 sekunnin kuluttua...

en: ERROR: select() failed
fi: ERROR: select() epäonnistui

en: ERROR: unable to stat print file
fi: ERROR: tulostustiedostoa ei voida statata

en: Edit Configuration File
fi: Muokkaa asetustiedostoa

en: Empty PPD file!
fi: Tyhjä PPD-tiedosto!

en: Ending Banner
fi: Loppuotsikko

en: Enter old password:
fi: Syötä vanha salasana:

en: Enter password again:
fi: Syötä salasana uudelleen:

en: Enter password:
fi: Syötä salasana:

en: Enter your username and password or the root username and password to access this page. If you are using Kerberos authentication, make sure you have a valid Kerberos ticket.
fi: Syötä oma käyttäjätunnuksesi ja salasanasi tai rootin käyttäjätunnus ja salasana tämän sivun käyttämistä varten. Jos käytät Kerberos-todentamista, varmista, että sinulla on kelvollinen Kerberos-lippu.

en: Envelope Feed
fi: Kirjekuoren syöttö

en: Error Policy
fi: Virhekäytäntö

en: Error: need hostname after '-h' option!
fi: Virhe: h-valitsimen jälkeen tarvitaan palvelinnimi!

en: Every 10 Labels
fi: Joka 10. tarra

en: Every 2 Labels
fi: Joka 2. tarra

en: Every 3 Labels
fi: Joka 3. tarra

en: Every 4 Labels
fi: Joka 4. tarra

en: Every 5 Labels
fi: Joka 5. tarra

en: Every 6 Labels
fi: Joka 6. tarra

en: Every 7 Labels
fi: Joka 7. tarra

en: Every 8 Labels
fi: Joka 8. tarra

en: Every 9 Labels
fi: Joka 9. tarra

en: Every Label
fi: Joka tarra

en: Expectation Failed
fi: Odotus epäonnistui

en: Export Printers to Samba
fi: Vie tulostimet Sambaan

en: File Folder
fi: Arkistokansio

en: File Folder - 9/16 x 3 7/16"
fi: Arkistokansio - 9/16 x 3 7/16 "

en: File device URIs have been disabled! To enable, see the FileDevice directive in "%s/cupsd.conf".
fi: Tiedostolaitteiden osoitteet on poistettu käytöstä! Voit ottaa ne käyttöön ”%s/cupsd.conf”-tiedoston FileDevice-säännöllä.

en: Forbidden
fi: Kielletty

en: Fuser temperature high!
fi: Lämpövastuksen lämpötila on korkea!

en: Fuser temperature low!
fi: Lämpövastuksen lämpötila on matala!

en: General
fi: Yleiset

en: Generic
fi: Yleinen

en: Get-Response-PDU uses indefinite length
fi: Get-Response-PDU käyttää määrittämätöntä pituutta

en: Glossy Paper
fi: Kiiltävä paperi

en: Got a printer-uri attribute but no job-id!
fi: Saatiin printer-uri-attribuutti, mutta ei job-id:tä!

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Hanging Folder
fi: Riippukansio

en: Hanging Folder - 9/16 x 2"
fi: Riippukansio - 9/16 x 2 "

en: INFO: AppleTalk disabled in System Preferences
fi: INFO: AppleTalk poistettu käytöstä järjestelmäasetuksissa

en: INFO: AppleTalk disabled in System Preferences.
fi: INFO: AppleTalk poistettu käytöstä järjestelmäasetuksissa.

en: INFO: Canceling print job...
fi: INFO: Perutaan tulostustyötä...

en: INFO: Connected to printer...
fi: INFO: Yhteydessä tulostimeen...

en: INFO: Connecting to printer...
fi: INFO: Yhdistetään tulostimeen...

en: INFO: Control file sent successfully
fi: INFO: Ohjaustiedoston lähetys onnistui

en: INFO: Data file sent successfully
fi: INFO: Datatiedoston lähetys onnistui

en: INFO: Formatting page %d...
fi: INFO: Muotoillaan sivua %d...

en: INFO: Loading image file...
fi: INFO: Ladataan kuvatiedostoa...

en: INFO: Looking for printer...
fi: INFO: Etsitään tulostinta...

en: INFO: Opening connection
fi: INFO: Avataan yhteyttä

en: INFO: Print file sent, waiting for printer to finish...
fi: INFO: Tulostustiedosto lähetetty, odotetaan tulostuksen valmistumista...

en: INFO: Printer busy; will retry in 10 seconds...
fi: INFO: Tulostin varattu; yritetään uudelleen 10 sekunnin kuluttua...

en: INFO: Printer busy; will retry in 30 seconds...
fi: INFO: Tulostin varattu; yritetään uudelleen 30 sekunnin kuluttua...

en: INFO: Printer busy; will retry in 5 seconds...
fi: INFO: Tulostin varattu; yritetään uudelleen 5 sekunnin kuluttua...

en: INFO: Printer does not support IPP/%d.%d, trying IPP/1.0...
fi: INFO: Tulostin ei tue IPP-versiota %d.%d. Yritetään IPP/1.0:aa...

en: INFO: Printer is busy; will retry in 5 seconds...
fi: INFO: Tulostin on varattu; yritetään uudelleen 5 sekunnin kuluttua...

en: INFO: Printer is currently off-line.
fi: INFO: Tulostin on tällä hetkellä offline.

en: INFO: Printer is currently offline.
fi: INFO: Tulostin on tällä hetkellä offline.

en: INFO: Printer is now online.
fi: INFO: Tulostin on nyt online.

en: INFO: Printer is offline.
fi: INFO: Tulostin on offline.

en: INFO: Printer not connected; will retry in 30 seconds...
fi: INFO: Tulostinta ei ole yhdistetty; yritetään uudelleen 30 sekunnin kuluttua...

en: INFO: Printing page %d, %d%% complete...
fi: INFO: Tulostetaan sivua %d, %d %% suoritettu...

en: INFO: Printing page %d...
fi: INFO: Tulostetaan sivua %d...

en: INFO: Ready to print.
fi: INFO: Valmis tulostamaan.

en: INFO: Sending control file (%lu bytes)
fi: INFO: Lähetetään ohjaustiedostoa (%lu tavua)

en: INFO: Sending control file (%u bytes)
fi: INFO: Lähetetään ohjaustiedostoa (%u tavua)

en: INFO: Sending data
fi: INFO: Lähetetään dataa

en: INFO: Sending data file (%ld bytes)
fi: INFO: Lähetetään datatiedostoa (%ld tavua)

en: INFO: Sending data file (%lld bytes)
fi: INFO: Lähetetään datatiedostoa (%lld tavua)

en: INFO: Sending print data...
fi: INFO: Lähetetään tulostusdataa...

en: INFO: Sent print file, %ld bytes...
fi: INFO: Lähetettiin tulostustiedosto, %ld tavua...

en: INFO: Sent print file, %lld bytes...
fi: INFO: Lähetettiin tulostustiedosto, %lld tavua...

en: INFO: Spooling LPR job, %.0f%% complete...
fi: INFO: Lähetetään LPR-työtä, %.0f %% suoritettu...

en: INFO: Unable to contact printer, queuing on next printer in class...
fi: INFO: Tulostimeen ei saada yhteyttä, jonotetaan luokan seuraavalle tulostimelle...

en: INFO: Using default AppleTalk zone "%s"
fi: INFO: Käytetään oletusarvoista AppleTalk-vyöhykettä ”%s”

en: INFO: Waiting for job to complete...
fi: INFO: Odotetaan työn valmistumista...

en: INFO: Waiting for printer to become available...
fi: INFO: Odotetaan, että tulostin tulee käytettäväksi...

en: ISO B5 (Oversize)
fi: ISO B5 (ylikokoinen)

en: Illegal control character
fi: Virheellinen ohjausmerkki

en: Illegal main keyword string
fi: Virheellinen pääavainsanan merkkijono

en: Illegal option keyword string
fi: Virheellinen valinta-avainsanan merkkijono

en: Illegal translation string
fi: Virheellinen käännösmerkkijono

en: Illegal whitespace character
fi: Virheellinen tyhjä merkki

en: Ink/toner almost empty.
fi: Väriaine lähes loppu.

en: Ink/toner empty!
fi: Väriaine loppu!

en: Ink/toner waste bin almost full.
fi: Hukkavärisäiliö lähes täynnä.

en: Ink/toner waste bin full!
fi: Hukkavärisäiliö täynnä!

en: Installable Options
fi: Asennettavat lisävarusteet

en: Installed
fi: Asennettu

en: IntelliBar Label Printer
fi: IntelliBar-tarratulostin

en: Interlock open.
fi: Välilukko avoinna.

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Internet Postage 2-Part
fi: Internet-postimerkki kaksiosainen

en: Internet Postage 2-Part - 2 1/4 x 7 1/2"
fi: Internet-postimerkki kaksiosainen - 2 1/4 x 7 1/2 "

en: Internet Postage 3-Part
fi: Internet-postimerkki kolmiosainen

en: Internet Postage 3-Part - 2 1/4 x 7"
fi: Internet-postimerkki kolmiosainen - 2 1/4 x 7 "

en: Invite Envelope
fi: Kutsun kirjekuori

en: Italian Envelope
fi: Italialainen kirjekuori

en: Job #%d cannot be restarted - no files!
fi: Työtä %d ei voida aloittaa uudelleen - ei tiedostoja!

en: Job #%d does not exist!
fi: Työtä %d ei ole olemassa!

en: Job #%d is already aborted - can't cancel.
fi: Työ %d on jo keskeytetty - ei voida perua.

en: Job #%d is already canceled - can't cancel.
fi: Työ %d on jo peruttu - ei voida perua.

en: Job #%d is already completed - can't cancel.
fi: Työ %d on jo suoritettu - ei voida perua.

en: Job #%d is finished and cannot be altered!
fi: Työ %d on suoritettu eikä sitä voida muuttaa!

en: Job #%d is not complete!
fi: Työtä %d ei ole suoritettu!

en: Job #%d is not held for authentication!
fi: Työtä %d ei pidetä todentamista varten!

en: Job #%d is not held!
fi: Työtä %d ei pidetä!

en: Job #%s does not exist!
fi: Työtä %s ei ole olemassa!

en: Job %d not found!
fi: Työtä %d ei löytynyt!

en: Job Completed
fi: Työ suoritettu

en: Job Created
fi: Työ luotu

en: Job ID:
fi: Työn tunnus:

en: Job Options Changed
fi: Työn valintoja muutettu

en: Job Stopped
fi: Työ pysäytetty

en: Job UUID:
fi: Työn UUID:

en: Job is completed and cannot be changed.
fi: Työ on suoritettu eikä sitä voida muuttaa.

en: Job operation failed:
fi: Työtoiminto epäonnistui:

en: Job state cannot be changed.
fi: Työn tilaa ei voida muuttaa.

en: Job subscriptions cannot be renewed!
fi: Työtilauksia ei voida uudistaa!

en: Jobs
fi: Työt

en: LPD/LPR Host or Printer
fi: LPD/LPR-palvelin tai -tulostin

en: Label Printer
fi: Tarratulostin

en: Label Top
fi: Tarran yläpuoli

en: Language "%s" not supported!
fi: Kieltä ”%s” ei tueta!

en: Large Address
fi: Suuri osoite

en: Large Address - 1 4/10 x 3 1/2"
fi: Suuri osoite - 1 4/10 x 3 1/2 "

en: Light
fi: Vaalea

en: Line longer than the maximum allowed (255 characters)
fi: Rivi on pidempi kuin suurin sallittu (255 merkkiä)

en: List Available Printers
fi: Luetteloi käytettävissä olevat tulostimet

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Long-Edge (Portrait)
fi: Pitkä reuna (pysty)

en: Make and Model:
fi: Merkki ja malli:

en: Manual Feed
fi: Käsinsyöttö

en: Media Dimensions:
fi: Median mitat:

en: Media Limits:
fi: Median rajat:

en: Media Name:
fi: Median nimi:

en: Media Size
fi: Median koko

en: Media Source
fi: Median lähde

en: Media Tracking
fi: Median seuranta

en: Media Type
fi: Median tyyppi

en: Media jam!
fi: Mediatukos!

en: Media tray almost empty.
fi: Syöttöalusta lähes tyhjä.

en: Media tray empty!
fi: Syöttöalusta tyhjä!

en: Media tray missing!
fi: Syöttöalusta puuttuu!

en: Media tray needs to be filled.
fi: Syöttöalusta on täytettävä.

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: Memory allocation error
fi: Muistinvarausvirhe

en: Missing PPD-Adobe-4.x header
fi: PPD-Adobe-4.x-otsake puuttuu

en: Missing asterisk in column 1
fi: Tähtimerkki puuttuu sarakkeesta 1

en: Missing document-number attribute!
fi: Document-number-attribuutti puuttuu!

en: Missing double quote on line %d!
fi: Kaksinkertainen lainausmerkki puuttuu riviltä %d!

en: Missing form variable!
fi: Muotomuuttuja puuttuu!

en: Missing notify-subscription-ids attribute!
fi: notify-subscription-ids-attribuutti puuttuu!

en: Missing requesting-user-name attribute!
fi: requesting-user-name-attribuutti puuttuu!

en: Missing required attributes!
fi: Vaadittuja attribuutteja puuttuu!

en: Missing value on line %d!
fi: Arvo puuttuu riviltä %d!

en: Missing value string
fi: Arvomerkkijono puuttuu

en: Model:  name = %s
            natural_language = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s
fi: Malli:  name = %s
            natural_language = %s
            make-and-model = %s
            device-id = %s

en: Modify Class
fi: Muokkaa luokkaa

en: Modify Printer
fi: Muokkaa tulostinta

en: Move All Jobs
fi: Siirrä kaikki työt

en: Move Job
fi: Siirrä työ

en: Moved Permanently
fi: Siirretty pysyvästi

en: NOTICE: Print file accepted - job ID %d.
fi: NOTICE: Tulostustiedosto hyväksytty - työn tunnus %d.

en: NOTICE: Print file accepted - job ID unknown.
fi: NOTICE: Tulostustiedosto hyväksytty - työn tunnus tuntematon.

en: NULL PPD file pointer
fi: PPD-tiedoston osoitin NULL

en: Name OID uses indefinite length
fi: Nimi-OID käyttää määrittelemätöntä pituutta

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New Stylus Color Series
fi: Uusi Stylus Color Series

en: New Stylus Photo Series
fi: Uusi Stylus Photo Series

en: No
fi: Ei

en: No Content
fi: Ei sisältöä

en: No PPD name!
fi: Ei PPD-nimeä!

en: No VarBind SEQUENCE
fi: Ei VarBind SEQUENCE:a

en: No Windows printer drivers are installed!
fi: Windows-tulostinajureita ei ole asennettu!

en: No active connection
fi: Ei aktiivista yhteyttä

en: No active jobs on %s!
fi: Kohteessa %s ei ole aktiivisia töitä!

en: No attributes in request!
fi: Pyynnössä ei ole attribuutteja!

en: No authentication information provided!
fi: Todentamistietoja ei annettu!

en: No community name
fi: Ei yhteisönimeä

en: No default printer
fi: Ei oletustulostinta

en: No destinations added.
fi: Kohteita ei lisätty.

en: No error-index
fi: Ei virheindeksiä

en: No error-status
fi: Ei virhetilaa

en: No file!?!
fi: Ei tiedostoa!?!

en: No modification time!
fi: Ei muokkausaikaa!

en: No name OID
fi: Ei nimi-OID:tä

en: No printer name!
fi: Ei tulostimen nimeä!

en: No printer-uri found for class!
fi: Luokalle ei löytynyt tulostinosoitetta!

en: No printer-uri found!
fi: Tulostinosoitetta ei löytynyt!

en: No printer-uri in request!
fi: Pyynnössä ei ole tulostinosoitetta!

en: No request-id
fi: Ei pyyntötunnistetta

en: No subscription attributes in request!
fi: Pyynnössä ei ole tilausattribuutteja!

en: No subscriptions found.
fi: Tilauksia ei löytynyt.

en: No variable-bindings SEQUENCE
fi: Ei variable-bindings SEQUENCE:a

en: No version number
fi: Ei versionumeroa

en: Non-continuous (Mark sensing)
fi: Ei-jatkuva (mark sensing)

en: Non-continuous (Web sensing)
fi: Ei-jatkuva (web sensing)

en: Normal
fi: Normaali

en: Not Found
fi: Ei löytynyt

en: Not Implemented
fi: Ei toteutettu

en: Not Installed
fi: Ei asennettu

en: Not Modified
fi: Ei muokattu

en: Not Supported
fi: Ei tuettu

en: Not allowed to print.
fi: Tulostaminen ei ole sallittua.

en: Note
fi: Huomaa

en: OPC almost at end-of-life.
fi: OPC:n käyttöikä päättymässä.

en: OPC at end-of-life!
fi: OPC:n käyttöikä päättynyt!

en: Off (1-Sided)
fi: Pois (yksipuolinen)

en: Online Help
fi: Verkko-ohjeet

en: Open of %s failed: %s
fi: kohteen %s avaaminen epäonnistui: %s

en: OpenGroup without a CloseGroup first
fi: OpenGroup ilman edeltävää CloseGroup:ia

en: OpenUI/JCLOpenUI without a CloseUI/JCLCloseUI first
fi: OpenUI/JCLOpenUI ilman edeltävää CloseUI/JCLCloseUI:ta

en: Operation Policy
fi: Toimintakäytäntö

en: Options Installed
fi: Valinnat asennettu

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Out of toner!
fi: Väriaine loppu!

en: Output Mode
fi: Tulostetila

en: Output bin almost full.
fi: Tulostusalusta lähes täynnä.

en: Output bin full!
fi: Tulostusalusta täynnä!

en: Output for printer %s is sent to %s
fi: Tulostimen %s tuloste lähetetään kohteeseen %s

en: Output for printer %s is sent to remote printer %s on %s
fi: Tulostimen %s tuloste lähetetään etätulostimelle %s kohteessa %s

en: Output for printer %s/%s is sent to %s
fi: Tulostimen %s/%s tuloste lähetetään kohteeseen %s

en: Output for printer %s/%s is sent to remote printer %s on %s
fi: Tulostimen %s/%s tuloste lähetetään etätulostimelle %s kohteessa %s

en: Output tray missing!
fi: Tulostusalusta puuttuu!

en: PCL Laser Printer
fi: PCL-lasertulostin

en: PRC32K (Oversize)
fi: PRC32K (ylikokoinen)

en: Packet does not contain a Get-Response-PDU
fi: Paketti ei sisällä Get-Response-PDU:ta

en: Packet does not start with SEQUENCE
fi: Paketti ei ala SEQUENCE:lla

en: Password for %s on %s?
fi: Salasana kohteelle %s kohteessa %s?

en: Password for %s required to access %s via SAMBA:
fi: Kohteelle %s tarvitaan salasana kohteen %s käyttämiseen Samban kautta:

en: Pause Class
fi: Keskeytä luokka

en: Pause Printer
fi: Keskeytä tulostin

en: Peel-Off
fi: Irrotettava

en: Photo
fi: Valokuva

en: Photo Labels
fi: Valokuvatarrat

en: Plain Paper
fi: Tavallinen paperi

en: Policies
fi: Käytännöt

en: Port Monitor
fi: Porttimonitori

en: PostScript Printer
fi: PostScript-tulostin

en: Postcard
fi: Postikortti

en: Print Density
fi: Tulostustiheys

en: Print Job:
fi: Tulosta työ:

en: Print Mode
fi: Tulostustila

en: Print Rate
fi: Tulostustaajuus

en: Print Self-Test Page
fi: Tulosta itsetestisivu

en: Print Speed
fi: Tulostusnopeus

en: Print Test Page
fi: Tulosta testisivu

en: Print and Cut
fi: Tulosta ja leikkaa

en: Print and Tear
fi: Tulosta ja revi

en: Printed For:
fi: Tulostettu kohteelle:

en: Printed From:
fi: Tulostettu kohteesta:

en: Printed On:
fi: Tulostettu:

en: Printer Added
fi: Tulostin lisätty

en: Printer Default
fi: Tulostimen oletus

en: Printer Deleted
fi: Tulostin poistettu

en: Printer Modified
fi: Tulostinta muokattu

en: Printer Name:
fi: Tulostimen nimi:

en: Printer Paused
fi: Tulostin keskeytetty

en: Printer Settings
fi: Tulostinasetukset

en: Printer offline.
fi: Tulostin offline.

en: Printer:
fi: Tulostin:

en: Printers
fi: Tulostimet

en: Purge Jobs
fi: Poista työt

en: Quota limit reached.
fi: Kiintiöraja saavutettu.

en: Rank    Owner   Job     File(s)                         Total Size
fi: Sija    Omistaja   Työ     Tiedostot                         Koko yhteensä

en: Rank   Owner      Pri  Job        Files                       Total Size
fi: Sija   Omistaja      Pri  Työ        Tiedostot                       Koko yhteensä

en: Reject Jobs
fi: Hylkää työt

en: Reprint After Error
fi: Tulosta uudelleen virheen jälkeen

en: Request Entity Too Large
fi: Pyydetty kohde liian suuri

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: Resume Class
fi: Jatka luokka

en: Resume Printer
fi: Jatka tulostin

en: Return Address
fi: Palautusosoite

en: Return Address - 3/4 x 2"
fi: Palautusosoite - 3/4 x 2 "

en: Rewind
fi: Kelaa taaksepäin

en: Running command: %s %s -N -A %s -c '%s'
fi: Suoritetaan komentoa: %s %s -N -A %s -c '%s'

en: SCSI Printer
fi: SCSI-tulostin

en: SEQUENCE uses indefinite length
fi: SEQUENCE käyttää määrittämätöntä pituutta

en: See Other
fi: Katso muu

en: Serial Port #%d
fi: Sarjaportti %d

en: Server Restarted
fi: Palvelin käynnistettiin uudelleen

en: Server Security Auditing
fi: Palvelimen turvallisuustarkastus

en: Server Started
fi: Palvelin käynnistetty

en: Server Stopped
fi: Palvelin pysäytetty

en: Service Unavailable
fi: Palvelu ei käytettävissä

en: Set Allowed Users
fi: Aseta sallitut käyttäjät

en: Set As Server Default
fi: Aseta palvelimen oletukseksi

en: Set Class Options
fi: Aseta luokan valinnat

en: Set Printer Options
fi: Aseta tulostimen valinnat

en: Set Publishing
fi: Aseta julkaisu

en: Shipping Address
fi: Lähetysosoite

en: Shipping Address - 2 5/16 x 4"
fi: Lähetysosoite - 2 5/16 x 4 "

en: Short-Edge (Landscape)
fi: Lyhyt reuna (vaaka)

en: Special Paper
fi: Erikoispaperi

en: Standard
fi: Standardi

en: Starting Banner
fi: Aloitetaan otsikkoa

en: Statement
fi: Lausunto

en: Switching Protocols
fi: Vaihdetaan protokollia

en: Tabloid (Oversize)
fi: Tabloid (ylisuuri)

en: Tear
fi: Revi

en: Tear-Off
fi: Repäisy

en: Tear-Off Adjust Position
fi: Repäisykohdan säätö

en: The PPD file "%s" could not be found.
fi: PPD-tiedostoa ”%s” ei löytynyt.

en: The PPD file "%s" could not be opened: %s
fi: PPD-tiedostoa ”%s” ei voitu avata: %s

en: The class name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
fi: Luokan nimi voi sisältää enintään 127 näkyvää merkkiä eikä voi sisältää välilyöntejä, kauttaviivoja (/) eikä ristikkomerkkiä (#).

en: The notify-lease-duration attribute cannot be used with job subscriptions.
fi: notify-lease-duration-attribuuttia ei voida käyttää työtilausten kanssa.

en: The notify-user-data value is too large (%d > 63 octets)!
fi: notify-user-data-arvon on liian suuri (%d > 63 oktettia)!

en: The printer name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
fi: Tulostimen nimi voi sisältää enintään 127 näkyvää merkkiä eikä voi sisältää välilyöntejä, kauttaviivoja (/) eikä ristikkomerkkiä (#).

en: The printer or class is not shared!
fi: Tulostinta tai luokkaa ei ole jaettu!

en: The printer or class was not found.
fi: Tulostinta tai luokkaa ei löytynyt.

en: The printer-uri "%s" contains invalid characters.
fi: printer-uri ”%s” sisältää virheellisiä merkkejä.

en: The printer-uri attribute is required!
fi: printer-uri-attribuutti tarvitaan!

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME".
fi: printer-uri:n on oltava muotoa ”ipp://PALVELINNIMI/classes/LUOKANNIMI”.

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME".
fi: printer-uri:n on oltava muotoa ”ipp://PALVELINNIMI/printers/TULOSTIMENNIMI”.

en: The subscription name may not contain spaces, slashes (/), question marks (?), or the pound sign (#).
fi: Tilauksen nimi ei voi sisältää välilyöntejä, kauttaviivoja (/), kysymysmerkkejä (?) eikä ristikkomerkkiä (#).

en: There are too many subscriptions.
fi: Tilauksia on liikaa.

en: Thermal Transfer Media
fi: Lämpösiirtomedia

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Toner low.
fi: Väriaine vähissä.

en: Too many active jobs.
fi: Liikaa aktiivisia töitä.

en: Too many job-sheets values (%d > 2)!
fi: Liikaa job-sheets-arvoja (%d > 2)!

en: Too many printer-state-reasons values (%d > %d)!
fi: Liikaa printer-state-reasons-arvoja (%d > %d)!

en: Transparency
fi: Kalvo

en: Tray
fi: Alusta

en: Tray 1
fi: Alusta 1

en: Tray 2
fi: Alusta 2

en: Tray 3
fi: Alusta 3

en: Tray 4
fi: Alusta 4

en: URI Too Long
fi: Osoite liian pitkä

en: US Legal (Oversize)
fi: US Legal (ylikokoinen)

en: US Letter (Oversize)
fi: US Letter (ylikokoinen)

en: US Letter (Small)
fi: US Letter (pieni)

en: USB Serial Port #%d
fi: USB-sarjaportti %d

en: Unable to access cupsd.conf file:
fi: cupsd.conf-tiedostoa ei voida käyttää:

en: Unable to add RSS subscription:
fi: RSS-tilausta ei voida lisätä:

en: Unable to add class:
fi: Luokkaa ei voida lisätä:

en: Unable to add job for destination "%s"!
fi: Työtä ei voida lisätä kohteelle ”%s”!

en: Unable to add printer:
fi: Tulostinta ei voida lisätä:

en: Unable to allocate memory for file types!
fi: Tiedostotyypeille ei voida varata muistia!

en: Unable to cancel RSS subscription:
fi: RSS-tilausta ei voida perua:

en: Unable to change printer-is-shared attribute:
fi: printer-is-shared-attribuuttia ei voida muuttaa:

en: Unable to change printer:
fi: Tulostinta ei voida vaihtaa:

en: Unable to change server settings:
fi: Palvelimen asetuksia ei voida muuttaa:

en: Unable to connect to host.
fi: Palvelimeen ei voida yhdistää.

en: Unable to copy 64-bit CUPS printer driver files (%d)!
fi: 64-bittisiä CUPS-tulostinajuritiedostoja ei voida kopioida (%d)!

en: Unable to copy 64-bit Windows printer driver files (%d)!
fi: 64-bittisiä Windows-tulostinajuritiedostoja ei voida kopioida (%d)!

en: Unable to copy CUPS printer driver files (%d)!
fi: CUPS-tulostinajuritiedostoja ei voida kopioida (%d)!

en: Unable to copy PPD file - %s!
fi: PPD-tiedostoa ei voida kopioida - %s!

en: Unable to copy PPD file!
fi: PPD-tiedostoa ei voida kopioida!

en: Unable to copy Windows 2000 printer driver files (%d)!
fi: Windows 2000 -tulostinajuritiedostoja ei voida kopioida (%d)!

en: Unable to copy Windows 9x printer driver files (%d)!
fi: Windows 9x -tulostinajuritiedostoja ei voida kopioida (%d)!

en: Unable to copy interface script - %s!
fi: Liitäntäskriptiä ei voida kopioida - %s!

en: Unable to create printer-uri!
fi: Tulostinosoitetta ei voida luoda!

en: Unable to create temporary file:
fi: Tilapäistiedostoa ei voida luoda:

en: Unable to delete class:
fi: Luokkaa ei voida poistaa:

en: Unable to delete printer:
fi: Tulostinta ei voida poistaa:

en: Unable to do maintenance command:
fi: Ylläpitokomentoa ei voida suorittaa:

en: Unable to edit cupsd.conf files larger than 1MB!
fi: cupsd.conf-tiedostoja, joka ovat suurempia kuin 1 Mt, ei voida muokata!

en: Unable to find destination for job!
fi: Työlle ei löydy kohdetta!

en: Unable to find printer!
fi: Tulostinta ei löytynyt!

en: Unable to get class list:
fi: Luokkaluetteloa ei voida hakea:

en: Unable to get class status:
fi: Luokan tilaa ei voida hakea:

en: Unable to get list of printer drivers:
fi: Luetteloa tulostinajureista ei voida hakea:

en: Unable to get printer attributes:
fi: Tulostimen attribuutteja ei voida hakea:

en: Unable to get printer list:
fi: Tulostinluetteloa ei voida hakea:

en: Unable to get printer status:
fi: Tulostimen tilaa ei voida hakea:

en: Unable to install Windows 2000 printer driver files (%d)!
fi: Windows 2000 -tulostinajuritiedostoja ei voida asentaa (%d)!

en: Unable to install Windows 9x printer driver files (%d)!
fi: Windows 9x -tulostinajuritiedostoja ei voida asentaa (%d)!

en: Unable to modify class:
fi: Luokkaa ei voida muokata:

en: Unable to modify printer:
fi: Tulostinta ei voida muokata:

en: Unable to move job
fi: Työtä ei voida siirtää

en: Unable to move jobs
fi: Töitä ei voida siirtää

en: Unable to open PPD file
fi: PPD-tiedostoa ei voida avata

en: Unable to open PPD file:
fi: PPD-tiedostoa ei voida avata:

en: Unable to open cupsd.conf file:
fi: cupsd.conf-tiedostoa ei voida avata:

en: Unable to open document %d in job %d!
fi: Dokumenttia %d työssä %d ei voida avata!

en: Unable to print test page:
fi: Testisivua ei voida tulostaa:

en: Unable to run "%s": %s
fi: Kohdetta ”%s” ei voida suorittaa: %s

en: Unable to send command to printer driver!
fi: Komentoa ei voida lähettää tulostinajurille!

en: Unable to set Windows printer driver (%d)!
fi: Windows-tulostinajuria ei voida asettaa (%d)!

en: Unable to set options:
fi: Valintoja ei voida asettaa:

en: Unable to set server default:
fi: Palvelimen oletusta ei voida asettaa:

en: Unable to upload cupsd.conf file:
fi: cupsd.conf-tiedostoa ei voida lähettää:

en: Unable to use legacy USB class driver!
fi: Vanhaa USB-luokka-ajuria ei voida käyttää!

en: Unauthorized
fi: Valtuuttamaton

en: Units
fi: Yksiköt

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown printer-error-policy "%s".
fi: Tuntematon printer-error-policy ”%s”.

en: Unknown printer-op-policy "%s".
fi: Tuntematon printer-op-policy ”%s”.

en: Unsupported character set "%s"!
fi: Ei-tuettu merkistö ”%s”!

en: Unsupported compression "%s"!
fi: Ei-tuettu pakkausmenetelmä ”%s”!

en: Unsupported compression attribute %s!
fi: Ei-tuettu pakkausattribuutti %s!

en: Unsupported format "%s"!
fi: Ei-tuettu muoto ”%s”!

en: Unsupported format '%s'!
fi: Ei-tuettu muoto ”%s”!

en: Unsupported format '%s/%s'!
fi: Ei-tuettu muoto ”%s/%s”!

en: Unsupported value type
fi: Ei-tuettu arvotyyppi

en: Upgrade Required
fi: Päivitys vaaditaan

en: Usage:
    
        lpadmin [-h server] -d destination
        lpadmin [-h server] -x destination
        lpadmin [-h server] -p printer [-c add-class] [-i interface] [-m model]
                           [-r remove-class] [-v device] [-D description]
                           [-P ppd-file] [-o name=value]
                           [-u allow:user,user] [-u deny:user,user]
fi: Käyttö:
    
        lpadmin [-h palvelin] -d kohde
        lpadmin [-h palvelin] -x kohde
        lpadmin [-h palvelin] -p tulostin [-c lisää-luokka] [-i liitäntä] [-m malli]
                           [-r poista-luokka] [-v laite] [-D kuvaus]
                           [-P ppd-tiedosto] [-o nimi=arvo]
                           [-u allow:käyttäjä,käyttäjä] [-u deny:käyttäjä,käyttäjä]

en: Usage: %s job user title copies options [filename]
fi: Käyttö: %s työ käyttäjä otsikko kopioita valinnat [tiedostonimi]

en: Usage: %s job-id user title copies options [file]
fi: Käyttö: %s job-id käyttäjä otsikko kopioita valinnat [tiedosto]

en: Usage: %s job-id user title copies options file
fi: Käyttö: %s job-id käyttäjä otsikko kopioita valinnat tiedosto

en: Usage: cupsaddsmb [options] printer1 ... printerN
           cupsaddsmb [options] -a
    
    Options:
      -E               Encrypt the connection to the server
      -H samba-server  Use the named SAMBA server
      -U samba-user    Authenticate using the named SAMBA user
      -a               Export all printers
      -h cups-server   Use the named CUPS server
      -v               Be verbose (show commands)
fi: Käyttö: cupsaddsmb [valitsimet] tulostin1 ... tulostinN
           cupsaddsmb [valitsimet] -a
    
    Valitsimet:
      -E               Salaa yhteys palvelimeen
      -H samba-palvelin  Käytä nimettyä SAMBA-palvelinta
      -U samba-käyttäjä    Todentaudu käyttäen nimettyä SAMBA-käyttäjää
      -a               Vie kaikki tulostimet
      -h cups-palvelin   Käytä nimettyä CUPS-palvelinta
      -v               Ole monisanainen (näytä komennot)

en: Usage: cupsctl [options] [param=value ... paramN=valueN]
    
    Options:
    
        -E                      Enable encryption
        -U username             Specify username
        -h server[:port]        Specify server address
    
        --[no-]debug-logging    Turn debug logging on/off
        --[no-]remote-admin     Turn remote administration on/off
        --[no-]remote-any       Allow/prevent access from the Internet
        --[no-]remote-printers  Show/hide remote printers
        --[no-]share-printers   Turn printer sharing on/off
        --[no-]user-cancel-any  Allow/prevent users to cancel any job
fi: Käyttö: cupsctl [valitsimet] [param=arvo ... paramN=arvoN]
    
    Valitsimet:
    
        -E                      Ota salaus käyttöön
        -U käyttäjätunnus             Määrittele käyttäjätunnus
        -h palvelin[:portti]        Määrittele palvelimen osoite
    
        --[no-]debug-logging    Laita virheiden kirjaaminen päälle tai pois päältä
        --[no-]remote-admin     Laita etähallinta päälle tai pois päältä
        --[no-]remote-any       Salli tai estä pääsy internetistä
        --[no-]remote-printers  Näytä tai kätke etätulostimet
        --[no-]share-printers   Laita tulostinjako päälle tai pois päältä
        --[no-]user-cancel-any  Salli tai estä käyttäjien perua mikä tahansa työ

en: Usage: cupsd [-c config-file] [-f] [-F] [-h] [-l]
    
    -c config-file      Load alternate configuration file
    -f                  Run in the foreground
    -F                  Run in the foreground but detach
    -h                  Show this usage message
    -l                  Run cupsd from launchd(8)
fi: Käyttö: cupsd [-c määrittelytiedosto] [-f] [-F] [-h] [-l]
    
    -c määrittelytiedosto      Lataa vaihtoehtoinen määrittelytiedosto
    -f                  Suorita etualalla
    -F                  Suorita etualalla, mutta irrota
    -h                  Näytä tämä käyttöohje
    -l                  Suorita cupsd launchd(8):sta

en: Usage: cupstestdsc [options] filename.ps [... filename.ps]
           cupstestdsc [options] -
    
    Options:
    
        -h       Show program usage
    
        Note: this program only validates the DSC comments, not the PostScript itself.
fi: Käyttö: cupstestdsc [valitsimet] tiedostonimi.ps [... tiedostonimi.ps]
           cupstestdsc [valitsimet] -
    
    Valitsimet:
    
        -h       Näytä ohjelman käyttö
    
        Huomaa: tämä ohjelma tarkistaa vain DSC-kommentit, ei itse PostScriptiä.

en: Usage: lpmove job/src dest
fi: Käyttö: lpmove työ/lähde kohde

en: Usage: lpoptions [-h server] [-E] -d printer
           lpoptions [-h server] [-E] [-p printer] -l
           lpoptions [-h server] [-E] -p printer -o option[=value] ...
           lpoptions [-h server] [-E] -x printer
fi: Käyttö: lpoptions [-h palvelin] [-E] -d tulostin
           lpoptions [-h palvelin] [-E] [-p tulostin] -l
           lpoptions [-h palvelin] [-E] -p tulostin -o valinta[=arvo] ...
           lpoptions [-h palvelin] [-E] -x tulostin

en: Usage: lppasswd [-g groupname]
fi: Käyttö: lppasswd [-g ryhmätunnus]

en: Usage: lppasswd [-g groupname] [username]
           lppasswd [-g groupname] -a [username]
           lppasswd [-g groupname] -x [username]
fi: Käyttö: lppasswd [-g ryhmätunnus] [käyttäjätunnus]
           lppasswd [-g ryhmätunnus] -a [käyttäjätunnus]
           lppasswd [-g ryhmätunnus] -x [käyttäjätunnus]

en: Usage: lpq [-P dest] [-U username] [-h hostname[:port]] [-l] [+interval]
fi: Käyttö: lpq [-P kohde] [-U käyttäjätunnus] [-h palvelinnimi[:portti]] [-l] [+aikaväli]

en: Usage: ppdc [options] filename.drv [ ... filenameN.drv ]
    Options:
      -D name=value        Set named variable to value.
      -I include-dir       Add include directory to search path.
      -c catalog.po        Load the specified message catalog.
      -d output-dir        Specify the output directory.
      -l lang[,lang,...]   Specify the output language(s) (locale).
      -m                   Use the ModelName value as the filename.
      -t                   Test PPDs instead of generating them.
      -v                   Be verbose (more v's for more verbosity).
      -z                   Compress PPD files using GNU zip.
      --cr                 End lines with CR (Mac OS 9).
      --crlf               End lines with CR + LF (Windows).
      --lf                 End lines with LF (UNIX/Linux/Mac OS X).
fi: Käyttö: ppdc [valitsimet] tiedostonimi.drv [ ... tiedostonimiN.drv ]
    Valitsimet:
      -D nimi=arvo        Aseta nimetty muuttuja arvoon.
      -I include-hakemisto       Lisää include-hakemisto hakupolkuun.
      -c katalogi.po        Lataa määritellyn viestikatalogin.
      -d tulostehakemisto        Määrittele tulostehakemisto.
      -l kieli[,kieli,...]   Määrittele tulostekieli (lokaali).
      -m                   Käytä ModelName-arvoa tiedostonimenä.
      -t                   Testaa PPD:t niiden luomisen sijasta.
      -v                   Ole monisanainen (useammat v-kirjaimet lisäävät monisanaisuutta).
      -z                   Pakkaa PPD-tiedostot GNU zipillä.
      --cr                 Päätä rivit CR:llä (Mac OS 9).
      --crlf               Päätä rivit CR + LF:llä (Windows).
      --lf                 Päätä rivit LF:llä (UNIX/Linux/Mac OS X).

en: Usage: ppdhtml [options] filename.drv >filename.html
      -D name=value        Set named variable to value.
    Options:
      -I include-dir    Add include directory to search path.
fi: Käyttö: ppdhtml [valitsimet] tiedostonimi.drv > tiedostonimi.html
      -D nimi=arvo        Aseta nimetty muuttuja arvoon.
    Valinnat:
      -I include-hakemisto    Lisää include-hakemisto hakupolkuun.

en: Usage: ppdi [options] filename.ppd [ ... filenameN.ppd ]
    Options:
      -I include-dir
      -o filename.drv
fi: Käyttö: ppdi [valitsimet] tiedostonimi.ppd [ ... tiedostonimiN.ppd ]
    Valitsimet:
      -I include-hakemisto
      -o tiedostonimi.drv

en: Usage: ppdmerge [options] filename.ppd [ ... filenameN.ppd ]
    Options:
      -o filename.ppd[.gz]
fi: Käyttö: ppdmerge [valitsimet] tiedostonimi.ppd [ ... tiedostonimiN.ppd ]
    Valitsimet:
      -o tiedostonimi.ppd[.gz]

en: Usage: ppdpo [options] -o filename.po filename.drv [ ... filenameN.drv ]
    Options:
      -D name=value        Set named variable to value.
      -I include-dir    Add include directory to search path.
      -v                Be verbose (more v's for more verbosity).
fi: Käyttö: ppdpo [valitsimet] -o tiedostonimi.po tiedostonimi.drv [ ... tiedostonimiN.drv ]
    Valitsimet:
      -D nimi=arvo        Aseta nimetty muuttuja arvoon.
      -I include-hakemisto    Lisää include-hakemisto hakupolkuun.
      -v                Ole monisanainen (useammat v-kirjaimet lisäävät monisanaisuutta).

en: Usage: snmp [host-or-ip-address]
fi: Käyttö: snmp [palvelin-tai-ip-osoite]

en: Value uses indefinite length
fi: Arvo käyttää määrittämätöntä pituutta

en: VarBind uses indefinite length
fi: VarBind käyttää määrittämätöntä pituutta

en: Version uses indefinite length
fi: Versio käyttää määrittämätöntä pituutta

en: WARNING: Adding only the first %d printers found
fi: WARNING: Lisätään vain %d ensimmäistä löydettyä tulostinta

en: WARNING: Boolean expected for waiteof option "%s"
fi: WARNING: waiteof-valinnalle ”%s” odotettiin totuusarvoa

en: WARNING: Failed to read side-channel request!
fi: WARNING: Sivukanavapyyntöä ei voitu lukea!

en: WARNING: Option "%s" cannot be included via IncludeFeature!
fi: WARNING: Valintaa ”%s” ei voida sisällyttää IncludeFeature:n kautta!

en: WARNING: Printer not responding
fi: WARNING: Tulostin ei vastaa

en: WARNING: Printer sent unexpected EOF
fi: WARNING: Tulostin lähetti odottamattoman EOF:n

en: WARNING: Remote host did not respond with command status byte after %d seconds!
fi: WARNING: Etäpalvelin ei vastannut komentotilatavulla %d sekunnin jälkeen!

en: WARNING: Remote host did not respond with control status byte after %d seconds!
fi: WARNING: Etäpalvelin ei vastannut ohjaustilatavulla %d sekunnin jälkeen!

en: WARNING: Remote host did not respond with data status byte after %d seconds!
fi: WARNING: Etäpalvelin ei vastannut datatilatavulla %d sekunnin jälkeen!

en: WARNING: SCSI command timed out (%d); retrying...
fi: WARNING: SCSI-komento aikakatkaistiin (%d); yritetään uudelleen...

en: WARNING: This document does not conform to the Adobe Document Structuring Conventions and may not print correctly!
fi: WARNING: Tämä dokumentti ei ole Adobe Document Structuring Conventions -määrityksen mukainen eikä välttämättä tulostu oikein!

en: WARNING: Unable to open "%s:%s": %s
fi: WARNING: Kohdetta ”%s:%s” ei voida avata: %s

en: WARNING: Unable to send PAP status request
fi: WARNING: PAP status -pyyntöä ei voida lähettää

en: WARNING: Unexpected PAP packet of type %d
fi: WARNING: Odottamaton PAP-paketti tyyppiä %d

en: WARNING: Unknown PAP packet of type %d
fi: WARNING: Tuntematon PAP-paketti tyyppiä %d

en: WARNING: Unknown choice "%s" for option "%s"!
fi: WARNING: Tuntematon vaihtoehto ”%s” valinnalle ”%s”!

en: WARNING: Unknown option "%s"!
fi: WARNING: Tuntematon valinta ”%s”!

en: WARNING: Unsupported baud rate %s!
fi: WARNING: Ei-tuettu siirtonopeus %s!

en: WARNING: number expected for status option "%s"
fi: WARNING: tilavalinnalle ”%s” odotettiin numeroarvoa

en: WARNING: recoverable: Network host '%s' is busy; will retry in %d seconds...
fi: WARNING: korjattavissa: Verkkopalvelin ”%s” on varattu; yritetään uudelleen %d sekunnin kuluttua...

en: Warning, no Windows 2000 printer drivers are installed!
fi: Varoitus, Windows 2000 -tulostinajureita ei ole asennettu!

en: Yes
fi: Kyllä

en: You must access this page using the URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.
fi: Sivua on käytettävä käyttäen osoitetta <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.

en: ZPL Label Printer
fi: ZPL-tarratulostin

en: aborted
fi: keskeytetty

en: canceled
fi: peruttu

en: completed
fi: suoritettu

en: convert: Use the -f option to specify a file to convert.
fi: convert: Määrittele muunnettava tiedosto f-valitsimella.

en: cups-deviced failed to execute.
fi: cups-deviced:n suorittaminen epäonnistui.

en: cups-driverd failed to execute.
fi: cups-driverd:n suorittaminen epäonnistui.

en: cupsaddsmb: No PPD file for printer "%s" - %s
fi: cupsaddsmb: Tulostimelle ”%s” ei ole PPD-tiedostoa - %s

en: cupsctl: Unable to connect to server: %s
fi: cupsctl: Palvelimeen ei voida yhdistää: %s

en: cupsctl: Unknown option "%s"!
fi: cupsctl: Tuntematon valinta ”%s”!

en: cupsctl: Unknown option "-%c"!
fi: cupsctl: Tuntematon valinta ”-%c”!

en: cupsd: Expected config filename after "-c" option!
fi: cupsd: c-valitsimen jälkeen odotettiin määrittelytiedoston nimeä!

en: cupsd: Unable to get current directory!
fi: cupsd: Nykyistä hakemistoa ei voida hakea!

en: cupsd: Unknown argument "%s" - aborting!
fi: cupsd: Tuntematon argumentti ”%s” - keskeytetään!

en: cupsd: Unknown option "%c" - aborting!
fi: cupsd: Tuntematon valinta ”%c” - keskeytetään!

en: cupsd: launchd(8) support not compiled in, running in normal mode.
fi: cupsd: launchd(8)-tukea ei ole käännetty mukaan, toimitaan normaalitilassa.

en: cupsfilter: Invalid document number %d!
fi: cupsfilter: Virheellinen dokumenttinumero %d!

en: cupsfilter: Invalid job ID %d!
fi: cupsfilter: Virheellinen työtunnus %d!

en: cupsfilter: Only one filename can be specified!
fi: cupsfilter: Vain yksi tiedostonimi voidaan määritellä!

en: cupsfilter: Unable to get job file - %s
fi: cupsfilter: Työtiedostoa ei voida hakea - %s

en: cupstestppd: The -q option is incompatible with the -v option.
fi: cupstestppd: q-valitsin ei ole yhteensopiva v-valitsimen kanssa.

en: cupstestppd: The -v option is incompatible with the -q option.
fi: cupstestppd: v-valitsin ei ole yhteensopiva q-valitsimen kanssa.

en: device for %s/%s: %s
fi: laite kohteelle %s/%s: %s

en: device for %s: %s
fi: laite kohteelle %s: %s

en: error-index uses indefinite length
fi: error-index käyttää määrittämätöntä pituutta

en: error-status uses indefinite length
fi: error-status käyttää määrittämätöntä pituutta

en: held
fi: pidetty

en: help		get help on commands
fi: help		saat tietoja komennoista

en: idle
fi: toimeton

en: job-printer-uri attribute missing!
fi: job-printer-uri-attribuutti puuttuu!

en: lpadmin: Class name can only contain printable characters!
fi: lpadmin: Luokan nimi voi sisältää vain näkyviä merkkejä!

en: lpadmin: Expected PPD after '-P' option!
fi: lpadmin: P-valitsimen jälkeen odotettiin PPD:tä!

en: lpadmin: Expected allow/deny:userlist after '-u' option!
fi: lpadmin: u-valitsimen jälkeen odotettiin allow/deny:käyttäjäluettelo!

en: lpadmin: Expected class after '-r' option!
fi: lpadmin: r-valitsimen jälkeen odotettiin luokkaa!

en: lpadmin: Expected class name after '-c' option!
fi: lpadmin: c-valitsimen jälkeen odotettiin luokan nimeä!

en: lpadmin: Expected description after '-D' option!
fi: lpadmin: D-valitsimen jälkeen odotettiin kuvausta!

en: lpadmin: Expected device URI after '-v' option!
fi: lpadmin: v-valitsimen jälkeen odotettiin laiteosoitetta!

en: lpadmin: Expected file type(s) after '-I' option!
fi: lpadmin: I-valitsimen jälkeen odotettiin tiedostotyyppejä!

en: lpadmin: Expected hostname after '-h' option!
fi: lpadmin: h-valitsimen jälkeen odotettiin palvelinnimeä!

en: lpadmin: Expected interface after '-i' option!
fi: lpadmin: i-valitsimen jälkeen odotettiin liitäntää!

en: lpadmin: Expected location after '-L' option!
fi: lpadmin: L-valitsimen jälkeen odotettiin sijaintia!

en: lpadmin: Expected model after '-m' option!
fi: lpadmin: m-valitsimen jälkeen odotettiin mallia!

en: lpadmin: Expected name=value after '-o' option!
fi: lpadmin: o-valitsimen jälkeen odotettiin nimi=arvo!

en: lpadmin: Expected printer after '-p' option!
fi: lpadmin: p-valitsimen jälkeen odotettiin tulostinta!

en: lpadmin: Expected printer name after '-d' option!
fi: lpadmin: d-valitsimen jälkeen odotettiin tulostimen nimeä!

en: lpadmin: Expected printer or class after '-x' option!
fi: lpadmin: x-valitsimen jälkeen odotettiin tulostinta tai luokkaa!

en: lpadmin: No member names were seen!
fi: lpadmin: Jäsennimiä ei havaittu!

en: lpadmin: Printer %s is already a member of class %s.
fi: lpadmin: Tulostin %s on jo luokan %s jäsen.

en: lpadmin: Printer %s is not a member of class %s.
fi: lpadmin: Tulostin %s ei ole luokan %s jäsen.

en: lpadmin: Printer name can only contain printable characters!
fi: lpadmin: Tulostimen nimi voi sisältää vain näkyviä merkkejä!

en: lpadmin: Unable to add a printer to the class:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Tulostinta ei voida lisätä luokkaan:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to connect to server: %s
fi: lpadmin: Palvelimeen ei voida yhdistää: %s

en: lpadmin: Unable to open PPD file "%s" - %s
fi: lpadmin: PPD-tiedostoa ”%s” ei voida avata - %s

en: lpadmin: Unable to open file "%s": %s
fi: lpadmin: Tiedostoa ”%s” ei voida avata: %s

en: lpadmin: Unable to remove a printer from the class:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Tulostinta ei voida poistaa luokasta:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to set the PPD file:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: PPD-tiedostoa ei voida asettaa:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to set the device URI:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Laiteosoitetta ei voida asettaa:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to set the interface script or PPD file:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Liitäntäskriptiä tai PPD-tiedostoa ei voida asettaa:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to set the interface script:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Liitäntäskriptiä ei voida asettaa:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to set the printer description:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Tulostimen kuvausta ei voida asettaa:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to set the printer location:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Tulostimen sijaintia ei voida asettaa:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unable to set the printer options:
             You must specify a printer name first!
fi: lpadmin: Tulostimen valintoja ei voida asettaa:
             Määrittele tulostimen nimi ensin!

en: lpadmin: Unknown allow/deny option "%s"!
fi: lpadmin: Tuntematon allow/deny-valinta ”%s”!

en: lpadmin: Unknown argument '%s'!
fi: lpadmin: Tuntematon argumentti ”%s”!

en: lpadmin: Unknown option '%c'!
fi: lpadmin: Tuntematon valinta ”%c”!

en: lpadmin: Warning - content type list ignored!
fi: lpadmin: Varoitus - sisällöntyyppiluettelo jätettiin huomioimatta!

en: lpinfo: Expected 1284 device ID string after --device-id!
fi: lpinfo: --device-id:n jälkeen odotettiin 1284-laitetunnistemerkkijonoa!

en: lpinfo: Expected language after --language!
fi: lpinfo: --language:n jälkeen odotettiin kieltä!

en: lpinfo: Expected make and model after --make-and-model!
fi: lpinfo: --make-and-model:n jälkeen odotettiin merkkiä ja mallia!

en: lpinfo: Expected product string after --product!
fi: lpinfo: --product:n jälkeen odotettiin tuotemerkkijonoa!

en: lpinfo: Expected scheme list after --exclude-schemes!
fi: lpinfo: --exclude-schemes:n jälkeen odotettiin malliluetteloa!

en: lpinfo: Expected scheme list after --include-schemes!
fi: lpinfo: --include-schemes:n jälkeen odotettiin malliluetteloa!

en: lpinfo: Expected timeout after --timeout!
fi: lpinfo: --timeout:n jälkeen odotettiin aikakatkaisua!

en: lpinfo: Unknown argument '%s'!
fi: lpinfo: Tuntematon argumentti ”%s”!

en: lpinfo: Unknown option '%c'!
fi: lpinfo: Tuntematon valinta ”%c”!

en: lpinfo: Unknown option '%s'!
fi: lpinfo: Tuntematon valinta ”%s”!

en: lpmove: Unable to connect to server: %s
fi: lpmove: Palvelimeen ei voida yhdistää: %s

en: lpmove: Unknown argument '%s'!
fi: lpmove: Tuntematon argumentti ”%s”!

en: lpmove: Unknown option '%c'!
fi: lpmove: Tuntematon valinta ”%c”!

en: lpoptions: No printers!?!
fi: lpoptions: Ei tulostimia!?!

en: lpoptions: Unable to add printer or instance: %s
fi: lpoptions: Tulostinta tai esiintymää ei voida lisätä: %s

en: lpoptions: Unable to get PPD file for %s: %s
fi: lpoptions: PPD-tiedostoa ei voida hakea kohteelle %s: %s

en: lpoptions: Unable to open PPD file for %s!
fi: lpoptions: PPD-tiedostoa ei voida avata kohteelle %s!

en: lpoptions: Unknown printer or class!
fi: lpoptions: Tuntematon tulostin tai luokka!

en: lppasswd: Only root can add or delete passwords!
fi: lppasswd: Vain root voi lisätä tai poistaa salasanoja!

en: lppasswd: Password file busy!
fi: lppasswd: Salasanatiedosto on varattu!

en: lppasswd: Password file not updated!
fi: lppasswd: Salasanatiedostoa ei päivitetty!

en: lppasswd: Sorry, password doesn't match!
fi: lppasswd: Salasana ei täsmää!

en: lppasswd: Sorry, password rejected.
    Your password must be at least 6 characters long, cannot contain
    your username, and must contain at least one letter and number.
fi: lppasswd: Salasana hylättiin.
    Salasanan on oltava vähintään 6 merkkiä pitkä, se ei saa sisältää
    käyttäjätunnustasi ja sen on sisällettävä vähintään yksi kirjain ja numero.

en: lppasswd: Sorry, passwords don't match!
fi: lppasswd: Salasanat eivät täsmää!

en: lppasswd: Unable to copy password string: %s
fi: lppasswd: Salasanamerkkijonoa ei voida kopioida: %s

en: lppasswd: Unable to open password file: %s
fi: lppasswd: Salasanatiedostoa ei voida avata: %s

en: lppasswd: Unable to write to password file: %s
fi: lppasswd: Salasanatiedostoon ei voida kirjoittaa: %s

en: lppasswd: failed to backup old password file: %s
fi: lppasswd: vanhaa salasanatiedostoa ei voitu varmuuskopioida: %s

en: lppasswd: failed to rename password file: %s
fi: lppasswd: salasanatiedoston nimeä ei voitu muuttaa: %s

en: lppasswd: user "%s" and group "%s" do not exist.
fi: lppasswd: käyttäjää ”%s” ja ryhmää ”%s” ei ole olemassa.

en: lpstat: error - %s environment variable names non-existent destination "%s"!
fi: lpstat: virhe - %s ympäristömuuttujanimien kohdetta ”%s” ei ole olemassa!

en: members of class %s:
fi: jäsen luokassa %s:

en: no entries
fi: ei tietueita

en: no system default destination
fi: ei järjestelmän oletuskohdetta

en: notify-events not specified!
fi: notify-events:iä ei määritelty!

en: notify-recipient-uri URI "%s" is already used!
fi: notify-recipient-uri-osoite ”%s” on jo käytössä!

en: notify-recipient-uri URI "%s" uses unknown scheme!
fi: notify-recipient-uri-osoite ”%s” käyttää tuntematonta mallia!

en: notify-subscription-id %d no good!
fi: notify-subscription-id %d ei kelpaa!

en: pending
fi: odottaa

en: ppdc: Adding include directory "%s"...
fi: ppdc: Lisätään include-hakemistoa ”%s”...

en: ppdc: Adding/updating UI text from %s...
fi: ppdc: Lisätään/päivitetään käyttöliittymätekstiä kohteesta %s...

en: ppdc: Bad boolean value (%s) on line %d of %s.
fi: ppdc: Virheellinen totuusarvo (%s) rivillä %d / %s.

en: ppdc: Bad resolution name "%s" on line %d of %s!
fi: ppdc: Virheellinen tarkkuuden nimi ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Bad status keyword %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Virheellinen tila-avainsana ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Bad variable substitution ($%c) on line %d of %s.
fi: ppdc: Virheellinen muuttujan korvaus ($%c) rivillä %d / %s.

en: ppdc: Choice found on line %d of %s with no Option!
fi: ppdc: Riviltä %d / %s löytyi vaihtoehto ilman valintaa!

en: ppdc: Duplicate #po for locale %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Kaksoiskappale #po lokaalille %s rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected a filter definition on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin suodinmääritystä rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected a program name on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin ohjelman nimeä rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected boolean value on line %d of %s.
fi: ppdc: Odotettiin totuusarvoa rivillä %d / %s.

en: ppdc: Expected charset after Font on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin merkistöä Font:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected choice code on line %d of %s.
fi: ppdc: Odotettiin vaihtoehtokoodia rivillä %d / %s.

en: ppdc: Expected choice name/text on line %d of %s.
fi: ppdc: Odotettiin vaihtoehtonimeä/-tekstiä rivillä %d / %s.

en: ppdc: Expected color order for ColorModel on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin värijärjestystä ColorModel:ille rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected colorspace for ColorModel on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin väriavaruutta ColorModel:ille rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected compression for ColorModel on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin pakkausta ColorModel:ille rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected constraints string for UIConstraints on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin rajoitusmerkkijonoa UIConstraints:ille rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected driver type keyword following DriverType on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin ajurintyypin avainsanaa DriverType:lle rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected duplex type after Duplex on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin dupleksityyppiä Duplex:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected encoding after Font on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin koodausta Font:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected filename after #po %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin tiedostonimeä #po:n %s jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected group name/text on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin ryhmänimeä/-tekstiä rivillä %d / %s.

en: ppdc: Expected include filename on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin include-tiedoston nimeä rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected integer on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin kokonaislukua rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected locale after #po on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin lokaalia #po:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name after %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä kohteen %s jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name after FileName on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä FileName:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name after Font on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä Font:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name after Manufacturer on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä Manufacturer:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name after MediaSize on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä MediaSize:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name after ModelName on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä ModelName:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name after PCFileName on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä PCFileName:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name/text after %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä/tekstiä kohteen %s jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name/text after Installable on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä/tekstiä Installable:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name/text after Resolution on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimeä/tekstiä Resolution:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected name/text combination for ColorModel on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin nimi-/tekstiyhdistelmää ColorModel:ille rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected option name/text on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin valintanimeä/-tekstiä rivillä %d / %s.

en: ppdc: Expected option section on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin valintaosiota rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected option type on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin valintatyyppiä rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected override field after Resolution on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin ohituskenttää Resolution:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected real number on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin reaalilukua rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected resolution/mediatype following ColorProfile on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin tarkkuutta/mediatyyppi ColorProfile:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected resolution/mediatype following SimpleColorProfile on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin tarkkuutta/mediatyyppi SimpleColorProfile:n jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected selector after %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin valitsijaa kohteen %s jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected status after Font on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin tilaa Font:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected string after Copyright on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin merkkijonoa Copyright:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected string after Version on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin merkkijonoa Version:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected two option names on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin kahta valintanimeä rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected value after %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin arvoa kohteen %s jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Expected version after Font on line %d of %s!
fi: ppdc: Odotettiin versiota Font:in jälkeen rivillä %d / %s!

en: ppdc: Invalid #include/#po filename "%s"!
fi: ppdc: Virheellinen #include/#po-tiedostonimi ”%s”!

en: ppdc: Invalid cost for filter on line %d of %s!
fi: ppdc: Virheellinen hinta suotimelle rivillä %d / %s!

en: ppdc: Invalid empty MIME type for filter on line %d of %s!
fi: ppdc: Virheellinen tyhjä MIME-tyyppi suotimelle rivillä %d / %s!

en: ppdc: Invalid empty program name for filter on line %d of %s!
fi: ppdc: Virheellinen tyhjä ohjelman nimi suotimelle rivillä %d / %s!

en: ppdc: Invalid option section "%s" on line %d of %s!
fi: ppdc: Virheellinen valintaosio ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Invalid option type "%s" on line %d of %s!
fi: ppdc: Virheellinen valintatyyppi ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Loading driver information file "%s"...
fi: ppdc: Ladataan ajurin tietotiedostoa ”%s”...

en: ppdc: Loading messages for locale "%s"...
fi: ppdc: Ladataan viestejä lokaalille ”%s”...

en: ppdc: Loading messages from "%s"...
fi: ppdc: Ladataan viestejä kohteesta ”%s”...

en: ppdc: Missing #endif at end of "%s"!
fi: ppdc: #endif puuttuu kohteen ”%s” lopusta!

en: ppdc: Missing #if on line %d of %s!
fi: ppdc: #if puuttuu riviltä %d / %s!

en: ppdc: No message catalog provided for locale %s!
fi: ppdc: Ei viestikatalogia lokaalille %s!

en: ppdc: Option %s redefined with a different type on line %d of %s!
fi: ppdc: Valinta %s määritelty uudelleen eri tyypillä rivillä %d / %s!

en: ppdc: Option constraint must *name on line %d of %s!
fi: ppdc: Valintarajoituksen on tehtävä *name rivillä %d / %s!

en: ppdc: Too many nested #if's on line %d of %s!
fi: ppdc: Liikaa sisäkkäisiä #if:ejä rivillä %d / %s!

en: ppdc: Unable to create PPD file "%s" - %s.
fi: ppdc: PPD-tiedostoa ”%s” ei voida luoda - %s.

en: ppdc: Unable to create output directory %s: %s
fi: ppdc: Tulostushakemistoa %s ei voida luoda: %s

en: ppdc: Unable to create output pipes: %s
fi: ppdc: Tulostusputkia ei voida luoda: %s

en: ppdc: Unable to execute cupstestppd: %s
fi: ppdc: cupstestppd:ia ei voida suorittaa: %s

en: ppdc: Unable to find #po file %s on line %d of %s!
fi: ppdc: #po-tiedostoa %s ei löytynyt riviltä %d / %s!

en: ppdc: Unable to find include file "%s" on line %d of %s!
fi: ppdc: include-tiedostoa ”%s” ei löytynyt riviltä %d / %s!

en: ppdc: Unable to find localization for "%s" - %s
fi: ppdc: Lokalisointia kohteelle ”%s” ei löytynyt - %s

en: ppdc: Unable to load localization file "%s" - %s
fi: ppdc: Lokalisointitiedostoa ”%s” ei voitu ladata - %s

en: ppdc: Undefined variable (%s) on line %d of %s.
fi: ppdc: Määrittelemätön muuttuja (%s) rivillä %d / %s.

en: ppdc: Unknown driver type %s on line %d of %s!
fi: ppdc: Tuntematon ajurityyppi %s rivillä %d / %s!

en: ppdc: Unknown duplex type "%s" on line %d of %s!
fi: ppdc: Tuntematon dupleksityyppi ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Unknown media size "%s" on line %d of %s!
fi: ppdc: Tuntematon mediakoko ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Unknown token "%s" seen on line %d of %s!
fi: ppdc: Tuntematon token ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Unknown trailing characters in real number "%s" on line %d of %s!
fi: ppdc: Tuntemattomia seuraavia merkkejä reaaliluvussa ”%s” rivillä %d / %s!

en: ppdc: Unterminated string starting with %c on line %d of %s!
fi: ppdc: Määrittelemätön merkkijono, joka alkaa %c, rivillä %d / %s!

en: ppdc: Writing %s...
fi: ppdc: Kirjoitetaan %s...

en: ppdc: Writing PPD files to directory "%s"...
fi: ppdc: Kirjoitetaan PPD-tiedostoja hakemistoon ”%s”...

en: ppdmerge: Bad LanguageVersion "%s" in %s!
fi: ppdmerge: Virheellinen LanguageVersion ”%s” kohteessa %s!

en: ppdmerge: Ignoring PPD file %s...
fi: ppdmerge: Jätetään huomioimatta PPD-tiedosto %s...

en: ppdmerge: Unable to backup %s to %s- %s
fi: ppdmerge: Kohdetta %s ei voida varmuuskopioida kohteeseen %s - %s

en: printer %s disabled since %s -
fi: tulostin %s poissa käytöstä alkaen %s -

en: printer %s is idle.  enabled since %s
fi: tulostin %s on toimettomana. käytössä alkaen %s

en: printer %s now printing %s-%d.  enabled since %s
fi: tulostin %s tulostaa %s-%d. käytössä alkaen %s

en: printer %s/%s disabled since %s -
fi: tulostin %s/%s poissa käytöstä alkaen %s -

en: printer %s/%s is idle.  enabled since %s
fi: tulostin %s/%s on toimettomana. käytössä alkaen %s

en: printer %s/%s now printing %s-%d.  enabled since %s
fi: tulostin %s/%s tulostaa %s-%d. käytössä alkaen %s

en: processing
fi: käsitellään

en: request id is %s-%d (%d file(s))
fi: pyynnön tunnus on %s-%d (%d tiedostoa)

en: request-id uses indefinite length
fi: request-id käyttää määrittämätöntä pituutta

en: scheduler is not running
fi: ajastin ei ole käynnissä

en: scheduler is running
fi: ajastin on käynnissä

en: stat of %s failed: %s
fi: kohteen %s stat epäonnistui: %s

en: status		show status of daemon and queue
fi: status		näytä taustaprosessin tila ja jono

en: stopped
fi: pysäytetty

en: system default destination: %s
fi: järjestelmän oletuskohde: %s

en: system default destination: %s/%s
fi: järjestelmän oletuskohde: %s/%s

en: unknown
fi: tuntematon

en: untitled
fi: nimetön

en: variable-bindings uses indefinite length
fi: variable-bindings käyttää määrittämätöntä pituutta
